SCHOUWEN-DUIVELAND EN DE DOLEANTIE (3) Agrarische belangen dienen hoge prioriteit te krijgen streeknieuws Zierikzee viert maandag Nationale Boomfeestdag Akkerbouwers bezorgd over rentabiliteit Verkiezingsprogramma WD-Duiveland VERKIEZINGEN GEMEENTERADEN 19 MAART 1986 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 maart 1986 Nr. 23893 5 roepen kiezen. Dat naar Bruinis.se nam hij aan en op 21 juli 1878 werd hij, bijna 25 jaar oud, bevestigd door zijn vaderlijke vriend, de rechtzinni ge ds. J. A. P. Ris Lambers, predikant in Barneveld. Ds. Foppe Fortuyn bedankte voor beroepen naar Axel en Oolt- gensplaat, maar toen de kerkeraad van zijn geboortedorp Hecg hem be riep zwichtte hij. In 1881 vertrok hij daarheen. Zes jaar later ging hij daar mee met de doleantie. In 1891 werd hij Gereformeerd predikant in Hil versum. Een beroep naar de Chris tian Reformed Church van Kalama zoo in de Verenigde Staten nam hij aan in 1898. In 1901 ging hij over naar de Dutch Reformed Church in de Ver enigde Staten (de zusterkerk van de Nederlandse Hei-vormde Kerk). Hij vond zich onbroederlijk bejegend en beschuldigde zijn vroegere broeders en Kuyperophobie en veroordeelde hun seperatistische aard. Twee jaar later, in 1903, kwam hij echter al weer op zijn stap terug. Hij kon zich niet vinden in de doopspraktijk van de Dutch Reformed Church en werd op nieuw predikant bij de Christian Re formed Church. In 1928 overleed hij in de Verenigde Staten. 21 beroepen Het is niet te hopen dat de huidige kerkeraad van de Hervormde ge meente in Bruinisse evenveel moeite moet doen om, nu ze herderloos is, een predikant te krijgen als honderd jaar geleden. Toen waren er maar liefst 21 beroepen nodig. Ook hierbij waren er weer op extreem ortho doxen, zoals ds G. H. J. W. J. Geesink te Schipluiden. Hij ging later mee met de doleantie en werd hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Na een herderloos tijdperk van Ds. G. H. J. W. J. Geesink (Amsterdam 1854-Amsterdam 1929). bijna ïlh jaar kreeg Bruinisse eind 1883 weer een eigen predikant in de persoon van ds. G. van Kempen, die in 1886 naar Soesterberg vertrok. Hij en zijn opvolger, ds. D. J. Karres, die de Bruse gemeente van 1886-1889 diende, loodsten de Hervormde ge meente langs de doleantieschotsen. In de volgende aflevering willen we stilstaan bij een Schouwenduive- landse predikant, die met de dolean tie meeging. H. Uil Ds. B. van Schelven (Breda 1847-Overveen 1928). spreidde. Na het overlijden van Groen van Prinsterer werd hij van de Anti-Revolutionaire Partij de voor man. In 1874 werd hij voor die partij Tweede Kamerlid. Van 1880 tot 1901 was hij hoogleraar van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Het hoogtepunt van zijn politieke carrière bereikte Kuyper in 1901 toen hij minister-president werd, tevens minister van Binnenlandse Zaken. Het naar hem genoemde kabinet kwam tot stand door samenwerking met de Rooms Katholieke Staatspar tij. Deze samenwerking, voor die tijd revolutionair te noemen, luidde een lange periode in van kabinetten met confessionele partijen. Tijdens zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer kende Kuyper een geestelijke inzinking waardoor hij enige tijd uitgeschakeld was voor het kamerwerk. Het is in deze periode dat de Bruse gemeente een roepstem tot hem deed uitgaan, doch tever geefs. Kuyper bleef in de politiek en verwisselde het kamerbankje niet voor de Bruse kansel. Een andere Kuiper Na dr. A. Kuyper werd ds. J. Kui per, predikant in Veen, beroepen. De ze merkwaardige dominee werd in 1867 predikant bij de Christelijke Ge reformeerde Kerk. In 1873 brak hij met dit kerkverband na ruzies. Hij was vrijwel direct na deze breuk al verzekerd van een predikantsplaats binnen de Hervormde Kerk waar hij na een studie aan de Universiteit van Utrecht werd toegelaten. In 1887 werd hij als predikant van Nunspeet echter afgezet. Hij vond zijn levens einde door verdrinking in de Zuider zee. Eindelijk een predikant Na het tevergeefse beroep op ds. Kuiper scheen het 12de uitgebrachte beroep door de Hervormde gemeente in Bruinisse succes te hebben." De roepstem ging uit naar ds. J. van der Kaaden uit Heemse. Hij nam het be roep aan, maar overleed kort daarop. Daarna werd F. Fortuyn beroepen. Hij was kandidaat en kon uit vier be- Bekend zijn de spotprenten die Al- bert Hahn maakte op dr. Kuyper alias Abraham de Geweldige. Predikanten De koers die Bruinisse voer in de tweede helft van' de 19de eeuw zien we het duidelijkst in de positie van de predikanten, die de gemeente dienden. In de 19de eeuw werd de Bruse gemeente bijna 44 jaar lang be diend door ds. D. J. D. de Vos, die er onder meer de Afscheiding mee maakte. De Vos' opvolger was de orthodoxe ds. G. Jzn. Noomen, die in 1870 be vestigd werd in Bruinisse door zijn vriend dr. G. J. Vos, toen predikant te Goes. Deze dr. Vos, aanvankelijk een medewerker van Kuyper en de zij nen, zou later bekendheid krijgen door zijn krachtige ingrijpen als scri ba van het Classicaal bestuur van Amsterdam tegen de dolerenden. Na het vertrek van ds. Noomen, twee jaar later, werden tien beroepen uit gebracht op predikanten van overwe gend ethische signatuur. In 1874 deed ds. J. van 't Hooft in Bruinisse zijn in trede. Hij vertrok in 1876 naar Kou- dekerke bij Leiden en werd later pre dikant in Vlaardingen. Een rechtse koers Na het vertrek van ds. Van 't Hooft werd een duidelijk rechtse koers ge varen bij het beroepingswerk. Als eerste werd beroepen ds. Bastiaan van Schelven, predikant in Oost- en West-Souburg. Ds. Van Schelven nam Binnen de Nederlandse Hervormde Kerk waren in de tweede helft van de 19de eeuw tal van stromingen werkzaam. Onder de rechtzinnigen waren de „Vrienden der Waar heid" het meest actief. Zij ijverden voor „kerkherstel" en vonden in Abraham Kuyper hun voornaamste en belangrijkste spreekbuis. Op Schouwen-Duiveland was het de Hervormde gemeente te Bruinisse, die de meest uitgesproken rechtzinnige koers voer. Een koers, die mede bepaald werd door wat Kuyper sprak en schreef. het beroep niet aan. Hij werd later predikant in Amsterdam en één van de voormannen tijdens de doleantie, waar hij mee meeging. Hij hertrouw de met een dpchter van jhr. Johan Louis de Jonge uit Zierikzee, de ou derling en weldoener van de latere Gereformeerde Kerk. Later werd door Bruinisse onder andere beroepen ds. J. Wisse te Sint Laurens. Ook hij bedankte en ver trok in 1878 naar Garijp waar hij in 1887 met de doleantie meeging. Een naam- en leeftijdgenoot van hem was ds. J. Wisse Cz., die van 1906-1920 de Christelijke Gereformeerde Kerk in Zierikzee als predikant diende. H. van Kasteel, predikant in Oppen- huizen. Deze dominee, die aanvanke lijk zee-officier had willen worden, was een gezien prediker, die talrijke beroepen ontving. In zijn volgende gemeente - het Friese Kollum, ging hij mee met de Doleantie. Later keer de hij naar Oppenhuizen terug ais predikant van de Gereformeerde Kerk. Door zijn forse en goed klin kende stem - een niet te onderschat ten kwaliteit bij gebrek aan luid sprekers - boeide hij velen. Dr. Abra ham Kuyper verklaarde eens tegen een student na een preek van ds. Van Kasteel: „Was het niet alsof er een engel uit de hemel gesproken heeft?" De volgende op wie Bruinisse, te- Ds. Van Kasteel was niet de enige vergeefs, een beroep deed was ds. G. later dolerende predikant, die men in Bruinisse begeerde. Ook ds. K. W. Wethake te Wilhelminadorp was één van hen. Hij werd later predikant in onder andere Arnhem waar hij in 1887 met de doleantie meeging. Ge heel onverwachts legde hij echter zijn ambt bij de Gereformeerde Kerk in 1891 weer neer en keerde terug tot de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij meende te moeten breken met het Ge reformeerde kerkverband waarin hij zich bij nader inzien niet thuisvoelde. Ds. Vethake verklaarde dat in die tijd zijn „levenssap zoo vaak werd veran derd in zomerdroogte Dr. Abraham Kuyper Het kerkgebouw van de Hervormde gemeente te Bruinisse in 1897. In het begin van deze eeuw werd de kerk uitge breid door het koor te vervangen door een veel grotere aanbouw. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de kerk zo zwaar beschadigd, dat weinig anders overbleef dan een ruïne. Tot afbraak werd besloten en-een nieuw kerkgebouw verrees. Dit werd in 1952 in-gebruik genomen. De Bruse Hervormde gemeente liet wederom een beroep uitgaan. Dit maal was het op niemand minder dan dr. Abraham Kuyper zelf. Kuyper werd geboren in Maassluis in 1837 als domineeszoon. In 1863 werd hij predikant in Beesd. Hoewel hij aanvankelijk een aanhanger was van de moderne theologie zwaaide hij om naar de orthodoxen. Ontmoe tingen met een van zijn gemeentele den in Beesd, Pietje Baltus, waren daarbij onder meer van beslissende invloed. In 1867 werd Kuyper predi kant in Utrecht en drie jaar later in Amsterdam. Steeds meer en meer werd hij de spreekbuis van de uiter ste rechterflank binnen de Hervorm de Kerk. Bekendheid kreeg Kuyper onder meer door zijn functie van hoofdre dacteur van het dagblad De Stan daard, dat hij grotendeels zelf vol schreef. Het was een blad dat de anti-revolutionaire beginselen ver- DUIVELAND - „De gemeente Duiveland is en blijft een agrarische gemeente, dat betekent dat deze belangen een hoge prioriteit hebben", aldus vermeldt het verkie zingsprogramma van de VVD afdeling Duiveland voor de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 19 maart. De VVD zegt in dit programma ook alle mogelijke medewerking te zul len verlenen aan recreatie en even tuele vestiging van milieuvriendelij ke bedrijven, waarbij nog speciaal gelet zal worden op het bevorderen van de werkgelegenheid. Het parti culier initiatief zal hierbij worden gestimuleerd. Zonder de doelstelling uit het oog te verliezen, willen de Duivelandse liberalen de wet op de ruimtelijke or dening soepel toegepast zien; ervoor zorgend dat het beleid voor ieder ge lijk zal zijn. In de gemeentelijke ver ordeningen wil men niet meer gere geld zien. dan strikt noodzakelijk is. Woningbouw De VVD pleit voor woningbouw naar aanleiding van behoeften, uitge sproken in een gemeentelijk beleid. In dit beleid moeten woningbouwver enigingen een eigen lijn kunnen uit stippelen, terwijl de gemeente in spraak moet hebben bij de toewijzin gen. Bij nieuwbouwwoningen moet er, volgens de WD, rekening gehou den worden met één- en tweeper soonshuishoudens en dienen de wo ningen zodanig gebouwd te worden, dat ze aan iedere gezinssituatie aan gepast kunnen worden. Op grond van de liberale beginse len pleit de VVD voor een gemeente lijk emancipatiebeleid, gericht op de mogelijkheid, dat een ieder zich naar eigen aard en aanleg kan ontwikke len. In het kader van de welzijnsactivi- teiten pleit de VVD ervoor, dat de rijksbijdragen naar verhouding op een verantwoorde wijze verdeeld worden. De liberale partij in Duive land vindt, dat het welzijn zich in eer ste instantie moet richten tot de ver enigingen in de eigen gemeente. Vooral in de verzorgingssector ziet de VVD het vrijwilligerswerk als een belangrijk en zelfs dringend onder deel. Tbn aanzien van de kinderop vang voorziet men binnen afzienbare •tijd echter meer behoefte ontstaan aan professionele aanpak. Initiatie ven op dit gebied zegt de VVD te zul len steunen. „Economische en sociale omstandigheden maken deze voorzie- ningen in de naaste toekomst onont beerlijk", aldus het verkiezingspro gramma. Aanmoediging- De grootst mogelijke aandacht wordt toegezegd aan het onderwijs in al zijn facetten. In het ka ,r van de wet voorzienin gen gezor eidszorg wil de VVD het vestiging-, eleid soepel uitgevoerd zien. Samenwerking van de verschil lende hulpverleners moet bevorderd worden. Gezondheidsvoorlichting en sportbeoefening willen de liberalen aangemoedigd zien, zowel plaatselijk als regionaal. De VVD-Duiveland belooft verder haar volle medewerking aan alle maatregelen, die genomen dienen te worden om de burger een optimale veiligheid te garanderen. Budget Ten slotte wordt aangegeven, dat het programma van de VVD gereali seerd moét kunnen worden binnen het gemeentelijk budget, waarbij de totale opbrengst van de onroerend goedbelastingen niet verhoogd mo gen worden. Vervolg van pagina 1 ten. Zodoende groeide het Nederland se groenareaal met zo'n 200.000 bo men per jaar. In Zierikzee wordt aan de doelstel ling, samen met het planten van bo men, gestalte gegeven door middel van een stadswandeling. Deze stads wandeling wordt georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht, in nauwe sa menwerking met de afdeling Plant soenen van de gemeente Zierikzee. Ingewijden noemen deze vorm van samenwerking, die al enkele jaren plaatsvindt, uniek in Nederland. Educatief gezien is de stadswande ling een uitstekend project. Dit pro ject is bovendien, in een tijd dat veel gemeenten niet kunnen beschikken over de nodige financiële middelen om jaarlijks plantmateriaal en plant- terrein beschikbaar te stellen, een uitstekend alternatief. De stadswandeling, die de 160 tot 170 leerlingen maandagochtend tus sen 08.30 en 12.00 uur maken, is overi gens geheel uitgezet rond het par keerterrein aan de Baden Powell- weg. Daarbij zullen de leerlingen zelf veelal actief bezig zijn met aller lei zaken met betrekking tot de na tuur. Spontaan „Ieder jaar weer blijkt dat de kin deren enthousiast deelnemen aan de stadswandeling. Ze reageren spon taan en leveren veel respons tijdens de wandeling, waarbij heel vaak ook bijkomende milieuzaken en problemen aan de orde komen", aldus Rita de Ligt van de Jeugdnatuur- wacht. Rita is één van de stuwende krachten achter de realisering van de stadswandeling. Samen met vier an deren inventariseert zij vooraf het ge bied dat in de stadswandeling wordt opgenomen. Vervolgens wordt aan de hand van het aanwezige materiaal, een soort routebeschrijving annex lesbrief gemaakt met behulp waar van de wandeling wordt gedaan. On-, derweg moeten de leerlingen dan vra gen beantwoorden of opdrachten uitvoeren. De wandeling wordt in kleine groepjes gemaakt onder leiding van een gids en duurt een uur. Daarvoor hebben zich twintig moeders, die hel pen met het scholenwerk, beschik baar gesteld. Alle moeders hebben bij de Natuur- en Vogelwacht een cur sus voor schoolnatuurgids gevolgd, die wordt gegeven door Rita de Ligt en Baukje Bijlsma. Om een optimaal resultaat te berei ken met de stadswandeling wordt vooraf op de scholen een aantal les sen gegeven over de onderwerpen van de wandeling. Het Landelijk Comité Boomfeestdag stelt voor dat doel on- derwijspakketjes beschikbaar. Over igens is er ook voor de groepen 3 en 4 van het basisonderwijs lesmateriaal beschikbaar bij dc Jeugdnatuur- wacht. Onder de titel „Bomen rond de school" worden de leerlingen dan wegwijs gemaakt. Rita is overigens vol lof over dc me dewerking, die zij ondervindt. Dat geldt zowel voor dc onderwijskrach ten van de scholen als voor de ge meente Zierikzee. Deze laatste instantie zorgt jaar lijks voor het plantgoed en voor de andere materialen die nodig zijn. Zo werd dit jaar bijvoorbeeld het elek- trospel, dat bij de tentoonstelling in de Vierschaar wordt gebruikt, door de dienst gemeentewerken vervaar digd. Tbn aanzien van de invulling van het programma is er voorts veel vuldig overleg met de Plantsoenen dienst in de persoon van de heer Doeswijk. Omdat dit jaar de bomen erg laat zijn met knop- en bladvor ming heeft deze afdeling er voor ge zorgd dat er een aantal takken 'voor getrokken' zijn, waardoor ook aan dat onderdeel aandacht kan worden besteed. Ledenvergadering ZLM-Dreischor DREISCHOR - De afdeling Dreischor van de ZLM hield vorige week haar algemene ledenvergadering, waarbij 21 leden aanwezig waren. Onder hen be vond zich ook bedrijfsvoorlichter W. J. in 't Veld. Tijdens deze bijeenkomst werd ingehaakt op de opmerking dat de akkerbouwers over het algemeen de prijsdalingen voor hun produkten, zoals die de afgelopen twee jaar zijn door gevoerd, zeer gelaten over zich heen hebben laten gaan. Dit in tegenstelling tot hun collega's in het noorden van het land, waar vaak feller wordt gerea geerd en zelfs een protestactie werd georganiseerd. De aanwezigen vonden dat het met de prijzen van de akkerbouwproduk- ten droevig is gesteld. De prijs van de door de EG gegarandeerde produkten zullen in 1986 eerder lager dan hoger zijn. Tbrwijl de suikerbietentelers no ta bene zelf het te veel geproduceerde kwantum financieren. Uit dit oog punt bekeken is een prijsverhoging voor dit produkt zeker niet te veel ge vraagd. Verder ondervinden de akkerbou wers de gevolgen van de superhef fing op te veel geproduceerde melk. HAAMSTEDE Aanrijding Op de kruising van de Kloosterweg en de Westerenbanweg in Haamstede deed zich woensdagochtend een aan rijding voor. Automobilist P. v. E. uit Haamstede reed vanuit de Westeren banweg de Kloosterweg op, hetgeen verboden is. A. A.-de V. uit Bruinisse reed op de Kloosterweg in de richting van de vuurtoren en kon v. E. niet meer ontwijken. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. Aanrijding met ree In de nacht van donderdag op vrij dag reed H. D. uit Haamstede op de Torenweg in Haamstede een ree aan. Het dier overleefde de botsing niet; de auto werd aan de voorzijde ge deukt en bekrast terwijl de bumper vernield werd. Door vele melkveehouders wordt grasland gescheurd, waarop nu on der andere aardappelen en suiker bieten worden verbouwd. Mede door een verlaging van dc prijzen van de gegarandeerde produkten vindt een verschuiving plaats naar de teelt van zogenaamde vrije marktproduktcn. De bezorgdheid om ook in de toe komst een voldoende inkomen te kunnen behalen, neemt toe door de hierboven geschetste situatie. Inleiding Nadat het huishoudelijke gedeelte was afgewerkt, hield de heer L. E. Blikman, van de SNUIF, een inlei ding over de actuele zaken in de uien- teelt en afzet van dit produkt. De laatste twee jaar staan kwaliteit en prijs van dc Nederlandse uien op een laag pitje. Voor de afzet van dit produkt is de teler erg afhankelijk van de export. Er moet 90% van de produktie afgezet worden in het bui tenland. De belangrijkste afnemers zijn Duitsland, Frankrijk en Enge land. Door de mindere kwaliteit van de Nederlandse ui is er de laatste twee jaar ongeveer 20% van de Duitse markt verloren gegaan, grotendeels aan Oosteuropese landen als Polen en Hongarije. Deze landen zijn voor hun afzet veel minder afhankelijk van de export. Ze kunnen de betere partijen uitzoeken voor hun buitenlandse af nemers. Willen de Nederlandse uien- telers de markt behouden, dan zal er een betere kwaliteit geëxporteerd moeten worden. Kwaliteitsverbete ring kpnnen de telers bereiken door onder andere uitsluitend gekeurd zaaizaad en plantgoed gebruiken, matiging met stikstof gift. verbete ring droog- en ventilatiecapaciteit, uitbetaling naar kwaliteit. Na zijn inleiding liet de heer Blik man nog wat dia's zien over de uien- teelt van vroeger en tegenwoordig, handwerk en mechanisatie, naast el kaar ter vergelijking. Hij wenste de aanwezigen een goed uienjaar 1986. waarbij enige matiging in het areaal zeker op zijn plaats is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5