Winter in Haamstede Ondanks verwachting waterschap is pas één handtekening van lijst tegen zoetwater afgevoerd Fruittelers nemen afstand van acties tegen pijpleiding Aanvoer van mosselen Waddenzee gestremd VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENINGEN Bemanning Bru-8 krijgt fles Franse cognac voor miljoenste mosselton Actievoerders verwijten waterschap stemmingmakerij STAAT DER NEDERLANDEN 4 BRIJDORPE - Tot vandaag, vrijdag, heeft pas één boer de actievoerders tegen de komst van de zoetwaterpijp (vanwege de hoge lasten - red) kenbaar gemaakt, niet langer op de 'anti-lijst' te willen staan. Een constatering, die het tegenovergestelde aangeeft van de uitlatingen van waarnemend dijkgraaf L. J. Klompe, die na de dis trictsvergaderingen van het Waterschap Schouwen- Duiveland niets anders kon concluderen dan dat de te genstand „aan kracht heeft ingeboet". Actievoerders van het eerste uur, N. van der Weele en J. L. Geluk, zeggen echter nog niets van deze ommezwaai te hebben ge merkt, getuige die enkele afzegging en de steekproeven, die zij na de voorlichtingsbijeenkomst van de CBTB en de ZLM hebben gehouden. Geluk: „Nadat we enkele mensen hebben gebeld of ze mogelijk van gedachten wa ren veranderd, bleek dit niet het geval. We blijven daar om optimistisch over de handtekeningenlijst". Het is al vaak ter sprake geweest. Het waterschap neemt een principe besluit zonder hoofdelijke stemming onder de ingelanden. De uitkomst: het waterschap wil het zoetwater dis tribueren en accepteert hierbij de ge- schotsverhoging van 130 gulden per hectare. Spontaan ontpopte een groep boeren zich als actievoerders, om zich tegen dit besluit te verzetten. Waar om? Honderddertig gulden is veel te veel en over de door het waterschap gevolgde procedure bij het tot stand komen van het besluit valt ook niet naar huis te schrijven. Die gedachten resulteerden in een handtekeningenactie, die 352 boeren overhaalde om een handtekening te zetten op de lijst tegen de komst van zoetwater, om voornoemde redenen. Die protesten waren voor de ZLM en de CBTB reden, om nogeens duide lijk te maken wat de voordelen van het zoetwater zijn en waarom de las ten ondanks de hoogte rendabel kun nen zijn. Er ontstond een gespannen sfeer, een tweedeling onder de boeren van voor- en tegenstanders. Prijs Van der Weele: „Kijk, onder de deelnemers van de actie zijn er die wel zoetwater willen, maar niet voor die prijs en er zijn er die absoluut geen zoetwater willen". Met de actie hebben de initiatiefnemers een dis cussie willen ontketenen, waarbij al le boeren gedegen voorlichting zou den krijgen over de voordelen en nadelen voor hun eigen bedrijf. Geluk legt uit, dat sommige tuin ders en boeren geen belang hebben bij de komst van zoetwater. „Je kunt wel solidair willen zijn, maar niet voor 130 gulden per hectare. Dat gaat veel te ver". Hij gaat verder, dat er zelfs bedrijven op Schouwen-Duive- land zijn, die door de komst van het zoete water mogelijk wateroverlast krijgen bij hevige regenval. Dan zou den ze dus én 130 gulden betalen én veel schade door de pijp ondervin den. „Ik vind het niet meer dan nor maal, dat we hierover eerst allemaal eens goede voorlichting krijgen", zegt Geluk. En dan is er nog een groot deel dat als het ware smeekt om zoetwater, maar de lasten onac ceptabel vindt en de lijst daarom heeft ondertekend. Ondanks het feit, dat pas één boer zich heeft teruggetrokken, blijft het feit staan, dat tijdens de districts ver gaderingen weinig kritische geluiden naar voren kwamen. „Ik snap dat wel. Een discussie over de mogelijke nadelen, zoals de prijs, is onmogelijk geworden. Als je je twijfels uit spreekt, krijg je van de deskundigen een betoog, waarop haast niet valt te antwoorden. Ik kan me goed voor stellen, dat de twijfelaars dan maar hun mond houden. De werkelijke me ning op het eiland blijkt wel als we de definitieve lijst van tegenstanders hebben", legt Geluk uit, die hierover optimistisch is. Sfeer Van der Weele: „Door het water schap en de standsorganisaties wordt nu een sfeer gecreeëfd, waarin tegen stand moeilijk wordt. Ik hoop dat al le betrokkenen hun eigen conclusies trekken en zich niet laten leiden door geluiden vanuit het waterschap. Wij hebben pas één afzegger". Geluk be treurt het dat er vanuit de eigen orga nisaties geen enkele steun komt voor de actie. „We betalen toch ook onze ZLM-contributie en de polderlasten". Hij vult aan met de opmerking, dat zelfs de voorzitter van de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting op Schou- wen-Duiveland zijn twijfels over de door het waterschap gevolgde weg heeft geuit. Dat het waterschap met een lange lijst van publicaties gekomen is, waaruit duidelijk moet worden dat de boeren moesten weten welke kos ten aan de pijp waren en zijn verbon den zegt Geluk niet veel. Hij vertelt dat tijdens een vergadering van de landbouwvereniging in Oosterland een hoofdingeland gezegd heeft nooit tegen zoetwater te zullen stem men en anders maar liever opstapt. „Wij weten dat zo'n 90 procent van de tuinders en boeren in Oosterland nog hun bedenkingen hebben en een ge lijk percentage tuinders in Nieuwer- kerk. Dat is toch niet democra tisch?". BRUINISSE - Natuurlijk betekent de ingevallen vorstperiode het einde van de aanvoer uit de Waddenzee van mosselen die tot dusver regelmatig te Yerseke arriveerden. Natuurlijk staat ook de aanvoer van buitenlandse (Deense en Duitse) mosselen nu stil en is de handel en conservenindustrie ge heel aangewezen op de aanvoer van de Zeeuwse percelen. De pachters van deze percelen heb ben goed gegokt, in de eerste maan den van levering van het seizoen kwam bijna geen Zeeuwse mossel aan de markt, men liet ze staan, tot het eens zou gaan vriezen. Met het ge volg, dat de handel nu bereid is goede prijzen te betalen voor de aangevoer de mossels, die nog wel uitstekend van kwaliteit zijn, maar wat de schelpgrootte betreft, aan de kleine kant. Buitenlandse mossels .Donderdag 6 en vrijdag 7 februari arriveerden nog iedere dag vier vrachtautos's, met buitenlandse mos sels, waarvan zes voor het conserven- bedrijf Delta Mossel, die zowel over Deense als Duitse mossels kan be schikken, de import werd voorlopig afgesloten op zaterdag 8 februari met een auto geladen met 28.650 kg Deen se mosselen met een visgewicht van 19.1 kilo, geen beste kwaliteit dus, een pokkenpercentago van 25%, stukstal 108. Maandag 10 februari arriveerden in Yerseke 6 schepen, dinsdag 19 en woensdag 18 met resp. 3100, 7400 en 8200 tonnen mosselen (bruto). De prijzen variëren van 35,- tot 55,- per ton, met kleine verschillen naar boven. Enkelingen kwamen boven 70,-, maar die hadden dan ook een prima visgewicht. Het tarrapercen- tage is bij velen aan de hoge kant DEN HAAG Jaarlijks worden vele honderdduizenden tonnen afvalwa ter met olieresten en chemisch afval illegaal in de Rotterdamse haven ge loosd. Alleen al de zeeschepen, die de haven aandoen, laten jaarlijks hon derdduizend ton olie in het niet ver dwijnen. De sfeer is nog helemaal niet verbe terd zoals uit de woorden van Van der Weele en Geluk kan worden opge maakt. Geluk reageert op opmerkin gen van een voorstander: „Als ik nu ja zeg tegen het zoetwater en daarmee de extra lasten accepteer en achteraf blijkt, dat ik er niets wijzer van ben geworden, dan durf ik mijn kinderen niet meer in de ogen te kijken". Vol gens hem zijn er zoveel mogelijkhe den voor boeren, om met die 130 gul den de gronden te verbeteren, zoals betere bemesting. Incasseren Van der Weele heeft al een keer moeten incasseren, dat hij geen goede boer zou zijn, wanneer hij niet in staat is de 130 gulden op te brengen. „Ik heb altijd hard gewerkt en het hoofd boven water kunnen houden op zijn zeventien hectare groot bedrijf. Het is overduidelijk, dat zo'n reactie hem niet in de koude kleren gaat zit ten. „We willen alleen goede voorlich ting, zodat we op goed onderbouwde gronden ja of nee kunnen zeggen te gen deze investering" en „achteraf is weieens vaker gebleken, dat deskun digen het bij het verkeerde eind had den en de lasten veel langer opge bracht moesten worden". Leek de rust even wedergekeerd, na de uitlatingen van Geluk en Van der Weele kan niet anders dan geconclu deerd worden, dat het vraagstuk van het zoete water nog een staartje krijgt. Of de handtekeningen ooit nog in politiek Den Haag en Middel burg belanden is vooralsnog de vraag. Dit is afhankelijk van het wa terschap, of deze instantie iets met de actie doet of niet. Voor Geluk staat het buiten kijf, dat al zouden er slechts 100 actievoerders overblijven, het vraagstuk van zo'n omvang is en blijft, dat ook naar de minderheid moet worden geluisterd; een uitge breide voorlichting per bedrijf dus, gevolgd door een hoofdelijke stem ming, als het aan de actievoerders ligt. Volgens hem staan de 352 tegen standers nog in de meerderheid en doen uitspraken van waterschaps- en ZLM bestuurders hier nog niets aan af. De Westhoek in oude foto's BURGH-HAAMSTEDE - Pre cies dertig jaar geleden, in 1956, lag de Noordstraat in Haamstede er sfeervol en erg rustig bij. Even als nu winterde het toen behoor lijk en dat resulteerde toen in een dik pak sneeuw. Opvallend is de rust: kennelijk omdat toen de re creatie op Schouwen- Duiveland nog op gang moest komen en er toen nog geen sprake was van krokusvakantie. De foto is genomen vanaf de kerk. Rechtsvoor staat een wo ning, die toen duidelijk in een veel betere staat verkeerde dan nu het geval is. Daarnaast zien we de toenmalige protestants-chris telijke landbouwhuishoudschool van de ZLM. Het pand, waar de auto voor staat geparkeerd, is de winkel van Pleune. Bovenstaande foto is overigens één van de vele, die van 1 tot en 'met 15 maart in de Bewaerschole zullen worden tentoongesteld door de Stichting Westerschou- wen. Kultureel. De expositie zal worden ingericht door de heren J. Deurloo, W. P. de Vrieze, K. B. Hoogerland en M. C. Visser, en zal de gehele Westhoek beslaan. Schade voor fruittelers was het afgelopen jaar aanzienlijk ZIERIKZEE - „Er heerst een andere mentaliteit dan zo'n twintig jaar geleden. Toen konden er eendrachtig nog grote werken tot stand worden gebracht. Vanuit de bevolking wordt tegenwoordig te vaak en te veel tegen stand geboden bij de planmatige ontwikkeling van pro jecten. Als voorbeeld noem ik in dit verband de voorge nomen voorziening voor zoetwater op Schouwen-Duive- land door middel van een pijpleiding. Persoonlijk neem ik dan ook krachtig stelling tegen de acties, die worden ondernomen om tegenstand te bieden aan de realisering van dat project." Deze woorden sprak de voorzitter van de afdeling Noord-Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Organi satie (NFO), de heer P. Flikweert, donderdagavond tij dens de algemene jaarvergadering van deze organisatie in het Huis van Nassau te Zierikzee. Het is natuurlijk zuur voor de kwe kers, die geen percelen hebben, dat hun collega's goede prijzen maken en ze zelf hun percelen op de Waddenzee niet kunnen bereiken. Jammer dat de bevoegde instanties treuzelen met het toewijzen van percelen voor hen die uitsluitend op de Waddenzee zijn aan gewezen. Opnieuw wordt de stelling waar; voor een goede bedrijfsvoering is het nodig om zowel over percelen op het Wad als in Zeeland te beschikken. In zijn openingswoord memoreer de Flikweert het feit dat voor veel fruittelers het afgelopen jaar uitzon derlijk veel problemen heeft opgele verd. Met name de strenge vorstperi ode aan het begin van 1985 heeft nogal wat moeilijkheden veroor zaakt. Ook in de toekomst zal die vorstperiode zijn nawerkingen heb ben voor een aantal fruittelers om dat er nogal wat percelen behoorlijk gehavend zijn en die toch nog een aantal jaren meemoeten. De afzet van het fruit verloopt be vredigend al zal de gemiddelde prijs- opbrengst niet meevallen. De zuide lijke landen van de Europese Ge meenschap worden, mede door de be tere klimatologische omstandighe den, een steeds grotere concurrent voor de Nederlandse fruitteler. Een andere materie, die volgens Flikweert zorgen baart, is de ont wikkeling rond het Verblijfsrecrea- tief Ontwikkelings Plan (VOP) in de gemeente Westerschouwen. Hij moest helaas een toenemende recrea tiedruk constateren op de daar ge vestigde fruittelersbedrijven. „La ten we hopen op een voor onze bedrijfstak gunstige beslissing met betrekking tot de plannen om zo doende toch de fruittelers voldoende mogelijkheden van bestaan te kun nen bieden", zo hield hij zijn gehoor Als derde nadelige oorzaak van de moeilijke positie van de fruittelers noemde Flikweert de vorig jaar opge treden hagelschade, waardoor de uit wendige kwaliteit van het fruit hier en daar sterk verminderd was. Bo vendien kunnen veel fruittelers niet profiteren van de goede afzetprijzen omdat het vele hagelfruit en de vaak kleinere maat duidelijk de midden- prijs drukken. Aan het slot van zijn openingsrede nodigde Flikweert de leden van de afdeling Noord-Zeeland uit om, sa men met de leden van de afdeling Goes van de NFO, op 11 maart de groothandelsmarkten in Keulen, Es sen en Düsseldorf te bezoeken. Na de pauze was vervolgens het woord aan de heer J. P. van Mourik. Hij hield een lezing over het onder werp „Gewasbescherming". Daarin ging hij nader in op het gebruik van nieuwe bestrijdingsmiddelen en op de geïntegreerde bestrijding met ge bruikmaking van zo weinig mogelijk actieve stoffen. Vorstschade In zijn jaarverslag over 1985 ging secretaris M. A. de Nooyer dieper in op de schade, die de Schouwse fruit telers hebben geleden van de ^rstpe- riode in het begin van 1985. „Het af gelopen jaar zal niet snel worden vergeten. Het zal bekend blijven als een jaar met strenge vorst en hagel", zo luidde zijn toelichting. Voortbor durend op die weersomstandigheden meldde De Nooyer dat „in het vorig jaarverslag al werd geschreven dat de fruittelers niet geheel gerust waren over de knoppen van met name de pe ren Elstar en Jonagold. Later is ge bleken dat er 10% van de oppervlakte van de Nederlandse fruitteelt ge rooid moet worden We kunnen nu zeggen dat de strenge vorst hard heeft toegeslagen." Volgens de secretaris heeft het zee klimaat er waarschijnlijk voor ge zorgd dat de eigen afdeling Noord- Zeeland minder getroffen is door de vorst. Toch is er ook in dit gebied een aantal bedrijven dat vorstschade hebben geleden. Vooral bij de peren bleek, hoe verder het seizoen vorder de, hoe meer bomen er dood gingen. Ook in de boomkwekerijen was de schade erg groot door de strenge vorst. Door een groot tekort aan plantmateriaal stagneerde ook de vernieuwing van de aanplant Advertentie 8'A% 15-jarige lening 1975" 8 15-jarige lening 1976 (eerste en tweede uitgifte) Op 17 maart 1986 geheel vervroegd aflosbaar tegen 100%. De rente loopt tot 17 maart 1986 en wordt op deze datum betaalbaar gesteld. Betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 17 maart 1986 af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons. Aflossing Rente Betaling YERSEKE-BRUINISSE - Met enig feestelijk vertoon is gisteren, donderdag, door de Bru-8 Cornelis van de fa. J. en M. Padmos de mil joenste mosselton van dit seizoen in Yerseke aan wal gezet. Dc beman ningsleden van dc Brusc kotter kregen van de directeur van het Mosselkantoor, de heer L. Lucas, een onvervalste fles Franse cognac aangeboden. .Het is opmerkelijk dat in dit sta dium van het seizoen dc mil joenste mosselton (vsn 100 kg) al is aangevoerd omdat alle mosselen nog door de handel zijn afgeno men, wat een sterke groei van de handel betekent. Immers, er is nog geen mossel in het Mosselfonds gestort en de mosselen die voor gaande jaren in dit fonds gestort werden, werden ook bij het totaal geteld. De vracht mosselen (772 mossel- tonnen) van de Bru 8 kwamen van perceel 110 van de Krammer-Vol- kerak en werden gekocht door dé inleggerij Miras BV uit Arne- muiden. Aderlating Saillant detail: Het perceel waar de vracht mosselen vandaan kwam, 110 in Krammer-Volkerak, ligt volgend jaar achter de Phi- lipsdam en is dan voor de mossel- kwekers verloren. Na het verloren gaan van de Grevelingeri voor de mosselcultures is dit de tweede grote aderlating voor in hoofd zaak Bruse kwekers. Tbt grote woede van de kwekers zijn er zelfs nu vanuit Den Haag nog geen en kele vervangende percelen toe gewezen. Ook deze broodroof kreeg in Yerseke tijdens dc bijeenkomst van dc miljoenste mosselton weer ruim dc aandacht. Ook dc belang rijkheid van Zeeuwse percelen voor dc kwekers werd deze week ruimschoots bewezen: Vanwege dc ijsgang kwamen er geen vrach ten van de Waddenzee maar wer den alleen mosselen van dc Zeeuwse percelen aangeboden aan de mijn in Yerseke. Het ministerie van Landbouw en Visserij zal snel moeten reage ren met de uitgifte van nieuwe percelen anders dreigen er nog' meer vissers de dupe te worden van de Deltawerken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4