Kledingtransport richting Israël Waterschap ontevreden over gelden voor wegenonderhoud Thema-avond: Waar kiezen vrouwen voor? Reconstructie Mol en Sehuithaven later gereed Verhoging lasten waterschap Vergadering raad van Westerschouwen Na schrikreactie in de sloot met auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dorpsavond over Israël ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 februari 1986 Nr. 23889 3 RENESSE - Gezworene H. J. Doeleman van het Waterschap Schouwen-Duiveland heeft tij dens de districtsvergadering in Renesse een lastenverho ging voor alle ingelanden aan gekondigd van tien tot vijftien gulden. Deze lastenverzwaring is een direct gevolg van het rijksbeleid, dat niet langer een extra last voor de recreanten in het zomerseizoen toestaat. Doeleman legde uit, dat tot op heden de toeristen met een zogenaamde factor twee wor den aangeslagen voor de water zuivering. Juist deze groep zorgt in de vakantiemaanden voor extra belasting van de zui vering en dient daarvoor dan ook extra geld op te brengen. Dat mag binnenkort niet lan ger, waarmee Doeleman een in komstenderving van ruim een half miljoen gulden voorziet. Gelijk „Het aantal vervuilingseen heden blijft gelijk; zo ook de door het waterschap te verrich ten werkzaamheden. Dit bete kent, dat de lasten nu over alle ingelanden omgeslagen moet worden, hetgeen een verhoging van tien tot vijftien gulden in houdt", aldus Doeleman. Hij vertelde dat de maatregel het waterschap zorgen baart, maar dat een en ander onvoorkoom- baar is. Doeleman stipte verder de geplande vernieuwing van de rioolwaterzuiveringsinstalla tie in Westerschouwen aan. Door de recreatiedruk behoeft deze installatie uitbreiding. „Binnenkort komt dit voorstel in de Algemene Vergadering en het is de bedoeling, dat de ca paciteit van dusdanige omvang wordt, dat het voor tientalle ja ren voldoende is", meldde Doe leman. BURGH-HAAMSTEDE - De ge meenteraad van Westerschouwen komt maandag 17 februari bijeen in een openbare vergadering in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Op de agenda staat onder meer een vaststelling van de exploitatie-subsi dies voor de dorpshuizen in Haamste de en Renesse, subsidiëring van de VW's, benoeming van leden voor de welstandscommissie en verkeers maatregelen voor de Lindelaan. Ook spreken de leden over een voorberei- dingsbesluit voor het strandpavil joen aan de Rotonde, het volume- besluit gelden stads- en dorpsver nieuwing en vaststelling van het ge meentelijk rampenplan. SEROOSKERKE - De uit Noord- welle afkomstige M. A. V. reed van ochtend omstreeks half acht met haar auto over de provincialeweg richting Zierikzee en ter hoogte van de 'vuilstortplaats schrok de automobi liste hevig van een laag overvliegen de vogel. De schrikreactie die toen volgde deed haar met auto in de naast de weg liggende sloot belanden. Bij deze manoeuvre werd de bestuurster uit de wagen geslingerd en kwam ook in de sloot terecht. Hierbij werd ze dusdanig gewond dat overbrenging naar het Zweeds Rode Kruiszieken- huis gewenst was. Vroege werkers van de Reinigingsdienst haalden haar uit het water. Jan de Jonge ont fermde zich over de deels vernielde auto. Wiiarnemeiid dijkgraaf Klompe zeer uitvoerig tijdeus districtsbijeenkomsten Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 40,00; per jaar 1 152.50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hef einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW Dat zijn Sylvia Loschacoff-Dc Kan- ter, PvdA-wethouder in de gemeente Brouwershaven, Pia Berrcvocts- Ringelberg, CDA-raadslid in Mid- denschouwen en Greet van den Ouden-Zwart, tweede op de VVD- kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen in Duivcland. Sinds 1919 hebben vrouwen kies recht en het recht zich.verkiesbaar te stellen. Rechten, die in dc zogenoem de eerste feministische golf van rond de eeuwwisseling bevochten moesten worden. Wat doen vrouwen nu met deze rechten? Met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen op 19 maart nam het vrouwenontmoetings centrum het initiatief met een thema avond op deze vraag in te spelen. De commissie publieke werken van de gemeente Zierikzee heeft positief geadviseerd inzake de restauratie van de vloer van de Beuze. Het overgrote deel van de tegels is gebroken of missen stukken. Met de restauratie is een bedrag gemoeid van 54.000 gulden, zo luidt de raming. Onderwerpen In de forumdiscussie, die zal wor den geleid door Annefree van der Zande-Vleugel Schutter, kunnen za ken aan do orde worden gesteld als onderwijs, welzijn, emancipatie, vol wasseneneducatie. gezondheidszorg en andere voorzieningen, die in een gemeente van belang worden geacht. Ook kan bijvoorbeeld nader worden ingegaan op de relatie tussen de zit tende raadsleden en hun kiezers. Deze thema-avond, tijdens welke de initiatiefneemsters vele Schou- wen-Duivelandse vrouwen bijeen ho pen te krijgen, begint om 20.30 uur. ROTTERDAM Bij een overval op een geldloper in Rotterdam is woens dag 200.00 gulden buitgemaakt. De overval werd uitgevoerd op een geld loper van de belastingdienst aan de St revels weg. Vervolg van pagina 1. dat hij zich heeft te houden aan de grens van zijn terrein. De commissie had overigens geen enkele moeite met een positief advies met betrekking tot het beschik baarstellen van een krediet ter groot te van 208.000 gulden. Restauratie vloer Beuze Een andere zaak, waaraan de leden van de commissie graag hun fiat ga ven, was het plan om na het zomersei zoen een aanvang te maken met de restauratie van de vloer van de Beurs. Zij noemden het unaniem een goede zaak omdat er hier sprake is van een stukje van het visitekaartje van Zierikzee. De revisie van het torenuurwerk en de speeltrommel in de Zuidhaven poort leverde eveneens weinig pro blemen op. PvdA-vertegenwoordiger H. Asma vroeg zich aanvankelijk af of het wel de moeite waard was om uurwerk en trommel nog te revise ren, omdat er teveel slijtage was op getreden. De directeur gemeentewerken stel de daar echter tegenover dat het hier gaat om het oude uurwerk van het Stadhuis: „Dat heeft mijns inziens toch een bepaalde waarde; vervan ging zou dan ook erg jammer zijn- Bovendien denk ik dat dat ook bij Monumentenzorg de nodige proble men op zou leveren. De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) liet weten veel te voelen voor het Pvd A-standpunt, maar verklaarde toch positief te willen adviseren. De heren C. Legemaate (CDA) en J. J. Ge- leijnse (VVD) achtten het voorstel lo gisch en verantwoord. Het college heeft het voorstel tot re visie gedaan omdat het uurwerk zel den de juiste tijd aangeeft en dat als gevolg daarvan het carillon op de meest vreemde tijden speelt. Omdat zulks hinderlijk is voor de inwoners van Zierikzee en voor de toeristen heeft het college gemèend om de revi sie eerder te moeten laten uitvoeren dan was gepland. Met de revisie is een bedrag gemoeid van 14.000 gul den. De aanleg van een wasplaats met olie- en vetvanger bij de werkplaats van de dienst gemeentewerken aan de Korte Nobelst raat ontlokte CDA-er Legemaate de opmerking dat hij lie ver had gezien, conform de Algemene Beschouwingen van zijn partij, dat dit deel van het gemeentebedrijf zou worden verplaatst naar een plaats buiten het centrum. Hij noemde het benodigde bedrag van 10.000 gulden behoorlijk. Aan de andere kant zag hij ook wel in dat een dergelijke voor ziening wettelijk is voorgeschreven en schaarde zich daarom achter het voorstel. De heer J. J. Geleijnse voeg de daaraan toe dat er op de huidige manier eigenlijk een beetje geknoeid wordt. „Als we zelf zo doorgaan kun nen we ook niet optreden tegen ande re bedrijven." Sylvia Losehacoff. RENESSE - De financiële bijdrage van het rijk voor de sanering van het wegenbeheer wordt door het Water schap Schouwen-Duiveland als onvoldoende ervaren. Waarnemend dijkgraaf L. J. Klompe pleitte tijdens de districtsvergaderingen van het schap voor een herzie ning van de Wet Uitkeringen Wegen (WUW). Er bestaat namelijk verschil van mening over de verdeelsleutel bin nen de provincie, via welk orgaan ook het waterschap zijn financiële middelen krijgt. De provincie krijgt rijksgeld en moet hiervan een deel aan de water schappen geven. Volgens Klompe, die de wegen „een dure zorg in een groot, dunbevolkt gebied als het onze" noemde, gaat een groot deel van de WUW-gelden naar wegen van de pro vincie. „Het Rijk schakelt een ad viesbureau in om deze complexe zaak te verhelderen. Naar mijn mening zou het waterschap voor dit geld veel kilometer asfalt kunnen hebben ge legd", aldus Klompe, die op goede wijze de momenteel zieke dijkgraaf M. J. Steur verving. Bestuurskracht sproken en ook provinciale staten hebben inmiddels hun twijfels over het gs-voorstel kenbaar gemaakt. Provinciale staten voelen meer voor een herstructurering van de Zeeuwse Technologische Dienst van de water schappen. Een onlangs benoemde commissie buigt zich over deze her ziening, die zou kunnen leiden tot het onderbrengen van de technische dienst bij één waterschap, namelijk de Drie Ambachten. „De waterschap pen zijn ingesteld door het provin ciaal bestuur en ons voortbestaan ligt in hun handen. Ik wens het provin ciaal bestuur veel wijsheid in deze belangrijke beslissing", rondde de be stuurder het onderwerp af. Waterkering De belangrijkste taak van het wa terschap volgens Klompe is de water kering, want „als wij de voeten niet drooghouden, kunnen we alle andere activiteiten wel vergeten". In dat ver band is het logisch, dat het schap een duidelijke mening heeft over de slui tingsstrategie van Rijkswaterstaat. Voor het waterschap staat de veilig heid van de Zeeuwsen voorop. Klom pe vertelde de ingelanden tijdens de bijeenkomsten, dat 'zijn' dienst uit gaande van een meer-tops stormvloed vanaf 2.70 meter ANP voorstander is van de sluitingsvarianten, waarbij uitgegaan wordt van sluiting op 0-1-2 ANP en 1-2-1 ANP „omdat in die omstandigheden een slechte terug loop van het water is te verwachten wegens storm vanuit de Noordzee loodrecht op de kering". In Noordgouwe opperde iemand eveneens, dat veiligheid centraal moest staan in de sluitingsstrategie. Bijeenkomstvoorzitter en nog voor korte tijd gezworende W. den Boer beaamde deze opmerking. „Als ik de natuurbeschermers hoor, dan mag de kering nooit dicht, omdat de vogelt jes anders geen eten hebben. Dat is klinkklare onzin, die er bij mij niet ingaat". Klompe formuleerde het alsvolgt: „wij willen de dam sluiten als het water aan onze voeten staat; de natuurbeschermers als het geste gen is tot de lippen". BURGH-HAAMSTEDE - Transportbedrijf Vaane te Scharendijke verzorgde maandagmiddag het vervoer van 160 zakken kleding van Dorkashulp. De vracht werd in Burgh-Haamstede ingeladen waarna de vracht werd afgele verd in Schiedam voor verder transport, richting Israël. De Ethiopische Jo den zijn het klimaat in Israël niet gewend en hebben kou, vandaar het kle dingtransport. De kleding is niet het enige wat onder de Dorkasvlag werd ingezameld: ook voedsel zal richting hulpbehoevende medemens worden ge zonden. Vooral in Roemenië is voedselhulp nodig. Hevige kou en ondervoe ding eisen mensenlevens, vooral in de kwetsbare groepen als baby's, bejaar den en zieken. Op diverse plaatsen in de Westhoek staan kratten in wirikels, waarin de hulpgoederen kunnen worden gedeponeerd. Een contactpersoon van Dorkashulp zal het aldus ingezamelde voedsel meenemen naar Andijk, vanwaar het met getrainde koeriers op de plaats van bestemming wordt ge bracht. Zo werden reeds afgeleverd: 50 ton kleding in Israël, 12 ton voedsel en kleding in Roemenië, 6 ton voedsel en kleding in Polen, 1,5 ton in Rusland. Voor dit jaar zullen deze cijfers ruimschoots worden overtroffen, zo luidt de verwachting. Inlichtingen over het Dorkaswerk, bij S. den Boer (01110-2090), C. den Boer (01110-2225), J. Jonker (01115-1318) of W. Slaager (01115-1521). ZIERIKZEE - De Zeeuwse Stich ting Steun aan Israël organiseert een cyclus van drie dorpsavonden over Is raël. Een traditie inmiddels, in de wetenschap dat de avonden goed worden bezocht en derhalve in een grote behoefte voorzien. De avonden worden gehouden in Koudekerke (18 februari), op 20 februari in Nieuw- dorp en op woensdag 19 februari in het verenigingsgebouw aan het Vrije. De avonden beginnen om 20.00 uur en zijn gratis toegankelijk. Belangstellenden kunnen kennis maken met vele Israëlitische artike len, die ook verkocht worden. De op brengst daarvan wordt geschonken aan het Israëlitisch-medisch werk ter plaatse. De gasten op de dorpsavon den worden naast uitgebreide infor matie ook vergast op koffie met ori ginele Israëlitische koek. Voor de postzegelverzamelaars is er een rui me collectie zegels uit het beloofde land, waarvan de baten eveneens naar Israël gaan. Volgens de waarnemend dijkgraaf blijft in het waterschap nog wel vol doende bestuurskracht aanwezig om „ondanks deze jaren durende onze kerheid datgene aan de wegen te doen dat nodig is". In 1985 is veel ge daan en ook voor 1986 staat veel op het programma. Of dit ook in 1987 fi nancieel nog kan, valt volgens Klom pe te betwijfelen. Voor het wegenon derhoud is van de geschotsplichtige ingelanden belangrijke bijdragen ge vraagd en verkregen. „Dat mag ook weieens gezegd worden". Die aanwezige bestuurskracht bin nen het waterschap kwam ook ter sprake, toen Klompe de plannen van gedeputeerde staten van Zeeland be sprak, die een concentratie van de waterschappen tot twee - één boven en één onder de Westerschelde - in houden. Die plannen zijn volgens Klompe alleen gemotiveerd vanuit Waarnemend dijkgraaf L. J. Klompe achter de bestuurstafel. het kwaliteitsbeheer. Een studie naar de drie traditionele taken van de Zeeuwse waterschappen, water kering, waterbeheersing en de we gen, heeft in oktober geleid tot een rapport, waaruit blijkt dat de zeven waterschappen voor die taken de meest optimale vorm in de Zeeuwse situatie zijn. Klompe staat niet alleen in die me ning, want alle waterschappen heb ben zich tegen de concentratie uitge- Greet van den Ouden. Pin Berrevoets. Initiatief Vrouwenontmoetingscentrum ZIERIKZEE - Waar kiezen vrouwen voor? is de titel van een thema-avond, die het Vrouwenontmoetingscen- trum in het kader van de komende gemeenteraadsver kiezingen zal houden op woensdagavond 26 februari in het gebouw De Driehoek, Kerhof NZ 8 te Zierikzee. Het Vrouwenontmoetingscentrum heeft drie vrouwen, die op een verkiesbare plaats staan, uitgenodigd om in het kort te vertellen over wat hun respectievelijke partijen op het programma hebben staan en om deel te nemen aan een forumdiscussie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3