JUBILEUM honderd jaar streeknieuws Nederland staat stil bij Wetboek van Strafrecht Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 februari 1986 Nr. 23888 5 ZIERIKZEE - Dit jaar staat strafrechterlijk Nederland op vele manieren stil bij ons honderdjarig Wetboek van Stafrecht en de 'Beginselenwet voor het gevangeniswezen'. Bezinning en herdenking dus, met tentoonstellingen, discussies en symposia. In een gesprek met J. Nijborg, sinds kort gepensioneerd regionaal directeur van het gevangeniswezen in noord-oost-Nederland en mr. K. van Tuinen, directeur van de gevangenis en rijkswerkinrichting (RWI) Norgerhaven in Veenhuizen, gaan we dieper op dit 'jubileum' in. Nijborg en Van Tuinen steken hun energie bij deze herdenking vooral in de informatie aan en beeldvorming bij een zo breed mogelijk publiek. Zij zijn mensen van de praktijk die moeten leven met de gevolgen voor gedetineerden en personeel van beleidsdaden en rechterlijke vonnissen, met een realiteit van cellentekort, drugs in de inrichtingen en een veelheid aan ethnische minderheden. Hun opvatting over ons gevangeniswezen wordt verwoord door Van Tuinen: „De basisgedachte is dat je gedetineerden ook als mensen ziet. Als wezens waarmee je de tijd uitzit: als personeel heb je tenslotte in zekere zin ook levenslang. Je kunt dat op verschillende manieren doen: met als grootste zorg het vasthouden van mensen of vanuit de gedachte dat je probeert zo goed en kwaad als het gaat die periode samen door te komen." Nijborg: „Te pretentieus moet je ook niet zijn. Je sluit op omdat er geen alternatief is. Als ze er maar niet slechter uitkomen dan ze erin kwamen, is de gedachte dan." Dat klinkt fatalistischer dan hij wil. Terugblikkend op honderd jaar vrijheidsstraf die volgens onze tradities ook altijd zinvol" moest zijn: „vernieuwende ideeën zijn natuurlijk altijd doorgedrongen. In de vorige eeuw gingen we uit van inkeer en zedelijke verbetering door eenzame opsluiting met de Bijbel als troost. Nu praten we over gedragsbeïnvloeding en begeleiding in gevangenisgemeenschappen". „Die filosifie werkt op bijna alle fronten door. Neem het drugsgebruik binnen de gevangenissen. Iedereen weet dat er „gebruikt" wordt in de cellen. En dat is weer alleen mogelijk doordat er langs vele, uiterst inventieve kanalen verdovende middeien binnenkomen. „Net als ijzerzaagjes", constateert Nijborg droogjes. „Het mag niet, maar het komt er wel in". Van Tuinen wil niet generaliserend praten over verslaafden alsof de inrichtingen daar vol mee zitten. „Vergeet niet dat je ook de „gewone" gebruikers binnenkrijgt: de mensen die gewend zijn zo nu en dan wat te nemen, een stickie, een shot, wat dan ook, ook het dagelijkse borreltje. Die komen ook droog te staan. En dan hebben we het nog niet over de aan alcohol verslaafden." Laconiek: „Een fles jenever is nou eenmaal moeilijker binnen te smokkelen dan een stickie, dus op die manier kan inderdaad wat je noemt criminele besmetting ontstaan". In de gevangenis zitten en dan weer een verbod overtreden, dat vindt de maatschappij dubbel erg, constateert Van Tuinen. Nijborg: „Zoveel mogelijk het drugsgebruik in de inrichtingen beteugelen, heeft de staatssecretaris gezegd. Natuurlijk, dat vind ik ook, het is een gevaar voor de volksgezondheid. Je kunt theoretisch gesproken een inrichting helemaal drugsvrij houden door gedwongen strenge visitatie, urine controle enzovoorts. De directeur die dat regiem wil moet wel weten wat hij inlevert. Hij komt uit op een koud, rigide systeem dat voorbij gaat aan de bedoelingen van ons gevangeniswezen en waar men met grotere problemen uitkomt dan men erin kwam." Met nadruk: „Ik propageer zeker geen drugs in de cel, net zo min als ik iemand aan zal raden vijf mogadontabletten te slikken om in slaap te komen. Maar het gebeurt wel." Nijborg was voorzitter van de werkgroep die onlangs het rapport „Drugvrije detentie" opstelde en aanbood aan de staatssecretaris van Justitie. Hierin wordt gepleit voor drugvrije afdelingen, die in de praktijk een redelijk succesvolle poging blijken te zijn gedetineerden op basis van vrijwilligheid tegen zichzelf te beschermen. Hij moet er wel wat voor doen: urine laten onderzoeken, bereid zijn tot regelmatige fouillering. Nijborg: „als je drugvrije afdelingen creëert geef je de strijd nog niet op voor de totale inrichting. Je zoekt naar een evenwicht, probeert het probleem te beheersen. Ik ben er niet .alleen om op te sluiten en te bestrijden, maar ook om te helpen en te begeleiden". De penitentiaire inrichtingen in ons land zitten te krap in hun jasje. Langgestraften houden ruimte bezet en het cellentekort dat daardoor is ontstaan leidt tot problemen. Mensen zitten te lang opgesloten in politiebureaus en in huizen van bewaring in fases in hun proces dat ze daar niet (meer) horen. Anderen worden op het politiebureau al naar gelang de zwaarte van het delict naar huis gestuurd, wat de nodige sociale onrust heeft veroorzaakt. Veroordeelden moeten veel te lang op de uitvoering van hun straf wachten. De reden? Meer aanhoudingen, hogere vrijheidsstraffen, denkt Nijborg. Van Tuinen voegt er nog de doorwerking van de na-oorlogse geboortegolf aan toe. Inmiddels is het besluit gevallen de capaciteit van het gevangeniswezen op te voeren. Tot 1990 wordt het cellenbestand uitgebreid met 750 cellen tot 5500 in totaal door uitbreiding en renovatie van gebouwen. Op langere termijn komt er nieuwbouw. Daarbij wordt gedacht, aan vier a vijf grote, gesloten gevangenissen. Van twee daarvan staat vast dat ze in Leeuwarden en Hoogeveen komen. Gesproken wordt verder over Limburg en Rotterdam. De nieuwbouwplannen stuitten vorig jaar op kritiek van onder anderen linkse politici in de Kamer, de Coornhertliga (vereniging voor strafrechtshervorming) en de ambtenarenorganisaties wier leden in de inrichtingen werken. Men vond dat het accent teveel ligt op opbergen in grotere gebouwen, met alle problemen vandien voor het personeel, in plaats van op preventie. De bewindslieden in Den Haag stelden echter dat de bouw van viei", vijf gevangenissen aanzienlijk goedkoper is dan kleinschalige bouw. Van Tuinen en Nijborg relativeren de kritiek. Praten over „grote" inrichtingen, betekent dat je het hebt over maximaal 250 plaatsen per inrichting (in totaal dus 1000 tot 1250 cellen erbij). Die, aldus Nijborg, toch ook in verschillende paviljoens kunnen worden ondergebracht, zodat je diverse regiems kunt combineren met een „infrastructuur" van voorzieningen en deskundig personeel (recreatieleiders, sportinstructeurs). Het huis van bewaring in Maastricht en dat in Amsterdam de „Bijlmerbajes", zijn twee grote, zo'n tien jaar geleden gebouwde, moderne gevangenissen waarin voor het eerst allerlei technische foefjes aan bewakingsapparatuur zijn verwerkt. Nijborg en Van Tuinen denken dat de nieuwe inrichtingen toch wel wat soberder zullen zijn. Het „elektronisch oog" boezemt hen beiden afkeer in omdat het gedetineerden en personeel frustreert en zeker niet motiveert. Juist vanuit die zo goed beveiligde Bijlmerbajes ontsnapten nog niet zo lang geleden gedetineerden. Van Tuinen; „Het kan zijn dat het systeem het juist uitlokt relaties met bewaarders zijn onmisbaar en kunnen ook beveiligingen betekenen. Overigens: het merendeel wil helemaal niet ontsnappen. De omstandigheden bepalen of iemand vluchtgevaarlijk is. Buitenlanders die bang zijn voor uitlevering proberen weg te komen. En Nederlanders? Een paar dagen er tussenuit knijpen om thuis orde op zaken te stellen of om gewoon de BROUWERS DAM Excursie De Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland houdt zondag 2 maart een excursie naar de Brouwersdam, waarbij de kijker op de vogels ge richt wordt. Ten gevolge van de win ter verwachten de vogelaars bijzon dere waarnemingen. Belangstellen den verzamelen zich bij de Spuisluis om 10.30 uur. ZONNEMAIRE Oud papier De leden van muziekvereniging Nut en Uitspanning gaan zaterdag 1 maart, morgen, vanaf 09.30 uur weer oud papier ophalen in Zonnemaire. Zij vragen de bevolking het papier zoveel mogelijk buiten klaar te zet ten. DU1VELAND VVD kieskring Alle inwoners van de gemeente Duiveland zijn donderdag 6 maart vanaf 20.00 uur welkom in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. Dan geeft de VVD uitleg over het verkie zingsprogramma voor de aankomen de gemeenteraadsverkiezing op 19 maart. Op deze avond wordt uitleg gegeven door bestuurs- en raadsle den. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Het Reformatorisch Contact Or gaan Schouwen-Duiveland vergadert donderdag 6 maart in het vereni gingsgebouw te Sirjansland. Tijdens de bijeenkomst, die om 19.45 uur be gint, spreekt ds. K. ten Klooster. Ne derlands Hervormd predikant in Lunteren, over het puritanisme. Dat is een Engelse stroming, die veel in vloed heeft gehad op de prediking van de Nadere Reformatie. BRUINISSE Helpt Elkander Ondanks de Siberische omstandig heden was er een goede opkomst tij dens de vergadering van de HVG Helpt Elkander, die met een hartelijk welkomstwoord door mevrouw N. H. de Korte werd geopend. Na het zin gen van Gez. 34 1 en 6 ging ze voor in gebed. De meditatie werd verzorgd door B. de Waal-Jumelet uit Luc. 18 31-34: De moeilijke weg met als eindpunt Jeruzalem. Dieper ging ze in op de overgave en de kracht om die moeilijke weg te gaan. Na de pauze werd de avond ver zorgd door mevrouw Hekman die door middel van video-beelden herin neringen opriep van het jubileum feest in mei vorig jaar toen de burge meester 40 jaar in overheidsdienst was. Velen zagen zichzelf, familie en kennissen terug op het scherm. Ook de sprekers van die middag passeer den de revue. In h^ar dankwoord aan mevrouw Hekman stelde mevrouw De KOrte dat het een voorrecht is om 'burgemeester op een dorp te zijn waar alles en iedereen nog herken baar is, waardoor velen het feest heb ben meebeleefd. Mevrouw Hekman kreeg een boeket bloemen aangebo den. Gemeentebode M. Hanse werd bedankt voor het verzorgen van het technische gedeelte. Mevrouw De Waal las het gedicht Jezus of Bar- Abbas, waarna ze met dankgebed de mooie avond besloot. Rode Kruis Het Rode Kruis afdeling Bruinisse, houdt donderdag 6 maart de algeme ne ledenvergadering in het Dorps huis, aanvang 19.30 uur. Op de agenda staat onder andere een bestuursver kiezing waarbij aftredend en her kiesbaar zijn T. C. Hekman (voorzit ter) en J. M. C. v. d. Berge-Hooger- heide (Welfare). In de pauze ruim aandacht voor deze Welfare; De Wel fare-artikelen worden dan te koop aangeboden en vormen tevens de prij zen van een verloting. Daarna volgt de vertoning van een film over de In- ter Gemeentelijke Sociale Werk plaats De Zuidhoek te Zierikzee. Tijdrede In het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente in Nederland houdt ds. J. de Rooy uit Krabbendij- ke dinsdag 4 maart een tijdrede; aan vang 19.30 uur. Met het oog op de ver kiezingen luidt het thema Kleur bekennen, naar aanleiding van Da niël 1. MIDDELBURG Open dag Het Beroepen Informatie Centrum Walcheren, balans 25 te Middelburg, houdt zaterdag 8 maart van 10.00- 16.00 uur een open dag voor alle be langstellenden. Het Beroepen Infor matie Centrum is een gezamenlijke initiatief van het GAB-Walcheren en ,het SKOA. Voor Nederlandse begrip pen is de samenwerking uniek te noe men. De normale openingstijden zijn: elke werkdag van 09.00-12 30 en 13.30-16.00 uur. Eieren Vijftien Dierschilders exposeren van 8 maart tot en met 15 april met hun versierde eieren in galerie De Wijnstock te Middelburg. Daarnaast toont kunstenaresse Jet Linders- Meeuwis tot en met 26 april haar bloemencollages. De tentoonstel lingsruimte is donderdags geopend van 14 00-17.00 uur. op vrijdag van 14 00-17 00 uur en zaterdags van 11.00- 12.30 uur en 14.00-17.00 uur. bloemetjes buiten te zetten. Dat willen ze meestal. Maar heel wat uitbrekers komen daarna gewoon weer terug. Ze vinden meestal hun straf te zwaar ten opzichte van hun vergrijpen, zeker celstraf in verhouding tot diefstal, maar tachtig, negentig procent zit hem uit." De laatste tien jaar is de samenstelling van de bevolking in de gevangenissen aanzienlijk veranderd door de komst van mensen uit andere culturen: ethnische minderheden uit onze bevolking maar ook buitenlandei's. In sommige inrichtingen zijn vijftien, zestien nationaliteiten niet ongewoon geworden. Men is er. aldus Nijborg, nu wel op ingesteld. Er wordt rekening gehouden met andere culturen, in de maaltijden („vroeger vonden ze varkensvlees in de keuken voor de Marokkanen maar flauwekul"), de bibliotheken, de mogelijkheden voor andere religies, de vreemde talen waar het personeel cursussen in volgt. Toch zijn in het recente verleden incidenten bekend tussen groepen gedetineerden van velschillende afkomst die binnen do inrichting tegenover elkaar kwamen te staan Van Tuinen: „Het hangt af van het klimaat en een directie, sta je machtsconcentraties toe. ga je uit van uitpraten oï van uitvechten. Eenvoudig is het niet. je beschikbare ruimte speelt een rol. het feit of groepen monopolie posities proberen in te nemen, bij voorbeeld in de sfeer van drugs ver koop. En conflicten van buiten worden meegenomen naar binnen Van Tuinen vraagt zich af of je, zoals wel eens bepleit is. puur uit tactische overwegingen minderheden moet werven als personeel. Hij aarzelt: „Wie zegt mij of dat over tien jaar nog nodig is." Hij heeft het dan niet over minderheden onder het personeel Bij de foto's: Boven, een over zichtsplaat van de gevangenis in Schevcningen; in het midden de bin nenplaats van de gevangenis in Haar lem cn onderaan een oude plaat van het zogenaamde rasphuis in Amster dam. waar gedetineerden verfhout moesten raspen. om zo tot een werkelijke afspiegeling van de bevolking te komen, dat heeft zijn volledige instemming. Ook vrouwen hebben vanuit die gedachte de laatste vijf jaar met succes hun intrede gedaan onder het personeel. De opmerking „vrouwen binnenhalen en dan kunnen wij mooi het vuile werk opknappen" die je vroeger nog wel eens hoorde, behoort tot het verleden. Over de opvatting dat vrouwen het fysiek niet aan zouden kunnen haalt Van Tuinen de schouders op. „Gedetineerden lopen niet constant met een mes tussen hun tanden rond hoor. Vrouwen hebben trouwens weer hun eigen manier en tact om zonder geweld conflicten op te lossen." De onrust onder het gevangenispersoneel door bezuinigingen (zeker bij de ambtenaren) cn werkdruk is wat gestabiliseerd volgens Nijborg. De rol van de „penitentiair inrichtingswerker" is ook veranderd. Het personeel „binnen" (de ..bewaarder" is de man/vrouw aan de deur) heeft niet slechts de rol van ..bewaker". Bij de werving wordt meer gekeken naar bepaalde sociale, technische en creatieve vaardigheden Slechts twee a drie procent van de sollicitanten komt echter op dit moment door de selectie. Een reden te meer volgens Nijborg om ter gelegenheid van „honderd jaar vrijheidsstraf" eens wat meer te doen aan de veelal negatieve beeldvorming over het gevangeniswezen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5