Ultimatum Bruinisse aan jeugdsoos De Pul Geen belangstelling publiek voor Strao-feest in Renesse CBTB-voorzitter Van der Wekken kritisch ten aanzien van vele uitspraken over het zoetwater DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAT HET ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Uitvoering Informatie Met tien naar winst Korfbalzege De jaarlijkse uitvoering van de muziekvereni- De Kruisvereniging Schouwen-Duiveland geeft Zierikzee raakte na een half uur Rini Stoutjes- De hoofdmacht van korfbalclub All Ready lijkt ging Witte van Haemstede in de Schutse werd een cursus „Stoppen met roken" en een dijk kwijt, maar klopte Internos met tien man zich op het juiste moment hersteld te hebben een groot succes. (Pag. 3). informatie-avond over Cara. (Pag. 5). toch met 1-0. (Pag. 6). van een zwakke periode. (Pag. 8). MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23874 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De kruik gaat net zolang te water tot hij barst. Spreekwoord Burgemeester T. C. Hekman: Als de situatie niet verandert gaat de tent onherroepelijk over veertien dagen dicht BRUINISSE - „Als de situatie over veertien dagen niet veranderd is, dan gaat de tent onherroepelijk dicht. Daar heb ik dan ook geen enkele moeite meer mee. Ze hebben dan een faire kans gehad maar die niet gegre pen." Deze woorden sprak burgemeester T. C. Hekman vrijdagavond tijdens de vergadering van de gemeente raad van Bruinisse in verband met de problemen rond de jeugdsoos De Pul. De opmerking werd gedaan tijdens de rondvraag naar aanleiding van vragen van dr. W. M. F. Vonk (Alge meen Belang) en M. Houkamp (PvdA) over de gemelde problemen rond de jeugdsoos. Met name Vonk trok, evenals vorige week maandag tijdens de vergadering van de wel- zijnscommissie, fel van leer tegen de zijns inziens niet te tolereren gang van zaken rond de jeugdsoos. Tijdens de vergadering van de commissie welzijn kwam aan het licht dat van een verantwoord beheer over De Pul geen sprake meer zou zijn en dat door het overmatig gebruik van drank en het gebruik van drugs een ontoelaatbare situatie zou zijn ont staan. Vonk etaleerde zich opnieuw als een voorstander van onmiddellijke sluiting van de soos: „Als slechts tien procent van wat ik gehoord heb, waar is, dan is er voor mij nog alle reden om met ingang van morgen de zaak te sluiten." Hij stelde het een onverant woorde zaak te vinden dat jonge mensen, onder de vlag van de ge meente, zich met dit soort vermaak bezig kunnen houden. „De gemeente heeft in deze zaak een verantwoor ding te dragen en dat kan alleen maar leiden tot sluiting van de soos om eerst eens goed orde op zaken te stel len", aldus Vonk Hij wenste overigens wel duidelijk gesteld zien dat de sluiting niet hoeft te betekenen, dat de soos nóóit meer open gaat. Zijn uitgangspunt was het rechtzetten van de zaken en vanaf een nulpunt opnieuw beginnen. Afkoopregeling In zijn antwoord op de vraag van., Vonk ging burgemeester Hekman uit van het feit dat een groot gedeelte van de verantwoording bij de ouders gezocht moet worden. „De ouders plegen een soort af koopregeling. Ze geven de kinderen een hoop geld mee en zijn er dan zelf vanaf. De verantwoordelijkheid ligt Burge~i.::rtcr T. C. Hekman: „.'.'."An ders gaat de tent onherroepelijk dicht..." voor een groot deel bij de ouders. Zij hebben in deze ook hun plichten." Volgens Hekman heeft het gemeen tebestuur van alles geprobeerd om geruisloos de ontstane problemen op te lossen. Hij vond het erg jammer dat de zaak nu in dit stadium in de openbaarheid is gekomen. Volgens mededelingen van Hekman is een groot deel van de jeugd, samen met de jeugdwerkleider en een aantal ou ders, al een poosje actief bezig om de problemen uit de wereld te helpen en de zaak weer in het reine te brengen. Het advies van het voltallige college luidt om de gang van zaken nog een poosje aan te zien met als peildatum 15 februari. Over het ontstaan van de proble men deelde Hekman mee dat het be stuur van de soos destijds niet is op gestapt, maar door de jeugd is weggejaagd. „Politie is er niet. Met de halve agent per dag, die we heb ben, kunnen we ook niet optreden. Daarvoor onvbreekt het ons teveel aan mankracht. We moeten overigens niet alle jeugd over één kam scheren. Het is maar een aantal dat de boel verziekt. De goeden moeten niet on der de kwaden lijden, want dan zijn we ook bezig met een verkeerd be leid." Volgens Hekman zal de situa tie in De Pul aanzienlijk verbeteren als er een twintigtal raddraaiers wordt geweerd. „Maar iedereen weet nu waar men aan toe is. Het ultima tum is gesteld." Vonk bleef evenwel bij zijn stand punt dat het sluiten van de soos met onmiddellijke ingang de beste oplos sing zou zijn. „Als bepaalde grenzen overschreden worden moet je ingrij pen. Anders woekert het kwaad voort en gaan er kinderen aan ten onder, die dat anders nooit hadden gewild of gedaan", zo was zijn zienswijze. „Als gemeente hebben we bepaalde ver antwoordelijkheden en die moeten we niet uit de weg gaan, anders zwichten we voor morele chantage." Zinloze instelling Hekman gaf toe dat hij persoonlijk nog nooit het nut van jeugdsozen heeft ingezien. „Als je de alcohol weglaat dan komt er geen mens meer. De jeugdsozen zijn veelal ingesteld zonder een redelijke programma- inhoud. Het grootste probleem is mijns inziens het ontbreken van een goed kader." Deze woorden ontlokten van de zij de van de SGP-fractie de mededeling dat, wanneer dat zo zou zijn, de zaak maar onmiddellijk gesloten moest worden. SGP-woordvoerder G. E. Houteka mer verwoordde het fractiestand punt als volgt: „We zijn overtuigd van de zorgvuldigheid, waarmee het college is opgetreden in deze zaak. Maar we moeten de ouders ook aan spreken: zij hebben zich in hun doop belofte uitgesproken voor een goede opvoeding van hun kinderen. Maar zoals de zaken er nu voorstaan is De Pul kennelijk een zinloze instelling geweest. Uit ervaringen bij andere gelegenheden is ons gebleken dat met een goed kader heel veel goede en verantwoorde dingen te realiseren zijn." Hij was echter van mening dat er in de situatie rond De Pul geen halsbrekende toeren moeten worden uitgehaald. Vervolg pagina 2 Het uitblijven van de belangstelling onder de bevolking weerhield de ruiters en hun paarden niet van de frisse water- doóp. Enthousiasme onder de achttien ruiters was er niet minder om RENESSE - Na een korte stop is in Renesse zaterdag dan toch weer het Strao-feest gevierd. Achttien paarden met hun ruiters trotseerden de ijzige koude wind op het strand en hielden de traditionele waterdoop. Een jaar lijkse gebeurtenis, die met name in Renesse de laatste ja ren behoorlijk aan belangstelling van het publiek heeft moeten inboeten. Ook dit jaar liet niemand zich op het strand zien en daar is waarschijnlijk niet alleen het kou de weer debet aan. Het Strao-feest is van origine een gebeurtenis, waarbij de boeren hun werkpaarden van stal haalden, om de voeten van de dieren in het zeewater te wassen; een. voorbereiding op de drukke zomerperiode. Maar met het verdwijnen van de oude werkpaar den, die in de loop der jaren plaats hebben moeten maken voor geavan ceerde tractoren, lijkt ook het Strao- feest geschiedenis te worden; althans in Renesse. Op andere plaatsen op Schouwen-Duiveland bestaat er van uit de bevolking nog wel belangstel ling voor het Strao. Reden Een belangrijke reden voor de ta nende interesse in Renesse is onge twijfeld het feit, dat de paardentoch- ten in deze kern haast een vertrouwd beeld zijn en een Strao-feest hiervan eigenlijk niet "veel verschil. Geen werkpaarden meer en ook de versier selen, die op en aan de viervoeters worden gebracht, hebben duidelijk aan intensiviteit ingeboet. De paar den, die zaterdag het strand van Re nesse opliepen, waren hier en daar van enkele versierselen voorzien, maar konden niet tippen aan de tra ditionele uitdossingen. Het Strao in Renesse is een door de plaatselijke paardenliefhebbers in stand gehouden traditie, hetgeen ook blijkt uit de huidige organisatie, die volledig bestaat uit paardenkenners. Tijdens de familie-avond in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Tijdens de familiesamenkomst van de eilandelijke afdelingen van de CBTB (Christelij ke Boeren en Tuinders Bond), CPB (Christelijke Platte landsvrouwen Bond) en CPJ (Christelijke Plattelands Jongeren) vrijdagavond in het Brouwse Tonnenmaga- zijn, liet CBTB-voorzitter R. J. van der Wekken een na drukkelijke waarschuwing horen tegen het doen van uit spraken voor of tegen zoetwatervoorziening wanneer men onvoldoende kennis van zaken heeft over alle aspec ten daarvan. „Het zal de volgende generatie geen goed doen als de zaak niet goed en kritisch wordt bekeken voor er een beslissing wordt genomen die niet meer is te rug te draaien". moet er nog maar eens goed over den ken en slapen", aldus de voorzitter die tenslotte iedereen adviseerde vooral de door de kring ZLM en CBTB belegde vergadering over zoet watervoorziening bij te wonen die op 5 februari in het Huis van Nassau in Zierikzee wordt gehouden. gehore dat voornamelijk uit geeste lijke liederen bestaat omdat het koor altijd in de kerk zingt. Het optreden werd afgewisseld met solozang en ge dichtjes tussendoor. Volgens de diri- gente gaat de groep een musical in studeren voor het kinderkorenfesti val dat in juni wordt gehouden, waar schijnlijk in Brouwershaven. Hatlk- wa telt 26 kinderen van 8 tot 13 jaar en bestaat nu 5 jaar. De toneelgroep van de CPJ ver maakte de aanwezigen met de opvoe ring van een kluchtig toneelstuk waarin improviseren centraal stond. Een sappig Zeeuws sprekende fami lie wist-de directeur van een theater- bureau over te halen tot een auditie. Omdat de man hierbij tevens hun iin- provisatietalent wilde testen gaf hij zijn secretaresse opdracht om mee te spelen zonder dat de familie daar te voren van op de hoogte was. Deze si tuatie en de vele misverstanden en woordspelingen brachten de nodige hilariteit teweeg. Spelers waren Cees Van der Wekken sprak zijn verba zing uit over de oppositie die de laat ste tijd is ontstaan. „Wij als kring- bestuur hebben nooit een stem tegen zoet water gehoord". Naar aanleiding van enkele citaten van de voorzitter van de CBTB West-Nederland, P. Blokland over de huidige waterhuis houding, verkaveling, gebouwen en bedrijfsquota van akkerbouwbedrij ven. sprak Van der Wekken de ver wachting uit dat men de concurren tiestrijd niet zal aankunnen zonder zoet water. „Ik weet dat 130 gulden per hectare veel is, maar ik denk dat de kosten zonder zoet water nog ho ger zullen worden". Van der Wektten riep de ruim 140 aanwezigen op om als goed ondernemer vooruit te den ken en risico te durven nemen. ,.U Hatikwa De bijeenkomst werd opgeluisterd door een optreden van het kindér- koor Hatikwa van de Christelijke Nationale school te Kerkwerve onder leiding van mevrouw M. van Sluys. Begeleid door piano, tambourijn en dwarsfluitmuziek van Erica Berre- voets brachten zij hun repertoire ten Deze groep ruiters heeft met groot enthousiasme getracht de traditie voort te zetten; de geringe be langstelling van de plaatselijke be volking ten spijt. De belangstelling van de ruiters rechtvaardigt echter voortzetting van het Strao, dat zich dit jaar niet door de koude tempera tuur aan de kant liet zetten. Een moedig uitstapje, dat zeker veel toe schouwers verdiende. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer gaf met haar toespraakje in de Kromme Reke hiermee een aanzet. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's kJfORDT WEER. Padmos (directeur theaterbureau), Ellie op 't Hof (secretaresse). Erna Ringelberg en Marco Capelle als het echtpaar Van den Broek en Jaap op 't Hof en Evelien Simonse als hun (schoon)vader en moeder Mol en Aaltje Rijstenbil. De presidente van de CPB, S. P. op 't Hof-de Rijke, vertelde over het vor mingsinstituut Khana in Bolivia dat de boeren, die daar worden onder drukt door pachtheren, hun zelfbe wustzijn en onafhankelijkheid wil teruggeven zodat ze als vrije mensen kunnen leven. Een verloting en ver koop van allerlei artikelen, die vrij dagavond voor dit doel werd gehou den bracht 1223 gulden op, wat netto ruim 1000 gulden betekent. Kinderkoor Hatikwa oogstte veel succes tijdens de familie-avond in het Brouwse Tonnenmagazijn. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Vorst De wind blijft in de oosthoek. De aangevoerde lucht wordt kouder en droger. Dit betekent dat morgen de temperatuur niet meer boven de 0 graden komt en dat later op de dag de bewolking zal gaan „breken". Mini mumtemperatuur komende nacht -2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 7 februari: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.; -8 graden Middagtemp.. -3 graden Windkracht: oost 4 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag.' 20% Min.temp.: -8 graad Middagtemp.: -3 graden Windkracht: noordoost 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -8 graden Middagtemp.: -3 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 febr. Zon op 08.16, onder 17.32 Maan op 4.48, onder 12.02 Nieuwe Maan: 9 februari (01.55) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na een periode van kwakkelen gaat dc vorst nu toch zijn greep op het weer in West-Europa ver stevigen. De lucht die over ons land uitstroomt, komt geleidelijk van noordelijker breedten. Dit komt doordat een hogedrukgebicd zijn zwaartepunt verplaatst van Noord- Rusland naar Scandinavië- Komende nacht vriest het in ons land een paar graden meer dan afgelopen nacht en overdag blijft het licht vriezen De oosten wind voert nog steeds wolken velden aan, maar hieruit valt weinig of geen sneeuw. Af en toe is er wat zon. De wind neemt verder in kracht af. Alleen aan de kust is de wind nog krachtig. Op wat langere termijn wordt hot nog kouder, 's Nachts gaat het matig vriezen en overdag blijven dc temperaturen beneden nul. De kans op sneeuw blijft klein. De zon zal wel af en toe te zien zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1