Jaarfeest CJV Bruinisse biedt leden veel plezier Nieuw waddengebied Voordelta compenseert de nadelen Werken CPN Midden-Zeeland wil verlaging van aardgasprijs ERIC DE NOORMAN Filipino's stromen naar parlements gebouw' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 februari 1980 Nr. 23878 7 Voorzitter Wim van Kooten: Totstandkoming eigen onderkomen was hoogtepunt BRUINISSE - „Hoe kan de jeugd zich nog in deze we reld terug vinden als de ouderen er al niet uit komen. Er is geen respect meer voor het leven, voor de ander of voor het denken van de ander. Wat moet de toekomst voor de jeugd worden als we geen verantwoordelijkheid meer te genover elkaar durven nemen in onze slecht uitgebalan ceerde wereld?". Dit vroeg voorzitter Wim van Kooten zich vrijdagavond af in z'n openingswoord van het jaar feest van het CJV in het NH-verenigingsgebouw te Brui nisse. Enkele van de oudste leden van de CJV te Bruinisse geven hun mening ten beste in ..het Beusje" van Bru tijdens de opvoering .van het toneelstuk ,.Als het getij verloopt". Toch zag Van Kooten ook nog een lichtpuntje: „Gelukkig zie je nu weer de tendens dat mensen weer naden ken en proberen weer inhoud aan het leven en het menszijn te geven". Vol gens de voorzitter komt dat ook in de doelstellingen van het CJV en de be nadering van de leiders en leidsters naar de jeugd toe tot uiting: „We zijn een oecumenische vereniging, dat wil zeggen ongeacht geloof of kleur. We maken geen onderscheid en daar om leren we op het CJV dat we el kaar te respecteren hebben". Van Kooten noemde als hoogtepunt van het afgelopen jaar de totstandko ming van het eigen onderkomen aan de Dreef: „Het clubwerk komt zo be ter tot z'n recht en er gaat een positie ve stimulans van uit, we hebben nu al meer dan tachtig jeugdleden". Ver volgens las hij een oud Iers ge bed: „Neem de tijd om te werken, 't is de prijs voor succes. Neem de tijd om te denken, 't is de sleutel tot macht. Neem de tijd om te spelen, 't geheim van de eeuwige jeugd. Neem de tijd om te lezen, 't is de wortel der wijs heid. Neem de tijd om vriendelijk te zijn, 't is de weg naar geluk. Neem de tijd om te dromen, het voert naar ver vulling. Neem de tijd om lief te heb ben, 't is het voorrecht van de goden. Neem de tijd voor anderen, de dag is te kort voor jezelf alleen. Neem de tijd om te lachen, 't is de muziek van de ziel". Toneel Daarna werd door de oudste leden het toneelstuk „Als het getij ver loopt..." gespeeld. Een kostelijk stuk, schitterend gespeeld. Het stuk was in 1958 geschreven en gespeeld door de eigen CJV-leden van toen en om schreef de vele veranderingen van 1900 tot 1958, gepaard gaande met de structurele veranderingen binnen Bruinisse (Of juist niet). De komst van „De Minister", de tram en in de 50er jaren, de dreiging van de verpau pering van de vissersplaats door het wegvallen van de visgronden door het Deltaplan, historische feiten die in een leuk decor (de ene keer het beusje, dan weer een vissershuis) goed gespeeld werden, daarbij de confrontatie tussen de zeer behou dende ouderen en de wat vooruitstre vende jeugd niet uit de weg gaand. In klederdracht en in dialect ge sproken was het voor de talrijke toe schouwers een aaneenschakeling van herkenbare uitspraken en situaties. Veel oud-CJVers keken met genoegen naar het toneelstuk dat ze zelf meer dan;25 jaar geleden geschreven en ge speeld hadden. Dr. Saeijs (Waterstaat): In hoog tempo waddengebieden van internationale allure ROOSENDAAL - In hoog tempo ontwikkelt zich in de Voordelta, beginnend bij het Haringvliet een waddenge bied van internationale allure met nauwelijks te overzie- ne consequenties. In de circa 2000 vierkante kilometer Voordelta voor de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden creëert zich ten gevolge van de veranderingen, die de Deltawerken teweeg brachten, een nieuw zandbankenge- bied van voor de kust van Voorne, Goeree en Schouwen tot meer dan vijftien kilometer voor de Stormvloedke ring. Deze zandbanken, met een lengte van meer dan 60 kilometer en een breedte van ongeveer één kilometer ko men snel omhoog. Ze bevinden zich nu al op NAP. ver weg te kijken. De relatie tussen de verontreiniging met de grote rivie ren en de Waddenzee is overduide lijk", aldus Saeijs. „Als we aan aan grote waterbouw kundige werken of aan maatregelen denken zijn we gewend binnendijks te kijken. De neiging om de ogen bui tendijks te richten of zelfs honderden kilometers verderop is niet zo groot", vertelt dr. H. L. F. Saeijs, hoofd afde ling waterhuishouding van de hoofd directie van de Waterstaat. Dat bui tendijks* kijken ook van zeer groot belang is schotelde hij de natuurbe schermers tijdens het symposium in Roosendaal voor aan de hand van voornoemde zandbankenontwikke ling. De natuurliefhebbers praatten over de invulling van het Deltage bied, nu de werken hun einde nade ren. Broodnodig Saeijs noemt het broodnodig om verder te kijken dan de neus lang is. Hierbij refereert hij aan de Assoean- dam, die tot meer dan 1000 kilometer van die plaats 'des heils' ecologische catastrofes veroorzaakte. „Ik denk hierbij aan kusterosie, het wegvallen van de Sardinevisserij in zee en het wegvallen van de aanvoer van vrucht baar slib naar de landbouwgronden. In Nederland hoeven we niet eens zo- Ncderlandse Hervormde Kerk Beroepen te Assen (toez.): G. S. Al ma te Epe. Aangenomen naar Haarlem (toez.): R. M. Witteveen te Winschoten. De effecten lijken in de Voordelta mee te vallen door de ontwikkeling van de nieuwe wadden. In het rustige water achter deze banken ontwik kelt zich een nieuw waddengebied van vele honderden vierkante kilo meters oppervlakte met bijzondere kinderkamer- vis- en natuurfuncties. Saeijs: „Bovendien is de veiligheid van de achterliggende kust met onge veer 30 procent toegenomen. Dit leidt nu al tot compensatie van de na delen van de Deltawerken". In de stijl van 'Omgaan met water' zou dit natuurlijk proces van hafvor ming volgens Saeijs op creatieve wij ze gestimuleerd kunnen worden door de zandbanken versneld boven ge middeld hoog water te brengen, waardoor ook het volgende natuur lijk proces van duinvorming kansen krijgt. De Waterstaat-medewerker heeft ook een duidelijke mening over de toekomst van het Krammer/Volke rak/Zoommeer; de mogelijke toe komstige zoetwaterbron voor de Schouwen-Duivelandse boeren. Met de voltooiing van de compartimente- ringsdammen in 1987 wordt een nieu we waterstaatkundige eenheid ge vormd. Bij de besluitvorming over de uitvoering van het Oosterscheldepro- jeet werd vastgesteld, dat dit gebied (dat als onderdeel van het Schelde- Rijnkanaal in verband met het Ver drag met België bovendien getijde zou moeten worden) en zoet zal wor den gemaakt. Daarmee wordt de zoutindringing in het Westelijk deel van Noord-Brabant en het Noordelijk Dcltabekken tegen gegaan. „Er komt dan zoetwater beschikbaar voor de landbouw. Hierover zijn indertijd harde politieke toezeggingen aan de provincies Zeeland en Noord-Bra bant gedaan", vertelt Saeijs. Saeijs tipt de angst onder verschil lende groepen aan, dat een zoet meer, door inlaat met Rijnwater van slechte kwaliteit zal zijn, doordat het water eutroof is en doordat de onderwater bodems evenals het Hollandsdiep op geladen zullen worden met vergiftigd sediment. „Daarom wordt er druk uitgeoefend om het meer zout te hou den, Een dergelijke beleidswijziging, die overigens om voornoemde politie ke redenen al ondenkbaar is zou een slechte zaak zijn voor de natuurbe scherming. Ik begrijp dan ook niet dat nu uitgerekend de natuurbescher ming hierom (zout houden van het meer - red) vraagt. Dat moet een ver gissing zijn", aldus Saeijs. Waarom een zout meer volgens hem niet goed is geeft hij onder meer aan met de schommelingen in het zoutgehalte; het optreden van strati ficatie, doordat het zware brakke wa ter, waarop het lichte zoetwater gaat drijven en de noodzakelijke her structurering van de infrastructuur in de Volkerak zeker 100 miljoen gul den extra zou gaan kosten. Uitvoer produkten pluimveehouderij in '85 stabiel ZEIST - De uitvoer van produkten van de Nederlandse pluimveehoude rij is in 1985 in waarde stabiel geble ven. Er werd voor een bedrag van 2,4 miljard gulden uitgevoerd, enkele miljoenen guldens minder dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit defini tieve cijfers van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. Worden de cijfers afgezet tegen de omzet in hoeveelheid dan blijkt dat van veel produktgroepen de waarde per eenheid produkt in 1985 verhou dingsgewijs lager ligt dan het jaar daarvoor. Zo daalde het aantal uitge voerde eieren met een kleine 80 mil joen tot 6,2 miljard stuks (min 11,3 procent). De uitvoer van geslacht pluimvee daalde in omzet met 2,1 procent, de waarde daarvan steeg met 5,3 procent tot bijna 900 miljoen gulden. Aan le vend slachtpluimvee werd 20,7 pro cent meer uitgevoerd. De waarde steeg met 17,6 procent tot 118 miljoen gulden. Leidse archeologen doen sensationele ontdekking in Egypte LEIDEN - Na twaalf jaar speuren hebben archeologen van het Leidse Rijksmuseum van Oudheden in sa menwerking met Britse colega's in Egypte het graf van de schatbewaar der van Toetanchamon, Maya, ont dekt. Directeur H. Schneider van het mu seum en dr. M. Raven, conservator van de Egyptische afdeling, die bij de blootlegging van het immense graf aanwezig was, deelden het ANP maandag mee dat gesproken kan worden van één van de belangrijkste vondsten sinds de ontdekking van het graf van Toetanchamon zelf. De onderzoekers hebben slechts een gering gedeelte van het omvan grijke graf van Maya, die drieduizend jaar geleden in het toenmalige Egyp te een zeer hoge rang bekleedde, ge zien. De wandschilderingen in inscrip ties, die de archeologen gezien heb ben, verkeren in uitstekende staat. De heer Raven verwacht dat het graf zeer belangrijke gegevens zal opleve ren die licht kunnen werpen op die periode van de Egyptische geschiede- MANILA - Duizenden filipino's verzamelden zich maandag bij het parlementsgebouw om het tellen van de sternen te volgen, honderden agenten uitgerust met schilderen en wagenstokken bewaakten het ge bouw en hielden een oog op de dui zenden aanhangers van de tweede voornaamstede presidentskandida ten, president Marcos en oppositie leider Aquino. Het tellen van de stemmen verloopt traag. Drie dagen na de sluiting van de stembussen lijkt het erop dat Mar cos en Aquino in een nek-aan-nek- race zijn verwikkeld. De officiële ver kiezingscommissie Comelec gaf Mar cos zondagavond een lichte voor sprong nadat zij ruim 28,16 procent van de stemmen had geteld, namfret, de onafhankelijke beweging voor vrije verkiezingen, gaf mevrouw Aquino een licht voorsprong nadat zij 52,1 procent van de stemmen had ge teld. Het door Marcus beheerste parle ment zal pas over enkele dagen de of ficiële uitslag bekendmaken. Het be gint later maandag aan de officiële telling van de stemmen.' Fraude en intimidatie hebben de verkiezingen gekenmerkt. Er zijn be richten over het kopen van stemmen, fraude door de officiële verkiezing scommissie, diefstal van stembussen en onverklaarbare vertraging bij het tellen van de stemmen. Op de verkie zingsdag kwamen zeker 73 mensen HILVERSUM - De winst die de PvdA de afgelopen maanden nog haalde in verschillende opiniepeilin gen kalft volgens een onderzoek van het Bureau NSS verder af. Mochten er nu verkiezingen worden gehouden dan zou de PvdA 53 zetels behalen. De PvdA heeft momenteel 47 zetels in de Tweede Kamer. Dinsdag II februari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur De Carsons, Australische serie. Bill Carson is bezorgd over zijn vriend Chris. Deze wordt ervan be schuldigd zijn vriend Ben neerge schoten te hebben. 15.15 uur De smaakmakers, serie over toepassing en geschiedenis van kruiden. Afl. 5: Mosterd. 15.40 uur 'n Dik uur Dick, gevarieerd magazine gepresenteerd door Dick Passchier. 16.40 uur Vrouwtje theelepel, teken film. 16.55 uur Polygoon, onderdelen uit bioscoopjournaals uit de jaren vijf tig. 17.00 uur Michiel van de Hazelhoeve, jeugdserie afl. 5: Veiling in Backorva. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Popsjop-TV. Presentatie: Jaap de Groot. 18.25 uur Nederlandse literatuur na 1830. Afl. Op het breukvlak van twee eeuwen. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur The Cosby show, Ameri kaanse comedyserie. Afl.: Clair's ca se. Sondra Huxtable is ontevreden over de reparatie aan haar auto en maakt er een rechtszaak van. Dan is het toch wel erg handig als je moeder advocate is. 19.25 uur Weg van de snelweg. Serie over de schoonheid langs autosnelwe gen. Afl. 6: de Jura. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Het wassende water, tv- serie naar de roman van Herman de Man. Afl. 6: De grote stad. Gieljan is zijn familie ontvlucht om naar zee te gaan. De rust lijkt weergekeerd op „Watersnoodt". 21.30 uur Hier en nu. Actualiteiten magazine. 22.05 uur Meditatief moment, kort intermezzo met geestelijke muziek. 22.10 uur Hill Street Blues, Ameri kaanse politieserie. Furillo komt in conflict met inspecteur Buntz over een geweldadige arrestatie. 22.55 uur Cheers, Amerikaanse come dyserie. Een jas, die een onbekende heeft laten hangen, maakt Diana nieuwsgierig. Zij fantaseert een idea le man bij deze jas. 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Keerpunt. Afl.: Mensen ver tellen over de veranderingen in hun leven. Vandaag: Omgaan met on macht. 17.40 uur Open Universiteit, curcus Chemie. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Italianen. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur M.S. De Wereld, serie. Afl. 6. Oma is doodziek en voelt dat ze doodgaat maar wil nog één keer aan dek. Het weer wordt echter steeds slechter. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenma gazine. 20.00 uur AllemansRecht, informa tief programma over juridische za ken. Vandaag: arbeidsrecht. 20.55 uur Panoramiek, achtergrond informatie bij actuele ontwikkelin gen in de internationale politiek. 21.30 uur Markant. Deel 2: portret van de politicus Marcus Bakker. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.05 uur Leermoeilijkheden les 6: Rekenen. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma (herh.). 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen. 18.25 uur Bassie en Adriaan. 18.35 uur Er was eens.... de ruimte, tekenfilmserie. Afl: de cro-mognons. 19.00 uur Sociaal huren: Met of zon der lange arm?, programma over de praktijken van sociale huisvestings maatschappijen. 19.40 uur Lotto, mededelingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kunstzaken. 20.25 uur IQ, spelprogramma, presen tatie: Herman van Molle. 20.55 uur Labyrint. Over leven we tenschappelijk bekeken. Firmament, waarnemingen vanuit de aarde in het ruimtetijdperk. 21.45 uur Uitzending door derden: De Groene Omroep. 22.05 uur Journaal en Aansl. Coda: Roel Dieltiens, cello: Courante in A gr.t. uit de Suite no. 1, Bach. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Met: Tom Richards, Stephen Comey, Peter Phelps e.a. 19.25 uur Als de liefde brandt, slapstickfilm met Charlie Chaplin. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Videomatch. Videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur De kleine waarheid, serie van Willy van Hemert met in de hoofdrollen Willeke Alberti, Emmy Lopez Dias, John Leddy e.a. (herh.). Jan moet een operatie ondergaan. Ge lukkig kan Marleen bij notaris Blomkvist te rade gaan over het ge heim dat ze al zo lang met zich mee draagt. 21.25 uur Mike. Wekelijkse praat show met Mike Verdrengh. 22.40 uur Handel en wandel../Stads vernieuwing. Ail. 3: Vakmanschap (herh). u MIDDELBURG - De Communistische Partij Nederland (CPN), afdeling Midden-Zeeland heeft een appèl gedaan om haar afdelingen in Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee om gezamenlijk te pleiten voor verlaging van de aardgasprijs voor de kleinverbruikers. „Er is een situatie ontstaan, waar bij door voldoende maatschappelijke druk een aardgasprijsverlaging tot stand kan worden gebracht", schrijft de partij. De afgelopen jaren hebben de prijs verhogingen van het aardgas voor kleinverbruikers een forse verhoging van de woonlasten veroorzaakt. Vol gens de CPN hebben veel mensen moeite deze lasten te voldoen, omdat de inkomens niet of nauwelijks geste gen zijn. „Velen vinden het onrecht vaardig, dat het gas, dat alleen ge wonnen en gedistribueerd hoeft te worden nu zo duur is", aldus de CPN. Onderhandelingen tussen aardgasle verancier (Gasunie) en afnemer (VE- GIN) vonden plaats tot drie jaar te rug. Na 1982 heeft de minister van Economische Zaken prijsverhogin gen opgelegd, die resulteerden in een extra last van acht cent. De VEGIN zelf noemt de verhogingen ook on rechtvaardig. Zij wil dat die prijsver hogingen ongedaan worden gemaakt, zodat zij met de Gasunie weer in de zelfde situatie terecht komt als in 1982. Vanuit die positie kan weer worden onderhandeld. Verder wijst de afdeling op de ont wikkelingen van de olieprijzen en huisbrandolie. De vier grote steden hebben reeds hun aversie tegen de verhogingen kenbaar gemaakt en de CPN, Midden-Zeeland, vindt dat ook de plaatselijke afdelingen hun be zwaren kenbaar kunnen maken. In haar brief aan de afdelingen, spreekt de CPN de hoop uit, dat ook de ande re politieke partijen mee gaan doen. „Verhoging van de aardgasprijs trof iedereen; ongeacht de politieke ge zindte. Strijd voor verlaging is dan ook geen zaak van één of enkele poli tieke partijen". Het wolvenjong 82. Aangezien ze het liefst zo ver moge lijk uit de buurt van Skapti's burcht wil len blijven en ze bovendien de landstreek niet voldoende kennen, be sluiten Eric en Svein, regelrecht noord waarts te gaan, tot aan zee en dan de kust te volgen, tot ze de baai waar hun drie schepen liggen, bereikt hebben. Zoveel mogelijk vermijden ze de be gaande paden en zelfs de lucht van een houtvuurtje is al voldoende, om hen met de grootste behoedzaamheid een ruime weg te laten nemen, want een ontmoe ting met de bewoners van deze barre streek komt hen nu al helemaal niet van pas Iedere minuut telt en zouden ze mensen tegenkomen, dan is het feit, dat ze haast hebben al voldoende om hen verdacht te maken Zo trekken ze enkele dagen, gedeete- lijk ook 's nachts voort; in een duinpan hebben ze hun dorst kunnen lessen, maar de honger knaagt meer en meer, hetgeen hun stemming er niet beter op maakt „We zijn er bijna Sveintje," fluistert de Noorman, wanneer ze op een heldere 'avond een duin beklimmen, voor een blik over zee „Kijk die landtong daar, daarachter liggen de schepen Svein gromt tevreden en grijnst bij de gedachte aan de enorme maaltijd waar hij nu binnenkort aan beginnen kan Maar van deze stemming blijft niets over, als ze vanaf de duin de baai kunnen overzien, want van hun drie schepen is geen spoor meer te bekennen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7