Rabobank Q SCHOUWEN-DUIVELAND EN DE DOLEANTIE 0) stukken markt berichten Voor een verantwoorde lening naar de Rabobank! Zoet water Geld nodig voor uw woninginrichting? 6 Het is dit jaar honderd jaar geleden dat Protestants Nederland op zijn grondvesten leek te trillen. De Doleantie van 1886 zorgde voor een tweede uittocht uit de Neder landse Hervormde Kerk. Door de Afscheiding van 1836 hadden velen die kerk reeds verlaten. Door ver uiteenlopende inzichten over de kerkleer en het leergezag binnen de Hervormde Kerk voelden velen zich niet langer binnen de rechterflank in die kerk thuis. Zij stichtten de Nederduitse Gereformeerde Kerken, die in 1892 zich met het me rendeel van de Christelijk Gereformeerde Kerken verenigden tot de Gereformeerde Kerken in Nederland. Heeft de Doleantie ook op Schouwen-Duiveland invloed gehad? Op het eerste ge zicht lijkt die vraag ontkennend beantwoord te moeten worden. Maar wie het kerke lijk leven van die dagen nader beziet komt tot de conclusie dat de Doleantie ook Schouwen-Duiveland niet onberoerd liet. Afscheiding De Nederlandse Hervormde Kerk was in de vorige eeuw nog steeds een volkskerk. Zij was het grootste kerk genootschap in een tijd waarin on kerkelijkheid vrijwel niet voor kwam. Al in de eerste helft van de 19de eeuw waren er protesten gerezen tegen enerzijds bepaalde leeropvat- tingen en anderzijds tegen de synoda le organisatie, die in 1816 was inge voerd. Die protesten resulteerden in de Afscheiding van 1834. Ds. Hendrik de Cock uit het Groningse Ulrum scheidde zich af, gevolgd door een aantal predikanten. De afscheidings beweging vond vooral plaats in Gro ningen, Friesland, Drente, Overijs sel, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. In Zeeland was het ds. Budding, de predikant van Biggekerke, die zich afscheidde. Op Schouwen-Duiveland werden mede onder invloed van ds. Budding gemeenten gesticht in Nieu- werkerk/Oosterland (1845) en Zierik- zee (1836). Later volgden Brouwers haven (1872), Haamstede (circa 1850), Bruinisse (1868), een afsplitsing van Oosterland/Nieuwerkerk) en Scha- rendijke (1871). Reeds vanaf het begin was er bin nen de afscheidingsbeweging weinig eenheid. Ten dele werd die eenheid weer bereikt in 1869 toen de Christe lijk Afgescheiden Gereformeerde Kerk zich verenigde met het grootste deel van de Gereformeerde Gemeen ten onder het Kruis tot de Christelij ke Gereformeerde Kerk. Op Schou wen-Duiveland vond die verenging ook plaats, zij het dat in Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk Gerefor meerde Gemeenten op zichzelf ble ven. Deze werden bediend door predi kanten zoals ds. Pieter van Dijke uit Sint Philipsland en ds. Daniel Bak ker uit 's-Gravenpolder. ,Bij de ge noemde gemeenten voegden zich la ter ook nieüwé gemeenten in Haamstede en Zierikzee. Uit deze ge meenten ontstonden de Oud Gerefor meerde Gemeenten, de Gereformeer de Gemeenten en de Gereformeerde Gemeenten in Nederland in Ooster land, Bruinisse, Nieuwerkerk, Zie-, rikzee en Haamstede. Doleantie De Doleantie van 1886 had een an dere achtergrond dan de afscheiding Dr Abraham Kuyper. van 1834. Het ging bij de Doleantie in eerste aanleg om de leervrijheid bin nen de Nederlandse Hervormde Kerk. In de loop van de 19e eeuw was het modernisme in opgang gekomen. Deze richting, begonnen in Gronin gen, trachtte de Bijbel rationeel te benaderen. De resultaten van de voortschrijdende natuurwetenschap pen trachtte men te verenigen met de Bijbelse waarheden door daarop een nieuwe zienswijze te ontwikkelen: Als gevolg hiervan werden dogma's (leerstellingen) kritisch benadert en waar nodig vervangen door nieuwe uitgangspunten. In do praktijk wer den deze uitgangspunten vertaald door volstrekt andere visies op in het bijzonder Jezus Christus. In tegen stelling tot de traditionele visie van Zaligmaker en Middelaar werd hij gezien als de Grote Leidsman. Die denkwijze paarde zich aan een kri tisch benaderen yan de Godheid van Christus, hetgeen vele moderne pre dikanten ertoe bracht om als uiterste consekwentie die Godheid te ontken- De moderne theologie vond ruime weerklank op Schouwen-Duiveland. De Groninger school, die aanvanke lijk nauwelijks kritiek kreeg, won ruim veld. Het merendeel van de Hervormde gemeenten op Schou wen-Duiveland kreeg predikanten, die de moderne richting in min of meerdere mate waren toegedaan. Vanaf de 70er jaren van de 19e eeuw werden de protesten tegen de moder ne theologie steeds groter. Die tegen standers waren verdeeld in globaal drie richtingen. Enerzijds waren er de ethischen, die een gematigd stand punt innamen. De confessionelen, die zich in 1862 in verenigingsverband or ganiseerden, hechten grote waarde aan de belijdenis of confessie van de kerk. In de laatste plaats waren er de meest orthoxen, gegroepeerd in de Vrienden der Waarheid". Alle drie groepen werden gezamenlijk als or thodox aangeduid. Dr. Abraham Kuyper en Amsterdam Als de grote voorman van de „Vrien den der Waarheid" en daarmee de rechterflank van de Hervormde kerk kwam in het laatste kwart van de 19de eeuw sterk naar voren: dr. Abra ham Kuyper. Deze aanvankelijk mo derne predikant helde over naar de orthodoxe zijde. Van deze richting werd hij de spreekbuis. Kuyper werd predikant in Beesd (waar de omme keer plaatsvond), daarna in Utrecht en tenslotte in Amsterdam. Hij werd Tweede Kamerlid, stichtte de Vrije Universiteit in de hoofdstad en bracht het later tot minister president. Politiek verenigde hij zijn medestanders in de Anti-Revolution aire Partij. Directe aanleiding voor de Dolean tie vormden de verwikkelingen in Amsterdam. De Syrfode van de Ne derlandse Hervormde Kerk hand haafde haar standpunt van leervrij heid binnen haar kerkgenootschap. Amsterdam had in de loop van de 19de eeuw een kerkeraad gekregen die vrijwel geheel uit orthodoxe le den bestond. Toch waren zij onder worpen aan de synodale voorschrif ten. Een besluit om de kerkelijke goederen veilig te stellen bij een eventueel conflict was aanleiding voor het Classicaal bestuur van Am sterdam om in te grijpen. Het was in het bijzonder de scriba van dit be stuur, de Amsterdamse predikant dr. G. J. Vos (tevoren onder andere predi kant in Goes), die een krachtige te genactie uitvoerde. Het merendeel van de Amsterdamse ambtsdragers werd geschorst en in hun plaats voer de het Classicaal bestuur het bestuur binnen de Amstcrdamase gemeente. Zij deed dit krachtens de voorschrif ten „doende wat des Kerkeraads is", een uitdrukking, die een gevleugeld woord werd in die tijd. De doleantie zelf was inmiddels op de Veluwe begonnen. In Kootwijk maakte de Hervormde gemeente zich op 2 februari 1886 los van het kerk verband. Kort daarop volgden Voort huizen en Reitsum (Friesland). Tallo ze ambtsdragers werden geschorst. In Amsterdam waren dat er maar liefst 80 van de 110: vijf predikanten, 42 ouderlingen en 33 diakenen. Door de Doleantie - het woord betekent treuren - verlieten een kleine 80 pre dikanten de Nederlandse Hervormde Kerk met ruim 2000 kerkeraden. In totaal ging het om een tiende deel van de oude volkskerk. Schouwen-Duiveland In reactie op de ontwikkeling in Amsterdam gingen vele gemeenten in doleantie. Ook in Amsterdam waar Kuyper met de Amsterdamse predi kanten De Gaay Fortman, Van Schel ven en anderen „doleerden". Op Schouwen-Duiveland werden do ontwikkelingen met belangstel ling gevolgd. In de twintig jaren voorafgaand aan de Doleantie had de kerkelijke richtingsstrijd de gemoe deren flink beziggehouden. De moderne richting verloor veel van haar terrein. Toch was zij op Schouwen nog ver in de meerderheid. De meeste gemeenten hadden moder ne predikanten zoals Burgh, Renesse- Noordwelle. Brouwershaven en Zon- namaire. Uitgesproken orthodox was alleen het kleine Kerkwervc. In Dui- vcland behoorde alleen Ouwerkerk tot het moderne kamp. Nieuwerkerk, Oosterland, Sirjansland en Bruinisse waren min of meer orthodox waarvan de laatste het meest extreem. Zierik zee was uitgesproken „modern" met een minderheid die orthodox was. De twee bekendste moderne predikan ten, die de Zierikzccse Hervormde gemeenten dienden, waren dr. W. C. van Manen en ds. W. Bax. De eerste werd later hoogleraar in Groningen en vervolgens in Leiden. De laatste kreeg later bekendheid omdat hij de eerste Hervormde predikant was, die zich bij de S.D.A.P. (de Sociaal Demo cratische Arbeiders Partij, de voor ganger van de Partij van de Arbeid) aansloot. Het Classicaal bestuur van Zierik zee - deze Classis omvatte de Her vormde gemeenten op Schou wen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland - was voor het merendeel modern. De richtingsstrijd deed zich vooral op plaatselijk vlak gelden. In het bijzonder bij de verkiezingen van ambtsdragers werd menigmaal een felle strijd gevoerd tussen modern en orthodoxen. Op Schouwon-Duivcland heeft dc Do leantie niet geleid tot het afscheiden van gemeenten of ambtsdragers in te genstelling tot gemeenten in dc eilan den Tholen en Walcheren. Toch heeft dc richtingsstrijd tussen modernen en orthodoxen en daarmee indirect dc Doleantie veel invloed gehad In het vervolg willen wc dc ontwikke lingen bij een drietal gemeenten - Zie rikzee, Kerkwervc en Bruinisse - na gaan. H. UIL (V-r^.r Iix )f.KUttü, SifaAÏ, TmJ.fc*»:»-».'»8tfr ,>7j) sefckte» dmvaert aw Ak Ojtfm, f«j nacht van honger uitgefacghi zijn «ip roof, -Zij stormen «»avcr«<sght <-- Mf. t-baoMcix op dc <3«ir, tm t a) voor Godf U: wat-gt-n. Vvwfi-f s IV,l, b-U (f. Een spotprent uit 1886. Rechts dr. A. Kuyper. links van hem dr. F. L. Rutgers, hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. iS$6. H*. Want De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent met dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bi| de redactie bekend moeten zi|n. In de helaas nog steeds voortwoe kerende discussie rond de komst van zoet water zijn door dc tegenstanders hiervan ook beschuldigingen geuit aan de standsorganisaties. Zij zouden aan de tegenstanders geen enkele steun verlenen, waarop zij toch recht menen te hebben omdat zij in dc meerderheid zijn. Het -woord onde mocratisch is hierin veel gebruikt. De actievoerders en tegenstanders van zoet water weten blijkbaar nog steeds niet wat democratisch is van daar deze reactie. Op 14 maart a.s. houdt dc CBTB haar algemene ledenvergadering. De ze vergadering is het hoogste orgaan binnen deze vereniging. Het bestuur is aan haar verantwoording schuldig en zal alle besluiten die deze vergade ring neemt moeten overnemen en uit voeren zover haar statuten dat toela ten. Op deze vergaderingen heeft ieder lid een stem, en ieder lid kan stemming aanvragen. Als de tegen standei's van zoet water het dus wil len is het voor hen eenvoudig om hot bestuur tot een andere koers te dwin gen al is dat wel wat laat overigens want deze weg is er altijd al geweest. De andere standsorganisaties hebben in grove lijnen dezelfde opbouw, en dus democratische mogelijkheden. Wie dus hier komt met ondemocra tisch die heeft te laat gereageerd of is al jaren in slaap gesukkeld hetgeen een slechte eigenschap is voor een on dernemer. Een andere opmerking van de te genstandei's is. dat ze zich op verga deringen zo weinig laten horen van wege de overvloed en ingewikkeld heid van argumenten van de voor standers. Dat is weinig steekhou dend. Dat is toegeven dat ze geen re delijke argumenten hebben. Zo gaat men de discussie uit de weg en zakt deze naar een bedenkelijk peil. Wit» hiervoor niet te laf is en niet toevallig net met vakantie moet die gaat de discussie aan met eerlijke argumen ten, komt openlijk voor zijn mening uit en doet dat binnen zijn standsor ganisatie alvorens deze te beschuldi- van ondemocratisch handelen, anneer zij dc meerderheid bezitten zal dat spoedig blijken en voor ieder zichtbaar zijn. Daarna moeten we op houden om vooral met elkaar ruzie te zoeken en onze gelederen sluiten want verdeeldheid is een bijzonder slechte zaak voor zowel voor- als te genstanders. A. v. d. Sluis Boe ren weg 14 4301 SG Zierikzee Advertentie Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 20-2. Aanvoer 162 stuks. Prijzen per stuk: Luxe paarden 1475-/ 2525: voljarige 1375-/ 2175; luxe 2-jarige merries 1175 1975; luxe .2-jarige hengsten 1075-/ 1975; luxe 1-jarige merries 525 1275; luxe 1-jarige hengsten 475-ƒ 1275; veulens, merries 375-/ 975; veulens, hengsten 325-/ 975; hitten 525- 1475; Shctlandsc pony's (ruins) 175-/ 375; Shctlandsc pony's (mer ries) 175-/ 425. Prijzen per kg: Jonge slacht paar den 3,95-/ 5.45. en oude slacht paar den 3.95-/ 5.55 Dc handel was redelijk. I)e Eierveilingen BAHNKVKLI). 20 2 F.icrvciIing Ki vebn BV. Aanvoer 3 735 720 stuks. Stemming: vast Prijzen per 100 stuks Kieren van 50-51 gram 9.73-9.78. 55 50 gram 10.61; van 00-01 gram f 10.82. en van 05-00 gram 11.10 11.97 Eierveiling. Aanvoer 1.130.040 stuks Stemming rustig Prijzen per 100 stuks Kieren van 51-52 gram 9.90-/ 10.05. van 50-57 gram 10.55-10.40; van 01-02 gram 10.80-/ 11.35; en van 00-07 gram 11.30- f 11.55. Eiermarkt Aanvoer ca. I 750.000 stuks. Stemming vlug Eieren van 18 54 gram f 10.00- 11.00 per 100 stuks, kg prijs i 2.08 2.04. van 57-01 gram f 11.50 12.25 per 100 stuks, per kg 2.02 f 2.01. van 04 07 gram 12.40 12.70 per 100 stviks. per kg 1.94 1.90 Scharrel eieren gemiddeld 2.25 per 100 stuks hoger. Witte eieren 47 gram f 11.10. 07 grant 12.50 Wanneer u aeld wilt lenen voor een nieuwe auto. het inriehten of verbouwen van uw woning, kom dan in ieder geval eens praten met de Rabobank. U krijst een eedeecn advies en dc rente is aantrekkelijk laas; zodat u niet teveel betaalt. Maak daarom nu een afspraak met dc adviseur van de Rabobank. geld en goede raad uit de krant van 50 jaar gelden ZIERIKZEE - Vorige week zijn hier ter stede, in den omtrek van de beide Havenpoorten, ergerlijke baldadig heden gepleegd, waardoor schade aan gemeentelijke en particuliere ei gendommen zijn aangebracht. Het is de politie in de loop der week gelukt de twee daders op te sporen Het zijn J. v. M en A. D beiden tijdelijk hier werkzaam. Proces-verbaal is opge maakt SCHAREN DIJKE Het „On dersteuningsfonds bij ziekte en onge vallen" voor de gemeenten Eikerzee. Kllemeet en Duivcndijke hield in café Kooman zijn jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, burge meester De Bruijn. De opkomst was slechts matig te noemen. Het bestuur was op een enkele uitzondering na present, doch slechts 10 leden waren Ier vergadering verschenen. De voor zitter memoreerde in zijn openings woord, dat het afgeloopen jaar zeer goed was verloopen Niet alleen komt (lil de kas ten goede, doch bovenal blijkt hieruit.dat weinig ziektegeval len zich hebben voorgedaan. ZIERIKZEE - Gisterenavond laat is op kleine schaal 'n proef met ver duistering van de stad genomen. Om 10.15 heef' de Gasfabriek de straat verlichting uitgedraaid Was het in dc straten zelf aardedonker, vanaf den St Lievensmonstertoren en vanaf den toren van het Stadhuis, waar een groep waarnemers zich opstelde, viel de verlichting van de achterzijde en bovenverdieping van een aantal wo ningen duidelijk op. Vanaf dc straat was deze verlichting echter niet te zien. BRUINISSE Zaterdag moesten de gebr. Jumclot Hz... die bezig zijn met het verz.'iaien van hun mosselzaad, twee vaartuigen met zaad op hun per- oelen in de Grevelingen uitzaaien. Terwijl men gezamenlijk het eene vaartuig leegmaakte is het andere, dc Bru 27. dat zwaar beladen was. door dat het door de golfslag water aan boord kreeg, vervuld en gezonken Met laag water heeft men het vaar tuig leeggepompt en later het zaad over boord gegooid, waarna het vaar tuig naar de haven is gesleept.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6