Daimler-Benz viert het honderdjarig bestaan O .1? Activiteiten in 't Beest De opdracht (8) Trek een lijn 20 16 André Hazes kan het schaken niet laten 12 I Januari 1886 patent op driewieler STUTTGART - Honderd jaar nadat de grondleg gers van Daimler-Benz de eerste automobielen ont wikkelden staat het concern op het punt de grootste onderneming van West-Duitsland te worden. Op dit moment neemt Daimler-Benz nog de derde plaats in op de ranglijst van Westduitse bedrijven, na het energieconcern Veba en Volkswagen. Als het West duitse Kartelbureau echter zijn toestemming geeft neemt Daimler-Benz volgende maand de elektroni- ca-onderneming AEG over en komt het concern nummer één te staan. Daimler-Benz viert dit jaar dat ingenieur Carl Benz op 29 januari 1886 patent aanvroeg op een met benzine aangedreven driewieler, die op 3 juli van dat jaar aan het verbijsterde publiek werd gepre senteerd. Het concern Daimler- Benz gedenkt dit jaar echter ook zijn andere stichter, Gottlieb Daimler, die samen met zijn as sistent Wilhelm Maybach in het zelfde jaar, maar onafhankelijk van Benz, een motorrijtuig met vier wielen ontwikkelde. De uitvindingen van Daimler en Benz worden door de Westduitsers beschouwd als de eerste automo bielen ter wereld. De Fransen zijn het daarmee niet eens. Zij menen dat de Fransman Edouard Dele- mare-Debouteville, die in 1884 pa tent aanvroeg op èen motorrijtuig met vier wielen, de uitvinder van de eerste automobiel is. Vandaar dat de Fransen in 1984 al het hon derdjarig bestaan van de auto hebben gevierd. Fusie Merkwaardig genoeg heeft Gottlieb Daimler Carl Benz nooit ontmoet. De onderneming die hun beider namen draagt is pas in 1926 ontstaan, 26 jaar na de dood van Daimler en drie jaar voordat Benz overleed. De economische crisis van na de Eerste Wereldoorlog dwong de twee bedrijven waarvan zij de grondleggers waren tot een fusie. De Daimler-fabriek produ ceerde al sinds 1902 de Mercedes, genoemd naar een dochter van een van de grootste klanten van Daim ler. Ook nu, zestig jaar na de fusie, weerspiegelt de transformatie die het concern ondergaat de druk der omstandigheden. Met de over nemingen van AEG, motorenfa brikant MTU en de vliegtuigbou wer Dornier verschaft Daimler- Benz zich de technologische ken nis die het concern nodig heeft nu de automobielindustrie steeds meer gaat werken met geavan ceerde technologie en te maken krijgt met een steeds scherpere concurrentie. Door een technologische ,,poot" te creëren dekt het concern zich bovendien in tegen toekomstige ongunstige ontwikkelingen op de automobielmarkt. Net als zijn concurrenten heeft ook Daimler- Benz te maken met een sterk ver minderde vraag jiaar(.yf acht wa gens, een sector die tot nu toe ver antwoordelijk was voor veertig procent van de omzet van het be drijf. Winst Het succes van de meest recente generatie personenwagens heeft het concern echter een ruime fi nanciële armslag verschaft. Des kundigen schatten dat Daimler- Benz in het boekjaar 1985 een netto-winst van 1,5 miljard mark (1,68 miljard gulden) heeft ge maakt, twee maal zoveel als het iets grotere Volkswagenconcern. Na fusie met AEG zal het concern 300.000 werknemers in dienst heb ben en goed zijn voor een jaarom zet van 60 miljard mark (67,2 mil jard gulden). Bovendien wordt Daimler-Benz de grootste produ cent van militaire apparatuur in West-Duitsland. De koers van de aandelen in het bedrijf is in het af gelopen jaar voortdurend geste gen. Maar niet iedereen in West- Duitsland ziet de uitbreiding van Daimler-Benz als een gunstige ontwikkeling. Het perspectief van zo'n grote concentratie van economische macht baart zaken mensen en politici zorgen en heeft de Westduitse regering aan het denken gezet over een verscher ping van de Kartelwetgeving. Het heeft bovendien meer licht gewor pen op de grote invloed"van Deut sche Bank, de grootste aandeel houder in Daimler-Benz, op het economisch leven in West-Duits land. Deskundigen nemen aan dat de bank een beslissende rol heeft gespeeld bij de fusie tussen Daimler-Benz en AEG. Honderd jaar geleden leek de toekomst voor de automobielen die Daimler en Benz hadden ont wikkeld zeer onzeker.-Het publiek was aanvankelijk verbijsterd en zag weinig in de gemotoriseerde rijtuigen. Maar geleidelijk raak ten de Westduitsers gewend aan het idee. Nu staat de Westduitse automobielindustrie, waarbinnen Daimler-Benz een zeer prominen te positie inneemt, derde op de wereldranglijst en is zij goed voor 14 procent van de Westduitse werkgelegenheid. ZIERIKZEE - Beste lezers van de Zeeuwse Babbelaar de opdracht (no zeven) zit er weer op en we kunnen al weer aan de achtste opdracht begin nen. De grote puzzel van vorige week heeft niet echt veel goede inzendingen opgeleverd. De winnaar is geworden: Corien de Graaff in Brouwershaven. Zij krijgt de boekenbon van tien gul den automatisch thuisgestuurd. Gefe liciteerd. De andere inzenders be dankt voor jullie bijdrage en wie weet winnen jullie de achtste opdracht wel. Wie o wie maakt de mooiste tekening. Als enige taak hebben jullie, om een tekening te ma ken, die over de krant gaat. Dat mag iedere krant zijn. We kunnen ons voorstellen dat je een tekening van de voorpagina maakt, maar ook de mensen, die de krant drukken of schrij ven. Met het onderwerp kun je alle kanten op en het benieuwt ons of jul lie hiermee raad weten. Wille mijnt je Materialen Willemijntje 't krullenmeisje, speelt en springt de hele dag. Willemijntje, 't krullenmeisje, doet de was van pop, met een lach. Willemijntje 't krullenmeisje aait de katten, voert de kippen. Willemijntje 't krullenmeisje, houdt van schommelen en van wippen. Je mag alle materialen gebruiken. Of je tekent het met alleen een pot lood of je gebruikt verf. Je mag ook allemaal gekke, leuke en verve lende krantenberichten bij elkaar plakken en opsturen. Zo iets heet een collage; dat is een verzameling van berich ten en verhalen. Veel suc ces en de winnaar staat een boekenbon van tien gulden te wachten. Stuur je inzending naar De Zie- rikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. Zet wel even 'Zeeuwse Babbelaar' of 'Opdracht acht' op je en veloppe. Misschien is dit -wel een leuke opdracht voor in de klas. Een eenvoudige opgave, zelfs voor niet zo'n geweldige tekenaars. Trek een lijn van 1 naar 2 en dan naar 3 en zo verder tot 25. Hij heet Piet, of wist je dat nog niet? *18 21 7 25* -IS 15 10» *9 1® 1 6 2 3 A 8 HENEtt., H£ÉfT ROTTERDAM - De grote kleine zanger van het Am sterdamse levenslied is ge veld. André Hazes ligt na vijf tropenjaren, waarin niets hem te veel was, tussen de witte lakens van een zieken huisbed. Een ernstige maag aandoening is de oorzaak van het euvel. Met een lekker, maar fanatiek potje schaak probeert Hazes zijn tijd te do den. ,,Als André Hazes genezen zal zijn ver klaard, zal hij hoe dan ook een veel rustiger leventje moeten gaan leiden", vertelt zijn manager Jos van Zoelen. ,,Dat zal best even wennen zijn, maar hij zal wel moeten. Gelukkig is hij zich daar inmiddels van bewust geraakt. Nadat hij het vorig jaar voor het eerst een tik kreeg, dacht hij dat het allemaal wel los zou lopen. Na even wat rust is hij weer op de oude toer verder gegaan, maar nu is hij goed geschrokken. Die tweede aan val heeft hem terdege wakker geschud". Tben de ergste pijn voorbij was, zocht de kleine Amsterdammer wat tijdverdrijf. De enorme publiciteit rondom de schaaktweekamp Timman-Joesoepov zorgde ervoor, dat hij het schaken als be zigheid ontdekte. Van de ene op de andere dag raakte André Hazes verslingerd aan het schaak spel. ,,Hij heeft inmiddels twee schaak maatjes gevonden in Nico Haak en Rinie van der Lee. Neem maar van mij aan, dat het er bikkelhard aan toe gaat tussen die drie. Volgens mij gaan ze veel feller te keer, dan dat die lui daar in Tilburg de den. Het is verbluffend hoe snel hij een echte schaakgek is geworden", erkent Van Zoelen. Ondanks het feit, dat Hazes niets aan het zingen of wat er ook maar iets mee te maken heeft, kan doen, zijn er volop voorbereidingen aan de gang voor een opmerkelijke langspeler, die over twee of drie maanden uit moet ko- André Hazes: schaken en op z'n Ita liaans.... „Het wordt eep alternatief André Hazes-gebeuren", constateert Jos van Zoelen. ,,We zijn enorm blij, dat we bin nen afzienbare tijd een Italiaanse roek- elpee van en door André Hazes op de markt kunnen gaan brengen. Het is al jaren een enorme wens van hemzelf". Van Zoelen, Hazes' vaste producer Tim Griek en de zanger zelf hebben bij het project de medewerking gehad van Tbn- ny Alberti, de zoon van Willy Alberti, de ontdekker van André Hazes, die het vo rig jaar overleed. „Door zijn medewer king kunnen we putten uit een unieke collectie van meer dan duizend platen", zegt de manager. „Bovendien brengt Tbnny de benodigde kennis van zaken mee". André Hazes had zijn publiek een voorproefje van de rockelpee willen ge ven op 22 februari, wanneer in het Amsterdamse Carré de Willy Alberti Gala-nacht wordt gehouden. „Daar komt nu niks van in. Hij mag zelfs niet eens in de zaal zitten, want dat zou hem op een bepaald moment zelfs te veel op kunnen winden. Nee, dat houden we maar voor een later tijdstip, als hij weer helemaal de oude is". Al met al staat de André Hazes-fans een daverende verrassing te wachten, wanneer de levenspopzanger zijn 'oude stiel' van rockzanger weer eens een keer oppakt. Met 'Come Prima' en 'Buona Se ra' liet Hazes al zien en horen, dat dit Italiaanse genre hem wel degelijk ligt. „We zitten maar met een probleem", on derkent Jos van Zoelen tot slot. „We heb ben zoveel goed materiaal, dat we ge woon niet kunnen beslissen welke nummers we op de langspeler gaan zet ten". Sozen- agenda Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well, Noordwelle Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 CJV jeugdsoos. De Driehoek, Zierikzee Zaterdag 19.30-22.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kccte, Nicuwerkerk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. GOES - Zaterdag 15 februari speelt de theater groep Dynastie van Oer in 't Beest te Goes, de voorstelling Is het mij bekend, dat ik zie. De titel van deze nieuwe produktie verwijst naar het ver schil tussen kijken en zien. Waarneming en in zicht, betreffende de mens en zijn omgeving en de relaties zijn het thema van deze voorstelling. De hiervoor gekozen vorm is gebaseerd op het principe van montage: een aaneenschakeling van scenes waarin steeds wisselende aspecten van de personages worden getoond. Deze personages ver tegenwoordigen niet zozeer een karakter als wel een houding (de lastdrager, de femme fatale). Met Is het mij bekend dat ik zie is Dynastie van Oer een nieuwe weg ingeslagen: de bezetting is echter grotendeels hetzelfde, zodat in ieder geval de kwaliteit gewaarborgd is. De regie is in handen van Ursul de Geer. (Aanvang 21.00 uur.) Vrijdag 14 februari draait de film Desperately Seeking Susan. In deze onlangs verschenen rol prent is een belangrijke rol weggelegd voor Ma donna. Madonna speelt Susan, een vrouw die het leven neemt zoals het op haar af komt. Haar abso lute tegenpool is Roberta. Roberta is getrouwd, en lijdt een saai leven. Twee werelden die in principe eeuwig langs elkaar heen kunnen draaien zonder ook maar een moment bij elkaar te komen Ro berta en Susan komen echter met elkaar in con tact als Jim, Susan's enige vriend een advertentie zet: 'Desperately Seeking Susan'. Roberta besluit er op af te gaan. De hierop volgende botsing van deze twee werelden levert een frisse komedie op, die opvallend goede recensies kreeg. (Aanvang 21.00 uur.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 12