IJsverenigingen Haamstede-Burgh en Renesse huldigen hun Elfstedenrijders op bijeenkomst in 't Grote Zwijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 maart 1986 Nr. 23890 De Elfstedentocht-rijders, die in restaurant 't Grote Zwijn in Burgh-Haamstede werden gehuldigd. Van links naar Ier. Joost Hogenstein. Piet van den Aarsen. Rini Jonker en Ad Verseput. Huih de Ligt en Fop Fonteijne waren afwe- rechts Roelof Huneman, Bram Stein, Piet Quaak, Jan van der Maas. Jacob den Engelsman, Marijke Romijn, Cor Mul- zig. der. Ze is 91. we dachten dat zij het niet halen zou, maar dit keer heeft ze toch weer naar de televisie zitten kij ken". vertelde Huneman tot groot vermaak van de toehoorders. ,,De grote verschillen tussen toen en nu zijn. dat er toen veel minder deelne mers waren, klunen dat woord kende je toen niet. Aan de andere kant is liet zo, dat de techniek van de schaat sers flink verbeterd is". Wedstrijdrijder Piet van den Aar sen stelde vast. dat hij en zijn maats BURGH-HAAMSTEDE - Zoals dat een jaar geleden ook het geval was geweest, zo was er zaterdagavond in restaurant 't Grote Zwijn in Burgh-Haamstede een feestelijke huldiging van de deelnemende leden van ijs- vereniging Haamstede-Burgh. Dit keer gebeurde dit evenwel in combinatie met de Westerschouwse zusterver eniging Renesse, omdat ook deze vereniging voor het eerst in de historie een rijder op het Friese ijs had. Ad Verseput zorgde voor die primeur, zoals Marijke Romijn uit Burgh-Haamstede voor de primeur van de eerste Schouwen-Duivelandse deelnemende vrouw zorgde. Zij reed de tocht niet helemaal uit. Bij Bartlehiem waren de vooruitzichten bepaald niet echt lekker meer, waarna zij besloot om de pijp aan Sipkema te geven. Dat deed ook de oudste Schouwen-Duivelandse deelnemer, maar wie Roelof Huneman kent, weet, dat er dan wel heel erg ver zachtende omstandigheden moeten zijn geweest, anders geeft de super-kilometervreter gegarandeerd niet op. Al le overige gehuldigden voltooiden de bijna 200 kilometer lange tocht wel, zoals dat ook het geval was met enkele rijders van elders van Schouwen-Duiveland, die geen huldiging te beurt viel, hetgeen jammer mag worden ge noemd. ,,Wc hadden dit jaar wat minder deelnemers dan het vorig jaar, maar toen was het ook gemakkelijker om deel te nemen. Nu viel het bepaald niet mee", stelde Nico Dambruin. voorzitter van de ijsvereniging Haamstede-Burgh vast. ..Wc hadden dit jaar deelnemers in verschillende categorieën: we hadden nu wedstrijd rijders, wc hadden een lid in het da mesklassement en verder hadden we rijders in het officiële kruisjesklasse ment en in het Afrikaanse klasse ment". De enige Renesser deelnemer Ad Verseput deed mee in het raam van het officiële kruisjesklassement, zoals Dambruin dat zo fraai betitel de. Hij was vorig jaar op het lumineu ze idee gekomen zich onmiddellijk na afloop van de dertiende editie als lid te laten inschrijven, iets wat vele an deren niet deden en daar nu dan ook de naweeën van ondervonden door niet te kunnen starten, behalve dan in het Afrikaanse klassement, zoals Joost Hogenstein en Jan van der Maas dat deden. ..Je hoorde iedereen in Renesse al fluisteren 'zou hij het wel halen?', maar ik had daar eigen lijk niet zoveel twijfels over, want hij heeft toch een aardig sportief verle den. Als je op de fiets Luik- Bastenaken-Luik kunt hebben, dan moet de Elfstedentocht op de schaats ook kunnen", argumenteerde ijsver eniging Renesse-voorzittcr Jan Ho- gendoorn. Schoonmoeder Roelof Huneman, bijna 68 jaar. strandde bij Bartlehiem. De Zierik- zeeënaar wilde daar wel even zijn zegje over zeggen. ..Ik maakte tot Bartlehiem een aantal fikse smakken op het ijs. Op een gegeven moment moesten een paar EHBO-crs me op vissen om me weer op mijn benen te zetten. Daarna heb ik tien minuten nagedacht of ik nog wel verder zou gaan. Doordat ik als brildrager op het ijs zonder bril rijd. waren de scheuren voor mij nog slechter te on derkennen, waarop ik maar besloot om te stoppen", vertelde Huneman. ,,Ik mag het niet van mijn vrouw, maar als ik striptease zou doen, dan zou ik een soort maanlandschap kun nen laten zien van allemaal blauwe plekken. Aan die kant zit er een enorme grote en aan de andere kant zit er een, die mogelijk nog groter is", gekscheerde hij. Hij stelde ver volgens vast, dat het wel degelijk zijn bedoeling was geweest om het kruisje te halen. In 1941 en 1942 haal de Huneman zijn eerste twee kruis jes. .Vorig jaar lukte het niet. want toen ben ik niet geweest vanwege een ernstige ziekte van mijn schoonmoe Mosselkweker Behalve uit de Westhoek waren er ook nog enkele rijders uit andere hoe ken. Uit Zierikz.ee voltooiden ook nog Sipko Visser, Ger Villerius en Ido Klijnsma de tocht, terwijl Dick van Eek tussen Hindelopen en Workum stopte, nadat hij al vroeg in de tocht een schaalspunt in het scheenbeen had gekregen Met bloed in de schoe nen ging hij nog door. maar na een kleine 100 kilometer viel alsnog het Elfstedendoek Uit Dreischor reed Kees van der Weel mee. De bedrijfsleider van drukkerij L (1 in Zierikzee ver bruikte ruim zestien uur en slaagde er daarom niet in zijn tijd van het vo rig jaar te evenaren. Toen had hij der tien uur nodig. Onder het legioen schaatsliefhebbers tenslotte ook nog een Bruënaar. die het Elfstedenkruis verdiende. Hans de Waal is een 39- jarige mosselkwekcr op de Bru 90. Hij verbruikte iets meer dan twaalf uur. De Waal had vooraf niet zoveel kilometers in de benen. De gedegen sportman was nog maar twee weken uit het ziekenhuis, waar hij voor een breuk was behandeld. Ondanks deze handicap, ondanks de ijzige wind en de vele scheuren in het ijs, die vooral tijdens de duisternis verraderlijk waren, is ook hij, evenals alle ande ren. gedragen door het enthousiasme van de omstanders én zijn doorzet tingsvermogen de trotse bezitter van hel Elfstedenkruis. Cor Muller en Fop Fonteijne naar zijn mening als amateurs bezig waren in een wedstrijd, die verder voor een groot deel - zo niet helemaal - bestond uit professionele mensen. ,,Je moet alleen daarom er al niet vanuit gaan, dat je het ooit mensen als Van Ben- them moeilijk kunt maken. Wat we misschien wel nog een keer kunnen bereiken is, dat we binnen de tijdsli miet binnen komen. Dat willen we ook graag proberen", vertelde Van den Aarsen. Ad Verseput volbracht de tocht in twaalf uur en vijf minuten en arriveerde vlak voor ene W. A. van Buren op de Bonke in Leeuwarden. ,,Ik dacht, dat de koningin daar spe ciaal op mij stond te wachten, maar dat bleek bij nader inzien toch niet het g.eval te zijn", onderkende dQ,de- butarit vaii de ijsvereniging Renèssc. Luttele seconden na zijn constatering omhelsden moeder en zoon Van Bu ren elkaar en zond de NOS prompt het langstdurendc STER-spotje aller tijden uit. Het is voor meneer Marl boro niet te hopen, dat minister Brinkman nog een navordering over weegt en vervolgens ook op papier /.et Ijsberen ..Ik las vandaag in de krant, dat Henri Ruitenberg het vorig jaar in Kuopio in Finland halverwege uit stapte. omdat hij onderweg ijsberen naar hun voorhoofd zag wijzen. Zo erg was het gelukkig niet, maar het is een vreselijk vermoeiende tocht, maar 'dat weet je vooruit. Daar train je voor", legde Bram Stein uit. „Waar zit hem dat leuke van die Elfstedentocht nu eigenlijk in, want als ik mezelf naga, dan heb ik veer tien uur aan een stuk naar scheuren lopen kijken en heb ik beter weinig van de mooie omgeving gezien", vroeg hij zich af. ,,Het is een giganti sche tocht met een enorme historie. En dan die Friezen, die zijn natuur lijk helemaal gek. Als je probeert een sprintje te trekken in Dokkum, dan beginnen ze al te schreeuwen. Ie dere Fries is volledig betrokken bij die Elfstedentocht. Het is echter een belevenis om dat eens mee te ma ken". Stein had nog een aardig pro motioneel rekensommetje voor VVes- terschouwen. „Iets meer dan een op de duizend Nederlanders heeft mee gedaan aan de Elfstedentocht, maar als ik dat eens neem voor Wester- schouwen, dan zie ik dat er bijna vier van de duizend meededen. Dat is ze ker bijzonder. Dat moet een gevolg zijn van die bijzondere ijsvereniging hier op Burgh-Haamstede". Marijke Romijn startte samen mot -jhaar tweelingzus. - nadat .zij tevoren enkele grote tochten'hadden gereden. Lang konden zij echter niet bij elkaar blijven „Mijn zus kon me tot ons bei der verrassing niet volgen. Bij Stavo ren ging ik door de scheuren in het ijs enkele keren door mijn enkel, maar Mater ging het toch weer beter. Van Harlingen naar Franeker ging hot zelfs lekker", vertelde Marijke Ro mijn. Tijdens het traject naar Bartle hiem begon evenwel de ellende, Door het slechte ijs kwam de 44-jarige Burgh-Haamsteedse herhaaldelijk in onzachte aanraking met het ijs, maar na veel ploeteren naderde /.ij toch Bartlehiem. „Toen ik daar wat had rondgehangen en me regelmatig had afgevraagd wat ik /ou gaan doen. stoppen of doorrijden, toen hoorde ik plotseling ergens roepen Marijke' en even later kwam mijn /us weer te voorschijn. Ze had eerder op de dag ergens haar schaatsen laten slijpen en had vervolgens de goede cadans hervonden. Nou. op dat moment was ik blijer, dat ik haar zag dan het kruisje. Toen wc wat later hoorden hoe slecht de Dokkumer Ee erbij lag, hebben we maar besloten om ons naar de Frieslandhal te laten rijden. We hebben geen kruisje, maar we De oudste Schouwen-Duivelandse l met zijn echtgenote in gesprek met PU len. hebben desondanks genoten van onze Elfstedentocht". 341, 342, 343 Cor Muller, Fop Fonteijne en Piet van den Aarsen kwamen alle drie uit in de wedjÉHjd. Zij werden als laat ste drie toegevoegd aan de officiële startlijst. iets. wat eerder op cjc dag niet lukte aan prominente rijders-ais Emiel Hopman, Richard van Kempen en nationaal kampioene Ingrid Paul. „We zijn tot acht uur 's avonds bezig gebleven om ons ingeschreven te krij gen, daar.waar anderen vroegtijdig afhaakten. Het gezegde 'De aanhou der wint' was op ons van toepassing", vertelde Cor Muller, de onbetwiste gangmaker achter het complotje. Nadat het drietal eindelijk erin was geslaagd te bewerkstelligen waarvoor het was gekomen, moest er nog aardig wat gedaan worden. Eerst naar het slaapadres in Drachten rij den, vervolgens drie nummers op de pakken laten naaien door een buur vrouw met naaimachine, daarna nog spaghetti eten en uiteindelijk sla pen. Toen was het inmiddels na mid dernacht, terwijl bekend was, dat zij om drie uur weer op de been moesten zijn. Om vijf uur zou immers het startschot vallen. Voor de vrolijke noot zorgde vanzelfsprekend Fop Fonteijne. Nadat bij vroeg in de race al tijdelijk als 'verschrikkelijke sneeuwman' had gefungeerd, dreig de hij in Dokkum uit te groeien tol tv-ster, toen een verslaggever op het fstedentocht-rijder Roelof Huneman van den Aarsen: ervaringen uitwisse idee kwam de laatste uit de wed strijd (343), in casu Fop Fonteijne uit Burgh-Haamstede, een interview af te nemen. „Juist toen de man zijn eerste vraag wilde stellen, kwam ik er aan rijden", vertelde Cor Muller. „'Vergeet het maar' schreeuwde Fop naar de verslaggever. 'Ik moet ver der' en vanaf .dat moment zijn we sa men blijven rijden via Bartlehiem naar Leeuwarden". Bij chocoladefabrikant Van Houten zaUiet gezicht van Fop Fonteijne ook nog geruime tijd bekend blijven. Daar zorgde hij wel voor. „Dat lag ei genlijk aan de juffrouw, die de rij ders van chocolademelk moest voor zien", onderkende Fonteijne. „Zij stond vlak voor Dokkum met een blad met daar 36 bekertjes chocolade melk op, maar haar manier van opstellcn'was strategisch onjuist. Als het goed is moet je rijdend een be kertje af kunnen pakken, maar toen ik mijn bekertje wilde pakken lukte dat niet, omdat zij - die juffrouw - zich een kwartslag gedraaid had. Dat zou haar echter zwaar opbreken, want terwijl ik mijn bekertje pak vliegen er nog 35 over de in het keurig wit gestoken Van Houten-juffrouw. Ik heb 200 kilometer lang maar een keer omgekeken. Dat was daar, maar het was een schitterend gezicht". Zo vertelde iedereen zijn belevenissen tijdens de gezellige bijeenkomst, die nog geruime tijd zou voortduren. Piet van den Aarsen, Cor Muller en Fop Fonteijne reden de wedstrijd, Rini Jonker, Jacob den Engelsman, Huib de Ligt. Piet Quaak en Bram Stein voltooiden de toertocht mot succes, evenals Renesse-rijder Ad Verseput. Roelof Huneman en Marijke Romijn strandden voortijdig Joost Ho genstein en Jan van der Maas voltooi den de rit binnen het raam van het Afrikaanse klassement. Tekst: Peter Wijnen Foto's: Job an Berrevocts

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7