Zeeuwse Milieu Federatie §vil geen realisatie van Dammenweg Hervormde Gemeente Noordgouwe houdt zondag 1 juni een reünie Vele honderden scholeksters door voedselgebrek gestorven Oosterschelde- werken DE ZIERIKZEESCHE COURANT Benzine opnieuw drie cent goedkoper Horeca boekt omzetstijging van 2,6% WAT kfORDT HET UEEtf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23888 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het hoofdgebrek van de mens blijft, dat hij er zoveel klei ne heeft. Koninginnedag De Oranjevereniging Juliana uit Renesse boog zich over het programma voor de aanstaande Koninginnedag. Mogelijk worden er video opnamen gemaakt. (Pag. 2). Overeenkomst Drie fracties van de raad van Middenschouwen stuurden het college terug met een voorstel omtrent de herziening van de overeenkomst met de WSV Scharendijke. (Pag. 3). Veertig jaar De Plattelandsvrouwen van Duiveland vieren het veertigjarig jubileum van deze goed flore rende afdeling. Het wordt een knalfeest. (Pag. 5). Diepe val Het amateurwielrennen maakt in 1986 een die pe „vrije" val vanwege de nieuwe opzet door de sportcommissie. Het wordt een proefjaar. (Pag. 9). Ook eventuele aanpassing Krayesteiniveg nog enkele jaren afwachten GOES/BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) wil dat de gemeente Westerschouwen pas enkele jaren na de ingebruikname van de weg over de Stormvloedkering gaat praten over aanpassing van de wegenstructuur. Het betreft in dit geval het tracé van de weg naar de Stormvloedkering (gedeelte rijksweg 57) (de Dammenweg), dat een aanpassing van het bestem mingsplan buitengebied inhoudt. De ZMF vindt dat eerst bezien moet worden of de verkeersintensiteit voor de huidige Krayesteinweg te hoog wordt. Dat schrijft de organisatie aan de Westerschouwse gemeenteraad. De ZMF: „De grenswaarde van 14.000 motorvoertuigen per dag in de drie zomermaanden, zoals door de provin cie wordt voorgesteld kan daarbij als norm worden gehanteerd. Waarden die trouwens vrijwel nergens in Zee land worden bereikt. Maar ook in het geval, dat de grenswaarde gehaald wordt, zal het ons inziens beter zijn de Krayesteinweg te verbreden, dan het poldertracé aan te leggen". in grote lijnen dezelfde mening toege daan is". Wat volgens de ZMF slechts zijde lings in de bestemmingsplanherzie ning aan de orde komt, maar wat voor de beoordeling van de herzie ning een doorslaggevende rol dient te spelen, is de noodzaak om het tracé op korte termijn te realiseren en daarmee de bestemmingsplanproce dure in gang te zetten. De weg vormt een onderdeel van de verbinding van de Randstad met Walcheren. „Niet al leen de aansluiting op de Storm vloedkering moet nog gerealiseerd worden. Andere, belangrijke onder delen van deze verbinding, bijvoor beeld op Goeree en Walcheren zijn nog lang niet aan realisatie toe", al dus de milieubeschermers. En daar komt volgens hen nog bij dat het nog onzeker is in hoeverre de ontwikke ling van Neeltje Jans van invloed zal zijn op de verkeersdrukte. Verkeer Wat de ZMF betreft komt daarbij, dat het verkeer van en naar de Kop van Schouwen niet extra gestimu leerd moet worden. „De toeristische druk heeft hier haar grens bereikt. Naar onze mening verdient het de voorkeur eerst af te wachten en te on derzoeken in hoeverre van de verbin ding gebruik gemaakt zal worden, al vorens tot tracévaststelling en bestemmingsplanwijziging over te gaan", aldus de ZMF. Argumenten In haar brief draagt de federatie verschillende argumenten aan, zoals het feit, dat het poldertracé een visu eel zeer dominante doorsnijding van het open poldergebied grenzend aan het duingebied betekent. In dit ver band noemt de organisatie bovendien een grootschalige kruising over de eeuwenoude Meeldijk. Kortom het zal een enorme landschappelijke schade betekenen en wat er nog aan landelijkheid aanwezig is in de West hoek (iets waarvoor de toeristen juist komen) sterk nivelleren", schrijft de ZMF. Bovendien vreest de Zeeuwse Mi lieu Federatie, dat als het poldertra cé er éénmaal ligt er sterke druk van uit de gemeente en/of recreatie-ondernemers zal ontstaan, om de ruimte tussen de Krayestein weg en de nieuwe weg vol te bouwen. Dat betekent volgens de ZMF een verregaande onttakeling van de landschappelijke waarden van de Westhoek en een extra druk op de na tuurgebieden in Westerschouwen. Dat de Krayesteinweg momenteel als een soort grens wordt gezien acht de organisatie juist als een pluspunt. Geen nieuw tracé dus, maar hand having van de Krayesteinweg met hier en daar enkele aanpassingen, wanneer dit nodig geacht wordt. „Dat deze mening niet onrealistisch is, blijkt uit het feit, dat de provincie ROTTERDAM - De benzineprijs gaat donderdag opnieuw met drie cent omlaag. De gemiddelde prijzen aan de zelftankpomp worden dan 148,00 cent voor super- en 143,00 cent voor normale benzine. De huidige prijsverlaging wordt voornamelijk veroorzaakt door de dollarkoers, die dinsdag tot rond de 2,55 gulden zakte. Zo is dinsdag in Rotterdam meegedeeld. Afgelopen zaterdag werd benzine ook al drie cent goedkoper. DEN HAAG - In 1985 heeft de hore ca 2,6 procent meer omzet behaald dan in 1984. De grootste omzetstij ging heeft zich in 1985 voorgedaan bij de middelgrote en grote ondernemin gen (7,9 procent), terwijl de kleine ondernemingen een geringere om zetstijging <0,3 procent) te zien heb ben gegeven. Dit blijkt uit voorlopi ge, niet voor prijsveranderingen gecorrigeerde gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, al dus een mededeling van het ministe rie van Economische Zaken. Binnen de te onderscheiden secto ren heeft de grootste omzetstijging zich bij de hotels (7,7 procent) voorge daan. Bij de restaurants en café's is deze 1 procent geweest. De recreatie ve verblijfssector heeft een omzetstij ging geboekt van 5 procent. De tot de ze sector behorende kampeerbedrij- ven hebben daarentegen een omzet daling van 1 procent laten zien. De rustieke Krayesteiniveg mag van de ZMF alleen, indien blijkt dat het noodzakelijk is. worden verbreed. De kerk leeft nog volop in ons dorp NOORDGOUWE - De kerkeraad van de Nederlands Hervormde Gemeente Noordgouwe gaat alle mensen opsporen, die ooit - op welke manier dan ook - een bin ding hebben gehad met de plaatselijke kerkgemeente. Een van de organisatoren achter deze grootse reünie, H. B. Zuiderent, verwacht dat eigenlijk alle oud-inwoners van Noordgouwe wel een relatie met de Nederlands Her vormde Gemeente hebben gehad en daarom verwacht hij een grote opkomst. Gekozen datum: zondag 1 juni aan staande. De achterliggende gedachte achter het festijn is de poging, om de kerk als een levend instituut te profileren. „Er zijn veel mensen weggetrokken uit Noordgouwe, waarvan wij hopen, dat ze het leuk vinden, om weer eens terug te komen. Maar ook binnen de gemeenschap hebben de inwoners ei genlijk niet zoveel contact met elkaar tijdens de diensten. Men groet vaak de directe buurman of buurvrouw in de kerk en daarmee is het gedaan', vertelt ds D. R Jonker, hervormd- predikant in Noordgouwe en Drei- schor. Vervolg pagina 5 Dan ontstaan de problemen. „In derdaad. De scholeksters hebben de afgelopen jaren gemerkt, dat de Oos- terschelde een aardige voedingsbron is en vandaar komen ze in groten ge tale naar de Oosterschelde toe. Ik denk dat er momenteel vele tiendui zenden scholeksters zitten", vertelt Ted Sluijter van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland en te vens voorlichter op Neeltje Jans. Maar nu het voedsel onbereikbaar is geworden lijkt de positie van de ge vleugelde dieren bedreigt. Wanneer het hoogwater wordt vlie gen de dieren naar de zogenaamde HVP (Hoogwater Vlucht Plaats) op liet werkeiland; wachtend totdat het water weer is gezakt. Nu geeft de HVP een triest beeld, want doordat het voedsel ook bij laagwater nauwe lijks te pakken is, komen de vogels uitgeput en sterk vermagerd op de vluchtplaats aan. „Ze bezitten geen kracht meer, om bij laagwater weer op zoek naar voedsel te gaan en wachten dus eigenlijk op hun dood. Ze kunnen nauwelijks meer lopen of vliegen", vertelt Sluijter. Hij legt uit, dat nog niet gesproken kan worden van een overdreven vo gelsterfte want de natuur zorgt eigen lijk ieder jaar wel voor de gebruike lijke selectie. De sterken blijven over; de zwakken gaan dood. „Ik denk dat we mogen zeggen dat het om een lich te verhoging gaat dit jaar". Naast hij zelf gaan ook andere natuurbescher mers regelmatig nr>->. de HVP toe, om met een plastic zak in de hand de vo gels op te rapen. Die moeten naar het Hydrobiologisch Instituut van Yerse- ke, om onderzocht te worden. Strompelen Wie langs de HVP loopt en de schol eksters ziet strompelen krijgt onge twijfeld de drang om de beestjes te hulp te schieten. Niet doen zegt Sluij ter. Het noemt het een natuurlijk pro ces en mensen, die te hulp willen schieten richten - door het verstoren van de rust - eerder schade aan, dan dat ze werkelijk iets goeds doen. „De Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Meer bewolking Na een koude en heldere nacht zijn er morgenochtend eerst nog zonnige perioden. Later op do dag is er kans dat er meer bewolking komt opzetten vanuit het zuiden. Minimumtempera tuur komende nacht -9 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 maart: Zaterdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -6 graden Middagtemp.: 2 graden Windkracht: oost 5 Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: oost 5 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag. 20% Min. tem p.: -3 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 febr. Zon op 07.29, onder 18.17 Maan op 23.37, onder 08.57 Laatste Kwartier: 3 maart (13.17) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Dc komende nacht wordt opnieuw koud. Bij weinig bewolking vriest het op veel plaatsen ongeveer 10 graden. Op vrijdag dringt vanuit Frankrijk bewolking in onze richting op. Dc voorste begrenzing daarvan bereikt in dc loop van de dag de zui delijke provincies. Neerslag wordt daaruit nog niet verwacht. In dc rest van het land is het op vrijdag op nieuw zonnig. Dc miridagtempera- tuur loopt dan tot iets hogere waar den op dan op donderdag. In de middag is het op de meeste plaatsen iets boven nul. De wind blijft in de oosthoek en is matig, langs de Hol landse en Zeeuwse kust overdag af en toe krachtig. Met een lege maag een gemakkelijke prooi van Koning Winter Deze twee borden voeren het verkeer de Krayesteinweg in en zo moet het vol gens de ZMF de komende jaren blijven in verband met de landschappelijke omgeving. BURGHSLUIS - Een lange vriesperiode betekent meer dan alleen een Elfstedentocht. De kolonie schol eksters in de Oosterschelde weet daarover mee te praten. Op het werkeiland Neeltje Jans zijn de afgelopen veer tien dagen vele honderden scholeksters door ondervoe ding doodgevroren en moeten met zakken opgeruimd worden, om naar het Hydrobiologisch Instituut in Yerse- ke te worden gebracht. De scholeksters vinden bij normale weersomstandigheden hun voedsel, zoals wormen en mosselen op de zandplaten. Bij laagwater is deze voe dingsplaats als het ware bedekt met de vogels, die hun uiterste best doen, om op krachten te komen. Wanneer echter - zoals de laatste tijd - de kou de toeslaat kruipt het voedsel zo diep mogelijk in de banken en worden ze voor de scholeksters onbereikbaar. Problemen winter eist haar tol en de mensen doen er goed aan, om de vogels rond hun huis de helpende hand te bieden door voedsel te geven. Ik adviseer zie ke vogels meteen naar de vogelop vangplaatsen te brengen en ze niet zelf te gaan verzorgen". In dit ver band noemt Sluijter Buth in Burgh- Haamstede en Van Loo in Ouwer- kerk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ted Sluijter van Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland maakt wederom de balans op van de gestorven schol eksters op de Hoogwater Vlucht Plaats.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1