Heilige Doop onderwerp Reformatorisch Contact berichten stukken Interkerkelijke dienst geestelijk gehandicapten ERIC DE NOORMAN Zangdienst Gasthuiskerk ZIERIKZEESCHR NIEUWSBODE Donderdag: 13 februari 1986 Nr. 23880 7 Inleiding ds. K. van Meijeren SIRJANSLAND - Het Reformatorisch Contact te Sir- jansland vergaderde onder voorzitterschap van W. van den Berge, die na welkomstwoorden uit Marcus 10 de verzen 13 tot 16 las plus artikel 34 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis. De aanleiding tot het lezen van ge noemde stukken was het onderwerp van deze bijeen komst: De Heilige Doop, dat door ds. K. van Meijeren uit Ooltgensplaat werd behandeld. Dit sacrament houdt een boodschap in, waarvan het lijkt dat die door vele oude ren is of wordt vergeten, aldus de voorzitter, die vervol gens het woord gaf aan ds. Van Meijeren. Ds. Van Meijeren wilde zijn onder werp verdelen in twee gedeelten: Het rechte belijden van de Doop en het rechte beleven van de Doop. Hij her innerde aan het verschijnen van vele boeken over de Doop en noemde twee titels: Honderd jaar strijd over Ver bond en Doop en Rondom het Doop vont (De Doop als splijtzwam in de Gereformeerde Gezindte). Deze titels zouden de moed in de schoenen doen zinken om over de Doop een referaat te houden, helaas moet worden gezegd, dat er veel waarheid in beide titels zit en ook in de boeken die deze stof behandelen. Verschil in doopopvatting in de Gere formeerde Gezindte: Allereerst was daar dr. Abraham Kuyper, met de leer van de veronderstelde wederge boorte, een zaak die aanleiding gaf tot kerksplitsing (dr. K. Schilder), maar ook verschil in doopopvatting tussen ds. G. H. Kersten en dr. C. Steenblok, om niet te spreken van ds. Kok, die in 1951 werd geschorst, ook al omdat zijn opvattingen van de Doop niet strookten met wat in de kerk die hij toen diende werd ge leerd. Beursbericht Markt Goes dinsdag 11 februari 1986 Aardappelen Bintje, veldsgewas, directe leve ring, op auto geleverd 6-8 cent per kg. Voeraardappelen 4-5 cent per kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 10 februari 1986: Bintje 35-50 mm 7-7'/z cent per kg; Bintje, 50 mm opwaarts, 12V2-13V2 cent per kg. Uien Zaaiuien, directe levering, op auto geleverd, 5-8 cent per kg. Exclusief B.T.W. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 33-47 cent per kg. Afwijkende partijen 20- 32 cent. Exclusief B.T.W. .Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen per 100 kg en exclusief B.T.W.: Thrwe, basis 16%, uit opslag handel en coöp. 46,50 - 48,25; tar we, basis 16%, uit eigen opslag 49,25; brouwgerst 51,00; voergerst 43,50; haver, basis 16%, 42,50 - 43,25; erwten, kleine groene 77,00 - 88,—; Capucijners 78,00 - 83,00; bruine bonen, vrij van grond en hal ve, basis 18%, tot 148,50; Karwij, boerenschoon 223,50 - 306,00; Kar wij, prima doorsneekwaliteit 318,50; Blauwmaanzaad, boeren schoon 117,50-/ 137,50; Blauwmaan zaad, prima doorsneekwaliteit 165,00. Hooi en stro Alle prijzen per 1000 kg, op auto ge leverd en exclusief B.T.W.: Weidehooi, le snede, 340,— - 365,weide hooi, 2e snede, 275,300,—; dijk- hooi 250,— - 275,—; lucernehooi 400,425,—; veldbeemd 250, 300,—; roodzwenk 160,210,—; raaigrassen 160,230,—; gerste stro 205,— - 215,—; tarwestro 195,210,—; erwtenstro 185, 210,—; bruine bonenstro 175, 210,—; haverstro 185,200,—. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 12-2. Aanvoer 2.505.600 stuks. Stemming: kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 52-53 gram 9,58-/ 9,38; 55-56 gram 10,36-/ 9,71; van 60-61 gram 10,46- 10.50; 65-66 gram 11,08-/ 11,42. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 12-2. Prijzen per ki logram geslacht gewicht en ontvet: Extra kwaliteit dikbillen 9,15- 12,55; stieren: le 8,40-f 8,95, 2e 7,15-/ 8,40; vaarzen: le 7,20-/ 7,80, 2e 5,95-/ 7,20; koeien: le 6,90- 7,70, 2e 5.70-/ 6,90, 3e 5.10-/ 5,70; worstkoeien 4,85-/ 5,85. Prijzen per kg geslacht gewicht: Vette kalveren le 6,25-/ 6,75, 2e 5,50-/ 6,00; schapen 5,35-/ 7,75, lammeren (rammen) 9,95-/ 10,95, lammeren (ooien) 9,20-/ 10,20; zeu gen le 2,65-/ 2,75. 2e 2,50-/ 2,65. Prijzen per stuk: Schapen 190- 275, lammeren (rammen) 180- 300. lammeren (ooien) 170-/ 250; melk- en kalfkoeien: le soort 1800- 2700, 2e soort 1350-/ 1800; melk en kalfvaarzen: le soort 1750-/ 2675, 2e soort 1325-ƒ 1750; guste koeien 1300-/ 2025; enterstieren 1200- 2050; pinken 725-/ 1800; graskal veren 525-/ 1100; nuka's voor de mest, roodbont, stieren 350-/ 655, roodbont vaarskoeien 200-/ 450, nu ka's voor de mest zwartbont stieren 240-/ 440, zwartbont vaarskoeien 150-/ 360; weidelammeren 170- 220. Aanvoer: totaal 7132 stuks, waaron der: slachtvee 1517, stieren 321, ge- bruiksvee 1057, jongvee 212, nuka's roodbont 1422, nuka's zwartbont 1126, slachtschapen en lammeren 615, ge- bruiksschapen en lammeren 272, var kens 530, bokken en geiten 60. Stemming: slachtvee en stieren: handel willig, en prijzen iets hoger; gebruiksvee: handel matig, en prij zen gelijk; jongvee: handel redelijk, en prijzen prijshoudend; nuka's: han del matig, en prijzen gelijk; schapen en lammeren: handel willig, en prij zen gelijk; varkens: handel stil, en prijzen gelijk; bokken en geiten: han del willig, en prijzen gelijk. Baptisten En naast de onenigheid op het erf van de Gereformeerde Gezindte, de vele vrije groepen, die met de Bap tisten de kinderdoop als onbijbels aanduiden. Tferecht kan dus de Doop als een splijtzwam worden aange merkt, terwijl toch in de Bijbel wordt gesproken over één Heer, één Geloof, één Doop. Spreker wilde nu proberen in het spoor te blijven van de Gereformeerde vaderen, zoals die de Doop hebben verwoord in het voorgelezen Artikel 34 van de Ned. Geloofsbelijdenis, maar daarnaast ook de Zondagen van de Heidelberg- se Catechismus 26 en 27. In vraag 69 wordt gesproken over het vermaand en verzekerd worden door de Doop. Vermanen moet hier worden vertaald met onderwijzen. Het antwoord is, de afwassing der zonden, door het bloed van Jezus Christus, waarvan het doopwater het teken is. En als over verzegeling ge sproken wordt, dan duidt dit op de zekerheid, dat de beloften Gods die in de Doop tot ons komen, ook wer kelijk vervuld worden. God staat er zelf garant voor. Spreker behandelde vervolgens verschillende aspecten van de Doop zoals die in Geloofsbelijdenis en Ca techismus naar voren kwamen, ter wijl ook de passages uit het oude Doopformulier als leidraad bij de uitvoerige bespreking werden ge bruikt. Deze passages werden nader verklaard. Doopbeloften Gelden de doopbeloften voor alle kinderen? In eerste instantie zéker, als wij de doopbeloften met een waar geloof ook voor waar en zeker hou den, want de Doop is ingezet ons ten goede. Was Kuyper de opvatting toe gedaan, dat we van de veronderstel ling mogen uitgaan, dat alle kinde ren wedergeboren zijn, totdat het tegendeel blijkt. Ds. Kersten huldig de meer de opvatting van de veron derstelde verkiezing. Het gaat om de uitverkoren kinderen, maar wij kun nen ze niet onderscheiden. Het verst gaat in deze dr. Steen blok, die weieens gezegd schijnt te hebben bij de een Doop van tien kin deren: ,,Tien kinderen, tien stuks brandhout voor de hel". Hierin komt natuurlijk de Schriftbeschouwing naar voren, van de Verkiezing en de Verwerping, ieder is verworpen, zo lang hij niet in het Verbond is opge nomen. De Schrift leert ons echter, dat ge heel Israël besneden werd, al was niet alles Israël, wat Israël heette. Wedergeboorte en Verkiezing zijn Ge loofsstukken die ieder oprecht Christen van harte zal beamen, maar we moeten er niet mee beginnen, maar mee eindigen. We mogen begin nen met de beloften Gods en deze be loften worden ons in de Doop rijke lijk gegeven. Naast een overschatting van de Doop moeten we ons ook hoe den voor onderschatting ervan. Wedergeboorte We worden niet wedergeboren door het teken van de Doop, maar door de betekende zaak, we mogen geloven dat niet in onze werken, maar in Christus bloed het heil vast ligt en dat mag ons tot rijke troost zijn. Dat gaat echter nooit zonder strijd, altijd zal er de aanvechting zijn, altijd de twijfel, maar ook hierin is voorzien, in het gebed mogen we er pleiten op de doopbeloften. Luther schreef op de wand van zijn kamer toen hij door de duivel werd aangevochten „Ik ben ge doopt". En de duivel was weg. Wie zich zo beroept op de beloften die in de Doop zijn weggelegd, zal uiteindelijk ervaren, dat het alles ge nade is, als wij in de gemeente der uitverkorenen eeuwig zullen gesteld worden. Bij de vier vragen die schriftelijk werden gesteld en door ds. Van Meije ren werden beantwoord, bleek op nieuw hoe verscheiden de opvatting over de Doop en haar uitwerking in het Nederlandse kerkelijke leven zijn. Tégenover de opvattingen van een van de oudvaders der Nadere Re formatie, Wilhelmus a Brakel zette ds. Van Meijeren die van de gebroe ders Comrie. Ds. Van Meijeren sloot met dank zegging. De volgende vergadering zal 6 maart worden gehouden. Ds. Ten Klooster uit Lunteren hoopt dan te spreken over Het Puriteinisme. De dienst heeft een bijzonder ka rakter omdat er naar is gestreefd de vorm zodanig te kiezen dat ook voor geestelijk gehandicapten een boeien de en begrijpelijke dienst ontstaat. Deze vorm biedt uiteraard voor ie dereen de mogelijkheid om samen kerk zijn te vieren. In sterke mate wordt het als kerkelijke zorg gezien om ook de groep van geestelijke min der validen te betrekken bij het sa men kerk zijn. De IWZ heeft dan ook reeds verscheidene jaren een dergelij ke dienst georganiseerd. Ook deze keer zijn de bewoners en bezoekers van Schouwenoord en Brugzicht en de leerlingen van de Beatrixschool betrokken geweest bij de voorberei dingen en ook in de dienst zelf zal een aantal van hen actief bezig zijn. De verkondiging in deze dienst zal uit twee delen bestaan: in het eerste gedeelte wordt het thema op visuele en muzikale wijze belicht door de leerlingen van de Beatrixschool en ZIERIKZEE - In de Gasthuiskerk zal zondag 16 februari weer een zang- dienst worden gehouden, waaraan meewerken: het Hervormd Kerkkoor onder leiding van de heer J. Knop, or ganist Mar van der Veer cn de vroege re Zierikzeese predikant ds. J. P. van Roon uit Katwijk aan de Zee. In deze dienst staan de woorden van Jezus ,,Ik ben..."centraal in gesproken woord en zang. Zoals het de goede ge woonte is zullen vele bekende liede ren. gezangen en psalmen worden ge zongen als thema „Laat ons zingen van onze Heiland". Allen, dat wil zeg gen ook zij die lang geleden of nog nooit een dienst bezochten, zijn van harte welkom, omdat deze bijen komst is bedoeld om op een gemak kelijke en directe manier met het Evangelie van Jezus Christus kennis te maken. De samenzang begint al om 18.50 uur en de Gasthuiskerk is om 18.30 uur open. DEN HAAG - De grootwinkelbe drijven hebben hun omzet in 1985 met gemiddeld vier procent weten te ver hogen. De totale detailhandel heeft het vorige jaar afgesloten met een ge middelde omzetstijging van net geen twee procent. Deze gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn maandag gepubliceerd. Groot winkelbedrijven zijn winkels (met fi lialen) met meer dan honderd perso neelsleden. Zondag 23 februari ZIERIKZEE - De Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee (I.W.Z.) heeft in sa menwerking met het gezinsvervangend tehuis Schouwenoord en het dagver blijf Brugzicht en de Beatrixschool een kerkdienst georganiseerd. Deze dienst zal gehouden worden op zondag 23 februari 1986 om 17.00 uur in de Ge reformeerde kerk, St. Domusstraat te Zierikzee. Deze dienst draagt als the ma: Licht en donker. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de Inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. De zoetwaterpijp Op 5 februrai j.l. werd een voorlich tingsmiddag gehouden te Zierikzee over zoetwatervoorziening op Schou wen-Duiveland. In deze vergadering werd een lijst aangeboden met 350 handtekeningen van verontruste boe ren over de financiële gevolgen hier van, te weten 130,- per ha extra las ten. T.a.v. de publiciteit in regiobladen over uitspraken van bestuurders van waterschap en standsorganisaties zou men de indruk kunnen krijgen dat er veel mensen van standpunt zouden zijn veranderd en hun naam van deze lijsten willen laten afvoe ren. Echter niets is minder waar daar slechts een minimaal aantal deze wens te kennen heeft gegeven. Er zijn er ook nog die zich solidair verklaren met de actievoerders en alsnog de lijst willen ondertekenen. Conclude rend kan gezegd worden dat de actie nog helemaal overeind staat. Namens der actievoerders. Nic. van der Weele Hogeweg 7 Scharendijke Women's Aglow Fellowship Het Women's Aglow Fellowship is een interkerkelijke vrouwenbewe ging. Voor het eerst in het nu bijna 12- jarig bestaan van de afdeling Zeeland hoopt men op woensdag 19 februari a.s. een spreekster van R.K.-huize te kunnen verwelkomen in de charisma tische samenkomst die dan gehouden zal worden. U wordt hartelijk uigenodigd deze bijeenkomst bij te wonen en in hotel Tbrminus, F. den Hollanderlaan 34 te Goes (bij station N.S.) mee te luiste ren naar hetgeen drs. Mariette Jan sen uit Eindhoven zal getuigen van Gods liefde. De samenkost begint om 9.45 uur en wordt uiterlijk om 11.45 beëin digd. De koffie staat klaar vanaf 9.15 uur en kinderopas is aanwezig. Inlichtingen mw. Ekkebus, tel. 01180-29928 mw. Mulder, tel. 01100-20552 Brugzicht waarna in het tweede deel een mondelinge toelichting volgt door voorgangers ds. P. Blokland. De liturgie zal worden verfraaid met te keningen en ook in de kerk zullen te keningen jrden opgehangen die zijn vervi digd door de bewoners van Schou ven oord. Muziek speelt in deze dienst een grote rol: een koor en muziek is ge vormd uit leerlingen van Brugzicht o.l.v. Piet Brakman. Het kerkorgel wordt bespeeld door de heer T. Faber en de piano door de heer P. Brakman. De dienst zal ook via de kerktelefoon zijn te beluiste ren. Voor nadere informatie: tel. 01110-6768. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nunspeet (toez.): P. L. de Jong te Asperen. Bedankt voor Elburg: S. van den Oever te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Balk c.a.: H. Lijesen te Hattem. Benoemd tót docent aan het Calvin Theological Seminary te Grand Ra pids (USA): dr. H. de Moor te Doornspijk, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepbaar: mevr. F. G. Groen, Beunings 11, 1749 BP Warmenhuizen, tel. 02269-3519. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Klaaswaal: E. Venema te Middelburg-C; te Dirksland: A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen door de Gen. der NHK tot pred. v. buit.w.h. (Secr. Algemene Zaken): Mr. J. Haeck, kand. te Hoeve laken, te Doornspijk L. Schaafsma te Zuilichem en Nieuwaal, te Numans- dorp (en de Buitensluis) J. G. van Ho ven, kand. te Hank te Zeist S. van den Oever te Dordrecht. Dit is uls het licht in de mor gen. Dit is als een ster in de nacht. Dit is als een schat die ver borgen. Door God werd te voorschijn gebracht. Met blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon en broertje VINCENT LEENDERT Wij noemen hem Vincent FRANS en JANNY KOOMAN-DE KOK WALTER en RONALD Zierikzee, 11 februari 1986 Kabbelaarsbank 21 Met dankbaarheid aan God en grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje ENGELIENA Wij noemen haar Evelien JAN en JANNY HUIGE WILLEM 12 februari 1986 Kerk weg 14 4321 AC Kerkwerve ADVERTEREN IS VERKOPEN! Voor de vele blijken van belangstelling, felicitaties en ca deaus, die we bij ons 60-jarig huwelijksfeest mochten ontvan gen zeggen wij u heel hartelijk dank. FAMILIE W. BAL-v. d. LINDE Bruinisse. februari 1986 De vele blijken van belangstelling ondervonden bij mijn tachtigste verjaardag in welke vorm dan ook hebben mij zeer goed gedaan. Hiervoor mijn hartelijke dank ook namens mijn familie. MARIEN STOUTJESDIJK Nieuwerkerk, februari 1986 Burg. Boumanstraat 29 „Moe gestreden maar voldaan ben je zachtjes heengegaan Onze lieve moeder en oompie LENA WILHELMINA VAN DER WENDE op de leeftijd van 75 jaar. Renesse: E. J. KRAMER CONNY en ELTJO YVONNE en JOHAN Amsterdam: C. C. KRAMER E. A. KRAMER-BARTEN NATASJA 4325 EG Renesse, 10 februari 1986 Laone 15 Correspondentie-adres: E. J. Kramer, Laone 23, 4325 EG Renesse Geen bezoek aan huis. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden vrijdag 14 fe bruari a.s. om 14.00 uur in het crematorium te Rotterdam- Zuid, Maeterlinck weg 101. Diegene die deze plechtigheid wenst bij te wonen wordt beleefd verzocht om 13.45 uur aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de crematie in de koffieka mer van het crematorium. Heden behaagde het de Heere uit ons midden weg te ne men, onze geliefde broer, zwager, oom en oudoom SAMUËL STOUTEN Weduwnaar van ANNA BAKKER op de leeftijd van bijna 93 jaar. Oosterland: M. VAN DIJKE-STOUTEN A. STOUTEN-DE BRUINE L. STOUTEN-VAN 'T HOFF Neven en nichten Bruinisse, 12 februari 1986 Bejaardentehuis „In 't Opper" Correspondentie-adre^: Mevr. J. W. van Dijke, Kerkstraat 20, 4307 AP Oosterland De teraardebestelling zal plaatshebben zaterdag 15 fe bruari a.s. om 11.00 uur op de algemene begraafplaats te Oosterland, voorafgegaan door een rouwdienst in de aula van „In 't Opper". Aanvang 09.30 uur. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 14 februari van 19.00-20.00 uur in de aula van „In 't Opper" en na afloop van de begrafenis. In plaats van kaarten Voor de vele blijken van medeleven ons betoond na het plot selinge overlijden van mijn lieve man en vader MARTINUS JAN KRIJN VAN MEURS willen wij u langs deze weg daarvoor hartelijk danken. P. VAN MEURS-DE JONG C. VAN MEURS-TSENG Bruinisse, februari 1986 Aangenomen naar Hillgersberg L. A. Nell te Middelburg. Bedankt voor Lekkerkerk ('t Venster) C. A. van der Sluijs te Vee- nendaal. Voor Wijk bij Heusden L. Kruijmer te Sommelsdijk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Middelburg voor de miss. dienst op Irian Jaya A. J. Th. van der Scheer te Bergschenhoek. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Zaamslag: P. Beek huis te Rotterdam-Kralingen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Sprank-Capelle i.c.m. Dovenzorg J. J. van Eckeveld te Zeist, te Nieuwerkerk (Zld) C. Harinck te Oostkapelle, bedankt voor Haamste de A. Hofman te Wijk en Aalburg. Het wolven jong 84. „Dat moeten de schepen van de Noorse koning wezenflitst het Egil door het hoofd. „Ze wachten hier natuur lijk tot de koning en de Saksische held terug komen Zijn opwinding over deze ontdekking is zo groot, dat hij de voorzichtigheid er door uit het oog verliest. Met een vluch tige blik in het rond springt hij overeind en rent zo hard zijn benen hem dragen kunnen in de richting van de schepen. Déér zal hij veilig zijn voor zijn onbarm hartige achtervolgers Dat hj dan nu weer even ver is, als toen hij uit Eric's ge zelschap wegvluchtte, neemt hij graag voor lief; alle narigheid, die hij, als ge volg van deze vlucht te verduren heeft gekregen is hij in zijn hart al lang beu en - zonder het zich te willen bekennen zou hij eigenlijk niets liever willen, dan maar weer gewoon bij vader Leif thuis te zijn. Een hevig geschreeuw achter hem doet even vrezen, dat hij er zo eenvoudig nog niet is Met een snelle blik achterom verdubbelt hij zijn inspanning, want Skapti's krijgers komen hem met gevel de wapens achterna, en ze zijn dichterbij dan gezond voor hem is Geen van hen schijnt nog de schepen ontdekt te hebben en Egil hoopt maar, dat de man nen daar aan boord hem te hulp zullen komen, vóór het te laat is Met knetterende wapens en schreeu wend als varkens stormen de krijgers van Skapti achter de vluchtende knaap aan tot opeens een luid gekrakeel van tussen de bomen opklinkt. Egil ziet wapens en helmen glinsteren en met een schreeuw van opluchting rent hij op de krijgers toe, die nu met getrokken zwaarden te voorschijn komen Maar dan worden zijn ogen groot van schrik en wanhoop Deze haveloze ru we kerels Hij kent ze niet Het zijn niet *s konings krijgers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7