Reisinformatie-avond toonde Griekenland in-veel facetten Speelzaal 't Opstapje vierde tienjarig feest Miami Supercops in de Concertzaal n Cultuur, natuur, gastvrijheid Nabestellen van foto's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 januari 198(5 Nr. 23872 5 YVESTERSCHOUYVEN - Het strand in de buurt van YYassenaar trok onge twijfeld meer bezoekers dan het YVestsehouwse strandgebied, na de stormen die vorige week op onze kust beukten. Doch wie de moeite nam om bij de Vuurtoren het strand eens te gaan bekijken via het meest westelijke toe gangspad (het oude vuur), wordt het overduidelijk gemaakt dat weer grote stukken duin zijn weggeslagen. Bij de eerste storm vlak na spring tij verdwenen reeds enkele meters en daarna nam de noordwestelijke storm daar nog een hap meer van af. Op de vuurtoren werd af en toe wind kracht 9 gemeten en gezien de 10 a 11 in de buurt van Oostende mochten we daar nog blij mee zijn. Vorig jaar werd door rijkswaterstaat een palen- rij vlak aan de duinvoet geslagen en deze rij, parallel met de duinen lo pend, moest proberen verdere afsla gen te voorkomen. En nu is er reeds zoveel zand weg dat men met een auto achter deze rij palen langs zou kun nen rijden. Verontrustend is dat niet, doch we kunnen wel stellen dat ons eiland weer wat kleiner is geworden. Stormseinpaal De meeste ouderen onder ons heb ben zeker de stormseinpaal gekend die in het duingebied was neergezet en die diende om de nog niet van ra dio voorziene vissersschepen te waar schuwen dat er storm op komst was. Deze waarschuwingen werden gege ven met ballen of kegels; een bal bo ven in de mast betekende harde wind, een kegel met de punt omlaag zuidwesterstorm, met de punt naar boven noordwesterstorm. Twee ke gels met de punten naar boven be duidde noordoosterstorm en met de punten omlaag zuidoosterstorm. Kwam daar nog één vlag bij, dan ging de wind ruimen. Waren het er twee, dan betekende dat krimpende wind. Dit stormsein is later weggehaald omdat de duinen zo sterk afnamen dat het niet lang zou duren of de mast zou in de golven verdwijnen. Nog la ter zijn ook de stormseinen in Zierik- zee, Bruinisse en Brouwershaven weggehaald omdat ieder schip inmid dels over radio beschikte om de weer berichten op te vangen. In de jaren twintig zeiden de Westhoekers dan, blikkende naar het stormsein: 'de sturrembal ang uut, 'tgae sturreme'. 's Avonds werden de 'blinden' (vensterluiken) extra verzegeld om de storm geen kans te geven schade te veroorzaken, ofschoon er toen ook wel pannen van de huizen waaiden. Zij, die over een barometer beschik ten, konden het verslechterende weer zien aankomen, (de barometer gae op, zei men dan hier). In feite daalde het kwik, doch men draaide de zaak pre cies om. Velen van ons ouderen kon den het slechte weer aan horen ko men door het 'ruusen van de zeeê'. Dit was het geluid van de branding die drie kilometer uit de kust op de zand banken beukte en dit geluid is nog dikwijls de voorbode van minder goed weer. Schade De noordwesterstorm blaast zout en zand over de Westhoek; veel land bouwers uit de Duinstreek (duunboe- rcn, helaas zijn die er niet meer) klaagden bij de overheid over de schade door zout en vooral zand na eer torm aan hun gewassen, die ze toch al zo, hard nodig hadden voor hun levensonderhoud en dat van hun melk- en mestvee. Pas na de eerste wereldoorlog werd door het Domein- beheer begonnen met het vastleggen van het duingebied door middel van de aanplant van dennen en vlak aan zee met het aanbrengen van helm. Daardoor kon de schade steeds min der worden. Kort samengevat kunnen we rustig stellen dat in de laatste 50 jaar het vuurtorenduin met een 130 meter is afgenomen. Op andere plaatsen, on der andere hij het strand tussen de Verklikker en het Watergat, neemt de strand breedte weer toe, maar hij de vuurtoren wordt het definitief smaller. Zelfs de golfbrekers in de vorm van de rijen palen, enige jaren geleden loodrecht op de duinenrij geplaatst, konden dat niet verhinde ren. De vuurtoren zal er geen hinder van ondervinden want onze nationa le bankbiljcttentrots staat veilig en wel achter de duinenrij en mocht het in de nabije toekomst te smal wor den, dan kan kustduin zoals bij Oud dorp uitkomst bieden. C. J. Boot Burgh-Haamstede Je kunt in één avondje niet alles over Griekenland vertellen en laten zien. Dat hadden de organisatoren ook wel begrepen en derhalve werden bij het verlaten van de Concertzaal tasjes met kleurrijke folders uitge reikt ter extra prikkeling van de va kantiezin. Vrijdag- 31 januari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Chips die je niet kunt eten, serie over computers. 14.40 uur Het droomschip, Duitse tv- film over een cruise. Een gefortuneer de man, zeer verlegen, die weinig ge loof heeft in zichzelf, raakt over deze handicap heen tijdens de cruise. 15.40 uur AVRO's Service. 1(5.30 uur Ik zag twee beren, kleuter programma 16.45 uur AVRO's danstest - regio noord. Vanuit de Bonte Wever in Slagharen presenteert Ad Visser de finalisten van Noord-Nederland. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie filmpjes over de schoonheid van stad en land. Afl.: Naarden. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Ruud en Leonie, praatpro gramma met Ruud ter Weyden en Leonie Sazias. 18.15 uur AVRO cursus bridge. Les 7b. 18.25 uur Biotechnologie. Les 3a. (herh). 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur YVordt vervolgd, tekenfilm magazine. 19.25 uur AVRO's Toppop. Presenta tie: Kas van Iersel. 20.00 uur Journaal 20.28 uur AVRO's wedden dat Showprogramma gepresenteerd door Jos Brink. 22.20 uur AVRO's Televizier, actuali teiten. Presentatie: Ria Bremer en Mark Blaisse. 22.50 uur Mash, Amerikaanse serie. Afl. Een avond in de kroeg. Hawkeye, B.J. en hun makkers proberen de de pressieve atmosfeer te ontvluchten en verklaren Rosie's Bar tot soevereine staat. 23.15 uur Karei v.d. Graaf, gespreksprogramma o.l.v. Karei van de Graaf. 23.50 uur AVRO's sportpanorama. 00.05 uur Journaal Nederland 2 9.30 uur Nieuws uit de natuur. Afl. II. 10.30 uur Ons lichaam. Een serie over het menselijk lichaam. Afl. 4: De her senen. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal. Afl. 18. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Vloedlijn, gevarieerd live programma. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur De eerste de beste. Walter Tiemessen en Tom Blom presenteren weer spectaculaire records en opmer kelijke prestaties. 20.05 uur Slippers, blijspel Twee jon ge mensen willen trouwen, maar er staat één kleinigheid in de weg: zij moet een eind maken aan de relatie met een oudere vriend, waarvan hij denkt dat het haar vader is. 22.10 uur Minister-president. Ge sprek met de minister over actuele za ken. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Kenmerk special. Reporta ge over dak- en thuislozen in Neder land. 23.28 uur Een bericht van de wilde ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Simonskoop, filmrubriek. 00.00 uur Buffalo Bill, de held van het wilde westen, western uit 1964. Regie: J. W. Fordson. Ondanks het vredesverdrag tussen de blanken en de Indianen, doen blanke oproer kraaiers en een verrader aan de zijde der Indianen de strijd opnieuw oplaaien. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kleuterserie. (herh.). 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen en een tekenfilm. Presenta tie: Francis Verdoodt, (herh.). 18.25 uur Star Trek, science-fiction- serie over de belevenissen van de USS Enterprise. Met: Leonard Ni- moy, William Shatner, Deforest Kel- ley e.a. 19.15 uur Uitzending door derden. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur De Collaboratie. Presenta tie: Maurice de Wilde. Afl. Jeugdcol- laboratie: Führers voor het rijk. 21.35 uur E.K. kunstrijden op de schaats. 23.00 uur Journaal. Aansl. Coda: Het dorp van Adriaan Nagerman. BRT 2 19.00 uur 1 week sport 19.30 uur Korte film. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaa.l 20.10 uur YVeerbericht. 20.15 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, filminformatie met Jo Röpcke. 21.15 uur Hooper, Amerikaanse speelfilm uit 1978 van Hal Needham met Burt Reynolds en Sally Fields. Het leven van een stuntman en zijn grootste stunt! ZIERIKZEE - De imponerende herinnering aan de Griekse mythologie, de melancholieke klanken van de Sirtaki, het zwoele sfeertje van 'Wie betaalt de veer man?': Het was er allemaal dinsdagavond in een vrijwel geheel gevulde Concertzaal tijdens de reisinformatie avond, die als doel had de publieke belangstelling te wekken voor Griekenland als vakantieland. „Gelukkig staat het toerisme in Griekenland nog in de kinderschoe nen", liet Holland International- vertegenwoordiger Ronald ter Gooi en weten. Beetje paradoxaal dat 'ge lukkig' natuurlijk, want Hol land International doet er deze maanden alles aan om in samenwer king met de Rabo-banken, het Grieks Verkeersburo, Transavia en de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways dat toerisme naar het Egeïsch schiereiland een stevige stimulans te geven. Men doet dat door middel van reisinformatie-avonden op vele plaat sen in het land. Dinsdag was het dus de beurt aan Schouwen-Duiveland. De regionale Rabo-banken stonden borg voor de organisatie en wisten een groot aantal belangstellenden naar de Concertzaal te krijgen. Diaserie Met in totaal dertienhonderd dia's, vertoond op een zes meter breed scherm, werd getracht het publiek een indruk te geven van de talloze fa cetten van dit land met zijn vele ge zichten. De drie belangrijke pijlers voor het groeiend toerisme vormen ongetwij feld de rijke cultuur, de fraaie natuur en de aangeboren gastvrijheid der be volking. De kleurrijke dia's toonden in een gevarieerde samenstelling, de vele mogelijkheden die de Griekenland toerist heeft om in dat land een on vergetelijke vakantie door te bren gen. Aanvullende informatie werd ver strekt door genoemde woordvoerder van Holland-International en uiter aard door de medewerkers van de re gionale Rabobanken, die met vrolij ke standjes in de foyer acte de présence gaven en tijdens de pauze ook heel wat vragen op zich kregen afgevuurd. De hoer L. J. Wessels, directeur van de Rabobank Zierikzee liet in zijn openingswoord weten, dat door deze Met film en receptie RENESSE - Ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van de Renesser peuterspeelzaal werd dinsdag een informele receptie gehouden in de speel zaal. Terwijl de peuters in een andere ruimte naar een film keken, werd met de ouders en bestuursleden (en dat waren er héél wat in die tien jaar) het jubi leum gevierd. Onder de genodigden was ook Gabri de Groot van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Op initiatief van Andrea v. d. Waal, Marja Fennet (de eerste leidsters). Carla Visser, Janneke Kraaijenbrink en Leni Vlam (het eerste bestuur) kwam in januari 1976 de speelzaal van de grond. Tot augustus 1983 moest men zich behelpen met het houten gebouwtje 't Trefpunt als speelzaal. Daarna kon men verhuizen naar een nieuwe ruimte, in het totaal verbouwde dorsphuis van Renessc. Met behulp van de ouders wist men deze nieuwe ruimte in te richten tot een gezellige, goed geoutilleerde speelzaal. 't Opstapje Geïnspireerd door de ruimte kreeg de speelzaal toen ook een naam: 't Opstapje. Een naam met symboliek, omdat die aangeeft dat een eerste stapje wordt gezet op de weg naar volwassenheid, als de peuter naar de speelzaal gaat. Een heel toepasselijke naam ook, omdat de zaal die ge bouwd is op het podium van het oude dorpshuis, slechts via oen trapje be reikbaar is Het bestuur van de speelzaal mocht naast felicitaties ook verschillende attenties in ontvangst nemen, waar onder een speciaal vervaardigd glas in tinnen raamhangcr met daarin een kinderfiguurtje en de naam van de speelzaal. Tben ook de kleintjes, getooid met feestmuts en toeter, zich bij het gezel schap hadden gevoegd dankte voor zitter Renske Poll de aanwezigen voor hun belangstelling Ze vertelde verder dat er momenteel slechts een twaalftal kinderen op de speelzaal zit, maar dat dit aantal na de zomer naar verwachting zal aantrekken. bankinstelling voor de eerste maal een dergelijke reisinformatie-avond werd gehouden. Hij toonde zich dan ook bijzonder verheugd over de grote opkomst Op de vraag van Ronald ter Gooien wie weieens een vakantie in Grieken land had doorgebracht, kwamen di verse spontane reacties. Voor hen be tekende het aanschouwen van de mooie diaserie - van Jan van der Zwaard - wellicht een fijne herinne ring aan reeds zelf bezochte plekjes. Ter Gooien liet weten, dat Grieken land eigenlijk het beste bezocht kan worden in mei/juni. Wie gebonden is aan schoolvakanties en dergelijke en derhalve op het topseizoen is aange wezen, zal echter de zon in volle glo rie kunnen ervaren. De temperatuur ligt dan vaak tussen de 35 en 40 °C en uiteraard bieden vooral dan de eilan den optimale mogelijkheden voor een strandvakantie. Griekenland telt in totaal 1600 ei landjes, waar er echter 'slechts' 166 van zijn bewoond. Naast zee en strand vindt men ook op de meeste cHanden herinneringen aan de Griekse oudheid. Zo werd Rhodos ge noemd als vakantieplek bij uitstek voor mensen, die voor de eerste maal hun vakantie in Griekenland willen doorbrengen en mot zoveel mogelijk aspecten van Griekenland willen kennismaken. Hoofdstad Wie echt voor het verleden komt, doet er uiteraard goed aan de hoofd stad Athene te bezoeken en moet na tuurlijk de Akropolis beklimmen. „Blijf er echter niet langer dan een week", luidde het advies, want Grie kenland blijkt veel meer schoonheid te huisvesten en Athene vormt in die optiek een goed uitgangspunt voor een combinatietouht. Ook de tweede stad - Thessaloniki - is ongetwijfeld een bezoek waard. De dia's getuigden daar overduidelijk van. Imponerend, maar wat dor bleek dc eilandengroep de Cycladen met eveneens vele herinneringen aan dc oudheid. Meer natuurschoon bleek te bewonderen op een andere eilanden groep de Sporaden. Verder sprak ook de lyrische uitlating van Ter Gooien over het eiland Samos tot dc verbeel ding. Wie van oen fietsvakantie houdt, doet er blijkbaar goed aan als eind bestemming het eiland Kos te kiezen. Wie een aardig mondje Frans spreekt, zal zich goed kunnen redden op Korfu, terwijl over het algemeen in geheel Griekenland Engels de meest gebezigde toeristentaai is. Kreta Vele mogelijkheden zowel voor zón- aanbidders als voor natuurliefheb bers blijkt ook het bekende eiland Kreta te bezitten. Aan de westkust imponerend veel groen; aan de oost kust meer het hedendaags toeristisch vertier, maar overal, volgens de dia serie. de hartelijke gastvrijheid van de bevolking. Het nabestellen van foto's, welke zijn geplaatst in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, kan uitsluitend gebeuren bij het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het nabestellen kan zowel mondeling als tele fonisch: de betaling geschiedt contant bij het afhalen van de foto('s) aan de balie van de Nieuwsbode. Het adres van het kantoor is Jannewekken 11 te Zierikzee; het telefoonnum mer is 01110-6551. Voor nabestelling van sport- foto's dient men zich te wenden tot de heer Johan Berrevoets Jr., Volkerakstraat 64 te Zie rikzee; telefoon 01110-6706. De aldus bestelde foto's dienen ook op dat adres te worden af gehaald en verrekend. ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal draait zon dag 2 februari de film Miami Supercops. Een filmspecta- kel met Bud Spencer en Terence Hill. De filmliefhebbers hebben keuze uit de voorstellingen van 14.30 uur en 20.00 uur. De rolprent is toegankelijk voor alle leeftijden. FBI-agent Doug Bennet (Terence Hill) en een voormalige collega Steve Forrest (Bud Spencer), niet meer bij de FBI werkzaam, sluiten een deal. Samen proberen zij een vermiste buit van $20 miljoen van een kidnapping te achterhalen. Zij doen dit door Joe Garret, de crimineel te achtervolgen, nadat deze zijn 11 jaar durende straf heeft uitgezeten. Garret wordt ver moord maar de twee detectives vin den Charro een Seminele Indiaan, die Garret's cel deelde. Charro is ook op jacht naar Garret's moordenaars. Charro vertelt hen dat één van Gar ret's moordenaars plastische chirur gie heeft ondergaan en zijn naam ver anderd heeft. 103 Jef omvatte Robbert en G. J. in één grote wuif met de scheerkwast. „Mooie morgen, wat?" riep hij. Zijn enthousiaste woorden werden met stilzwijgen begroet. Maar dit deerde Jef niet. Hij vervolgde even opgewekt: „Jouw lieve lach klinkt mij nog in de oren Jouw zoete mond „Zeg, héééé!" gilde Gerrit Jan. „Ja, wat is er?" kreet Jef. „Als het jou hetzelfde is, zing dan wat anders." Jef boog zich zover uit het raam, dat Charles' gezicht verschrikt achter hem opdook, terwijl hij een vinger tussen Jefs bretels stak. „Wat zeg je?" „Of je geen ander liedje kent!" „Het is me te weeïg. Zing wat an ders alsjeblieft!" Jef richtte zich weer op. Hij dacht na. De scheerkwast wees in de lucht. „Ken je het lied van de verdwaalde jongeling?" „Néé!" „Ik óók niet," brulde Jef. „Maar dat komt wel vanzelf. Daar gaat-ie." „Een jongeling die sloeg aan het dwalen Al in een groot en donker bos Hij dacht aan moordenaarsverhalen Hij weende op het groene mos." door CISSY VAN MAHXVELDT „Hoe is-ie?" „Magnifiek. Ga door!" „Zijn tranen drupten op de bodem Zijn haar woei op, zijn hart was zwaar Hij wreef zijn groenbemoste konen En kreet: Wist ik de weg toch maar." Die klopt óók, hè?" „Ja, het is kolossaal." „En toen opeens, daar kwam een grote hond aan De jongeman stierf haast van schrik Tben nam hij gauw een slokje valeriaan En wist meteen de weg naar' Medemblik Zo fantaseerde Jef zijn ballade lustig voort en onder de kastanje boom zat Gerrit Jan en grijnsde zuur Op dat moment kwam Ella bij Dot en Pit in de kamer. Dot lag nog in bed, maar Pit liep al rond in een gril lige kimono en op rode muiltjes, die tegen haar hielen aan klipklapten. Ella had ook een kimono omgesla gen. Haar gezicht was lang van strengheid. „Oei, wat verschaft ons de eer van jouw bezoek?" zei Pit. Ze keek van Ella naar Dot. „Dit lijkt verdacht veel op een ontluikende boetpredika tie. Trek je dekens over je oren. Dot." „Ik heb alleen jóu wat te zeggen," zei Ella. „Gaat u zitten." Pit trok een bankje bij. Sit down." „Nee, ik kan wel staan," zei Ella. „Ik zal kort zijn." „Gelukkig," vond Pit. „Ik bedoel, ik houd niet van lange speechen. Kom maar weer te voorschijn, Dot. Het betreft alleen mij." „Ik heb het gisteravond niet willen zeggen, omdat ik het moment niet gunstig gekozen vond," begin Ella. „Nee, daarin heb je gelijk. Dit mo ment is bij uitstek gunstig. Ga door," zei Pit. „Tben je gisteravond alleen in de tuin was, heb ik je zien dansen met de chóuffeur," zei Ella. Haar toon was verachtelijk. „O, dat heb ik ook gezien," zei Dot kalm. „Daarom riep ik je. Pit." „Dat was helemaal niet nodig ge weest," zei Pit. „Tbchf Ik was bang, dat Ella de tuin in zou lopen en dan nu ja!" Dot haalde haar schouders op. „Dit was werkelijk mijn voorne men!" zei Ella strak. „Zie je wel!" Dot streek haar haar omhoog. „Je zou je onsterfelijk belachelijk hebben gemaakt," zei Pit. „Of jij!" Ella's ogen priemden. Pit lachte. „Nee, ik niet. Is het een misdaad, dat ik even met Lucas danste, ik. die élke morgen met hem rijden ga?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5