J streeknieuws berichten keikberichten stukken Rode Kruis de Westhoek tevreden met financiën HUIB BRUINISSE VIERT VOLGENDE WEEK FEEST!! Braks en Winsemius houden vast aan 1 januari 1987 voor invoering mestaanpak Meeste kopers willen hypotheekrente minstens tien jaar vast Mosselsector vreest tekort mosselen ERIC DE NOORMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 maart 1988 Nr. 23891 7 Zo'n 25.000 gulden over BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Schouwen de Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis kan met te vredenheid kijken naar haar gezonde financiële positie. Het vorige jaar, 1985, is afgesloten met een batig' saldo van zo'n 25.000 gulden, maar dat is volgens penning meester jhr. F. T. Laman-Trip geen reden, om gekke din gen te gaan doen. „We moeten ons hierop niet blind sta ren, maar op de oude voet verder gaan", aldus de be stuurder. Voordat het financieel overzicht ter sprake kwam opende voorzitter H. Alsema als voorzitter voor de eerste keer de vergadering, nadat presiden te J. Hout er na 37 jaar letterlijk de voorzittershamer bij heeft neerge legd. Ook binnen het welfare-werk is een verandering opgetreden, doordat mevrouw G. Rijpkema is vervangen door mevrouw A. van de Waal. Laatstgenoemde sprak over de dins dagmiddag (dezelfde dag dus) gehou den informatiebijeenkomst over het gebruik van de rolstoel, waarbij 30 belangstellenden aanwezig waren. Het Jeugd Rode Kruis loopt naar wens en zo mag ook gesproken wor den over de Stichting Ambulance, die mede door verhoging van de tarieven 1985 met een gunstig resultaat heeft kunnen afsluiten. In totaal werden 240 ritten gereden en was de colonne 27 keer present bij een EHBO-post. De nieuwe ambulance van 118.000 gulden plus inruilwaarde van de ou de is besteld en wordt nog voor de zo mer verwacht. Een ambulance kan niet zonder ploeg van vrijwilligers. Vier leden van de ploeg hebben het diploma Ambulanee-begeleider behaald en drie van hen zijn inmiddels aan een volgende cursus begonnen. De 1358 leden tellende afdeling kan wat min der tevreden zijn over de gehouden bloedplasina-avond, want secretaris H. Scheurs noemde dat een diepte punt. Ook de campagne heeft met het bedrag van ruim 9500 gulden bij na 2000 gulden minder in het laadje gebracht. Naast de vele mededelingen kregen de aanwezigen maandagavond ook een bestuursverkiezing voorgescho teld. Schreurs stopte ermee; evenals mevrouw T. van de Burg. In hun plaats zijn G. Boekholt en L. Karstens in het bestuur gekomen. Voor Schreurs stond er nog een dank woord op het programma, dat door Laman werd voorgelezen. Een oproep voor nieuwe leden en een videofilm sloten het programma in de Beatrix- school te Burgh-Haamstede af. Vorige week werd Huib begraven. In de gezamenlijke dienst met bewo ners van Schouwenoord en Brugzicht en leerlingen van de Beatrixschool vertelde de predikant dat Huib die morgen was overleden. Er ging een schok door de kerk. Wie kende Huib niet? Huib, die zo muzikaal was; Huib, die zo goed kon drummen. Je zag hem op straat en je hoorde hem in de kerk als hij als slagwerker fun geerde bij het kinderkoor. Mensen die elke dag met hem optrokken kun nen ongetwijfeld prachtige verhalen vertellen over Huib. Zelf herinner ik me die keer dat aan het einde van een dienst iedereen bedankt werd die een aandeel had gehad in de dienst en '....natuurlijk ook Huib die prachtig getrommeld heeft...' en alsof het een optreden voor de televisie betrof gaf Huib direct na deze woorden een enorme roffel ten gehore, want hij wist hoe zoiets hoorde! De dienst waarin verteld werd van Huibs overlijden was een bijzonder gebeuren. Het maakt veel los. Want wat voor gevoelens heb je als niet- bewoner van Schouwenoord bij zo'n dienst? Ik denk dat er iets in ons is dat ons jaloers maakt omdat je onbe wust aanvoelt dat deze mensen dich ter bij de zin van het leven staan dan jezelf. Het is een vorm van spontaniteit die je als kind misschien nog wel had, maar die je allang niet meer hebt. Als je denkt 'zou ik dat wel doen?' heb ben zij het al gedaan. Er werd in die dienst gehuild, maar ook getroost. Iemand slaat spontaan een arm om een ander heen en een an der geeft de predikant ineens een kus. Het leven wordt intens beleefd en je ervaart dat naast de spontani teit ook de muzikaliteit enorm is. Geef een jongen van een middelba re school eens een triangel in de han den. Tien tegen één dat hij zegt: 'Stom ding, 't is hier geen kleuter school'. De jongen die zondag een tri angel kreeg straalde van geluk. Die blijde ervaring van spelen met klan ken was op ieders gezicht te lezen, de muziekgroep maakte echt muziek in de diepste zin van het woord. Het kwam van binnenuit. Aan het einde van de dienst zou er tijdens de collecte nog een soort mu zikale medley worden gespeeld door de muziekgroep. Er waren echter nog genoeg triangels, trommeltjes en an der slagwerk over zodat wie wilde mee mocht doen. Niet één volwassene ging naar voren. Zoiets doe je toch niet? Wel gingen kinderen naar voren omdat zij gelukkig nog niet zijn vol gebouwd met remmen uit onze westerse maatschappij. Wat een plezier, wat een enthousias me bij het Glory, glory, halleluja. Opeens ging een jongen voor de ge meente staan en in volle overgave be gon hij al die grote mensen die niet klein of beter 'mens' wilden worden te dirigeren en of je wilde of niet, je moest meedoen, meezingen en mee klappen. Je voelde aan: dit is echt. Wat kunnen we er veel van leren. Hoeveel sombere gezichten, bezwa ren zus en zo. rapporten, discussies en weet ik wat meer hebben dit niet weggedrukt: jezelf voluit geven in het zingen, spelen, huilen en dansen. De emotionele dienst eindigde in een happening. Huib zou ervan genoten hebben en met onnoemelijk plezier hebben meegetrommeld. Dit was echt leven, dit was echte muziek. Huib is hier niet meer, maar zijn muziek blijft. Tblkens als je de men sen van Schouwenoord en Brugzicht en de Beatrixschool weer hoort zin gen en spelen ontdek je dat ook zij die muzikaliteit hebben en als van zelf denk je weer terug aan Huib, die je gewoon niet kunt vergeten. Oor spronkelijk had ik vandaag een stuk je over Vivaldi willen schrijven. Hij werd vandaag geboren. Maar boven dit stukje staat geen 'Vivaldi'. maar 'Huib', omdat zowel Huib als de men sen van Schouwenoord en Brugzicht in zekere zin niet minder muzikaal zijn dan Vivaldi. Schouwenoord. de Beatrixschool, Brugzicht? Daar zit muziek in. MARZAS DEN HAAG - Minister Braks van Landbouw en zijn collega Winsemius van Milieu houden vast aan de datum van 1 januari 1987 voor de invoering van hun plannen om de mestoverschotten aan te pakken. Zij hebben dit maandag verklaard na afloop van overleg met het Landbouwschap dat een maand gele den stelde dat de invoering op die datum op praktische gronden niet aan vaardbaar is. AMERSFOORT - In tegenstelling tot enkele jaren geleden willen de meeste (aspirant-)kopers van wonin gen een hypotheek waarvan het ren tepercentage minimaal tien jaar vastligt. Van de kopers van nieuw bouw wil tachtig procent dit, bij oudere woningen is dit zestig pro cent. Dit blijkt uit een onderzoek van de Vereniging Eigen Huis. Hoewel deze voorkeur begrijpelijk is, gezien de huidige lage rentestand, waarschuwt de organisatie van huis eigenaren voor hypotheken met lange rentevaste perioden. Uit het onder zoek blijkt dat twaalf van de 34 on derzochte hypotheekinstellingen ho ge boetes opleggen aan mensen die hun woning vroegtijdig verkopen. In sommige gevallen kan die boete oplopen tot 30.000 gulden, zegt de vereniging. Volgens Eigen Huis heb ben die hypotheekverstrekkers in 1983 hun boeteclausule verzwaard omdat veel huiseigenaren toen hun hypotheek met een relatief hoge ren te hadden laten oversluiten naar een lening met een lagere rente. Eigen Huis vindt slechts negen van de 34 hypotheken acceptabel op dit punt. Het is overigens opvallend dat banken geen of alleen bij uitzonde ring hypotheken aanbieden met een lange rentevaste looptijd. Het zijn voornamelijk verzekeringsconcerns die dat doen. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft inmiddels aangekon digd het boetebeding op vervroegd aflossen te schrappen. Het bouw fonds is een gezamenlijke onderne ming van een groot aantal gemeen ten. YERSEKE - De mosselsector wacht met smart op het draaien van de wind nu door ijsgang en het ver dwijnen van de bebakening ook niet meer op de Oosterschelde naar mos selen kan worden gevist. De mossel vangst op de Waddenzee ligt zelfs al vier weken stil. Van een echt tekort kan volgens L. Lucas, hoofd van het Mosselkantoor in Bergen op Zoom, nog niet gesproken worden maar de kou mag dan toch niet veel langer meer duren. Een aantal handelaren zit al zonder mosselen en ook de mos- selconservenbedrijven dreigen een tekort aan mosselen te krijgen. De mosselconservenindustrie is dit jaar de grootste afnemer geworden van de Zeeuwse mossel. De conser- venindustrie neemt voor het eerst zelfs meer mosselen af dan België. Dit seizoen heeft de Zeeuwse mossel conservenindustrie 330.000 ton (een mosselton is 100 kilo) verwerkt, ter wijl er 280.000 ton naar België zijn verscheept. Door de schaarste aan mosselen zullen er dit jaar geen onverkoopbare mosselen in het zogenaamde Mossel fonds terechtkomen, zo meent Lucas. De vraag naar mosselen neemt overi gens nog ieder jaar toe. Door de lange kouperiode zullen er echter dit jaar geen records worden gebroken in de aanvoer, aldus Lucas. Dat leek aan vankelijk wel te gebeuren toen op 13 februari de een miljoenste mosselton via de veiling van Yerseke werd ver handeld. De afgelopen drie weken is daar maar 30.000 ton bijgekomen. Als de wind draait zal er direct be gonnen worden in de Oosterschelde met het afbakenen van de mosselper celen. zodat er weer gevist kan wor den. Het mosselseizoen sluit op 19 april. Op 21 juni mag er dan weer voor het eerst gevist worden maar de verkoop van verse mosselen start pas op 13 juli. Volgens Braks heeft het overleg van maandag niet geleid tot een toenade ring van de verschillende standpun ten. De beide bewindslieden hebben alleen toegezegd dat er een nadere studie komt naar het verbod op het uitrijden van mest in de winter. Vol gens Winsemius moet daarover voor de zomer duidelijkheid zijn. Braks benadrukte dat het gaat om nuance verschillen, zoals de vraag welke gronden in de winter meer mest kun nen dulden. Voorzitter drs. J. J. Schouten van het Landbouwschap zei ,,blij" te zijn met de nadere studie. Vooralsnog houden beide be windslieden vast aan de invoering van de overschotheffing die boeren die te veel mest produceren moeten betalen. Wel wordt, aldus Winsemius, een mogelijke differentiatie van de heffingen nader bekeken. Daarbij gaat het er om dat boeren verhou dingsgewijs meer heffing gaan beta len naarmate zij meer mest te veel produceren. Winsemius kondigde te vens aan dat er nadere eisen zullen worden gesteld aan de kwaliteit en kwantiteit van zuiveringsslib en compost. De overheid is niet van plan extra geld beschikbaar te stellen voor de investeringen die de landbouw moet plegen als gevolg van de mestnormen en uitrijverbod, bijvoorbeeld voor de uitbreiding van de opslagcapaciteit van mest. De landbouw moet het doen met de bestaande investerings- en milieuregelingen. Volgens bereke- AMSTELVEEN - De bekende jour nalist en schrijver Henri Knap is dinsdag in zijn woonplaats Amstel veen op 75-jarige leeftijd overleden. ningen is met de aanleg van extra opslagcapaciteit een bedrag gemoeid van ongeveer 900 miljoen gulden. Braks heeft verder meegedeeld dat de algemene inspectiedienst van zijn ministerie tot nu toe tegen ongeveer twintig boeren proces-verbaal heeft opgemaakt wegens overtreding van de in november 1984 ingevoerde inte- rimwet. Het betreft boeren die ille gaal hun varkens- of pluimveehoude rij hebben uitgebreid of zijn begonnen. Twee van hen zijn inmid dels veroordeeld. Van de een is het ge hele bedrijf stilgelegd, van de ander dat deel dat na invoering van de wet in gebruik is genomen. De AID heeft op 250 bedrijven een nader onderzoek ingesteld, zodat het aantal processen- verbaal uiteindelijk nog hoger kan uitvallen. Brogum In jongerencentrum Brogum te Zie- rikzee wordt zaterdag 29 maart een muzikale thema-avond gehouden met de Brogum Houseband. De avond, die om 21.30 uur begint, staat in het te ken van de Ska-stroming. Verder staat Brogum zaterdag 15 maart een optreden te wachten van de Neder landse formatie Casual Affaires (21.30 uur). Zaterdag 15 maart wordt een zogenaamde Zwarte Nacht ge houden, waarbij een Surinaamse en een reggea-band optreden. De nacht begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Bezoek Op initiat van de PvdA afdeling Brouwershc n zal Greet de Vries, plaatsvervangend voorzitter van de PvdA-statenfractie van Zeeland op woensdagavond 5 maart een spreek beurt houden in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. Greet de Vries die ook kandidaat is voor de Tweede Ka merfractie heeft als onderwerp voor haar inleiding de verkiezingen in 1986 gekozen. Belangstellenden wor den om 20.00 uur verwacht bij de ach terzaal van het Tonnenmagazijn. Veemarkt Leiden LEIDEN, 3-3. Prijzen per kg ge slacht gewicht en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 9,00-/ 13,50, stieren le kw. 8,25-/ 9,00; 2e kw. 7,25- 8,25; vaarzen le kw. 6,90-/ 7,90; 2e kw. 6,00-/ 6,95; koeien le kw. 6,90- 7,80; 2e kw. f 6,10-f 6,90; 3e kw. f 5,60-ƒ 6,10; worstkoeien 5,10- 6,00. ;h Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 6,00-/ 8,00; lammeren' (rammen) f 10,00-/ 12,00; lammeren (ooien) 10,00-/ 12,00. Aanvoer: Totaal 1479 stuks, waar onder slachtvee 900, stieren 131, slachtschapen en lammeren 448. Stemming: Slachtvee: handel rede lijk, en prijzen hoger; stieren: handel redelijk, en prijzen gelijk; slacht schapen en lammeren: handel vlot, en prijzen hoger. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 3-3. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 214 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2600-/ 5000; werkpaarden 2150-/ 3200; oude paardën 1500-/ 3000; 3-jarige 1600- 3000; 2-jarige 1450-/ 2600; veulens 450-/ 1350; hitten 750-/ 1900; po ny's 250-/ 1150. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,60-/ 6,50 en jonge slachtpaarden 4,20-/ 6,00. De handel was rustig. Aardappeïbeurs ROTTERDAM, 3-3. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief B.T.W. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 6,00-f 6,50; Bintje 35-55 mm 9,50- 10,00; Bintje 50 mm opwaarts 15,00-/ 16,00; Bintje 50 mm op waarts (frites) 16,50-/ 17,50; Zand- aardappel bintje 35/50 mm 5,00- 6,00; Bintje 50 mm opwaarts 14,50- 16,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts 12,50-/ 13,00. Voeraardappelen: 2,50-/ 4,00. De stemming was rustig. Nedlloyd Amersfoort 3-3 te Puerto Caldera Nedlloyd Dejima 2-3 95 o Clombo naar Singapore Nedlloyd Hollandia 1-3 van Amster dam naar Hamburg Nedlloyd Houtman 2-3 te Rotterdam Tasman 28-2 van Amsterdam naar Rotterdam Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Aalsmeer: J. Eschbach te Nootdorp; naar Numans- dorp: J. G. van Hoven, kand. te Hank. Bedankt voor Zeist: S. van den Oe ver te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Balk c.a.: drs. H. Lijesen te Hattem. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Pretoria (Z.A.) (Die Vrije Geref. Kerke): H. Hidding te Bunschoten. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenzande: H. R. H. A. de Boer te Eemdijk; te Haar- lem-C.: J. Verhage te Goes. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Vlissingen: J. J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt voor Slikkerveer: M. Mon- dria te Waardenburg. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Zoetwater en veiligheid Bij een bezoek als landbouwer op Schouwen-Duiveland aan de Ooster- scheldewerken moet ik constateren dat het werk op zich bijzonder inte ressant is. Wanneer men vraagt naar de kosten van het project weet men dit niet eens precies, het kan 7.8 of 9 miljard zijn. Het komt dus niet op een miljard op aan. Wanneer ik deze zaken dan afzet te gen de zaken die spelen tegenover de zoetwater voorziening op Schou wen-Duiveland moet ik constateren dat die schril afsteekt. Als landbou wers op dit eiland zijn wij broodno dig verlegen om zoet water. Daar ech ter op dit moment de financiële positie van de landbouwer zeer slecht is, komt hier in eigen gelederen nogal wat tegenstand, omdat er doodeen voudig te weinig geld voor beschik baar is. Wanneer ik dan de kosten van de zoetwatervoorziening 50 mil joen afzet tegen de 8 9 miljard voor de Oosterscheldewerken moet ik con stateren dat die een lachertje is. Want van die 50 miljoen voor zoetwater op Schouwen-Duiveland komt een zeer groot gedeelte terug als belasting geld in de staatskas en ook is de werkgelegenheid er mee gediend. Zo dat er bij de toeleveringsbedrijven en de verwerkindustrie nogal wat ar beidsplaatsen geschapen kunnen worden. Wat ik wel kan constateren is een dam die zo lek is als een zeef, waar ik ook zeer grote twijfels zet bij de vei ligheid voor de bewoners, waarvoor in feite het Deltaplan is ontworpen. Men moet het meer beschouwen als een golvenbreker dan als een storm vloedkering. Zeker wanneer men de ze maar 1 of 2 keer per jaar wil slui ten en dan te ween dat er 65 schuiven in zitten die allemaal kapot kunnen. Dan de jaarlijks terugkerende kosten 20 a 25 miljoen voor onderhoud, rente van 8 a 9 miljard afschrijving, zo denk ik dat men zeer dicht bij de 100 miljoen kosten komt op jaarbasis. Dit is ongeveer het dubbele van wat de totale zoetwatervoorziening voor Schouwen-Duiveland kost. Wat zou het voor ons als landbouwers toch mooi kunnen zijn een zoete Grevelin- gen en een zoete Oosterschelde waar door we geen last meer van zoute kwel zouden hebben. Het eiland zou bijna automatisch zoet worden. Een dichte Oosterscheldedam waarbij de veiligheid voor de omwonenden voor 100% gewaarborgd zou zijn. Twee gro te zoetwatermeren Grevelingen en Oosterschelde waarop heel de wereld jaloers zou zijn, want bedenk wel dat zoetwater een bijzonder schaars arti kel is, wat ook in de toekomst voor de drinkwatervoorziening wel eens be langrijk kan zijn, en zoutwater dat hebben we genoeg, de Noordzee zit er vol mee. Ik denk dan ook dat we als landbouwers op Schouwen-Duive land kunnen eisen dat we het zoete water voor zeer weinig geld in de slo ten krijgen. Want ook bij het aanleggen van een pijleiding uit het Zoommeer zullen we aan de buitenzijde van het eiland toch nog met zoute kwel blijven zit ten, wat dan weer een gevolg is van een zoute Oosterschelde en Grevelin gen waarvoor de politiek heeft geko zen. Het zou dus ook redelijk zijn als die zelfde politiek de kosten voor zoetwater betaalt, want we zijn het immers min of meer beloofd met het Deltaplan. Met dank voor plaatsing L. N. HANSE ZIERIKZEE Taboe Graag zou ik iets onder de aan dacht willen brengen, waar we vroeg of laat, allemaal mee te maken krij gen. De dood!! Er bestaat toch nog zo'n taboe rond de dood en aangezien we in een demo cratisch land leven, waar alles bespreekbaar is, moet hier toch open lijk over gesproken kunnen worden. Ik heb het, zoals dat heet, aan de lijve ondervonden, wat het is als je man heel plotseling overlijdt. Het is iets onwerkelijks, je begrijpt het am per, het is wonderlijk. Het is waarlijk een geluk, dat mijn man en ik hier sa men veel over gesproken hebben, als de één of ander dit zou overkomen. Het was één van de onderwerpen, welk in ons gezin vaak besproken werd. Hoe je dan verder moet, probe ren je leven nog inhoud te geven en er iets van te maken, voor jezelf, maar ook voor de mensen om je heen. Het valt niet mee zonder diegene verder te gaan, waarmee je bijna 31 fijne ja ren beleefd hebt. Gelukkig hebben we die jaren geha£, daar kan ik heer lijk op terugkijken, maar ik had hem 'hog zoveel gegund, we hadden nog zo veel plannen als hij in februari '86 met de V.U.T. zou gaan. Dus je moet verder en proberen aan het leven deel te nemen. Dat kost na tuurlijk veel moeite en na drie maan den ben ik weer eens met een reisje van de plattelandsvrouwen meege gaan. Van de hele groep, die meeging, waren er slechts twee die iets tegen me zeiden, velen stonden me aan te staren en te bekijken. Waarom toch, waarom is er zo'n taboe? Ze hoeven natuurlijk niet in drom men op je af te komen, dat verwacht je ook niet, maar een beetje meege voel is dan toch wel fijn op zo'n mo ment, vooral als je al jaren lid bent. Ik zou zo graag willen, dat de men sen hier eens over na gaan denken en dat ze hun ogen eens willen openen voor de medemens. Een potje voor de waterputten is zo makkelijk, daar stop je wat geld in en klaar is Kees en je gevoel voor „helpen" is bevredigd. Ook als iemand ziek is, wordt diege ne bezocht met een bloemetje. Maar als iemand z'n man verliest, daar kan je zomaar niet tegen praten, laat staan naar toe gaan. Mensen, mensen, ik verwijt nie mand iets, ben niet kwaad of wat dan ook, ik sta hier wel boven, maar ik wilde dit graag eens onder de aan dacht brengen. Mocht het onverhoopt iemand anders overkomen, dan weet ik nu uit eigen ervaring, wat iemand dan door moet maken en dat is heus niet makkelijk. Je leert onder zulke omstandigheden de mensen goed kennen, zowel positief als negatief. Dus, lieve mensen, neem dit ge schrevene eens onder de loupe en pro beer dat taboe eens te boven te ko men. ANS LAGROUW-VAN DER TOL Caustraat 40, 4301 MN Zierikzee (Een plattelandsvrouw) Het wolvenjong 95. ,,'t Is werkelijk het enige wat er op zit, Svein," zegt Eric, als hij het verbou wereerde gezicht van de Sakser ziet. „Skapti kent ons en het feit dat wij vrij willig naar hem toekomen, moet hem overtuigen, dat we de waarheid spreken. En als ik hem dan steun van mijn veertig goed geoefende krijgers beloof, moet heer Skapti wel een uiterst dom iemand zijn, als hij dan niet van twee kwaden de minste koos Svein gromt iets onverstaanbaars, ter wijl Eric zich tot de grijze aanvoerder van de kustbevolking wendt. „Kunt gij er voor zorgen, dat zoveel mogelijk mannen met alle wapens die zij hebben, hierheen komen? We zullen iedere man moeten inzetten, want dat stel zeerovers is een kwalijke tegenstan der De oude knikt en even later verdwij nen een paar mannen in het kreupel hout. „Geef mij twee man mee, die de streek op hun duimpje kennen," vervolgt Eric dan, „ik wil eerst er achter zien te ko men, wóór die piratenbende op het ogen blik ongeveer uithangt want men kan een tegenstander pas dan bestrij den. als men weet, wat hij uitvoert En zo vertrekken Eric, Svein met twee zwijgzame boeren in de richting van de rivier Langs allerlei kleine sluippaadjes door het woud voeren hun gidsen hen voort, tot tegen de ochtend de voorste opeens de pas inhoudt. „Die rode gloed daar stamelt de man. „Dat is in de richting van Skap- ti's burcht De mannen wisselen een snelle blik en versnellen hun pas. en als ze vanaf een helling Skapti's burcht in het oog krij gen, wordt Eric's heimelijke vrees be waarheid De burcht brandt De piraten zijn hen voor geweest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7