K. van der Have algemeen clubkampioen van Helodea Plattelandsvrouwen Duiveland vieren veertigjarig bestaan 5 Neeltje Jans voorlopig uit openbaarheid Aanrijding met letsel Reünie 1 juni ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 februari 1986 Nr. 23888 Een goed florerende afdeling NIEUWERKERK - Er is veel veranderd sinds met na me de Friese boerinnen de noodzaak voelden van een ei gen organisatie. Hun initiatief leidde in 1930 tot de oprichting van de 'Bond van Boerinnen en andere Platte landsvrouwen'. Juist die agrarische gebondenheid stond voorop. Doelstelling en activiteiten waren daar dan ook duidelijk op gericht. Om nieuwe leden wat meer vertrouwd te maken met de Plattelandsvrouwenbond wordt van tijd tot tijd voor de nieuwkomers een zogenaamde kennismakingsochtend georganiseerd. De ontsluiting van het platteland door de aanleg van betere wegen droeg bij aan de mogelijkheid voor de boerinnen ook eens van het eigen erf af te komen en de blik te verrui men. Verder hadden het landbouw- huishoudonderwijs, de economische crisis en de vernieuwde emancipatie- golf hun invloed op het leven van ve le vrouwen. Dit uitte zich onder meer in het samenkomen in verenigings verband. In 1930, zoals gezegd, de start van de landelijke Plattelandsvrouwen bond. In Duiveland zou het echter nog zestien jaar duren voor daar het initiatief werd genomen. Als officiële oprichtingsdatum geldt 8 januari 1946 en dat houdt dus in, dat dit jaar het veertigjarig jubileum gevierd gaat worden. Dat gaat gebeuren op vrijdag 21 maart met een feestavond, verzorgd door de eigen leden in dorpshuis Oosterhof te Oosterland. Naam veranderd In het oprichtingsjaar 1946 van de afdeling Duiveland, besloot het hoofdbestuur de officiële naam te wijzigen. De specifieke aanduiding 'boerinnen' verdween en voortaan werd volstaan met Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Het eerste bestuur van de afdeling Duiveland werd gevormd door M. Lievense-der Weduwe (eerste presi dente), C. Koopman-Klompe (secreta resse) en de bestuursleden de dames: Schoof, Van Nieuwenhuizen, Wester hof en S. Vis-van den Burgh. Laatst genoemde behoort thans nog steeds tot het ledental. Het presidentschap werd verder in de loop der jaren be kleed door de dames: Gaanderse-van der Bijl, E. van Eeten-de Vries (twee maal), L. van Schelven-van Iwaarden, J. Zeijler-de Vin, M. van der Werf-van der Maas, M. Schoof-Klaassen en M. J. van Bommel-den Hartog. In een gesprek met de huidige pre sidente mevrouw Van Bommel en se cretaresse mevrouw W. P. van der Linden-Zoeter, stellen beiden vast, dat de afdeling Duiveland bijzonder goed floreert. Het ledental bedraagt 153. Ze zijn afkomstig uit de kernen Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Ooster land. Dames uit Sirjansland ontbre ken op de ledenlijst. Verder blijken vrouwen, die oorspronkelijk al lid waren van Duiveland, dat ook - na verhuizing naar elders in de regio - te blijven. De aanwas van jonge leden blijkt aanzienlijk en uiteraard achten presi dente en secretaresse, dat van groot belang voor het voortbestaan van de ze afdeling van de Plattelandsvrou wenbond. Naast jonge vrouwen, kun nen echter ook vele oudere, trouwe leden worden genoteerd. Tbr illustra tie: het jongste lid is 21 jaar oud en mevrouw J. Beije-Otte uit Ooster land is met haar 92 jaren het oudste lid. Jaren geleden - op haar tachtigste verjaardag - schonk ze het bestuur nog een solide voorzittershamer. Gewijzigd De samenstelling van de leden is drastisch gewijzigd in de loop der ja ren. Betrof het destijds voornamelijk een ontmoeting voor 'boerinnen en andere plattelandsvrouwen', thans zijn er nog slechts een kleine veertig agrarisch gebonden vrouwen in het ledenbestand opgenomen. Die agrari sche gebondenheid is immers allang geen voorwaarde meer om lid te kun nen worden van de plattelandsvrou wenbond. Mevrouw Van Bommel me moreert, dat dit vroeger wel een beetje anders was. ,,Je moest als niet- agrarische bijna dooreen soort ballo tagecommissie om d$n te worden toe gelaten". Maar.....dat is allemaal gewijzigd. De maatschappij veranderde en de Plattelandsvrouwenbond verander de mee en paste enkele jaren geleden ook de doelstelling aan. Deze wordt nu als volgt geformu leerd: 'De vereniging heeft ten doel door vorming en ontwikkeling van vrouwen hun besef van verantwoor delijkheid voor en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bij zonder in plattelandsgebieden. De vereniging staat open voor vrouwen van alle gezindten en onthoudt zich van elke partijpolitiek'. Spontaan Mevrouw Van Bommel en mevrouw Van der Linden laten desgevraagd weten, dat de aanmelding van nieuwe leden heel spontaan geschiedt, daar behoeft echt niet voor gelobbied te worden. Om hen wat vertrouwd te maken met de Bond wordt speciaal voor nieuwe leden van tijd tot tijd een kennismakingsbijeenkomst ge organiseerd. Vooral met het oog op de jongere le den, die overdag vaak gebonden zijn door de zorg voor de kinderen, wor den de activiteiten altijd in de avond uren georganiseerd. De ene keer is dat een lezing over het werk van het KNMI, de andere keer wordt er aandacht besteed aan de gevolgen van verslaving. Er wor den ook meer op ontspanning gerich te avonden georganiseerd, zoals een modeshow met zelfgemaakte kle ding en uiteraard de traditionele Kerstavond. Elk jaar, in mei of juni, wordt een reisje gemaakt. Voorbereiding en or ganisatie liggen geheel op de schou ders van het bestuur. De presidente licht toe, dat het bestuur, in tegenstel ling tot vele andere afdelingen, in Duiveland uit zeven leden bestaat. Dat biedt de mogelijkheid de taken goed te verdelen, zodat het niet nodig is aparte commissies in het leven te roepen. Bij het bepalen van een reisbestem- ming wordt gebruik gemaakt van de suggesties van de leden. Dit jaar werd gekozen voor Brugge. Op dins dag 13 mei gaan de Duivelandse Plat telandsvrouwen die fraaie Belgische stad bezoeken. Naast de maandelijkse bijeen komsten, zijn er ook andere goed lo pende activiteiten: de cursussen, ge organiseerd door de agrarische commissie, de yogagroep, de twee handwerkgroepen en de leeskring, waar de vrouwen zich bezighouden met bespreking van schrijvers en boeken met bepaalde thema's. Uiteraard neemt ook het bestuur Van de afdeling Duiveland deel aan de kringvergaderingen met de overi ge vier afdelingen op Schouwen- Duiveland. Daarin worden ervarin gen en ideeën uitgewisseld. In de pro vinciale vergaderingen wordt de kring vertegenwoordigd door me vrouw C. S. Mandemaker-Pennings. De reeds genoemde agrarische com missie werd in 1974 speciaal gevormd toen de agrarisch gebonden leden binnen de bond toch een beetje het gevoel kregen, dat hun belangen in het gedrang dreigden te komen. Deze commissie richt zich voornamelijk op het organiseren van specifieke cur sussen voor de agrarische leden. De dames Van Bommel en Van der Linden moeten constateren, dat ook binnen hun zo goed florerende afde ling één onderwerp slechts moei zaam van de grond komt: Emancipa tie, terwijl dit door het hoofdbestuur juist zo wordt geëntameerd. De presidente vindt echter, dat er pogingen in dit richting ondernomen moeten worden. Zo werd een discus siebijeenkomst gewijd aan het thema 'Ooit gedacht over macht'. Daar kwa men ongeveer dertig leden bijeen, die na afloop moesten erkennen dat het hen 'best was meegevallen'. Computercursus Hoewel in niet zoveel woorden om schreven, maar toch duidelijk eman cipatorisch gericht, was uiteraard ook de computercursus, die onlangs werd georganiseerd en waar de afde ling een gemeentelijke subsidie van 500,— voor mocht ontvangen. De be langstelling voor de acht lessen van mevrouw J. J. de Koning-van Lange- raad bleek groot. De cursus werd door twee groepen van tien deel neemsters gevolgd. Als motivatie gold voor de meeste vrouwen, dat ze toch ook weieens op de hoogte ge bracht wilden worden van die compu tertaal, die de kinderen al met zoveel gemak bezigen. Voor sommigen gold overigens ook de stimulering van manlief als doorslaggevend argu- "•'ment! Het huidig bestuur wordt nra&ytf de dames Van Bommel en Van der Lin den gevormd door: J. J. Slootmaker- Manni (penningmeesteres), J. A. Flikweert-Bal (tweede secretaresse), C. A. Zwart-Braadman (vice-presi- dente), H. C. Gosens-Zegers en G. F. A. Vleeshouwers-Creemers. Zij weten zich voor de viering van het veertigjarig jubileum op vrijdag avond 21 maart gesteund door de in zet van de leden, die het programma op die avond met eigen bijdragen zul len vullen. Veel willen presidente en secretaresse daar nu nog niet over vertellen, want het verrassingsele ment moet uiteraard bewaard blij ven. In elk geval zal worden terugge blikt door middel van liedjes en declamaties, want dat hoort natuur lijk bij een jubileumviering. Spaarpotje Door middel van de verrassend goed lopende verkoopstand op Dui veland Dag, waar eigen produkten (jam, cakes, babbelaars, advocaat en dergelijke) werden verkocht, kon een aardig spaarpotje 500,—) voor deze avond worden gevormd. Mevrouw Van Bommel en mevrouw Van der Linden constateren bij het bereiken van de mijlpaal van het veertigjarig bestaan, dat de afdeling Duiveland van de Plattelandsvrou wenbond optimistisch de toekomst tegemoet kan gaan, als de gestage groei van het ledental zich voortzet, evenals het enthousiasme, waarmee de bijeenkomsten worden bezocht. Het enige, dat hen af en toe weieens zorgen baart, zijn de bestuurswisse lingen. Vaak moet er nogal eens moeite worden gedaan om nieuwe be stuursleden bereid te vinden de kar te gaan trekken. Mevrouw Van Bom mel betreurt het enerzijds, dat na twee bestuursperioden van drie jaar, de statuten voorschrijven, dat men niet herkiesbaar is. „Juist op een mo ment, dat je op grond van je ervarin gen aardig begint mee te draaien", al dus de presidente. Anderzijds erkent ze, dat nieuwe gezichten in een be stuur ook heel positief kunnen wer ken. Nieuwe bestuursleden lopen nog niet het gevaar op hun ervaring te drijven en kunnen vaak met leuke nieuwe ideeën komen. Herinnering aan het twintigjarig bestaan met een sketch, waaraan twee voormalige presidentes meewerkten, te weten: J. Zeijler-de Vin en M. van der Werf-van der Maas. BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuwse gedeputeerde voor onder meer toerisme, J. B. Ven- tevogel, heeft een voorlopige informatiestop afgekondigd over de ontwikkelingsfase rondom Neeltje Jans. Dat maakte hij bekend tijdens een bijeenkomst in Burgh- Haamstede. Ventevogel zei het niet zinvol - eerder als hinderlijk - te erva ren, om nu het onderzoek naar de mogelijkheden rondom Neeltje Jans in volle gang zijn uitspraken hierover te doen. ,,Ik kan me voorstellen, dat de pers hiermee niet blij is, maar ik denk dat het verstandig is, om voorlopig niet te veel te zeggen", aldus de politicus. Uitgekozen Zoals bekend heeft de pro vincie Neeltje Jans uitgekozen voor de (particuliere) realisatie van een groots toeristenactivi teit. Het plan Louis van Gaste ren heeft inmiddels de voor keur gekregen en nu wordt een haalbaarheidsonderzoek ge daan naar de in het plan ge schetste mogelijkheden. Welke resultaten hier mogelijk - tus sentijds - uitrollen blijft dus vooralsnog binnenskamers als het aan Ventevogel ligt. ZIERIKZEE - De automobiliste P. S. uit Burgh-Haamstede is dinsdag middag rond 18.00 uur met haar voer tuig in de sloot beland langs de pro vinciale weg tussen Zierikzee en Burgh-Haamstede. S. raakte, toen zij richting Zierikzee reed in de berm, waarna een stuurcorrectie een ma noeuvre in de sloot aan de overzijde van de weg tot gevolg had. Ze moest met letsel over worden gebracht naar het Zweeds Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De auto raakte total-loss. Vervolg van pagina 1 Hoe de zondag precies wordt inge vuld valt nog niet helemaal te over zien. In ieder geval begint om 11.00 uur de kerkdienst, zodat mensen van ver weg alle tijd hebben, om naar Noordgouwe af te reizen. Tijdens de bijeenkomst geven enkele oud predikanten van Noordgouwe acte de presence, zoals ds Kelling, ds Buining en ds Schoonenveld. Na het officiële gedeelte staat alle gasten koffie en broodjes te wachten, waarna er gele genheid is, om een film over het dorp in 1954 te bekijken. Als een rode draad door dc feeste lijke dag loopt een prikbord van een tiental meters. „We hopen, dat ieder een een fotootje, verhaaltje, geboor tekaartje en dergelijke meebrengt en dat op het grote prikbord hangt. Zo krijgen we een verzameling van ge gevens van oud en huidige inwoners van Noordgouwe", legt Zuiderent uit. Hij doet meteen een appèl op ie dereen in het dorp, om aan de organi satie door te geven, wanneer men op de hoogte is van adressen van oud inwoners, zodat de kcrkcraad die mensen kan opzoeken. Contactper soon is C. J. Dekker (01112-1718). Hoe de dagafsluiting ingevuld gaat worden staat nog niet vast. Zuiderent verwacht echter dat ds Jonker de af sluiting voor zijn rekening neemt. „Hel zou vreemd zijn, wanneer de oud-predikanten aan het woord wor den gelaten en de dominee van nu niet aan bod komt", legt Zuiderent uit. Samen met verschillende vrijwil ligers zet hij zich volledig in om de dag te doen slagen. „Wc hebben 230 plaatsen in de kerk en ik hoop, dat ze alle bezet worden". Op dc vraag wanneer Zuiderent en ds Jonker van een geslaagd festijn spreken lijkt moeilijk te beantwoor den. „We willen dc kerk wat meer be kendheid geven. De mensen van van daag de dag hebben alle gelegenheid, om zich te vermaken. Denk maar aan verenigingen en de televisie. Wil je dan als kerk nog aandacht krijgen, dan moet je daar als het ware om vra gen", stelt Zuiderent. Jonker vult meteen aan, dat hij niet verwacht, dat de kerk na 1 juni vol zal zitten. „Je hoopt dat er iets blijft hangen van zo'n dag". Belangstellenden melden zich dus aan bij voornoemde personen, want dc organisatie wil graag een beeld van de opkomst hebben. BRUINISSE - Tijdens de laatstgehouden huiskeuring bij de leden van de Aquarium Vereniging Helodea is Kees van der Have uit Bruinisse algemeen clubkampioen 1985 geworden. De Bondskeurmeester Vente uit Rhoon gaf hem voor z'n aquarium in de ge zelschapsklasse 121 punten, één punt meer dan voorzitter Arie Vermeer uit Nieuwer kerk. Het is de tweede keer dat V. d. Have clubkampioen werd. Ook in '83 behaalde hij dat, waarna hij via de eerste plaats van het district Zeeland doorstootte naar een derde landelijke klassering. monie verwezenlijkt. Om het water zuiver te houden draaien er continu twee filterpompen die duizend liter per uur laten circuleren. Van der Have heeft al zestien jaar een aquarium waarvan de laatste vijf jaar in verenigingsverband bij Helo dea. Dit is een aquariumvereniging met leden over heel Schouwen-Dui veland. De volledige uitslag van de huiskeuring luidt: le K. v. d. Have, 2e A. Vermeer; 3e P. de Koning uit Nieu werkerk; 4e P. Pieper uit Oosterland; 5e A. Radewalt uit Nieuwerkerk; 6e C. v. d. Jagt uit Haamstede en 7e L. Jonker eveneens uit Haamstede. V. d. Have en Vermeer zullen als hoogt geëindigden de vereniging vertegen woordigen op de districtskeuring van Zeeland op 7 en 8 maart aanstaande. Er werd gekeurd in drie catego rieën: het gezelschaps-, het zoutwater- en speciaalaquaria. Voor al dat laatste is zeer gespecialiseerd en moet het biotoop nabootsen van bijvoorbeeld Malawi of het Thngany- kameer of een bepaald gedeelte van de Mississippi. Het gezelschapsaqua rium mag juist weer geen vissen van een speciaalaquarium bevatten. Machtig „Ik doe het machtig graag" ver klaart Van der Have eenvoudig als we over z'n hobby praten. „Een aqua rium vind ik net een levend schilderij dat nooit hetzelfde is. Het is een rust gevende plaats in de kamer en tege lijk een levend iets waar je je werk aan hebt en verantwoordelijk voor bent". Om z'n bak van twee meter lang, met vissen en planten in optimale conditie te houden spendeert hij mi nimaal twee uur in dc weck aan de verzorging. Al geeft hij toe dot dc we ken vooreen keuring dat wel oploopt tot het dubbele. Met bepaalde plan tengroepen in compositie probeert hij een dieptewerking in de bak te creëren en inderdaad lijkt de 50 cm brede bak minstens twintig centime ter breder dan in werkelijkheid. Evenwichtigheid in liet planten- bestand is volgens dc kampioen van groot belang. Hij heeft nu veel zalm- achtigcn in z'n aquarium, zoals kardinaal- en keizertetra's met daar bij als blikvangers vier maanvissen van het soort Altum. Voor de Bonds- kcuring is het verplicht dat er zowel boven-, middenzwemmers als bodem- bewoners aanwezig zijn en dat heeft Kees van der Have in een goede har Kees van der Have voor zijn aquarium in Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5