De Zeeuwse Delta als uniek watersportgebied Positie minima niet rooskleurig wonn en éénmalige uitkeringen zijn in drie jaar met 225 gestegen Historische Triton Zeeuwse blikvanger Werkloosheid op Schouwen-Duiveland wederom gestegen Gastprovincie in volle vaart op HISWA 86 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ontwikkeling havens De gemeente Bruinisse moet de vinger aan de pols houden bij de ontwikkeling van de havens. Dit blijkt uit een ETI-notitie. (Pag. 2). Zomerreünie De Stichting Stamboek Ronde en Platbodem- jachten houdt haar jaarlijkse zomerreünie dit jaar van 27 tot en met 29 juni in Zierikzee. (Pag- 3). Voorlichter De nieuwe akkerbouwvoorlichter Wim in 't Veld heelt na een half jaar aardig zijn draai gevon den op Schouwen-Duiveland. Hij vertelt erover. (Pag. 4). Degradatie Vrij onverwacht is Toren Boys in degradatiepro blemen gekomen in de eerste klas van de Schouwen-Duivelandse zaalvoetbalcompetitie. (Pag. 11). Veel werk blijft nog te doen en er zal nog overblijven, en (inn niemand zal de gelegenheid onthouden worden er het zijne toe bij te dragen. Seneca (1797 - 1889) Voorzitter van de werkgroep Zeeland/HISWA-presentatie A. L. van Geest' van het Zeeland. Paviljoen: een vestingstadje aan het water. WAARIN OPGENOMEN Directeur sociale dienst: „Bij betalingsproblemen is Wehkamp Dit nummer bestaat mt 12 pagina's eeuwig present DONDERDAG 20 FEBRUARI 1980 142ste jaargang Nr. 23884 ven en instellingen gelegenheid bie den om informatie te verstrekken over watersport en watersportartike len en over andere toeristische moge lijkheden van het Zeeuwse vaarge- bied en het boeiende achterland. Uiteraard zullen ook het overheids beleid voor de verschillende zee armen en de waterstaatkundige prestaties met de Oosterseheldewer- ken verricht, nader onder de aan dacht worden gebracht. Trekpleister In de haven van het Zeeland pavil joen ligt als grote trekpleister een originele Hoogaar uit 1912. Dit plat- bodemjacht is het bekendste histori sche vissersvaartuig uit de Zeeuwse wateren. Tijdens de HISWA kan het publiek kennis maken met de am bachtelijke restauratie aan een on derdeel van het schip. Voor het RAI-gebouw exposeert Zeeland een oude mosselkotter uit Yerseke met de opmerkelijke naam ,,'t Kan niet langer". Zeeland presenteert zich ook culi- Vcrvolg pagina 2 ZIERIKZEE - In het paviljoen van gastprovincie Zeeland, in de Europahal, is tijdens de eenender tigste HISWA de originele Zeeuwse Hoogaars Tri ton, eigendom van de heer Ron Kotoun te Zierikzee te bewonderen. Karakteristieken van het schip zijn de hoog opgesneden „kont", de langgerekte kop en het robuuste en vol gesneden roer. De hoogaars behoort met de hengst, de lemmerhengst, de schouw en de boeieraak tot de historische vissersvaartuigen uit de Zeeuwse wateren. De opvallen de vormen van deze schepen vin den hun oorsprong in de gesteld heid van de te bevaren wateren en in de aard van het bedrijf. Een „platbodem" was voor de visserij het meest geschikt omdat de sche pen vaak droog of nagenoeg droog kwamen te liggen bij het opvissen van mossels en oesters of in de ge tijdehavens. Van deze platbodems zijn de hoogaarzen het bekendst. De naam komt reeds voor in de 16e eeuw, zij het als aanduiding voor een vrachtschip. Verondersteld wordt dat ze langs de grote rivie ren Zeeland binnenkwamen en gaandeweg als vissersvaartuig in gebruik werden genomen. Er zijn verschillende typen hoogaarzen: de Arnemuidse, de Lckkerdieker en de Thoolse, zoals het tentoon gestelde schip. „Oe Keu" Het schip meet 13,30 m lang en 4,45 m breed en werd in 1902 als de Tholen 2 gebouwd door de gebroe ders Van Duivendijk in Tholen, toen en ook nu nog. specialisten op dit gebied. Tbt 1935 deed de boot dienst als mosselvisser en droeg de bijnaam „de Keu". Daar na kocht de particulier H. de Groot het schip. Hij verkocht het door aan de stad Antwerpen, waar het tot 1941 dienst deed als inspec tievaartuig voor de visserij. De goede staat van onderhoud is vooral aan deze eigenaar te dan ken. In 1941 kwam het schip weer in particulier bezit: eerst werd de Schot Scheid eigenaar, later kreeg de Antwerpenaar H. R. van de Broeke het in eigendom in ruil voor een schilderij! Het schip kreeg een andere naam en zou voortaan Triton heten. Toen het schip in 1976 in de ha ven van Vecre te koop lag, werd de toen 31-jarige kapper Ron Kotoun uit Zierikzee er „stapelverliefd" op en kocht het als pleziervaar tuig- De hoogaars kwam weer on der Nederlandse vlag. Tijdens de HISWA zal op „am bachtelijke wijze" aan hot schip worden gewerkt: er komt onder meer een nieuwe „gang" in (brede plank aan de buitenwand). Dat ge beurt door vaklieden van de werf ,;t Kromhout" uit Amsterdam Het bedrijf heeft al vele belang rijke restauraties verricht onder andere voor het scheepvaartmu seum te Amsterdam, het Zuider zeemuseum te Enkhuizen cn aan het museumschip De Buffel te Rotterdam ROTTERDAM - „De Zeeuwse Delta als uniek wa tersportgebied" is het thema van Zeeland gastprovincie tijdens de eenendertigste HISWA-tentoonstelling van 14 tot en met 23 maart in het Europacomplex van de RAI in Amsterdam. Op een oppervlakte van ruim twaalfhon derd m2 zal het Zeeland paviljoen zich presenteren in de vorm van een vestingstadje aan het water. Schepen lig gen er afgemeerd aan de dijk, waarachter de bezoeker een typisch Zeeuws stadje treft. Compleet met straatjes, pleintjes en geveltjes en met een echt Zeeuws koffiehuis aan de waterkant. Op een opmerkelijke maritieme lo catie - Maritiem Museum Prins Hen drik in wording te Rotterdam, dat 7 november officieel wordt geopend - werd woensdagmiddag tijdens een persconferentie reeds de aandacht gevestigd op de HISWA 86. be presentatie van Zeeland als gastprovincie zal daar vijftig bedrij- Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Kans op sneeuw Overwegend droog met eerst flinke opklaringen, maar morgen later op de dag toenemende bewolking en kans op sneeuw. De wind is eerst zwak en veranderlijk en neemt mor genmiddag tot oost 3 a 4 Beaufort toe. Minimumtemperatuur komende nacht -8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 24 febr.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Ivans op neerslag: 60' Min.temp.. -6 graden Middagtcmp.: -1 graad Windkracht: oost 3 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 607c Min.temp.: -3 graden Middagtcmp.: 0 graden Windkracht: variabel 3 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 407 Min.temp.: -4 graden Middagtcmp. 1 graad Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 febr. Zon op 07.43, onder 18.04 Maan op 13.53, onder 06.50 Volle Maan: 24 februari (16.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het gaat vannacht weer matig tot streng vriezen. De wind valt helemaal weg en er zijn flinke opklaringen. In de kustgebieden kan or eerst nog oen sneeuwbuitje vallen. Overdag schijnt de zon of en toe en het blijft vrijwel overal droog. Het blijft dc hele dag vri'ven. De middag- temperatuur ligt rond min 2 graden. Er steekt oen matige oostenwind op. In het weekeinde wordt de vorst tij delijk getemperd. Dit komt doordat dc wind dan naar noord draait. Nu zijn er 790 mannen op zoek naar een betaalde baan en 364 vrouwen. Vorig jaar waren dat 34 meer mannen en 7 minder vrouwen. In de maand ja nuari zijn cr 30 vacatures gemeld en zijn er 18 vervallen, waarvan 72 pro cent door bemiddeling van het ar beidsbureau is vervuld Eind januari waren er nog 35 geregistreerde openstaande vacatures. Per gemeente Do werklozen zijn alsvolgt ver deeld over de zes gemeenten op Schouwen Duivelond Brouwersha ven: 91 mannen en 47 vrouwen; Brui nisse 82 mannen en 40 vrouwen; Dui- veland 145 mannen en 59 vrouwen; Middenschouwen 74 mannen en 29 vrouwen; Westcrsehouwen: 126 man nen en 52 vrouwen en Zierikzee: 272 mannen cn 137 vrouwen. een fonds in het leven geroepen. Cijfers Hoe gaat het momenteel eigenlijk met de minima in het werkgebied van de Zierikzcese sociale dienst9 De cijfers in het jaarverslag 1984 geven liet volgende beeld. Hierbij kunnen de gegevens over dc éénmalige uitke ringen een aardige indicatie geven. In 1982 vroegen 824 mensen een éénma lige ondersteuning aan. waarvan 531 mensen (64 7) een toekenning kre gen; in 1983 waren dat achtereenvol gens 921 aanvragen, waarvan er 661 (72 7) werden gehonoreerd. In 1984 wilden 952 personen een éénmalig0 uitkering, maar werden er 756 (79 ft) toegekend. In drie jaar tijd dus 225 extra éénmalige bijdragen; hetgeen een aardig beeld van de toenemende omvang aangeeft. ZIERIKZEE - De werkloosheid in het werkgebied van het Gewestelijk Arbeids Bureau (GAB) Zierikzee is in de maand januari verder gestegen. Door seizoensinvloeden en het aflopen van de Oosterscheldewerken zijn er 86 werkloze mannen en 25 haanloze vrouwen bijgekomen. Het totaal aantal werkzoekenden is momenteel 1154 cn dat is wel minder dan januari van het vorige jaar. toenemende hoeveelheid minima, maar vult dit meteen aan met dc op merking, dat zonder nader onder zoek moeilijk aan te geven is of er uitkeringsgerechtigden in financiële moeilijkheden zijn gekomen. Die stijging van het aantal cliënten komt ondermeer voort uit de werkloos- hcidsgolf van 1983, toen er een toe loop kwam op dc RWW (bijstand) van mensen wiens WWV (verlengde WW- uitkering) ophield, omdat hieraan een maximumtijd van twee jaar is verbonden. Juist die groep van mensen, die na een werkperiode met een aardig tot goed salaris in de WW terechtkomt is volgens Van den Broeke kwetsbaar. „Deze mensen hebben lange tijd oen aardig inkomen gehad en vervallen vervolgens in een WW-en WWV- pcriode De volgende stap is bijstand cn die overgang is erg groot. De beste dingen van dc mensen zijn immers al- Hoevvel de bijstand in de laatste twee jaar niet of nauwelijks is ver minderd. zijn de kosten voor het le vensonderhoud daarentegen wel gestegen. „Gelukkig hebben de ge meenten nu wel meer mogelijkheden, om zelf iets te ondernemen", aldus Van den Broeke. die hiermee onder meer doelt op het sociaal noodfonds. Verschil lende gemeenten op Schou wen-Duiveland hebben inmiddels Do gasrekening moet het in de meeste gevallen samen met de huur ontgelden. Lager stoken in de winter valt niet mee. ZIERIKZEE - De bezuinigingen en de toenemende werkloosheid hebben de laatste jaren ook Schouwen- Duiveland niet onberoerd gelaten. Het aantal personen, dat met een minimum-inkomen moet rondkomen is aan zienlijk gestegen en ook zijn er meer verzoeken voor een éénmalige uitkering ingediend. Twee jaar geleden al at tendeerde de directeur van de Intergemeentelijke Socia le Dienst Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland, J. A. van den Broeke, de regionale gemeenten op de moeilijke positie van de minst-draagkrachtigen. De nota Een stap je terug, kan het nog (Van den Broeke antwoordde met nee) heeft de laatste maanden een discussie over sociale noodfondsen en het kwijtscheldingsbeleid van belastin gen tot gevolg gehad. De problemen voor de minima zijn echter verre van opgelost. Het zijn in het verleden vaak de di recteuren van dc sociale diensten ge weest, die met hun kennis van zaken uit dc praktijk de politiek reken schap gaven van de beperkte beste dingsmogelijkheden van uitkerings gerechtigden. Met andere woorden: de financiële rompslomp van de mi nima. De PvdA-fractie van Zierikzee vroeg de sociale dienst twee jaar gele den een nota te schrijven over dc toenmalige stand van zaken. In grote lijnen kwam de uitslag van het on derzoek erop neer, dat uitkeringsge rechtigden als het ware moesten goo chelen om rond te komen en dat de gemeenten hieraan weinig of niets konden doen. F. Babijn, chef sociale dienstverle ning van de buitendienst, erkent de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1