Prinses Julianaschool viert jubileum met grootse reünie 4 Oproep Zestigjarig bestaan ZIERIKZEE - In zestig jaar kan er heel wat verande ren. Togen de boerinnen en jonge deernes in 1926 naar de naai- en kookcursussen in de school in de Nieuwe Boo- gerdstraat, in 1986 volgt de jeugd (meisjes én -zij het nog sporadisch- ook jongens) voorbereidend onderwijs op be roepen in de dienstverlenende sector en in de gezond heidszorg. Die twee uitersten schetsen de start en de hui dige situatie van de Prinses Julianaschool voor LHNO (Lager Huishoud en Nijverheid Onderwijs) aan het Jan- newekken te Zierikzee. Deze school bestaat zestig jaar; de maatschappij veranderde drastisch in die zestig jaar en de Prinses Juliana School bleef niet achter. De Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) nam in 1926 het ini tiatief tot de start van enkele huis houdelijke cursussen onder leiding van mejuffrouw W. P. G. Reichard. Na haar volgden mejuffrouw Leen- houts en mejuffrouw Kooine en op 16 november 1932 werd mejuffrouw C. N. van Liere benoemd tot directrice van de toenmalige huishoudschool. Gedurende de twee-en-veertig jaren, dat zij deze taak met volle inzet uit oefende, kreeg ze - ten gevolge van oorlog en ramp - te maken met twee wederopbouwperioden. Het huidige schoolgebouw aan het Jannèwekken werd -zij het nog in kléinere omvang - in februari 1934 in gebruik genomen: Een landelijk ge bouw met slaapgelegenheid op de bo venzalen, omdat er ook leerlingen van buitenaf (Tholen en St. Philips- land) waren. Tben het schoolgebouw in mei 1940 werd ingericht als nood hospitaal, werd voor het lesgeven uit geweken naar noodlokalen elders in de stad. ffegen het einde van de oorlog deed de school ook nog dienst als slachthuis en centrale keuken. De schade aan het gebouw bleek bijzon der groot; in 1946 werd de wederop bouw ter hand genomen. Leerplichtwet Mede ten gevolge van de verlenging van de leerplicht in 1950 steeg het aantal leerlingen aanzienlijk. In 1952 was de Prinses Juliana School al zo uit zijn jasje gegroeid, dat op vijf an dere locaties moest worden lesgege ven. De ramp vormt ook in de geschie denis van deze school een zeer zwarte bladzijde: Zestien leerlingen kwa men om. Het gebouw kwam 1,60 m onder water te staan. Vele leerlingen evacueerden. Ondanks dit alles werd reeds op 25 februari in het Ned. Her vormd Verenigingsbouw weer lesge geven. Eind juni kon begonnen wor den met een grote schoonmaak van het gebouw aan het Jannewekken en met een voorlopig herstel van de schade. Inmiddels was er kort na de ramp - in april - in de Westhoek ook een start gemaakt met huishoudonderwijs in het gebouw waarin later de Chr. Landbouwhuishoudschool te Haam stede zou worden gevestigd. Die zelf standige school bleef tot 1974 be staan, maar moest in dat jaar wegens gebrek aan voldoende leerlingen, fu seren met de Prinses Julianaschool. Directrice van de school in de West hoek mejuffrouw E. van der Stadt Oud-leerlingen van de Prin ses Julianaschool, die thans nog geen bericht over de reünie hebben ontvangen en daar toch graag aan zouden deelne men, doen er goed aan één. of meerdere klasgenoten van hun eerste leerjaar op te sporen om samen zoveel mogelijk oud leerlingen van dat schooljaar bijeen te krijgen. Vervolgens kan contact opgenomen wor den met de Prinses Juliana school, tel. (01110)-2091. Op maandagmiddag 24 februari vindt in De Kluut aan de Grachtweg, aanvang 13.30 uur wederom een voorbereidende vergadering voorafgaand aan de reünie plaats. Men hoopt daar van elk schooljaar één of twee vertegenwoordigsters bijeen te krijgen. Dezen die nen ten behoeve van de finan ciële afwikkeling van de kos ten daar hun bank- of giro nummer en het gironummer van de bank beschikbaar te hebben. werd benoemd tot adjunct-directrice van de gefuseerde school. Uitbreiding' Ook op onderwijskundig gebied vonden er voor de Prinses Juliana school uitbreidingen plaats: in 1955 werd de zogenaamde Assistenoplei- ding ingevoerd en in 1956 kwam in Zierikzee de eerste INAS-opleiding van Zeeland tot stand. De éénjarige Vormingsklas, waar in 1957 mee werd gestart bleek vooral in de belangstel ling te staan van meisjes met een ULO-diploma. Het werd onrustig in het voortge zet onderwijs. In 1968 bepaalde de Mammoetwet, dat het LHNO drieja rig diende te worden en dat de As- sistenklas als afzonderlijk derde leerjaar moest vervallen. In 1972 werd wederom de leerplicht verlengd en werd de LHNO-opleiding vierja rig. De oriëntering op verzorgende beroepen zou binnen die vier jaar kunnen plaatsvinden en de aparte opleiding daarvoor, die sinds 1968 was ingevoerd, kwam derhalve te vervallen. Per 1 augustus 1976 werden de eer ste leerlingen 'INAS-nieuwe stijl' af geleverd. INAS stond voortaan voor Interim Algemene Schakelopleiding. Een één- of tweejarige opleiding, waarvan het diploma toelating gaf tot diverse opleidingen in de verple gende en verzorgende sector. Leerlingen De veranderingen zijn dan nog niet ten einde. Het onderwijs staat niet stil en de Prinses Julianaschool der halve ook niet. Bij alle veranderin gen echter werd ernaar gestreefd het belang van de leerlingen te laten pre valeren. Ruim drieduizend leerlingen hebben in de afgelopen zestig jaren een volledige of gedeeltelijke oplei ding aan deze school gevolgd. Tbr ge legenheid van het zestig jarig jubi leum wil men zo veel mogelijk oud-leerlingen weer bijeen brengen in de vorm van een groots opgezette reünie, die verdeeld over vier zater dagen zal gaan plaatsvinden. Coördinatrice van dit gebeuren is mejuffrouw Van der Stadt. Zij maak te inmiddels gebruik van de VUT en is derhalve niet meer daadwerkelijk actief in het onderwijs, maar draagt het uiteraard nog een warm hart toe. Bovendien deed ze met het organise ren van een reünie vorig jaar reeds ervaring op toen ze in Haamstede tweehonderd oud-leerlingen bijeen wist te krijgen. Het vergt echter nogal wat organi satie en speurwerk om die vele oud- leerlingen, van wie de meesten zijn getrouwd en de naam van hun man hebben aangenomen:, te achterhalen. Als uitgangspunt geldt het jaartal, waarin de meisjes eerste jaars waren. Vanaf 1957 zijn er leerlingenlij sten bijgehouden, die uiteraard veel hou vast bieden, maar voor de jaren daar aan voorafgaand blijft het extra zoe ken geblazen. Twee per klas Mejuffrouw Van der Stadt hoopt - en is in die opzet ook al een groot deel geslaagd- twee oud-leerlingen per leerjaar bijeen te krijgen, die zich in zetten hun vroegere klasgenootjes op te sporen en uit te nodigen voor de reünie. Op een in jaartallen verdeeld bord wordt bijgehouden wie inmid dels aan de uitnodiging gehoor heb ben gegeven. Op grond van die reac ties blijkt, dat er hele hechte klassen zijn geweest in het verleden, maar jammer genoeg staan er op het bord ook nog jaartallen zonder één enkele naam eronder. Daar kan echter nog verandering in komen voordat het za terdag 15 maart is, de dag waarop de eerste van de vier reünie- Herinnering aan de nostalgische verkleedpartij ter gelegenheid van het gouden jubileum tien jaar geleden. bijeenkomsten in de Graanbeurs zal worden gehouden. Op die 15e maart is het de bedoe ling de oud-leerlingen van de jaren 1926 tot en met 1957 zover mogelijke klasgewijs bijeen te krijgen. Op za terdag 22 maart is het de beurt aan hen van de jaren 1958 tot en met 1969. Op zaterdag 12 april komen de jaar gangen 1970 tot en met 1978 bijeen en de laatste reünie op zaterdag 19 april is voor de meisjes uit de eerste klas sen van 1979 tot en met 1983. Juist omdat de onderlinge ontmoe ting en het elkaar - wellicht na vele jaren - weerzien de belangrijkste in grediënten van een reünie vormen, is er geen officieel programma samen gesteld. Op genoemde reünie- zaterdagen vindt tussen 13.00 en 14.00 uur de ontvangst plaats. Zoveel mo gelijk per klas zullen de groepen wor den ingedeeld. Er zal ruimschoots ge legenheid worden geboden om oude herinneringen op te halen en om el kaar te vertellen hoe het leven zich na de Prinses Julianaschool verder heeft ontwikkeld. Verder staat een rondlei ding door het schoolgebouw zelf op het programma en omstreeks 17.00 uur zal de reünie worden beëindigd. Als extra omlijsting van de eerste bij eenkomst met de oudste oud leerlingen staat er nog wel een optre den van een spontaan gevormd dans- groepje in Zeeuwse klederdracht op het programma. Oud-docenten Het gaat bij deze massale terugblik Het winkeltje in ..De Kluut" dat in het kader van het «afc verkoopkunde wordt gebruikt natuurlijk niet alleen om de oud leerlingen, maar ook om de oud docenten, ongeveer honderd in totaal, die in de afgelopen zestig jaar aan de Prinses Julianaschool verbonden zijn geweest. Juist op dat weerzien met hen verheugen vele vroegere scholie ren zich, zo moge blijken uit de reeds ontvangen reacties. Zo zal voormalig directrice mejuffrouw Van Liere wel licht op elke reünie-zaterdag worden verwacht. Verder was ook de naam van haar directe opvolger de heer P. de Moor lange tijd mét de school ver bonden, evenals die van de heer J. J. Huisson en van nog vele anderen, maar het zou te ver voeren een uitge breide opsomming te geven. Mensen, die nog in het bezit zijn van oude foto's uit deze schooltijd of 'yan ander materiaal dat eraan herin nert, doen er goed aan, dat mee te brengen naar de reünie, zodat het aan de tafel van de betreffende klas kan circuleren en als ondersteuning voor het ophalen van herinneringen kan dienen. Huidig directeur van de school voor LHNO de heer H. van Dam kreeg een enkele maal een telefoontje met de vraag of de huidige mannen van de schoolmeisjes-van-toen ook mee kon den komen naar de reünie. Dat leek de heer Van Dam om practische rede nen alleen al niet mogelijk en mejuf frouw Van der Stadt bevestigt dat on omwonden: ,,Nee, ze kunnen er gewoon niet bij", en lakoniek laat ze er nog op volgen: .Bovendien zijn dat geen oud-leerlingen". Voor de huidige leerlingen staat er op vrijdagavond 18 april een grote feestavond in dorpshuis De Schutsc te Haamstede op het programma. Die avond zal met een musical-achtig gebeuren ook in het teken staan van het zestig jarig jubileum, waarbij de spot vooral zal worden gericht op de laatste vijftien a twintig jaar. Eigenlijk vinden we het een bele diging om nog huishoudschool te worden genoemd", sprak de heer Van Dam onlangs tijdens een forumdi scussie over de aansluiting basison derwijs/voortgezet onderwijs. In de volksmond wordt de Prinses Juliana school ongetwijfeld nog vaak zo ge noemd, maar de directeur licht toe. dat die naam in wezen helemaal niet meer klopt. Zestig jaar geleden be trof deze vorm van onderwijs inder daad nog een voorbereiding op het huishouden, maar nu gaat het om een vorm van voortgezet onderwijs dat voorbereidt op beroepen in de dienst verlenende sector en in de gezond heidszorg, of op het aansluitend mid delbaar beroepsonderwijs. De vakken zijn derhalve ook niet meer gericht op het gezinshuishouden. Naamsverandering Van Dam benadrukt in dezen dat de naam School voor LHNO eigenlijk ook de lading niet meer dekt. Van rijkswege wordt ook overwogen die naam LHNO te wijzigen in LDGO (Lager Dienstverlenend en Gezond heidszorg Onderwijs), aansluitend op hot MDGO. dat reeds bestaat. Do directeur memoreert, dat de LHNO-opleiding in de loop der jaren werd verlengd eerst van een twee- naar een driejarige opleiding, terwijl Het oorspronkelijke gebouiv van de Prinses .Julianaschool aan het Janne wekken. de vierjarige LHNO-opleiding nu ook afstudeerrichtingen heeft, zoals: Verkooppraktijk en Verzorgende Be roepen. Weliswaar worden in de onder bouw nog huishoudkunde en naald vakken onderwezen, maar dat is. vol- Directeur H. van Darn ..Wij zijn huishoudschool meer." gens Van Dam, in de eerste plaats bedoeld om dc leerlingen op dit ge bied een stukje zelfredzaamheid mee te geven. Bovendien speelt deze ver worven kennis, volgens zijn erva ring. een belangrijke rol bij vervol gopleidingen als MK (Mode en Kleding te Vlissingcn) of MBO Civie le Dienstverlening. Hij stelt vast, dat leerlingen, die met een AVO of MAVO-opleiding doorstromen, op dit punt een stukje basis missen in vergelijking met de LHNO- leerlin gen. Van Dam zegt zich te verheugen over het grote aantal gemotiveerde leerlingen, dat bewust kiest voor zijn school. Op de vraag of de ouders van nu ook echt op de hoogte zijn van het feit dat de huishoudschool van toen niet meer bestaat, verwijst hij naar de uitgebreide voorlichting, die de Prinses Julianaschool verstrekt en naar de contacten, die het schooldeca- naat met de ouders onderhoudt en de leerlingen begeleidt bij hun beroeps keuze. Voortbestaan Na alle onrust die staatssecretaris Ginjaar-Maas deed ontstaan met het voornemen voor het voortgezet on derwijs het leerlingental per school jaar te verhogen, past dc vraag of het voortbestaan van de Prinses Juliana- sehool gegarandeerd kan worden. Van Dam hoopt van wel. Los van die onrust over dat verhoogde leerlingen tal, waarover tot nu toe nog geen defi nitief regerinsstandpunt is bepaald, worden sinds anderhalf jaar bespre kingen gevoerd over een fusie tussen de school voor LHNO en de LTS Schouwen Duiveland. Besprekingen, die de laatste tijd wat in een impasse lijken te zijn geraakt. I*>s van dat garanderen van het voortbestaan van zijn school, meent Van I)am dat het uit emancipatori sche overwegingen goed zou zijn voor het onderwijs op Schouwcn- Duiveland als het inderdaad tot een fusie tussen heide scholen zou ko men. Kr zou een scholengemeenschap ontstaan, die. volgens hem, zowel voor jongens als voor meisjes grotere keuze mogelijkheden zou bieden. Aantasting van het bestaande vak kenpakket van beide scholen? Nee, dat govnar voorziet Van Dam voorals nog niet ..Het is de bedoeling be slaande vakkenpakketten op beide scholen te handhaven. Je zou juist veel meer uitwisselingsmogelijkhe den krijgen Meer jongens, die vak ken op gebied van dienstverlening en verzorging gaan volgen, meer meis jes. die zich gaan toeleggen op vak ken, die nu nog specifiek door jon-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4