Dichter Jules Deelder overhandigt Kerkwervenaar Piet van der Klooster 'Zilveren Camera' voor Heizelfoto Westerschouwse landbouwers op de bres tegen nieuwe weg m g r-u C- DE ZIERIKZEESCHE COURANT ANP-fotograaf Paul Stolk 'fotojournalist van het jaar' In bezwaarschrift teleurgesteld over beloftes b en w Total-loss sloot in HET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kankerpatiënten Oberlingerorgel Huldiging Strao Ellemeet Een groot aantal kankerpatiënten in Zeeland Na een negen maanden durende restauratie- in het Burgh-Haamsteedse restaurant 't Grote Het Strao-comitë van Ellemeet kan terugzien krijgt veel later dan soortgelijke patiënten diag- periode werd het afgelopen weekeinde het 103 Zwijn huldigden de ijsverenigingen op een geslaagde viering van het jaarlijkse nose over zijn ziekteproces. (Pag. 2) |aar oude Oberlingerorgel in Renesse weer in Haamstede-Burgh en Renesse hun Elfsteden- (eest met veel paarden en veel leut (Pag 8). gebruik genomen (Pag 4) rijders (Pag 7) MAANDAG 3 MAART 1986 142ste jaargang Nr. 23890 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Erkenning is een zeldzame plant, die vaak op graven groeit. Fliegondc Blatter UTRECHT - De Nederlandse Vereniging van Fotojour nalisten (NVF) kende de 'Zilveren Camera 1985' toe aan Piet van der Klooster uit Kerkwerve. De 51-jarige foto graaf krijgt de bekroning (een zilveren trofee en een geldprijs van 2500 gulden) voor zijn foto 'Heizelstadion- Liverpool-Juventus'. Op de foto is te zien hoe een groep supporters in de chaos, voorafgaand aan de Europa Cup finale, op de tribune wordt doodgedrukt. Tot 'fotojour nalist van het jaar', een titel die dit jaar voor het eerst werd verleend en wel voor het hele oeuvre, werd ANP- fotograaf Paul Stolk uitgeroepen. Ook aan deze prijs is een geldbedrag van 2500 gulden verbonden. tuur cn do technologische vooruit- gong in communicatiemiddelen wordt de kleurenfoto ook daar steeds meer gemeengoed ..Toch hebben kleuren en zwart witfoto's elk een eigen impact Immers de ene foto komt overtuigender over in het sobe re zwart wit. de andere spreekt meer aan in kleur. De keuze van zwart wit of kleur wordt in luttele seconden ge maakt door de man of vrouw met die speciale kijk op het nieuws: de foto journalist", vervolgde Herschel. Vol gens het juryrapport gaf Piet van dei- Klooster met zijn foto een indruk wekkend beeld van het Hciz.cl- drama. ..Het is een beeld, dat op het netvlies blijft kleven", vermeldt het rapport. ..Deze foto was voor mij van- al het eerste moment een duidelijke winner. Vol drama. Vol dreiging", ver telde Bert Verhoeff. dit keer in de ju ry voor de Zilveren Camera, het vorig jaar winnaar van de wisselprijs. De jury had overigens zeer veel tijd no dig om uiteindelijk tot zijn keus te komen, omdat nog een tweede foto aangaande het Hoizel-drama in aan merking kwam. De foto waarop een Italiaanse vader zijn omgekomen dochter vindt van freelance-fotograaf Guus Dubbelman moest het uiteinde lijk na een extra schriftelijke stem ming afleggen tegen de aangrijpende plaat van Piet van der Klooster. De Zilveren Camera werd in Utrecht uit gereikt door de Rotterdamse dichter Jules Deelder. BURGH-HAAMSTEDE - Drie-en-twintig landbou wers uit Westerschouwen hebben bij de gemeente een ge zamenlijk bezwaarschrift ingediend tegen het momen teel ter inzage liggende bestemmingsplan Buitengebied, waarin het tracé voor de weg van de Oosterschelde- afsluiting/Stormvloedkering - gedeelte Rijksweg 57 - is opgenomen. De voornaamste bezwaren richten zich te gen de onttrekking van agrarische gronden uit de agrari sche bestemming; het aantasten van erven en tuinen; de doorkruising van percelen. Ook stellen de boeren eisen aan de geplande tunnel Meeldijk, die afgestemd dient te zijn op het landbouwverkeer. ..Het zal u (de gemeente -red) duide lijk zijn, dat in het algemeen ernstige bezwaren bestaan tegen verkleining van de bedrijven van ondergeteken den; met name die bedrijven welke een vrij grote oppervlakte grond moeten afstaan voor het realiseren van de geplande weg", schrijven de boeren. Tijdens een eerder overleg heeft een groot aantal landbouwers al te kennen gegeven alleen in te kun nen stemmen met de weg, wanneer er voldoende compensatiegrond be schikbaar komt. De zich bezwaard voelenden uiten zich teleurgesteld over het handelen van burgemeester en wethouders van Westerschouwen, die volgens hun zeg gen eerder toezeggingen hebben ge daan voor nieuwe percelen „waaruit mocht worden afgeleid dat de ge meente zich sterk zou maken voor de beschikbaarstelling van compensa tiegrond". In het huidige plan van de gemeen te staat geschreven, dat „de schade, welke onvermijdelijk voor betrokke nen zal ontstaan, zal worden vergoed middels de daarvoor bestaande scha devergoedingsregeling". Voorts heeft de gemeente gesteld een bemiddelen de rol te willen spelen bij de aankoop van nieuwe gronden. Volgens de land bouwers komt dit neer op het feit. dat de boeren eerst moeten afrekenen met Rijkswaterstaat (de verkoper red) en „daar wc daarna geen enkele zekerheid hebben of er ooit compen satiegrond beschikbaar komt en zo ja, op welke voorwaarden", aldus de boeren. Zij schrijven, dal liet geen beloog hoeft, dat de hoeren liever nieuwe grond hebben, dan geld. Maar ook de komst van enkele parallelwegen baart dc landbouwers zorgen, <ntulal zo verwachten /.ij - een en ander hij meerdere landbouwbedrijven een ge deelte erf of tuin aan de voorzijde van de woningen in beslag gaat ne men; hetgeen voor hen niet aan vaardbaar is. Een volgend probleem is de door snijding van de percelen, waardoor bewerking van het overblijvende deel niet alleen bedrijfseconomisch „bij zonder schadelijk is, maar ook uit het oogpunt van de mechanisatie zeer veel hinder ontmoet. Ook hierbij die nen door nieuwe compensatiegron- den de grootste knelpunten weggeno men te worden. Tenslotte stellen de boeren, dat de tunnel hij de Meeldijk minimaal vier meter hoog moet worden, zodat door gang met landbouwmachines geen problemen geeft. In een afsluitende zin van het bezwaarschrift hebben de protesterende boeren een opsomming gegeven van de landbouwers, die in ieder geval compensatiegrond willen. Van do 23 zijn dat er elf KERKWKRVH .1 van G. uit Zie- rik/ee is zaterdag bij een éénzijdig ongeval ten gevolge van een glad wegdek op de provinciale weg van Kerkwerve in de sloot beland met zijn voertuig. Zijn wagen werd volle dig vernield, maar Van G. kwam met de schrik vrij. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Invallende dooi Het is morgen afgelopen met het winterweer. Een actieve storing bo ven de Britse Eilanden voert met een zuidwestenwind zachte Oceaanlucht aan. Vannacht neemt de bewolking toe en morgenmiddag volgt er regen. Minimumtemperatuur komende nacht 0 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 7 maart: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 6 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 mrt. Zon op 07.20, onder 18.24 Maan op 4.00, onder 10.42 Nieuwe Maan: 10 maart (15.52) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht vriest het nog matig, maar daarna is het af gelopen. Dinsdag neemt in de loop van de dag de bewolking van het wes ten uit toe en in de avond valt er re gen. Mogelijk gaat de eerste regenval vergezeld van ijzel. De wind draait naar het zuidwesten waarmee lucht wordt aangevoerd waarin een tempe ratuur van 6 graden mogelijk is. De lucht wordt in de onderste lagen afge koeld door het koude aardoppervlak. Het ziet er dan ook naar uit dat de ze aanval op dc vorst het definitieve einde van de schaatspret betekent. Wel kan tegen het weekeinde 's nachts de temperatuur vlak aan de grond dichtbij het vriespunt komen. Pleidooi Piet van der Klooster bekijkt het zilveren kleinood met zijn dochter Mariëlle en echtgenote Joke. die overigens als redactrice werkzaam is bij de Zierikzee- sche Nieuwsbode. Piet van der Klooster begon zijn loopbaan als fotograaf bij een 'Ddï- drechts kopblad van Het Vrije Volk in 1959 als soort manusje-van-alles. Toen in 1965 Voetbal International werd gestart en Van der Kloosters di- recte chef Cees Roozemond - momen teel burgemeester van Alkmaar - hoofdredacteur werd van VI, volgde Van der Klooster hem daarnaartoe. Sinds 1 januari is Van der Klooster helemaal in dienst van Sport Inter national, het zusterblad van Voetbal International. In de strijd om de Zil veren Camera bracht Piet van der Klooster het al eerder tot een tweede prijs in de categorie sport. Op deze prijswinnende foto is te zien in wat voor allesbehalve luxueuze omstan digheden profwielrenners een be staan leiden. Jan Raas temidden van een tot kleedkamer omgeturnd rom melhok. Paul Stolk, die nu de eer te beurt viel om als eerste te worden uitgeroepen tot 'fotojournalist van bet jaar' won de Zilveren Camera in 1980 met een foto van een gehavende Amsterdamse politieman te paard, temidden van het oproer rond de troonswisseling. Stolk won nu te vens een eerste prijs in de categorie 'features' (operatie tand olifant) en een tweede in de sector foto-series niet een schitterende fotoreportage van de bijna honderdjarige Willem Drees. Naast een groot aantal colle ga's uit de schrijvende en fotografe rende pers en vertegenwoordigers vanuit de zakenwereld en de maat schappelijke sector was ook burge meester W. den Boer van Midden- schouwen bij de uitreiking van de Zilveren Camera aan Piet van der Klooster aanwezig. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's kfORDT WEER. Jongste dochter Elles feliciteert haar vader met dc fraaie erkenning „Do Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten bestond in 1985 55 jaar en ter gelegenheid daarvan heb ben wij besloten om nu ook voortaan een 'fotojournalist van het jaar' te verkiezen", liet Jaap Herschel, voor zitter van de Stichting De Zilveren Camera \)an dc NVF, in zijn openings woord weten. „We zijn daarmee tege moet gekomen aan de wens van dc fo tojournalisten zelf". De fotojourna listen hadden dit keer dc mogelijk heid om in twee nieuwe categorieën in te sturen, waarbij met name dc ca tegorie .'buitenland' behoorlijk, in., trek was. ..Het ligt geenszins in de be doeling. dat we een concurren tiestrijd met World Press Photo aan willen gaan. maar de rubriek mag naar onze mening gewoon niet ont ijreken". stelde Hei-schel vast. Met ruim 3000 ingezonden foto's en dia's werd het aantal van voorgaande ja ren ruimschoots overtrokken. ..Ik ben blij. dat wc onder de inzenders de bekende fotografen aantroffen, maar ik ben nog blijer, dat er ook veel jon ge fotografen bij waren met uitste kende produkten. Dat belooft veel voor do toekomst", moest de NVF- voorzittor van het hart. Door de aanwezigheid van het tal rijke publiek, samengesteld uit de le den van de fotograferende en schrij vende pers. maar ook uit het bedrijfsleven en do maatschappelijke sectoren, in dc Congreszaal van het Utrechtse Jaarbeursgebouw, vond Jaap Herschel dc gelegenheid levens groot aanwezig om een welgemeend pleidooi te doen voor het belang van de fotografie in dc media. Dc Rotterdamse dichter Jales Deelder overhandigt Piet van der Klooster de Zilveren Camera. „De fotojournalistiek is de laatste tien jaar volwassen geworden, het geen wordt gemanifesteerd met de welverdiende plaats, die de foto in de meeste kranten en periodieken is gaan innemen. Er wordt gelukkig niet te gemakkelijk meer gewerkt met foto's op pasfoto-formaat, maar veel kranten geven de foto dc plaats die ze verdient. Een goede foto op vier kolom zegt veel meer dan zes ko lom volgrijze tekst", benadrukte Herschel fel, waarna hij een ander heet hangijzer bij de kop nam. „Het auteursrecht is een onvervreemd baar recht van de fotograaf. We we ten ons daarbij gesteund door de wet. We zullen daar als NVF ook al tijd zeer nadrukkelijk gebruik van blijven maken, ook nu met name de satelliet-tv-stations steeds meer om zich heen grijpen". Tot voor enkele jaren was het een uitzondering, dat de dag- en nieuws bladen een kleurenfoto plaatsten, maar door de geavanceerde appara- ANP-fotograaf Paul Stolk. die ook veelvuldig op Schouwen-Duiveland werkzaam is. werd uitgeroepen tot ..fotojournalist van het jaar".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1