Felbegeerd pijporgel nu toch in gebruik genomen Jaarlijkse uitvoering Witte van Haemstede in De Schutse groot succes Stoutjesdijk muzikaal gehuldigd Helpt Elkander verzorgde avond voor In 't Opper 3 Uitslaande brand Aanrijding in Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Auto klem gereden na achtervolging Alcoholgebruik na sportbezoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 februari 1986 Nr. 23874 De provinciaal directeur van de Zeeuu>se muziekschool achter het nieuwe pijporgel in Zierikzee, Mathieu Meys. Een goede traditie BRUINISSE - ,,Het is een goede traditie van de Hervormde Vrouwen groep Helpt Elkander om elk jaar een bijeenkomst te houden in ons be jaardencentrum en het wordt door de bewoners erg op prijs gesteld". Dat zei de directrice van het bejaardente huis In 't Opper, mevrouw N. J. Bal, aan het begin van de bijeenkomst met deze Herv. Vrouwengroep. Gezamenlijk werd gezongen Ps 25 2 en 6 waarna mevrouw B. de Waal-Jumelet voorging in gebed. Me vrouw P. Verschoor hield een medita tie over Exodus 13 „God baant een weg", het verhaal over het volk Israël dat in het nauw wordt gedreven maar op een wonderbaarlijke manier wordt er een weg gebaand. Mevrouw M. v. d. Werf-v. d. Bout las het mooie gedicht De Klok. Een goe de afwisseling vormde de samenzang met de bewoners. „De verkensblaeze" Mevrouw De Ronde-Bolle las het verhaal De verkensblaeze (De var kensblaas), een komisch Zeeuws ver haal in dialect waar ieder van genoot. Hierna voerden twaalf dames het stuk op De elf provinciën, duidelijk geschreven in de periode dat de twaalfde provincie Flevoland nog niet bestond. Iedere dame droeg de klederdracht en las een gedicht voor dat betrekking had op een provincie. Eén dame droeg de Bruse kleder dracht en stond met de nationale driekleur in het midden. Aan het slot van het stuk werd het volkslied ge zongen. Mevrouw Verspoor-Stoel zong en kele liederen als solozang. Namens alle bewoners bedankte de directrice voor deze voortreffelijk geslaagde avond. Mevrouw De Korte- ELLEMEET - De brandweer van Middenschouwen kwam zaterdag avond in actie bij een felle, uitslaan de brand in de boerderij van A, v. d. W. aan de Krijn Karelsweg 2 te Elle- meet. De oorzaak moet gezocht wor den in een oververhit hete luchtkanon in een van de schuren van de boerderij. Gunstige wind voor kwam overslaan naar andere gebou wen. In de brandende loods stonden machines die echter tijdig verwijderd konden worden. De schade bleef be perkt tot het achterste deel van de loods. Padmos las het gedicht Eén mens waarna ze de avond sloot met dank gebed. HAAMSTEDE - Op het kruispunt Kraayesteinweg/Cauwersweg ge beurde zondagmiddag (15.30 uur) een aanrijding met grote materiële scha de tot gevolg. De toedracht van het ongeluk is bij de politie niet duide lijk. De betrokken auto's waren van J. V. uit Dordt, wiens auto total-loss raakte en van W. O. uit Oud-Beijer- land met zware schade. Er werd nie mand gewond. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur); 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40.00; per jaar f 152.50; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu- Sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. In Zeeuwse Muziekschool ten behoeve van leerlingen De muziekvereniging in actie. ZIERIKZEE - Met een muzikale bijeenkomst in de Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee, is zaterdagmiddag het felbegeerde Hazen-pijporgel in gebruik genomen. Een belangrijke aanwinst voor de school, omdat - om met de woorden van directrice Ellengard Jense te spre ken - een echte organist een electronisch orgel maar niets vindt. Met de aanschaf is een wens van vele jaren in ver vulling gegaan en daarom was er voor de muziekschool voldoende reden tot feeststemming. Jense hield een kort toespraakje, waarin ze uitlegde dat het orgel al enige tijd in de school aanwezig is. Volgens haar heeft het orgel nu vol doende tijd gehad om aan de ruimte te wennen en eventuele kinderziek ten hadden zich - indien dit het geval moest zijn - kunnen aanmelden. De leerlingen van de school moesten voorheen - na de nodige studie uurtjes in de Zierikzeese Gasthuis- kerk kennis maken met het fenomeen pijporgel, dat nu eenmaal een andere benadering vraagt dan een electro nisch orgel, waarbij de toetsen, in te genstelling tot het pijporgèl, minder tastgevoelig zijn. bestaat uit lood en tin. De tractuur is mechanisch en de klavieren zijn uit gevoerd als zogenaamde staartkla- vieren, waarvan de ondertoetsen be legd zijn met wengé en de boven- toetsen vervaardigd zijn uit massief eiken. Na de muzikale bijdrage van Meys was het de beurt aan Ellengard Jense en Willie Bil. die. respectievelijk speelden op de clavecimbel en het or gel. Door de opstelling van de instru menten - beide in een elkaar tegen overgestelde ruimte - konden de luisteraars het beste waar voor hun geld krijgen door in de gang te gaan staan. Het muzikale resultaat was er echter niet minder om. Zij speelden le Concierto van J. Blanco. De bijdrage van Pierre de Nijs (gi taar) en Bram de Wolf (orgel) was qua opstelling gebruikelijker, doordat beide muzikanten in hetzelfde ver trek speelden. Het stuk heette Mode rato uit de Sonate in A van F. Carulli. De Wolf sloot het officiële gedeelte af met Magnificat 4. Toni, versus 2 van H. Scheideman en Allegro uit Trioso nate in Es van Bach. BURGH-HAAMSTEDE - In een warme Schutse, gaf de Kon. muziekvereniging Witte van Haemstede vrijdag avond de jaarlijkse uitvoering. Voor een volle zaal speel de de Muziekvereniging een aantal nummers dat wat kwaliteit betreft, op een hoog niveau stond en hetzelfde kan gezegd worden van de drumband. Hoogtepunt van de avond was de bijna jaarlijks terugkerende huldiging van medewerkers met een lange staat van dienst. Voor zitter dr. H. J. van Zuijlen spelde allereerst Kees van Oosterom de Federatie-speld op en overhandigde hem de bijbehorende oorkonde. Hij is 25 jaar lang lid van de drumband en geniet enorme bewondering van het korps. Meer dan 40 jaar lid is Johan van der Weel en ook hij kreeg de speld, nu met briljant en de oorkonde. 'Je bent er bijna altijd en je blies steeds hoog van de toren', aldus de waarderende woorden van de voorzitter. Dezelfde onderscheiding was voor Kees v. d. Klooster, die daarbij nog talrijke bestuursfuncties uitoefende en een grote zorg had aan het oud pa pier. 'Zonder jou zouden we niet meer bestaan', zei de voorzitter. Tot slot roemde de voorzitter het 50-jarig lid maatschap van Jan de Feiter, die niet alleen in de muziek een grote steunpi laar was, doch ook in de gemeente raad veel voor de muziek deed. Hij zal de gouden speld oorkonde wor den overhandigd, omdat hij deze avond wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Het deed de voorzitter bijzonder veel plezier de burgemeester, J. L. Niemantsverdriet-Leenheer te be groeten, evenals wethouder A. J. Pad mos en de vertegenwoordigers van de zusterverenigingen uit Oosterland en Renesse. De muzikale jeugdopleiding op de scholen is groot en de voorzitter dankte het onderwijzend personeel daar voor. Witte van Haemstede heeft een bijzonder goed jaar achter de rug met een goed concours, waardoor de muziek en de drumband in hun afde ling bleven. Over een eventuele deel name in 1986 zal de dirigent beslis sen. De financiële toestand is redelijk maar ondanks de renteloze voorschotten is er nog een tekort, deels door de terugval van de oud papier prijs. Onder leiding van de dirigent J. Knuist begon de muziek, tezamen met de drumband olv M. Post met de Royal Jubilee mars. Daarna een op treden van de drumband met onder meer het concours-nummer voor het lopende werk de Brabantvlag van H. van Boven. De fanfare startte met een stuk van G. F. Handel, Comfort ye my People. Een zware opgave maar het kwam uitstekend uit de verf met solo's van euphonia en baritons. Pas ingestudeerd was het 2e nummer en dirigent Knuist vroeg clementie voor eventuele missers, doch Jesus Christ Superstar is een arrangement van W. Hautvast en werd naar een goed ein de geblazen. Het concoursnummer Pro Juvénis, een suite van Jourquin werd beter gespeeld dan in Bussum als verplicht nummer, evenals de vrije opdracht Castle Woods van Olivadoti. Met de Hops marching Along van Kotter werd het eerste deel afgesloten en mocht de jeugdgroep blazers zich la ten horen ook weer olv J. Knuist. Een groet vol grote beloftes. Daarna opnieuw de fanfare met een wat lich ter genre onder meer de Disco - Style marche en een collage van Elvis Presley - successsen. De drumband liet Jimmy dansen in een compositie van T. van Campen en bereikte een climax in het gezamen lijk optreden met de fapfare in het nummer Trein rithme van A. Velu- wen. De voorzitter dankte na afloop de beide dirigenten voor hun inzet en bood hen bloemen aan. Na de verloting was het podium voor de Toneelvereniging Op Drift uit Renesse met de klucht Gevecht met drie vrouwen. Goede wijn be hoeft geen krans en dat bewezen Els Frank, Ria v. d. Roest, Annie Verse- put en Karin Kooman tezamen me de heren; Gerard van Splunder, Jan v. d. Hoek en Rinus de Hamer. En met een bal werd een streep gezet onder de muziekuitvoering 1986 die alleszins uitstekend genoemd mag worden. „Het is zeker niet zo, dat we nu niet meer naar de Gasthuiskerk gaan, maar de overgang van electronisch orgel naar pijporgel is door onze nieuwe aanwinst wel verkleind", ver telde de directrice aan de ongeveer twintig aanwezigen. Na haar ope ningswoordje, was het de beurt aan de provinciaal directeur van de Zeeuwse muziekschool, Mathieu Meys, die een staaltje van zijn kun nen gaf op het pijporgel. Repertoire Op zijn repertoire stonden zater dagmiddag Praeludium in G van Jo han Sebastiaan Bach, Joseph est bien marié van C. B. Balbastre en Fantasie in d kl. t. van W. A. Mozart. Tijdens zijn uitvoering gaf hij een korte uit leg over de mogelijkheden van het muziekinstrument, die hij vervol gens in de praktijk toepaste. Het betreft een vorig jaar door Or gelmakerij Hazen uit Bergen op Zoom vervaardigd pijporgel. Achter de fraaie, maar strakke vormgeving, opgesierd met imitatiepijpen voor de sfeer, schuilen technische gegevens, die voor de liefhebber en kenner als- volgt gegeven zijn. Dispositie: manu aal 1-holpijp 8' en manuaal 2- holpijp 8' (transmissie), roerfluit 4'. Het pe daal bezit geen zelfstandige stem men, maar kan aan beide klavieren gekoppeld worden. De grootste twaalf pijpen van de holpijp 8-voet zijn van hout; het overige pijpwerk TERNEUZEN -. In Terneuzen zijn zes mensen zwaar gewond toen het busje waarin ze zaten door onbeken de oorzaak werd geramd door een toeringcar. De slachtoffers werden overgebracht naar ziekenhuizen in Tilburg, Sluiskil en Terneuzen. Van twee mensen is de toestand nog kri tiek, aldus de politie. DEN HAAG - De brandstofinspec teurs van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) hebben tijdens het testen van benzine nog nooit een te hoog loodgehalte aangetroffen. De inspecteurs testen elke maand elk merk brandstof. ZIERIKZEE - De 17-jarige J. F. uit Schuddebeurs kreeg vrijdagavond een politieauto achter zich aan, na het begaan van een aantal overtredin gen. Op het Havenplein werd hij met een auto gesignaleerd, die met hoge snelheid en zonder verlichting weg reed. Een stopteken van de politie ne geerde hij. Tijdens zijn rit door Zie rikzee beging hij een groot aantal overtredingen. Op de Appelmarkt reed hij vervolgens tegen het verkeer in en veroorzaakte een aanrijding met een tegemoet komende wegge bruiker, kwam eveneens in aanra king met de achtervolgende politie auto, waarna hij zich vervolgens in Plan West klem reed. Hij trachtte te voet te ontkomen, maar werd aange houden en voor verhoor naar het bu reau meegenomen. Daar bleek dat de bestuurder te veel alcohol had ge bruikt, maar aan het bewijs daarvan (bloedproef) weigerde hij mee te wer ken. De auto werd wegens de vele ge breken uit het verkeer genomen. Met een uitgebreid proces-verbaal werd hij naar huis gezonden. NIEUWERKERK - Elk dorp heeft z'n bekende figuren die daar dagelijks te vinden zijn. In Nieuwerkerk is dat bij voorbeeld Marien Stoutjesdijk. Deze man fietst dagelijks rond om groente uit eigen tuin te bezorgen bij vrienden. Dat is een bekend beeld in Nieuwerkerk; Marien op de fiets met aan z'n stuur een emmertje of een mandje met groen te. Dat is een drukke taak, hij heeft namelijk zeer veel vrienden. Duidelijk bleek dat tijdens zijn receptie in Ons Dorpshuis, ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. Velen kwamen hem gelukwensen onder aanbieding van even zovele geschenken. Muziekvereniging Oefening en Uitspanning bracht onder leiding van dirigent A. Radewalt een serenade. Marien speelt in dit korps al bijna 65 jaar z'n partijtje mee op de Pisston. De zangvereniging Eén Naam is onze Hope bracht een aubade met dirigente Willy Bil-Hollander. Van dit koor is Marien al tweeëndertig jaar lid en hij zingt daarbij trouw de tenorpartij mee. Op verzoek van de jubilaris werd door alle aanwezigen het danklied 'k Wil U o God mijn dank betalen gezongen. Een van de familieleden, W. v. d. Sande-Kooman, vertelde in dichtvorm de tachtigjarige levensloop van de jarige. Dat Marien Stoutjesdijk over een uitstekende conditie beschikt zal iedereen duidelijk zijn. Hij genoot zichtbaar van alle hulde die hem op deze avond gebracht werd. ZIERIKZEE De Schouwen- Duivelandse Rijkspolitie heeft naar aanleiding van bijzonder veel klach ten een verscherpte controle inge voerd, zowel door de week als in het weekeinde op het overmatig gebruik van alcohol na een bezoek aan sport manifestaties. Er is gebleken dat be zoekers van wedstrijden en trainin gen de kantines gebruiken als uitlaadklep voor hoog opgelopen emoties, en daarna in de auto stap pen. Dit weekeinde resulteerde de controle onder meer in het opleggen van een aantal rijverboden en drie processen-verbaal: C. K. uit Kerk- werve, K. K. uit Zierikzee en L. N. uit Zierikzee. Marien Stoutjesdijk (derde van links) werd op grootse wijze in de muzikale bloemetjes gezet in Nieuwerkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3