Jeugdsoos Trace krijgt onder voorwaarden steun Onvoldoende maatregelen tegen geluidsoverlast voor panden aan de Zoom in Renesse genomen Diamanten echtpaar deelde zestig jaar lief en leed in Bru Jarige koningin Boersma naar Zierikzee ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 januari 1986 Nr. 23872 3 Waar de fout van de achterwege gebleven isolatie van de vier woningen aan de Zoom ligt, moet door de gemeente Wes- terschouwen uitgezocht ivorden. Hendrikse (PvdA) vraagt om nader ondersoek naar oorsaak BURGH-HAAMSTEDE - Of de Westerschouwse dienst gemeentewerken heeft een onvolledig advies opgesteld ten aanzien van de geluidwerende bouw van vier panden aan de Zoom in Renesse, of de aannemer heeft de gestel de normen aan de bouw niet nageleefd. Hoe dan ook, vol gens J. C. Hendrikse, PvdA-afgevaardigde in de commis sie grond- en pachtzaken, lijkt er niets of nauwelijks iets gedaan aan de geluidsoverlast, veroorzaakt door de ne- vengelegen discotheek. De socialist vond het tijdens de dinsdagavond gehouden vergadering duidelijk te ver gaan de schuld bij de discotheek te leggen. De socialist kan na enige bestude ring van de winkels, annex wonin gen, geen bijzonder getroffen maatre gelen vinden. De funderingen van de panden zijn vastgelegd aan die van de discotheek en de spouwmuur is slechts 30 centimeter dik, terwijl bij de bouw van gewone panden al een dikte van 28 tot 29 centimeter in acht genomen wordt. ,,Ik vraag mij af, hoe de bouw nu eigenlijk tot stand is ge komen en ben benieuwd wie mij hier over inlichtingen kan verschaffen", aldus Hendrikse. Het gaat om de vier woningen/win kels, die in het voorjaar van '85 zijn gerealiseerd. Volgens de vragenstel ler is de situatie momenteel zo, dat wanneer in één van de woningen kof fie gezet wordt of geboord, de andere woningen dit goed horen. „Als be stuurders moet je toch kunnen ver trouwen op deskundige rapporta ges?". Extern bureau Commissievoorzitter A. J. Padmos bevestigde, dat het college zich bij de bouw heeft laten adviseren door zo wel de dienst gemeentewerken als een extern bureau. „Nu is achteraf gebleken, dat er nog een teveel aan geluid is van ongeveer 10 decibels en lijkt de bouw niet aan de gestelde ei sen te voldoen", aldus Padmos. RU-lid J. van den Berge keek een beetje op van de PvdA-geluiden, om dat het volgens hem indertijd om één woning ging en niet alle vier. Inder daad, heeft Hendrikse, volgens de voorzitter, een nieuwe dimensie ge geven aan de problematiek. Gemeen tesecretaris J. W. de Jonge zei, dat de gemeente er goed aan zou doen, wan neer de dienst gemeentewerken de bouw nogeens ondier de loep gaat ne men. VVD-er J. Janse: „Ik ben dan geen bouwkundige, toch kan ik me niet aan de indruk onttrekken, dat er bij de bouw nogal wat isolatiemateriaal is gebruikt. Wanneer je naar Hen drikse luistert had men net zo goed niet hoeven te bouwen. L. Tieleman schaarde zich achter Hendrikse met de opmerking, dat geluidsoverlast zeer hinderlijk kan zijn voor de bewo ners en dat daarom het uiterste ge daan moet worden aan de wering er van. „Wanneer de verdiepingen worden onttrokken aan de gewone bewoning, dan vind ik dit een slechte zaak. We hebben indertijd gekozen voor bewoning van de etages en daar om dient goede isolatie toegepast te worden", aldus Tieleman. Padmos zegde toe, dat uitgezocht gaat worden of de gestelde normen voldoende zijn geweest of dat de aan nemer die wel nageleefd heeft. Van den Berge en Janse betrokken hierbij ook nog het aantal decibels van de discotheek, dat mogelijk te overvloe dig is. „Die discotheek staat er al veel langer dan de woningen en het lijkt me daarom beter eerst een onderzoek naar de bouw te doen", zei Hendrikse. De Jonge steldé' voor een en ander door te schuiven naar de commissie openbare werken. De voorzitter meldde tot afsluiting van de vergadering pog, dat de Bou vier Dressuurgroep Haamstede niet langer haar onderkomen zal hebben op het sportveld in Noordwelle, maar na goed overleg uitwijkt naar het ter rein van de oude veiling aan de Hoo- ge Zoom in Haamstede. Dit houdt in, dat het gebouwtje bij het sportveld ook verdwijnt. ZIERIKZEE FNV discussie-avonden De FNV Schouwen-Duiveland houdt in verband met haar program ma 'Kiezen voor nieuwe kansen', eni ge discussie-avonden over het pro gram 1986-1990 en over hetgeen de politieke partijen daar tegenover stellen. Wat heeft de vakbeweging van het komend kabinet te verwach ten, wat is het perspectief voor de uit keringsgerechtigden9 FNV-leden, maar ook hun huisge noten, onder wie ook jongere belang stellenden, zijn van harte welkom aan deze discussiebijeenkomsten deel te nemen. Voor nadere informa tie of opgave van deelneming, kan men terecht bij J. C. Hendrikse, Dorpsring 14 Noordwelle, tel. (01116)- 1505, gespreksleider of bij coördina tor D. Jeroense, Zandweg 32, Burgh- Haamstede, tel. (01115)-3185. Verzoek Stichting Welzijn Ouderen Het bestuur van de Stichting Wel zijn Ouderen heeft zich tot het Zierik- zeese gemeentebestuur gewend met het verzoek in aanmerking te komen voor huur van het thans reeds gerui me tijd leegstaande pand Poststraat 43A (het voormalig overblijflokaal van de Rijksscholengemeenschap). Het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen heeft reeds meerdere malen getracht in Zierikzee vervangende huisvesting te verwerven. Het kan toor van deze instantie is thans nog ondergebracht in het pand van de Fe deratie Maatschappelijke Dienstver lening aan het Havenplein. Wegens de beperkte ruimte, die daar beschik baar is en wegens het feit, dat dit pand slechts moeizaam toegankelijk is voor slecht ter been zijnde ouderen, is het bestuur van de Stichting Wel zijn Ouderen op zoek naar een riante re werkomgeving. RENESSE Uitvoering kerkkoor Voor haar jaaruitvoering, die eind april in de Hervormde kerk te Renes se zal worden gehouden, heeft het Hervormd Kerkkoor Renesse zich van de medewerking weten te verze keren van zanger Henry Blackman. Deze gerenommeerde zanger be schikt over een uitgebreid repertoire waarin de negro-spiritual een belang rijke plaats inneemt. Tijdens de uitvoering van het kerk koor zal deze zanger gedurende een half uur optreden. Hij zingt enkele liederen samen met het koor en zal daarnaast ook solistisch tc beluiste ren zijn. NOORDWELLE Thema-ochtend NBvP De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken organiseert dinsdag ochtend 4 februari om half tien een thema-ochtend, op het thema Ooit ge dacht over macht. Deze ochtend zal gehouden worden ten huize van de presidente mevrouw N. de Hamer-de Jager waar belang stellenden zich ook kunnen opgeven. Mocht de opkomst te groot worden dan zal men naar het dorpshuis uit wijken. Op deze ochtend zal olv me vrouw De Koning-van Langeraad met elkaar gekeken worden welke rol macht speelt in het dagelijks leven. Immers waar mensen met elkaar om gaan is sprake van machtsverhou ding) SCHUDDEBEURS Voorlichtingsdag gewasbescherming Morgen, vrijdag 31 januari, is in het gebouw van Mol-Schuddebeurs bv een voorlichtingsdag, waar veel in formatie verstrekt wordt over de nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van gewasbescherming, zowel voor land- tuinbouw en fruitteelt. Verschillende fabrikanten met hun technische medewerkers geven acte de présence en tonen de nieuwste toe passingen. Ook demonstreert men het Landbouw Diagnose ..(testwagen). De open dagis vaki liQ..Q0«v-.> 21.00 uur. OOSTERLAND Oud papier-actie Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt op za terdag 1 februari oud papier en vod den opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. BRUINISSE Oud papier Ten bate van de Mbuma-zending wordt zaterdag 1 februari om 8.30 uur vanaf het Kerkplein oud papier en vodden opgehaald. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zet ten. DEN HAAG - Ondernemers kun nen met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1985 in meer gevallen subsi die krijgen op de personeelskosten van uitbesteed speur- en ontwikke lingswerk. W Bal en C. E. Bal-v. d. Linde BRUINISSK Kón iloclitcr* vier kleinkinderen* dertien a<hterkleinkinderen* overige familieleden en vrienden ivoren woensdagavond in liet Hervormd Verenigingsge- houw getuigen van hel feit dal W. Hal en K. Bal - v. d. Linde de dag herdachten waarop ze zestig jaar geleden in het huwelijk traden. Ken diamanten bruidspaar derhalve* reden voldoende om een feest aan Ie richtenOok een re den voor burgemeester T. Hekman met echtgenote* om persoon/ijk hel bruidspaar in hun woning aan de Noordstraat met het heuglijke feit te feliciterenwaarbij uiteraard vele herinneringen werden opgehaald. Zestig jaar geleden was er feest in Dreischor, de geboorteplaats van mevrouw Bal. Maar, zoals dat toen vaak ging: er was weinig geld voor een groots opgezet feest, vandaar dat nu het wèl kan, het bruidsfeest dunnetjes werd overgedaan. Wel een beetje een feest met een schaduw, wegens één lege plek. Het is niet iedereen gegeven zo lang samen te zijn. De bruidegom is een echte Bruë- naar, bekend als Bal de fietsen maker, een vak dat hij 32 jaar lang uitoefende en vele jaren daarna als hobby. Toch begon Bal zijn loopbaan niet bij de fiets, maar als koeienwachter op elfja rige leeftijd. Daarna was hij een korte periode werkzaam op het land, maar als snel ging hij wer ken bij eertijds de RTM. Eerst als stoker, daarna als machinist Acht jaar was hi hij in dienst op de ikjiatuurhj) Stijve hand ,,Ja, er was wat met een locomo tief die moest getakeld worden. Ik helpen en had daarbij m'n hand op de rails. Op een gegeven moment reed die locomotief over m'n hand. Ik roepen: jongens rijdt dat ding eens weg want mijn hand zit er onder", zegt Bal nu wat la coniek, maar het ongeluk bete kende wel drie weken ziekenhuis in Noordgouwe. Hij hield er een 'stijve hand aan over en het bete kende tevens het einde van zijn RTM-loopbaan. Met zes hele gxd- dens invaliditeit stond hij op straat. Later werd dat vier gulden en nu is het bedrag teruggelopen tot elf guldens per maand. ,,Die uitkeringen van tegenwoordig zijn weieens te gek, maar zoals het vroeger was, was het ook niks", vult mevrouw Bal aan. ISiouwstraut Na het ongeluk dreef Bal nog wat handel in manufacturen. Zijn broer had in die tijd een fietsen- zaak aan de Nieuwstraat en toen hij ging trouwen besliste zijn broer dat Bal maar de zaak moest overnemen en Bal deed dat. Tot 1962 hij de zaak verkocht en het rustiger aan ging doen. Toch bleef het rijwielen repareren trekken en tot november vorig jaar was de nu 84-jarige Bal nog druk bezig met de fietsen. Weer belandde hij in het zieken huis, nu voor hartklachten: het ritme was niet zoals het hoorde te zijn. Daarvoor kreeg hij een pace maker ingebouwd, een apparaat dat hij gekscherend zijn 'hulpmo- tor' noemt. Bal is dus een fietsen maker met hulpmotor... Nu gaat het weer goed met hem. Hobby's heeft hij weinig. ,,Ik heb maar twee boeken gelezen in m'n leven", zegt hij, 'Op hoop van zegen en Van het westelijk front geen nieuws. De Nieuwsbode lees *"k wèl." De dag brengt .rxpjrmet ajgarejijpkm luw soosbpzoekar Culv j. kaart graagAf en toe wil hij nog wel eens. een karweitje in - huis opknappen, waarvoor zijn vrouw de gereedschappen moet aandragen. ,,Ik ben geen meid meer, dat doe je voortaan zelf maar!", was haar laatste reactie op het aandragen van spullen. Bal is inmiddels zover hersteld dat hij met z'n hulpmotor inderdaad weer aan het klussen is. Breimachine De bruid heeft als hobby hand- werken: breien en haken voor de klein- en achterkleinkinderen. 't Is net een breimachine", ver klaart haar man. ,,Het ergste wat me kan overkomen is een middag zomaar stilzitten", vindt ze zelf. Op een beetje staar na is ze verder goed gezond met haar 80 jaar. Graag willen we nog weten welk 'recept' het echtpaar heeft om zestig jaar lang bij elkaar te blijven, maar dat geheim is er niet. Mevrouw Bal: ,,Dat is me weieens meer gevraagd, of ik hem nog niet zat was. Ik heb toen ge zegd: dat poosje dat we nog te gaan hebben blijf ik maar bij hem..." Hare Majesteit koningin Beatrix wordt morgen, vrijdag 31 januari. 48 jaar. DEN HAAG - De 15.000 taxichauf feurs in loondienst krijgen een sala risverhoging van twee procent. Hun werkweek van 45 uur gaat in de ko mende drie jaar terug naar 42 uur. De vergoeding voor werken op feestda gen wordt voortaan „uitbetaald" in vrije tijd. Het vakantiegeld gaat van 7,5 naar 7.75 procent van het bruto jaarsalaris. Gemeente wil inspraak in financieel beleid na tekorten SCHARENDIJKE - De gemeenteraad van Midden- schouwen heeft woensdagavond besloten om de in finan ciële moeilijkheden verkerende jeugdsoos Trace in Scha- rendijke te helpen. De gemeente doet dit door het opkopen van de inventaris voor een bedrag van 13000 gulden. De VVD-wethouder L. C. Hart stelde dat voorko men moest worden, dat de jeugdsoos moet sluiten, maar dat aan de inmenging van de gemeente wel voorwaarden dienen te zitten, die een betere financiële controle moge lijk maken. Dc jeugdsoos heeft het vorige boek jaar afgesloten met een negatief sal do van 7700 gulden en de afgelopen jaren zijn de inkomsten met enkele tienduizenden guldens teruggelopen. Volgens Hart is niet alleen het aantal leden hieraan debet, maar ook de overgang naar het nieuwe onderko men. Verder hebben twee popconcer ten dc nodige verliezen opgeleverd. De situatie, waarin de soos gisteren nog verkeerde was zo kritiek, dat uit blijven van gemeentelijke steun slui ting van het centrum tot gevolg zou hebben. Sluiting Sluiting mocht niet, vond Hart, die stelde dat de gemeente verantwoor delijk is voor de jeugdzorg. In het voorstel van b en w naar de raad stond al te lezen, dat het geven van bijvoorbeeld een éénmalige subsidie geen zoden aan dc dijk zou zetten, omdat die gelden meteen naar de lo pende schulden zouden afvloeien. Al leen opkopen van de inventaris leek een uitweg en de raad stemde hier mee. overigens zonder hoofdelijke stemming, mee in. Een kleine reorganisatie van «nke- le commissies stond ook op de agen da. Het college stelde voor dc com missie recreatie en toerisme en dc adviescommissie voor het welzijns beleid op te heffen, om vervolgens een nieuw orgaan voor algemene en bestuurlijke zaken in het leven te roepen. De twee oude commissies kwamen slechts enkele malen per jaar bijeen, hetgeen een goed functi oneren belemmerde. In de beide oude commissies was ook plaats voor enkele deskundigen uit de bevolking, die geen raadslid waren en de commissie recreatie en toerisme was daarbij besloten. De met instemming van de gemeente raad ingeroepen commissie voor al gemene en bestuurlijke zaken heeft geen plaats meer voor 'gewone' bur gers, maar is daarentegen wel open baar en voorzien van spreekrecht. Hiermee probeerde PvdA-raadslid VV. G. Renden aan te geven, dat zijn frac tie de reorganisatie een goede zaak vond. Verder stemde dc raad onder meer in met toetreding tot de Raad van de Grevelingen. CDA-ster P. W. Berrevoets-Ringelberg stelde een vraag over het financiële aspect van de toetreding. De gemeenten Duive- land en Zierikzee hebben namelijk voor een gewijzigde verdeelsleutel gepleit, om dc lasten van het schap te delen. Hen lijkt een verdeling van de kosten op basis van het inwoneraan tal onbillijk. Berrevoets vroeg even eens of de jachthaven van Scharendij- kc onder het recreatieschap komt te vallen. Afgevaardigde Wethouder Hart, afgevaardigde na mens Middenschouwcn in de raad van bestuur van het Grevelingen- schap, legde uit, dat het nieuwe or gaan gaat bezien, welke verdeelsleu tel toegepast dient te worden. Een en ander komt in de begroting voor 1987. Verschillende gemeenten hebben aan zienlijk meer aangrenzende grond aan de Grevelingen, dan Midden- schouwen en dit gegeven dient ook verwerkt te worden in de lasten per gemeente. De jachthaven blijft in ei gendom en beheer van Middenschou- ZIERIKZEE - De afdeling Schou wen-Duiveland van de Partij van de Arbeid houdt dinsdag 4 februari in het Zierikzeese Huis van Nassau een bijeenkomst met gedeputeerde mr. J. P. Boersma (eveneens PvdA). De poli ticus komt, mede naar aanleiding van het verschijnen van het rapport Storm in de luwte van de kering, pra ten over de ontwikkelingen van Neel- tje Jans. Dc bijeenkomst begint om 20.00 uur en de spreekbeurt wordt voorafgegaan door een bestuursver kiezing ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3