streeknieuws 0i3l!33?® ïwvonsa Commissieleden willen alsnog maatregelen onveilige situatie kern Serooskerke na klachten Gemeente Duiveland treedt toe tot Grevelingenschap n 3 GEZELLIG Verkoop Reparatie Onder strikte voorwaarde van wijziging kostenverdeelsleutel JANWILLEM CAPELLE haarverzorging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijde 31 januari 1986 Nr. 23873 „Een vereniging voor gezellig ver keerDat is één van de omschrijvin- gen voor het woord sociëteit". Wan neer we onze gedachten bepalen tot het begrip jeugdsociëteitdan zou je kunnen stellen dat dat omschre ven moet worden als ,,een jeugdver eniging voor gezellig verkeerBij een positieve benadering van dat be grip is dus de instelling jeugdsocië teit'op zich een zaak, die zeer te prijzen is. Immers, je houdt de jeugd van de straat en stelt ze tevens in de gelegenheid om zich op sociaal-cultu reel gebied te vermaken en wellicht nog wat op te steken. Om de jeugd die mogelijkheid te geven stellen verreweg de meeste ge meenten, ook op Schouiveti- Duiveland, jaarlijks een bedrag aan subsidie beschikbaar om de plannen van de verschillende soosbesturen in praktijk te kxinnen laten brengen. Een zeer terechte en goede zaak, waar over het algemeen weinig be zwaar tegen gemaakt wordt. Zolang de zaken goed, verantivoord en ge zond verlopen, is er niets aan de hand. De kaarten komen anders te liggen wanneer er wat minder frisse zaken, of louter verkeerde zaken aan de or de komen. Dat hebben we kunnen constateren in de gemeente Bminis- se, waar een lid van de adviescom missie voor het welzijnsbeleid op niet mis te verstane wijze aantoonde dat er in Bruinisse bepaald geen sprake is van een jeugdvereniging voor gezellig verkeer. Althans, wan neer we uitgaan van een gezonde mo raal. Het avondlijke en nachtelijke gebeu ren in de Bruse jeugdsoos De Pul is in het licht van die gezonde moraal nauwelijks gezellig te noemen, al zullen bepaalde lieden het daar plaatsvindende verkeer best gezellig vinden. Ik kan me niet voorstellen waar je anders een vrachtwagen vol matrassen voor nodig hebt en even min waarom er zoveel sleutels van de toegangsdeur in omloop moeten zijn. Het zit er dus goed fout. En waar iets fout zit moet een oorzaak voor dat scheefgroeien te vinden zijn. Het is in ieder geval ondenkbaar dat een jeugdsoos reilt en zeilt zonder een be stuur, dat dient te bestaan uit een aantal mensen waarvan verwacht mag worden dat ze de jeugd een ont spanning smog elijkheid kunnen bie den, die overeenstemt met de alge meen geldende normen van fatsoen en orde. - Enigszins onbegrijpelijk is ook het feit dat de gemeente Bruinisse deze toestand zo lang heeft gedoogd. Niet zelden hebben vertegenwoordigers van de gemeenteraad zitting in der gelijke besturen en ik kan mij voor stellen dat in alle gevallen onmiddel lijk aan de bel wordt getrokken als een bestuur in zijn geheel opstapt. Want zonder bestuur geen activitei ten, zou je in zo'n geval moeten stel len. Uiteindelijk worden de soosacti- viteiten georganiseerd in een gebouw, dat eigendom is van de ge meente Bruinisse en met subsidie van de gemeente (verkapt pf niet verkapt). Bovendien heeft de voorzitter van diezelfde gemeenteraad de verant woording voor het handhaven van de openbare orde in zijn gemeente. In die hoedanigheid staan hem de nodi ge bevoegdheden ter beschikking, waarmee in het geval van De Pul veel narigheid voorkomen had kun nen worden. Goede raad is evenwel duur. Dom weg de tent sluiten en de soos ophef fen is één mogelijkheid. Een andere is om, bijvoorbeeld in een commissie van wijze(= deskundige) man nen/vrouwen op korte termijn na te gaan wat er gered kan worden en op welke manier. Inschakeling van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland bij deze ontwikkeling kan zeer wenselijk zijn. Want het argument dat een jeugdwerker niet wordt geaccep teerd door jongeren in de leeftijd van 15 en 16 jaar en ,,dus niets kan doen doet geen opgeld. Voor haar bijdrage aan de Stichting Jeugd ter grootte van 13.919,40 gulden mag de gemeen te Bruinisse best een tegenprestatie eisen. En als die prestatie niet kan bestaan uit ingrijpen of voorkomen, dan moet dat maar uit signaleren en rapporteren bestaan. In dit verband valt er een schrille te genstelling te constateren tussen de praktijk en de uitspraak van de jeugdwerkleider in zijn schriftelijke verantwoording van zijn werkzaam heden in het seizoen 1984-1985: ,,Het werk op uitvoeringsniveau naar de jeugd en jongerengroepen beweegt zich praktisch op het wenselijke aan tal procenten volgens het werkplan." Uiteindelijk heeft de jeugd recht op een goede en verantwoorde ont spanning smogelijkheid, net zo goed als op een goede opvoeding. En daar heeft het kennelijk bij de Pul en zijn bezoekers nogal eens aan ontbroken. Marien Kaat Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Ondanks negatief advies deskundigen BURGH-HAAMSTEDE - De drie Westerschouwse commissieleden voor openbare werken, J. Janse (VVD), J. C. Hendrikse (PvdA) en L. Tieleman (CDA) willen dat de gemeente alsnog naar een oplossing zoekt voor de on veilige verkeerssituatie in Serooskerke. De Rijkspolitie, ANWB en de eigen dienst gemeentewerken hebben b en w geadviseerd geen gehoor te geven aan het verzoek van de plaatselijke bevolking, om 30 kilometerborden te plaatsen. De reglementen laten dit niet toe. Alle fracties gaven toch de prioriteit aan de roep vanuit het dorp en vroegen donderdagavond om een onderzoek naar de mo gelijkheden. De bevolking van Serooskerke heeft enkele maanden geleden ge vraagd, om de nieuwe verkeersmaat regel, omdat veel automobilisten Se rooskerke als sluiproute gebruiken en zodoende met te hoge snelheid door het dorp rijden. Toen de burgers met het 30 kilometer-idee bij het col lege kwamen, wees deze het voorstel af, omdat een en ander verkeerstech nisch niet juist zou zijn. Dat was voor de voltallige gemeenteraad indertijd reden alsnog een onderzoek te vragen naar de mogelijkheden. Resultaten De resultaten hiervan (een negatief advies van verscheidene deskundi gen) kwamen gisteren ter sprake tij- dens de vergadering van de commis sie. Janse: ,,Als deze maatregelen niet mogelijk lijken, dan doet het col lege er goed aan te bezien of voor de voetgangers veilige paden zijn te rea liseren". Tieleman zei de formele zijde van de zaak te begrijpen, maar droeg mo gelijkheden als wegribbels, een slin ger en adviessnelheidsborden aan. ,,Ik denk dat we allemaal doordron gen van de noodzaak tot veiligheid zijn", aldus de christen-democraat. ,,We dringen als CDA-fractie aan op een goede oplossing. Die moet er hoe dan ook komen". Zijn PvdA-collcga- commissielid Hendrikse dacht er net zo over. Hendrikse: ,,A1 zeggen de verschil lende deskundigen, dat er geen moge lijkheden zijn, dan vind ik toch, dat de bestuurders en de bevolking gelijk moeten krijgen. Wij kennen onze bur gers en ik weet, dat als ze in Seroos kerke aan de bel trekken, dat er echt iets aan de hand is". Met deze stelling ageerde hij tegen een aanwezige me dewerker van de dienst gemeentewer ken, die nogmaals op de beperkte mogelijkheden van een eventuele oplossing wees. Vanuit de - voor com missiebegrippen - drukbezochte pu blieke tribune klonk zacht, maar goedkeurend applaus. Éénsluidend Even éénsluidend reageerden de le den op het voorstel van voorzitter en wethouder A. J. Padmos, om het oude uurwerk in de toren van Serooskerke een plaatsje in het gemeentehuis te geven. Het raderwerk wordt vervan gen door een moderne electronische klok en daarbij eindigt het functione le karakter van het apparaat, Hen driks e, die eerder had voorgesteld het uurwerk over te brengen naar het landbouwmuseum in Dreischor, kon zich nu helemaal vinden in de nieuwe bestemming. Commissielid Janse echter, wilde de keus laten aan de bevolking van Serooskerke. ,,Het is hun klok en laat hen dan ook bepalen, waar de klok een plaatsje krijgt. De enige voorwaarde voor mij is, dat het in on ze gemeente blijft", aldus de VVD-er. Padmos zei de opmerkingen van alle leden te willen meenemen, om op een later tijdstip met een besluit te ko men. PvdA, CDA en VtyD kunnen zich niet vinden in het verzoek van de ZWN om een drietal reclame-abri's te plaatsen in de gemeente. De gemeen te mag de reclame niet accepteren. Niet alleen omdat de bestuurders geen invloed op de reclame hebben en een en ander de landschappelijke om geving niet siert, maar vooral omdat verenigingen en bedrijven in Wester- schouwen gebonden zijn aan een re clameverordening. Wanneer de ge meenteraad besluit de abri's wel te plaatsen met de reclame, dan dient ook de gemeentelijke verordening aangepast te worden", aldus Hen drikse. De verkeerslichtinstallatie op de kruising Serooskerkseweg- Noord straat- Hogezoom in Burgh-Haamste- de moet nodig vervangen worden en het benodigde bedrag hiervoor van 58.500 gulden moet daarvoor op tafel komen. Alle commissieleden waren hiervan donderdagavond overtuigd. De huidige installatie is verouderd en de nieuwe dient aangepast te worden aan het verkeersaanbod. In de huidi- De Westerschouwse klokken-onderhoudsman J. Janse bij de oude klok van de toren in Serooskerke. ge situatie werkt de installatie als knipperlicht, waarmee de gemeente de automobilisten tracht te waar schuwen voor de kruising. Vandaag VVD-er Janse stelde dat vandaag nog de installatie weer gewoon ge bruikt moet worden, zodat de auto's weer voor een rood licht moeten stop pen en niet naar eigen goeddunken kunnen doorrijden (een situatie, door het college voor de wintermaanden in het leven geroepen). ,,Wij dragen met de knipperinstallatie de verantwoor delijkheid als gemeente. Daarom zie ik een en ander graag in de oude staat terug", aldus Janse. Padmos zei ech ter, dat de verantwoordelijkheid bij het college ligt en hij voelt er niet veel voor om op het verzoek van Jan se in te gaan. DUIVELAND - Onder de strikte voorwaarde, dat bin nen een jaar de kostenverdeelsleutel zal worden gewij zigd, besloot de Duivelandse gemeenteraad donderdag avond tot toetreding tot de gemeenschappelijke regeling Natuur- en Recreatiegebied De Grevelingen. Duiveland is het niet eens met de huidige kostenverdeelsleutel, die is gebaseerd op het aantal inwoners. Men toont zich voorstander van een vast bedrag per gemeente en een bij drage per hectare, berekend naar de oppervlakte binnenwater van de Grevelingen, zodat de directe betrok kenheid van de deelnemende ge meenten beter tot uiting zal kunnen worden gebracht. ,,Hoe is dit voorstel binnen de ver gadering ontvangen?" informeerde SGP-fractievoorzitter A. van Klin ken. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel liet daarop weten, dat hij vooralsnog alleen overleg had ge had met de voorzitter, maar dat deze zich duidelijk voorstander van het voorstel van Duiveland had getoond. Binnen afzienbare tijd zal de voorge stelde gewijzigde kostenverdeelsleu tel nu met de overige deelnemende gemeenten worden besproken. Juist beleid PvdA-woordvoerster A. C. Hogendoorn-Herfkens benadrukte, dat de gemeente, volgens de visie van haar fractie met dit besluit een juist beleid voert, verwijzend naar eerder genomen principebesluiten. Zij vond echter wel dat die onvoorwaardelijke uittreding heel hard gemaakt moet worden als die gewijzigde ver deelsleutel er niet komt. Een uittre ding, die dan zonder financiële conse quenties moet kunnen geschieden. Haar fractiegenoot C. J. Hillebrand had toch nog wat twijfels over die mogelijkheid op zo korte termijn weer uit te treden, maar de voorzitter bevestigde hem, dat de deelnemers per jaar tot uittreding uit deze ge meenschappelijke regeling kunnen besluiten. De nota 'Goed gegetèVi voor een re delijke prijs' bij dc ingekomen stuk ken was voor de heer K. Hendrikse (SGP) aanleiding nogcens te wijzen op het feit, dat nu toch al heel wat jaartjes wordt gesproken over de pro blematiek, die zich in de gemeente Duiveland voordoet met Tafelt,ie- Dek-Je. Hij sprak de hoop uit, dat daar nu toch op korte termijn eens een oplossing voor gevonden zal kun nen worden. Persoonlijk was hij van mening, dat het knelpunt alleen was gelegen in het vervoer van do Ie verstrekken maaltijden. Dc voorzitter benadruk te echter, dat het grootste probleem toch moet worden gezocht in de capa citeit van dc keuken van 'In 't Opper', waar de maaltijden worden bereid. Wethouder A. L. Bakker (PvdA) vulde aan volgende week een gesprok met de betrokkenen van Tn 't Oppor te zullen hebben. Voor zover hem tot nu toe echter bekend was, bestaan er plannen om pas in 1987 de capaciteit van de keuken aldaar uit te breiden. Heel serieus Hendrikse kreeg bijval van me vrouw Hogendoorn, die eveneens vaststelde, dat het hier een constante problematiek betrof, die heel serieus bekeken moest worden. Zij had zich laten informeren, dat thans nog twee personen in Duiveland op het urgen tielijstje voor de maaltijdverstrek king voorkomen en ze pleitte ervoor voor die gevallen snel een oplossing te zoeken. Niet helemaal (of helemaal niet) op dezelfde golflengte zaten SGP en PvdA ten aanzien van een motie van de gemeente Deventer inzake een sociaal-economische boycot van Zuid-Afrika. Desalniettemin gingen ook zij akkoord met het voorstel van b en w de motie voor kennisgeving aan te nemen op grond van het argu ment, dat Duiveland zich niet met dit soort zaken van internationale politiek bezighoudt. De SGP had liever gezien, dat de motie krachtig was afgewezen, om dat, aldus Hendrikse, met begrip wellicht meer te bereiken is dan met een boycot. De PvdA daarentegen liet weten het eens te zijn met de motie van Deventer, maar kon zich ook vin den in genoemd argument van het college en ging derhalve toch ak koord met het voor kennisgeving aan nemen van de motie. Jaarverslag Waardering van diverse zijden werd geuit voor het bij de ingekomen stukken gevoegde jaarverslag over 1985 van de gemeente en de daarin verstrekte terugblik op 25 jaar ge meentelijke samenvoeging. De heer Hillebrand zei wat ge schrokken te zijn van de terugloop van het bezoekersaantal in het zwem bad te Nieuwerkerk en hij vroeg zich af of dit eventuele verdergaande con sequenties voor de toekomst zou kun nen hebben. De voorzitter benadruk te, dat die terugloop duidelijk een gevolg .._3 -^an het mindere aantal openstel]ingsuren. waauu. vt Uozui- nigingsoverwegingen was beslaten, Enerzijds betekende dat inderdaad minder bezoekers, maar anderzijds ook een flinke besparing op onder meer de personeelskosten. Mevrouw Hogendoorn stelde naar aanleiding van een overzicht in het jaarverslag vast, dat de vergaderfre quentie van de sportraad (nul keer) het afgelopen jaar wel heel mager was geweest. „Waardoor wordt die sportraad nog in het leven gehou den?", wilde ze weten. „Door het re glement", antwoordde de voorzitter en hij verwees in dit verband naar het voornemen alle commissies eens door te lichten en er nadere besluiten over te nemen. De raad ging verder unaniem ak koord met het ongegrond verklaren van een beroepschrift van mevrouw N. Heuting tegen de weigering van een vergunning voor permanente be woning van haar zomerhuis op de Salvatorhoeve te Ouwerkerk. Verkoop grond De raad ging eveneens akkoord met de verkoop van grond aan woning bouwvereniging Beter Wonen ten be hoeve van de bouw van acht woning wetwoningen in de Ring en de Zuidstraat te Ouwerkerk. De heer Hillebrand vond het bedrag dat in de ze voor rekening van de gemeente bleef 27.010,—) nogal fors. Waarop de voorzitter desgevraagd liet weten, dat de oorzaak daarvan moet worden gezocht in het feit, dat het vrij dure grond betrof, dat de wijze van bou wen (tegen de dijk) vrij duur is en dat men bij woningwetwoning nou een maal aan een gepaalde grondprijs ge bonden is. Advertentie markt 1 brouwershaven 01119-2146 BRUINISSE Jaarfeest CJV De Stichting CJV-Bruinisse houdt op vrijdag 7 februari het jaarfeest dat plaatsvindt in het NH-verenigingsge- bouw, aanvang half acht. De verschil lende groepen binnen het CJV zullen allen hun steentje bijdragen in de vorm van sketches, toneelstukjes of liedjes. Alle ouders zijn welkom op deze avond. 104 „Ik geloof dat je zelf het antwoord wel weet. Het is géén misdaad! Maar het is zeldzaam onbehoorlijk!" ,,Zo vind je?" Pit liep naar de toi lettafel, nam neuriënd haar haar borstel op. „Ja," zei Ella driftig, „ja, dat vind ik. En ik zal je dit wel zeggen, wan neer je ouders weer in het land zijn, zal ik me verplicht voelen hen in te lichten." „Ja, doe dat vooral," zei Pit kalm. „Mag ik er bij zijn?" „Je bent schaamteloos," zei Ella. Pit draaide zich opeens om. Ze wees met haar schuier naar Ella. „Nee, dat ben jij!" zei ze. „Ik zou me schamen, als ik iemand Ze hield plotseling stil. „Och waarom wind ik me eigen lijk op." Haar toon was mat. „Heb je nog meer te zeggen?" „Nee. Ik heb je nu gewaarschuwd en je kent mijn opinie. Ik hoop Maar Pit floot al, terwijl ze haar haar schuierde. Ze floot schel en door dringend. Driftig haalde Ella de schouders op. „Je zult niet meer fluiten, wanneer je ouders het weten," zei ze. De deur klapte dicht. Pit legde de haarborstel neer. Ze ging bij Dot op het ledikant zitten. „Kort maar hevig, doddekop," zei ze. „Ik zag je ook gisteravond." Dot kroop wat naar Pit toe. „Het was zo'n onwezenlijk gezicht. De maan en dan dat grote grasveld en jullie tweeën, die dansten." door CISSY VAN MARXVELDT „Hebben de anderen ook? - Niet dat het me schelen kan," zei Pit heftig. „Nee, geen van de anderen. Alleen Ella en ik." „Hij danste zo uitstekend," zei Pit. „En het was ook onwezenlijk. Dot." „Ik mag Lucas graag," peinsde Dot. „Hij lijkt zo trouw." „Ja, en dat is hij ook. Hij is trouw! En altijd dezelfde, kalm en aardig en Het is zo oer-jammer, dat hij maar chauffeur is," zei Pit. „Wat doet dat er toe?" vloog Dot plotseling op. „Wat kan het je schelen, al was hij een vuilnisman. Schaam je Pit. Je lijkt Ella wel!" „Nee, je begrijpt me verkeerd." Pit leunde wat beter tegen de bedrand. „Natuurlijk is hij als mens even goed al is hij duizend keer chauffeur. Maar ik bedoel, hij had alle aanleg om meer te worden in de maatschappij. Dat zou ik voor geen geld tegen hem zelf durven zeggen. Hij zou zeer bele digd zijn. Hij is trots," zei Pit. „Hij is een lieve, goeie jongen!" Dot strekte haar benen weer. „En dat kun je hem uit mijn naam wel vertellen." Pit sprong van het bed. Ze lachte. „Dat is hij zeker. En .-. Ze keek olijk, „als we nu weer eens tennissen. Dot. zegt hij thirty en forty en deuce en game!" „Wat bedoel je?" „Je mag het tegen geen sterveling zeggen, maar ik geef hem Engelse les 's morgens." Dot viel haast uit bed. „O Pit, wat enig! En gaat het?" „Ja, nogal. Hij is leergierig genoeg. Maar hij moet bij het begin beginnen. En hij radbraakt de woorden nog wel eens op een rare manier." „Nogal logisch," zei Dot. „O, en vindt hij het niet enig, dat je hem helpt?" „Ik denk het wel. Hij is niet zo uite- rig. Maar hij doet erg zijn best." „De schat!" zei Dot. „Wil je wel ge loven, Pit, dat ik hem duizend keer meer waardeer, dan die hele malle opgeschroefde jonkheer?" „O, dat doe ik ook," zei Pit grif en aarzelloos. Maar van het aandoenlij ke aanzoek van de jonkheer sprak ze toch niet. Ze wilde niet. dat Dot er mee spotte. De stemming op 'de Burcht' was ge drukt. Ella zweeg beledigd. Lenie hing kleintjes en stil in een stoel. Mia was van een voor haar doen luidruch tige stemming in zwijgzaamheid te ruggevallen. Pit was van haar auto tocht terneergeslagen thuisgekomen, want niet alleen had Lucas geen les sen geleerd en wat hij geleerd had. weer lelijk verhaspeld, maar hij had óók als een stenen beeld naast Pit ge zeten en zijn antwoorden tot 'ja en nee juffrouw' bepaald. En Dot had op zo'n onmenselijke manier met Reep over Suzanne Lcnglen gekibbeld, dat ze 's middags met hoofdpijn was thuisgekomen. (wordt vervolgd) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee. teleloon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur) 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 40,00; per jaar f 15250; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu- siet 5% BT W Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusie! 5% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3