LANDBOUWBELANG BRU VIERT HET EEUWFEEST Noordwelle nam afscheid van 'juf' Nelle Root streeknieuws ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 februari 1986 Nr. 23879 3 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken It. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40.00per jaar f 152.50losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W Belangrijk Oud papier Alle inwoners van Nieuwerkerk die nog oud papier in huis hebben, in welke vorm dan ook, kunnen daar van worden verlost op zaterdag 15 fe bruari. Dan wordt het papier weer opgehaald door jeugdsoos De Kêête. OOSTERLAND Plattelandsvrouwen Onder het motto: „vrijheid, gelijk heid en vrede", moest de positie van de vrouw worden verbeterd. Na tien jaar voor de vrouw werd vorig jaar in Nairobi de wereldvrouwenconferen tie van de Verenigde Naties gehou den. Mevrouw P. J. de Rooy-Janse uit Wemeldinge bezocht deze conferentie. Zij komt op uitnodiging van de afde ling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen dins dag 18 februari vertellen over haar er varingen. De bijeenkomst wordt ge houden in Oosterhof te Oosterland en begint om 19.30 uur. Toneel De Toneelgroep van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs in Duive land geeft vrijdag 21 februari haar jaarlijkse uitvoering in dorpshuis Oosterhof te Oosterland. De groep bestaat uit drie oud-spelers en vijf debutanten. Het blijspel in drie be drijven heet Het Dievennest en be gint om 20.00 uur. De feestelijke avond wordt afgesloten met een bal, waaraan het Schelde Trio zijn muzi kale medewerking verleent. MIDDELBURG Gespreksgroep FIOM-Zeeland De FIOM-Zeeland. een hulpverle ningsinstelling bij onder meer alleen staand ouderschap, begint woensdag 5 maart een gespreksgroep voor we duwen en weduwnaars, die met hun (jonge) kinderen zijn achtergebleven. Tijdens de bijeenkomsten worden thema's besproken als Opvoeden in je eentje, Reacties uit de samenleving en Financiële beslommeringen. De opzet is om tien keer bij elkaar te ko men op de woensdagavond. De avon den beginnen alle om 20.00 uur en worden gehouden in het FIOM-onder- komon, Varkensmarkt 1 in Middel burg. ROTTERDAM - De gemeente Rot terdam vreest een uittocht van ver plegend personeel in de gemeentelij ke ziekenhuizen als de salarissen van deze groep niet kunnen worden ver hoogd. Minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken heeft wel op een dergelijke verhoging - naar het rijks niveau - aangedrongen, maar de kos ten moeten door de gemeentelijke zie kenhuizen zelf worden gedragen. De gemeente Rotterdam acht dat ontoe laatbaar, omdat dan opnieuw op per soneel bezuinigd dreigt te worden. BRUINISSE - Honderd jaar geleden werd in Brui- nisse C. Hage gekozen tot voorzitter van de land- bouwvereniging 'Land bouwbelang'. Hage was de eerste voorzitter en vader van de latere burgemeester S. Hage, die in Bru wel licht beter bekend is. Hui dige voorzitter van dezelf de vereniging is M. K. Krepel, die de vereniging over de drempel van het eeuwfeest mag tillen. Dat gaat vrijdag 14 februari ge beuren met een receptie in De Cleene Mossel aan de Oudestraat. Bij een honderdjarige hoort uiter aard een terugblik, die helaas niet te geven is. Als van zovelen ging het ar chief van Landbouwbelang verloren in de golven van de februariramp in '53. Wat rest is gestoeld op herinne ringen en wat streekarchivaris H. Uil nog boven water wist te halen. Feilloos weet Krepel echter nog wel de vier voorzitters op te noemen die hem voorgingen. Na Hage kwam Joh. Padmos tot 1922 aan het roer van Landbouwbelang, opgevolgd door P. L. Krepel (vader van M. K.) die in 1967 afscheid nam. L. A. Jonker volg de hem op tot in 1981 M. K. Krepel in de voetsporen van zijn vader trad. Overigens is P. L. Krepel (90 jaar) nog steeds belangstellend ere-lid en zeker van de partij als het honderdjarig feest zal worden gevierd. Meekrapteelt Landbouwbelang werd opgericht in de tijd dat de meekrapteelt op z'n retour was. De tijd dat veel boeren in den lande het in het vertrouwde va derland niet meer zagen zitten en in Amerika hun heil zochten en vonden. Dat resulteerde weer in een enorme graan-export uit Amerika, gevolgd door extreem lage prijzen voor het graan hier te lande. Een zorgelijke tijd derhalve, ook de tijd van de in trede van kunstmeststoffen. In de kunstmest werd nogal 'geknoeid', zo als Krepel het formuleert, en dat was eigenlijk de aanzet tot de oprichting van Landbouwbelang: er werd geza menlijk ingekocht waaruit de vereni ging is voortgekomen. Overigens was er niet zoveel 'kunst' aan die mest, af komstig uit Zuid-Amerika, genaamd guano. In feite was het mest van vo gels, dat in meters dikke lagen op de rotsen aldaar voorkwam. Het streekarchivariaat heeft opge diept dat de landbouw in Bruinisse naast de visserij altijd een grote plaats heeft ingenomen met de teelt van meekrap als grootste produktie. Tben die teelt in de tweede helft van de 19e eeuw steeds meer achteruit ging om tenslotte geheel te verdwij nen, moest gezocht worden naar ver vangende teelten. Zo kwam het dat ook in Bruinisse met z'n twee meesto- ven werd overgeschakeld op suiker bieten, die met tarwe het meest ge teelde produkt was. Verder werden er in die tijd (eind 19e eeuw) verbouwd: aardappelen, erwten, uien en zomer- gerst. Wat de erwten betreft schrijft S. A. Jumelet in zijn boek 'Bruinisse in de loop der eeuwen' een speciale alinea: Een meevaller in crisistijd. „In de crisisperiode hadden velen een bijverdienste aan het uitzoeken van erwten. De commissionairs J. P. Bossers en J. D. de Korte lieten de erwten aanvoeren. Men kreeg de erwten per mud thuis bezorgd met twee zakken: één voor de goede- en één voor de slechte of kwade erwten. Eerst werd drie gulden per mud be taald, later een rijksdaalder, in die tijd een kwart van het weekloon. Hoe groter de kinderschare, hoe eer der men een mud had uitgezocht". De teelt van suikerbieten nam ver volgens een grote vlucht. Werd in 1891 nog op bijna 87 ha geteeld, in 1895 was dat reeds 144 ha en klom op tot 178 ha in 1900, 205 in 1915 en 203 ha in 1920. Daarna ging de teelt snel ach teruit tot 130 ha in 1930. De suikerbie ten waren er waaarschijnlijk ook de oorzaak van dat de vereniging in de twintiger en dertiger jaren de meeste leden had. In 1907 was het aantal 43, 1915 70, 1920 80 en 1930 75. Nu is het ledenaantal 45 stuks. Aardappels Nadat de bietenteelt achteruit ging kwam de teelt van aardappels in op komst. In de voorgaande eeuw had dit gewas sterk te kampen met ziek ten, maar geleidelijk aan werden de ze overwonnen. Een paar cijfers: in 1891 besloeg de teelt 52 ha en steeg snel tot in 1905 164 ha en daalde weer tot 135 ha in 1930. De tarweteelt bleeft constant, tus sen de 100 en 120 ha. Uien werden om Bruinisse heen weinig verbouwd. Lucerne in 1920 nog maar ruim 30 ha. De grootte van het totale Bruse bouwland bedroeg in 1891 572 ha en verloor langzaam terrein aan gras land. De laatste 'aderlating' onder ging het beschikbare bouwland bij de komst van Aquadelta, toen 140 ha land werd opgeofferd aan de recrea tie. Evenals overal in den lande was het gebruikelijk dat ten tijden van de oprichting van Landbouwbelang, de boeren een gemengd bedrijf hadden. De veelteelt stond immers in dienst van de landbouw en andersom: mest diende als groeistof en landbouwpro- dukten als voer. Op het eind van de 19e eeuw steeg in Bruinisse het aan tal stuks vee nog tot 147 koeien en een gelijk aantal kalveren, rond 1905 wa ren de cijfers 175 en 148, in 1930 130 melkkoeien en 160 kalveren. De var- kensmesterij heeft zich rond de eeuw wisseling in een stijgende belangstel ling mogen verheugen, niet elleen voor rekening van de boeren, maar zeker ook als 'spaarpotje' van de 'ge wone man'. Bruinisse telde in 1891 414 varkens en in 1930 450. Van de ruim 90-jarige Bruse varkenshond weten we dat dit aantal is teruggelopen tot slechts één (geregistreerd) varken in 1985. De overige dieren op de Bruse bedrijven in 1891: drie springstieren, vier schapen, 33 geiten, 1513 hoen ders, zestien kalkoenen, 65 eenden, twee ganzen en twee ezels. In Jumelet's boek Bruinisse door de eeuwen heen vonden we deze foto uit 1910. Op de achtergrond hofstede Zorgvlied van de latere voorzitter P. L. Krepel, die samen met zijn zus links op de foto te zien is. Op de voorgrond W. Bal met koe, die op de paasmarkt in Rotterdam de eerste prijs won. De landbouwvereniging Land bouwbelang heeft -evenals de zuster verenigingen op Schouwen-Duive- land- een belangrijke plaats ingenomen. Het was de eerste vorm van coöperatief samenwerken op landbouwgebied. Het landbouwbe lang van Landbouwbelang was niet onaanzienlijk. Het doel was en is nog steeds: de belangen van de boe renstand behartigen. Die boe renstand is overigens in de loop van de eeuw wel een stuk minder gewor den. Niet alle 45 leden hebben een ei gen bedrijf. De komst van Aquadelta betekende een verlies van éénderde NOORDWELLE - De openbare basisschool De Stove te Noordwelle nam vrijdag afscheid van 'juf' Nelle, in het dagelijks leven bekend als mevrouw Root-Koopman. Juf Nelle was al een paar maanden eerder met zwanger schapsverlof en vrijdag was ze met het resultaat (baby) en man op de school te gast voor een definitief afscheid van school en leerlingen. In een feestelijk versierd lokaal van de onderbouw werd de familie Root opgewacht door de kinderen, ouders, collega's en niet te vergeten burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer met onderwijsmedewerker op de secretarie W. Bitter. Na haar aankomst vertelde juf frouw Nelle eerst iets over haar baby. Vervolgens mochten de kinderen die dat wilden de kleine, die alle be langstelling rustig over zich heen liet gaan, even vast houden. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer, die wethouder J. C. de Feiter van onderwijs - die wegens ziekte verstek moest laten gaan - ver ving, sprak de scheidende leerkracht toe. Zij vertelde hoe de juf in 1975, di- rekt vanaf de P.A. naar de kleuter school De Duinkonijntjes te Renesse Kwam. De afgelopen jaren volgde zij de applicatiecursus en daarmee werd het mogelijk, om, toen Noordwelle basisschool werd, en mede daardoor de kleuterschool in Renesse onvol doende leerlingen had voor twee leer krachten, door te stromen naar de school van Noordwelle. De burge meester sprak haar tevredenheid uit over het feit dat bij deze operatie, zo'n V/i jaar geleden, door verschuivingen binnen de gemeente alle onderwijs krachten binnen de gemeente aan het werk konden blijven. Zij dankte juf frouw Nelle en bood haar namens de gemeente het boek „Zeeland in Vo gelvlucht" aan. Zij sprak daarbij de hoop uit dat zij, als zij de verhuizing naar Brabant achter de rug heeft, met dit boek met veel plezier kan terug denken op haar tijd in Zeeland. Weemoed De heer J. van Sliedregt, voorzitter van de ouderraad sprak eveneens en kele woorden. Hij vond het erg leuk dat de juf met man en kind gekomen was om op deze manier het afscheid feestelijk te vieren. Hij stelde dat een afscheid altijd iets van weemoed meebrengt. Tbch veronderstelde hij dat het afscheid haar niet te zwaar zou vallen omdat de redenen ervoor, de geboorte van een baby en een baan in Tilburg voor haar man, zo prettig zijn. De heer v. Sliedregt wenste het echtpaar Root een goede tijd in Til burg toe en bood de juffrouw ten af scheid enkele attenties aan. Juffrouw Petra Westerbaan, de op volgster van Nelle, sprak kort na mens de collega's en verving daar mee de directeur de heer J. A. C. Smallegange, die ten gevolge van ziekte verstek moest laten gaan. Ook zij had enkele cadeaus aan te bieden. Vanzelfsprekend bleven ook de kin deren niet achter. Onder leiding van handwerkjuffrouw Els van Baarle hadden zowel onder- als bovenbouw een aardig cadeau gemaakt voor in de kamer van de baby. Met veel plezier Juffrouw Nelle dankte ieder voor de vriendelijke woorden en de ca deaus. Zij verklaarde met veel ple zier gewerkt te hebben. Vandaar dat zij ondanks de plezierige reden waar om ze haar werk opgaf toch zeker nog wel iets van weemoed voelde. Zij ver klaarde te hopen om straks in Til burg als vervangster toch nog wel eens wat voor de klas te kunnen doen, omdat ze het onderwijs nog niet zo maar helemaal de rug toe kon draaien. Tussen alle toespraken door waren er voor de kinderen enkele leuke ac tiviteiten georganiseerd*. Er werd koek gehapt en in groepjes verdeeld mochten de kinderen geblinddoekt een pakje opzoeken en afknippen dat door de juffen was opgehangen. Toen ieder zijn pakje had mochten ze wor den uitgepakt en vond elk kind in zijn pakje een aardig klein cadeau tje. Voor zowel kinderen als volwasse nen was er een traktatie. Tbt slot kon ieder met een hand druk, en soms tevens met een per soonlijk presentje, afscheid nemen. Voor wie belangstelling had werd na afloop van het afscheidsfeest een videofilm gedraaid met opnamen van het huwelijk van de juf en van de ba by. ZIERIKZEE Stiltekring Alle mensen die even stil willen staan bij en voor de vrede kunnen donderdag 13 februari deelnemen aan de stiltekring 'Onder de Beuzc' te Zierikzee. Tussen 19.30-20.00 uur branden daar fakkels. Het Vre- desplatform Schouwen- Duiveland nodigt ook passanten uit. om zich even aan te sluiten.. Concert Zierikzees Kamerkoor In de Rooms Katholieke kerk van Zierikzee wordt zaterdag 15 februari een concert gegeven door het Zierik zees Kamerkoor, onder leiding van Rinus Verhagc. Het concert begint om 20.00 uur. Medewerking verlenen ver der: Myra Groenendael. Karin Haak. Inez Flameling, Rien Balkenende. Wil Kerpel en Jan de Kam. Het pro gramma vermeldt werken van Hay- den, Bach, Dupré, Redford, Jeep, Ho- wells, Mendelssohn. Buxtehudc en Rheinberger. Kaarten zijn verkrijg baar aan de kerk. BURGH-HAAMSTEDE Mutaties In de gemeente Westerschouwen zijn in de maand januari overleden Jan Cente Willen de Vrieze (13/1) uit Renesse, Aartje Dijkhuizen-van der Perk (22/1) uit Burgh-Haamstede, Pieternella van der Werve-Verseput (25/1) uit Renesse en Cornelia van den Houten (27/1) uit Burgh-Haam stede. Geboren zijn Jozeph Leendert Minnaar (7/) in Burgh-Haamstede en Cassandra van Oorschot (26/1) in Se- rooskerke. SCHARENDIJKE Ijsbaan open De ijsbaan van Scharendijke is sinds zondag open voor de schaats liefhebbers. Het ijs is van een goede kwaliteit. Vooral tijdens de crocusva- kantie wordt er druk gebruik van ge maakt. NIEUWERKERK Playback Na het succes van het afgelopen jaar, is de vogelvereniging De Koli brie weer van plan om playback wed strijden te organiseren. Op 29 maart en 19 april de voorronden en de finale op 17 mei. Deze shows worden gehou den in Ons Dorpshuis te Nieuwer kerk. Degenen die zich inschrijven krijgen een herinnering mee naar huis, terwijl ook in de voorronden al prijzen zijn te winnen. Aanmeldin gen bij mevrouw Den Boer, tel. 01113- 2875 of bij mevrouw Beider, tel. 01113- 2649 of persoonlijk op het adres 't Hoefje 25 te Bruinisse. De avonden beginnen om 19.00 uur. Uitvoering Voor de jaarlijkse uitvoering is ie dereen deze week weer welkom in Ons Dorpshuis, waar men kan genie ten van muziek en toneel. Het traditi onele jaarfeest van de muziekvereni ging Oefening en Uitspanning wordt zoals gewoonlijk gehouden op de tweede vrijdag van februari. Dit jaar is dat dus op vrijdag 14 februari. De plaats is ook volgens traditie in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. Om 19.30 uur wordt begonnen met het muziek programma van de muziekyerenigin- gen Oefening en uitspanning uit Nieuwerkerk in samenwerking met Nu met Hope uit Bruinisse. Daarna volgt toneelgroep Platogo uit Goes, die voor het 16e achtereenvolgende jaar medewerking verleent. Dit jaar zal het blijspel Met de complimenten van de sjeik worden opgevoerd. Tbn- slotte is er nog bal na, waarbij de mu ziek wordt verzorgd door enkele le den van de verenigingen. De huidige voorzitter van Landbouwbelang M. K. Krepel, die vrijdag zijn vereniging over de honderdjarige drempel heen tilt. van het totale oppervlak, waaraan ook de uitbreiding (nieuwbouw) van het dorp en de industrie debet aan was. Voorzitter Krepel heeft inder tijd zelf zijn bedrijf aan de recreatie verkocht, maar zijn twee zoons heb ben een ander bedrijf op poten weten te zetten, waar Krepel nog dagelijks te vinden is. Belangrijke feiten uit de afgelopen honderd jaar vindt Krepel rond 1900 de komst van de RTM op Schouwen- Duiveland. De tram schiep ongeken de mogelijkheden voor de boeren. Het jaar 1911 is voor Bruinisse ook belangrijk met zijn stormvloed, al hebben de boeren daar weinig hinder van ondervonden. Op het nippertje werd voorkomen dat de polders on derliepen. 1944: de Duitsers braken drie boerderijen af en daarvoor in de plaats kwamen mijnenvelden, ge volgd door het onder water zetten van landbouwgronden. Na de oorlog moest de struktuur van de grond ver beterd worden (met gips), waarmee ervaring werd opgedaan voor een nog belangrijker datum: 1 februari 1953. Bruinisse kwam er in vergelij king met andere delen van Zeeland en Zuid-Holland goed vanaf en bleef gespaard voor een echte grote ramp. De grondstruktuur moest weer ver beterd worden. De afgelopen eeuw heeft zich zeker in de landbouw gekenmerkt door een weergaloze mechanisatie en het afne men van het arbeidersbestand. Op het bedrijf van Krepel sr bijvoor beeld werkten in de zomer minstens twintig man, nu niet één meer. Trou wens: niemand van de aangesloten le den heeft nog personeel in dienst. De arbeiders trokken weg naar Rotter dam, om daar in de haven hun em plooi te vinden. Bruinisse telt ook geen gemengde bedrijven meer. Tbch, zo verzekert Krepel, heeft de vereniging bestaansrecht. Het belan- genbehartigen gaat gewoon door, al is er veel veranderd in vergelijking met een eeuw geleden. Waren het vroeger de sprekers op de geregelde vergade ringen waar alleen de mannen wel kom waren: nu is een vergaderingen meer een gezinsavond waar sinds 1970 ook vrouwen welkom zijn. Tot 1970 was de vereniging als vereniging aangesloten bij de CHV (nu Cebeco), nu zijn de leden naar keuze persoon lijk lid van Cebeco. Landbouwbelang is aangesloten bij de ZLM, welke maatschappij de leden adviseert en voorlicht waar nodig. Springlevend Vrijdag dus een honderdjarige in Bruinisse, bij welke gelegenheid on getwijfeld door diverse sprekers het belang van Landbouwbelang zal wor den onderstreept. Een honderdjarige, die nog springlevend is, maar waar van overigens valt te betwijfelen of er nog eens honderd jaar bijkomt. Daar voor is de stroomversnelling waarin het boerenbedrijf is terecht gekomen, té hevig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3