Reinigingsdienst gaat geen kwijtscheldingsbeleid voeren Al maaiend de sneeuw trotseren Raad Bruinisse na beraad akkoord met dekkingsplan Doorrijden na aanrijding Éénzijdig ongeval Weiland in brand Schoorsteenbrand in Renesse geblust IJspret op ijsbaan Kerkwerve Viering 700 jaar Brouwershaven ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 ...aart 1986 Nr. 23890 3 Alleen P. de Rijke ((.DA) en J. C. Hendrikse (PvdA) tegen voorstel dagelijks bestuur KERKWERVE - Binnen de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland hebben alleen P. de Rijke (CDA-wethouder Zierikzee) en J. C. Hendrikse (Westerschouws raadslid PvdA) zich uitgesproken voor een individueel kwijtscheldingsbeleid van de reinigings rechten door de dienst zelf. De overgrote meerderheid dus heeft zich geschaard achter het voorstel van het da gelijks bestuur, om eventuele kwijtschelding van heffin gen voor de verantwoordelijkheid van de gemeenten en de Intergemeentelijke Sociale Dienst te laten komen. Dat werd vrijdagmiddag tijdens de vergadering van de Raad van Bestuur in Kerkwerve duidelijk. De discussie over eventuele kwijt schelding door de reinigingsdienst heeft bij elkaar een jaar geduurd (veel te lang volgens lid J. J. Geleijn- se) en is op gang gebracht door gelui den vanuit Zierikzee. De dienst heeft na onderzoek kunnen concluderen, dat zij inderdaad de mogelijkheden heeft voor een kwijtscheldingsbe leid, maar verschillende redenen heb ben de meerderheid op het standpunt gesteld er vanaf te zien. Kenbaar maken De Rijke wilde enige tijd geleden tijdens een Zierikzeese vergadering niet kenbaar maken of hij voor of te gen de kwijtschelding was. Als dage lijks bestuurslid vormt hij de min derheid. ,,Ik heb inderdaad niet eerder willen zeggen of ik diegene BROUWERSHAVEN/NIEUWER- KERK - J. van 't H. uit Brouwersha ven moest zaterdag constateren, dat een onbekende tegen zijn wagen was gereden, die geparkeerd stond aan de Brouwse Markt. Het voertuig heeft lichte schade opgelopen en een vol gend buurtonderzoek door de politie heeft nog geen dader opgeleverd. Hetzelfde is J. van de M. uit Zonne- maire overkomen, die zijn vierwieler zondagavond in de Poststraat ter hoogte van het dorpshuis in Nieuwer- kerk had geplaatst. Een onbekende was - waarschijnlijk bij het wegrij den - frontaal op Van de M's wagen gereden. Van de dader ontbreekt nog ieder spoor. BROUWERSHAVEN - P. T. uit Burgh-Haamstede heeft zaterdag nacht een vreemde manoevre moeten maken bij de Brouwersdam (splitsing Kuijerdamseweg) toen hij een afslag miste. Uit een schrikreactie kwam de wagen tot stilstand tegen een schrik- hek, waarbij de wagen aan de voor zijde werd vernield. T. moest met ver wondingen worden vervoerd naar het Zweeds Rode Kruiszickenhuis in Zie rikzee. Hoewel hij in eerste instantie een alcohol-onderzoek weigerde gaf hij later toe. Gerechtelijk onderzoek moet uitwijzen of Bachus in het spel is geweest. RENESSE - Een stuk weiland van de Wilhelmina Hoeve aan de Hoogen- boomlaan te Renesse vatte vrijdag middag omstreeks 15.45 uur vlam. In de buurt werd snoeihout verbrand, waardoor vermoedelijk enkele von ken op het weiland zijn overgeslagen. De vrijwillige brandweer van Renes se heeft de brand geblust en de Rijkspolitie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen de mensen, die zonder vergunning het snoeihout verbrand den. De brand strekte zich uit tot het watergat. RENESSE - Een schoorsteenbrand aan de Hoogenboomlaan te Renesse heeft zaterdagmorgen voor ongeveer 10 tot 20.000 gulden schade aange richt. Gedupeerde P. V. had een scheur in zijn schoorsteen, waardoor de vlammen de houten balken van het dak konden bereiken. Do brand weer van Renesse heeft de brand ge blust. nadat V. zelf al verwoede po gingen had gedaan. V. is verzekerd tegen brandschade. WOENSDRECHT Ongeveer vijf- tig actievoerders blokkeren sinds maandagmorgen zeven uur twee toe gangspoorten van de vliegbasis Woensdrecht. I)e blokkade is georga niseerd door enkele vredesgroepen. Voor do rijkspolitie en het perso neel van de basis kwam de blokkade onverwacht. Sinds november vorig jaar is het weliswaar gebruikelijk dat de eerste maandag van de maand door enkele vredesactivisten wordt geprotesteerd tegen de plaatsing van kruisvluehtwapens op de vliegbasis Woensdrecht. maar die blokkades be ginnen doorgaans pas om twaalf uur 's-middags. was, die voor het beleid is. Hier acht ik de gelegenheid juist, om mijn me ning kenbaar te maken. Ik ben voor een kwijtscheldingsbeleid, waarbij we niet moeten spreken over de echte minima, maar zogenaamde pro bleemgevallen. Ik kan me namelijk voorstellen, dat kleine ondernemers ook problemen met de betaling heb ben", aldus De Rijke. Ook Hendrikse dacht hier zo over. ,,Laat de mensen, die menen hier voor in aanmerking te komen een brief aan onze dienst schrijven, zodat de ISD een en ander kan beoordelen. Binnen de gemeente Westerschou- wen kan men zich vinden in een kwijtscheldingsbeleid, mits de ge meenten de tekorten dragen zodat de lasten voor de overige burgers niet omhoog hoeven". L. J. van den Bos kon zich duidelijk P. de Rijke kantte zich tegen het voorstel van zijn bestuur, om af te zien vn een kwijtscheldingsbeleid. Alleen PvdA-lid J. C. Hendrikse volgde hem. niet vinden in de stelling van Hen drikse, dat wanneer de gemeenten de tekorten gaan dragen, de burgers hier niets van merken. ,,Het geld moet toch ergens vandaan komen, zodat de bevolking het altijd merkt; wat je ook doet", zei Van den Bos. C. Slabbe- koorn onderschreef dit en vulde het aan met de opmerking, dat de reini gingsdienst niet de aangewezen in stantie is voor een sociaal beleid. Slabbekoorn: ,,Wij hebben te zorgen voor een sluitende begroting. De overheid dient een goed woon- en prijsbeleid te voeren Als je als reini gingsdienst de probleemgevallen zelf gaat helpen, dan geef je het rijk de gelegenheid om verder uit te hollen". ,,Ja" reageerde Hendrikse ,,en als niemand iets doet, dan gebeurt er niets". Rompslomp Slabbekoorn wees ook op de admi nistratieve rompslomp, die een kwijt scheldingsbeleid voor de dienst met zich meebrengt. De directeur van de dienst J. Landman legde uit, dat mo menteel geschat wordt, dat 150 men sen in aanmerking zouden komen voor kwijtschelding, waarbij dus op een aanvraagaantal van 450 gerekend moet worden. Voor Hendrikse bleef dit geen reden, om dan maar geen be leid te voeren. Hij wees op een publicatie (in de Zierikzeesche Nieuwsbode - red) waarin de directeur van de sociale dienst, J. A. van den Broeke, op de si tuatie van de minima had gewezen. Van den Broeke liet zich in dat arti kel ook uit voor een kwijtscheldings beleid door de reinigingsdienst. Vice-voorzitter T. C. Hekman (voor zitter \V. den Boer was verhinderd) rondde de uitvoerige discussie af met de opmerking, dat een eigenhandig kwijtscheldingsbeleid zeker hogere aanslagen tot gevolg heeft, waardoor weer meer problemen optreden. Na stemming bleken zoals vermeld al leen Hendrikse en De Rijke tegen het voorstel, om geen kwijtscheldings beleid te voeren. De Raad van Bestuur stemde ver der in met de voorlopige vaststelling van het financieel jaarverslag over 1983 en de vaststelling van de tweede wijziging van de begroting 1984. Op vallend was, dat het aantal wanbeta lers jaarlijks aanzienlijk toeneemt. Naast faillisementen komt het tegen woordig ook vaak voor, dat mensen door een verhuizing met de noorder zon vertrekken en hierbij geen nieu we verblijfplaats opgegeven. Kans op alsnog betalen van de verschuldigde bedragen lijkt dan uitgesloten. ZONNEMAIRE - De Actief Terreinbeheer Groep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland is zater dag weer werkzaam op pad gegaan. Deze keer was de Rietdijk in Zonneinaire gekozen voor een grote schoon maak. De vele struik- en braamgroei op de zandige grond maakt het de verschillende kruidensoorten vrijwel on mogelijk. om tot hun recht te komen. Het werk van de groep geeft de planten weer enige adem. Uitvoerige discussie over spreiding geld in verschillende ''potjes'' BRUINISSE - Na een uitvoerige discussie is de ge meenteraad van Bruinisse vrijdagavond uiteindelijk ak koord gegaan met het dekkingsplan van b en w, dat het tekort van 140.000 gulden binnen de begroting teniet moet doen. Een bespreking, die niet zozeer nieuwe ge zichtspunten opleverde, maar die meer een over en weer betekende van voorstellen, Waarbij het ene gat met het andere gedicht moest worden. Wethouder M. J. van de Velde (lijst Van de Velde) leek het allemaal prima te vin den, zolang de begroting maar sluitend bleef. Ook burge meester T. C. Hekman dacht er zo over, al had hij minder behoefte aan een discussie over 'de potjes', want „daar over kunnen we later ook nog praten". Oud-wethouder H. Schot (CDA) deed een voorstel, om een groot deel van de voor baggerwerkzaamheden gereserveerde 95.000 gulden te ge bruiken, om de krappe begroting enigszins te verlichten. ,,We hebben net een grote schoonmaak achter de rug, dus zit het er niet in, dat we het geld snel nodig hebben", aldus Schot. Hij werd hier tot op zekere hoogte bijgevallen door dr W. M. F. Vonk (Al gemeen Belang), die wel tot 8000 gul den wilde gaan, maar niet verder. Hoewel verschillende fracties zich bij de algemene beschouwingen pessi mistisch hadden uitgelaten over de fi nanciële positie van Bruinisse, sprak Schot toch over een gezond Bruinisse, dat zeker niet armlastig is. Tegen De SGP-fractic toonde zich nogcens duidelijk tegen de komst van de sporthal. Niet alleen om principiële beweegredenen, maar ook omdat de fractie niet veel vertrouwen in de haalbaarheid van een gunstige ex ploitatie heeft. Toch besloot de raad vrijdagavond in principe tot het plaatsen van de hal bij het dorpshuis. Twee redenen lagen hieraan ten grondslag: exploitatie-overwegingen en het feit, dat de school op Gerefor meerde grondslag, uitgaande van de Gereformeerde gemeente in Bruinis se een lokatic zocht. Op een vraag van Vonk antwoordde Hekman, dat de schoolleiding niet gelukkig is met de sporthal als naaste buur CDA-ruudslid H. Schot wilde vrij dagavond een verlichting van de be groting door geld uit de pot hagger- werkzaamheden te halen. In liet tijdens de raadsvergadering vastgestelde andcrwijshuisvestings- overzicht 1987-90 staat de school ook opgenomen. Volgens plan moet de school aan het Stenenpad komen, waarmee de leiding inmiddels heeft ingestemd. Er was eveneens over de verkoop van enkele percelen aan een tweetal ondernemingen in Bruinisse uitvoe rig en op verzoek van Vonk zelfs be sloten overleg nodig. Nadat Hekman met enige tegenzin de drukke publie ke tribune had laten leegmaken deed Vonk zijn zegje, waarbij hij „belang- rijke gezichtpunten naar vorefnrioeSt^" brengen", Voor het publiek blè^f ,deze' - visie echt-bCgehèi'rrt. Onderhandelingen Het betreft onderhandelingen over grond met het Bureau voor T]uin- en- Landschapsverzorging en Graanhan del D. van Tuijl. Nadat Vonk zijn zeg je had gedaan en het publick weer op haar plaats zat, besloot de raad una niem tot het uitstellen van de ver koop met een schorsingstermijn van veertien dagen. Het meerder heidsstandpunt van het college in de verkoop werd niet gesteund door Van de Velde, die de onderhandelingen langer wil voortzetten, zoals nu ook gaat gebeuren. De raad stemde zonder veel woor denwisseling in met het voorstel om de gemeenschappelijke regeling Schoolartsendienstcn op te heffen. Wel werd hardop gesteld, dat met de gemeenschappelijke regelingen opge past moet worden, dat na opheffing niet meer betaald hoeft te worden. Ook raadslid G, Houtckamer (SGP) wilde bij de herziening van de rege lingen graag weten welk nut de sa menwerkingsvormen hebben. Tenslotte is ingestemd met de aan leg van een grocnsingel langs het be drijfsterrein; de aanpassing van de huurprijs van het clubgebouw van vogelvereniging De Nachtegaal en de vaststelling van de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1984. Ook is een krediet beschikbaar ge steld van ruim 2300 gulden voor het maken van luchtfoto's van het kampeer- en caravanterrein Onze Hoeve. De gemeente kan aan de hand van de foto's nagaan of de bestem mingsplannen naar wens zijn inge vuld. Een uitermate geschikte metho de volgens de eerste burger, die zei dat vorige keer aan de hand van luchtfoto's- zo'ii honderd overtredin gen zijn geconstateerd en aangepakt. De Actief Terreinbeheer Groep van de Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland in actie in Zonnemaire aan de Rietdijk. ZIERIKZEE KNMI Met ingang van vandaag, maandag, wordt het regionaal telefoonnummer van het KNMl-weerbericht voor de Delta gewijzigd Het nieuwe nummer is 01110 7050 en dat heeft te maken met de uitbreiding van het aantal lij nen Eind april van het vorige jaar startte het KNMI met een regionaal weerbericht en dat blijkt zo aan te slaan, dat tot uitbreiding moest wor den overgegaan. Zoals wellicht be kend neemt de Zierikzeesche Nieuws bode dagelijks ook een deel van het bericht over in de krant. Jortg-Brogum Voor de jongeren van twaalf tot vijftien jaar is er zaterdag 8 maart weer Brogum in het gelijknamig jon gerencentrum in Zierikzee. Voor be langstellendcn is er alle gelegenheid om te dansen, een drankje te nuttigen of gewoon naar de muziek te luiste ren. Een en ander begint om 19.00 uur en duurt lot 21 00 uur Kleding In het Hervormd Verenigingsgi bouw te Zierikzee wordt woensdag 12 maart kleding in ontvangst genomen door de Stichting Mensen in Nood Zij. die nog iets over hebben kunnen tussen 09 00-18.00 uur terecht in het gebouw HAAMSTEDE Big S In jeugdsoos Big S in Burgh- Haamstede komt donderdag 0 maart Drive In Show ATG op bezoek De snelgroeiende discotheek leidt het nieuwe seizoen in. dat voortaan don derdags activiteiten heeft in plaats van de oude woensdag. IfKOCM KKSII.W EN Bezoek Op initiatief van de l'vd.A afdeling Brouwershaven zal Greet de Vries, plaatsvervangend voorzitter van de PvdA statenfractie van Zeeland op woensdagavond 5 maart een spreek beurt houden in het Tonnen magazijn te Brouwershaven Greet de Vries die ook kandidaat is voor de Tweede Ka meifractie heeft als onderwerp voor haar inleiding de verkiezingen in 19H(i gekozen Belangstellenden wor den om 29 99 uur verwacht bij de ach terzaal van het Tonnenmagazijn Zaterdagmorgen werd Schouwen- Duiveland verrast door een dik pak sneeuw en dat is er debet aan ge weest. dan een groot deel van de vrij willigere niet kwam opdagen. Orga nisator van de groep, Harry Verkaart uit Nieuwerkerk. moest met nog vier mensciï&an dc'slng. Hij zegt het jam mer te vinden,- da-t »ict zoveel belang stellenden naar de Rietdijk zijn geko men. ..Uit de aanmeldingen vooraf bleek, dat zeker tien tot vijftien mén sen wilden meedoen". Particulier De Rietdijk is voornamelijk parti culier eigendom en de betrokken landbouwer hoeft vooraf toestem ming gegeven voor do schoonmaakae- KERKWERVE - IJsvereniging 't Zuudaende uit Kerkwerve organi seerde op de plaatselijke ijsbaan in samenwerking met de oudereommis- sie van de Christelijke Nationale School in Kerkwerve een ij.sfee.st. De oudste kinderen deden een wedstrijd ringsteken op (1e schaats of waren ac tief met ijssjoelen, een verkleedrace en op een hindernisbaan. Voor de kleuters was er een wedstrijd slee- trekken. Mede door hot prachtige weer werd hel een gezellig en geslaagd feest De outleivommissie traclecrde op warme chocolademelk en op koek. terwijl de ijsvoroniging de prijzen beschikbaar stelde. In groep 3 werd flona van der Wek ken eerste mot Iwan Rijstenbil en Ri chard Stouten op de plaatsen twee en drie. Jessica Klap won in groep 4 mei Marjolein Bolleman en I/en Kooman op .rit:volgende plaatsen Groep 5 werd gewonnen door- (iuido Klap voor Piet-Jan Bolkenbaas en Coon van IJ soldi jk. Marjolein Boot won in groep <i voor Linda Kloet. Roeland Bicnefolt en Stefan Gyarmathv eindigden samen op de derde plaats. In groep 7 was Wileo Kooman de beste met Wilbert Huigons en Martin Bienefelt op de volgende plaatsen Krijn Hendrikse bleef Alex Hagostri jn en Ciska Bei re- voets voor in groep 8 Negen kinderen 1. regen een pech prijsje. De k loutere kregen als groep een basisdoos Ix'go. bestemd voor de school BROUWERSHAVEN De organi satie van de feestelijkheden omtrent het 700-jarig bestaan van Brouwers haven dit jaar. krijgt dinsdagavond 1 maart weer een vervolg met een bespreking in het Tonnenmagazijn van de Stuurgroep 700 jaar Brou wershaven met alle deelnemende or ganisaties. Al deze organisaties hebben inmid dels bij de stuurgroep hun papiei uitgewerkte plannen ingeleverd zo dat aan de hand daarvan een feest programma wordt samengesteld dat in de gemeente Brouwerehaven huis aan-huis wordt verspreid in april. tie. ..De grond is eigenlijk nergens ge schikt voor en het is daarom wel begrijpelijk, dat de eigenaar er geen onderhoud aan pleegt. Wanneer je zelf vindt dat er iets moet gebeuren dan ga je aan de slag", aldus Ver- kaart. die hiermee verklaart waarom hij geen bezwaren heeft tegen het ver richten van werkzaamheden op'pnrti- eulicr terrein. ..Als je op de Flaauwersinlaag be zig bent. dan gaat het toch ook op grond van een bepaalde instantie?". Terwijl Verkaart - bijgestaan door twee machines - de struiken los sneed, haalden de vier andere vrij willigers gewapend met een hark de vele takkenbossen weg. De bomen aan de Rietdijk bleven staan zoals ze er al lange tijd stonden Hoewel deze mogelijk ook nog uitgedund gaan worden, wil Verkaart eerst toestem ming van de eigenaar hebben, waar na een werkplan opgesteld kan wor den. De koude wind en de natte sneeuw maakten het de vrijwilligers er niet gemakkelijker op. Mede hierdoor en het feit. dat slechts een klein aantal mensen kwam opdagen hebben er voor gezorgd, dat de geschatte 350 meter dijk niet geheel kon worden afgewerkt. De vrijwilligers van de Actief Terreinbeheer Groep kennen de. worden de activiteiten ongetwij feld op een nog nader vast te stellen tijdstip voortgezet. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: BV Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Direktie: D L van 't Leven Chet-redaktie: M Kaat Advertenties en bezorging: J van Loon Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus A 4300 AA Zierikzee. leleloon 01110-6551 Woonhuisaansluitingen. Advertenties en bezorging (na 1830 uur) 01119-1660 Redaktie (na 17.30 uur) 01110-6719. 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 1730 uur) 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 40.00. per jaar 1 152.50. losse nummers f 0.80 De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld le worden Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vri)dag Advertentietarieven: 52 cent per mm. succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.40 Konirakllarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3