Bruse samenwerking voor promotiebeleid op Hiswa Nu toch krediet gevraagd voor deelname aan HISWA M. B. Kosten nieuwe voorzitter beroeps aalvissers vereniging Nationaal Jeugd Fonds schenkt geld in regio Jaar 1985 minder gunstig geweest voor beroepsgroep palingvissers GEVRAAGD Teruggave WWV-korting Gemeenteraad Zierikzee Dode door demonstratie met revolver Krenkend antwoord MEER KANSEN VOOR GEHANDICAPTEN AVO DOET A 5 Met Bruinisse kun je alle kanten uit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 februari 1986 Nr. 23880 Zierikzee mag „als één van de belangrijkste havens van de watersport in het Oosterscheldegebied niet ontbreken op de HISWA. vindt het college van b en w. ZIERIKZEE - In tegenstelling tot het afwijzend stand punt, dat het college van b en w van Zierikzee tijdens de begrotingsbehandeling in november nog innam tegen deelname aan de HISWA 86, wordt de gemeenteraad nu toch een krediet van 7.500,gevraagd ten behoeve van de huur van standruimte in het zogenaamde Zeeland pa viljoen, dat op deze internationale tentoonstelling voor waterrecreatie zal worden ingericht. BRUINISSE - „Alle wegen leiden naar Bruinisse. U kunt er dan ook alle kanten uit". Met die niet van enige schroom getuigende slagzin op een ontwerp-folder pre senteerde de Stichting Promotie Bruinisse zich dinsdag avond in de Cleene Mossel aan de Bruse ondernemers om hun adhesie te verkrijgen voor het promotiebeleid dat moet leiden tot een succesvolle stand op de komende Hiswa in de Amsterdamse RAI. Het voorstel dit krediet van 7.500,— te verlenen, komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsverga dering op maandagavond 17 februari in de raadzaal van het stadhuis, aan vang 19.30 uur. De provincie Zeeland krijgt dit jaar op de HISWA de gelegenheid zich te Het Nationaal Jeugd Fonds geeft in het bijzonder steun aan voorzienin gen die erop gericht zijn meer leef- en speelruimte te geven. Financiële bij dragen worden verstrekt aan buurt en clubhuizen, kinderboerderijen, speeltuinverenigingen, speelotheken, peuterspeelzalen en allerlei andere jeugdverenigingen. Initiatieven Gevaar en onveiligheid, isolatie van kinderen van gastarbeiders, inte gratie van gehandicapte- en niet- gchandicapte kinderen en het grote gebrek aan veilige en eigentijdse presenteren op het gebied van de wa terrecreatie. De organisatie van de Zeeuwse presentatie is in handen van de werkgroep Zeeland Hiswa 86, waarin zowel de provincie Zeeland als de Stichting Provinciale VVV Zeeland zijn vertegenwoordigd. Niet gezamenlijk Het college laat in de toelichting bij het raadsvoorstel weten van mening te zijn, dat Zierikzee, als één van de belangrijkste havens voor de wa tersport in het Oosterscheldegebied op deze watersporttentoonstelling niet mag ontbreken. B en w wijzen er nogmaals op, aanvankelijk pogingen te hebben ondernomen om in samen werking met de overige gemeenten, gelegen aan de Oosterschelde, te ko men tot de inrichting en bemanning van een stand op deze tentoonstel ling. Het bleek echter niet mogelijk dit te realiseren. Uiteindelijk heeft het college, na overleg met Zierikzeese bedrijven en organisaties, besloten standruimte te huren in het Zeeland paviljoen. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de gemeente Zierikzee de huur kosten van de standruimte betaalt en dat de plaatselijke bedrijven zorg dragen voor zowel de inrichting van de stand als voor de personele bezet ting gedurende de tien dagen dat de ze tentoonstelling zal duren. De raad wordt verder voorgesteld te besluiten tot verkoop van een per ceel grond in bestemmingsplan Poortambacht VII aan bouwbedrijf Roggeband bv te Zierikzee voor de prijs van 304.830,— exclusief btw. De grond zal worden gebruikt voor de bouw van achttien woningen in de premie-C-sector. Notulen goedkoper Het college acht het billijk de raadsnotulen voortaan in één pakket te zenden met de raadsvoorstellen speelvoorzieningen en jeugdgebou- wen zijn in dit verband problemen die aandacht krijgen. Het gaat hier bij om veelbelovende initiatieven en acties van het zgn. vrijwilligerswerk. In het afgelopen jaar heeft het Na tionaal Jeugd Fonds aan meer dan driehonderd groepen bijdragen be schikbaar kunnen stellen. Het totaal uitgekeerde bedrag was ruim 3,5 mil joen gulden. Deze voor vele projecten onmisbare ondersteuning is mede mogelijk dankzij de opbrengsten van de nationale jeugdcollecte van Jantje Beton, die dit jaar van 3 tot 9 novem ber zal worden gehouden. aan degenen, die deze stukken per abonnement of éénmalig ontvangen. Tot nu toe werd voor het toezenden van de raadsnotulen, evenals voor de raadsvoorstellen, per vergadering een bedrag van 5,95 gevraagd en 36,25 voor een jaarabonnement. Als de raad met het voorstel instemt zal het toezenden van de notulen in de toekomst niet meer apart worden be rekend. Het college vindt wel, dat de mogelijkheid moet blijven bestaan voor degenen, die dat willen alleen de raadsnotulen te ontvangen. Daar zal een bedrag van 1,per vergade ring en van 10,— per jaarabonne ment voor gerekend worden. De raad wordt verder een krediet van 14.000,gevraagd voor het aanbrengen van een overkapping op de zitbank bij 't Sas, een duidelijke wens van de trouwe gebruikers van die voorziening. Verder zal de raad onder meer be sluiten gaan nemen over: een krediet voor reconstructie Mol/Schuithaven; een krediet voor aanleg wasplaats met olie- en vetvanger op het terrein dienst gemeentewerken aan de Korte Nobelstraat; een krediet voor het bouwrijp maken tweede fase bestem mingsplan Haringvlietplein; een be grotingswijziging wegens uitbrei ding van het personeelsbestand in het kader van de herbezetting van door arbeidsduurverkorting verloren ge- gane arbeidsuren en over een krediet voor preventieve maatregelen tegen inbraak en diefstal op scholen. Uit de vergadering werd er later op gewezen dat de glasaal wordt wegge vangen langs de Atlantische kusten van Spanje en Frankrijk. Ingelegd in olijfolie wordt de glasaal in de lan den rond de Middellandse Zee gecon- VV. K. Schot uit Zierikzee vroeg me dewerking voor het verkrijgen van een kuilvcrgunning voor do blickvis- serij Deze visserij is momenteel ta melijk lonend, de bliek wordt naar Engeland geëxporteerd, maar met het uitgeven van licenties om deze visserij uit te oefenen is men uiterst spaarzaam. Soms constateert men ook dat oude kuilvisers, geen vergun ning krijgen, terwijl nieuwelingen vóór gaan. Maar met alleen adhesiebetuigin gen van de ondernemers kan de stand niet gerund worden en de heer L. Ot- tens, die met de heer Pleune en Wil- ma de Lignie (van Aquadelta) het Promotieteam vormen, kwam met di verse suggesties voor de ondernemers om via reclamecampagnes voor hun bedrijf de stand financieel rond te krijgen. Ottens kon ten opzichte van de tot standkoming van de stand ook al con crete dingen meedelen. Zo wordt de standhuur van 2900,- geheel door de gemeente Bruinisse betaald; Er wor den 30.000 folders gedrukt die be taald worden voor eenderde door de Visserijvereniging, eenderde door Aqwuadelta en eenderde door de VVV en de Ondernemersvereniging, Aquadelta en eenderde door de VVV en de Ondernemersvereniging; Aqua delta levert per dag een persoon om de stand te bemannen; Er mogen van het Produktschap van Vis en Vispro- dukten aan de bezoekers een gratis potje mosselen worden verstrekt, met een speciaal ontworpen etiket. Grevelingenoever De drie stands naast elkaar beslaan de hele oever van het Grevelingen- Tot 16 oktober 1985 werden deze uit betalingen gezien als inkomsten en afgetrokken van de WWV-uitkering. Op 16 oktober 1985 bepaalde de Cen trale Raad van Beroep echter dat de ze kortingsregeling niet toegepast mag worden. Al vanaf het moment dat de rege ling van kracht werd in 1983, werden daar tegen individuele bezwaarpro cedures in gesteld. Onder andere Bu- ro's voor Rechtshulp hebben er meer- sumeerd als een delicatesse. Duits land en Nederland worden daarvan de dupe. In dit verband protesteerde W. K. Schot uit Zierikzee tegen de vergun ning die aan Redert uit Stellendam Ook de vorig jaar ter sprake geko men mogelijkheden voor aalvisers voor het aanlanden van tong en schol, die in de fuiken wordt mee gevangen (enkele kilo's per keer) werd minder soepel toegepast dan gewenst, mede omdat de Ver. Zevibel (Zeeuwse Vis- serijbelangen) afwijzend staat tegen over de aalvissers op dit punt. De voorzitter van de Stichting Kri tisch Faunabeheer ir. VV. L. Jansen. meer. In de stands de gemeente Brou wershaven, Scharendijke en Bruinis se. Ze presenteren zich ieder met hun eigen karakteristiek. Zo zal in de Bruse stand vrijwel zeker een grote mosselkor en andere visattributen geplaatst worden. Om de Grevelin- gen compleet te maken heeft daar te genover het Grevelingenschap een stand waar doorlopend video's ge draaid worden. Zeeland is op de Hiswa gastprovin- cie en daar moet Bruinisse ook van profiteren door een gericht promo tiebeleid, aldus de Stichting Promo tie Bruinisse. Maar daar wil de Stich ting nog verder gaan. Het hele jaar door heeft Bru iets te bieden, aldus de heer Ottens. .Aquadelta heeft daarin al het voortouw genomen met de uitgifte van een nieuwe folder: Re creatie in Bruinisse, vier seizoenen lang". Verschillende ondernemers steun den het streven van het Promotie team volledig al zagen ze meer voor delen voor Aquadelta dan voor de Bruse winkeliers: ,,Als je Bru pro moot op een maritiem evenement zul je ook aanlegsteigers vlak bij het dorp moeten realiseren. Als die boten malen op aangedrongen de regeling in te trekken. Iedereen die te maken heeft gehad met bedoelde korting op zijn of haar WWV-uitkering kan een verzoek tot teruggave bij de gemeente indienen. Wie vragen heeft over deze kwestie of vragen op juridische gebieden als bijvoorbeeld huurrecht, arbeids recht, personen- en familierecht, vreemdelingenrecht, kan daarmee te recht op één van de spreekuren van het Buro voor Rechtshulp. verleend is om 20 ton pootaal weg te vangen voor de kust van Goeree. Via Kok in Oosterhout wordt die pootaal doorverkocht aan Smit in Ezinge, die ze weer naar Italië exporteert. Daar worden ze in mest er ij en opgefokt tot halfponds palingen en weer in Neder land ingevoerd. Als die pootaal niet weggevangen was, had ze het Greve- lingenmeer, het Haringvliet, of ande re zeegaten kunnen intrekken. De se cretaris van de Vereniging van Binnenvissers, de heer Andel twijfel de aan de mededelingen van Schot. Redert Stellendam mag alleen poo taal vangen, die bestemd is voor de Nederlandse aquacultuur. Ook in En geland en Schotland wordt glasaal en pootaal weggevangen. Weinig- succes Weinig succes had men met de vraag aan Rijkswaterstaat om in de winter niet te baggeren. Dit brengt schade toe aan de aalstand, omdat de paling dan zijn winterslaap houdt en niet vlug genoeg weg kan komen. Het gevolg is dat de paling in de bagger molen terecht komt. Als de paling de machine zonder beschadigingen doorkomt, wordt ze met bagger en al de Westerschelde op- oud natuurbeschermingsconsulent in Overijssel hield een interessante cau serie over „Moreel en wetenschappe lijk beheer van de fauna". Hij vroeg begrip voor de doelstelling van zijn vereniging die de laatste weken mis schien wat negatief in de pers was ge komen, over schermutselingen met ganzenjagers. Etisch en wetenschap pelijk natuurbeheer is het doel dat Kritisch Faunabeheer nastreeft. Niet alle leden van die vereniging zijn vegetariërs. De vereniging richt zich niet tegen beroepsvissers, maar wel tegen jagers en hengelaars. Deze laatstcn trappen veel in de natuur stuk, niet in het minst de kanten van vaarten en sloten, ook de jagers heb ben in tegenstelling tot de be roepsmensen geen redelijk doel", al dus ir. Jansen. Na de causerie van ir. Jansen kwam direct de aalscholverskwestie weer aan de orde, waarover vorig jaar uit voerig was gediscusieerd. een vogel doorvaren naar Aquadelta ben je een groot gedeelte van de potentiële klan ten kwijt". Via de bedrijvencommis- sie zou deze mogelijkheid bij de ge meente aangekaart worden. Toenadering Een positief punt vond de heer Ot tens het dat Aquadelta duidelijk toe nadering zocht tot het dorp: „Inder daad zoekt Aquadelta duidelijk een toenadering want ze weten ook dat je samen sterker bent. Daarbij moeten we dingen uit het verleden die wel eens minder goed verliepen vergeten en de blik op de toekomst gericht houden". Enkele ondernemers zagen wel iets in een getrapte bijdrage voor de Hiswa; De Bruse ondernemers leg gen hun eigen folders in de bunga lows van Aquadelta en met wat daar voor aan Aquadelta betaald wordt kan de Hiswa gefinancierd worden. Ook dit zou nader bekeken worden. Vol goede moed werd afscheid geno men. Verschillende bedrijven zouden nog persoonlijk worden benaderd. DEN HAAG - De 19-jarige Hage naar M. S. Petronilia is in de nacht van woensdag op donderdag per on geluk doodgeschoten door een stad genoot. De politie heeft de dader, de 19-jarige G. C. van D., aangehouden. Volgens de politie demonstreerde Van D. in een woning in de Haagse Molenwijk voor zijn vrienden een re volver met scherpe patronen. Nadat iedereen het wapen had bekeken liet Van D. zien dat het ook echt werkte. Hij vuurde een kogel af, schuin door de woonkamer. Petronilia die naar de wc was geweest, stapte op de motnent de kamer binnen en kreeg de kogel in zijn hoofd. Toen de GGD arriveerde was hij overleden. DEN HAAG - Op uitnodigen van'de R.K. vredesbeweging Pax Christi zal mevrouw Anna Lila Morina Lopes, een van de Nicaraguaanse „moeders" van verdwenen jongeren, binnenkort in Geneve getuigen voor de commi- sche mensenrechten van de Verenigde Naties. Mevrouw Lopes arriveert zon dag in alle vroegte op schiphol. Dit heeft Pax Christi medegedeeld. gespoten en komt terecht op plaatsen ver van haar lokactie waar ze is opge baggerd. De aalstand is daar dan ge ruïneerd; verschillende jaren zijn no dig om daar weer een behoorlijke stek te krijgen. Rijkswaterstaat meent dat het baggerwerk ook in de winter doorgang moet vinden. Op de klachten over de schade door aalscholvers vorig jaar op de verga dering geuit en verwoord in een schrijven aan staatssecretaris Ploeg kwam tot heden geen respons. Ook het hoofdorgaan de Combinatie van Binnenvissers schreef over dezelfde materie aan Ploeg, maar kreeg even min antwoord. Rijkswaterstaat gaf tot heden nog geen vergunning af, voor de beroepsvisserij om te vissen in het dainvak Geul (Oosterschelde- monding). Wel gelegenheidsvissers mogen daar fuiken zetten. De gelegenheidsvissers halen vaak de buit weg voor de neus van de be roepsvissers. Het komt voor, dat één persoon fuiken licht voor dertig of meer vergunninghouders. Rijkswa terstaat heeft toegezegd hieraan aan dacht te besteden. Directie Visserijen is ook niet be reid een sleepverbod in te stellen voor de Oosterschelde. Het duiken in Oosterschelde en Grevelingenmeer blijft problemen geven voor de beroepsvissers die daar fuiken hebben uitstaan. Getracht zal worden een bepaling van de grond te krijgen, dat niet gedoken mag wor den op minder dan 200 meter van uit staand vistuig (fuiken enz.). Op de Grevelingen doen zich pro blemen voor in verband met de uit gifte van de oestergronden. die enorm veel schade aanricht aan de palingstand. Eén der aanwezigen had in een rap port gelezen, dat het voornemen be staat een biotoop aan te leggen voor de aalschol vers in Grevelingen of Vol kerak. Indien dit werkelijk zou wor den uitgevoerd, zou dit een misdaad zijn tegenover de beroepsvissers Ir. Jansen verwees personen met klachten over Staatsbosbeheer naar adressen waar men deze klachten kan deponeren. Het bestuur had daar ech ter slechte ervaringen mee en kreeg op klachten geen antwoord. Laatste walvissen Na de pauze vertoonde secretaris J. Bolier uit Tholen een film getiteld „De laatste der walvissen", met beel den uit de walvisvaart in de 17e en 18c eeuw, maar ook over de vaarten van de Willem Barentz, vlak na de Tweede Wereldoorlog, toen Neder land grote behoefte had aan grond stoffen voor de margarine-industrie. Met een kort afscheidswoord van de heer Laban wenste het bestuur de leden een goede vangst en een goede vaart in 1896. Een uitstekend verzorg de lunch in het Huis van Nassau en het traditionele palingbroodje bij de koffie verhoogde de gezelligheid op deze jaarvergadering. ZIERIKZEE - Het college van b en w van Zierikzee toont zich niet gelukkig met de reac tie van de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Be jaarden op Schouwen-Duive- land op het verzoek om infor matie vanuit de gemeenteraad over realisering van het plan voor de bouw van 32 servicewo ningen zonder gemeentegaran tie. De reactie op dat verzoek luidde als volgt; „Over de wij ze- van financiering van de bouw van de servicewoningen, waarnaar is verlangd door de Pvda-fractie, is inmiddels uit gebreid door de plaatselijke pers gepubliceerd. Wij volstaan graag met verwijzing naar die krante-artikelen". B en w betreuren het zeer, dat de stichting meent op deze wij ze een verzoek tot verstrekking van informatie aan de plaatse lijke overheid te moeten beant woorden. „Deze wijze van beantwoording ervaren wij als krenkend", aldus het college. Zij stelt de raad derhalve voor het bestuur van de stichting het ongenoegen over de wijze van beantwoording kenbaar te maken en de stichting te ver zoeken of zij alsnog bereid is de gevraagde informatie op een passende wijze te verschaffen. BROUWERSHAVEN - Het Nationaal Jeugd Fonds - bekend van de jaarlijk se actie van Jantje Beton - heeft besloten een bijdrage van 9.000 gulden be schikbaar te stellen aan de Stichting Scouting Brouwershaven te Brouwers haven. Dit bedrag is bestemd voor de bouw en inrichting van een groepshuis. In Zierikzee werd ook een bijdrage ontvangen: 7.500 gulden aan de Vereniging CJV Samen Verder. Dit bedrag is bestemd voor de inrichting van de nieuwe vcrenigingsruimte en plaatsing van enkele speeltoestellen. ZIERIKZEE - In de jaarvergadering van de Vereniging van Beroepsaalvissers in Zuid-West-Nederland in het Huis van Nassau te Zierikzee gehouden, kenschetste se cretaris J. Bolier uit Tholen het jaar 1985 als minder gunstig voor de palingvisser. Het voorjaar gaf geen rede tot klagen, maar in de zomermaanden waren de vangsten uitermate schraal. Ook de schieraalvangsten (de vangsten die ee jaar goed moeten maken) in het na jaar vielen tegen. Alleen in de maand november was de visserij bevredigend. De voorzieningen met glas- en poot-aal gaf problemen. In het Veerse Meer werd 400 kg glasaal uitgezet. Voor het Grevelingenmeer had men 2000 kg glasaal besteld, maar slechts 450 kg gekregen. Een aanvraag bij de Organisatie voor de Binnenvisserij van 10.000 kg pootaal (gezien de teleurstellende uit komsten van de glasaalbestelling) leverde slechts 2500 kg op. Een handicap betekent: extra afgekeurd. Daarom vragen wij méér kansen op sociaal contact, werk. studie, vorming. wonen, vervoer, recreatie, enz tel. 033-63 5214. wat écht nodig is Antwoordnr 201. 3800 VB Amersfoort ZIERIKZEE - De gebruikelijke jaarrede van de voorzitter bleef op de jaar vergadering van de Vereniging van beroeps aal vissers in Zuid-west Neder land achterwege, wegens ziekte van de voorzitter. Oud-secretaris V. Laban uit Tholen verving derhalve voorzitter D. J. Nijssen uit Ycrseke. De oud secretaris heette met enkele woorden de leden welkom en vroeg begrip voor de plotseling ontstane situatie. Meteen kondigde hij aan dat voorzitter Nijs sen te kennen had gegeven geen voorzitter te willen blijven, waarna met alge mene stemmen M. B. Kosten uit Kats tot voorzitter werd gekozen. De heren D. J. Moorthamer en D. J. Nijssen zagen darna hun bcstuursmandaat bij ac clamatie verlengd. In de vacature W. K. Schot (district Schouwcn-Duivcland) werd benoemd A. A. K. van den Hoek uit Kerkwcrve. De vereniging telt nu •18 leden. ZIERIKZEE - WWV-ers van wie de uitkering is gekort omdat men verlate inkomsten ontving uit vakantiebonnen of niet opgenomen snipperdagen, kunnen dat geld terugvragen bij de sociale dienst. ïn Zierikzee kan dat op dinsdagmiddag van 14.15 tot 16.15 uur in de Poststraat 37. t f'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5