SCHOUWEN-DUIVELAND EN DE DOLEANTIE (2) De Westerschouwse PvdA en RU willen alsnog aanpassing van de vier woningen Zoom Renesse OPENING: 13 MAART 1986 'Strijd' tegen het illegaal kamperen BRUINISSE OPGELET! 4 De Doleantie binnen de Nederlandse Hervormde Kerk (1886) bracht een stortvloed van publicaties met zich mee. Over en weer bestookten voor- en tegenstanders elkaar in boeken, brochures en pamfletten. De dagbladpers mengde zich in de strijd en onge meen fel werden de discussies gevoerd. Ook op Schouwen-Duiveland zullen velen de strijd, die het eiland voorbij scheen te gaan, hebben gevolgd. Maar ook binnen de eigen kring waren er die zich niet onbetuigd lieten. Al ver voor de Doleantie waren er grote bezwaren gerezen tegen de leervrijheid en tegen de moderne richting. Zierikzee Binnen de Hervormde gemeente van Zierikzee gistte het in het mid den van de 19de eeuw al lang. De mo derne meerderheid heerste er schijn baar onaantastbaar. Degenen die zich niet langer konden vinden in de van af de kansels gebrachte leer hadden zich reeds in 1836 en latere jaren afge scheiden en een kerkelijk onderko men gevonden bij de Christelijk Ge reformeerde Kerk in de Meelstraat. Anderen waren de Hervormde Kerk trouw gebleven en hoopten op een'keer in orthodoxe richting. Maar de moderne meerderheid was onge voelig voor geluiden uit de rechtzin nige hoek. Daarom werden vanaf het begin van de 60er jaren van de 19de eeuw aparte diensten belegd als pro test tegen de moderne prediking. Men maakte gebruik van de Concert zaal en liet predikanten, aanvanke lijk alleen Hervormde, van elders ko men. Deze bijeenkomsten leidden tot de stichting van een Evangelisatie, die aanvankelijk een uitsluitend Her vormd karakter droeg. Het was ook een Hervormd predikant, ds. J. P. Nonhebei uit Middelburg, die in 1869 de officiële ingebruikneming leidde van het evangelisatiegebouw De Toe vlucht in de Sint Domusstraat (op de plaats ervan staat thans de Gerefor meerde kerk). De Evangelisatie kreeg een eigen voorganger in de per soon van de evangelist C. C. A. L. John. De naam van de Evangelisatie - De Toevlucht - is mogelijk ontleend aan Psalm 91:2 Ik zal tot den Heere zeg gen; Mijn Tbevlucht en mijn Burg! mijn God, op Welken ik vertrouw!. In 1874 werd de Evangelisatie georgani seerd in een vereniging. In de loop van de 70er jaren van de vorige eeuw gingen naast Hervormde predikanten steeds vaker dominees van Christelijk Gereformeerde huize voor. De bezoekers van de Evangeli satie meden steeds meer de Hervorm de Kerk. In het bijzonder met het oog op de bediening van de doop kon deze situatie niet langer voortduren. De Evangelisatie moest binnen een kerkelijk vaarwater worden ge bracht. De enige uitweg lag voor de Evan gelisatie naar de Christelijk Gerefor meerde Kerken waarmee de meeste- affiniteit bestond. In 1878 werd toe getreden tot dit kerkverband, nadat de Evangelisatie officieel was opge heven. De heer C. Leeuw heeft deze ontwikkelingen beschreven in de bro chure ,,100 jaar Geref. Kerk Zierik zee". In Zierikzee bestond nog een ande re gemeente van het verband van de Christelijk Gereformeerde Kerken. Deze had haar gebouw in de Meelstraat. Beide gemeenten werden nu als afdelingen aangeduid naar de plaats van hun kerkgebouw: Afde ling Meelstraat en Afdeling Sint Do musstraat. De slechte verhouding tussen beide gemeenten verhinderde een voor de hand liggende fusie. De achtergrond van beide gemeenten zal daartoe hebben bijgedragen. De Af deling Meelstraat had immers een sterk „Afscheidingskarakter" ter wijl de Afdeling Sint Domusstraat in feite een pré-doleantiegemeente was. Jhr. Johan Louis de Jonge Onlosmakelijk aan de Christelijk Gereformeerde Kerk afdeling Sint Domusstraat was verbonden de per soon van Jhr. Johan Louis de Jonge. Tfelg uit een befaamd Zierikzees pa triciërsgeslacht was hij in Zierikzee een belangrijk persoon. Hij was on der meer reder, ontvanger-griffier en later voorzitter van het Waterschap Schouwen en wethouder. Hij diende de Hervormde gemeente als secreta ris van het College van Kerkvoogden, maar kon zich hoe langer hoe minder vinden in de prediking van de moder ne Zierikzeese predikanten. in 1874 een lerend ouderling kreeg in de persoon van K. B. van Diemen, die vijf jaar later toegelaten werd als predikant. Ds. Van Diemen Ds. Karei Bernardus van Diemen werd toegelaten op grond van artikel 8 (singuliere gaven) van de Dordtse kerkorde, vastgesteld in 1618/1619. Geroepen tot het predikambt werd hij opgeleid aan het Schotse Semina rie in zijn geboorteplaats Amster dam. Hij evangeliseerde onder de fa brieksmeisjes van de hoofdstad en kwam daarna naar Zierikzee. Het is zeker ook onder invloed ge weest yan Van Diemen dat de Evan gelisatie zich aansloot bij de Christe lijk Gereformeerde Kerken. Dit kerkverband bood hem ook de moge lijkheid om als predikant te worden toegelaten. Van Diemen vertrok in 1882 naar Broek op Langendijk. Latei- werd hij predikant in Monster. Via Bodegraven eindigde hij zijn loop baan in Nieuwkoop en Nieuwveen. Zijn biograaf merkte op dat hij „nim mer kerkistisch" was geweest; „hij had een ruim en breed gevoel voor de gemeenschap der heiligen". Mattheus Keulemans Eén van de meest kleurrijke opvol gers van ds. Van Diemen was zonder twijfel ds. Mattheus Keulemans. Hij was aanvankelijk schoenmaker en werd tot predikant opgeleid door ds. C. van den Oever, predikant van de Gereformeerde Gemeente onder het Kruis in Rotterdam. Dr. F. L. Bos noemde ds. Van den Oever de „paus van de kruisgezinden", doelend op diens heerszuchtig karakter. Op nog geen 21-jarige leeftijd werd Keule mans door zijn leermeester in Woer den bevestigd. Toen ds. Van den Oever in ernstige botsing kwam met zijn kerkverband volgde ds. Keulemans hem en raakte daardoor los van deze gemeenten. Via Zwartsluis kwam ds. Keulemans in Middelburg terecht waar hij met zijn gemeente zich in 1865 weer verenigde met de Gereformeerde Gemeenten onder het Kruis. Hij was al spoedig één van de toonaangevende figuren, die de vereniging tot de Christelijk Gereformeerde Kerken mede gestalte gaf. Ds. Keulemans kwam in 1889 naar Zierikzee waar hij de samenvoeging met de dolerenden tot de Gerefor meerde Kerken in Nederland mee maakte. Ook voor hem moet het een grote teleurstelling zijn geweest dat de Afdeling Meelstraat niet meeging met die vereniging. Die Afdeling, met ds. Ph. J. Wessels als predikant, bleef met de gemeenten van Teuge en Noordeloos apart. Van een fusie kon Jhr. J. L. de Jonge was de grote mo tor achter de Evangelisatie en was Ia- ter de steunpilaar van de Christelijk Gereformeerde Kerk in de Sint Do musstraat. Hij was de Anti- Revolutionaire beginselen toege daan, die hij tot in de Tweede Kamer verdedigde. Ook onlosmakelijk is zijn naam verbonden met het Christelijk lager onderwijs en zijn naam is thans te vinden op de Christelijke basisschool in 't Vrije. Zowel de school als de kerk vonden in hem een krachtige promotor, die bereid was tot forse financiële steun. Jhr. Johan Louis de Jonge (Zierikzee 1826-Friedrichsroda 1887) (Foto: Johan Junior). Ongetwijfeld was het ook aan de invloed en steun van Jhr. De Jonge te danken dat de Christelijk Gerefor meerde Kerk in de Sint Domusstraat Ds. M. Keulemans (Rotterdam 1836-Schoonhoven 1902). De (tweede) Hervormde Evangelisatie kwam van 1906-1914 bijeen in een ge bouwtje aan de Lange Nobelstraat. Tijdens de Eerste Wereldoorlog deed dit dienst als hospitaal voor de in Zierikzee gestationeerde militairen. In 1918 werd het verkocht a an de Oud Gereformeerde Gemeente. zo op plaatselijk niveau niets komen en beide gemeenten bleven apart, de ene behorend tot de Christelijk Gere formeerde Kerken, de andere tot de Gereformeerde Kerken in Nedeiv land. Ds. Keulemans vertrok in 1895 naar Schoonhoven waar hij zeven jaar la ter overleed. Schoolmeester Mulder Naast Jhr. De Jonge behoorde de schoolmeester David Mulder tot één van de meest prominente leden van de Gereformeerde Kerk. In 1881 kwam hij als schoolhoofd naar Zie rikzee. Hij heeft zich naast zijn kerkelijk- en schoolwerk op politiek terrein begeven. Hij was namens de Anti-Revolutionaire Partij afgevaar digd naar Provinciale Staten. Zijn ve le verdiensten werden in 1923 be loond met het Ridderschap van de Orde van Oranje-Nassau. Na het overlijden van Jhr. De Jonge in 1887 was Mulder als het ware het gezicht van de Gereformeerde Kerk. Zonder twijfel zullen de oude Zie- rikzeeënaars de oude Mulder met zijn 19de eeuwse lange bakkebaarden en zijn hoge boord nog voor de geest kunnen halen. Niet in het minst door het uitgroei en van de Hervormde Evangelisatie De Toevlucht tot een kerkelijke ge meente heeft de Doleantie relatief weinig betekend in Zierikzee. De rechtzinnigen binnen de Hervormde gemeente kregen al spoedig een eigen predikant, die het weliswaar tegen drie, later twee moderne predikanten moest opnemen, maar toch een eigen kerkelijke weg kon gaan. D. Mulder (Zierikzee 1849-Zierikzee 1934) Dat neemt niet weg dat de moei lijkheden binnen de Hervormde ge meente bleven. De protesten van de steeds groter wordende rechtzinnige minderheid tegen de modernen hiel den aan. Toen de rechtzi igen in 1904, tegen de belofte in, geen tweede predikant kregen werd zelfs een tweede Hervormde evangelisatie op gericht. Ook hier leek een voedings bodem te worden gelegd voor een Doleantie-beweging. Het was onder meer door de takt van ds. P. F. van den Berg en ds. J. Gouverneur dat de ze Evangelisatie geen lang leven was beschoren. De rechtzinnig Hervorm den bleven voor het overgrote deel binnen de Hervormde gemeente. H. UIL BURGH-HAAMSTEDE Het Westcrschouwse VVD- raadslid J. Janse heeft donder dagavond tijdens dc commis sievergadering Openbare Wer ken het idee geopperd, om op de parkeerplaatsen in de ge meente duidelijke verbodsbor den te plaatsen, om het ille gaal kamperen in caravans en campers tegen te gaan. Juist in de zomermaanden heeft Westerschouwen te kam pen met het illegaal kamperen. De vakantiegangers zoeken bij overbezette kampeerplaatsen hun uitvlucht op de parkeerge- legenheden. Ook willen som migen, die geen geld over heb ben voor een goede slaapvoor- ziening nogaleens de parkeer plaats voor de overnachting uitzoeken. Janse zei te denken aan een bord, waarop een cara van doorkruist wordt met een rode streep. Gast „We weten, dat niet iedere gast op de hoogte is van het feit, dat dergelijke overnach tingen verboden zijn", aldus de liberaal. Een bord kan volgens hem uitkomst brengen. Com missievoorzitter en wethouder A. J. Padmos kon zich in eerste instantie wel vinden in het voorstel en zei Janse toe een en ander te toetsen aan de Alge mene Politieverordening. Vol gens hem dient wel duidelijk te zijn, dat parkeren wel toe gestaan is. maar dat het verbod alleen kan gelden voor de over nachting. Vanwege mogelijke geluidsoverlast door slechte isolatie BURGH-HAAMSTEDE - De Reformatorische Unie en de PvdA in de gemeente Westerschouwen willen, dat de vier bovenwoningen aan de Zoom in Renesse niet ont trokken worden aan het gemeentelijk woningaanbod. Dat houdt in, dat alsnog aan de gestelde bouweisen moet worden voldaan, om eventueel geluidsoverlast bij het 'draaien' van de nevengelegen discotheek tegen te gaan. Tijdens de commissievergadering Openbare Werken, donderdagavond in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede, werd duidelijk dat de discotheek geen blaam treft, maar de oorzaak van de overlast gezocht moet worden in de aangebrachte isolatie van de wonin gen. De VVD hield zich bij monde van commissielid J. Janse vooralsnog van ieder commentaar en wil een en ander eerst uitzoeken. PvdA-lid J. C. Hendrikse bracht tij dens een vorige vergadering de over last ter sprake en zei te moeten con stateren, dat niet is voldaan aan de gestelde bouweisen van de woningen. ..De dienst gemeentewerken heeft te recht als enige voorwaarde gesteld, dat er in de woningen geen sprake mag zijn van geluidshinder. Ik vind dat hier dan ook aan voldaan dient te worden", aldus Hendrikse. J. van Meerten. directeur gemeente werken van Westerschouwen. relati veerde de overlast door te stellen, dat slechts bij kunstmatige geluidsover brenging een geringe overlast hoor baar is. „De discotheek voldoet aan de eisen en is het is dc vraag of de ge- dus Van den Berge. Samen met Hen drikse begreep hij, dat dit aanpas sing van de bouw vergt, maar dat vonden zij gerechtvaardigd. De eigenaar van de discotheek, C. Veerhoek, maakte voor de vergade ring gebruik van het spreekrecht en zei nogal geschrokken te zijn van en kele uitlatingen vanuit de commissie (tijdens de vorige vergadering) dat mogelijk de discotheek niet aan de normen zou voldoen. Tijdens de ver gadering van donderdagavond bleek echter, dat de leden en de gemeente dit niet van mening waren. Van den Berge en Janse lieten zich vorige keer voorzichtig uit over eventuele overlast vanuit dc discotheek, maar daarover werd donderdagavond niet verder gesproken. Omdat de RU en de PvdA niets voelden voor het gedogen van de mo gelijke bouwovertreding zegde voor zitter A. J. Padmos toe het voorstel mee terug te nemen. Voor Hendrikse was het niet tolereren van de huidige situatie ook van belang in het kader van de komende controles voor de hinderwetgeving. „Wc gaan binnen kort de koelmotoren bekijken op de voorwaarden in de vergunning. Daar om moeten we consequent zijn". Korte Reke Minder discussie leverde de recon structie van de Korte Reke in Ilcn« .se op. De gemeente had een bedrag voor de herbestrating beraamd op ruim 133.000 gulden. AannemorsbocirijJ L C. van der Cingel uit Nieuwer!' rk zegt het voor 125.000 gulden 'de laagste inschrijving) te kunnen do» n VVD-cr Janse die meteen om o.tra verlichting vroeg in de si rijd t< n dr criminaliteit werd op zijn wenk«-n b< diend door Padmos, die zei, dat in het plan drie 'antieke' straatlantaarns zijn opgenomen. Ruiterpad Naar het zich laat uitzien kan bin nenkort een ruiterpad langs de Stoof- weg in Renesse gerealiseerd worden voor de ruiters, die vanuit Manege Grol de weg over moeten steken. De route van het pad moest naar aanlei ding van klachten vanuit de bevol king worden verlegd en nu heeft het college gekozen voor een pad achter de huizen langs de Stoofweg om; voornamelijk over particulier ter rein De kosten zijn geraamd op 5750 gulden. Janse toonde zich niet gelukkig met de oversteek voor de ruiters, die nu net achter een bocht is komen te vallen. „Er wordt toch behoorlijk hard gereden daar". Padmos legde hem uit, dat eigenlijk iedere plaats gevaarlijk is en in zijn ogen dc nu ge kozen oversteek het beste is. Van den Berge stemde ermee in, maar vroeg aandacht voor de mogelijkheid, om een waarschuwingsbord voor dc au tomobilisten te plaatsen. meente zoveel op haar hals moet ha len voor deze geringe mogelijkheid op overlast", aldus Van Meerten. De gemeente heeft namelijk de moge lijkheid om de blijkbaar niet naar be horen uitgevoerde werken te gedo gen, mits de eigenaar of huurder van de woningen kan instemmen met de huidige situatie. Voet bij stuk RU-lid J. van den Berge en Hen drikse voelden hier echter niets voor en hielden voet bij stuk door te stel len, dat alsnog aan de eisen voldaan dient te worden door de architect en aannemer van de vier woningen/win kels. „We hebben indertijd gekozen voor bewoning van de verdieping en we moeten hieraan vasthouden", al-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4