Kinderen bakken ze bruin in Scharendijkse bakkerij m _r Gezellige Welfare-bijeenkomst in Burgh-Haamsteedse Duinoord Geen overeenstemming over gebruik van stormvloedkering SHOW ISTA c_ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tien gegadigden voor zeereis Slavenkas Grondverkoop in Bruinisse AUSTIN ROVER Project schooljeugd politie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Lagere scholen Kleine kernen Opsporing Competitie —-«.v nciiicii cpopi/lllty L/UllipClllIC De Brouwse lagere scholen worden mogelijk Minister Brinkman bracht een bezoek aan de Er is zeer dringend behoefte aan een kanker- Het komende week binnen afzienbare tijd verbouwd. De commis- kleine kernen. Sirjansland is in het kader van opsporingsapparaat om te bewerkstelligen, dat voetbalcompetitie na een lange winterse perio- sie onderwijs is akkoord met te voteren gelden, het kleine kernen-experiment een lichtend er sneller wordt onderzocht. (Pag. 4). J- (pag- 2). voorbeeld. (Pag. 3). kanker- Het komende weekeinde gaat vrijwel zeker de voetbalcompetitie na een lange winterse perio de weer van start. Een vooruitblik op de twee de periode. (Pag. 11). DONDERDAG 13 MAART 1986 142ste jaargang Nr. 23896 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Kinderen genieten niet aan wat voorbij is, nóch aan wat komen zal, maar genieten van het tegenwoordige, hetgeen weinigen van ons doen. La Bruyère ZIERIKZEE - In totaal hebben zich bij het bestuur van de Slavenkas te Zierikzee tien gegadigden aange meld voor een zeereis met de topgaf- felschoener „Eendracht". Op maandag 17 maart zal burge meester Th. H. de Meester in de Trouwzaal van het stadhuis de loting verrichten om te bepalen wie de ge lukkige zal worden. De trekking wordt verricht om 16.45 uur. De gegadigden zijn: Monique Abra- hamse, Mar ja van Achterberg, Jan Edgar Dijkstra, Manon Dijkstra, Inez Flameling, Nico van den Hou ten, Yvonne Kooiman, Leo Kouijzer, Roeline Ornée en Mario de Vlieger. BRUINISSE - De stemming aan het eind van de spoedeisende raads vergadering over de grondverkoop bedrijfsterrein liet aan duidelijk heid niets te wensen over. Met acht voor en alleen de driemansfractie van Lijst Van der Velde tegen werd het collegevoorstel aangenomen. Dat voorstel behelsde om een perceel op het bedrijfsterrein van 2060 vierkan te meter in z'n geheel aan het Bureau voor Tuin- en Landschapsverzorging (BTL) te verkopen. Hiermee sprak de raad zich uit te gen het versnipperen van dat perceel omdat ook de graanhandel Van Tuyl van dat perceel 680 vierkante meter geclaimd had. Het was een meerder- heidsvoorstel omdat wethouder M. van der Velde zich niet kon verenigen met het voorstel. Hij stelde zich op het standpunt, gelet op het hele ver loop van de gang van zaken, dat er thans aan geen van beide partijen verkocht moest worden. Ook niet dus aan de BTL die met dertig man personeel een flinke sti mulans kan geven aan de werkgele genheid in Bruinisse. In de gemeente raad van 28 februari was dit punt ook al aan de orde geweest maar de raad had toen aan het college de opdracht gegeven om de zaak met beide partij en nog eens te bespreken. In dat ge sprek, op 6 maart, kon het gemeente bestuur niet tot een bevredigende overeenkomst komen tussen BTL en Van Tuyl waarna het meerderheids- voorstel van het college volgde om de grond in z'n totaliteit aan BTL te ver kopen. Met voordrachtje in Schouws dialect Advertentie Ze bakken ze wel bruin Zelf aan de slag met deeg BU RGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van de Welfare afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlands Rode Kruis werd in de grote zaal van Rusthuis Duinoord een contactmiddag belegd tussen de vaste bewoners van Duinoord en de in kernen van de Westhoek wonende ou deren. Het werd een gezellig samenzijn, dat werd ge opend door leidster van de Welfare, mevrouw A. van der Waal. Door ziekte waren diverse mensen die regelmatig door de Welfare worden bezocht, niet aanwezig. Het doel van deze middag was het „bijpraten' tussen de mensen uit de Westhoek en dat werd veel gedaan en velen hernieuwdep hun contacten van vroeger met leeftijdsgenoten die door omstandigheden uit het gezicht ver dwenen. Om het samenzijn wat te vermaken lieten enkelen zich van hun beste kant zien op het gebied van de voordrachtkunst. Mevrouw Kloos uit Haamstede vertelde in haar crea tie van Juffrouw Janse wonende op no. 4, hoe moederziel alleen ze wel was, en ze stak die gedachte niet on der stoelen en banken! In Schouws dialect droeg L. C. Hoogerhuis uit Re- nesse een verhaal voor getiteld 'n On gelukje. Het omvatte de geschiedenis van Pier en Kee in de begintijd van de brommers. Pier moest naar een feest je in Zierikzee, dronk niet, maar kreeg van zijn familie een half flesje mee voor thuis. Onderweg weigerde zijn brommer en voor de kou nam hij een slok, doch dronk omdat de brom mer bleef weigeren, '1° K-Je fles leeg. Thuis gekomen viel hij dronken van de trap, waarbij de fles in splinters in zijn zitvlak terecht kwam. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's VJORDf HET VfEE-R, De organisatie van de Expo Zie rikzee doet alsnog een dringen de oproep aan de ondernemers van Schouwen-Duiveland, dat indien zij wensen deel te nemen aan de Expo Zierikzee 1986 van 11-14 juni zij zich uiterlijk voor 25 maart a.s. dienen op te geven. Bij onvoldoende deelname zal ook aan ondernemers buiten de regio gelegenheid tot exposeren worden gegeven. Voor inlichtingen: tel. 01110- 2167/4128. Hoorzitting Raad voor de Waterstaat GOES - Er bestaat onder belanghebbenden geen over eenstemming over het gebruik van de stormvloedkering in de Oosterschelde, die naar verwachting in het najaar klaar komt. Zorg voor het milieu, veiligheid en bedrijfs belangen spelen hierbij een rol. SCHARENDIJKE - Een veertigtal kinderen van de kleuterschool in Ellemeet en de basisschool in Scharen- dijke heeft woensdagmorgen een bezoekje gebracht aan brood- en banketbakkerij Everaers in Scharendijke. Een jaarlijks terugkerende traditie, die zich nu al voor de tiende keer heeft voltrokken. Geen kijkochtendje, maar handen uit de mouwen en zelf aan de slag. De leerlingen werden onderver deeld in twee groepen van ongeveer twintig kinderen. Na een kort, maar deskundig praatje van bakker Sam Everaers konden de kinderen zelf aanpakken. „De warme bakkers wor den steeds zeldzamer en daarom vind ik het leuk, om de kinderen een kijk je in de bakkerij te geven", vertelt Everaers. De kinderen kregen allen een stuk deeg en moesten dit gaan kneden. Om te voorkomen, dat er iets teveel gezwoegd moest worden zorg de de bakker ervoor, dat het deeg wat minder stug was. Dit bleek op een hoorzitting van de Raad voor de Waterstaat in Goes, in het kader van de inspraak. Een aan tal belanghebbenden lichtte hier zijn eerder ingestuurde schriftelijke reac ties mondeling toe. De raad zal bin nenkort de minister van Verkeer en Waterstaat, die uiteindelijk de beslis sing neemt, over het gebruik van dit miljarden-object adviseren. Het gaat vooral om de vraag wan neer de 62 schuiven van de storm vloedkering - het sluitstuk van de Deltawerken - naar beneden moeten waardoor de Oosterschelde van de Noordzee wordt afgesloten. Omdat hierdoor de getij-werking op de Oos terschelde wordt uitgeschakeld, heeft dit gevolgen voor milieu en vis serij. Sluitpeilen Studie door Rijkswaterstaat en een aantal andere deskundige instellin gen laat de keuze tussen drie wa terstanden op de Noordzee („sluitpei len") waarbij de stormvloedkering dicht moet teneinde het achterland adequaat tegen overstroming te be schermen: NAP plus 2,75 m, NAP plus 3,00 m en NAP plus 3,25 m. Dit houdt achtereenvolgens sluiting in van gemiddeld 2 keer per jaar, 1 keer per 2 jaar en I keer per 5 jaar, aldus de berekeningen van de deskundi gen. Geen van deze sluitfrequenties leidt tot omvangrijke schade voor mi lieu en visserij. Maar hoe minder vaak de schuiven worden neergelaten hoe beter dat is voor het milieu. Dit gegeven was voor zowel dc woordvoerder van de Zeeuwse Mi lieu Federatie als die van de Vereni ging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen (ZEVIBEL) aanlei ding te pleiten voor dc hoogste wa terstand. De gemeenten Wes ter- schouwen, Bruinisse en Zierikzee kiezen daarentegen voor de laagste waterstand, waarbij zij vooral het belang van zo groot mogelijke veilig heid voorop stellen. Ook waterschap pen verschillen van mening. Zo kiest Schouwen-Duiveland voor de laagste en Noord- en Zuid-Beveland voor de middelste waterstand. Het laatste waterschap wil echter ook dat de stormvloedkering in ieder geval één keer per jaar wordt getest om erva ring te verkrijgen en om vast te stel len of de kering werkt. De stormvloedkering is volgens de studie ook te gebruiken voor drie ne vendoeleinden. Door sluiting kunnen de gevolgen van een dijkval en opge treden stormschade beperkt worden, kan de bestrijding van olieverontrei niging efficiënter ter hand worden genomen en kan schade en dijken door drijfijs worden voorkomen. De meeste belanghebbenden onder schrijven deze voordelen. De woord voerder van de Zeeuwse Milieu Fede ratie merkte hier woensdag oVer op dat alleen als de verwachte milieu schade groter is dan de schade door sluiting de schuiven neer gelaten moesten worden, terwijl dijkgraaf De Jager van het Waterschap Noord en Zuid-Beveland aandrong op flexi bel overleg in voorkomende gevallen met de betrokken waterschappen. 'Steekproef' Na een kleine 'steekproef' onder de kinderen, die geen van allen ouder dan zeven jaar waren, bleek zo'n 99 procent later wel bakker te willen worden. Het spelen met deeg en voor al het knoeien ermee sprak de scho lieren erg aan. Toch wist de groep wel wat er gaande was, want de onderwij zeressen hadden hen op school al een beetje voorbereid, waarna ook bak ker Everaers nog een en ander uit de doeken deed. Daarbij nogeens een stukje praktijkervaring en Schou wen-Duiveland lijkt verzekerd van goede warme bakkers in de toe komst. Na gedane arbeid stond de kinde ren een glas limonade met een eier koek te wachten. De zelfgebakken broden konden enkele uren later worden opgehaald en genuttigd. Zo wel de kinderen, als de onderwijze ressen en dc hakker kijken tevreden terug op de bakochtend. Advertentie Ook tevreden is Everaers over zijn volledig gecomputeriseerde inventa ris. Met een beeldscherm en de nodi ge randapparatuur kan hij nu als eni ge van de weinigen in Zeeland met een druk op de knop zien, wat hij in huis heeft en vooral wat alles kost. Op het moment, dat de groothandel een voorstel doet tot prijsverlaging of verhoging, dan kan Everaers met een simpele handeling de prijs - indien hij dit wenst - automatisch verande ren in de kassa's. Geen uitgebreid prijskaartjes plakken meer dus. Streepjescode Hoewel dit zogenaamde scanner systeem (de streepjes-code) eventuele wachttijden bij de kassa niet verkort, ziet de ondernemer van de bakkerij annex supermarkt in Scharendijke toch voordelen voor de klant. „Je ziet nu heel snel welke produkten goed lo pen en welke niet, zodat je je assorti ment volledig op de behoeften kunt afstemmen. Wanneer je produkten hebt, die niet of nauwelijks verkoop baar zijn, dan dient het te worden verrekend in de prijs. Met dit sy steem voorkom je dergelijke le vensmiddelen, waardoor de prijs van de artikelen scherp blijft". Pleisters Met enkele pleisters en een spiegel voor het bekijken van de verwondin gen dacht hij dat daarmee de kous af was, doch kreeg van Kee de volle laag toen zij ontdekte dat de spiegel vol pleisters zal. Het applaus was groot. Als Jannekee vertolkte mevrouw Van der Waal een ritje met de tram van Burgh naar Zierikzee, eveneens in dialect. Met koffie, thee, een drankje en een hapje werd dit samenzijn om lijst en aan het einde zei de directrice van het rusthuis, H. Engelman dat een herhaling er dik in zit. Van der Waal besloot.de middag met dank te zeggen aan directie en personeel van het rusthuis; de Welfare-dames voor hun hulp en de autobestuurders voor hun bereidwilligheid de ouderen te vervoeren. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Af en toe zon Het hogedrukgebied boven Oost- Europa houdt depressies op afstand. Eerst wolkenvelden en in de ochtend plaatselijk mist. Morgenmiddag pe rioden met zon. Minimumtempera tuur komende nacht 1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in maandag 17 maart: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuid 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 3 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 mrt. Zon op 06.57, onder 18.42 Maan op 08.13, onder 23.23 Eerste Kwartier: 18 maart (17.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Geleidelijk zal de zon zich de komende dagen meer laten zien. Wel blijft er vooral in het noor den van het land nog kans op mist. Langzaam breidden depressies bo ven de Oceaan hun invloed naar West- Europa uit. Voorlopig merken wij daar nog niet meer van dan dat de wind naar het zuiden draait en iets gaat toenemen. Met die naar zuid draaiende wind wordt drogere lucht aangevoerd. Hierdoor wordt de kans op zon groter. Het weer wordt er niet alleen vrolijker door, maar ook aan genamer. De tien graden komt in het weekeinde binnen bereik. Door het vele ijs in het IJsselmeer en de Wad denzee blijft de temperatuur in Fries land en op de Waddeneilanden ver achter bij die in de rest van het land. van 13 t/m 24 maart bij autobedrijf St. Joostdijk 41 - Oosterland Telefoon 01114-1495 ZIERIKZEE - De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland is momenteel druk doende met de controle van de fietsen en het verkeersgedrag van dc schoolgaande jeugd. Na een periode van enkele maanden voorlichting op de scholen is het bij de politie nu tot daden gekomen en worden bekeurin gen uitgedeeld. Op de scholen werd dc leer lingen verteld hoe zij zich in het verkeer dienen te gedra gen, zodat het met vijf perso nen naast elkaar rijden tot het verleden moet gaan beho ren. Ook is een groot aantal jeugdigen naar huis gestuurd vanuit de school, om de fiets en brommer in orde te maken. Na de actieve voorlichtings- en waarschuwingstijd is het nu tot daadwerkelijk optreden ge komen en de politie heeft al een aanzienlijk aantal bekeu ringen uitgedeeld. Hiermee is echter niet gezegd, dat de voor lichtingscampagne haar vruch ten niet heeft afgeworpen. De scholieren zijn gewaar schuwd De ouderen werden kostelijk geaumuseerd. in het rusthuis te Burgh- Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1