SGP-fractie wast college Bru de oren over gevoerd beleid Lijst Van de Velde legt zich neer bij raadsmeerderheid Wrange vruchten plukken na grove supermarktfout Algemene Beschouwingen Bruinisse Bruse CDA heeft weinig aanmerking op collegebeleid t 4 Het laatste looord is nog (steeds) niet gezegd over de in aanbouw zijnde super markt. Recreatie aan het water is belangrijk voor Bru (zie lijst van de Velde). Ontbreken van politieke moed en besluitloosheid BRUINISSE - De fractie van de SGP wast in de al gemene beschouwingen op de gemeentebegroting '86, het college de oren. De pre caire financiële situatie wordt onder meer geweten aan „het ontbreken van po litieke moed en besluit loosheid. Op z'n minst had u de raad duidelijke signa len kunnen geven, in het bijzonder betreffende de geldverslindende reserve ringen voor de sporthal. Het ontbreekt u aan poli tieke moed om de raad te confronteren dat het een bodemloze put zal zijn en een offer op het onverza digbaar sportaltaar waar het gemeenschapsgeld van de hele gemeente op ver teerd zal worden". Regeren is vooruitzien, ook in de SGP-visie, maar dat vooruitzien zal in Bru de grootste problemen geven: .de toekomst is niet rooskleurig. „Wij hoeven niet op veel goeds te rekenen, waar iedereen maar doet wat recht is in zijn ogen. Met Gods Wet en Woord wordt schier geen rekening meer ge houden, ook niet in de plaats onzer inwoning. Wij hebben met droefheid moeten constateren dat er weer een mijlpaal is bereikt door het invoeren van zondag-tennis. Er is gebroken met Gods Wet, maar ook met de alou de tradities van de Bruse bevolking", aldus de SGP. Oogsten De fractie noemt het vierde jaar van een raadsperiode 'het oogstjaar van het college', maar er valt nu wei nig te oogsten met een tekort van an derhalve ton. „Er zijn dus duidelijk grenzen overschreden. Met bijstellin gen maakt u de begroting sluitend, wat onze fractie een slecht sluitend slot vindt. Wanneer de raad op deze voet voort gaat hebben wij te ver wachten dat straks van regeringswe ge het artikel twaalf gemeente'wa- pen' op ons zal worden gericht, om daarna het dodelijk schot te ontvan gen". De SGP wijst de weg terug: de overheid moet haar grenzen kennen; aan de burgers en bedrijfsleven de nodige vrijheid laten; doch daarbij het kompas hanteren 'Vreest God en houdt Zijn geboden, want dat be taamt alle mensen', d.w.z. overheden èn onderdanen. De fractie wil voorts van het colle ge weten hoe eventuele tegenvallers of onvoorziene kosten worden gedekt Ondanks kritiek op dekkingsplan: BRUINISSE - Hoewel met tegenzin legt "de fractie van lijst Van de Velde zich neer bij het tot nu toe gevoerd be leid, maar vult aan dat nu bewaarheid wordt dat niet op alle punten een goed beleid is gevoerd. Het tekort op de begroting is geen goede zaak en er moet gestreefd wor den dit in het vervolg te voorkomen. A. J. Bal kondigde als fractievoorzitter ook tegen een aantal punten te zijn van het dekkingsplan. gemene beschouwingen en vindt het vervolgens een trieste zaak dat er nog steeds niets gebeurt dit probleem te verhelpen. De verlaging van reserves voor het sociaal fonds is niet verstandig, even min als het minder schoon te laten maken van de straatkolken. De aan leg trottoir Dorpsstraat vindt Bal, moet betaald worden uit het fonds dorpsuitleg en tot slot vindt de frac tie het merkwaardig dat de rente van de reserves algemene dienst zijn toe gevoegd aan de kapitaalsdienst. Samenwerking „Voor intergemeentelijke samen werking staat onze fractie niet te trappelen. Uit de praktijk is geble ken dat bij de meeste gemeenschap pelijke regelingen de financiën de pan uit rijzen. Bovendien geef je op den duur alles uit handen en wordt alles geregeld in de grote steden van de provincie. Wanneer het niet ver plicht is, zullen wij de laatsten zijn om onze goedkeuring hieraan te ver lenen", aldus Bal. Zijn fractie vindt het wël een goede zaak om toetreding tot de (gemeenschappelijke regeling) DGD te overwegen. Lijst Van de Velde vindt dat Brui- nissc het grootste belang heeft bij een goed functionerend Grevelingen- schap. „Wanneer in de naaste toe komst de recreatie zich uitbreidt en er buitendijkse voorzieningen moe ten komen om de recreanten te kun nen ontvangen, ze te kunnen geven waar ze voor komen: strand, water en goede toevocrwcgen", zo betoogde de fractievoorzitter. Ook de partij van lijsttrekker Van dc Velde vindt dat het hoofdstuk openbare orde in Bruinisse en heel Schouwen-DuiveJand in vele opzich ten tekort schiet. De partij consta teerde dat reeds vele malen in hun al- Integratie Instemming betuigt Bal met de stu die tot integratie sporthal-dorpshuis, en denkt dat hieraan vele voordelen kleven. Verstandig om een stuur groep te vormen voor het technisch deel. „Wij betwijfelen of het niet mo gelijk is om op de één of andere ma nier uit het één of ander fonds een ton extra te reserveren", aldus Bal, die er niet bij zei wélk fonds. De PvdA/Lijst Van de Velde vindt het bij monde van fractievoorzitter Bal eigenaardig, dat tot op heden niets bekend is over de stichting ge meenschappelijke bibliotheekvoor ziening Schouwen-Duiveland, en vindt dat dit onderhand wel tijd wordt. De partij is (weer) van plan om zich volledig in te zetten voor het verkrij gen van nieuwe oester- en mosselper celen, wéér dan ook. Er moeten mo gelijkheden worden geschapen dat de Bruse vissers oesters kunnen gaan vissen in het Grevelingenmeer: het meer hoort bij de Bruse vissers, is de mening van Bal en fractiegenoten. Niet akkoord „Door de op- en aanmerkingen door ons gemaakt in deze beschou wingen, kunnen wij de begroting 1986 niet in z'n geheel voor akkoord verklaren, hoewel we in sommige ge vallen het wel met het college eens zijn". met een lege post onvoorzien. Ten overvloede wijst de fractie er op, dat al vier jaar lang in hun algemene be schouwingen een waarschuwing door klonk voor de nu ontstane toestand, maar niet serieus werd genomen. „Onze fractie hoopt evenwel dat de nieuwe raad stappen zal ondernemen om het financieringstekort om te zet ten in een post onvoorzien. Daardoor alleen kan Bru, Bru blijven". Openbare orde Onder het hoofdstuk openbare orde trekt de SGP fel van leer tegen de Pul en dringt aan op directe sluiting, zon der enig uitstel. Al in de AB van 1982 distantieerde de SGP zich van de jeugdsoos en gaf te-kennen 'met de Pul niets van doen te willen hebben'. De moeilijkheden van nu wijt de fractie aan spotten en sollen met alle regels van goed fatsoen, waardoor de Pul aan verwildering is overgegeven. In dit verband signaleert de partij ook de 'naaktloperij' op het Grevelin- genstrand, waardoor in de optiek van de SGP „een gezin met opgroeiende kinderen niet meer met goed fatsoen naar het strand kan gaan". De uit spraak van gedeputeerde Ventevogel, als zou naaktrecreatie goed zijn voor de bevolking, wordt dan ook van de hand gewezen met als commentaar op de gedeputeerde: „Het is een rare vo gel!" Wanneer het college een nieuwe APV (Algemene Politie Verordening) wil invoeren, zal dat er naar SGP- wens een moeten zijn waarin reke ning wordt gehouden met Gods Woord. Een APV, die vloeken straf baar stelt, de zedelijkheid en eer baarheid in het openbaar handhaaft en de zondagsrust en -heiliging be vordert. „Anders heeft het voor ons geen enkel nut en kunnen we het wel met de oude APV blijven doen". De SGP steunt het college in haar streven om (weer) een onderzoek naar baarmoederhalskanker te starten en zegt zelfs medewerking toe aan een zelfde onderzoek voor borstkanker. De fractie is en blijft tegen deelna me aan de DGD. Uiteraard steunt de fractie het stre ven tot de stichting van een bijzonde re basisschool, uitgaande van de Ge reformeerde Gemeenten in Neder land. Sport „Ondanks de berichten dat op de overheidsuitgaven betreffende de sport bezuinigd dient te worden, is men in onze gemeente druk in de 'weer te trachten een voor onze ge meenschap veel te dure sporthal van de grond te krijgen. De tijd dat de bo men tot in de hemel groeiden is al enige tijd voorbij", zo becommenta rieert de SGP de veelbesproken sporthal en verbindt daaraan een aantal vragen waarvan de belang rijkste is: Is het niet wenselijk eerst een uitspraak te krijgen van de raad of er met het oog op de financiële si tuatie voort gegaan moet worden op de sporthal-weg? De SGP acht nu de tijd rijp om de in de welvaartstijd opgerichte com missies door te lichten op hun nood zakelijkheid. De fractie stelt ophef fing voor van de commissie-welzijn en geeft geen goedkeuring tot in breng bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland. „Het ware welzijn zal zijn grondslag moeten vinden in Gods Woord". Blij is de SGP met de invoering van de rolemmer. „Door invoering van de rolemmer is ook gebleken dat bestuurders zich niet door emotione le ingezonden stukken moeten laten beïnvloeden. Onaanvaardbaar De SGP laat het onaanvaardbaar horen over de manier waarop het be grotingstekort is gedekt, althans voor het grootste deel „Wanneer het schilderwerk door, de Rode Kruis mensen zélf moet worden gedaan, dan vragen we ons af waar we eigen lijk mee bezig zijn, gezien de schade die is toegebracht aan de Pul". Tegen stemt de fractie op de volgen de onderdelen van de begroting: in breng openbare bibliotheek; subsi dies aan eilandelijk jeugdwerk, de Pul, tennisbanen, sporthal Zierikzee, Aqua Sprint, VW Schouwen-Duive land, subsidies en staangelden ker mis (f 15.000,—) met uitzondering van het koninginnefeest. Tot slot van de algemene beschou wing spreekt de SGP de wens uit op een meer verdraagzamer sfeer in de komende raadsperiode onder elkaar. „Dan alleen kan er een beleid wor den gevoerd voor de ware belangen onzer gemeente". BRUINISSE - „Het is eerst nog een poosje tegen stribbelen en dan later toch maar toetreden. Het zal dan zeer de vraag zijn of dat voor onze gemeente fi nancieel voordeliger is. Er is in het verleden nog niet één fusie of samenwerkingsverband geweest, dat goedkoper bleek te zijn dan op eigen benen staan". Dit zegt het CDA over de hernieuwd voorge stelde toetreding van Bruinisse tot de DGD, in de al gemene beschouwing op de gemeentebegroting. Het Christen Democratisch Ap pèl heeft overigens weinig kritiek op het beleid dat is gevoerd en het komend jaar gevoerd gaat wor den. De beschouwingen gaan over het algemeen niet verder dan in stemming met-, en hier en daar een paar kanttekeningen bij het gevoerde beleid. Dat is onder meer het geval bij het onderdeel openbare orde, waar het CDA de collegezorg aangaande de onder bezetting van het politiekorps deelt. Ten aanzien van De Pul vindt de partij dat er op de kortst mogelijke termijn orde op zaken gesteld moet worden. Maaltijden Het CDA toont zich een voor stander van uitbreiding van maal- tijdverzorging vanuit In 't Opper. Ouderen en alleenstaanden zou men hiermee een groot plezier doen. Het zou de zelfstandigheid van deze groep mensen aanmerke lijk verbeteren. „Het zal de sportliefhebbers als muziek in de oren klinken dat het gemeentebestuur voornemens is om op korte termijn een stuur groep te formeren, welke zich be zig gaat houden met de eerste voorbereidingen voor het stichten van een sportzaal". Jammer vindt het CDA het, dat maar de helft (een ton) aan de reserve voor de sportzaal kon worden toegevoegd, maar heeft daar wel begrip voor. Over de gemeentelijke bestem mingsplannen heeft het CDA een uitgesproken mening: „Zoals we in 1983 reeds hebben vermeld, een enorm frustrerende en tijdroven de vorm van bureaucratie. Dat geldt voor alle bestemmingsplan nen: er zit gewoon geen schot in het geheel. Het kost handenvol geld en onze stedebouwkundige vaart er wel bij". Visserij De alom begeerde nieuwe oester- en mosselpercelen in de Oosterschelde zouden naar de wens van het CDA onderhand wei eens gehonoreerd moeten worden. „Men spreekt en vergadert hier al jaren over, maar er komt niets van de grond. Ook het vissersbedrijf is evenals de landbouw van de na tuur afhankelijk en zonder vis gronden kan men niet blijven be staan, laat staan uitbreiden of een nieuw bedrijf stichten". Instemming betuigen de christen democraten met het feit dat er .geen gemeentelijke be lastingverhoging in zit. Het 'spij tig' wordt uitgesproken over de tarieven van de reinigingsrech ten: een bittere pil voor ouderen, alleenstaanden en minder draag- krachtigen. De aangekondigde ontsluiting van het industrieterrein vindt de fractie niet urgent, maar is niet te gen. De reservering daarvoor kan beter worden opgeschoven. Het CDA is evenmin tegen reservering van gelden voor de aanschaf van nieuwe machines, maar is er wel tegen dat er iets vervangen moet worden omdat het boekhoudkun dig is afgeschreven terwijl het nog jaren dienstbaar kan zijn. Beschouwing Algemeen Belang over begrotingstekort: BRUINISSE - „Wij moeten constateren dat de niet sluitende primitieve begroting het gevolg is van een on verantwoord beleid dat op één punt in de afgelopen jaren is gevoerd. De wrange vruchten van dit beleid worden nu geplukt en een aantal zaken moet nu noodgedwongen op de langere termijn geschoven worden. Wij kunnen dan ook een gevoel van teleurstelling niet onderdrukken", al dus C. J. van Liere in de beschouwing van het Algemeen Belang, die de oorzaak van de financiële malaise wijt aan de fouten die zijn gemaakt bij de grondverkoop Dreef/Nieuwstraat: de supermarkt van de heer Van Veldhuizen. „Onze partij heeft toen voet bij stuk gehou den, hetgeen kwaad bloed heeft gezet. Nu moeten wij constateren dat de beslissing van toen ons nu voor grote problemen zet". Van Liere signaleert in deze een dubbel negatief effect: enerzijds minder inkomsten door minder grondverkoop 150.000,en ander zijds de verplichting tot aanleg van parkeerplaatsen 258.000,—). Dit resulteerde onder andere in het reeds gemelde begrotingstekort, waardoor er vier knelpunten zijn ontstaan: de stichting van de sporthal wordt op geschoven; de middenstand zal de eerstkomende jaren nergens op hoe ven te rekenen; de automatisering wordt op losse schroeven gezet en de aansluiting bij de gemeenschappelij ke bibliotheekvoorziening kan in ge vaar komen. Het AB acht de kans op een ouder wetse schoolstrijd niet gering als er een derde basisschool in Bruinisse komt. „Wij willen niemand het recht ontzeggen dat soort onderwijs te vol gen waarvoor hij of zij kiest. Wij voorzien echter grote problemen als de derde basisschool op gereformeer de grondslag, uitgaande van de Gere formeerde Gemeenten in Nederland te Bruinisse, volgend jaar van start gaat. Wat gebeurt er bijvoorbeeld met de huisvesting, indien één van de twee basisscholen verder in leerlin genaantal terug loopt? Gaan we dan drie scholen in één gebouw krijgen?" Sportzaal Volop kritiek heeft het AB over de stichting van de sportzaal, waarvan het AB vindt dat het college de zaken wel wat al te erg bagatelliseert. Van Liere doelt hier op het plan van de toenmalige wethouder en partijge noot dr W. F. M. Vonk dat als belache lijk en onhaalbaar bestempeld werd, maar nu (zes jaar later) op haalbaar heid wordt onderzocht door een in te stellen stuurgroep. Bij de samenstel ling van die stuurgroep zet het AB vraagtekens: „Wat moet een ambte naar Algemene Zaken in die stuur groep? Wij kunnen ons niet aan de in druk onttrekken dat u de namen van de commissieleden al ingevuld hebt en daarbij voorbijgaat aan de in het verleden verworven kennis". Van Liere besluit het sportonder deel alsvolgt: ,,U kunt het niet verko pen aan de sportwereld van Bru, dat door een beleidsbeslissing van de meerderheid van de raad omtrent de supermarkt, de vestiging van de sportzaal op de lange baan geschoven wordt. Wij zijn van mening dat de sportzaal zo snel mogelijk gereali seerd moet worden, zéker voor 1988". Over de recreatie zegt het AB er .vertrouwen in te hebben dat Bru in de komende jaren er in zal slagen een exploitant te vinden voor de uitvoe ring van de tweede en derde fase op Aquadelta. Belangrijk in verband met de werkgelegenheid en belang rijk omdat de gemeente hier financië le vruchten van kan plukken. Zorgen heeft de partij over de situa tie van de plaatselijke VW. Een blij vende promotie van Bruinisse is voor middenstand en horeca gewenst en daarom verwacht het AB een bemid delende rol van het college teneinde de financiële knelpunten bij de WV op te lossen. Vijf voor twaalf „Voor de mosselvisserij is het vijf voor twaalf. Voor Bruinisse van emi nent belang. Het is ronduit schande lijk dat met het voltooien van de Oosterscheldewerken in zicht nog steeds geen zekerheid bestaat over de uitgifte van nieuwe percelen op de Voordelta voor de kust van Zeeland en Zuid-Holland of in het oostelijk deel van de Waddenzee", aldus Van Liere, die verder zegt zich te blijven inzetten voor de (tijdelijke) opslag van mosselzaad en halfwasmosselcn op de Grevelingen. Verblijd is het AB over de grens wijziging van dc gemeente en komt met een belangrijke vraag: „Wij zijn benieuwd of er in de komende jaren nog bedragen te verwachten zijn van bouwleges op de Philipsdam". Hoewel met belangstelling kennis te hebben genomen van het college- voornemen tot toetreding bij de DGD, blijft het AB van mening zo lang de toetreding niet verplicht wordt gesteld, „niet toe te treden tot dit logge en zeer dure lichaam. Het bevorderen van de gezondheidszorg vinden wij zonder meer een belang rijke taak van de gemeente en daar om zijn wij wèl voorstander van afna me van een pakket jeugdgezond heidszorg in verband met de ophef fing van de schoolartsendienst". Evenals de SGP vraagt het AB zich het nut af van de welzijnscommissie nu de interesse van de burgerij op dit punt is gedaald tot het absolute nul punt en stelt vervolgens voor de com missie in de komende raadsperiode 'op te heffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4