H. Schot trekt zich terug uit Bruse gemeentepolitiek streeknieuws Provincie gaat gevolgen voor gemeenten bij invulling van Neeltje Jans niet onderzoeken deurloo mode Luctor et Emergo waarschijnlijk geen deelnemer aan Taptoe Renesse GESLOTEN Hostellerie Schuddebeurs heeft Michelin-ster verbouwing kinderafdeling Evenementen commissie onder vlag ZOC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 februari 1986 Nr. 23876 3 Eerste ster op Schou wen -Duivelan tl SCHUDDEBEURS - Zojuist is be kend geworden dat Hostellerie Schuddebeurs een Michelin-ster heeft gekregen. De ster (voor zover bekend de eerste op Schouwen-Dui- veland) betekent een grote eer. Henk Van Stripriaan stelde de Hostellerie vanochtend telefonisch op de hoogte van dit heuglijke nieuws, een feit dat later schriftelijk bevestigd wordt als de nieuwe Michelingids uitkomt. Gedeputeerde Boersma: Op nadelige gevolgen moet u ook rekenen Advertentie van zaterdag 8 februari tot en met zaterdag 15 februari Wegens Mol 5-7, Zierlkzee Vervolg pagina 1. herhaald wordt, zijn de orgelconcer ten en de orgelwandeltochten. Tévens zal worden geprobeerd om wat meer culturele actie te ontplooien door de Zierikzeese musea er bij te betrek ken. Nieuwe start Zijlmans onderkent overigens dui delijk de problematiek rond het orga niseren van Toeristendagen. „We zijn nog maar kort bezig en proberen een zo goed mogelijke start te maken. Volgend jaar kunnen we het program ma dan waar nodig aanpassen of bij schaven. Het enthousiasme is bij het bestuur in ruime mate aanwezig. Het ligt nu aan de middenstand van Zie rikzee of we slagen." Het ligt in de bedoeling om eind maart het gehele programma rond te hebben. In tegenstelling tot voor gaande jaren zullen alle midden- standsbedrijven in Zierikzee worden benaderd en niet meer uitsluitend de ZOC-leden. De achterliggende ge dachte is te komen tot een zo goed mogelijke promotie van de mid denstand van Zierikzee. Het streven van de evenementen commissie is om zo weinig mogelijk standhouders van buiten Zierikzee aan te trekken. „Alles wat we zelf in huis hebben, moeten we ook zelf pro beren te verkopen" is daarbij het uit gangspunt. ZIERIKZEE - Het is niet waarschijnlijk, dat de provin cie Zeeland een onderzoek gaat doen naar de uitstra lingseffecten op de Schouwen-Duivelandse gemeenten van Neeltje Jans als attractie van allure. Provinciale sta ten zullen hier - mede in verband met de kosten - niet veel voor voelen en eigenlijk betrekken ze deze materie al enigszins in hun onderzoek. Het ligt eveneens niet in de lijn der verwachtingen, dat de gemeenten zelf een on derzoek gaan instellen. De gevolgen van de inrichting van Neeltje Jans blijven vraagtekens oproepen. nauw betrokken is bij de ontwikke lingen en derhalve goed op de hoog te", Van der Salm reageerde hierop, door te stellen dat zijn fractie niet zulke hoge verwachtingen heeft van burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. „We hebben onze in formatie tot op heden toch voorna melijk uit andere bronnen moeten halen", aldus Van der Salm. Als een rode draad door de bijeen komst liep het te verwachten bezoe kersaantal van zeker 1.000.000 men sen. Een aanwezige rekende uit, dat dit betekent, dat iedere twintig se conden een auto door Schou wen- Duiveland rijdt, richting Neeltje Jans. „Dat heeft gevolgen voor de in frastructuur en is dat geen nader on derzoek waard?". Een ander weer re lativeerde deze cijfers door te stellen dat 1 miljoen bezoekers niet gigan tisch is. „De Efteling trekt jaarlijks 2,5 miljoen mensen. Laten we niet doen alsof er iets verschrikkelijks staat te gebeuren". Bij het project Neeltje Jans zijn PvdA-voorzitter H. Asma over rijpen van plannen rond Neeltje Jans: „Dat vindt ik een CDA-standpunt en daar distancieer ik me van". veel mensen betrokken. Naast crea tief ontwerper Louis van Gasteren zijn er financiers, technici en biolo gen betrokken bij de realisatie. „Daarom kan niet gezegd worden waar de eindbeslissing wordt geno men. Alle partijen hebben de moge lijkheid - ook de politiek - om nee te zeggen tegen het plan", aldus Boersma. Milieu De gedeputeerde kon zich niet vin den in het voorstel vanuit de zaal om een milieu-effectenrapportage te la ten opmaken. „Aan de Oosterschelde zijde komt er niets van enige omvang en u kunt er vanuit gaan, dat zolang ik lid ben van de Stuurgroep Ooster schelde er geen nadelige effecten voor het milieu zullen optreden. Wel is het zo, dat als de maatschappelijke vraag verandert, ook de ideeën binnen de stuurgroep aan veranderingen onder hevig kunnen zijn. Dat leert de ge schiedenis ons", vertelde Boersma. De Zeeuwse politicus sloot niet uit, dat op Neeltje Jans verblijfsrecreatie komt, al achtte hij het in dit stadium vooralsnog niet gewenst. Een belang rijk aspect werd naar voren gebracht door Hendrikse, die vroeg of er gelet op de aflopende werkzaamheden bij de Delta al delen van het toeristische plan gerealiseerd kunnen worden, zo dat de werkloosheid straks opgevan gen kan worden. Die mogelijkheid sloot Boersma zeker niet uit, maar wel achtte hij het raadzaam, om het volledige plan eerst rond te hebben, om een goed beeld te krijgen. Westerschouws raadslid G. J. W. van der Salm heeft niet veel vertrouwen in burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer voor wat betreft de informatie over Neeltje Jans. Het plan en de ideeën moeten rij pen, volgens Boersma en dat kost tijd. "Plannen moeten rijpen?, dat lijkt wel een CDA-standpunt en daar distancieer ik mij van", reageerde voorzitter H. Asma. De gedeputeerde stelde, dat hij een gedegen ontwikke ling van een plan heel belangrijk vindt en dat hij dan "maar op het CDA moet gaan stemmen, al was ik het niet van plan". S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter (PvdA-wethouder Brouwershaven) stelde een vraag over de keuze van de planmakers. Alleen het Amerikaanse bedrijf Harrison Price en de Neder lander Louis van Gasteren waren ge vraagd, om eens iets op papier te zet ten en Van Gasteren heeft dit 'gewon nen'. „Is het kiezen van één uit twee niet wat erg mager", aldus de wethou der. Boersma legde uit, dat het koste naspect hieraan debet is geweest. Dat de keuze uiteindelijk op Van Gaste ren is gevallen, komt omdat deze man een goed plan opperde en „werkelijk bezeten is van alles dat met water te maken heeft", antwoordde Boersma. Zo mogen de antwoorden van gede puteerde mr. J. P. Boersma samenge vat worden naar aanleiding van vra gen vanuit de Streekfederatie van de Partij van de Arbeid, die dinsdag avond vergaderde in het Zierikzeese Huis van Nassau. Het Westerschouw- se gemeenteraadslid G. J. W. van der Salm en diens Zierikzeese collega D. van der Wekken stelden beiden, dat voor hun fractie de grenzen van de toelaatbare recreatie-capaciteit be reikt zijn. Van der Salm: „De Wester- schouwse PvdA vindt dat in onze ge meente voldoende verblijfsrecreatie is en ook voor de dagjesmensen heb ben we niet veel mogelijkheden meer"- In dit verband achtte de socia list een nader onderzoek naar de ge volgen van het toekomstige Neeltje Jans-complex zinvol. Voorlichting Ook PvdA-er J. C. Hendrikse stelde de gedeputeerde een vraag, waarbij hij pleitte voor betere voorlichting naar de burgers toe. Boersma ant woordde, dat provinciale staten geko zen zijn en dat hier dan ook een de mocratische beslissing is genomen. „U hebt indertijd allen ingestemd met een grootschalig recreatieplan als nu wordt voorgesteld. Dan moet nu niet ineens de nadruk op de neven effecten komen te liggen. Dat er nega tieve kanten aan Neeltje Jans zitten, kunt u gerust op rekenen", aldus Boersma. Over die voorlichting zei de gede puteerde ook, dat in het geval van Westerschouwen „uw burgemeester Jaarvergadering in Renesse RENESSE - Öp de matig bezochte jaarvergadering van de muziekvereniging Luctor et Emergo, welke in het dorpshuis te Renesse werd gehouden, werden o.a. de ge wijzigde statuten vastgesteld, Vérder werd het activitei ten programma besproken voor het komende jaar. Over deelname aan de Taptoe Renesse kon nog geen beslissing worden genomen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer E. van Toledo gekozen in de va cature die ontstond, omdat de aftre dende heer J. de Feiter, zich in ver band met drukke werkzaamheden, na vele jaren een bestuursfunctie te hebben bekleed, niet meer herkies baar stelde. De heren M. de Hamer en Jac. Wandel werden in het bestuur herkozen. Financiën Penningmeester B. Nelisse gaf uit gebreid toelichting op het financieel verslag. Hij legde uit dat met ingang van 1986 is gekozen voor een nieuwe opzet voor de financiële zaken. Naast de liquide middelen worden ook de Politieke 'aardverschuivingenal voor de verkiezingen BRUINISSE - Na het verstrijken van de datum waarop de volledige kandidatenlijsten moesten zijn ingeleverd voor de gemeenteraadsverkiezingen op 19 maart, (dins dag 4 februari) blijken er veranderingen te zijn opgetre den in de lijsten zoals we die op 16 december publiceer den. De grootste verandering onderging de lijst van het CDA. De verrassende en uit het niets komende lijsttrek ker C. J. Knappers, blijkt even snel als hij gekomen is weer verdwenen te zijn: zijn naam komt in het geheel niet meer voor op de lijst. Nog een verrassing in december: de naam van oud-wethouder en nu raadslid H. Schot prijkte toen op de onverkiesbare 8e plaats en is op de nieuwe lijst ook nergens meer te vin den. Schot, die vorige week nog hard op dacht met 180 voorkeurstemmen wel gekozen te worden heeft zich nu terug getrokken. Een en ander heeft consequenties voor de volgorde van de CDA-lijst, die er nu aldus uitziet: 1. J. Huizer, 2. M. Meeuwsen, 3. J. S. Wiebrens, 4. J. D. de Korte, 5. W. Ok- kerse, 6. W. Verwijs, 7. J. M. de Bil, 8. J. P. van der Doe en 9. L. de Jonge. De als 11-de geplaatste A. Ruitenbeek is eveneens verdwenen. SGP/RPF Ook de SGP-lijst onderging veran deringen ten opzichte van de decem- berlijst. Tfen eerste ging de partij een lijstverbinding aan en zal nu als SGP/RPF de verkiezingen ingaan. De nummers één en twee blijven het zelfde, in de personen van L. J. van den Bos en G. E. Houtekamer. Drie wordt niet het pas beëdigde raadslid, J. Bogert, maar nieuwkomer A. IJze- lenberg. Bogert komt op de nieuwe lijst niet meer aan bod. Vierde is M. Kik, ook een nieuwkomer ten opzich te van december. De vijfde en zesde plaats blijven als reeds gemeld: J. de Waal en A. Mol, maar de als zevende geplaatste J. Giljam blijkt ook te zijn verdwenen. Op zijn plaats is de naam van M. van der Wielen ingevuld die derhalve een plaatsje opschoof. De lijst wordt besloten door J. de Boed. Dc lijsten van Van de Velde en het Algemeen Belang bicven zoals ze wa ren ingediend, met respectievelijk de eerste drie: M. J. van de Velde, A. J. Bal en M. Houkamp voor lijst Van dc H. Schot, van de kandidatenlijst ver dwenen. Velde en C. J. van Licrc, dr. W. F- M. V~nk en M. C. Maaskant-Okkerse voor het Algemeen Belang. Reeds vóór de verkiezingen dus al diverse 'aardverschuivingen' in Brui- nisse. Tbt slot kan nog worden gemeld dat de nieuw aangekondigde partij, de Protestants Christelijke Groepe ring (PCG) zich wèl liet inschrijven als partij, maar het kwam niet tot het inleveren van een kandidatenlijst. aktiva in vorm van inventaris, instru menten en uniformen in het overzicht opgenomen. Bovendien zal vanaf dit jaar gewerkt worden met afschrijvin gen. Op deze manier zal een reserve worden gekweekt voor aankopen in de toekomst. Nadat de kascommissie verklaard had dat de zaken in orde waren be vonden werd de penningmeester ge dechargeerd. In plaats van het aftre dend kascommissie lid Joop Wandel werd Ad van Kooten benoemd. Ten aanzien van de contributie werd besloten dat het bedrag gelijk zal blijven, maar dat de inning zal veranderen. In plaats van maande lijks zal de contributie twee maal per jaar worden geïnd en wel door mid del van acceptgiro's, welke in maart en september zullen worden aangebo den. Muziekdag Dreischor Voorzitter A. Padmos sprak zijn spijt uit over het feit dat te weinig jeugdleden de vergadering bijwoon den. Verder deelde hij mee dat een uitnodiging was binnen gekomen van de muziekvereniging Crescendo te Dreischor om deel te nemen aan de ei- landelijke muziekdag die deze ver eniging op 7 juni organiseert t.g.v. haar 85-jarig bestaan d t jaar. Una niem was de vergadering van mening dat deze uitnodiging geaccepteerd diende te worden. Scheidende secretaris Jaap de Fei ter werd door de voorzitter bedankt voor het vele werk, dat hij, in de 18 jaar dat hij secretaris van de vereni ging was, heeft gedaan. Hij bood hem een cadeaubon aan en voor me vrouw De Feiter, die eveneens een trouw lid van de vereniging is en die ook veel werk heeft gedaan, was er een bloemetje. Uitvoerig werd de statutenwijzi ging besproken, die noodzakelijk was geworden door de nieuwe vereni- gingswet. De voorzitter legde uit dat deze zomer conceptstatuten waren aangevraagd bij de KNP, die daarna in uitvoerige bestuursbesprekingen op maat zijn gemaakt voor de eigen vereniging. De uitkomst ervan is op een notariskantoor getoetst en daar na werd het concept aan de leden toe gestuurd. Bij de bespreking van de stukken werd duidelijk dat verschillende le den uitvoerig het concept hadden bestudeerd. Met slechts op een enkel punt een kleine wijziging werd uit eindelijk het concept vastgesteld. Wel werd besloten om de mogelijk heden te bestuderen om naast de sta tuten een eenvoudig reglement op te stellen, dat ook nieuwe leden ter hand zal worden gesteld. Info-krant Uitvoerig werd gedebatteerd over de suggestie van de heer G. Goedege- buure om ter bevordering van de be trokkenheid van de leden bij de ver gadering eens oort Info-krantje te laten verschijnen. De vergadering vond het wel degelijk een aardig idee, maar men zag de haalbaarheid niet zitten. Ervaringen van vele leden hadden geleerd dat zoiets al gauw een belasting wordt. Wel; was het be stuur bereid, als daartoe reden be staat, de leden schriftelijk van be paalde ontwikkelingen op de hoogte te stellen. Eventueel kunnen in zo'n' geval bijdragen van leden daarbij worden opgenomen. De heer M. de Hamer, die samen met mevrouw N. Geisdorfer namens Luctor et Emergo zitting heeft in het organisatiecomité voor de „Renesse dag" bracht verslag uit over de gang van zaken. Hij vertelde dat op deze dag (10 mei) vanaf negen uur een bra derie/rommelmarkt zal worden ge houden. De dag wordt gezamenlijk georganiseerd door de Hervormde Gemeente Renesse, de SV Renesse en de fanfare Luctor et Emergo. De op brengst zal door deze drie verenigin gen worden gedeeld. De heer De Ha mer riep de leden op om, als te zijner tijd een beroep op hen zal worden ge daan, medewerking te verlenen. Vanzelfsprekend kwam ook het ac tiviteiten programma voor dit jaar aan de orde. Directeur J. H. Blom stelde de leden op de hoogte van het verzoek om op 2 juli medewerking te verlenen aan de Renesse Ouverture, de traditionele opening van de reeks zomeravondconcerten die elke zomer in de kerk van Renesse worden ge houden. Door de evènementencom- missie van de VVV was geïnformeerd of men weer bereid was om op de zaterdagavond voor Pinksteren, op 17 mei een tentconcert te verzorgen. Beide verzoeken werden graag aan genomen. Moeilijker lag het ten aanzien van de uitnodiging om deel te nemen aan de Taptoe Renesse, welke voor dit jaar gepland is op 9 augustus. De heer Blom toonde zich wat verstoord over het feit dat, ondanks contacten waar in gesproken was over de mogelijk heid het bestuur van Luctor et Emer go bij de organisatie van de Thptoe te betrekken, zonder enige vorm van overleg door de evenementencommis sie een datum was vastgesteld. Een datum die midden in de vakan tieperiode valt van het district waar in Renesse ligt. Dit betekent dat er reeds nu bekend is dat nogal wat le den op die datum wegens vakantie niet aan de Tiptoe zullen kunnen deelnemen. Alle aanwezigen waren unaniem van mening dat men graag aan de Taptoe wil deelnemen, maar alleen als men goed voor de dag kan komen en niet met een half korps. Omdat te veel leden op de vergadering verstek lieten gaan werd besloten dc belis- sing op te schorten en eerst alle leden te vragen of ze op 9 augustus beschik baar zijn. Minder moeite kostte het om tot een beslissing te komen over deelna me aan een concertconcours. De keu ze was positief en men besloot om in te schrijven voor het concours op 14 juni dat in Beuningen (onder Nijme gen) zal worden gehouden. De drum band zal zeker deelnemen aan een mars concours. Maar waar en wan neer zal nog nader worden bekeken. Ook was men het ervoor eens dat weer een onderling solistenconcours zal worden georganiseerd en wel op 3 mei. Met de rondvraag werd de vergade ring, ruim vier uur duurde, besloten. ZIERIKZEE Colombia-actie van RSG Aan de oproep van het Jeugd Rode Kruis Nederland om onder de jeugd een bliksemactie te houden voor hulpverlening aan Colombia is ook door de RSG Prof. Zeeman gevolg ge geven. Gecoördineerd door brugklascon rector, de heer R. Roks, is een actie gestart, waarbij de leerlingen ge vraagd werd een gedeelte van hun zakgeld af te staan of door het doen van klusjes (boodschappen doen, auto's wassen) geld te verdienen. Door de leerlingen is hierop spon taan gereageerd, waardoor het fraaie eindbedrag van 3304,10 tot stand kwam. In dit bedrag zit begrepen een be drag van 850,—, dat vorig jaar maart door de eindexamenkandida ten op de door hen georganiseerde ac- tiviteitenmarkt op de laatste school dag werd opgehaald. Dit geld mocht door de school aan een goed doel wor den besteed. Voor het totaalbedrag kunnen ongeveer 150 toiletsets voor Colombia worden aangeschaft. Discussie-avond FNV De FNV Schouwen- Duiveland houdt op dinsdag 11 februari een dis cussie-avond over de vakbeweging- politiek voor FN V-leden. De avond begint om 19.30 uur in het Hervormd Verenigingsgebouw aan het Vrije te Zierikzee. Jaarvergadering NFO De Nederlandse Fruittelers Orga nisatie afdeling Noord-Zeeland houdt haar jaarvergadering op don derdag 13 februari in het Huis van Nassau te Zierikzee, aanvang 19.30 uur. Enkele punten uit de agenda: opening door voorzitter P. Flik weert, diverse verslagen, bestuursverkiezin gen en de rondvraag nog voor de pau ze. Na de pauze houdt J. P. van Mou- rik een inleiding over het onderwerp Gewasbescherming Bijeenkomsten NBvP De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Schouwen, houdt op dinsdag 18 februari een bij eenkomst in het Huis van Nassau. De heer A. W. Donker, medewerker van het KNMI bij de Deltadienst van Rijkswaterstaat, vertelt over weers voorspelling en licht zijn verhaal toe met satellietfoto's en weerkaarten. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Een tweede bijeenkomst wordt ge houden op 13 maart, eveneens in het Huis van Nassau. Dan komt me vrouw G. W. van Montfrans-Hart- man, burgemeester van Veere vertel len over haar functioneren als burgemeester en als moeder van een gezin. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Vergadering NCVB De Nederlandse Christen-Vrouwen bond, afdeling Burgh-Haamstede vergadert op dinsdag 18 februari om 19.45 uur in de zaal bij de Gerefor meerde kerk te Haamstede. Als spreker is aanwezig dr. J. L. Flach, huisarts te Renesse, die over het onderwerp Euthanasie zal spre ken. SCHARENDIJKE/ELLËMEET Voorlichting Kruisvereniging In de Putmeet te Scharendijke wordt op maandag 24 februari een voorlichtingsavond belegd door de Kruisvereniging afdeling Scharen- dijke/Ellemeet. De Nederlandse Brandwonden Stichting verzorgt de ze avond met film en dia's: een zeer nuttige en leerzame lezing. Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: O. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18,30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograal (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3