Viering 700 jaar Brouwershaven wordt zeer uitgebreid aangepakt CNV-jubilarissen gehuldigd Huib Uil en Leo Uijl verdiepten zich in historie voorgeslacht 4 J. Op 't Hof lijsttrekker CDA-Duiveland SGP en RPF Duiveland samen verder Voortbestaan Oranjevereniging Brouwershaven Fraai boekje over een Zeeuwse familie IE EL Van kinderspelen tot evenement met platbodemschepen RRniTU/FPQHAVPW IL hok do irieto o«ro. •tuïnrinir tf» ziin pn mnripllon uit nl dip ppiiwpi BROUWERSHAVEN - ,,Ik heb de vaste overtuiging dat er nu wat van de grond zal komen; dat het zal luk ken". Optimistische woorden die dinsdagavond in het Tonnenmagazijn waren te horen uit de mond van de voorzitter van de Stuurgroep 700 jaar Brouwershaven, L. M. Moermond. Reeds gekleed in een historische out-fit om in de juiste sfeer te komen gaf de stuurgroep acte de présence om met de afgevaardigden van verenigingen, scholen en andere belangstellenden de tussenbalans op te maken van de activiteiten die worden georganiseerd in het kader van het 700-jarig bestaan van Brouwersha ven dat dit jaar plaats vindt. Onder de ruim twintig be langstellenden, die de vergadering bezochten bevond zich burgemeester C. Slabbekoorn en ook hij was, even als de kledingcommissie, reeds enthousiast gekleed in vol historisch ornaat. Zoals bij een tussenbalans gebrui kelijk, bleken er grote verschillen te liggen in de mate waarin de verschil lende verenigingen met de organisa tie van hun activiteiten waren gevor derd. Terwijl enkele verenigingen hun programma al helemaal hadden georganiseerd, namen anderen nog een afwachtende houding aan omdat ze niet weten hoe hun plannen in het geheel in te passen. In de loop van de avond werden alle activiteiten door gesproken wat resulteerde in enkele kleine wijzigingen. Het idee van de stuurgroep om de drie ingangen van de jubilerende smalstad met poorten te versieren werd wegens te hoge kos ten afgevoerd, maar wel blijken en kele enthousiaste Brouwenaren reeds honderden vlaggetjes te hebben ge maakt om de straten mee te versie ren. Programma Tijdens de bijeenkomst werd beslo ten dat elke vereniging zijn definitief georganiseerde programma voor za terdag 1 maart bij de stuurgroep inle vert, waarna een programmaboekje wordt gemaakt, dat in de gemeente huis-aan-huis wordt verspreid. Het voorlopige programma zoals dat nu bekend is ziet er als volgt uit. De feestelijkheden beginnen op dinsdag 29 april met een herdenkingsdienst in de St.-Nicolaaskerk om 18.45 uur, die wordt georganiseerd door de drie plaatselijke kerken. De volgende DUIVELAND - Wethouder J. Op 't Hof is gekozen als lijsttrekker voor de CDA-fractie in Duiveland voor de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 19 maart. Wethouder J. Op 't Hof is lijstaan voerder op de CDA-kandidatenlijst in Duiveland. Als tweede op de lijst staat de heer A. R. I. v. d. Hoek, gevolgd door de heer J. A. Schiettekatte, thans ook CDA-fractielid in de Duivelandse ge meenteraad. Huidig fractievoorzitter de heer J. van der Maas stelt zich niet meer verkiesbaar voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. De CDA-kan&idatenlijst in Duive land wordt verder gevormd door: M. v. Alphen, J. v.d. Houten, A. Flikweert-Stols, J. Chr. Erbrink, P. v. Donk, L. M. Nikerk, S. Rooze- Stouten, A. Thlen en W. Wandel. NIEUWERKERK - De SGP-kies- verenigingen van Nieuwerkerk en Oosterland besloten onlangs om voor de komende gemeenteraadsverkie zingen van de gemeente Duiveland voor het eerst met een gemeenschap pelijke lijst met het RPF uit te ko men. De plaatsen vijf, tien en vijftien worden bezet door RPF-kandidatcn. de overige plaatsen door SGP-kandi- daten. De huidige SGP-fractievoorzit- ter, A. van Klinken is gekozen als lijsttrekker, terwijl de zittende raadsleden L. Meerman en K. Hen- drikse de tweede en derde plaats be zetten. Achtereenvolgens komen de volgende namen op de (gemeenschap pelijke) lijst voor: 4. M. Braam, 5. C. Fraanje, 6. J. F. Slingerland, 7. G. R. J. van Heukelom, 8. J. Donselaar, 9. C. W. Flikweert, 10. G. J. J. Krakeel, 11. J. de Visser. 12. J. Hoogesteger. 13. J. van Haaften. 14. C. de Knegt. 15. P. A. Donselaar. dag, koninginnedag, wordt geheel in historische sfeer ingevuld door de Oranjevereniging, de basisscholen, de middenstandsvereniging, de peu terspeelzaal en de knutselclub met 's morgens oude kinderspelen in de sfeer van Pieter Bruegel, een oude jaarmarkt met clown en poppenkast en een dozenspel met als thema Van dorp tot smalstad. 's Middags komt er een zeskamp met historisch karak ter en 's avonds wordt na een lam pionoptocht met muziek in het Tbn- nenmagazijn een Jacoba van Beieren en een Frans van Borsele gekozen met aansluitend een historische kwis. Ongeveer een maand later, op don derdag 22 mei, kan de bevolking het historische pak weer uit de kast ha len, want dan is de première van het toneelstuk over de roemruchte Brouwse oplichter Cato Kamerlingh 's avonds in het Tonnenmagazijn. De volgende dag wordt om 19.00 uur het museum De Vergulde Garnaal offi cieel geopend door gedeputeerde mr. J. P. Boersma, waarna wegens de te verwachten grote belangstelling het toneelstuk over Kamerlingh nog een keer op de planken wordt gebracht door de toneelgroep van de culturele commissie De Roode Lelie, die tekent voor de organisatie van deze beide activiteiten. Zaterdag 24 mei houdt de openbare basisschool een rommel markt op de Markt, terwijl de jeugd vereniging van de Vrijgemaakte Kerk een historische speurwandel- tocht met opdrachten voor verschil lende leeftijdsgroepen door Brou wershaven voorbereidt, die 's middags gedaan kan worden. Er is een voorlopige toezegging van de Schouwse Ruiters voor een toernooi in historische entourage dat in de na middag van die dag plaats zou vin den op het oude sportveld en de Brouwse en Zonnemairse afdeling van de Plattelandsvrouwen hebben voor die zaterdagavond een program ma met zang, dans, muziek en voor dracht georganiseerd in het Tonnen magazijn. Drie weken daarna, op zaterdag 14 juni, is de historische optocht ge pland onder het motto oude spreek woorden en gezegdes. Iederegn die in verenigingsverband, als groep of per soon wil meedoen kan zich aanmel den bij de sportvereniging (telefoon 01119-1837), die dit evenement organi seert. In de St. Nicolaaskerk wordt op deze dag een tentoonstelling ge opend over de kerkelijke, culturele en maatschappelijke historie van Brou wershaven, georganiseerd door de kerken en 's avonds is daar een grote koor- en orgelavond, waaraan alle ei- landelijke koren deelnemen met in totaal 700 zangers. De organisatie van dit evenement is in handen van Smalstads gemengd koor. Er is spra ke van dat op 28 juni alle eilandelijke kinderkoren optreden in een kinder korenfestival. Boerenboeldag De Brouwse dag op 12 juli staat dit jaar helemaal in het teken van 700 jaar Brouwershaven en wordt daar om onder meer uitgebreid met een weegcertifikaat aan de Waag en een schandpaal voor het stadhuis. De or ganisatie is in handen van de midden standsvereniging. Op zaterdag 30 au gustus kan de bevolking voor het laatst de historische kleding aan bij de boerenboeldag met afslager, geor ganiseerd door de christelijke basis school. De watersportvereniging zorgt 's middags voor een evenement met een aantal platbodemschepen, waarna er een volksmosselmaaltijd op de Markt wordt gehouden door de stuurgroep. Het herdenkingsjaar wordt 's avonds afgesloten met een muzikaal optreden van alle vier de gemeentelijke muziekkorpsen, geor ganiseerd door de majorette- en mu ziekverenigingen. Met al deze activiteiten hopen de stuurgroep en de organiserende ver enigingen een groot deel van de be volking aan te spreken, zodat ieder een zin krijgt in de herdenking en zich daarom in passende historische kledij gaat steken. Namens de kle dingcommissie benadrukte stuur groeplid Debbie Verbeek nog eens dat het vroeger een heel arme tijd was. ,,Het hoeft niet allemaal zo luxe DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkge legenheid heeft duidelijke aanwijzi- gingen dat verschillende uitvoerings organen van de sociale zekerheid een te ruime uitleg geven aan de wet en soms ten onrechte uitkeringen ver strekken. GRONINGEN - Het PTT-tclccom- municatie district Groningen wil dat het aantal van vier telefoonboeken in het district terug wordt gebracht tot twee. Men heeft echter ondanks her haalde verzoeken aan de centrale di rectie in Den Haag tot nog toe steeds nul op het request gekregen. te zijn en modellen uit al die eeuwen zijn goed". Mensen die kleding willen huren of een patroon zoeken om zelf wat te maken, kunnen daarvoor bij Debbie terecht in haar drogisterij winkel aan de Brouwse Markt. Het gemeentebestuur heeft voor de organisatie van de evenementen een garantiesubsidie van 5.000 gulden beschikbaar gesteld. ,,Wij zijn heel erg zuinig", aldus voorzitter Moer- inond, die vertelde dat wanneer er een overzicht is van de kosten, be paald zal worden wat er zal worden bijgedragen aan de kosten die de ver enigingen voor de organisatie van de evenementen hebben gemaakt. BROUWERSHAVEN - Het voort bestaan van de Brouwse Oranjever eniging is weer voor één jaar verze kerd. Tijdens de maandagavond in café Ringelberg gehouden jaarverga dering werd met veel praten, wikken en wegen vijf van de vijftien belang stellenden die de vergadering be zochten, bereid gevonden om voor de duur van een jaar in het bestuur plaats te nemen. Evenals ook in vori ge jaren waren wel een aantal vrij willigers beschikbaar die buiten bestuursverantwoordelijkheid om een handje willen helpen om de orga nisatie van de feestelijkheden voor 30 april rond te krijgen. Voorzitter van het nieuwe bestuur werd de heer M. van Vulpen uit Brou wershaven, die in het verleden al ne gen jaar zijn beste krachten gaf voor de jaarlijkse organisatie van het ko- ninginnefeest als voorzitter van de Oranjevereniging. ,,Ik stapte toen op om de jongeren aan bod te laten ko men, maar ze komen niet", aldus de nieuwe voorzitter. Hij wordt bij gestaan door mevrouw L. Hartman van de Bijl, mevrouw J. H. Breidenbach-de Kok als secretaresse, mevrouw M. Stoel-van de Meijde en Leo Clarisse als penningmeester. Omdat de avond voornamelijk op ging aan het formeren van dit be stuur werd besloten dat zij vrijdag in een besloten vergadering het konin ginnedagprogramma zullen doorne men zoals dat wordt voorgesteld door de Stuurgroep Brouwershaven 700 jaar. Uiteraard werd er maandag wel even de tijd genomen om de heer W. de Wee, het enige en aftredende be stuurslid, tè bedanken voor zijn werk voor de vereniging. Hij werd toe gesproken door Van Vulpen. Uit de fi nanciële stukken bleek dat het beno digde geld voor het organiseren van evenementen geen probleem hoéft te zijn. Ook het ledenaantal van de Oranjevereniging blijft constant met momenteel 284 gezinnen. Van links naar rechts: T. Hoekstra, J. van Iwaarden, mevrouw Oosterling, J. P. Oosterling, mevrouw Frederiks en J. F. Frederiks. P. J. Oosterling ontbreekt op de foto. In Scharendijke SCHARENDIJKE - De CNV-disfrietsbestuurder T. Hoekstra, heeft deze week in de Putmeet te Scharendij ke de jubilarissen van de Scharendijke Industrie- en Voe dingsbond CNV een onderscheiding opgespeld. J. P. Oosterling en P. J. Oosterling (beiden Renesse) en J. F. Frederiks (Scharendijke) werden voor hun 40-jarig lid maatschap gehuldigd, terwijl J. van Iwaarden 25 jaar lid van het CNV is. Hoekstra speldde de jubilarissen het gouden bondsinsigne op en reikte de bijbehorende oor kondes uit. De districtsbestuurder bedankte hen voor hun inzet. Hoekstra vertelde voorts, dat het CNV een actieprogram heeft op gesteld met als thema Om de kwali teit van het leven. In het program zijn de volgende punten opgenomen: Waarde van de arbeid; automatise ring en de gevolgen daarvan; jeugd werkloosheid; medezeggenschap; hoe de bond met de leden omgaat en om gekeerd. Gesproken werd over. be taalde arbeid .en vrijwilligerswerk. De problematiek van de werkloos heid blijft volgens spreker groot. Wanneer de verscholen werkloosheid van werklozen die een WAO-uitke- ring hebben en van niet-ingeschreve- nen bij de GAB's wordt meegere kend, komt men dicht bij 1 miljoen werklozen. ATV Daarom is volgens spreker ar beidstijdverkorting noodzakelijk met het streven om in 1990 te komen tot een 32-urige werkweek. Natuur lijk gaan theorie en praktijk niet al tijd samen en wordt niet steeds een evenredig deel van de werklozen in geschakeld in het arbeidsproces. Het CNV streeft naar een basisinkomen voor iedereen. De jeugdwerkloosheid moet krachtig worden bestreden. Ge volgen van de jeugdwerkloosheid zijn criminaliteit en drugsgebruik. De werkgevers hebben volgens Hoekstra medeverantwoordelijk heid voor bestrijding van de werk loosheid. Zij hebben ook een maat schappelijke taak. Tijdens de discussie kwam naar vo ren het knibbelen van de sociale ze kerheid in 1985. Enkelen waren van mening, dat de bond zich hiertegen niet voldoende te weer gesteld heeft. De heer Hoekstra ontkende dit. Uiteindelijk was het een politieke zaak. Volgens hem zijn de actieven niet voldoende solidair geweest met de niet-actieven. Het nieuwe sociale verzekeringsstelsel, dat in ontwerp gereed ligt, is niet welkom. Hierte gen zal met alle macht verzet 'orden gepleegd. In het inleidend hoofdstuk van dit boekje wordt ook een paragraaf ge- ZIERIKZEE - „Waar zou onze familie vandaan komen? Waar was overgrootvader geboren en wat was zijn be roep? Hebben we een familiewapen?". Dat zijn vragen, die menigeen zich, volgens Huib Uil en Leo Uijl, weieens stelt. Zelf deden ze dat in elk geval ook. Beiden verdiep ten zich dan ook gedurende meer dan tien jaar in de ge schiedenis van hun voorgeslacht. Het resultaat daarvan is een rijk gedocumenteerd boekwerkje met de stam boom van de Zeeuwse familie Uil/Uijl, dat in eigen be heer werd uitgegeven. De oudste gegevens van de Zeeuw se familie Uil/Uijl dateren, volgens de inleiding, uit de tweede helft van de zestiende eeuw. De oudst bekende leden bleken smeden in het dorp Sint Annaland en later in Stavenisse, bei de gelegen op het eiland Tholen. Het beroep smid werd door drie achtereenvolgende generaties uitge oefend. Daarna vormt de landbouw het hoofdbestaan van de meeste le den van deze familie tot in in deze eeuw toe. Naast landbouwers werden leden van de familie Uil/Uijl am bachtslieden, zoals timmerman, kleer- of schoenmaker. Burgerlijk of kerkelijk ambt In het dorp Stavenisse, waar de le den van deze familie een kleine twee eeuwen woonden, was het aantal in woners klein. Vermoedelijk zal het inwonertal tussen de vijfhonderd en de duizend hebben gelegen. Voor per sonen. die door hun positie, boven de middelmaat uitstaken was al spoedig enig burgerlijk of kerkelijk ambt weggelegd. Verschillende leden van de familie waren schepen en op wa terstaatkundig terrein waren er dijk graven of gezworenen van een polder ">f waterschap. De onderzoekers hebben vastge steld, dat de mobiliteit van de leden van de familie Uil/Uijl gering was. Men bleef in de regel in het eigen dorp of ging hoogstens naar een na bijgelegen dorp of stad. Vertrok men naar een ander eiland - een aantal fa milieleden ging naar Schouwen- Duiveland - dan lagen daar economi sche motieven aan ten grondslag. wijd aan het land van herkomst, Tho len dus en in het kort worden daarin enkele belangrijke ontwikkelingen geschetst. Familienaam De familienaam Uil/Uijl werd het eerst gevoerd door Jacob Jacobsen (JII) en zijn zuster Dingentje Jacobs. Tot die tijd werd de beroepsnaam smidt of smit bij de naam gevoegd om hen van anderen te onderscheiden. De oudste vermelding die werd aan getroffen dateert van 12 december 1618; in de acta van de Hervormde ge meente te Stavenisse wordt vermeld: Jacob Jacobsen den Uul. Mr. A. K. Vink schilderde, aan de hand van een tekening van de afbeelding op de avondmaalbeker van Ouwerkerk, het wapen van de familie Uil/Uijl- Voor de verklaring van de familie naam, die in Stavenisse ontstaan is, vonden de heren Uil/Uijl geen aan wijzingen in-archivalia. Zij achten het echter duidelijk, dat men moet denken aan de vogel van die naam. Vastgesteld is, dat de schrijfwijze van de familienaam in de loop der tijd is veranderd. Van de eerste, die de naam droeg, Jacob Jacobsen, wordt de naam genoteerd als den Uul of den UuII, ook wel den VuyII, het geen uitgesproken wordt als den Uuyll. Bij de zoons van Jacob den Uul, Ja cob en Abraham verdween het 'den'. .Zij schreven hun naam als Uul of Uull. Hun kinderen volgden hen hier na na. Door de invloed van het Neder lands werd het Zeeuwse Uul veran derd in Uil of Uijl. Een enkele maal, zo stellen de schrijvers vast, werd het Nederlandse Uil 'verzeeuwst' in Huil. In de Zierikzeese tak komt alleen de schrijfwijze Uil voor in tegenstel ling tot de andere takken. Door fou tieve inschrijvingen in geboorte akten kreeg echter een deel de schrijfwijze Uijl toebedeeld. In de Poortvlietse takken is de schrijfwijze Uijl de enige. De onderzoekers verba zen zich er enigszins over, dat de va riant Uyl vrijwel niet voorkomt, on danks het feit dat door familieleden de puntjes vaak zijn weggelaten. In het buitenland is de variant Uyl in gebruik gekomen bij enkele familie leden. Zoals gezegd bleken diverse leden van de familie in de zeventiende en in de eerste helft der achttiende eeuw het ambt van schepen te hebben ver vuld. Naast de rechtspraak en aan verwante zaken, behoorden ook het vastleggen van de verkopen van on roerende goederen tot hun werk zaamheden. De actcn ervan werden ter bekrachtiging door een aantal schepenen voorzien van hun persoon lijk zegel met daarop hun (familic)- wapen. Hoewel tevergeefs werd gezocht naar een dergelijke akte met een ze gel van een lid van de familie, nemen de schrijvers aan, dat zij wel over een zegelstempel hebben beschikt. Het familie-wapen is in elk geval bekend. In 1699 werden aan de Her vormde gemeente te Ouwerkerk twee avondmaalbekcrs aangeboden. Eén ervan was een geschenk van Jacob Jacobsen Uul. Deze beker toont het familiewapen. Het ligt, volgens de onderzoeker, voor de hand, dal de an dere leden van de familie met een identiek wapen hebben gezegeld. In de inleiding wordt ten slotte iets verteld over de methodiek van het onderzoek en de wijze waarop het boekje werd samengesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4