Zeeland in de slag voor kankeropsporingsapparaat Zierikzeese mosselvissers willen alternatieven voor wegvallende mosselpercelen Minister Smit geeft geen uitsluitsel open vaarverbinding Beveland WATERSTANDEN Terugploegen niet ondeugdelijk 2 Ook met Bruse collega's rond de tafel in strijd tegen kokkelvissers ZIERIKZEE - Ondanks het feit, dat de Zierikzeese vis sers met tevredenheid mogen terugblikken op het afge lopen jaar, staat de schippers een woelige tijd te wach ten. De voorzitter van de vissersvereniging Helpt Elkander in Zierikzee, B. W. Schot, ging vrijdagmiddag tijdens de jaarvergadering in op het komende verlies van verschillende mosselpercelen door natuurlijke oorzaken en later ook door de afsluiting van Krammer-Volkerak. Voor de vissers een trieste ontwikkeling, gelet op het feit, dat het huidige economische beeld de gedachte rechtvaardigt, dat bij regelmatige aanvoer de afzet nog kan toenemen. De vissers zijn echter niet bij de pakken gaan neerzitten, zoals uit de woorden van Schot bleek. Als alter natieven op het terreinverlies noem de hij een verbetering van de kwali teit, waarvoor ook betere percelen nodig zijn. In dit verband wees hij op de gewenste proef op de Grevelingen. Volgens Schot is het interessant om te weten hoe goed mosselzaad van bui ten de Grevelingen - bijvoorbeeld vanuit de Waddenzee - zich daar zal gedragen. ,,Er is nu wat het onderzoek betreft groen licht gekomen van het ministe rie. Het RIVO zal dan de proef moe ten begeleiden en het bedrijfsleven de proef betalen", aldus Schot. Eer der al hebben de vissers voorgesteld een en ander te bekostigen uit het on derzoekfonds. Inmiddels zijn nieuwe percelen voorgesteld in het gebied buitengaats voor de Brouwersdam en de Haringvlietdam; de Oostelijke Waddenzee en de Westelijke Wadden zee. Ook gebieden in de kom van de Oosterschelde behoren in het rijtje van wensen. Verrassing De vissers kunnen zeker voor wat de Waddenzee betreft (en dat is vol gens Schot geen verrassing - red) re kenen op veel tegenstand. Niet alleen de gemeentelijke bestemmingsplan nen in de Waddenzee werpen drem pels op, maar ook de natuurliefheb bers kijken met argusogen naar de visserij. ,,We zouden de vogels versto ren! Nou deze groeien dan zeker tegen de verdrukking in. Er komen er steeds meer, zodat we ons moeten gaan beschermen", stelde Schot. La ter tijdens de vergadering gingen de vissers nog in op het 'vogelprobleem De vissers worden al jaren ge plaagd door de steeds groter worden de populatie Eidereenden; een vogel die ook op dieper water grote schade aanricht. Schot: Gelukkig zien we deze roofvogel in Zeeland bijna niet, maar worden we in Zeeland steeds meer bedreigd door de roofzuchtige zilvermeeuwen. Een vogel die van een uit de hand gelopen bescherming geniet". Ook de scholekster tart de vissers. ,,Ik hoop dat ik voorzichtig ver meld heb dat we geplunderd worden door het vogelbestand, want anders trap je op de lange tenen van de vo gelbeschermers. Er moet wat aan gedaan worden. Een beetje eten ge ven geen bezwaar, maar dit loopt uit de hand", zei Schot. In dit verband wees hij op het feit, dat het vorig jaar is voorgekomen, dat percelen twee keer bezaaid moesten worden met mosselzaad, dat vanuit de Waddenzee moest komen. Kokkelvissers De kokkelvissers kwamen er tij dens de vergadering van Helpt El kander ook niet best vanaf. Wanneer de kokkelvissers het rustig hebben in de eigen branche wijken ze uit naar de mosselen. Zelfs wanneer de groep op kokkels vist, is het niet uitgeslo ten, dat zij de mosselpercelen haast onherstelbare schade aandoen. Om dat binnen de overkoepelende visserij-organisatie Zevibel zowel kokkel- als mosselvissers zitten kan deze organisatie niet veel doen. En dat was voor enkelen in het Huis van Nassau vrijdagmiddag veel te weinig. ,,Als onze enige mogelijk heid is, om naar de rechter te stappen tegen het reilen en zeilen van de kok kelvissers, laten we dat dan doen", klonk vanuit de zaal. Schot zegde toe dat hij gaat praten met het ministerie van Landbouw en Visserij, maar was terughoudend over een eventueel te voeren gerechtelijke actie. ,,We kun nen wel met spandoeken gaan lopen, maar wat schieten we ermee op", al dus de voorzitter. Het zijn niet alleen de Zierikzeese mosselvissers, die hun bedenkingen hebben tegen de kok kei vissers. Ook de Bruse schippers hebben in een en- quete van Zevibel hun aversie tegen de huidige gang van zaken kenbaar gemaakt, in tegenstelling tot de vis sers in Yerseke, die zelf nogal eens op kokkels uitvaren. Binnen de verga dering was éénstemmmigheid over het voorstel, om met de Bruse colle ga's rond de tafel te gaan zitten, om zodoende een oplossing voor het pro bleem te vinden. NABLUS - Een nog onbekende da der heeft de gematigde Palestijnse burgemeester van Nablus, Zafer Al- Masri, vermoord. Masri (43), die zo wel de steun van Israel als de PLO ge noot, werd drie keer van dichtbij in de rug geschoten toen hij voor het stadhuis in Nablus uit zijn auto stap te. STOCKHOLM - De Zweedse politie heeft nog geen spoor gevonden van de moordenaar van premier Olof Palme. Ze deed een beroep op de bevolking mee te helpen in haar speurtocht naar de man die vrijdagavond Palme doodschoot. ASTEN - De 27-jarige F. H. P. uit Asten is in zijn woonplaats levensge vaarlijk gewond geraakt, doordat hij met zijn deltavlieger naar beneden stortte. Een woordvoerder van de rijkspolitie dienst Luchtvaart heeft dat zondag meegedeeld. HOORN - Natuurlijk be tekent terugploegen niet de enige echte oplossing van het probleem van de langdurige werkloosheid. Het is echter zeker geen on deugdelijk middel en heeft positieve effecten op de bouwsector en de langdu rig werklozen daarin. Het blijft echter een noodmaat regel met een beperkte werking. Minister Dc Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) reageerde hier mee maandag bij de oplevering van 32 woningen in de Grote Kerk in Hoorn, op opmerkingen van de voor zitter van de Christelijke Werkgever sorganisatie NCW, Van Eijkelenburg Die zei eerder dat langdurig werklo zen betere kansen krijgen met een passende opleiding dan wanneer ze geforceerd aan werk worden gehol pen via een terugploegrcgcling. Met die regeling financiert dc overheid bouwprojecten met uitgespaarde uit- keringsgelden op voorwaarde dat minstens 70 procent langdurig werk lozen bij de bouw worden ingescha keld. Mede door het overheidsbeleid, al dus De Koning, is dc werkloosheid in de bouw aanzienlijk gedaald. Voor het aanzienlijk verlagen van de werk loosheid zouden vele miljarden nodig zijn, met overigens een tijdelijk ef fect. Die tijdelijke werkgelegenheid wordt dan wel gekocht met een ver hoging van het financieringstekort of een verzwaring van dc collectieve lastendruk, aldus de minister. Vol gens hem ziet het ernaar uit dat dc opleving in de economie een positief effect heeft op de bouwnijverheid. Ook het onlangs vrijgegeven tcrug- ploegprogramma heeft een stimule rend effect. Een doorsnede van het peperdure kankeropsporingsapparaat, zoals de stichting nu in Zeeland wil hebben. MIDDELBURG - Een groot aan tal kankerpatiënten in Zeeland krijgt veel later dan soortgelijke patiënten in Nederland een juiste diagnose over zijn ziekteproces. Dit wordt veroorzaakt door het feit dat Zeeland niet in het bezit is van een computer-tomograaf, een apparaat dat ook in een vroeg sta dium kankergezwellen kan opsporen. Dit zei dr. F. A. van Spanje, di recteur van dc Provinciale Rand voor dc Volksgezondheid in Zee land, vrijdagmiddag tijdens dc start van een grootscheepse actie die door alle lagen van de Zeeuw se bevolking gedragen wordt. Via dit initiatief wil men binnen twee maanden een miljoen gulden inza melen, dat is dc helft van het be drag dat nodig is voor de aanschaf van een rijdende computer- tomograaf, die door alle Zeeuwse ziekenhuizen gebruikt kan wor den. Zeeland komt gezien zijn be volkingsdichtheid niet in aanmer king voor zo'n kankeropsporings apparaat. Vervoerd Daardoor moeten vaak zwaar zieke patiënten naar ziekenhuizen in Rotterdam of Breda vervoerd worden voor zo'n onderzoek In Zeeland vindt men dit een on houdbare toestand. Volgens Van Spanje bestaat de indruk dat staatssecretaris Van der Rcijden van Volksgezondheid bereid is zo'n computer-tomograaf in Zee land te stationeren, als vanuit de Zeeuwse bevolking financieel fors wordt bijgedragen. In het kader van dc actie zijn onder meer alle bedrijven in Zeeland benaderd. Alle ziekenhuizen, medici, zieken fondsen en andere instellingen in Zeeland hebben zich achter de ac tie geschaard. Volgens Van Spanje betreft het hier een unieke en ongewone actie. Het is nog niet eerder in Neder land vertoond, dat men voor dc aanschaf van een broodnodige me dische voorziening geld moet gaan vragen aan de eigen bevolking. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst. Datum Zierikzee 4 maart Oostcrschcldcmond 4 maart Bruinisse 4 maart Wemeldingc 4 maart Doodtij: 5 maart Actuele informatie over afwijkingen: 01110-705K DEN HAAG - Minister Smit (Verkeer en Waterstaat) volhardt in haar voor behoud ten aanzien van de uitdrukkelijke wens van een kamermeerderheid dat het Kanaal door Zuid-Beveland een onbelemmerde vaarweg met beweeg bare bruggen moet worden tussen Ooster- en Westerschelde. Zij wil alle voor- en nadelen, met name wat betreft de kostenaspecten, duidelijk op een rijtje hebben. Smit liet de kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat in een monde ling overleg weten dat ..binnen niet al te lange tijd" een brief richting Ka mer gaat met de uiteindelijke visie. De minister erkent dat het belang van een open vaarverbinding voor rle Zeeuwse regio, waarbij het Kanaal door Zuid-Bevelnnd zonneklaar hoge re prioriteit heeft dan het Kanaal door Walcheren. Een vaarweg met vaste bruggen zou een besparing van l."> miljoen gulden betekenen. In het overleg tussen de minister en commissie over het voortgangsrap port inzake de Oosterseheldcwerken overheerste het gevoel van tevreden heid dat de reeks kostenoverschrij dingen een halt is toegeroepen. De vorige voortgangsrapportage gaf nog een totaal-overschrijding van 132 mil joen te zien Smit verzekerde de ka mercommissie dat /ij er met ..toene mende zekerheid" van overtuigd is dat het hole Oostersrholdcprojcct uit eindelijk binnen de acht miljard gul don valt te realiseren. ffoogw: iter ï-iag water tijd stand tijd stand 8 40 123 2.35 138 21.15 101 15.25 145 7.20 121» 1.40 128 21). 05 104 14.30 134 9.20 146 3 00 156 21.55 122 15 45 162 8.55 142 2.45 152 21.35 119 15 35 158 Vanuit dc kamercommissie word ge hamerd op het belang van een open vaarroute tussen Ooster- en Wester schelde voor het scheepvaartverkeer. Eversdijk (CDA) vatte de argumenten voor beweegbare bruggen als volgt samen: vaste bruggen betekenen een be lemmcring voor ..uit/onderlijk ver voer" zoals ..bokken". vaste bruggen léggen voor 50 pro cent beperkingen op aan de ree re al ie vaart, aangezien de heJfl va» de pje ziervanrtuigen hoger is dan de !i.meter-grens. Melgle maakt tereeht be/uaai Ie gen vaste bruggen over het voor Jent «•n Antwerpen belangrijke Kanaal door Zuid-Beveland. temeer daar de Schelde-Hijn verbinding vaste brug gen heeft HILVERSUM Minister Ruding van Financiën verwacht, dat voor het saneren van de economie nog een ka binetsperiode nodig is ..Ik denk dat rle problemen omstreeks 1990 opge lost zullen zijn" Do bewindsman zei dit zondagmiddag in het KRO televisieprogramma 'Brandpunt in de markt'. Iedere dinsdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Tevens bureau voor rechtshulp. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes van 13.30-16.30 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zierikzee. 20.00-22.00 uur. Borrendamme. Volksdansen voor ou deren. 10.30-11.30 uur. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Duinoord. Volksdansen voor oude ren. 14.00-15.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw Oosterhof. Meer bewegen voor ouderen. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Teken en schilder club ,,De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur Raamstraat. Klassiek ballet. 13.00- 16.00 uur. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes en heren van 13.30-16.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. LTS. Sport voor minder-validen. 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensoos om 14.30 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes, 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Vorenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kindorklub. 'Nieu werkèrk „Rchob'oth". 'Strïp-o-thcck. 18.30- 19.30 uur. Ons Dorpshuis. Volksdansen voorou deren. 10.00-11.00 uur. Dorpshuis. Bejaardensoos. 14,30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 14 00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Maandag 3 maart Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering Ver enigingsraad Betei' Wonen. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Beatrixschool. Vergadering Rode- Kruis afdeling Schouwen. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis Openbare vergadering commissie RO 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Ledenvergadering landbouw vereniging Eendracht Bindt. 19.30 uur. Sirjanslaiid Dorpshuis. Voorlichtingsavond rol- emmer. 20.00 uur. Dinsdag 4 maart Zierikzee De Driehoek. Vergadering Stichting Jeugd 19.30 uur. Huis van Nassau. Discussie-avond politieke partijen met FNV, CDA. PvdA. VVD en GPV 20.00 uur. Kerk witvt Verenigingsgebouw Bejaardensoeio- tfit14:30 uur. Haamstede De Schutse. Lc/ing NVvII over iko- nen. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Info avond over provin ciaal streekplan. 19.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw Bejaardensoos. 14.30 uur. Tonnenmagazijn Bespreking 700 jaar Brouwershaven 20.00 uur. Woensdag 5 maart Zierikzee I«'Huiskamer. Algemotie vergade ring waterschap 14 00 uur Hervormd Verenigingsgebouw Bij ei-nkoinst FNV Srhnuwen-Uuivelatid \<)\V WAO VUT-groep 14 30 uur Heivornul Verenigingsgebouw. Be* laardeiuniddag NCVB 14 30 uur. Consistorie Gereformeerde kerk Vergadering Herv Cïeref. /endings- werkgroep. 19.30 uur. aansluitend 2e les zendingscursus Kcliessr Dorpshuis N'BPV over warme vlees gerechten. 19 30 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn 'achter/aal). Inlei ding PvdA-lid Greet de Vries 20.00 uur. Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van 0 tot 12 jaar. 13.30 uur. Middelburg Varkensmarkt 1 FlOM-bijeonkomst voor weduwen en weduwnaars. 20 00 uur Donderdag 6 maart Zierikzee Bibliotheek. Info-avond over provin ciaal streekplan. 18.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering ABVA /KABO Zierikzee. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Jeugdsoos Big S. Drive In Show ATG, 19.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Toelichting verkie zingsprogramma VVD Duiveland. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Bijeenkomst Re formatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Vrijdag 7 maart Zierikzee Huis van Nassau. Jaarvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. 20.00 uur. Huis van Nassau. Dansavond met or kest Day Dreamers. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie beroepsschriften. 15.30 uur. Dreisehor Dorpshuis. Nutsavond Nut en Genoe gen met komedie Muisje met een heel vreemd staartje. 19.45 uur (na afloop dansen). Zaterdag 8 maart Zierikzee Jongerencentrum Brogum voor twaalf- tot vijftienjarigen. 19.00 uur. Scharendijke Strao, vanaf 12.30 uur met om 20.00 uur dansen in de Put meet. Noordgouwe Dorpshuis. Uitvoering Con Amore. 19.30 uur. Middelburg Balans 25. Open dag Beroepen Infor matie Centrum Walcheren. 10.00-16.00 uur. Goes Jongerencentrum 't Beest. Optreden van Salsas Orchestra. 22.00 uur. Maandag 10 maart Zierikzee Christelijke Scholengemeenschap. Bijeenkomst Protestants Christelijke Rayonschoolraad. 19.45 uur. Huis van Nassau. Vergadering Expo. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis. Kledinginzamcling door Mensen in Nood. 09.00,-18.00 uur. Terneuzen Zuidlandtheater. Provinciale leden vergadering NCRV. 19.30 uur. Dinsdag 11 maart Zierikzee De Driehoek. Reanimatic-herha- lingsocfcningen Rode Kruis, 14.00- 14.30 uur en 19.00-19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Voorlichtingsavond rol- emmer. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gebouw van Gereformeerde Kerk. Inzameling kleding Stichting Mensen in Nood. Van 10.00-17.00 uur. Middelburg Concertzaal. Bijeenkomst Centrum Zelfbezinning. 20.00 uur. Vrijdag 12 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Inza meling kleding Stichting Mensen in Noorl. 09.00-18 00 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van 6 tot 12 jaar. 13.30 uur. Donderdag 13 maart Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst NBvP. afdeling Schouwen. 20.00 uur. Zaterdag 15 maart Serooskerke Dorpshuis. Verkoping welfare-arti kelen. 13.30-10 30 uur. Dorpsplein. Straoviering: keuring 13.00 uur, opening 15.00 uur en toneel uitvoering in dorpshuis. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Tweedehands zomer kleding. speelgoed en hislnrische-kle- dingbeurs. 9.30 tot 12.00 uur. Dinsdag 18 maart Zierikzee Aula van LTS Buitengewone verga dering Stichting Technische School Schouwon-Duivcland. 20.00 uur. Woensdag 19 maart Zierikzee Dorpshuis Voorlichtingsavond rol- emmcr voor centrum Zierikzee (ge deeltelijk). 20.00 uur Donderdag 20 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. CNV geeft leden voorlichting over be lasting 19.30 uur. Dinsdag 25 maart Zierikzee De Driehoek. Reanimatie-hcrhn- Jingsoefeningen Rode Kruis. 14 00- 14 30 uur en 19.00-19.30 uur. Donderdag 27 maart Zierikzee Recreatiezaal Borrendamme. Af scheidsreceptie directrice L. de Kok 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2