Nieuw zeiljacht Olie P afgemeerd in Zierikzee Themadag trends mosselbedrijf van Genootschap Aquacultuur Overleg beleidsplan Westerschelde gestart Maaskant-kotter 'Jan van Toon' ter reparatie in Stellendam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdas 4 februari 1986 Nr. 28875 3 Zaterdag 22 februari in Yerseke YERSEKE - De mosselvisserij, die in de de 19e eeuw en meer speciaal na 1870 door het verkavelen van de slik ken in Zeeland die daarvoor geschikt waren, van visserij veranderde in kweekbedrijf wordt door de Vereniging voor Aquacultuur gezien als haar grote voorganger. Om daaraan meer aandacht te schenken is het niet vreemd, dat het Genootschap voor Aquacultuur op 22 februari een themadag gaat organiseren die geheel aan de mossel gewijd is onder de titel: Trends in de Nederlandse mos selcultuur. Voorzitter van de themadag is drs. R. Dijkema, penningmeester van het genoemde Wageningse Genootschap, maar met de cultures en de visserij vertrouwd, omdat hij verbonden is aan het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek. De opening wordt ver richt door mr. B. B. van der Meer, di recteur Visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij. Eerste spreker is H. Hoogerheide, fhossel- kweker te Bruinisse, over Ontwikke lingen in de Nederlandse mosselcul tuur. Drs. F. H. I. M. Steyaart van de Dienst Getijdewateren van Rijkswa terstaat refereert over Stormvloedke ring in de Oosterschelde, een nieuwe ontwikkeling voor de Zeeuwse mos selcultuur?, terwijl het onderwerp Trends in de handel en export van mosselen, wordt behandeld door de directeur van het Mosselkantoor in Bergen op Zoom de heer L. Lucas. Lunch met mosselhapje, een uurtje onderbreking van de besprekingen, is natuurlijk ook een gewaardeerd MIDDELBURG - In Middelburg is het overleg gestart tussen rijk, de pro vincie Zeeland en de aan de Westerschelde gelegen gemeenten en waterschap pen over het opstellen van een integraal beleidsplan voor de Westerschelde. Tijdens deze bijeenkomst zijn er enkele afspraken gemaakt. Zo zal het concept-beleidsplan worden voorbereid door een kerngroep waarin rijk en provincie zitting hebben. Deze groep heeft de uitdrukkelijke opdracht andere instanties te betrekken bij de werkzaamheden, bijvoorbeeld bij het inwinnen van informatie. Het is de bedoeling dat het plan eind van het jaar wordt voor gelegd aan de betrokken instanties. programmapunt, maar om 13.30 uur worden deze besprekingen voortge zet en zal de heer C. van Koole, direc teur van Franken bv in Goes, een fir ma die nauw betrokken is bij de apparatuur die in de schoonderijen van mosselen wordt gebruikt, zijn licht daarover laten schijnen. Me vrouw M. C. W. de Jager, die als direc trice van een vishandel alles weet over de groeiende vraag naar mosse len behandelt het onderwerp Krijgt de Nederlandse consument meer trek in mosselen? Prof. dr. D. I. Zandee, van het Insti tuut voor Chemische Dier Fysiologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, refereert over Fysiologische aspec ten van de houdbaarheid van mosse len, een onderwerp voor de conser- venbedrijven. Met de vertoning van de film Schelpdieren wordt, deze op 22 februari te Yerseke gehouden the madag gesloten. Het zijn voornamelijk studenten en wetenschappers, waarvan een groot - gedeelte afkomstig is uit de vis- kweeksector, die op deze themadag worden verwacht. Onbegrip De ondervinding heeft geleerd, dat zelfs onder deze mensen, de mossel en zijn manier van leven, nog van de ze in Zeeland toch belangrijke teelt, veel onbegrip bestaat. Een dergelijke dag kan dus meewerken, dit manco aan kennis te overbruggen, naast het ontstaan van een goede verstandhou ding tussen de aquacultuur en zijn beoefenaars en de mosselkwekers en hun problemen anderzijds STELLENDAM - Het Texelse vis serschip 'Jan van Toon', dat vorige week tijdens slecht weer midden op de Noordzee in aanvaring kwam met de geladen tanker Orleans, ligt mo menteel in Stellendam waar het bij Maaskant zal worden gerepareerd. Bij de aanvaring vloog de tanker, ge laden met het uiterst brandbare cru de (ruwe olie) in brand. dreigde toen een booreiland te ram men zodat het personeel daarvan geë vacueerd werd. Sleepboten van Smit- Ihk wisten de tanker onder controle te krijgen en brachten het gehavende schip in Rotterdam binnen. De Jan van Toon, TX 136 is in de beginjaren '80 in Bruinisse gebouwd bij Maas kant. De grote kotter van 40 bij 8 me ter liep bij de aanvaring een schade op van een kwart miljoen gulden. De stuurloos geworden tanker Volgens de Rijkspolitie te water zou de aanvaring te wijten zijn aan fouten die op beide schepen zijn ge maakt. Sneeuwval zou valse echo's op de radarschermen hebben veroor zaakt waardoor de schepen elkaar te laat zagen. De kapiteins zullen zich voor de Raad voor de Scheepvaart moeten verantwoorden. De Jan van Toon, die zich met volle snelheid in de flank van de tanker boorde, liep zwa re averij op aan het voorschip. Die zal nu dus bij Maaskant Stellendam her steld worden. Op bestuurlijk niveau zal voorlo pig worden volstaan met een overleg platform dat een klankbord- en infor matiefunctie heeft. Pas als het plan is vastgesteld zal worden bekeken of een permanente overlegstructuur, zo als die bijvoorbeeld voor de Ooster schelde in het leven is geroepen, ge wenst is. Naast het bestuurlijk overlegforum komt er een agenda commissie. Hierin zullen de Provin ciale Planologische Dienst, Rijkswa terstaat directie -Zeeland, het ministerie van Landbouw en Visse rij, de waterschappen en de gemeen ten zijn vertegenwoordigd. Aan de vijf waterschappen rond de Westerschelde is gevraagd een verte genwoordiger aan te wijzen. De ge meenten mogen twee afgevaardigden aanwijzen: een voor de gemeenten ten zuiden van de Westerschelde en een voor de ten noorden van de zee arm gelegen gemeenten. Het secreta riaat berust bij de provinciale griffie. Platform Voorzitter van de agendacommissie en bestuurlijk platform is de Zeeuw se gedeputeerde mr. J. P. Boersma ge worden. Hij maakte tijdens het over leg duidelijk dat het op te stellen beleidsplan z'n wettelijke basis moet ontlenen aan het streekplan. Het be leidsplan zal dan ook een onderdeel van het in voorbereiding zijnde streekplan Zeeland moeten gaan uit maken. De deelnemers aan het over leg gingen akkoord met het voorstel .van de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat directie Zeeland ir. H. Engel, dat de Belgen als waar nemer de vergaderingen mogen bij wonen. ZIERIKZEE Van oord tot oord De eerste avond van de tweejarige cyclus Een lied van oord tot oord die gehouden werd in de Gasthuiskerk te Zierikzee mocht zich verheugen in een goede belangstelling. Van veraf en dichtbij waren mensen gekomen om samen liederen uit het Liedboek der kerken te oefenen. Nadat fluitiste Adriana Geertse en organist Mar van der Veer als inleiding enkele sonates voor fluit en orgel ten gehore hadden gebracht werd deze avond geopend door ds. K. Hendrikse, die namens de Ned. Herv. Kerk te Zierikzee een wel komstwoord uitsprak en tevens iets vertelde over de historie van het kerkgebouw. De verdere leiding van deze avond was beurtelings in han den van ds. Ad Baas en Willie Bil, waarbij ds. Baas steeds toelichting gaf over de inhoud van de liederen en cantrix Willie Bil de muzikale afwer king voor haar rekening nam. Als on dersteunend koor verleende het Ne derlands Hervormd Kerkkoor zijn medewerking, waarbij het koor niet solistisch optrad, maar meer de.func tie vervulde van een cantorij. De the matiek van de liederen die elke avond gezongen worden heeft te ma ken met de zondag die volgt in het kerkelijk jaar. De organiserende ZIERIKZEE - Sinds kort is in de haven van Zierikzee het nieuwe zeiljacht de Olie P afgemeerd. De eigenaar is Hans van Hest uit 's-Hertogenbosch die het schip liet bouwen voor het zeilen van diverse transatlantische wedstrijden. De Olie P is een schip met een totale lengte van 12,18 meter, de lengte op de waterlijn is precies 11 meter. De romp is gemaakt van aluminium. De breedte is 3,40 meter en de diepgang is 2,20 meter. Het totale ge wicht is 6,2 ton. Dat is zeer licht voor een schip van 12 meter lengte. Daardoor is het snel bij weinig wind en kan het bij winden, inkomend van „achterlijker dan dwars" hoge snelheden ontwikkelen. Lichte schepen hebben het nadeel dat ze, „hoog aan de wind zeilend", dus als de wind bijna tegen is, en als er dan ook nog hoge golven zijn, wat langzamer voortgang maken omdat ze wat minder massa hebben. De keuze van type schip is dan ook altijd een beetje speculatief. Om een wedstrijd te winnen moet een zeiler niet alleen goed kunnen zeilen maar ook „z'n weertje" hebben, dat wil zeggen passend bij het schip. reikten beide schepen de haven van Zierikzee. Truus en Roel Ornee (Zierikzee) zeilden met hun schip Le Boucher van 12 meter lang naar de Middellandse Zee waar ze een groot deel van het jaar zeilen. Ton en Els Kramer ver trokken met hun schip Rammegors (13 meter) in '83 voor een lange vakan tie naar de Azoren en het Caraïbisch gebied. Hans en Fien de Waal (Brui nisse) zeilden hun schip Query (9,60 meter lang, aluminium romp, ge bouwd bij Kesteloo Jachtbouw te Brouwershaven) naar Schotland en de Orkneys. Joop den Boer (Zierikzee) kocht de Polka Dos (10,20 meter lang alumi nium, Kesteloo Jachtbouw) in Gi braltar en zeilde het schip met 2 be manningsleden terug naar Zierikzee. In '83 zeilde hij het schip met 3 be manningsleden rond Schotland. Ed en Maartje Wiersema (Seroos- kerke) zeilden hun schip Bornrif, 13,30 meter, in 1985 naar Spanje en Portugal. Simon van Hagen (Spijkenisse) zeilde met zijn schip Betelgeuze (13 meter lang zusterschip van de Polka' van Kesteloo) allen, Singlehanded in zeiltermen, wedstrijden naar Azoren en New York. Vrijwel alle zeiljachten in de haven hebben een vakantie-actieradius die ligt tussen Brest (Frankrijk), Engelse Zuidkust en de Deense wateren. Hans van Hest is een ervaren zeiler. Met zijn vorige Olie P (11,50 meter lang, polyester romp) zeilde hij met zijn vrouw in 1979 naar Schotland. In 1980 zeilde hij alleen, naar Spanje, Portugal en de Canarische eilanden. In 1981 met zijn vrouw naar Noord- Spanje, in '82 alleen naar Madeira, in '83 naar de Azoren en in '84, weer al leen, de „transatlantic" naar New York. Met de nieuwe Olie P heeft Van Hest een zeer reële kans in de komen de Transatlantic oip een zeer goede plaats in zijn klasse te finishen. Daarmee zou hij niet alleen een fraai resultaat in zijn logboek kunnen schrijven, maar zou hij ook weer wat toevoegen aan het goede imago dat de zeilers uit Zierikzee al hebben. Zie rikzee is namelijk een thuishaven van schepen waarvan de eigenaren nogal flinke reizen durven onderne men. Dat sluit prachtig aan bij het verleden toen de koopvaarders van uit Zierikzee uitvoeren naar de kusten van Europa, Afrika en Indië. Tben waren de schepen groter en wa ren het handelsschepen, nu zijn de schepen kleiner maar door verbeter de materialen en ontwerp tot grotere prestaties in staat; bovendien is het nu uitsluitend prestatie- of recreatie vaart. Wat klein betreft: Thea v. d. Duyn zeilde haar scheepje, De Gobius, 6,80 meter lang en 2,50 meter breed in '83 naar Engeland en arriveerde, na een noodlanding in de nacht op de Neel- tje Jans, weer veilig in Zierikzee. Wat afstand betreft kon de De Zeeuwse Stromen genoemd worden van Pleun van der Lugt. Van der Lugt zeilde met zijn betonnen schip in een recordtijd rond de wereld. Willem en Bea Keste loo (Nieuwerkerk) zeilden met hun schip, de Polka (13 meter lang, alumi nium romp) via Spanje, Portugal en het Caraïbisch gebied, via het Pana ma Kanaal naar Nieuw Zeeland en Australië. Vandaar via Nieuw Gui nea, Japan, Aleoeten en Alaska naar Canada waar hun schip nu overwin tert. Willem Winters (Breda) zeilde met zijn vrouw hun schip Flying Swan (13 meter lang, polyester), een rondje Ca- raïbian en zeilde via de Azoren weer terug naar Zierikzee. Zowel Van Hest met de Olie P als Winters ontmoetten tussen de Azoren en Engeland zeer zwaar weer. Beide schepen werden door een enorme golf bedolven en op- zijgedrukt waarbij de Olie P kenter de en 360 graden rond ging. Maar jachtjes zijn over het algemeen zeer sterk gebouwd en deze twee zeker. Zonder noemenswaardige schade be- De Olie P in de haven van Zierikzee. commissie koos dit keer Psalm 44 en tevens de gezangen 64, 54, 31, 65, 5, 1 en 2, liederen waarin de gelijkenis van het zaad dat in de aarde valt een belangrijke rol speelt. Dankzij het ondersteunende koor, de stimuleren de leidng van Willie Bil en de inzet van de aanwezigen werden de diverse moeilijkheden snel overwonnen zo dat de eerste 7 liederen van de 115 lie deren die men in de loop van twee jaar hoopt door te nemen goed ge kend werden. De tweede avond van deze serie van achttien avonden wordt zaterdag 1 maart in de Neder landse Hervormde kerk te Burgh ge houden. Schampschade op de Nieuwe Haven ter hoogte van de Lange St. Janstraat schampten twee auto's vanochtend elkaar, om streeks 07.40 uur. Vanuit de Hoofd poortstraat kwam een verder onbe kend gebleven automobilist, uit tegengestelde richting de auto met Z. V. uit Zierikzee aan het stuur. Vol gens de verklaring van laatstgenoem de, moest V. noodgedwongen uiterst rechts rijden omdat de tegenligger dat niet deed. Er bleek te weinig ruimte over voor een vrije doorgang: de spiegels van de beide auto's raak ten elkaar. V. deed aangifte, de ande re auto reed zonder op het gebeuren acht te slaan verder. Schampschade Op de Nieuwe Haven ter hoogte van de Lange St. Janstraat schampten twee auto's vanochtend elkaar, om streeks 07.40 uur. Vanuit de Hoofd poortstraat kwam een verder onbe kend gebleven automobilist, uit tegengestelde richting de auto met Z. V. uit Zierikzee aan het stuur. Vol gens de verklaring van laatstgenoem de, moest V. noodgedwongen uiterst rechts rijden omdat de tegenligger dat niet deed. Er bleek te weinig ruimte over voor een vrije doorgang: de spiegels van de beide auto's raak ten elkaar. V. deed aangifte, de ande re auto reed zonder op het gebeuren acht te slaan verder. Bedrijfsvoorlichting De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwèn-Duiveland houdt donderdag 13 februari haar jaarver gadering in het Zierikzeese Huis van Nassau, waarbij meteen aandacht be steed wordt aan het 50-jarig jubileum van de organisatie. Na een openings woord en terugblik door voorzitter A. R. I. van den Hoek, volgen vaste agendapunten als verslagen en een bestuursverkiezing. Ir. L. T. J. M. de Wit spreekt over de vorming van tak- organisaties en de veranderingen, die dit met zich meebrengt. K. Schik gaat het hebben over bloemzaadteelt. ELLEMEET Vergadering Strao-commissie De Strao-commissie Ellemeet komt maandagavond 10 februari in het dorpshuis in vergadering bijeen, aan vang 20.00 uur. Tijdens deze bijeen komst zal het programma worden besproken van de straoviering in El lemeet op zaterdag 1 maart. Alle be langstellenden zijn welkom tijdens deze voorbereidende vergadering SCHARENDIJKE Oliebollen De oudercommissie en het perso neel van de Christelijke Basisschool te Scharendijke houden zaterdag 8 fe bruari een oliebollenactie in Scha rendijke en omstreken. De opbrengst komt ten goede aan het kleuterver- voer. De „actievoerders" komen van af 09.00 uur aan de deur. NIEUWERKERK/OUWERKERK Landbouwvergadering Dinsdag 4 februari wordt in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk een leden vergadering gehouden van de land- bouwverenigingen Eendracht Bindt uit Nieuwerkerk en Aller Belang uit Ouwerkerk. Tijdens deze vergade ring gaat de heer D. L. Koppenhol, aan de hand van een diaserie, in op de teelt van bloemen en bloemzaad. Ver volgens bespreekt de heer Wals welke mogelijkheden de groenteteelt biedt. Ruime aandacht wordt daarbij ge schonken aan het inpassen van bo vengenoemde teelten in de bestaande akkerbouwbedrijven. NIEUWERKERK EHBO-demonstratie Voor iedereen die geïnteresseerd is in de praktijken van de EHBO, wordt donderdag 6 februari een openbare demonstratie gegeven in Ons Dorps huis te Nieuwerkerk. De aanvang is 20.00 uur. Er wordt medewerking ver leend door de Lotusgroep Zeeland. De organisatie is in handen van de EHBO afdeling Duiveland. BRUINISSE Ruilbeurs De Nachtegaal De vogelvereniging De Nachtegaal houdt op zaterdag 8 februari een ruil beurs voor vogelliefhebbers. De beurs wordt gehouden in het clubge bouw aan de Molenweg van een tot drie uur. Er is tevens een opkoper aanwezig. Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chet-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar 1 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3