STRAO BURGH-HAAMSTEDE 6 Addie van de Vlugt driftig bezig de versierde dieren aan een deskundige keuring te onderwerpen. Naar oud gebruik versierden de ruiters de paarden met zelfgemaakte papieren rozen om zodoende blijk te geven van de feestelijke aard van het Strao- gebeuren. Achtergrond van het Strao-feest is een vruchtbaarheidsrite, die wordt uitgebeeld aan de hand van een voetwassing. Vroeger werd de Strao verreden met de. zware Belgische werkpaarden. Jonge BURGH-HAAMSTEDE - Terwijl de Brabanders en de Limburgers zich zaterdag opmaakten om zich gedurende vier dagen in het carnavalsgeweld te storten, verzamelde zich een groot aantal ruiters met paarden op het parkeerterrein van hotel- café-restaurant 't Grote Zwijn in Burgh- Haamstede. Aanvankelijk druppelen ruiters een voor een, of per koppel het parkeerterrein op om onder het toeziend oog van twee ruiters van de Bereden Groep Wassenaar van de rijkspolitie rustig de dingen af te wachten, die te gebeuren staan. Even na kwart over twaalf komt het contingent deelnemers van manege Lisiduna aan en nog wat later arriveert manege De Maire- eigenaar Mari Geleijnse met zijn paarden. Spoedig is het een drukte van belang. Het Strao-feest 1986 van Burgh- Haamstede kan in alle hevigheid losbarsten. Nadat het Strao-feest het vorig jaar wegens abominabele weersomstandigheden niet door kon gaan, kan het Strao-comité nu tevreden zijn. Weliswaar is de temperatuur niet om over naar huis te schrijven - vijf graden ónder nul - maar een lekker zonnetje maakt het toch heerlijk om buiten te zijn en een fikse tocht te paard te gaan maken. „Tegen die kou kunnen ze zich kleden. Een extra jas, een paar wanten en een warme wollen sjaal doen wonderen", vertelt Strao-comitélid Cor Kooman. „Beter hadden we het niet kunnen treffen. Als je zomaar staat is het misschien koud, maar om te rijden is het lekker". Tterwijl het parkeerterrein inmiddels is volgestroomd en veel ruiters een bezoek brengen aan de 'steekkarre' van Kees de Kraker om zich te verzekeren van wat volgens eeuwenoud recept bereide 'schröösels' om de inwendige mens te sterken en ook paard of pony een hapje te gunnen zijn Lyda Karstens en KEES DE KRAKER boeren, boerenknechten en wie er allemaal nog meer met het boerenbedrijf te maken had, reden de paarden dan naar het water om de dieren de voeten te laten wassen met de bedoeling daarmee een vruchtbaar seizoen af te roepen. Traditioneel werd het Strao-feest op de maandag zeven weken voor Pasen gehouden, maar om 'technische' redenen verhuisde het feest naar twee dagen eerder. Op maandag werd het moeilijk om de muziek te laten optreden en de veranderde werkomstandigheden, waarbij de zaterdag veel gemakkelijker lag, waren de belangrijkste redenen van die verplaatsing. Wanneer de klok half een heeft gewezen worden de ruiters tot spoed gemaand om in gang te komen. Het strakke tijdsschema dient gehandhaafd te worden, want er staat heel wat te gebeuren. Lyda Karstens en Addie van de Vlugt hebben hun werk gedaan. De mogelijke prijswinnaars hebben zij op papier staan. Wanneer de stoet richting Westenschouwen is vertrokken, overleggen zij samen nog even over de juiste volgorde van de prijswinnaars. Later op de dag ontvangen vier combinaties een door de plaatselijke middenstandsvereniging beschikbaar gestelde beker. Tbt dat tijdstip blijven de namen strikt geheim, ,,want anders is de aardigheid eraf". Met de twee ruiters van de Bereden Groep Wassenaar aan de staart van de stoet wordt even na één uur het Oosterscheldewater bereikt. Het ritueel kan beginnen. Niet alle paarden en pony's zijn echt happig op het koude water, maar allemaal doen ze toch minimaal een paar stapjes door het ijskoude water. Andere, inmiddels geroutineerde dieren draaien hun hoef niet om om diverse meters de Oosterschelde in te stappen. Na de voetwassing en een tochtje over het strand wordt koersgezet naar restaurant Westenschouwens Welvaren. Na een korte stop gaat het spul weer verder. De volgende tussenhalte is gesitueerd bij het havenkantoor op Burghsluis. Daar staat al enige tijd een enorme pan chocolademelk te pruttelen voor de verkleumde jeugdige ruiters, terwijl voor de ouderen een 'neut' wacht. De stemming zit er bij aankomst op Burghsluis nog steeds uitstekend in. Onverwacht krijgen de twee bereden politiemensen nog 'bijwerk'. Een van de paarden verkoopt in zijn enthousiasme een doffe dreun aan een van de op het terrein van Rijkswaterstaat geparkeerde auto's, maar ook dat mag de pret niet drukken. Snel wordt de chocolademelk en de 'neut' soldaat gemaakt en in uptempo wordt koers gezet in de richting van de boerderij van Cor Kooman aan de Meeldijk, waar de oliebollen en de Koninklijke Muziekvereniging Witte van Haemstede wachten. In feite zijn het geen van alle nieuwigheden, want al jaren gaat dat zo. Mari Geleijnse kan daar eigenlijk het beste van meepraten. De eigenaar van manege De Maire maakt zijn 54e (of 55e...?) Strao-feest mee. Hij weet het exacte aantal niet meer, maar het waren er in ieder geval al ooooontstellerid veel. Na het nuttigen van de oliebolverse oliebollen trekt het gezelschap onder begeleiding van de muziek naar Burgh waar een rondje rond de kerk wordt gemaakt, vooraleer de paardeneuzen richting Haamstede worden gericht. Bij het Oude Raadhuis aan de Ring in Haamstede is de volgende stop. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer spreekt de inmiddels echt bibberende ruiters toe. Zij spreekt haar bewondering uit over wat er is gepresteerd ondanks de kou en dankzij het heerlijke winterzonnetje. De laatste etappe staat voor de deur. Via de Noordstraat, de Platboslaan, de Hogezoom 'en opnieuw de Platboslaan wordt rusthuis Duinoord aangedaan, want de ouden van dagen mogen (zeer terecht) niet vergeten worden. Vanachter de ramen genieten zij met volle teugen van de fraai uitgedoste stoet. Een enkeling waagt het zelfs - ondanks de kou - naar buiten te. komen. Via de Kloosterweg arriveert de stoet weer bij hotel Bom waar de prijsuitreiking plaats vindt. De paarden worden 'gestald' op de Slotlaan. Nadat alle ruiters zijn gearriveerd gaat Joop Geleijnse als voorzitter van de Burgh- Haamsteedse middenstandsvereniging over tot de prijsuitreiking. 'Veel werk aan verricht. Een goed verzorgd paard en een leuk vrolijk geheel'. Zo beoordeelden Karstens en Addie van de Vlugt de pony Mona van Caroline van de Maas. De combinatie krijgt de eerste prijs met een neusje voor Diana van Nieuwenhuizen en haar paard Odin. De derde prijs gaat naar Johnny Hart en zijn reusachtige fjordenpaard Nordal. De fjord wordt het mooiste paard in de seniorklasse. Janine Adam en Rudin krijgen de vierde prijs als zijnde een harmonisch geheel. Na de prijsuitreiking gaat iedereen tevreden zijns, weegs. De paarden en pony's worden naar stal gebracht. De papieren rozen en andere versierselen worden verwijderd, maar het Strao-feest is nog niet klaar. Later op de avond vindt in hotel Bom het afsluitende Strao-bal plaats. Op de klanken van 'De Thchtigers' uit Zierikzee wordt gedanst en nagepraat over de Strao 1986. Het comité, bestaande uit Leo de Feiter, Giel Overbeke, Ko de Vlieger, Nico Dambruin, Mari Geleijnse en Cor Kooman kan niet anders dan tevreden zijn. ,,We hadden weer een deelnemer meer dan in 1984. Voor dit aantal van 46 willen we de komende tien jaar tekenen". Ondanks het succesvolle verloop van de Strao-viering 1986 moest een afvaardiging van het Strao-comité in de zaterdagvooravond toch een extra - niet-gepland - ritje maken. Kort na het bereiken van het strand maakte het paard van Wendy Nieborg een voor de amazone onverwachte beweging, die haar in onzachte aanraking met de keiharde bodem deed belanden. Het doktersattest vermeldde een fikse hersenschudding. Om de pijn wat te verzachten bezorgde het comité een bloemenhulde bij de pechvogel van de verder voortreffelijke Strao-viering 1986. Tekst: Peter Wijnen Foto's: Johan Junior

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6