IliiiÜI 1 mm POSTZEGELRUBRIEK Viswedstrijden kunnen hun waarde bewijzen De komeet van Halley Bridgeteam Zierikzee op weg: naar titel Timman in 19 zetten weggespeeld Weinig succes Zierikzee-spelers hengelen bridge schaken Jan-Peter van der Veer naar derde plaats ZK dammen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 januari 11)8(1 Nr. 23873 ZIERIKZEE - Soms verbazen hengelaars zich erover, dat als ze onder bepaalde omstandigheden geen vis vangen, er dan altijd toeh weer col lega's zijn, die daar wel toe in staat zijn. Het verhaal doet dan al snel de ronde, die die 'gelukkigen' dan wel met een gouden haakje zullen vissen, wat in hengelaarsjargon staat voor 'altijd' geluk hebben. Maar het kan toch ook niet zo zijn, dat Vrouwe Fortuna deze hengelaars week in week uit maar zou blijven toelaehen? Of anders - 'die lui zullen wel erg geheim lokvoer en aas bezitten' - en met veel goede woorden en soms geld, gaan ze er ijverig naar speuren, pogingen die overigens zon der succes blijven. Veelal zal het zich in die geval len handelen om wedstrijdmata- doren, die over een geheel arse naal aan vistechnieken materialenkennis en slimmig heidjes beschikken, die zij door rijpe ervaring tijdens het wedstrijd vissen hebben opge daan. Maar zodra een hengelaar besluit om voortaan aan wedstrij den te gaan deelnemen, zijn vanaf dat moment de vissen niet meer de tegenstanders, maar worden zij de mededingers langs de water kant. Hij zal zich voortaan ook de gehele week, die aan een wed strijd vooraf gaat met zijn hobby bezig houden. Tuigjes en hengels in 'up to date' conditie brengen, overwegen hoe stroming en bo demgesteldheid in het water zijn voor de komende wedstrijd, want er mag immers niets misgaan. Een vorm dus van 'mental trai ning'. Precies zoals voetballers, die 'geladen' en 'opgepept' de grasmat van een voetbalveld be treden voor een wedstrijd zullen de hengelaars aan de waterkant verschijnen. De winst van dit alles kan zijn, dat men door een opge bouwde ervaring altijd en overal wel een visje zal weten te vangen, als die bij andere hengelaars ver stek laat gaan. De cruciale vraag is daarom: is wedstrijdvissen dan te zien als de ideale vorm van hengelen? Er kle ven nogal wat nadelen aan die kant van de vismedaille, in de strijd steeds maar weer te moeten bewijzen, dat je die dag 'beter' of soms ook wel 'gelukkiger' vist dan je tegenstanders. En ook in de wedstrijdsport geldt dat, zonder geluk niemand wel vaart. De aan gewezen visplaats voor die dag kan immers reeds een 'hoofdprijs' ofwel een 'niet' betekenen. Het vissen om clubkampioenschappen spreekt de buitenwacht nauwe lijks aan en zal in de eigen gelede ren soms naijver of vijandschap opwekken. Men moet na slechts enkele uren wedstrijdvissen, tenminste als men tot de topvissers behoort, urenlang op de uitslag van het klassement wachten. En dit om- dat de organisatoren die uitslag zo lang mogelijk uitstellen en rek ken om de 'uitbater' van het café, die misschien een prijsje schonk, aan zijn trekken te laten komen. Hoewel wedstrijdvissen een goede leerschool kan zijn, die overal in dc beoefening van pas kan komen, kleven er dus ook nadelen aan. Niet langer meer gebonden zijn op een aangewezen visplaats. Niet langer je vissende buurlui, maar weer de vis als geschubde partner en tegenstander zien. Voortaan met je opgedane wedstrijderva ring, als allround-hengelaar op een tijdstip en plaats die je zelf uitkiest en daarbij afhankelijk van het seizoen, die soort vis die je wenst te vangen in alle rust te be lagen. Geen stress Je kunt dan ook allerlei nieuwe dimensies op zo'n visdag aan je sportleven toevoegen. Er bekruipt je geen vorm van stress, als je het legioen medestanders naast je massaal de 'imitatie-dieptebom men' begint te smijten als lokvoer. Veelal gaat de als eerst geklasseer de met een tv-toestel naar huis, dat de organisatoren veelal als lokkertje om een groot aantal deelnemers aan te kunnen trek ken in het vooruitzicht stelden. De als tien of twaalf geklasseerden hebben dan veelal voor hun prijs de keuze tussen een tanden borstelset of een doosje sigaren. Viswedstrijden kunnen om wat te leren of om je kunde eens te meten met anderen hun waarde bewij zen. Zo kan ook het werpen bij castingclubs zijn nut hebben voor de hengelsportbeoefening. Men zal er door de aanwijzingen van veelal ervaren instructeurs, meer kennis kunnen opdoen over mate rialen en werptechnieken. Door oefenen kan men ook in de pols een afstand- en precisiegevoel aankweken, waarvan men tijdens de visdagen terdege profijt van zal kunnen ondervinden. Maar om dan tijdens castingwedstrijden werpende op schijven punten te vergaren en te bewijzen, dat je be ter werpt dan een ander, dat heeft met vissen niets te maken. Ook in die gelederen is dikwijls een ge zonde afgunst en rivaliteit waar te nemen. Als wij op hetzelfde mo ment, met dezelfde precisie aan het viswater onze spinner of plug plaatsen, kunnen we ieder mo ment de aanslag van een roofvis verwachten die ons sport en strijd schenkt. ZIERIKZEE - Oiuler de vele sterrenkundigen over de hele wereld heerst eèn verhoogde staat van paraatheid: de komeet van Halley is weer in aantocht en dat zien de meesten maar eens in hun leven, want de komeet heeft een omlooptijd van 76 jaar en is het laatst gesignaleerd in 1910. De komeet werd vernoemd naar Edmund Halley, omdat hij als eerste, via berekeningen die hij maakte volgens Newtons aangegeven methoden, tot de conclusie kwam dat in de jaren 1456,1531,1607 en 1682 gedane komeetwaarnemingen van een en dezelfde komeet waren. In derdaad, de voorspelling van Halley, directeur van de sterrenwacht in Greenwich, dat de komeet in 1758 weer in de buurt van de zon zou ko men en dus zichtbaar voor ons, kwam uit. Een Duitse amateur- astronoom zag de komeet in 1758 voor het eerst weer terug. Ook Halley heeft de komeet maar één keer gezien. Zestien jaar voor hij weer terug kwam stierf Halley, op 14 januari 1742. Marshall Marshall Marshall Marshall Marshall islands c islands islands 1 islands islands (m\ 22 22 22 22 22 y* HAUIYVCOWl I79SB6 HAUtriCOMfl i mmm Mond i Ok«)!(sorto*rfi N*eo3pocK»<> K*O(qI«Y< A«OH jtUMHflngOtav.ciig De staart van de komeet heeft een lengte van meer dan 25 mil joen kilometer. Een komeet is ei genlijk een soort van vuile sneeuwbal en bestaat uit ijs en brokstukken. Bij het naderen van de zon wordt de komeet heter, het ijs gaat smelten en door zijn snel heid vormt er zich achter de ko meet een staart, die uit gas en stof deeltjes bestaat. Ook voor de filatelisten gaat de komst van de komeet niet ongemerkt voorbij. Tientallen landen 'All Over The World' geven zegels uit over dit merkwaardige hemelverschijnsel. gaan bestuderen: a. Space Shuttle met sterrentelescoop; b. De Planet A-ruimtesonde van Japan; c. Het Giotto-ruimteschip van de Euro pean Space Agency; d. Intercos- De Marshall-eilanden met een samenhangend blok van vijf ze gels, waarop onder andere de ruimtevaartuigen die de komeet mos-Vega-ruimtevaartuig van Rusland en e. Portret van Edmund Halley (1656-1742) met een oplei dingsschip van de Verenigde Sta ten en NASA-vluchtobservato- rium. Verder gaven - om er enkele te noemen - Bermuda, het Britse Zuidpoolgebied, Palau, Jersey en Noord-Korea zegels uit, die be trekking hebben op de komeet van Halley. Goed passend in dit onderwerp signaleerden we een Russische ze gel van 10 k over de tiende verjaar dag van de Sowjetrussische we reldtelescoop. Afgebeeld het observatorium met telescoopdia gram. Clubavond G. J. Peelen BRUINISSE - De Bruse postze gelvereniging G. J. Peelen houdt weer een clubavond op donderdag 6' februari in het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw. De jeugd kan terecht van zeven tot acht uur en vervolgens komen de senioren aan de beurt. ZIERIKZEE - Het bridgcteam van Zierikzee lijkt op weg naar de Zeeuwse titel in de districts-hoofdklasse. Het team klopte naaste ri vaal Kurketrekker met 18-12 en neemt daardoor een voorsprong van ne gen punten. Ook ABC II heeft nog theoretische kansen met een achter stand van veertien punten. Vlissingse Fles en Valkenisse komen niet meer in aanmerking voor de titel. Het Zierikzee-kwartet realiseer de zich vooraf, dat het een zeer moeilijke klus zou worden om de winst te pakken. Het Kurketrekker-team pleegt zeer rustig en gedegen te spelen. Hoe moeilijk het was bleek wel uit het feit, dat er per spel gemiddeld slechts drie punten werden ge scoord. De Zierikzeese winst kwam voornamelijk uit de kleine spellen. Op dertien.spellen scoor de Zierikzee 56 punten, terwijl de Kurketrekker-formatie maar op zes spellen 38 punten scoorde. West de Boer en nam de snit op V. Toen deze goed bleek te zitten telde hij acht slagen en probeerde een Hartenslag te stelen, maar Noord was attent en nam direct het Aas en speelde Schoppen na. Hoe Oost ook verdér speelt, hij is altijd down. In de andere kamer werd ook met T gestart, maar Noord dacht, dat deze uitkomst de top van niets was, bijvoorbeeld 76, en speelde na met V A aan slag te zijn gekomen, een kleine Kla ver na. Het contract werd daar ge maakt. Winst twaalf punten. Spel 16/W/OW. 654 v AT54 V76 B82 B2 V HV9832 95 765 AV7 V 6 AHBT8 HVT5 HT983 V B7 432 A93 Oost moest in beide kamers 3SA spelen met de uitkomst van T. Voor Willem en Frangoise van den Berg betekent de uitkomst van een Tien, dat er een of twee hon neurs boven zitten. Deze speelwij ze heet 'Journalist'. Oost legde in Bridgeteam ABC redt zich MIDDELBURG - De enige club uit Zeeland, die landelijk in de overgangsklasse speelt is ABC uit Middelburg. Het afgelopen week einde werden de laatste vier wed strijden in deze klasse gespeeld. ABC had daarbij nog een kleine kans om zich te redden. Ook Mo- retus uit Den Bosch en Goirle kwamen nog voor degradatie in aanmerking. Om de degradatie te ontlopen had Moretus een veel sterker team opgesteld. De eerste drie wedstrijden gin gen voor ABC met gemiddeld tien punten verschil verloren, waar door de Zeeuwse hoofdstedelin gen op de laatste plaats beland den. De laatste ontmoeting moest met groot verschil worden gewon nen om nog een kleine kans op klassebehoud te hebben. En dan nog was ABC afhankelijk van het resultaat van Goirle. Tegen More tus ging het vanaf het begin goed. ABC won met 25-5 en omdat Goir le aan het kortste eind trok was de Middelburgse ploeg alsnog gered. Drie paren scoren 24 punten op vrije avond ZBC ZIERIKZEE - Op de vrije avond van de Zierikzeese Bridge Club werd danig huisgehouden in pou le A. Niet minder dan drie paren slaagden erin om tegen hun oppo nenten een maximale score van 24 punten te bereiken. De bizarre verdeling van de kaarten gaf daar wel aanleiding toe. In groêp A was de eerste plaats voor de dames Kops en Tuinman met 63,43%, terwijl in groep B de heren 't Hart en De Vries op de eerste plaats eindigden met 65,28%. De gedetailleerde uitslagen zijn: Groep A: 1. ds Kops/Tuinman 137 pnt.; 2. hm Kloet/De Vlieger 133 pnt.; 3. hrn Becu/Van der Post 126 pnt.; 4. mw Heuser/hr Boot 123 pnt.; 5. ds Hendriksen/Van de Zande 112 pnt.; 6. ds Van 't Le ven/Schaal je en me Van der Duijn/hr Viergever 109 pnt.; 8. ds Van Oeveren/Tbnnekes 86 pnt.; 9. ep Akerboom 81 pnt.; 10. hrn Hen- drikse/Sweere 64 pnt. (108 punten Groep B: 1. hrn 't Hart/De Vries 94 pnt.; 2. ds Does/Van der Valk 87,6 pnt.; 3. hrn Besamu- sca/Meulstee 79 pnt.; 4. ds Van Geesbergen/Terwisscha 73,2 pnt.; 5. ds Hogerheijde/Van der Wek ken 70,8 pnt.; 6. ds Besamu- sca/Lievense 69 pnt.; 7. mw Van der Berg/hr Does 67,2 pnt.; 8. ds Becu/Van der Post 66 pnt.; 9. ds Hoets/Weber 38,4 pnt. (72 punten is 50%). TILBURG - Terwijl Jan Timman alsnog geniet van een aangevraagde rustdag, mag gevoegelijk worden aangenomen, dat zijn kans op plaat sing voor de finale van het kandidatentoernooi met Sokolov nagenoeg is teruggebracht tot nul. De Nederlander leed in de zevende partij de derde nederlaag op rij en het werd een verliespartij, die harder aan kwam dan de eerste twee. Artur Joesoepov veegde zijn opponent in slechts negentien zetten van het bord en leidt nu met 2V2-4V2, hetgeen impliceert, dat hij in de resterende drie partije aog slechts een punt nodig heeft om de finale binnen te stappen. Martin Krijger herovert leidersplaats ZIERIKZEE - Door een over winning op zijn naaste rivaal Ri chard van der Veken is titelhou der Martin Krijger weer aan de leiding gekomen van de huishou delijke competitie van schaakver eniging Zierikzee. Het tweetal staat nog erg dicht bij elkaar, zo dat een volgend stuivertje wisse len zeker niet uitgesloten is. O. Vleeshouwer rukte op naar de vierde plaats door remise over een te komen met J. F. Spiegels. A. J. Scheele klopte J. J. Hoogstrate en P. van der Zwan was te sterk voor P. Wiebols. J. Bom boekte de volle winst tegen A. van de Wes ten. J. M. Bevelander en J. Ver kerk deelden het punt en S. Stoel dwong J. C. Dopper tot overgave. F. H. Baakman verloor van P. J. Legerstee en C. van Eldik wees D. P. van Wijck terug. De stand ziet er na achttien ron den volgens het systeem Keizer als volgt uit: 1. M. M. Krijger 517 pnt.; 2. R. van der Veken 508 pnt.; 3. H. Uil 447 pnt.; 4. O. E. Vleeshouwer 446 pnt.; 5. J. F. Spiegels 424 pnt.; 6. A. J. Scheele 416 pnt.; 7. P. van der Zwan 392 pnt.; 8. J. J. Hoogstrate 377 pnt.; 9. J. L. Bom 358 pnt.; 10. P. Wiebols 330 pnt.; 11. A. M. van der Westen 309J/z pnt.; 12. J. Verkerk 298'/2 pnt.; 13. J. M. Bevelander 295'/2 pnt.; 14. J. A. J. van der Made 295 pnt.; 15. S. J. Stoel 274 pnt.; 16. B. S. Spiegels 270 pnt.; 17. J. C. Dopper 254'/a pnt.; 18. J. van Loon 228'/2 pnt.; 19. F. H. Baakman 220 pnt.; 20. P. J. Legerstee 209 pnt.; 21. C. van El- dik 184 pnt.; 22. D. P. van Wijck 127 pnt.; 23. J. T, M. van der Veer 95 pnt.; 24. J. Vos 79 pnt. De nederlaag van Jan Timman in de zevende partij kwam op ont hutsende wijze tot stand. Alge meen werd verwacht, dat Timman na "de twee nederlagen in de vijfde en zesde partij een rustdag zou aanvragen. Hij vond de situatie evenwel ogenschijnlijk nog niet kritiek genoeg en kwam tot het twijfelachtige inzicht, dat hij in de zevende partij een alles-of-niets offensief kon riskeren. Het meren deel van de schakers zou in zijn plaats maar al te graag gebruik gemaakt hebben van de mogelijk heid een extra rustdag in te las sen. Timman deed dat niet. Hij stort te zich met een masochistisch ge noegen steeds dieper in het ver derf. Een poging tot zelfvernieti ging op het schaakbord, waarin Joesoepov vrijwillig als hulpver lener optrad. Timmans speelwijze in dc zeven de partij was riskanter dan ooit. Hij ontliep de Ben-Oni van de der de en vijfde partij en bracht met zwart een Grünfeld-Indiër op het bord. waarin nog voor de rokade de opmars b6 gespeeld werd. Een hachelijke onderneming, die Joe soepov weliswaar verraste, maar niet uit balans bracht. De fase tus sen de zevende en tiende zet was bepalend voor het verloop. Tim man haalde met La6 in de negende zet de witte rokade voorlopig uit de stelling en deed tegelijkertijd een toren in de aanbieding. Joe soepov stond voor een dilemma. Aanvaardde hij het kwaliteitsof feren ging hij daarmee in op aller lei wilde complicaties of moest hij juist dc risico's ontlopen en zijn voorsprong van een punt consoli deren? Na drie kwartier denken Vond hij een verblindende tussenweg. Hij dwong zwart met subtiele lo perzetten de c-pion naar voren te schuiven, waardoor het zwarte paard op de damevleugel een kijk- rol opgedrongen werd. Met die strijdwijze ruïneerde hij niet al leen het aanvalsplan van zwart, maar opende hij een veelbelovend tegenoffensief, dat met zijn twaalfde zet (h4) een uiterst ge vaarlijk karakter kreeg. Met de opmars van de randpion was zwart direct in moeilijkheden, al resteerden er kleine kansen voor Timman bij een hardhandig open breken van dc c-lijn door middel van een stukoffer Timman koos in een vlaag van schaakblindheid voor de noodlot tige manoeuvre van het slaan van de gevaarlijke witte h-pion, waar mee het vonnis van de schaker met het engelengezicht door de schaakduivel uit de Oeral gefor ceerd getekend werd. Na de negen tiende zet van wit zag Timman het heilloze van verder verzet in. Voor de derde keer op rij drukte hij de hand van zijn tegenstander, die op alle facetten van het spel de meer dere bleek te zijn. Timmans groot ste vijand was evenwel Timman zelf. Het verloop van de zevende par tij tussen Timman (zwart) en Joe soepov was als volgt: 1. d2-d4 Pg8- f6; 2. c2-c4 g7-g6; 3. Pbl-c3 d7-d5; 4. c4xd5 Pf6xd5; 5. e2-e4 Pd5xc3; 6. b2xc3 Lf8-g7; 7. Lfl-c4 b7-b6; 8. Ddl-f3 0-0; 9. e4-e5 Lc8-a6; 10. Lc4- d5 c7-c6; 11 Ld5-b3 Dd8-c7; 12. h2- h4 c6-c5; 13. h4-h5c5xd4; 14. c3xd4 g6xh5; 15. Thl xh5 La6-b7; 16. Df3- d3 Tf8-d8; 17. Dd3xh7 Kg8-f8; 18. Pgl-f2 Td8xd4; 19. Lcl-h6 zwart geeft het op. 's-GRAVENPOLDER - In de achtste ronde van het persoonlijk Zeeuws damkampioenschap in de hoofdklas was er weinig succes weg gelegd voor de beide deelnemende leden van damclub Zierikzee. Jos de Wild kwam niet verder dan een gelijkwaardige remise met Jan van Strien, waardoor beiden de laatste plaats blijven delen met vier pun ten. Na drie winstpartijen op rij leed Cor Boot nu een nederlaag tegen Cees van Rijswijk. In het middenspel werd Boot het slachtoffer van een op zich fraaie combinatie. Arnold Darsan verstevigde zijn leiderspositie door zelf te winnen van Wim Koppejan en Jules Ga- jadhar is duidelijk van slag. Hij moest remise toestaan aan Cees de Jonge. Pim Filius boekte een posi tionele zege op Jaap de Jonge en de partij tussen Jan Blom en Peter Schunselaar werd uitgesteld. De stand ziet er nu als volgt uit: 1. Arnold Darsan 14 pnt.; 2/3. Ju les Gajadhar en Cees van Rijswijk 11 pnt.; 4. Peter Schunselaar 9 pnt. (uit 7); 5. Pim Filius 9 pnt.; 6. Cor Boot 8 pnt.; 7. Jaap de Jonge 7 pnt.; 8. Cees de Jonge 6 pnt. (uit 7); 9. Wim Koppejan 5 pnt.; 10. Jan Blom 4 pnt. (uit 6); 11/12. Jan van Strien en Jos de Wild 4 pnt. Competitie DC Zierikzee ZIERIKZEE - Voor de huishou delijke competitie van damclub Zierikzee werden vier partijen ge speeld. In een bijzonder spannen de partij speelden Chris van de Wielen en Cor Boot tegen elkaar gelijk. Rinus de Wild haalde alsnog de volle winst op Cees van de Velde, al gebeurde dat pas in het eindspel. Jos de Wild won snel van een blunderende John Honig. M. de Wild C. L. Boot J. L. Smalheer J. dc Wild J. M. Honig C. v.d. Wielen C. v.d. Velde M. v.d. Wielen 12 7 2 3 16 10 5 5 0 15 10 4 6 0 14 9 4 4 1 10 3 5 2 9 3 4 2 11 2 3 6 5 12 2 A. J. Flikweert 9 2 0 7 4 G. Rijkers 3 0 12 1 J.-P. v.d. Veer 6 0 0 6 0 Partij-analyse ZIERIKZEE - In de zesde ronde van het Zeeuws damkampioen schap moest Zierikzee-speler Jos de Wild het opnemen tegen Middelburg-speler Peter Schunse laar, die toen nog goed in de race lag om dc titel. Jos de Wild, die de witte stukken had, speelde een goede positiepartij, maar kon toch niet voorkomen dat Schunse laar omstreeks de vijftigste zet een betere stand veroverde. We komen in de partij na de 54e zet van zwart met navolgende dia gramstand als gevolg. 55. 20-15 9-14; 56. 49-43 11-17; 57. 31-26 14-19; 58. 24x 13 18x9; 59. 34- 's-GRAVENPOLDER - In 's-Gravcnpolder werden de resteren de ronden afgewerkt van het Zeeuws kampioenschap dammen voor pupillen. De debuterende Zierikzeese deelnemer Jan-Peter van der Veer eindigde in een veld van elf spelers op een uitsteken de derde plaats met vijftien punten. Kampioen werd Martijn Schellinger van DC Tholen met zeven tien punten. Hij werd in de eindstand op de voet gevolgd doorzijn clubgenoot Jako van Gorscl met zestien punten. Jan-Péter van der Veer kwam aan de vijftien punten door zeven overwinningen, een remise en twee nederlagen. 30 9-14; 60. 30-24 17-21; 61. 26x17 22x11; 62. 43-39 11-17; 63. 38-33 28- 32; 64. 33-28 32x23; 65. 24-19 14-20; 66. 19x28 20-24; 67. 39-34 17-21; 68. 28-23 24-29; 69. 23-19 29x40; 70. 19- 14 40-44; 71. 14-10 44-50; 72. 10-5 50- 11; 73. 5-46 11-16; 74. 46-23 21-26; 75. 23-46 4-9; 76. 36-31 27x36; 77. 15-10 en remise overeengekomen. Op de 76e zet mocht wit niet 15-10 spelen wegens 27-31 36x27 16x5 en ver lies voor wit. Door secuur te spe len behaalde De Wild remise, al heeft Schunselaar ergens wellicht kansen laten liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9