PJZ-tonelisten verrassen met presentatie pittige klucht Geen infobox op Grevelingendam Amnesty International ook deze maand actief voor gevangenen Crescendo blikt terug op muziekjaar met ups en downs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 februari 1986 Nr. 23887 5 "Met fantasten is het oppassen geblazen BROUWERSHAVEN - „Met fantasten is het oppassen geblazen", was de titel van de pittige klucht, die de tone listen van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) Schouwen-Duiveland zaterdagavond presenteerden in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. Voor het toneel doek openging, memoreerde voorzitter Peter Vijverberg- in zijn welkomstwoord, dat de PJZ een zeer succesvol jaar achter de rug heeft. Scène uit de klucht:Met fantasten is het oppassen geblazen" met v.l.n.r. Piet Kuyper, Margo Verveer en Bart Gouds waard. Met tevredenheid stelde hij vast, dat er voor vrijwel alle activiteiten veel belangstelling bestond. Een hoogtepunt vormde wederom het grote schuurfeest, dat vijfhonderd a zeshonderd bezoekers trok. Een nieuw PJZ-festijn betrof de wintersportvakantie, die recent in groepsverband werd doorgebracht. Peter Vijverberg wees erop, dat deze wintersportvakantie ook de reden was van het feit, dat de jaarlijkse to neelavond dit keer niet op de eerste zaterdag in februari, maar enkele we ken later plaatsvond. Record Verder liet de voorzitter weten, dat het ledental van de PJZ inmiddels is gestegen tot honderdtien, een record in het PJZ-bestaan. „Maar natuurlijk kunnen we altijd nog meer leden en donateurs gebruiken", aldus Peter Vijverberg. Hij sprak verder dankwoorden tot de firma Paauwe, die spontaan de meubels voor het toneeldecor be schikbaar stelde en tot alle mensen, die prijzen voor de verloting hadden geschonken. Vervolgens haastte de voorzitter zich achter de coulissen om ge schminkt te worden voor het to neelstuk, waar hij ook zijn bijdrage in zou leveren. De klucht vertelde over moeder An- kie Bogaars, die haar huisvrouwen bestaan immer wist op te sieren met fantastische ideëen. Ditmaal had ze besloten zich uit te geven voor waar zegster en als 'Madame Futura' kon digde ze haar praktijk in de krant aan. Vader John Bogaars bleek echter niet zeer gecharmeerd van dit plan en deed zijn uiterste best, deze gril van vrouwlief zo spoedig mogelijk te stoppen. Dat lukte hem evenwel niet direct. Dochter Corrie, die aanvankelijk ook haar bedenkingen had over 'Ma dame Futura', kreeg bovendien steeds meer plezier in de gebeurte nissen, die zich in huis afspeelden. Verder zagen opa Bogaars en buur vrouw tante Alie er alle aanleiding in om eens een kostelijke grap uit ha len met de nieuwbakken waar zegster. 'Madame Futura' kreeg het inmid dels zwaar te verduren met de be zoekjes van juffrouw Liesbeth de Windt, die als correspondente van een damesblad aanvankelijk maar moeilijke vragen stelde, met de ver schijning van het ludieke boerenecht paar Griet en Huub en met de deftige Belgische burgemeester en zijn kers verse echtgenote. Goede raad Goede raad had zij echter in petto voor de verlegen Wim de Raadt, die maar niet wist hoe hij het meisje, op wie hij smoorverliefd was, voor zich kon winnen. Kort daarop deed echter de heer Jan Boel (hij ging al jaren ge bukt onder die naam) zijn intrede. Boel vroeg zich af of Madame Futura wel ruime ervaring had en of ze wel vooraanstaande personen tot haar klanten kon rekenen. Vragen, waar moeder Bogaars wel raad mee wist en ze fantaseerde er dus weer vlotjes op los. Grote schrik echter toen Jan Boel liet weten, dat hij niet geïnteres seerd was in een hem voorspelde toe komst, maar dat hij als inspecteur der inkomstenbelasting inmiddels voldoende op de hoogte was gesteld. In een echte klucht komt alles op z'n pootjes terecht. Zo ook in het roe rige huis van de familie Bogaars, ten minste....moeder Ankie bleek ook aan het slot nog niet helemaal gene zen van haar fantasieën. Het spel leverde het publiek vooral in het eerste en tweede bedrijf bijzon der komische taferelen. Het derde be drijf kwam af en toe wat minder goed uit de verf, hetgeen voornamelijk te wijten was aan het feit, dat het hier en daar wat schortte aan de tekstken nis. Sprankelend Zonder de anderen tekort te doen, kan geconstateerd worden, dat vooral Margo Verveer in haar rol van tante Alie bewees over speltalent te be schikken. Met haar sprankelende spelwijze wist zij deze rol tot aan zienlijk niveau te tillen. Zij kreeg met name van Bart Goudswaard in zijn rol van opa Bogaars prima tegen spel, hetgeen onder meer resulteerde in de kostelijke scène met het deftige burgemeestersechtpaar. Knap van beiden daarin bovendien de wijze waarop ze het verschil tot uiting brachten tussen de personages, die ze in het echt en in hun vermomming voorstelden. De gebroeders Piet en Wim Kuyper hebben zich in de afgelopen jaren ontwikkeld tot solide acteurs binnen de PJZ-ploeg. Piet Kuyper kroop in de huid van vader John Bogaars, een fikse rol, waar hij steeds beter in leek te groeien. Wim Kuyper ver raste in de amusante vertolking van Jan Boel. Carla Binck had de ondankbare taak de aangeefrol van dochter Cor rie neer te zetten, hetgeen zij op over tuigende wijze wist te doen. Belang rijk aandeel in het stuk moest geleverd worden met het spelen van de rol van moeder Ankie, oftewel Ma dame Futura door Carola van Ast. Een ondersteunende vertolking was weggelegd voor Yvonne Goudswaard, die gestalte gaf aan juffrouw Lies beth de Wind, de correspondente van het damesblad. Opgelost Succesrolletjes bleken toebedeeld aan Peter Vijverberg en Lutina van der Bijl, die als boer en boerin, die de waarzegster bezochten, lekker gek mochten doen. Hun creaties boden ruimte voor improvisatie en zo kon ook heel gemakkelijk het slippertje van de vergeten kalender worden op gelost. Tonny Sas ten slotte bleek overtuigend als de verlegen en ver liefde jongeman Wim de Raadt. De regie was dit keer in handen van gastregisseur Eugène Totté, die zelf als actief speler betrokken is bij de Toneelgroep Ouwerkerk. De gri me werd verzorgd door de heer Ph. J. van Ast en Wim Remeeus trad op als souffleur. De tonelisten mochten na afloop een warm applaus en een boeket bloemen in ontvangst nemen. Daan van den Hoek sprak een dankwoord tot de groep voor inzet en presentatie. De heer P. Wessels, beheerder van het Tonnenmagazijn mocht een attentie in ontvangst nemen als dank voor het verzorgen van de koffie tijdens de repetitie-avonden. De PJZ-avond werd hierna tot in de kleine uurtjes voortgezet met een bal na onder leiding van 'The Reserve band'. de eilandelijke muziekdag worden gehouden. Kort dag Vervolgens was het de beurt aan de eigen toneelgroep met de opvoering van het vrolijke spel 'Veel kabaal op Clingendael' van Hans van Wijngaar den. Dit keer was het kort dag voor de tonelisten, daar pas in de eerste week van januari met de repetities werd begonnen. Ieder kende echter zijn taak, hetgeen blijkbaar inspire rend werkte op de prestaties. De groep is wat betreft de toneelac commodatie in het dorpshuis nooit verwend geweest, zodat men altijd moet roeien met de riemen, die men heeft. Dit keer bleek dat met de me dewerking van creatieve 'klusjesman van het dorp' Ed Deijst weer bijzon der goed gelukt. Samen met de mannelijke leden van de toneelgroep bouwde hij een fraai terras van een vakantiebunga low. De rol van Tine de Leeuw, be drijfsleidster van de camping werd gespeeld door Loes de Jonge. Karin Jakobsen vertolkte de rol van Annie, de jonge, pittige hulp in de huishou ding. Cor van Dixhoorn speelde een mopperende gast, die een contrast vormde met zijn levenslustige vrouw Willy, vertolkt door Monique de Jon ge. Dies van der Linde en Judy van der Linde gaven gestalte aan Jules, graaf van Maasdijk tot Wateringen en zijn vrouw Edith: een rustig echtpaar in het park. De rollen van Gerrit Grijpstra en zijn vrouw Jans, een duo dat het niet zo nauw nam met het mijn en dijn, werden gespeeld door Ko de Jonge en Riet van der Weijde. Hoofdrolspeler Anton Verjaal bleek als vanouds weer zeer tekts- vast; dit keer in de vertolking van Klaas, de tijdelijke ober. Een dankwoord werd na afloop ge sproken door de heer P. van Donge. Een speciaal applaus viel Riet van der Weijde ten deel, die ondanks ziek teperikelen, haar medewerking aan deze geslaagde uitvoering had willen geven. Tevens was er een waarderend applaus voor decorbouwer Deijst. Crescendo presenteert deze winter- uitvoering op zaterdagavond 1 maart nogmaals in het dorpshuis, dan voor alle belangstellenden. MIDDELBURG - In zijn algemeenheid mag worden geconcludeerd dat het logiesinformatiesysteem in Zeeland in de zomer van 1985 goed heeft gefuncti oneerd. Niet alleen de medewerking van de VVV's en het bedrijfsleven is goed te noemen, maar ook het aantal raadplegingen was ten opzichte van het start jaar 1984 2,3 maal zo groot. In de begroting voor het komende jaar is echter geen tweede infobox voor de Grevelingendam (zoals die op rijksweg 58 Goes- Bergen op Zoom opgenomen. Als redenen hiervoor noemt de Pro vinciaal Planologische Dienst (PPD), dat er op de dam geen geschikte loca tie is te vinden; de eerste infobox eerst naar wens dient te functioneren en de bespreking over de financie ringsmogelijkheden van het systeem op de langere termijn nog moet uit wijzen, in hoeverre het systeem met hard-ware kan worden uitgebreid. Het logiesinformatiesysteem is een netwerk van gegevens, waarvan de toerist gebruik kan maken. Een sim pel bezoekje of telefoontje aan de VVV's geeft een snel beeld van de nog beschikbare slaapgelegenheden in hotels en op campings. De infobox is een beeldscherm langs de weg, dat 24 uur per dag geraadpleegd kan wor den voor soortgelijke informatie. Initiatief Het Recratie-overleg heeft in 1984 het initiatief genomen tot het sy steem, om ondermeer het wildkam- peren tegen te gaan, Nu de logiesin- formatie functioneert dient er volgens de PPD een verbetering in de organisatiestructuur te komen, waar bij ook financiële afspraken voor de lange termijn gemaakt dienen te wor den. De PPD noemt voor de organisa tie in dit verband de provinciale VVV en het Zeeuws Bureau voor Recreatie en Tberisme. De werkelijke kosten voor 1985 be droegen 55.467,54 gulden tegen een begroot bedrag van 75.500 gulden het geen een meevaller betekent van ruim 20.000 gulden. Redenen hier voor zijn ondermeer de vele publici teit in de kranten (gratis) en de subsi die van het rijk a 25.000 gulden. Ook is er geen aanspraak gemaakt op de post onvoorzien. Schouwen-Duiveland Wat Schouwen-Duiveland betreft kan nog worden vermeld, dat in 1984 per week in het hoogseizoen 14 maal gebruik is gemaakt van het systeem tegen 40 maal in 1985; een aanzienlij ke verhoging van het gebruik. Dis cussiepunt bij het functioneren van het systeem blijft, dat de onderne mers uit vrije wil melding kunnen maken van het bij hen nog beschikba re aantal slaapplaatsen. Bekend ver schijnsel is, dat een ondernemer ge makkelijker meldt nog plaats te hebben, dan door te moeten geven, dat het hotel of de camping vol is. 1 LEEUWARDEN - De 16-jarige jon gen die ervan werd verdacht de 54- jarige S. K. uit Leeuwarden te heb ben doodgestoken heeft bekend. Dit heeft de politie van Leeuwarden be kendgemaakt. SPAKENBURG - Nederlands enige kachelmuseum, nu nog gevestigd in Ruinerwold zal aan het eind van dit jaar naar Spakenburg worden ver plaatst. De eigenaar, Jaan de Graaf, is geboren Spakenburger. Na zeven jaar in Drenthe te hebben gewoond en gewerkt, kiest hij weer voor zijn geboorteplaats. In het kachelmu seum worden ongeveer 150 fornuizen, ovens, kachels en open haarden ten toongesteld. BURGH-HAAMSTEDE - Deze maand is er op de schrijfavonden die de Amnestygroep Schouwen-Duive land organiseert een voorbeeldbrief voor Sipho Nxusa in Zuid-Afrika. Deze man is begin augustus 1985 gear resteerd in Port Elizabeth. Hij is noch beschuldigd, noch berecht en wordt in eenzame opsluiting gehouden. Om dat er over deze man niet veel meer bekend is, is het zaak voor de adoptiegroep binnen de Amnestygroep om eerst meer aan de weet te komen. Het betreft hier dan ook een investigationcase onderzoeksgeval). Pas als vanaf di verse kanten bevestiging is gekregen dat deze man geen geweld gebruikt of gepropageerd heeft, kan hij door A.I. geadopteerd worden. Dot laatste wil zeggen dat er voor zijn vrijlating gewerkt gaat worden. Vooralsnog dringt men er bij de auto riteiten van Zuid-Afrika op aan om deze man zo snel mogelijk een eerlijk proces te geven De brieven die op de schrijfavonden geschreven kunnen worden aan president Botha moeten dit verzoek onderstrepen. De andere voorbeeldbrieven zijn deze maand voor Radomir Veljkovië in Joegoslavië, een groep van 10 ge vangenen in Libië en een groep van 4 gevangenen op de Filippijnen. Rado mir Veljkovic is een 59-jarige voor malig legerofficier die al sinds juli 1973 opgesloten is in de psychiatri sche afdeling van het gevangeniszie kenhuis in Belgrado. In Libië gaat het om een groep van 10 gevangenen die nu al drie keer voor hetzelfde berecht zijn. Op de Fi lippijnen gaat het om 4 gevangenen. Zij werden in mei en juni 1982 gear resteerd, zij waren lid geweest van verscheidene plattelandsorganisa ties. Voor al deze mensen zijn brieven te schrijven op de door de Amnesty groep Schouwen-Duiveland georga niseerde schrijfavonden. Deze wor den gehouden; vandaag dinsdag avond 25 februari, kan men in Scha- rendijke terecht in de consistorieka mer van de Gereformeerde Kerk en op woensdag 26 februari in de Lees zaal van de bibliotheek te Bruinisse. In al deze plaatsen zijn belangstellen den vanaf 19.00 uur welkom. DREISCHOR - Muziekvereniging- Crescendo hield zaterdagavond in het dorpshuis te Dreischor de traditio nele winteruitvoering voor leden en donateurs. Het ge varieerde programma bood muzikale optredens van jeugdorkest, drumband en het fanfarekorps en vervol gens een vrolijke voorstelling door eigen tonelisten. Voorzitter van Crescendo mevrouw R. van der Weijde-Smits sprak in haar openingswoord een bijzonder woord van welkom tot burgemeester C. Slabbekoorn, tot de heer C. J. Schout, voorzitter van de KNF afde ling Zeeland en tot de afgevaardig den van diverse zusterverenigingen. Mevrouw Van der Weijde memo reerde, dat Crescendo kan terugblik ken op een muziekjaar met ups en downs. Zo kon op 15 juni het bijzon der geslaagde KNF-marsconcours plaatsvinden. Een evenement, dat door Crescendo in samenwerking met de Zeeuwse bond mocht worden geor ganiseerd. De voorzitter dankte in dit verband nog het gemeentebestuur voor het gebruik van het sportveld en de plaatselijke sportvereniging voor het onderdak, dat in de kantine werd genoten. Een schaduw viel in augustus over de muziekvereniging toen erelid S. Wagemaker kwam te overlijden. Ruim een maand later moest ook af scheid worden genomen van dirigent A. L. van Wallenburg. De zomerse 25e september was voor de Crescendo-leden een zwarte dag, toen zij deze man in Domburg de laatste eer bewezen. De Dreischorse muziekvereniging verloor in Van Wallenburg niet alleen een vakkundig dirigent, maar ook een vriend. Mevrouw Van der Weijde prees Crescendo echter gelukkig, dat de banden met de familie Van Wallen burg niet zijn verbroken, getuige het feit, dat op 17 oktober zoon Wim van Wallenburg tot dirigent van dit korps werd aangesteld.. Aanwas De voorzitter maakte verder gewag van de aanwas van jeugdleden, die binnenkort tot de fanfare zullen toe treden. Voor hen zullen uiteraard nieuwe instrumenten aangeschaft moeten worden, hetgeen een fikse aderlating voor de kas zal betekenen. In dit verband vestigde mevrouw Van der Weijde de nadruk op het belang van de jaarlijkse gemeentelijke sub sidié en sprak daar haar erkentelijk heid over uit. Het muzikale gedeelte werd ge opend met een optreden van het jeugdorkest onder leiding van de heer P. van Donge. De jonge musici brachten vijf prettig in het gehoor liggende nummers. Vervolgens was het de beurt aan de drumband onder leiding van de heer A. Struijk. De drammers bleken goed op slag in de nummers: Lim burgs Roem, Met de Band vooruit. DVT Mars en de St. Jorismars. Sa men met het fanfarekorps werd dit programma-onderdeel afgesloten met Jubilissimo van W. Laseroms. Toegift De fanfare liet het publiek genieten van een zevental nummers, waaron der 'Suitony', 'Dark Eyes' en 'Hill- Billy-Party'. Na een dankbaar ap plaus volgde met de bekende 'Mars der Veteranen' nog een toegift. Tijdens deze winteruitvoering werd ook aandacht besteed aan de huldiging van drie jubilarissen bin nen de Crescendo-club. Het betrof de heren C. J. van Dixhoorn (veertig jaar lid), D. A. van Donge en P. van der Weijde, beiden 25 jaar lid van Cre scendo. De muzikale doopceel der jubila rissen werd gelicht door de heer Schout, die vervolgens ook de beide zilveren KNF-medailles bij de heren Van der Weijde en Van Donge opspeldde en de zilveren medaille met robijn bij de heer Van Dixhoorn. Ten aanzien van laatstgenoemde vestigde Schout ook nog de aandacht op het feit, dat Van Dixhoorn ruim dertig jaar het secretariaat van Cre scendo verzorgt en reeds tientallen jaren deel uitmaakt van de toneel groep. Burgemeester Slabbekoorn sprak na afloop van het muzikale gedeelte een dankwoord voor het gebodene. Hij sprak zijn waardering uit voor de wijze, waarop de muzikanten zich in zetten en daarmee een sociale plicht in de dorpsgemeenschap vervullen. De eerste burger blikte ook reeds vooruit op het 85-jarig bestaan van Crescendo dit jaar. Ter gelegenheid van dat feit, zal op 7 juni in Dreischor De drie Cresrendnjubilnri.i.ien. v.l.n.r. C. 3. van Dixhoorn (40 jaar lid). P. u. d. Weijde en D. <4. van Donge (beiden 25 jaar lid) worden toegesproken door C. J. Schout, voorzitter KNF afdeling Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5