Gemeenteprogram CDA-Zierikzee: Naar een zorgzame samenleving Tekening Simon de Vlieger onlangs op veiling ontdekt streeknieuws De Nobelpoort weer in prijzen Evangelie als richtsnoer VERKIEZINGEN GEMEENTERADEN 19 MAART 1986 Brevetten reddings brigade 4 ZIERIKZEE - Het CDA-Zierikzee laat in het program ma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen weten het Evangelie te aanvaarden als richtsnoer voor het poli tieke handelen. Onderscheiden worden vier kernbegrip pen, te weten: solidariteit, gerechtigheid, verantwoorde lijkheid en rentmeesterschap. Deze leiden ertoe, dat het CDA- Zierikzee de volgende accenten in haar optreden zal leggen: Herstel van verantwoordelijkheden, garan deren van eerste levensbehoeften en de rechtsorde handhaven en ontwik kelen. Tten aanzien van het algemeen be stuur merkt het CDA op, zich in een gezamenlijk te voeren beleid te moe ten herkennen; zij wil streven naar een college met een brede samenstel ling. De fractie is verantwoordelijk voor de collegevorming, maar over legt alvorens te beslissen met het af delingsbestuur. Informatie Het CDA pleit voor het actief ver strekken van informatie aan de bur gers. Openheid van bestuur, volgens het CDA meer een kwestie van men taliteit dan van regels, wordt nodig geacht, behalve waar het de privacy der burgers betreft. De CDA-fractie moet, volgens het programma, dynamisch inspelen op maatschappelijke problematiek, niet alleen controleren, maar zelf een ac tief beleid voeren. Intergemeentelij ke samenwerking - met aanspreekba re besturen ten aanzien van het gevoerde beleid - wordt bepleit voor alles wat in samenwerking beter en/of goedkoper kan. Onder het hoofdstuk financiën wordt gesteld, dat ten aanzien van de collectieve lastendruk de grotere doelmatigheid voorrang zal hebben boven verhoging van belastingen en tarieven. Voor gebruik van gemeen telijke voorzieningen kan in de op tiek van het CDA een reële bijdrage worden gevraagd, met de mogelijk heid van individuele ontheffingen voor de mensen, die niet in staat zijn die bijdrage op te brengen. Een be leid, dat de gemeente ook in gemeen schappelijke regelingen dient in te brengen, vinden de christen democraten. Bij subsidiëring zegt het CDA een rechtvaardig beleid voor te staan, waarbij de christelijke waarden en normen een afwegingsfactor zijn. Nutsbedrijven, die meer winst ma ken dan voor normale reservering no dig is, moeten hun tarieven verlaten, vindt deze partij. Orde en veiligheid Het CDA wil het politie-apparaat zo ingericht zien, dat een optimale in zet van mensen, organisatie en mate rieel ook in Zierikzee mogelijk is. Voor café's en dergelijke wordt een sluitingstijdstip bepleit. Verwijzend naar de ruimere taak der vrijwillige brandweer in de nabije toekomst, wordt vrijwillige deelname aan hulp verleningsdiensten en activiteiten bepleit. De openbare verlichting wil het CDA niet verder beperkt zien en ten opzichte van de toerist wordt een gastfunctie erkend, hetgeen volgens het CDA echter niet ten koste mag gaan van leefbaarheid en veiligheid der eigen bevolking. In het hoofdstuk economisch be leid wordt de nadruk gelegd op: ser vice verlening aan het bedrijfsleven ten aanzien van vergunningen, ruim telijke ordeningszaken, subsidies, energiebeleid en dergelijke. Verder wordt ten gunste van agrarische be drijven gepleit voor een zoetwater- voorziening op Schouwen- Duiveland, waarbij de kosten voor de 'afnemers' beperkt dienen te blij- Het CDA staat een actief beleid ten aanzien van bedrijfsvestigingen ten behoeve van de werkgelegenheid in deze regio voor. Verder wordt in dit hoofdstuk gepleit voor een zuinig en verantwoord energiebeleid en voor het bereikbaar blijven van de haven voor de beroepsvaart. De sociale werkplaats wil men, gelet op concur rentievervalsing, actief ingeschakeld zien en verder zal het CDA het uit breiden van ontheffingen van de win kelsluiting op zondag tegengaan. Sociaal beleid Het gemeentelijk sociaal beleid wil men erop gericht zien, dat burgers weer in staat zijn zelfstandig deel te nemen aan het maatschappelijk le ven en als voorbeelden wordt ge noemd: het bevorderen van projecten waar mensen met een uitkering en al ternatief gestraften kunnen werken. Verder wordt in dit hoofdstuk ge pleit voor: het bevorderen van de mo gelijkheid van het zelfstandig wonen van ouderen; het stimuleren van het zelfstandig wonen van licht gehandi capten onder deskundige begelei ding; samenwerking met o.a. kerke lijke werkgroepen ter versterking van de zelfstandigheid en de maat schappelijke weerbaarheid van de mensen, die in aanmerking komen- voor een sociale uitkering; bestrijden van oneigenlijk gebruik van sociale uitkeringen; prioriteit aan groepen mensen, die moeite hebben op eigen kracht een menswaardig bestaan op te bouwen. Het CDA zegt voorstander te zijn van een steunfonds probleem gevallen, maar tekent wel aan, dat dit geen doorkruising van het rijksin- komenbeleid mag betekenen. Onderwijs Het CDA wil de christelijke identi teit van het bijzonder onderwijs ge waarborgd zien. Het kostenaspect van de RPCZ, dient in relatie te staan met het gebodene. De zorgbreedte ten behoeve van kinderen met leermoei lijkheden wil het CDA uitgebreid zien. Gepleit wordt voor tijdige plan ning voor gewijzigd gebruik ter voor koming van leegstand van schoolge bouwen. De partij wil het verkeersonder- richt door de gemeente gestimuleerd zien, evenals het bewust maken van de jeugd van Gods schepping: de na tuur. Speciale aandacht wordt gevraagd voor voortijdige schoolverlaters en voor randgroepjongeren. Bij jeugd- en jongerenbeleid beplei ten de sociaal-democraten een wezen lijke inbreng van de jeugd zelf. Het subsidiebeleid wil men gericht zien op ondersteuning met toepassing van de toetsingscriteria. Bij het realise ren van ruimten voor jongerenwerk door de gemeente, dient volgens het CDA de zelfwerkzaamheid hoge prio riteit te hebben. Men wil de aanleg van veilige en kindvriendelijke speelplaatsen be vorderen, met name het particulier initiatief daarvoor. Het Vrouwenbe- raad CDA is bereid daarin mee te participeren. Veel aandacht besteedt het CDA in haar programma aan de problema tiek rondom alcohol, drugs en jeugd criminaliteit. Een stimuleringsbeleid van de gemeente wordt bepleit om te komen tot overleg tussen diverse in stanties voor maatschappelijk werk. Openings- en sluitingstijden van kan- tines op sportvelden en toelaatbaar heid van alcoholgebruik dienen nauwkeurig in het oog te worden ge houden Sport, recreatie, cultuur Sportbeoefening en -organisatie worden primair als taken van het particulier initiatief beschouwd. Tfe- genover hoge eisen aan sportaccom modaties dient, volgens het CDA, het opbrengen van de meerkosten door de organisaties zelf te staan. Gepleit wordt sport- en recreatieve voorzie ningen toegankelijk te maken voor gehandicapten. Culturele activiteiten wil deze par tij ook voor iedereen toegankelijk door waar mogelijk de entreeprijzen zo laag mogelijk te houden. Het be heer van nieuwe media zoals abonnee- en kabel tv acht het CDA in feite een zorg van de consument/be woner. Het garanderen van mogelijk heden van lokale- en regionale om roep wordt niet als een gemeentelijke taak beschouwd. Ook in het hoofdstuk volksgezond heid vestigt het CDA nogmaals de aandacht op het belang van terug dringen van alcohol en drugsgebruik met name bij jongeren. Preventief beleid, zoals het geven van voorlich ting op scholen, wordt bepleit. Ver der wil deze partij, dat het roken en het gebruik van alcohol in openbare gebouwen zoveel mogelijk beperkt worden. Bij behandeling der ruimtelijke or dening wijst het CDA nogmaals op het belang de burger in zo vroeg mo gelijk stadium in de planvorming te betrekken. De Artikel 19 procedure wil men slechts met grote zorgvuldig heid gehanteerd zien. Door het ver dichten van de bebouwing, vreest de ze partij voor aantasting van de omgeving. Volkshuisvesting: Gepleit wordt voor een rechtvaar dige verdeling van woonruimte. Tb- veel mensen wonen, volgens het CDA, in verhouding tot hun inkomen in te goedkope woningen of in ver houding tot de samenstelling van hun huishouden in te grote woningen. De partij wil een actieve rol van de be volking bij het beleid van de woning bouwvereniging. Men wil het meerja- renbouwprogramma vastgesteld zien aan de hand van zoveel mogelijk re cente gegevens en verder wordt ge pleit voor regeltnatig overleg tussen gemeente en corporaties. Ten aanzien van het verkeer wil het CDA de mogelijkheden voor het creë ren van woonerven en 30 km/u gebie den bekijken. Extra zorg wil men be steed zien aan: fietsers, voetgangers, bejaarden en gehandicapten. Met een goede bewegwijzering wil men nodeloos omrijden voorkomen zien en de inrichting van de straat wil men in overeenstemming zien met de functie, uitnodigend tot het gewenste verkeersgedrag. Milieu en natuur Voor een constructieve bijdrage aan het milieubeleid put het CDA inspi ratie uit de Bijbelse opdracht de schepping niet alleen te gebruiken maar ook te bewaren. ,,Die opdracht vergt een goed rentmeesterschap", al dus het programma. Ter wille van het behoud van de agrarische werkgele genheid wil het CDA het evenwicht tussen agrarisch belang en milieu hersteld zien. Verder denkt het CDA in deze de gemeentelijke plantsoenendienst een belangrijke taak toe. Naast ta ken gericht op een ecologisch verant woord beheer van de natuurlijke ele menten van de gemeente, zou deze dienst, volgens het CDA, ook educa tieve taken kunnen verrichten. Verder wordt regionale samenwer king op het gebied van de vuilverwer king bepleit. De Reinigingsdienst wil men aanspreekbaar zien voor het ge voerde beleid en verder wordt ruimte bepleit voor initiatieven vanuit de bevolking. Men vindt dat de Reini gingsdienst gesteund dient te worden in het actief beleid bij het gescheiden ophalen van diverse soorten afval. Geluidshinder bij doorgaande rou tes wil het CDA tegengegaan zien door onder andere het afschermen met groenvoorzieningen. Een uitstekende foto van de unieke krijttekening. Zierikzees streekarchivariaat heeft unieke foto in bezit ZIERIKZEE - Sinds 1971 noemen wij Zierikzee graag stad als een kasteel. Niet ten onrechte werd in een publikatie van toen geattendeerd op het ka rakteristieke kasteelachtige aanzien van sommige Zierikzeese stadsgedeel ten. Met name het havenpoortencomplex met enkele gereconstrueerde muurresten biedt een middeleeuwse aanblik. Dit zeldzame geheel behoort tot de allermooiste stadsgezichten die ons land kent. De liefhebber van oud stadsschoon komt hier wel aan zijn trekken maar beseft tevens dat hetgeen de tand des tijds trotseerde toch maar een fragment is van hetgeen eens is geweest. Bovendien bleef onze kennis ten aanzien van de oorspronkelijke si tuatie bij de Noord- en Zuidhaven poort beperkt wegens een ontstel lend gebrek aan oude documenta tie. Gelukkig is kort geleden op een veiling een fraaie krijtteke ning van de hand van de schilder Simon de Vlieger opgedoken die ons een blik gunt op de Zuidha venpoort zoals deze er in het begin van de gouden eeuw moet hebben uitgezien. Het origineel mag voor Zierikzee voorshands onbereik baar zijn, een uitstekende foto afbeelding kan ook uitkomst bie den. Door bemiddeling van A. J. van Dijk te Amstelveen (die door bijzondere banden een hechte re latie met Schouwen heeft) kan de foto van de zeer zeldzame teke ning aan de historisch-topografi- sche collectie van het Streekarchi variaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland worden toege- .voegd. Compositie De originele gewassen krijtteke ning, die een afmeting heeft van 19.4 x 30.7 cm, maakt niet alleen een betrouwbare indruk maar heeft bovendien grote artistieke kwaliteiten. De schilderachtig heid van de monumentale Zuidha venpoort met aangrenzend zwaar muurwerk is uitstekend weerge geven. De fraaie compositie wordt nog versterkt door enkele schepen met sprietzeil op de achtergrond. We krijgen de indruk, dat ook al in het begin van de zeventiende eeuw (de tekening zal van om streeks 1625 zijn) de bijzonder zware stadsmuur en de afgebeelde waltoren aan verval waren overge leverd. De uit circa 1400 daterende Zuid- havenpoort met het typische tent dak en de sierlijke uitgekraagde hoektorentjes doet op deze teke ning sterk denken aan de tijdens wereldoorlog II vernicWe stad huistoren van Sluis. Door herstel werkzaamheden en verbouwingen in de achttiende eeuw is het sil houet van de Zuidhavenpoort in lichte mate gewijzigd zoals de schets van De Vlieger laat zien. Veelzijdig- In de standaardwerken die aan onze befaamde 17de eeuwse schil derijen zijn gewijd wordt Simon de Vlieger een veelzijdig talent ge noemd. De museumconservator B. Haak karakteriseerde Simon de Vlieger als ,,een zeeschilder voor wie wolken, water en lucht de be langrijkste elementen waren". De Vlieger was in 1600 of 1601 te Rot terdam geboren. Na 1633 vertrok hij naar Delft en in 1638 naar Am sterdam. Na een werkzaam leven overleed de schilder in 1653 te Weesp. Naast marinestukken vervaar digde Simon de Vlieger, die een leerling was van de beroemde zee schilder Willem van de Velde, ook landschappen en kartons voor wandtapijten. Het is bekend dat hij de orgeldeuren van de Grote Kerk te Rotterdam heeft beschil derd en glasramen ontwierp voor de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Aannemen Wij mogen aannemen dat De Vlieger in zijn Rotterdamse perio de het Zierikzeese stadsgezicht heeft gemaakt. Er is alle aanlei ding te veronderstellen, d. het niet bij die ene tekening, die thans is opgedoken, is gebleven. Dat hij te Zierikzee heeft geschetst is thans zeker. Misschien dat te zij ner tijd nog eens een Zierikzees stadsgezicht van zijn hand wordt ontdekt. De nu aan het licht gekomen te kening betekent in ieder geval een grote verrijking van onze kennis van het Zierikzeese poortencom plex. Op de achtergrond is zelfs nog vaag het „zadeldak" van de Noordhavenpoort zichtbaar! Wiebe Keikes RENESSE Plattelandsvrouwen In het dorpshuis te Renesse houdt de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle e.o. woensdagavond 5 maart om half acht een bijeenkomst. Het program ma wordt verzorgd door een kok steam van het Bedrijfschap Slagers- bedrijf, dat een demonstratie geeft in het bereiden van warme vleesgerech ten en sauzen en het opmaken van schotels. Kerkorgels Zaterdagavond 1 maart om acht uur zal het 103 jarig Oberlinger Kerkor gel van de Hervormde Kerk te Renes se na een 9 maanden durende restau ratie weer in gebruik worden genomen. Dit feestelijk gebeuren zal worden geopend met een welkomst woord door de voorzitter der kerk voogdij, M. J. Schaleven. Na samen zang vindt vervolgens de overdracht en de aanvaarding van het orgel plaats. Daarna zal het grondig ge restaureerde orgel worden bespeeld door Lex Zeedijk (organist van de kerk) en Dirk Jansz. Zwart, die bij de voorbereidingen optrad als adviseur van de orgelcommissie. Nadat I. L^m- som, voorzitter van de kerkeraad, een slotwoord heeft gesproken wordt de avond besloten met samenzang. OOSTERLAND Oud papier Tbn bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt op za terdag 1 maart oud papier en vodden opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. ZIERIKZEE - Peugeot Talbot Nederland nv heeft haar automobielleverancier De Nobelpoort bv in Zierikzee van eige naar Cor van Ast een prijs in de actie Nog meer tot uw dienst' overhandigd. De waardebonnen voor drie tweewielers werden woensdagmiddag in de showroom van het bedrijf overhandigd door A. J. Luyendijk, service-medewerker van Peugeot Nederland. De beoordeling door de jury wordt onder meer op grond van de service-verlening en klantenbin ding gedaan. De Nobelpoort heeft de laatste maanden gewerkt aan haar servicepakket, waarvan de installatie van de 'car-wash' er één is. Van Ast toonde zich zeer ingenomen met de erkenning van zijn beleid Een pluim, die naar zijn zeggen ook het personeel van De Nobelpoort toekomt. Het garagebedrijf heeft in het verleden al meerdere malen de prijs in de wacht gesleept. ZIERIKZEE - Een groot aantal le den van de reddingsbrigade Zierik- zee/Duiveland legde met succes een examen af in het Zierikzeese zwem bad Onderdak. Niet een lid hoefde zonder een verdiend brevet naar huis te gaan. De brecetten werden uitge reikt door erelid en oud-Duiveland- burgemcester De Kam. Leon Jonker, Theo Meeles, Chris Schoo, Arjan Steenis, André van Zwol, Paula Kristalijn en Jolanda Struyk behaalden brevet 1. Brevet 2 kwam in het bezit van Sjonnie Bru- ens, Lennart Goemans, Wilbert Hui- gens, Edwin de Koning, Patrick Koo- man, Carlo Kristalijn, Ard Mulder, Sven Vormeijdcn, Sjoerd Waaijers, Marco van Zwol, Sandra Lijpold, Ma rieke Polderman. Louise Roose, Shei la Sauerbier, Saskia Tbnis, Krista Verkaart en Leng Yeng Wu. Zes leden van reddingsbrigade Zie- rikzee/Duiveland behaalden brevet 3: Arno Louws, Ferry Salomons, Jur- gen Sauerbier, Natalia Brull, Annc- marie Joppe en Mariska Luyendijk. De groep geslaagden was aanzienlijk groter. Patrick van Adel, Erik Bolier, Serge van den Bos, Patrick van Burg, Sander Duinhouwerm Jordi de Looff, Frans Joseph Simons, Rinco Soes man. Lucien Vrocgh, Jens Leendert Waayers, Jack van de Male, Pieter van de Woel. Miranda Luyendijk, Gemma van de Vaate, Margreet van de Vaate en Corine Uyl waren hierbij succesvol. Ook brevet 5 werd door aardig wat leden veroverd via een succesvol af gelegd examen. Edwin Berevoets, Martijn Deurloo. Patrick Foelius, Marco Kristalijn, Martijn Kuzee, lbo van Putten, Hans Wabeke, Miranda Bcrrevoets, Wendy Bruens. Janneke Kloet. Miranda Kristalijn en Chantal de Vries gingen er weer een stapje verder mee. René Berrevoets, Harald Dikhooff, Sabine de Jong, Rianne Mosselman en Annette van Twist be haalden brevet 6.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4