TOCH NOG ELFSTEDENTOCHT Prins Rainier III komt NIET naar Zierikzee Directie Hotel Apollo bij opening gesterkt door lof van gedeputeerde Ventevogel Vergadering commissie onderwijs Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET Coalitie op de wip Een diepe teleurstelling maar Stamboekreünie blijft groots evenement Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Belangstelling „Geridderd" Spanning terug Sprintkampioenen De nieuwe voorzitter Leo van Galen moest een C. et C.-bestuurder J. J. Dalebout werd door Door een flonkerende 14-8 zege op koploper Jacob den Engelsman en Mark de Looff wer- tanende belangstelling constateren van de collega W. P. de Vrieze geridderd" vanwege Tempo speelde All Ready zich definitief in vei- den, op de Zierikzeese ijsbaan respectievelijk kant van publiek en leden bij het Bruse Nu met dertig jaar bestuurderschap. (Pag. 5). ligheid, maar de ploeg bracht ook de spanning senioren- en juniorensprintkampioen. (Pag. 7). Hope. (Pag.2). terug. (Pag. 6). MAANDAG 24 FEBRUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23886 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een mens moet teleurgesteld worden in de kleinere dingen des levens voordat hij de volle waarde der grotere kan be seffen. Bowler LEEUWARDEN - Het bestuur van de Vereni ging De Friesche Elf Ste den heeft zondagavond, tijdens een vergadering met de rayonhoofden te Leeuwarden, besloten de veertiende Elfsteden tocht vast te stellen op woensdag 26 februari. Nooit eerder in de ge schiedenis van het Frie se schaatsevenement werd de tocht gehouden op een datum, die zo ver in de winter ligt. De beslissing de veertiende tocht op zo korte termijn, woens dag, vast te stellen, is beïnvloed door de weersverwachtingen. De meteorologen met wie het bestuur van de vereniging geregeld con tact onderhoudt, achtten het niet onmogelijk, dat de vorst na woensdag inzakt. Ir Jan Sipkema, de voorzitter, liet weten dat de si tuatie vergeleken met vorige week dinsdag aanzienlijk verbeterd is. Het aantal knelpunten bedroeg op het moment, dat besloten werd geen tocht te houden, 35. Sipkema meent dat het aantal nu gehal veerd is. Voor de wedstrijdrijders is de situatie overigens aanzien lijk beter. De 'voorrijders' van het grote veld toerrijders zullen vrij wel zeker aanzienlijk minder be hoeven te klunen dan de 16.000 rij-' ders, die in groepen van duizend per kwartier op De Zwette zullen worden losgelaten. Ervaringsfeit is, dat iedere kluunplaats in de route snel ver slechtert, doordat de rijders voor de plek afremmen en met soms re latief grote aantallen op het ijs stilstaan, waardoor de organisato ren gedwongen worden een lctopstuk in te lassen of het begin en einde ervan ten nadele van de schaatsers te verplaatsen. Net als het vorig jaar, toen de dertiende Elfstedentocht werd verreden, zullen ook nu weer Schouwen-Duivelandse schaat sers naar Friesland trekken om deel te nemen, maar vast staat dat het contingent kleiner zal zijn, omdat nu alleen leden van de Ver eniging De Friesche Elf Steden kunnen deelnemen en de vereni ging een ledenstop heeft. Zover zondagavond laat kon worden achterhaald, staat vast dat in ieder geval Ger Villerius en good-old Koelof Huneman naar Friesland afreizen. Villerius werd door in Friesland woonachtige fa milie op de hoogte gesteld. „Toen ik hoorde dat er vanavond laat beslist zou worden heb ik me bij Roelof Huneman:...als bijna jarige naar de veertiende Elfste dentocht... de telefoon geïnstalleerd om zo snel mogelijk geïnformeerd te zijn om een plan de campagne op te stellen voor het geval het be sluit positief zou uitvallen", ver telde Ger Villerius zondagavond even voor elf uur. „We hebben de vorige week al afgesproken dat Koelof Huneman met me mee naar Friesland zou rijden als de tocht er zou komen". Met zijn bij na 68 jaar wordt Huneman onge twijfeld de oudste Schouwen- Duivelandse deelnemer. Uit Zie- rikzee zijn verder Huib de Ligt, Eddy Smit en Ido Kleinsma vrij wel zeker van de partij, terwijl ook diverse leden van ijsvereni- ging Haamstede-Burgh weer naar Friesland reizen. Piet van den Aarsen, Fop Fonteijne en Cor Muller gaan zeker, al had Muller, die onlangs Nederlands langlauf- kampioen werd, zondagavond af te rekenen met een opkomende griepaanval. Verder zal ook Kees van der Weel, bedrijfsleider bij drukkerij Lakenman Ochtman van de partij zijn. Verder Elfstedennieuws op de sportpagina's. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MT kfORDT WEER Formele kant zit uitstekend in elkaar Gedeputeerde J. B. Ventevogel overhandigt Otto en Renske Poll het viersterrenembleem. RENESSE - De Zeeuwse gedeputeerde J. B. Ventevogel heeft vrijdagmiddag tijdens de opening van Hotel Apol lo in Renesse verklaard, dat door een onderzoek op het provinciehuis is gebleken, dat de directie van het hotel de juiste formele weg heeft bewandeld. „De formele kant zit uitstekend in elkaar en de probleempjes die er nog liggen, lijken zeker oplosbaar", aldus de gedeputeer de. Hiermee sprak hij de Westerschouwse gemeenteraad min of meer tegen, omdat die raad twijfels en zelfs kri tiek heeft geuit, op de door directeur O. Poli gevolgde weg bij het verbouwen van het voormalige pension Constantia tot het huidige Hotel Apollo. PvdA-raaaslid A. C. van der Klooster-van Sonsboek had de raad opgeroepen geen gehoor te geven aan de uitnodiging, om de opening bij te wonen. Reden hiervoor was dat Poll „de bouwvoorschriften aan zijn laars heeft gelapt" en „het een pension had moeten blijven, terwijl Poll zijn horeca-ondcrneming do naam hotel restaurant-Congres Zalencentrum heeft gegeven". Alleen raadslid J. Janse (VVD) heeft acte de présence gegeven, maar hij is ook bestuurslid van de plaatselijke VVV. Ventevogel zei alle reden te hebben om aanwezig te zijn. omdat het hier om „een bijzondere opening gaat". In de nota Provinciaal Beleid Recreatie en fberisme wordt gepleit voor het staande houden van het huidige peil van overnachtingen en waar mogelijk zelfs het uitbreiden van dat aantal. „Hoewel het juist in de zeventiger ja ren achteruit ging. mag nu voorzich tig worden geconstateerd, dat er ge sproken mag worden van een vooruitgang", aldus de politicus. ZIERIKZEE - De commissie onder wijs Zierikzee komt dinsdagavond 25 februari in de raadzaal van het stad huis in openbare vergadering bijeen, aanvang 19.00 uur. De agenda ver meldt onder meer de bespreking van een ambtelijke nota betreffende het onderwijsvoorrangsbeleid. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag van één der commissiele den werd een onderzoek ingesteld naar de kansen voor een mogelijk in te zenden verzoek aan het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen om te worden aangewezen als onderwijs- voorrangsgebied. Gelet op de door het ministerie daarvoor gestelde cri teria moeten de kansen, op inwilli ging van een dergelijk verzoek, vol gens de toelichting bij dit agenda punt, minimaal worden geacht. Tij dens deze commissievergadering zal verder het verzoek worden behan deld om vergoeding van de kosten van aanschaf meubilair ten behoeve van de Willibrordusschool. Overschrijding Omdat aan de Beatrixschool voor speciaal onderwijs een lerares werk zaam is voor het geven van gods dienstonderwijs, wier salaris niet voor rijksvergoeding in aanmerking komt, moet op grond van de thans geldende voorschriften in een te ne men raadsbesluit voor het schooljaar 86-87 het aantal uren van de over schrijding worden vastgesteld, ter wijl tevens een quotiënt moet wöfden vastgesteld door dit aantal uren te delen door het aantal leerlingen van de Beatrixschool. Ook hierover zal de commissie advies worden gevraagd. HILVERSUM - De regeringscoali tie van CDA en VVD blijft in de jongste AVRO/NIPO-enquête steken op 75 zetels. De geleidelijke stijging van het CDA van 45 in 1982 tot 49 ze tels nu, wordt teniet gedaan door het voortschrijdende verlies van de VVD, dat van de huidige 36 zetels er tien verliest. In het NIPO-onderzoek her stelt de PvdA zich van de de laatste tijd wat afkalvende winst: de socia listen staan nu op 58 zetels: elf meer dan in 1982. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Geen verandering In het weersverloop zit wéinig of geen verandering. Het gevolg is dat het de komende nacht weer op veel plaatsen 10 of meer graden zal vrie zen. De noord tot noordoostenwind is overwegend matig, 3 tot 4 Beaufort. Maximumtemperatuur komende middag -2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 28 februari: Woensdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: -11 graden Middagtemp.: -1 graad Windkracht: oost 3 Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 107o Min.temp.: -10 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: oo^t 4 ig: Veel bewolking Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -9 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: oost 5 ZON- EN MAANSTANDEN 25 febr. Zon op 07.35, onder 18.11 Maan op 19.20, onder 8.19 Laatste Kwartier: 3 maart (13.17) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ook vannacht gaat het weer matig tot streng vriezen, met temperaturen tussen de min 8 en min 15 graden. De wind blijft matig uit het oosten waaiend en aan de aanvoer van koude lucht komt nog geen einde. Morgen zijn er zonnige perioden en bereikt de middagtemperatuur waar den rond min 1 graad. Het hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Groenland ligt en dat zijn invloed uitstrekt tot in Scandi navië, verandert de komende dagen maar weinig van plaats. Wel zal later in de week een depressie boven de Middellandse Zee meer zijn invloed naar het noorden uitbreiden en van af donderdag neemt de bewolking toe en ook de wind. Maar voor woensdag wordt zonnig weer verwacht met middagtempera- turen zo rond min 1 graad. Er staat dan een matige oostelijke wind, kracht 3, die later op de dag wat in kracht toeneemt. Ventevogel ging verder, dat de pro vincie alleen kan zorgen voor kli maatverbetering door bijvoorbeeld elk-vveer-voorzieningen, een goed promotiebeleid en verbetering van de dienstverlening. „We kunnen geza menlijk constateren, dat ons provin ciaal beleidsplan aanslaat, wanneer wc kijken naar de forse investeringen van een ondernemer als Poll". Hotel Apollo zorgt volgens de ge deputeerde ook voor kwaliteitsver betering op Schouwcn-Duiveland, dat nu drie hotels van een dergelijk niveau telt. Hij verrichtte de officië le opening door ondernemer Poll een plaquette met vier sterren te over handigen. Ook de Westerschouwse burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer sprak van een „geweldige aanwinst voor Schouwen-Duive- land". De eerste burger. „Jullie (Otto en Renske Poll - red) hebben je nek uitgestoken en geprobeerd het goed te doen. Dat heeft af en toe tot kritiek geleid, maar het resultaat is er. Ik fe liciteer juliie van harte met het vier stcrrencmbleem". Zij onderschreef hot belang van een ovcrnachtingsge- Vervolg pagina 4 ZIERIKZEE - Prins Rainier Grimaldi III van Monaco en zijn zoon kroonprins Albert komen, in tegenstelling tot eerdere aankondigingen, NIET naar Zierikzee. Re cent ontving de gemeente Zierikzee de telefonische en kort daarop schriftelijk bevestigde mededeling, dat prins Rainier en zijn zoon Albert verhinderd zijn het historisch waterspel in het kader van de reünie van het Stamboek van Ronde- en Platbodemjachten op vrijdag 27 juni in Zierikzee bij te wonen. C'est dommage, maar - hoewel nog enkele verwoede pogingen worden onderno men - lijkt er voorshands weinig kans meer, dat aan deze afzegging nog iets te veranderen valt. Een diepe teleur stelling voor Zierikzees burgemeester Th. H. de Meester, die zich tijdens zijn ambtsperiode immer heeft leren ken nen als gastheer van formaat? Ongetwijfeld, want met de komst van het hoge bezoek uit Monaco was immers de belangstelling van vrijwel alle media verzekerd en zou de sponsoring wellicht bijzonder gladjes zijn verlopen. Anderzijds blijft De Meester verheugd over het plaatsvinden van de Staniboekrcünie in deze histori sche stad en in het bijzonder over de belangstelling, die Hare Koninklijke Hoogheid prinses Margriet en mr. Pictcr van Vollcnhoven daarvoor zul len tonen. Van een minnaar der mari tieme elementen als burgemeester De Meester zou je ook moeilijk an ders kunnen verwachten. Geruime tijd geleden reeds ontving Zierikzee de telefonische toezegging voor het Koninklijk bezoek op vrij dag 27 juni en ten lange leste werd dit vorige week ook bevestigd door de RijksvoorlichtingsdienstVolgens burgemeester De Meester bestaat er dan ook geen enkele twijfel over het feit, dat er Zierikzee in dat laatste ju- niweekend iets groots te gebeuren staat, waar vele duizenden bewoners en toeristen groot genoegen aan kun nen beleven. Degenen, die zich dc Stamboekreünic uit 1972 in deze stad herinneren, zullen dat. volgens hem, ongetwijfeld kunnen bevestigen. Maar prins Rainier en prins Al- Burgemeester Th. H. de Meester; ..Het belang is moeilijk in cijfers uil te drukken". bert zullen er niet bij zijn. Waarom ei genlijk niet en waarom was de prins van Grimaldi begin december nog zo enthousiast in zijn toezegging het historisch waterspel, geënt op het scheepsgevecht in 1304 met één van zijn voorvaderen admiraal Rainier Grimaldi 1 - in Zierikzee te zullen bij wonen'' Daar gaat een kleine voorge schiedenis aan vooraf. De Meester wil daar wel iets over zeggen, hoewel de wat geërgerde trek om zijn mond verraadt, dat sommige ontwikkelin- Vervolg pagina 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1