Rabobank streeknieuws Hoofdbestuur ZLM besprak uitvoerig mestproblematiek HELDERE LEIDRAAD BIJ ÜW AANGIFTEBILJET Fiscale en sociale revue Actief inspelen op nieuwe mogelijkheden en ontwikkelingen 4 Vervolg van pagina 1 Voor de teelt hiervan is het zuid westelijk kleigebied uitermate ge schikt. Met het oog hierop besloot Cebeco- Zuidwest tot de stichting van een compleet nieuw zaaizaadschonings- bedrijf te Middelburg. Met genoegen kon Van Iwaarden melding maken van subsidies van het ministerie van Landbouw en Visserij en van de EG, gevoegd bij de WIR-premie, waar door de netto-investering tot ca. 5,— miljoen kon worden beperkt. Opvoering rendement is uitgangspunt Voor de toekomst zag Van Iwaarden een hogere graad van efficiëncy, zo wel op de landbouwbedrijven als bij de coöperatie, als noodzakelijk. Op voering van het rendement op de be drijven van de bij Cebeco-Zuidwest aangesloten landbouwers wordt ge zien als uitgangspunt in de marktbe nadering. Daarbij is de begeleiding van groot belang. Door het - gedeelte lijk - wegvallen van de overheids voorlichting ziet Cebeco-Zuidwest een grotere taak op dit gebied. De na druk zal daarbij liggen op de teelt- technische begeleiding. 'Wij verwachten wèl van de over heid dat ze ons blijvend van onder zoeksresultaten voorziet over de teelt, verpleging, bewerking en bewa ring van produkten. De vertaling naar de praktijk willen wij dan wel ter hand nemen. Deze vorm van coö peratie bieden wij de overheid aan', aldus Van Iwaarden, die vervolgens wees op het toenemende belang van automatisering als hulpmiddel bij de overdracht van kennis. Van Iwaarden sprak er zijn ver trouwen in uit, dat Cebeco-Zuidwest zich nu ook weer zal aanpassen aan de eisen van morgen, en hij stelde vervolgens: Markten die verande ren zijn een bedreiging wanneer we ze over ons heen laten komen als een onafwendbaar gegeven. Ze bieden echter een kans, wanneer we actief inspelen op nieuwe mogelijkheden en ontwikkelingen. Door een nieuwe inhoud te geven aan het begrip sa menwerken, met de leden, met de centrale organisatie Cebeco-Han- delsraad in Rotterdam en met andere coöperaties zullen we het maximale uit de markt moeten halen. Daarom zien wij, ondanks de sombere ver wachtingen, de toekomst met ver trouwen tegemoet." Advertentie Dit is de nieuwe Fiscale en sociale revue van de Rabobank. Een uiterst bruikbare hulp bij het invullen van uw aangiftebiljet 1985. Begrijpelijk geschreven, vol wetenswaardigheden en wenken. Zeker als u in loondienst bent is de Fiscale en sociale revue een heldere lei draad bij het invullen van uw aangiftebil jet. Bij de Rabobank ligt een gratis exemplaar voor u gereed. Belangstelling? Haal 'm of laat 'm u gratis toezenden. Met deze bon. r' GRATIS FISCALE EM SOCIALE REVCIE 1985 I Geef deze bon af bij de Rabobank of stuur 'm -portvrij- naar Rabobank Nederland, antwoord nummer 700, 5600 VB Eindhoven. L adres: postcode: woonplaats: Zolang de voorraad strekt ZIERIKZEE Voorlichtingsavond Cara-patiënten Op initiatief van de Kruisvereni ging Schouwen-Duiveland wordt dinsdag 11 februari in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee een voorlichtingsavond verzorgd door het Nederlands Astma Fonds. Er zal een film worden vertoond en na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Ook zullen er verschillende folders verkrijgbaar zijn. Om het vooral Cara-patiënten mogelijk te maken deze avond aanwezig te zijn, mag er niet gerookt worden. De bij eenkomst begint'om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Expositie Jaap Reedijk In de Bewaerschole in Haamstede loopt van 8 tot 22 februari een exposi tie van het werk van Jaap Reedijk. Reedijk woont en werkt in Sommels- dijk. Zijn werk bestaat uit schilderij en en tekeningen, op glasplaten, jute panelen of op 'gewoon' tekenpapier. De afbeeldingen worden in spiegel beeld gespoten op het glas en laagje voor laagje opgebouwd. Het is be kend dat Reedijk niet alleen tekent en schildert: binnenkort verschijnen zijn eerste pennevruchten in een ei gen gedichtenbundel. Een aantal te keningen uit die bundel is ook ver werkt in glas. De expositie is te zien: elke dag (zondag gesloten) van 13.30 tot 16.30 uur. NOORDWELLE Bijeenkomst NBvP Ten huize van presidente N. de Hamer-de Jager kwamen veertien da mes van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noord- welle en omstreken bijeen voor een thema-ochtend met als onderwerp 'Ooit gedacht over macht'. De leiding van de discussie was in handen van mevrouw J. J. de Koning uit Kamper land. De discussieleidster wierp enkele vragen op, die eerst groepsgewijs en daarna gezamenlijk werden bespro ken. Het woord „macht" heeft voor vele mensen een negatieve klank. Toch bleek uit de geanimeerde ge sprekken dat „macht" ook zeker in positieve zin kan worden uitgeoe fend. Bijvoorbeeld bij de opvoeding van kinderen, het stimuleren van stu die of sport, maar ook bij het nemen van persoonlijke initiatieven. Aan het slot van de geslaagde thema ochtend dankte de presidente ieder voor hun inbreng en mevrouw De Ko ning voor haar deskundige leiding. Uitrijverbod zorgt voor moeilijkheden HOOGERHEIDE - „Uit het feit dat er in het Land bouwschap in grote lijnen overeenstemming is over de verschillende bezwaren tegen het wetsontwerp Wet Bo dembescherming en de meststoffenwet blijkt o.m. dat de georganiseerde landbouw erkent dat het nemen van maatregelen noodzakelijk is om extra belasting van de bodem met dierlijke mest te voorkomen. Wel dient er duidelijk stelling te worden genomen tegen maatregelen - die onvoldoende rekening houden met de situatie op de individuele bedrijven - met name bij die bedrijven die op verantwoorde wijze zelf de mest afzetten." Dit zei de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij A. J. G. Doeleman, bij de opening van de vergadering van het hoofdbestuur in het Pannenhuis te Hoogerheide. Doeleman: „Met name het uitrij verbod brengt veel bedrijven voor onoverkomelijke moeilijkheden. Ze zullen in de periode die overblijft on voldoende mest kunnen gebruiken zonder schade te veroorzaken aan het grasland. Daarbij komt dan ook nog dat bedrijven die zorider problemen te veroorzaken de mest op het eigen bedrijf gebruiken, genoodzaakt wor den investeringen in mestopslag te doen waardoor de rentebiliteit dui delijk in gevaar komt. Voorts is er onvoldoende zekerheid over de mo gelijkheden van verwerking van mest waardoor extra opslagcapaci teit wel eens overbodig zou kunnen worden." Doeleman ging vervolgens in op het EG-landbouwbeleid. Zover het nu be kend is wil de Europese Commissie geen prijsverhoging voor granen maar wil ze wel de kwaliteitseisen voor tarwe extra aanscherpen. Vooral voor Nederland zal dit een bijzonder nadelig effect hebben op de uitbeta- lingsprijs. Een verlaging van het vochtgehalte betekent een eis die niet overeenkomt met de praktijk. Im mers de handelsvoorwaarden zoals die gehanteerd worden zijn geba seerd op 17%. Verder ontbreekt het aan een methode om de kwaliteit van de tarwe te bepalen op een wijze die het mogelijk maakt partijen apart op te slaan. Doeleman wees er nog eens na drukkelijk op dat het graanprobleem in de EG geen kwaliteitsprobleem maar een overschottenprobleem is. „Het is onverantwoord dat de gega randeerde graanprijs meegesleurd wordt in de strijd op de wereldmarkt tussen Amerika en de EG. Wanneer op GATT-niveau geen overeenkomst tot stand komt zal de graanprijs nog dieper in een dal terechtkomen. Daarom zal de Europese Commissie bereid moeten zijn maatregelen te ne me om de overproduktie in te per ken," aldus de voorzitter. Akkerbouw De vice-voorzitter van de akker bouwcommissie van de ZLM, de heer J. C. Geluk, gaf een toelichting op de situatie in de akkerbouw. Met betrek king tot de weersgesteldheid zei hij dat de vele neerslag in de maand ja nuari met daardoor piasvorming op nogal wat percelen, de structuur niet in positieve zin zal beïnvloeden. Mo gelijk dat het weer in februari hier nog corrigerend optreedt, meestal is het zo dat vorst vlak voor het zaaisei- zoen het best structuurverbeterend werkt. Over de marktsituatie zei de vice- voorzitter dat deze voor bijna alle produkten matig tot slecht is. De aardappelprijzen zijn na nieuwjaar snel bergafwaarts gegaan, speciaal omdat de markt voor de grove sorte ring onderuit is gegaan. De maat 35- 50 zat al geruime tijd op een voer- prijs. De eis voor bonken is door en kele bedrijven ook al bijgesteld: er mogen niet meer dan 60 aardappelen in de 10 kg zitten. Dat deze prijszet ting nog wel eens over dit seizoen heen kan reiken is volgens Geluk niet ondenkbeeldig, daar alles wat vrieshuis is, wordt volgereden met voorgebakken frites. Ook de uien gaan mede door de zeer slechte kwaliteit zo mogelijk nog verder onderuit. Op het ogenblik komen er uien van een goede kwali teit uit Polen ons land binnen. Voorts komt ook de tarwe er niet zonder prijsdaling af omdat het Engelse pond afbrokkelde. Het enige, zo con cludeerde Geluk, wat qua prijszet ting wel goed gaat zijn enkele gras zaadsoorten en de ruwvoeders; het veldbeemd is al uitverkocht en be looft dan ook voor de telers van dat jaar, mits zij een redelijke kg-op- brengst hadden, een goede ha-op brengst. Suikerbieten Geluk vertelde dat er binnen de ak kerbouwcommissie met betrekking tot de suikerbieten wat verwarring bestond over de extra heffing van 1,39%. Deze heffing gaat over het A- en B-quotum en zal dan afhankelijk van kg-opbrengsten en suikerpercen tage ongeveer 3,— per ton bedragen wat zal uitmonden tussen de 135-150 gulden per ha. Ook is er nogal wat angst voor een uitbreiding van het bietenareaal. Dit blijkt tot nog toe erg mee te vallen: nog niet precies 1% bij 70% van de vergelijkbare in gestuurde zaadbestellingen. Totaal oneens zei hij het tot slot van zijn overzicht te zijn met staats secretaris Ploeg wat betreft het voor stel tot pachtverhoging: „Nooit mag een motiverende reden zijn of er slechte of goede landbouwjaren zijn voor een pachtprijsverhoging of ver laging. Motiverende redenen zijn wel: eigenaarslasten, rentestand en of er een rendementsverbetering dient te komen. De 4,3% eige naarslasten voor los land betekent een verhoging van ongeveer 1,5% van de pacht. Wanneer je bij de verhoging van de voorgestelde 15% nog eens de externe toeslagen optelt kom je tot een rendementsverbetering van ruw weg 18%. Dit gaat mij veel te ver," al dus de heer Geluk. De voorzitter van de veehouderij commissie, de heer W. van Veldhui zen, constateerde laag blijvende prij zen in de roodvleesmesterij. Veel vlees verdwijnt in de interventie en in de vrieshuizen. Vandaar wordt het in kwaliteit teruggelopen produkt met grote verliezen afgezet. Naar het zich laat aanzien kan aan aanpassing van de interventieregeling niet wor den ontkomen. Voorkomen zal moe ten worden dat maatregelen worden genomen die een plotselinge en diepe prijsval veroorzaken. Gegeven de lange mestperiode zal ook een gelei delijke aanpassing van beleidsmaat regelen noodzakelijk zijn. Bezien wordt in hoeverre de belangenbehar tiging van de roodvleesmesterij bin nen de Hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap meer gestal te kan krijgen. Grondgebruik De heer J. Nieuwenhuyse, voorzit ter van de commissie grondgebruik gaf een toelichting op een aantal standpunten, dat in een vergadering van de commissie Grondgebruik is ingenomen. De commissie is van oor deel, dat de door de staatssecretaris voorgestelde pachtprijsverhoging van ca. 15% niet reëel is. Een pacht prijs verhoging dient te worden geba seerd op kostenverhogingen, het ren tepeil en rendementsverbetering voor de verpachter. Het is onjuist om de pachtprijs vast te stellen op basis van gunstige bedrijfsresultaten die niet structureel zijn. In dat licht be zien is een verhoging van de ba- sispacht met 10% voldoende. Tuinbouw In zijn sectorverslag zei de voorzit ter van de tuinbouwcommissie de heer M. J. Goud, te moeten constate ren dat er onzekerheid en teleurstel ling is ontstaan rondom de uitvoe ring van maatregelen inzake de Vorstschaderegeling Fruitteelt. In de eerste plaats treft dit de knelgevallen maar ook in het algemeen komt het slecht over dat deze zaak kennelijk strandt in regelgeving en bureaucra tie. De praktijk blijft zelf met de moeilijkheden zitten, aldus de heer Goud die hoopte dat er nu snel con crete toezeggingen uit Brussel ko- Het hoofdbestuur wisselde uitge breid van gedachten over de voorstel len van de overheid met betrekking tot de mestproblematiek. Erkend wordt, dat maatregelen nodig zijn om excessen te bestrijden. De voor stellen gaan echter verder, zijn prak tisch niet haalbaar, vormen voor be paalde bedrijven een niet te dragen financiële last en zijn in onderdelen niet aanvaardbaar. Het hoofdbe stuur neemt de volgende standpun ten in: Het voorgestelde maximum in de eerste fase (tot 1991) aan het gebruik van dierlijke mest op grasland en snijmais is acceptabel. Voor bouw land dient de norm te worden ver hoogd tot 175 a 200 kg fosfaat per ha. Met betrekking tot de vaststelling van de maximale hoeveelheden voor latere jaren dient men zich voors hands zeer terughoudend op te stel len omdat op dit moment allerminst duidelijk is waar de oplossing van de problematiek ligt bij een verdere ver- krapping van de normen. Op dit punt is het onderzoek tekort geschoten om tijdig op de problematiek in te spelen en oplossingen aan te dragen. Bedrijven die op basis van becij feringen in een z.g. mestbalans een mestoverschot hebben zouden een zg. overschotheffing moeten betalen. Het hoofdbestuur is van oordeel dat on dernemers die zelf een verantwoorde afzetmogelijkheid voor het overschot vinden, van het betalen van deze hef fing moeten worden vrijgesteld. Ook spreekt het hoofdbestuur zich nadrukkelijk uit tegen de invoe ring van een uitrijverbod binnen de normale bedrijfsvoering. Zowel een onoverzienbare problematiek bij de opslag als de noodzakelijke aanwen ding in bepaalde perioden maken een dergelijk uitrijverbod onaanvaard baar. Bovendien zal de ondernemer door de maximaal aan te wenden hoe veelheden kiezen voor een landbouw kundig gunstig tijdstip dicht tegen het groeiseizoen. Bij de agrarische ontwikkelin gen, die tot mestproblematiek heb ben geleid, heeft ook de overheid een rol gespeeld. Mede hierom en vanwe ge de financiële gevolgen voor deze bedrijfstak dient de overheid aan de oplossing van de problematiek substantieel bij te dragen. Onderwijs De medezeggenschapsraden van de LHNO-scholen van de ZLM te Tholen en Zierikzee zijn akkoord met de fu- sievoorstellen met resp. de LTS en de MAVO te Tholen en de LTS te Zierik zee. Het hoofdbestuur gaat definitief met de fusies akkoord. Ook de over dracht van de HNO-school te Axel met de daarbij overeengekomen voor waarden ten aanzien van de admi nistratie worden in principe goedge keurd. ROTTERDAM - Het nieuwe politie bureau Boezembocht in Rotterdam zal geen 35 maar 50 miljoen gulden kosten. Deze niet onaanzienlijke kostenstijging is het gevolg van wijzi gingen tijdens de bouw. Hoofdcom missaris J. van Dorp en directeur ir. A. van der Plas van gemeentewerken moeten van burgemeester A. Peper onderzoeken hoe de kostenstijging is ontstaan. UTRECHT - De toepassing van zonne-energie is het afgelopen jaar fors gestegen. Het totale oppervlak aan geïnstalleerde zonnecollectoren is toegenomen van bijna 27.000 tot 40.000 vierkante meter. De orderpor tefeuille van bedrijven die de voor zonne-energie benodigde apparatuur vervaardigen, is met vijftig procent gegroeid tot 25 miljoen gulden. GRONINGEN - In Groningen zal op vrijdag 14 februari de eerste in ons land gebouwde ouderenboerderij in Groningen in gebruik worden ge steld. Advertentie Salade van ganzeleverpaté Bouillon van geurige kervel Varkensoester in witte wijnsaus Carte blanche: een verrassend nagerecht! per persoon f 34,50 Dorpsplein 6 - 4327 AG Serooskerke (Sch -D- Telefoon (01117) 1570 NOORDGOUWE Drainage Het RAK-bestuur organiseert op dinsdag 11 februari aanvang 20.00 uur een voorlichtingsavond over drai nage. De heren W. in 't Veld en A. Mar- kusse zullen dit onderwerp behande len, waarbij ook het egaliseren van de grond en diepe grondbewerking ter sprake komt. De bijeenkomst wordt gehouden in Hotel-Restaurant Van der Weijde. DUIVELAND Gemeenteraadsverkiezing De nummering van de kandidaten lijsten voor de komende verkiezing van leden van de gemeenteraad van Duiveland op 19 maart is door het Centraal Stembureau vastgesteld. De volgende nummering is toegekend: 1. SGP/RPF met als lijsttrekker de heer A. van Klinken, 2. CDA met J. Op 't Hof, 3. PvdA met C. J. Hille- brand, 4. VVD met W. P. Stouten. In deze volgorde verschijnen de partijen op het gemeentelijk verkiezingsbil jet. NIEUWERKERK Mutatie op gemeente-secretarie In verband met zijn benoeming bij de gemeente Brummen zal de heer D. Doornweerd per 1 maart de gemeente-secretarie van Duiveland verlaten. De heer Doornweerd is werkzaam op de afdeling Algemene Zaken en Ruimtelijke Ordening. In zijn plaats is benoemd, de heer J. J. M. Legebeke uit Raalte. OOSTERLAND Kachel in brand In Oosterland moest de Duiveland- se brandweer donderdagmiddag in actie komen om een brandende (olie)kachel buiten de deur te zetten. Dc kachel, staand in de woning van T. v. d. H. aan de Rijksweg nummer 7, raakte in brand nadat waarschijnlijk de vlotter was blijven hangen. De brandweer wist de kachel buiten te krijgen en de olietoevoer af te slui ten. De schade: aan het vloerkleed en verder rookschade in de woning. BRUINISSE Info-dag Keverclub In Bruinisse wordt zaterdag een info-dag gehouden van de Keverclub, het aloude VW-model. Onder meer A. van Gilst van de regionale Keverclub, zal voorlichting geven over de Kever en de club. Het geschiedt in de Molen straat nummer 49 (tegenover het mu seum) waar een aantal Kevers staat opgesteld, van 11.00 tot 17.00 uur. Be langstellenden voor deze 'ouwetjes" zijn van harte welkom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4