streeknieuws 'n ZOMERZOTHEID Uitbundige ijspret in Renesse Een vrouw in het spel Zeeland wil einde probleem bloedtransport Proces tegen Walesa begonnen Effect restauratie vaak teniet gedaan 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 DEN HAAG - De voorlichting over strafzaken vereist naar het oordeel van minister Korthals Altes (Justitie) .grote aandacht". Hij zei dat maan dagavond tijdens mondeling overleg met leden van de justitie-commissie uit de Tweede Kamer. Hij heette Dietrich Buxtehude. Een beetje vreemde naam, vindt u niet? Dat kwam omdat hij eigenlijk een Zweed was die op dertigjarige leeftijd naar Duitsland verhuisde en daar tot aan zijn dood woonde. Weinig mensen weten nu nog wie Dietrich Buxtehude was, maar in zijn tijd was hij wereldberoemd. Veertig jaar lang stond hij aan het hoofd van een intens muziekleven in de stad Lübeck. Zijn 'Abendmusi- kenwaren vermaard en op de jonge componisten oefende hij een gewel dige aantrekkingskracht uit. Zij hadden er heel wat voor over om naar het verre Lübeck te gaan om les sen te nemen bij de beroemde Buxte hude en te luisteren naar zijn prach tige muziek. In 1703 meldt zich een jongen van 18 jaar bij de beroemde Buxtehude. De jongen zou later zelf nog beroem der worden dan de op dat moment 67- jarige Buxtehude. Het was Georg Friedrich Handel. Hij studeert enige maanden onder leiding van de com ponist en gaat weer weg. In 1705 meldt zich een andere jon gen bij Buxtehude. Het is de 20- jarige Johann Sebastian Bach. Tóen een talentvolle jongeman, later bleek hij een wonder te zijn. Ook Bach studeert enkele maanden bij de toen bijna 70-jarige Buxtehude. Aan beide jongens doet Buxtehude een ongelofelijk mooi aanbod: 'Beste Georg, beste Sebastian, jij mag mijn opvolger worden hier in Lübeck.' Denk je eens in! De kans van je le ven: opeens aan het hoofd te staan van één van de beroemdste cultuur centra van Europa. Maar Georg Friedrich Handel zegt: 'Nee, dank u' en ook Johann Sebas tian Bach denkt diep na en spreekt dezelfde woorden uit. Waarom bedanken beide jongens voor deze geweldige eer? Wat houdt hen tegen? Er is een vrouw in het spel. Het is de bijna 30-jarige oudste dochter van Buxtehude. Er was aan deze eervolle benoeming één voorwaarde verbon den. De opvolger van de organist was verplicht de oudste dochter van zijn voorganger te trouwen! Zo was ook Buxtehude zelf getrouwd met de dochter van zijn voorganger Tunder. Daarom weigerden beide jongens. Zij wilden haar eenvoudig niet. Bach was trouwens al verliefd op Maria Barbara en Handel zal ook wel er gens een vriendinnetje gehad heb ben, hoewel hij de huwelijke staat nooit bereikt heeft. Zo is de hele muziekgeschiedenis anders verlopen door één meisje, dat niet gewild werd. Het kan verke ren In 1707, twee jaar later, stierf Bux tehude. Ik kwam er niet achter wie wel met zijn dochter getrouwd is of was dat niemand? Het doel achter deze op het eerste oog wat vreemde regeling was natuurlijk niet zo gek. Door de eis van 'trouwen met de dochter' was de oude organist verze kerd van financiële zorg van zijn schoonzoon nadat hij zijn organist schap had neergelegd. Hoe kom ik nu vandaag op het ver haal van de dochter van Dietrich's dochter? Omdat zaterdagavond in de Rooms-Katholieke kerk een belang rijk werk van deze Dietrich Buxte hude wordt uitgevoerd. Het is de cantate 'Jesu meine Freude', naar ik mij heb laten vertellen het slotwerk van het koorconcert door het Zierik- zees Kamerkoor. Wellicht ontdekt u dat Buxtehude Bach heeft geïnspireerd en dat je in het verdere leven van Bach veel van Buxtehude opmerkt. Veel, behalve zijn dochter. Marzas MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de minis ter van Verkeer en Waterstaat ge vraagd voor spoedtransporten van de Rode Kruis bloedbank in Dor drecht naar de Zeeuwse ziekenhui zen het gebruik van zwaailichten en geluidssignalen toe te staan. Zulke spoedtransporten komen gemiddeld vier keer in de maand voor als er sprake is van levensgevaar voor de patiënt, schrijven gedeputeerde sta ten aan de minister. Tbt nu toe zijn de spoedtransporten steeds uitgevoerd met auto's met spe ciale licht- en geluidssignalen. Maar de overleggroep Optische Geluidssig nalen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geadviseerd dat voor taan niet meer toe te staan voor auto's van de bloedbank. Als de signalen dan toch worden gevoerd, betekent dat verbalisering. De bloedbank heeft daarop aan de Zeeuwse zieken huizen meegedeeld, dat zij geen ga rantie meer kan geven op tijdige leve ring van bloed en bloedderivaten. Het provinciaal bestuur zegt begrip te hebben voor het standpunt van de overleggroep. Men vindt het ook niet nodig om voor de gewone bloed- transporten naar Zeeland een uitzon dering te maken. Maar als het om een spoedtransport gaat, moet een snel vervoer met zwaailichten en signalen mogelijk zijn. Zeeland heeft geen eigen vestiging van de bloedbank. Wel zijn er plan nen geweest om een dergelijke bank in Goes te vestigen, maar dat bleek te duur. Alle Zeeuwse ziekenhuizen zijn nu aangewezen op de bank in Dor drecht. Het provinciaal bestuur in Zeeland heeft ook staatssecretaris Van der Reijden gevraagd, zijn invloed aan te wenden om spoedtransporten van bloed naar Zeeland mogelijk te ma ken. GDANSK - Het proces tegen Lech Walesa is begonnen, zo heeft de rechtbank dinsdag in Gdansk be kendgemaakt. De vakbondsleider staat terecht op beschuldiging van „laster" tegen de Poolse staat. Wale sa wordt ten laste gelegd leden van de officiële kiescommissie te hebben beledigd door het resultaat van hun werk na de parlementsverkiezingen van afgelopn oktober in twijfel te trekken. Volgens Walesa waren de opkomstcijfers lager dan de kie scommissie voorhield. Hij baseerde zich daarbij op cijfers afkomstig van waarnemers van het verboden vak verbond Solidariteit. De vak bondsleider heeft laten weten dat hij met zijn optreden in oktober nie mand heeft willen beledigen. Het is de eerste maal sinds de af kondiging van de staat van beleg in december 1981 dat de vakbondsleider en Nobelprijswinnaar Lech Walesa terechtstaat. Hij kan worden veroor deeld tot een gevangenisstraf van maximaal twee jaar of een geldboete. Walesa wordt verdedigd door drie vooraanstaande advocaten. Voor het gerechtsgebouw, dat dins dag alleen toegankelijk was voor per sonen met een pasje, hadden zich 50 aanhangers van de vakbondsleider verzameld. Het proces wordt bijge woond door een aantal westerse jour nalisten. Walesa droeg een trui met het op schrift „God en vaderland" en een speldje van „Solidariteit". Vlak voor de aanvang van het proces zei hij „op alles voorbereid te zijn". UTRECHT - De CDA-fractie in de Tweede Kamer ziet geen reden om de discussie te heropenen over de vraag of bijstandsuitkeringen aan geschei den vrouwen moeten worden ver haald op hun ex-echtgenoten. Fractie voorzitter De Vries heeft dat maandag in Utrecht gezegd. Woensdag 12 februari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Vara Filmclub. 14.45 uur Pippi Langkous, serie. Afl.': Met Pippi op zwerftocht. Pippi gaat op zoek naar Tbmmy en Annika; nieuwe avonturen tegemoet, en afl..: Pippi gaat bedelen. Pippi ontmoet een marskramer die lijm verkoopt. 15.35 uur Diana, Engelse serie naar de gelijknamige roman van Dender- field. Afl.Oorlog. Als de Tweede We reld Oorlog uitbreekt krijgt Jan op dracht naar Frankrijk te gaan. Bij toeval ontmoet hij Diana weer. 16.25 uur Mr. Belvedere, comedy serie. Afl.: Knock out. 16.50 uur Smurfen, tekenfilmserie. 17.04 uur Een losprijs voor het opper hoofd, jeugdfilm naar het boek van O'Henry. Twee boeven denken snel aan geld te kunnen komen door een jongetje te kidnappen. Het jongetje is echter snel en heel slim. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Büch, magazine over boe ken.. 18.25 uur Engels voor gevorderden. Follow Through. Les 13a. (herh.). 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. 19.00 uur Snorkels, tekenfilmserie. 19.23 uur VARA's filmnieuws. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Vaccinatie voor kinderen. Nederlands Comité UNICEF. 20.35 uur Sterrenshow, showpro gramma gepresenteerd door Willem Ruis. 22.00 uur Achter het nieuws, actuali teitenmagazine. 22.35 uur Sonja op woensdag, discus sieprogramma. 23.35 uur Carmiggelt, hij vertelt uit eigen werk zijn verhaal „Tof" uit de bundel "Gewoon maar doorgaan". 23.50 uur Journaal. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Een mama is een ei, kinder programma 15.46 uur Theo Thea op herhaling, kinderprogramma. Afl. Dik. 16.01 uur Blikskaters, kinderen ma ken hun eigen reportages over onder werpen die hen na aan het hart lig gen. 16.17 uur De gebroeders Leeuwen hart, serie naar het boek van Astrid Lindgren. Afl.: 2. Jonathan Leeuwen hart moet naar het Bramendal om de verrader uit het Kersendal te ontmas keren. Kruimel reist hem achterna. 16.42 uur Hoe weeg je een olifant, programma voor kinderen die graag hun hersens laten werken. 16.57 uur Laurel Hardy, film van de dikke en de dunne uit 1939. Stan verzint een smoes voor zijn vrouw om zo alleen met Ollie op stap te kunnen. Zijn vrouw heeft hem in de gaten en neemt ze te grazen. 17.22 uur Jipsloop. Kleuterprogram ma. 17.40 uur TEMA: Bericht uit het nieuws. 18.10 uur Trekking Staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de Politieke Partijen: Reformatorische Partij Fe deratie. (R.P.F.). 19.22 uur Van Gewest tot Gewest, ac tualiteiten. Vandaag: 1. Hoe mooi is welstand. 2. Mondriaan in veelvoud. 20.10 uur Nederland C, cultureel ma gazine. 20.45 uur Grosze Fuge 1 en 2. Deel 1: Dansant. Het Nationaal ballet in een uitvoering van Hans van Manen op muziek van Beethoven uitgevoerd door het Quartetto Italiano. Deel 2: Concertant. Dezelfde compositie, nu in een muziek-registratie uitgevoerd door het Raphaël Kwartet. 21..40 uur Beeldspraak, portret van Theo Botschuyver (ontwerper). 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. 18.35 uur (ZW) Kapitein Zeppos, jeugdserie. Afl. 28: Tweng (6). Met Senne Rouffaer, Jeanine Schevernels en Raymond Bossaerts. (herh.). 19.00 uur Uitzending door derden: Katholieke televisie- en radio- omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Namen noemen, spelpro- gramma. Presentatie: Kurt van Eeg- hem. 20.55 uur Kijk uit! Verkeerstips. 21.00 uur Allemaal beestjes. Van daag: Gorilla's. Vlak voordat de Amerikaanse onderzoekster Dian Fossey vermoord werd (Kerstmis 1985), had Willy Schuyesmans nog een gesprek met haar. 21.30 uur De Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedyserie met Bill Cosby, Phylicia Ayers-Allen en Lisa Bonnet. Afl.: De looppiste (Back to the Track, Jack). Als student'was Cliff een goe de hardloper. Zijn vroegere teamge noten vragen hem nog eens een wed strijd te lopen. 21.55 uur Eiland, kunstmagazine. Met o.a. Michel Piccoli, Terry Riley en Jean-Pierre de Decker. 22.55 uur Journaal, Paardekoersen en nationale loterij. Aansl. Coda: In de kille Leprozenstraat, van Marcel Wouters. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie. Met: Ann Henderson-Stires, Rowena Wallace, Alexandra Fowler e.a. 19.25 uur Uitje doppen, informatieve serie. Vandaag: De moderne boer en tuinder, reportage over de toekomst mogelijkheden in land- en tuinbouw. 19.40 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal en programma overzicht. 20.10 uur Videomatch. Videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Speelfilm: Dagboek van een plattelandspastoor (Journal d'un curé de campagne), Franse speelfilm uit 1961 met Claude Laydu, Nicole Maurey, Nicole Ladmiral e.a. Regie: Robert Bresson. (Originele versie met Nederlandse ondertiteling). Een jonge pastoor komt naar een arm dorpje, waar hij het religieuze leven wil activeren. Hij stuit op onwil van de dorpelingen. Donderdag 13 februari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Mag ik 's met je praten?, gespreksprogramma, (herh). 16.10 uur Daktari, serie. Afl.: Claren ce komt terug. Omdat Clarence tegen een auto opgelopen is, voelt ze zich niet zo goed. 16.50 uur EO-kinderkrant, wetens waardigheden, experimenten, truc jes, film en 'een verhaal. Presentatie: Lanny van Rhee en Wim de Knijff. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenprogramma. Met: Aad Kam steeg. 18.25 uur Grafische technieken. Les 7: Lithografie. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Familie Robinson, teken filmserie. Afl.: Vroegé visite. 19.25 uur De aartsvaders, bijbelstu dieserie. Afl. 8: Zwarte koolstof. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Grizzlies van de Rocky Mountains, Canadese natuurdocu- mentaire van Albert Karvonen. 20.55 uur Ronduit-toernee, discussie programma met jongeren. Thema van vandaag: Beïnvloeding. 21.55 uur Het ontstaan van het Christendom. Afl. 4: Jezus: Zoon van God of opstandeling? 22.25 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.55 uur Druppelsgewijze, irrigatie in Israël. Israëlische documentaire. 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.30 uur Telebord. Programma voor Fries-taligen. Les 17: Carnaval. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Tussen kunst en kitsch, kijkdag in het Westfries museum in Hoorn. 19.55 uur Vinger aan de pols, medisch magazine. Prestatie Ria Bremer en Peter Lens. 20.25 uur AVRO's Column, economi sche column. 20.30 uur Reis om de wereld in 80 vra gen, spelprogramma met Pim Jacobs. 21.40 uur Opsporing verzocht, pro gramma bedoeld om in samenwer king met de politie en justitie mis drijven op te lossen. Presentatie: Catherine Keyl en Will Simon. 22.15 uur AVRO's column. Mr. G. B. J. Hilterman bespreekt de toestand in de wereld. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor- doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur De smurfen, tekenfilm. 18.35 uur Rondomons. Duitse 13- delige serie over kinderen uit Rio de Janeiro en München die regelmatig contact met elkaar hebben. Afl. Car naval in Rio. 18.55 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Vandaag: Lamsvlees in korstdeeg. Presentatie: Etienne Coc- quyt. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van Televisie en Onder neming. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Kunst-zaken 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram ma met speelkaarten. Presentatie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Dallas, Amerikaanse serie. Serie rond het wel en wee van de fa milie Ewing met Barbara Del Ged- des, Linda Gray, Larry Hagman e.a. Sue Ellen keert terug naar South- fork. Mark en Pam bereiden een va kantie in Europa voor. 22.35 uur Journaal. Aansl. Coda: Trio Arcate (viool, altviool en cello): Alle gro en Innocente uit Trio, opus 53, Haydn. BRT 2 19.00 uur Encyclopedie. Vandaag: Koffie. 19.25 uur Gezonde voeding. Afl. 9. (herh). 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Ferestadeh, drama van Par- viz Soyyad met Parviz Soyyad, Mary Apick, Housheng Tbuzie e.a. Vervolg van pagina 2 aantasting van de kapconstructie door houtparasieten, gebreken aan muurplaatconstructies door lekkage, aantasting van interieur (orgel) en pleisterwerk door verwarming en het afvallen van stenen, waardoor dak lekkage ontstaat. Bij later verrichte restauraties was sprake van een dak dat als gevolg van roesten van ijzeren draagbalken na zeven'jaar weer op instorten stond. In zijn reactie op deze bevindingen zegt de minister dat het volgens hem deels gaat om incidenteel voorko mende éénmalige gevallen, deels om duidelijk onzorgvuldig of ondeskun dig uitgevoerde werken en deels om gebreken als gevolg van gebrek aan onderhoud. Die incidentele gevallen noemt hij moeilijk oplosbaar. Ondes kundigheid noemt hij alleen op te lossen door betere voorbereiding en meer controle tijdens de werkzaam heden. Gebrek aan onderhoud is vol gens hem alleen op te lossen door sti mulering via subsidieverlening. Voorwaarden Subsidie-ontvangers moeten zich aan een aantal voorwaarden houden, maar volgens de Rekenkamer zijn veel artikelen niet meer dan een dode letter. Tbezicht op de werkzaamheden en de financiële afwikkeling geschie den volgens de Rekenkamer niet ge heel conform de subsidievoorwaar den en er wordt onvoldoende nagegaan of de eigenaars zich houden aan verplichtingen als verzeke ringsplicht, brandpreventiemaatre gelen en onderhoudsplicht na de restauratie. De minister heeft over het alge meen kritisch gereageerd op de be vindingen van de Rekenkamer. Hij kon zich met de conclusies en het me rendeel van de aanbevelingen wel verenigen, maar hij noemde de be wijsvoering vaak niet sterk. De mi nister zei te betreuren dat onvoldoen de aandacht is besteed aan de in gang zijnde ontwikkelingen, die vaak ver beteringen inhouden. ROTTERDAM - Aan de recherche school in Zutphen wordt aan rijks- en gemeentepolitie in november van dit jaar voor het eerst de mogelijkheid geboden tot het volgen van een vijf daagse vuurwapenscholing. De cur sus is vooral bedoeld voor politie mensen die zich bezighouden met legaal en illegaal wapenbezit. Lesbisch De werkgroep van lesbische vrou wen in Zeeland, Prima Donna, houdt zondag 16 februari een thema middag. Op het programma staat een inleiding over ervaringen met les bisch ouderschap. De bijeenkomst is in het vrouwenontmoetingscentrum Jet, Zusterstraat 13 te Goes en begint om 15.00 uur. 110 door CISSY VAN MARXVELDT Zondagmiddag 12 00 uur opende de ijsvereniging Renesse ais een non de eersten de ijsbaan te Renesse. Op deze eerste dag trok de ijsbaan erg veel belangstelling van het sehaatslustige publiek, ómdat veel rijders uit de regio naar de Re- nesser baan trokken. Dit betekent voor de ijsvereniging een onverwachte financiële meevaller. Bij de meting van de ijsdikte op zaterdag bleek het ijs op de baan al 6.5 cm dik. waarop het besluit werd genomen om zondag om 12.00 uur open te gaan Het ijs verkeerde bij de opening in een uitstekende conditie. Later op de dag ontstonden, misschien door de grote drukte, echter enkele lelijke scheuren in het ijs. Vandaar dat werd besloten de baan s ochtends gesloten te houden, om het ijs te laten herstellen. Gedurende de krocusvakantie zal de baan iedere dag vanaf half elf geopend zijn. s /loonds cal de baan vanaf 7 uur geopend zijn. Aan het eind van de week hoop men. evenals vorig jaar. waar een marathonwedstrijd te organiseren. Hierover is al contact geweest met de ijsverenigingen uit Burgh-Haamstede en Zierikzee. „Waar zijn de anderen?" vroeg G. J. mat. „Al naar boven," zei Reep onver schillig. „Zeg, wat mankeert er aan?" vroeg Jef opeens. En G. J. die alles had willen ver zwijgen, antwoordde kreunend: „Ik ben een gebroken man." „Hoe komt dat opeens? Hier steek eens op." „Nee, dank je. Nee, dank je wel. Ik ben... ik ben gebroken." „Ja. dat weten we nu al," zei Jef. „Wat is er gebeurd?" En toen zei Gerrit Jan met de moed der wanhoop: „Ik ben verloofd!" Reep ging overeind zitten. Jef nam de sigaret uit zijn mond. „En met wie in vredesnaam''" „Met... met Ella," zei Gerrit Jan. „Ga weg." zei Reep ongelovig. „Nee, het is maar al te waar," zei G. J. bitter. „Heb je haar gevraagd?" vroeg Jef. „Nee, zij mij," beleed Gerrit Jan. „Tbnminste, dat geloof ik," kreunde Gerrit Jan. „Maar hoe ging het dan?" hield Jef aan. „Ja, ik weet het! We zaten onder een treurwilg, enne..." „Ja, zie je wel, dat had je nooit moeten doen," zei Reep. Jefs wangen bolden. „Nou, en toen zei ik, dat ik een zaam was of zo iets en toen opeens zat ze met haar hoofd op mijn schouder en ze snikte en toen zei ze, dat ze van me hield, geloof ik..." Gerrit Jan keek om sympathie smekend naar Jef en Reep. En hij had niet de uit barsting die volgde, kunnen vermoe den. Want Jef, de dikke, bolrode Jef stortte neer bij de leren clubstoel, die naast de tafel stond. De sigaret gleed uit zijn vingers en belandde ergens op de vloer. Zijn handen bebeukten de zitting van de stoel. „O, Sultan van Afghanistan," snik te Jef. „Dit is de kostelijkste... help me - een van jullie - O. ik verga! Dit is de meest koninklijke mop... ha, ha, ha, ha! Hij is góed! Hij is beestachtig góéóéd!" Hij hief even zijn gezicht. Hij keek naar Gerrit Jan. Zijn ogen traanden. „En wat deed jij! weende Jef. „Ga zitten, vent," zei Gerrit Jan. „Zeg. ik zal jou nóg eens wat vertel len." „Oh! Ha. ha. ha, ha! Nee... dat hoeft nooit meer... na vandaag... Hoe is het toen verder gegaan, zeg? Heeft ze zich finaal in je armen geworpen"'" „Ja," zei Gerrit Jan somber, „zo on geveer." „Ik zou haar hebben laten vallen," zei Reep. „Ja, jij zou wat, jij zóu niks...! Jij zou nèt gedaan hebben, wat ik heb ge daan." „Nee, dank je wel. Iedereen is niet zo'n kaffer als jij bent," verdedigde Reep zich. Jef trommelde weer op de stoel. „En... en... krijgen we nou feest?" hikte hij. „Nee. stómmerd." raasde Gerrit Jan. „Het is geheim. Niemand mag er iets van weten." „Oh, dat dacht ik al... dat dacht ik al..." Jef legde zijn hoofd op zijn ar men. „Daarom vertel je het ons zeker al vast... Vertelt zij het ook aan ieder een?" „Als je nou niet gaat zitten!" bul derde Gerrit Jan, „dan sla ik je op je gezicht." Jef rees, verschrikt, overeind. „Het geluk heeft een merkwaardi ge uitwerking op jou," zei hij ont daan. „Je hebt een slechte verloving over je. Hoe moet dat worden, als je later getrouwd bent." Jef stak zijn hand uit. „Nou kerel, wel gefelici teerd, hoor!" Hij schudde Gerrit Jans hand. „Van harte hoor! Van harte!" „Ja," zei Reep, „dat is waar ook," en hij lachte sardonisch, „ik voeg mijn beste wensen bij de zijne!" Gerrit Jan rukte zich los. Hij sprong op. „Jullie kunnen allebei naar de hèl lopen!" schreeuwde Ger rit Jan. Hij hield de handen tegen zijn oren gedrukt. Hij rende de trap op. Maar toen hij boven was en nog even over de balustrade naar beneden keek zag hij Reep en Jef, naar om hoog blikkend, staan. Ze hadden bei den de hand op hun hart gelegd. En ze zongen beiden met een laaiend en thousiasme: ,,Ich weiss nicht was soil es bedeuten Das ich so trau-aurich bin..." Met de kreet van een getergd dier stortte Gerrit Jan zijn kamer binnen. En door de dichte deur hoorde hij nog: „Ein Marchen aus a-ülten Zeiten ..Das kommt mir nicht aus dem Sinn..." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6