POSTZEGELRUBRIEK Jan Timman vergooit kansen Monsterscore Zierikzee: 15-1 Gekleurde made als visaas snel verbieden De auto: 100, 101 of 102 jaren oud itfP'! Gemakkelijke zege voor viertal bc Zierikzee ♦v+* hengelen Zierikzeesé Bridge Club bridge schaken Analyse Remise voor Cor Boot dammen ZIERIKZEF.SUHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 februari 1986 Nr. 23877 13 ZIERIKZEE - Diverse ingewijden hebben al jarenlang bedenkingen tegen het gebruik van gekleurde maden als visaas. Vooral nadat be kend was, dat in Engeland (waar het gebruik met gekleurde made tot een cultus was verheven), vooral de brons- en geelgeklettrde maden kankerverwekkende stoffen bezaten. In ons land werd op deze kleur lingen pas goed de aandacht gevestigd, toen overal felroodgekleurde palingen en baarzen gevangen werden. De oorzaak is het massaal als lokvoer imverpen door hengelaars van de felroodgekleurde mini-inade, de zogenaamde pinkies. Reeds zo'n veertig jaar geleden werd de roodgekleurde vismade gekweekt met dit verschil, dat de kleur in de made zat en niet er bo venop. De gifvrije kleurstof werd aan de voedingsbodem toege voegd. Vooral bij wedstrijdhenge laars was via België bekend, dat zij die de meeste fuillies - dit zijn kleine felrode bloed- of slijk- wormpjes, de zogenaamde 'ver de vase' ofwel muggelarve - inwier pen, ook de meeste vis vingen. Omdat vrijwel overal het gebruik van 'ver de vase' als lokvoer ver boden werd, werd naar een alter natief gezocht en het werd gevon den in de felrode minimaden. Tegenwoordig gaat het niet meer om de aankoop van een kwartje maden in een klein doosje. Daar door kwamen de kwekers in tijd nood. Monsterprijzen Immers de monsterprijzen bij wedstrijden in het vooruitzicht ge steld droegen er mede toe bij, dat vooral de wedstrijdhengelaars zich de kosten van tientallen liters voermaden veroorloven om tot de prijswinnaars te kunnen behoren. Kwekers konden vanwege de mas sale droppings van maden in het viswater aan de vraag om inwen dig gekleurde maden al spoedig niet meer voldoen, en men ging ze uitwendig bespuiten. Dat het hierbij om schadelijke kleurstoffen ging, beseften de kwekers niet en de leveranciers lieten hen in het ongewisse hier over. Felrode stoffen, die de hen gelaars slechts moeizaam van de handen kunnen wassen als ze er mee in aanraking zijn geweest. Dat gebeurde ondermeer, doordat onder het vissen maar shaggies werden gedraaid en er een boter ham werd gegeten. Kleurstoffen, die zich diep invraten in de wan den van witte hardplastic maden- dozen en -emmers, want die wer den soms halfgevuld met maden meegenomen. „Het is mijn boter ham, maar als ik zeker wist dat het schadelijke stoffen zijn, dan stopte ik er morgen mee, want ik moet ook aan mijn gezondheid denken", zei een kweker van vismaden reeds enige tijd gele den. Eindelijk is de kogel door de kerk. Door allerlei waarschuwin gen, maar vooral door de grote hoeveelheden roodgekleurde pa ling en vis, die door de beroepsvis serij gevangen werden, kwam het Rijksinstituut voor Visserij On derzoek (RIVO) in beweging en volgden er onderzoeken. Via een te vroeg en ook ongewild uitge lekt rapport kwam de zaak in een stroomversnelling terecht, omdat ook de NWS druk ging uitoefe nen. Het ministerie van Land bouw overweegt nu om na de na dere bestudering van het RIVO- rapport een verbod in te stellen op het gebruik door de sportvisserij van rode maden. Maar omdat het leeuwenaandeel, gezien de grote vraag hiernaar, vanuit het buiten land geïmporteerd wordt, zou dit verbod in EEG-verband dienen te geschieden. Het geluk Zolang organisatoren blijven doorgaan om in verband met een zo groot mogelijke deelname aan viswedstrijden koelkasten, tv's en zelfs auto's als hoofdprijs in het vooruitzicht te stellen, kan het lo nen als deelnemer er wat geld te- gènaan te smijten om het geluk een duwtje te geven. Wedstrijdvissen omdat het steeds professioneler beoefend wordt is de wortel van het kwaad en omdat de rode vismade hier massaal gebruikt wordt en het métier tegenwoordig steeds meer naar het vlak van de portemonnee verplaatst wordt zal er getracht worden over de grens illegaal rode vismaden te verkrijgen. Zowel door consumptie van roodge kleurde vis als het gebruik van dat aas blijkt er een gevaar voor de volksgezondheid aanwezig te zijn. Een alternatief voor de scha delijke rode made om vis aan te lokken en op de visstek aanwezig te houden en dan te vangen lijkt niet ver te zoeken. Vroeger was er naast het ge bruik van andere lokvoersa- menstellingen ook de ongekleur de made, die hetzelfde effect sorteerde. Dat er door het inwer pen van ongekleurde maden min der gevangen zou worden dan met de schadelijke en roodgekleurde maden is nog nimmer bewezen. Gelukkig is het, dat dit nu door officiële instanties ook uiteinde lijk als een gevaar onderkend wordt. ZIERIKZEE - Karl Benz en Gottlieb Daimler vonden in 1886 de auto uit en dus viert Duitsland dit jaar het eeuwfeest van de auto, geïl lustreerd met een zegel van 80 Pf, voorstellende de ontwikkeling van de auto: open type, koetsmodel en een moderne personenauto. De Duit sers zien'- chauvinistisch als ze zijn - wel enkele data over het hoofd. Want waarom brachten de Fransen - met hetzelfde chauvinistische sop overgoten - reeds in oktober 1984 een zegel van 3f uit ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van de Franse auto. Deze zegel geeft een schematische voorstelling van de door Delamare, Deboutteville en Ma- landin ontworpen wagen. Internationale Automobilausstellung Franklurt/Mair» ali* 99 jan# Precies tussen beide tijdstippen in - in 1985 - wijdden Britse auto musea en het Drunense Autotron speciale tentoonstellingen aan het honderdjarig bestaan van de auto. tor werd naar hem genoemd: de Otto-motor. De drie genoemde Fransen bouwden een Otto-motor in 1884 in een rijtuig en vroegen daar patent op aan. Bijgaand tonen we een tentoonstellings-enveloppe, die al leen op de 51e Internationale Automobil-Ausstellung (IAA) in Frankfurt te verkrijgen was. Op de enveloppe prijkt een speciale zegel van 60 Pfdie de Bundespost ter gelegenheid van de tentoon stelling uitgaf. Daarnaast zijn er veel landen, die 1985 aanhielden als filatelistisch hoogtepunt van het eeuwfeest. In wezen werd de eerste zelf voortbe wogen auto in 1870 door de Franse artillerie-officier Cugnot ge bouwd. Hij plaatste in het voer tuig een stoommotor. In 1876 bouwde de Duitse ingenieur Otto een viertactmotor, die volgens het zelfde principe nog steeds in de huidige benzineauto's zit. De mo- Wie viert er nu terecht het eeuw feest? Of hebben ze allemaal een beetje gelijk, want de Duitser Benz kan wel als vader van de auto aangetipt worden, maar dan fungeerde Frankrijk wel als kraamkamer. De Franse zegel toont het eeuwfeest in 1984 en (bij voorbeeld) de zegel van Samoa hetzelfde gebeuren, maar dan in 1985. Op 12 januari 1986 verscheen de Duitse zegel met het Duitse eeuwfeest. ZIERIKZEE - Het bridgeviertal van Zierikzee boekte in de hoofdklas van de Zeeuwse viertallencompetitie een uiterst eenvoudige zege op hekkesluiter Valkenisse. De tegenstander liep zelfs tegen drie minpun ten aan. Zierikzee scoorde op achttien spel 116 punt, terwijl Valkenisse op maar vijf spel kon scoren. Alles bijeen won Zierikzee met maximale cijfers: 25-2. In het geheel genomen speelde Valkenisse zeer slecht. Het team miste vier manches en een slem en ging bovendien veel down in di verse verkeerd geboden contrac ten. Spel 6 O/OW. AHV V 863 AHVB 762 432 V B752 832 B98 B87 v VT94 T965 VT T965 V AH 74 AH543 Zuid opent 1* en Noord heeft een moeilijk biedbare hand. Eerst maar eens 1 bieden en dan later maar verder kijken. Zuid geeft zijn tweede kleur schoppen aan met 1 en Noord heeft nog steeds dezelfde problemen. Door 2* te bieden (vierde kleur dus forching tot de manche) kan Zuid haar vijf- kaart klaveren vertellen met 34. Nu stoomt Noord door naar 6SA. Als je begint met het afgeven van een kleine klaveren, dan kun je twaalf slagen maken: +990. De te genpartij ging niet verder dan 3SA. Winst tien punten. Er werd door Valkenisse slecht en ongecontroleerd geboden, waardoor veel contracten onnodig verlies betekenden. Zierikzee zou evenwel bij wat betere tegenstand als winnaar uit de bus zijn geko men. Met voor Zierikzee nog de wedstrijden tegen ABC II en Kur- ketrekker voor de boeg ziet de stand er rooskleurig uit. Met na me de ontmoeting tegen ABC II kan nog problemen geven, maar Zierikzee heeft aan een kleine ze ge of zelfs een gelijkspel voldoen de om in de buurt van de titel te komen. De stand ziet er als volgt uit: 1. Zierikzee 106 punten; 2. Kurke- trekker 89 punten; 3. ABC II 65 punten; 4. Vlissingse Fles 53 pun ten; 5. Valkenisse 38 punten. ABC II en Vlissingse Fles hebben nog een achterstallige wedstrijd. ZIERIKZEE - Na de voorlaatste avond van de tweede ronde van de onderlinge competitie is de situa tie aan de kop van de ranglijst van de clubcompetitie van de Zierik- zeese Bridge Club niet veel veran derd. Er werd wat stuivertje ge wisseld. De heren Blonk en Van Hengstum gaan aan de leiding met 238,66%. Het echtpaar Van den Berg bezet de tweede plaats met 230,09% en het echtpaar Akerboom is derde met 218,06%. Mevrouw Terwisscha en de heer Karstens staan op geringe achter stand op de vierde plaats met 216,67%. De 'dagprijzen' waren deze keer in groep A voor de heren Blonk en Van Hengstum met 63,43%, in groep B voor de dames Hendrik- sen en Van de Zande met 61,11% en in groep C voor de dames Ver- schoore en De Vlieger met 60,19%. De gedetailleerde uitslagen in de drie groepen waren als volgt: Groep A: 1. hrn Blonk/Van Hengstum 137 pnt.; 2. ep Van den Berg 132 pnt.; 3. ds Van de Wal/Walter, mw Kloet/hr Pomper en mw Terwisscha/hr Karstens 117 pnt.; 6. hm Becu/Van der Post 108 pnt.; 7. mw Van den Berg/hr Does 94 pnt.; 8. ep Akerboom 91 pnt.; 9. mw Heuser/hr Boot 86 pnt.; 10. hm Kloet/De Vlieger 81 pnt. Groep B: 1. ds Hendriksen/Van de Zande 132 pnt.; 2. mw Slee- gers/hr Eekman 122 pnt.; 3. hm Hendrikse/Sweere 111 pnt.; 4. hrn Besamusca/Meulstee 109 pnt.; 5. ds Geluk/Van de Zande en ds Hen derson/Van Wingerden 105 pnt.; 7. ds Does/Van de Valk 103 pnt.; 8. ds Hoets/Weber en ep Evenwel 101 pnt.; 10. mw Van der Duijn/Vier-^ gever 91 pnt. Groep C: 1. ds Verschoore/De Vlieger 130 pnt.; 2. hm 't Hart/De Vries 126 pnt.; 3. ds Hogerheij- de/Van der Wekken 115 pnt.; 4. ds Van Oeveren/Tfennekes 110 pnt.; 5. ep Schults 109 pnt.; 6. ds Kops/Tuinman 103 pnt.; 7. ds Be cu/Van der Post en ds Eek man/Van Geesbergen 99 pnt.; 9. ds De Graag/Schiettekatte 95 pnt.; 10. ds Gaanderse/Klompe 94 pnt. (In alle drie de groepen is 108 pun ten vijftig procent van de maxi male score). Bridgebegeleiding bij TV-cursus ZIERIKZEE - Niet alleen in Zie rikzee, maar ook iii Burgh- Haamstede worden bridge- liefhebbers begeleid in het ACOL- biedsysteem. Dat gebeurt in hotel Haamstede op iedere maandag avond tussen half acht en half tien. Op 17 en 24 februari vervalt die begeleiding evenwel wegens vacantie. TILBURG - Met een vermetelheid, die niet is vrij te pleiten van kamikaze-neigingen, heeft Jan Timman een einde gemaakt aan zijn kansen op de wereldtitel schaken. Moe en teleurgesteld ruïneerde hij tot verbijstering van zijn secondanten Andersson en Lobron in de ne gende partij van de tweekamp tegen Joesoepov een goede stelling in en kele zetten. Met mat in het vooruitzicht gaf hij op de 24e zet op, waar door de tweekamp vroegtijdig eindigde met een overwinning van 6-3 voor de Sovjetrussische grootmeester. Timman verdween als een haas in zijn rustkamer, enkele ogen blikken later gevolgd door een perschef, die hem een opbeurend drankje nadroeg. Het kostte moei te de teleurstelling weg te spoelen. „Geen moment heb ik het idee ge had, dat ik enige greep op de match had. Negen partijen lang niet. Dat is me nog nooit eerder overkomen". Vermoeidheid en ge brek aan voorbéreiding, de facto ren. die al vantevoren in ziin na deel spraken, eisten onverbiddel ijk hun tol en maakten, dat de match tussen op papier gelij- kwaardigen wel heel sterk in zijn nadeel uitviel. Zoals ook Joesoe pov direct bereid was te beamen. „De echte Jan Timman is hier in Tilburg in het totaal niet te zien geweest", meende secondant An dersson. „Neem nou die laatste partij. Daarin bereikt hij een goe de positie in het soort gecompli ceerde stellingen, waarin hij nor maal gesproken op zijn best is. Wat gebeurt er? Hij verdedigt zich helemaal niet en laat zich mat zet ten. Dat gevoel bekroop Jan Tim man al in de eerste de beste partij. „Doordat Joesoepov in tijdnood een fout maakte, won ik die par tij, maar het baarde me toen al zorgen, dat ik de stelling niet op een normale manier had kunnen winnen", concludeerde de geklop te Nederlander. Met drie remises hield Timman de voorsprong vast tot hij pal voor het afbreken van de vijfde partij een fout maakte, die de in leiding vormde tot drie ver- liespartijen achtereen. Iedereen verbaasde zich erover, dat de Ne derlandse grootmeester na de eer ste nederlaag geen time-out nam. Timman onthulde, dat hij al voor het begin van de vierde partij een extra rustdag had willen inlas sen. „Ik deed het niet, omdat ik de time-out wilde bewaren voor de werkelijke noodgevallen, als mijn gezondheid me in de steek zou laten. De laatste dagen van de match probeerden psychologen, para psychologen, waterkijkers en aan hangers van de bio-ritmiek ver geefs zich toegang te verschaffen tot de vermoeide grootmeester. Timmans openingskeus in de ne gende partij was waarschijnlijk een reactie op al degenen, die zich zo graag met 's mans geestelijke gesteldheid bezig hielden. Hij koos voor dezelfde dubieuze ruil- variant van de Grünfeld-Indische verdediging, waarmee hij in de ze vende partij in negentien zetten van het bord was geveegd. Helaas werkte Joesoepov niet mee aan Timmans poging om zijn gelijk te bewijzen. De Moskouse groot meester vermoedde, dat Timman en Andersson een versterking hadden gevonden en wilde niet in een theoretische discussie terecht komen. Hij speelde op de negende zet Pgl-f3 in plaats van het veel agressievere c4-e5. Zwarts stelling^ werd in enkele zetten zienderogen' beter tot zich op dc dertiende zet een moeilijk beslissingsmoment voordeed. De weer in de rijen van de Timman-aanhang teruggekeer de Lobron suggereerde de afwik keling exd4. 14. cxd4 en c7-c5, die zwart ruim spel zou garanderen. Timman koos voor Dd7 en stelde daarmee de vraag aan de orde op welke vleugel zijn tegenkansen la gen. Zijn keuze voor de dame vleugel pakte slecht uit. Aan zijn door h4 en h5 al ernstig onder mijnde koningsstelling werd niet alleen het paard, maar ook de da me onttrokken. Winstkansen Wellicht hr t6Pc4 in plaats van dxa2 zc Joesoepov bij het analyseren suggereerde, het ergste kunnen voorkomen. Zwarts winstkansen zouden ook dan heel gering zijn geweest. „Timman stond in deze partij voor het moei lijke probleem, dat hij steeds de meest agressieve zet moest doen. Remise stond voor hem gelijk aan een nederlaag", aldus Joesoepov. De Rus voelde exact aan, dat Timman te ver was gegaan. Hij concentreerde zijn aanval op de zwarte koning en liet de mat-val dichtklappen met een elegant ge offerde toren. „Timrnan heeft pre cies de goede leeftijd om bij de volgende WK-cyclus weer een gro te kanshebber te zijn", was zijn troost voor de in rouw gedompel de nationale schaakwereld. Zierikzeese Schaakvereniging ZIERIKZEE - In dc negentiende ronde van de huishoudelijke com petitie van de Zierikzeese Schaakvereniging werden zes partijen gespeeld. In de bovenste regionen boekte Richard van der Veken een goede overwinning op Huib Uil, waardoor Van der Ve ken naast Martin Krijger dc voor naamste kanshebber blijft voor het kampioenschap. P. van der Zwan en J. F. Spiegels deelden het punt en tot dezelfde beslissing kwamen J. Verkerk cn A. M. van der Westen. J. J. Hoo- gestrate kon het niet bolwerken tegen P. Wiebols. J. M. Bevelander klopte S. J. Stoel en J. van Loon was te sterk voor B. S. Spiegels. ZIERIKZEE - In de voorlaatste ronde van de clubcompetitie in de eer ste klas moest Zierikzee thuis aantreden tegen het tweede team van Middelharnis. In de eerste ontmoeting tussen beide teams op Flakkee had Zierikzee een krappe 8-8 uitslag bereikt, het enige verliespunt tot nu toe. Wellicht was dit de reden, dat de thuisclub extra gemotiveerd was, wat tot de abnormale 15-1 einduitslag leidde. Via vier overwinningen op rij wei'd het al snel duidelijk, dat er een grote uitslag zou komen. Jos de Wild won al na een half uur spe len middels een damcombinatie en Cees van de Velde won na een mooie slagzet. Rinus van de Wie len en John Honig sloegen beiden toe, nadat hun opponenten in het eindspel een schijf verloren. Ri nus de Wild bracht de tussenstand op 9-1, omdat hij remise speelde tegen een alles afruilende tegen speler. Hierna volgden nog drie winst partijen wat de eindstand op 15-1 bracht. Chris van de Wielen zege vierde na een ingewikkelde partij en good-old A. J. Flikweert won bekwaam, nadat hij schijfwinst in de openingsfase had geforceerd. In de laatste partij wist Cor Boot door sterk positiespel tenslotte ook nog winst te pakken, Zierikzee is favoriet in de eerste klas, maar als Middelharnis I wint van Tholen, zal de laatste ontmoeting Middelharnis I- Zierikzee op maandag 17 februari op Flakkee pas de kampioen aan wijzen. De stand ziet er als volgt uit: Zierikzee 5 4 1 0 53-27 9 Middelharnis I 4 3 0 1 34-30 6 Middelharnis II 5 1 1 3 30-50 3 Tholen II 4 0 0 4 27-37 0 Na negen ronden ziet de stand er als volgt uit: 1. Arnold Darsan 16 pnt.; 2/3/4. Jules Gajadhar, Cees van Rijswijk en Peter Schunselaar 11 pnt. (uit 8); 5/6/7. Cor Boot, Pim Filius en Jaap de Jonge 9 pnt.; 8. Cees de Jonge 7 pnt. (uit 8); 9. Wim Koppe- jan 6 pnt.; 10. Jan Blom 5 pnt. (uit 7); 11/12. Jan van Strien en Jos de Wild 4 pnt. ZIERIKZEE - Bij de wedstrijd van Zierikzee tegen het tweede team van Middelharnis speelde Cees van de Velde tegen Cor van de Groef. In deze partij haalde de Zierikzee-speler er een mooie slagzet uit, die op zichzelf niet winnend was. Omdat zijn oppo nent zijn dam niet op tijd in vei ligheid bracht, won Van de Velde alsnog. We volgen de partij na 30. 34-29 15-20 met bijgaande diagramstand als gevolg. Van de Velde heeft de witte schijven. 31. 29-23! 18x29; 32. 35-30 24x44; 33. 33x4 44x42; 34. D4x27 42-47; 35. D27-32 12-17? Dit is de verlie zende zet; zwart moet zijn dam van veld 47 wegspelen om na het slaan van schijf 14 door wit, de dam van de diagonaal 47-15 af te halen en dan komt er wel een re mise uitrollen. D37x 10 17-21? Zwart is redde loos verloren. In plaats van 17-21 was bijvoorbeeld D47-33 ook fout wegens 48-42 D33x47 en D10-15! De beste zet was nog D47-15, maar die verliest ook, al duurt de winst gang van wit enkele zetten langer: D47-15; 37-32 D15x4; 31-27 D4x31; 36x27. Er resteert nu een vijf om vijf-eindspel, wat gewonnen staat voor wit. In de partij volgde uiteraard na 3617-21? 37. D10-15 met directe winst, want de zwarte dam wordt gevangen. 's-GRAVENPOLDER - In de ne gende ronde van het persoonlijk Zeeuws damkampioenschap in de hoofdklas boekte van de twee deelnemende leden van damclub Zierikzee alleen Cor Boot enig succes. In een spannende positie partij kwam hij tot remise met nestor Jan Blom. Boot heeft nu negen punten en staat daarmee op een score van vijftig procent. De tweede Zierikzee-speler in het toernooi, Jos de Wild, kan een goede klassering nu wel vergeten. In het eindspel tegen Jaap de Jon ge behaalde hij verrassend dam, maar jammerlijk genoeg kon hij er niets mee uitrichten en verloor hij uiteindelijk. Met nog twee ronden te spelen lijkt Arnold Darsan recht op de ti tel af te stevenen. Hij boekte zijn zevende zege op rij door te winnen van Jan van Strien. Peter Schun selaar boekte een zege op positio neel gebied tegen Pim Filius en Wim Koppejan kwam remise over een met Cees de Jonge. De partij tussen Cees van Rijswijk en Jules Gajadhar werd uitgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 13