Sportvereniging DFS hield een gezellige toneelavond Sfeervolle opening ansichten expositie Gerestaureerd Oberlingerorgel weer in Hervormde kerk Renesse In de Sehutse te BurgU-Haamstede Iii ile llur^li-llaamsteedse Beiraerseliole Arrestaties Noordhollandse autozwendel Brand in Oude Pekela woedt nog steeds 4 Op de tentoonstelling in De Bewaerselwle zijn ook enkele fraaie nostalgische eamera's te zien. BURGH-HAAMSTEDE - Onder grote belangstelling van leden en donateurs hield sportvereniging DFS vrij dagavond in De Sehutse de jaarlijkse feestavond. In zijn openingswoord verwelkomde voorzitter M. Bakker spe ciaal wethouder J. C. de Feiter en echtgenote, de familie Visser uit Vlaardingen (Fortuna), de PTT-toneeigroep uit Zierikzee en consul J. Tuinman. De voorzitter memoreer de het heengaan van Iman Rijnberg, door dik en dun een trouw lid die door een verkeersongeluk om het leven kwam. Spreker zei over het verenigingsleven dat het jongste werkend lid 5 jaar oud is, en het oudste, badmin ton spelende, 75 jaar. De badmintongroep werd juist deze week kampioen van Schouwen-Duiveland en met de fam. Schreurs is deze sport hier groot geworden. Hot badminton vooroudoren is mot 25 deelnemende leden uniek in Zee land. De vollcybalgrocp vraagt nog een aantal dames en heren. Het fun dament van de vereniging, do voet bal. loopt wat het eerste elftal be treft. niet naar wens. er wordt echter geen degradatie verwacht, na pas ge promoveerd te zijn naar de 4e klasse KNVB. Beter gaat het met het tweede en derde elftal maar ook het vierde kan beter, alles onder «.upervisie van trainer Kees Rijnberg Do jeugdafde ling floreert dankzij een goed beleid van Gert Jan van dei Sn lm De sa menwerking met de gemeente is goed Jammei dat het spurt j k geen regen kan verdragen Spreker dankte verder do sponsors en bracht iedereen dank. die DFS op deze plaatv in de gemeente heeft gebracht De hoofdmoot van de avond was de opvoering van Een pracht van een buste, een klucht waar om zelfs de grootste kniesoor heeft gelachen. Uitstekend gespeeld met enkele nieuwe leden door De Hutspot, de to neelvereniging van DFS Iets moor stemgeluid voor de dochter. Kittv van Nieuwenluii/e en 'zij zal het na haai' debuutzeker redden in De Hutspot De andere tonelisten waren Sam Korsten. Bert lis Visser, iern van Nioiiwenhuizo Krijger. l/-en van ieuweiiluii/e. Willi Rijnberg Deurloo. Marijke Tangoman vd Weel. Willi de Meij Bos en Ton van Barneveld Souffleur was Jan van der Kloos ter. liet dankwoord van \oor/.itler Bakker liet hij vergezellen \un bloe men en een drankje voor de heren, terwijl Herlus Visser een plalenhon kreeg en van de PTT - toneelgroep Zierikzee bloemen werden aangebo den door mevrouw Eekman. Maar daar is bij ook PTT-er voor. Tevei s was er een grote verloting en later werd ten bate van de jeugd kas nog een fiets verloot. Tot slot een gezellig bal. dat dankzij koude en sneeuw huiten. binnen de Sehutse heel lang duurde. JENNY AREAN 'Gescheiden vrouw op oorlogspad' ZIERIKZEE Werd oprechter trouw een hel voor man en vrouw, terwijl je dacht dat oprechter trouw wel wat was voor hem en joudan komt de klap heel hard aan. Een diep dal waar je doorheen moet. Je kunt dan enkele cynische tekstschrijvers in de arm nemen, je eigen veelzijdig talent gebruiken, een vracht zwart galligheid over het publiek uitstor ten en zo alle frustraties van je af zin gen en praten op het podium. Na twee theaterseizoenen ben je dan vast wel gelouterd enhet werkt misschien effectiever dan een half jaar grienen of therapie via een praatgroep met lotgenoten. Belang rijkste voorwaarde is natuurlijk dat veelzijdig talent enJenny Arean beschikt daarover; dat kan beslist niet worden ontkend. Haar optreden is meestal boeiend en getuigend van een gedegen aan pak. Tbch zal lang niet iedereen zater dagavond in de vrijwel geheel gevul de Concertzaal hebben kunnen sympathiseren met die 'Gescheiden vrouw op oorlogspad'. Zwartgalligheid alom, daar moet je wel even tegen bestand zijn. Ener zijds is het moedig van Jenny Arean in dit eerste solo-programma zoveel blijk te geven van eigen emoties en ervaringen; anderzijds fungeert ze soms ook slechts als spreekbuis voor hetgeen haar tekstschrijvers de we reld te vertellen hebben. In 'Nieuwe ronde, nieuwe prijzen' bijvoorbeeld, wil Ischa Meijer afrekenen met zijn door oorlogsdruk gefrustreerde jeugdjaren. Aangrijpend zeker, maar uit de mond van Jenny Arean zegt het immers minder. Volgens de regels De gehele show had trouwens iets van een vakvrouw - dat wel natuur lijk - die botweg volgens de strak af gesproken regels het programmalijst je afwerkt. Het stempel van de tekstschrijvers, vooral van Meijer, Long en Frenkel Frank ligt er heel erg zwaar op en laat soms zo weinig ruimte voor eigen inbreng van Jenny Arean. Geen wisselwerking, geen en kele ruimte voor improvisatie, geen contact met het publiek als ware er een glazen wand tussen podium en zaal. Toch....blijft het boeiend te kijken en te luisteren naar de 'Gescheiden vrouw op oorlogspad'. Want, natuur lijk staat de zwartgalligheid, die Jen ny uitspuwde, veel dichter bij de wer kelijkheid dan tot desillusie gedoemd optimisme, 't Werkt alleen wat extra deprimerend dat weer eens cru benadrukt te horen. Kwalitatief blijft er echter heel wat overeind staan, hoe verkild je van zo'n show ook kunt worden. Echte kracht Wat mij betreft hoeft ze het niet veelvuldig over 'stront' en 'kont' te hebben, waar ze eigenlijk ook alleen maar welwillende tieners mee aan het giebelen krijgt. De echte kracht zit veel meer in nummers als: 'Bood schappenlijst van de Hollandsche Maagd'; 'Nieuwe zachte man' cn 'Piano-Bar'. 'Love for Sale' paste qua tekst na tuurlijk wel in het geheel, maar had verder toch niet veel meer om het lijf dan: „Kijk mensen, zulke songs kan ik (a la Bette Midler) ook heel goed zingen". Voor de pauze verraste vooral het lied 'Kinderen van...' Hé?, toch een positief geluidje tussen al het sar casme? Wie van haar trouwe tekst schrijvers was daar toch nog toe in staat? Geen, het bleek een tekst van Jacques Brei, waarin wordt verteld dot alle kinderen (zowel van meerde ren als van minderen) gelijk zijn. Het grimmige 'Abacum' van Robert Long stemde sommigen misschien tot enig nadenken; aan anderen ging het ongetwijfeld voorbij als een poging tot shockeren. Jenny Arean werd uitstekend bege leid door Arthur de Bussy (piano en synthesizer). De Concertzaal was gul met het slotapplaus. Te hopen valt, dat niemand op de show was afgeko men op grond van de herinnering aan het 'Meisje met de blauwe hoed'. Die kwamen dan van een koude, cynische kennis thuis. Dat station is deze ar tieste echt allang gepasseerd cn ze keert er absoluut nooit meer terug. A. P BURGH-HAAMSTEDE - Wie van de ouderen in de ge meente Westerschouwen eens herinneringen wil opha len, doet er goed aan een bezoekje te brengen aan de Be- waerschole in Burgh-Haamstede. Daar zijn tot en met 15 maart enkele honderden ansichten en foto's te zien van de Westerschouwse dorpen. Sommige afbeeldingen date ren zelfs van 1890, zodat menig gebouw op de prenten nu niet meer bestaat. Met het voordragen van een stukje oud-Schouwen-Duivelands bracht L. Blom-Schaleven de vele aanwezigen zaterdag tijdens de opening alvast in de (historische) stemming. K. B. Hogerland heeft een deel van zijn verzameling ansichten en foto's uit Renesse tentoon gespreid. Het geeft een goed beeld van de straten en pleinen van het recreatiecentrum, dat - getuige de prenten - vroeger de rust zelve uitstraalde. Ook zijn collega verzamelaars J. A. Deurlo en W. P. de Vrieze hebben hun collectie meegeno men naar de Bewaerschole, waarmee alle dorpen van Westerschouwen ver tegenwoordigd zijn. Voor en na de officiële handeling kwamen de tongen van de aanwezi gen al goed los. Vooral onder de oude ren waren kreten (soms ook zuchten) waar te nemen van herkenning. Naast de dorps- en stadsgezichten was er ook een tableau ingericht met speciale gebeurtenissen. De ene leuk. de ander minder aangenaam, Met een handdruk draagt de voorzitter van de orgelcommissie M. J. Schaleven rechtshet orgel over aan de praeses van de kerkeraadI. Lemsom. ZAANSTAD De politie van Zaanstad heeft maandagmorgen een 55- en 33-jarigr inwoner \an Zaanstad gearresteerd De mannen worden ervan \erdaehl betrokken te zi jn geweest bij tie in januari bekend geworden grootschalige aiil/wendrl in Noord-Holland. mannen /ouden zowel auioN aK goederen Vilt cle/e /Wendol hebben ge beeld Het onderzoek Maai tb /wen del is medio 19H5 in Friesland wui start gegaan Dit onder/ook leverde ook de aanwijzingen inzake de Moordhollaiulse zwendel op MOSKOU De Sovjetunie heoli be loofd haar nieuwe koiie fr r.N» a uilsra kelten uil Tsjeeho Slowakije en de DDR te Verw \jcl« i< n als de Verenigde Staten ermee ik koord gaan luin middellat alstandsraketten in West Europa te vernietigen Dit heelt de Russierhe ininistei van Buitenlandse Zaken. F.rluard Sievardnntl/e. in y.ijn redi Voering tol het 27ste porti jemig: - In kendgemaakt Ol DE PEKELA De zondagavond uitgebroken brand in een enorme opslagloods van de papier- en kar tonfabriek De Kroon in Oude Pekela wordt maandagmorgen nog steeds. Gevaar voor uitbreiding is er echter niet Volgens een woordvoerder van tie directie van I)e Kroon is de gehele in de lands opgeslagen hoeveelheid otitl papier, een grondstof voor het bedrijf, verloren gegaan. Het gaat om zevenduizend ton met een waarde \an 1 miljoen gulden. li. hoeverre de elders in dezelfde li».«is opgeslagen onderdelen van een nii-O<- papierbaan van De Kroon nog biuikbaar zijn is onduidelijk. De dins tie van De Kroon gaat er van uit dat er in ieder geval voor miljoenen guldens schade aan zal zijn aange rukt Daar komt dan nog de schade bij aan de in staal opgetrokken loods van ongeveer 100 bij 150 meter, die i-vcnccns aanzienlijk zal zijn. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De Kroon is tegen brandschade verzekerd. Ondanks de brand vindt de produktic van do papier- en kartonfabriek, waar 170 mensen werken, normaal doorgang Schetsen Als voorzitter van de orgelcommis sie schetste Schaleven in het kort de gang van zaken rond het in 1882 door de gebroeders Oborlingor uit Duits land gebouwde orgel, dat in 1938 dooi de Hervormde gemeente in Renesse werd overgenomen van de Deutsche Evangelische Gemcindo uit Rotter dam. Schaleven zette uiteen dat uit de oude papieren was gebleken dat destijds in de jaren dertig een uit drie personen bestaand orgeleomitc actief was. om geld bijeen te scharen voor de aanschaf van een nieuw orgel. De beseheiden wezen uit. dat in augustus 1937 in de duinen van Renesse een jeugdspel werd opgevoerd, hetgeen honderd gulden opbracht. Tevens werd gesproken over een te houden bazar. Niets nieuws onder de zon dus. ■want op ongeveer gelijke wijze werd het benodigde geld voor de restaura tie in 1985 bijeen gebracht. Nadat in december 1979 door de commissie een rapport was uitgebracht, werd in juni '82 door do kerkeraad het besluit ge nomen om daadwerkelijk plannen te gaan maken voor de restauratic. Welkom De Vrieze heette iedereen van harte welkom tijdens de opening namens de Stichting Westerschouwen Cultu reel. Hij toonde zich zeer ingenomen met de grote belangstelling, waaron der ook enkele Westerschouwse raadsleden en wethouder J. C. de Fei ter. Hij stelde dat de stichting te allen tijde tracht, om allerlei soorten expo sities naar de Bewaerschole te halen, hetgeen met de tentoonstelling van nu zeker bewezen is. Na het verhaal van Lenie Blom over een boerin, die in vroeger tijden naar Rotterdam ging om een hoedje te ko pen (een komische vertelling over de reis naar de grote stad), kreeg zij van De Vrieze een bos bloemen overhan digd en was de expositie officieel ge opend. zoals de oorlog bijvoorbeeld. Ook een zeer welkome aanwinst op de expositie is een grote verzameling van oude camera's van M. C. Visser. Tussen de vaak pontificale apparaten (van pocket had men indertijd nog niet gehoord - red) stond een zoge naamde epidiascoop uit circa 1925 op gesteld. Een moderne versie hiervan, een gewone alledaagse diaprojector, geeft de bezoekers van de expositie alle mogelijkheid om verschillende ansichten eens op een groter formaat te bekijken. Open De expositie is tot en met 15 maart te bezichtigen en is dagelijks te be zoeken van 13.30-16.30 uur. Zondags is de Bewaerschole gesloten. RENESSE - In aanwezigheid van een kleine 200 be langstellenden is zaterdagavond in de Hervormde kerk te Renesse het 103-jarige Oberlingerorgel na een grondi ge negen maanden durende restauratie in gebruik geno men. Ter gelegenheid van dit feestelijk gebeuren werd het orgel achtereenvolgens bespeeld door Lex Zeedijk, vaste organist van de Renesser kerk en Dirk Janszoon Zwart, die bij de restauratie als adviseur is opgetreden. De avond werd geopend door M. J. Schaleven, die na mens de kerkvoogdij de vele aanwezigen verwelkomde. Hij toonde zich verheugd met de grote belangstelling, waaronder de Westerschouwse wethouder A. J. Padmos, die met zijn aanwezigheid aantoonde, dat de burgerlijke emeente meeleeft met de kerkelijke gemeente. Een bijzonder welkom ook aan het adres van ds L. de Wit (oud-predikant in Renesse) en diens echtgenote. Schaleven merkte op, dat ds De Wit al in een vroeg stadium een orgelfonds had ingesteld, waarschijnlijk met de gedachte „als je restaureren wil, be gin dan maar vroeg met sparen" Be geleid op het elect roniscli orgel, dat tijdens de restauratie-do plaats van het OboiTingerorgel had- ingcnométi, werd vervolgens psalm 89 vers 1. 3 cn 7 gezamenlijk gezongen en werd het orgel door de commissie overgedra gen aan do kerkeraad. ook lovend over adviseur Zwart, die geen moeite te veel was. Eveneens dank voor dc orgelbou wers en anderen, die met vakman schap aan het orgel hebben gewerkt. „Er is een stuk werk geleverd, dat mag worden gezien en gehoord". Lex Zeedijk bespeelde het orgel vervol gens en bracht heel toepasselijk psalm 40 Hij geeft hem opnieuw een danklied tot zijn eer van Jan Zwane- pol ten gehore; gevolgd door een Cantlene van Joscf Rheinberger. Hij besloot zijn optreden met Postludium Alle roem is uitgesloten van Zwart, afgesloten met samenzang. Hymne Daarna werd het orgel bespeeld door Zwart, die opende met orgcl- hvmne Wilt heden nu treden voor God. den Heere (Jan Zwart). Verder liet hij ondermeer Introitus, trio en toccata over psalm 105 horen. Met zijn gevarieerd optreden liet hij verschil lende facetten van het orgel door de kerk klinken. Na een kort slotwoord door Lemsom werd dc geslaagde en sfeervolle avond met samenzang af gesloten. Ter ondersteuning werd een orgel commissie ingesteld. In maart 1985 werd de opdracht aan een orgelbou wer gegeven. Het restauratieplan omvatte de complete restauratie van het instrument, waarbi j de oorspron kelijke scheiding tussen hoofd- en pcdaalkas weer werd aangebracht. „Met de voltooiing van het werk is een einde gekomen aan de taak van de orgelcommissie", aldus Schale ven. Na deze woorden droeg de spri- ker met een handdruk het orgel over aan de praeses van de kerkeraad. I. Lemsom. Het resultaat van de restauratie noemde hij geweldig en „het instrument is één groot orkest geworden". Hij bedankte de orgel commissie. die de motor is geweest achter het herstel. Lemsom sprak Iaw '/.cedijk. organist ran de Hervormde (lemeente Renew, in actie op het gerestnii reerde orgel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4