Westerschouwse PvdA wil hoge boetes bij overtreding van gemeentelijke precariorechten Johan Grootjans onderscheiden Rijkspolitie Zierikzee kan met cellenuitbreiding goed uit de voeten bij onderzoek DE ZIERIKZEESCHE COURANT var» oeveren reizen Ista Oosterland WAT HET NIEUWSBODE Walraderketen In de duinen van Burgh-Haamstede is een radio-antenne geïnstalleerd in het kader van de walraderketen. (Pag. 2). Geluidsoverlast Raadslid Hendrikse van Westerschouwen stel de vragen naar aanleiding van maatregelen over geluidsoverlast aan de Zoom in Renesse. (Pag. 3). 700 Jaar Brouwershaven De viering van 700 jaar Brouwershaven wordt zeer uitgebreid opgezet van kinderspelen tot evenement met platbodemjachten. (Pag. 4). Zaalvoetbal Het moet heel raar lopen wil Country Club het zaalvöetbalkampioenschap nog mislopen. In theorie is de titel reeds een feit. (Pag. 9). DONDERDAG 30 JANUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23872 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) Wie te veel onderzoekt vindt vaak meer dan hem lief is. Jean Bertaut Tien tot twintig maal het gestelde tarief voorgesteld BURGH-HAAMSTEDE - De ondernemer in Westerschouwen vindt de nabetaling' over het hele seizoen bij een gemeentelijke constatering van de overschrijding van de precariorechten een lachertje. Wanneer de brutalen onder hen daadwerkelijk aange pakt moeten worden, dan zal de gemeente meer in de richting van tien tot twintig keer de precariorechten moeten eisen. Dat stelde PvdA-commissielid grond- en pachtzaken, J. C. Hendrikse, dinsdagmiddag in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. -> J. C. Hendrikse: Huidige tarieven hij overschreiding precariorechten vinden ondernemers lachertje." Hendrikse maakte de overschrij ding van de precariorechten tegen betaling aan de gemeente toestem ming om koopwaar of terrassen bui ten te zetten) al in september van het vorige jaar aanhangig. Daarbij kon digde hij een onderzoek aan naar de ernst van het probleem. Dat is nu ge beurd. ,,Ik kon op de gemeente voor elke uitgegeven vierkante meter een kaart vinden, hetgeen een goede zaak is. Toch bevreemdt mij het geheel iets", aldus de socialist. Belangen Hij legde uit, dat de situatie mo menteel zo is, dat ondernemers zoveel mogelijk vierkante meters voor hun winkel willen hebben en die veelal ook aanvragen. Omdat de gemeente meerdere belangen tracht te beharti gen, dan alleen die van de winkeliers, kan in veel gevallen niet aan het vol ledig aantal gevraagde vierkante me ters voldaan worden. ,,En de bruta len,, zoals gebruikelijk overigens, pikken de meters toch in en als de ge meente bij constatering alsnog de ex tra afgegeven vierkante meters laat betalen, hebben zij toch hun zin ge kregen". Hendrikse verwacht, dat met scherpere tarieven bij overtreding de animo onder de bedrijven, om de pre cariorechten aan de laars te lappen, wel over zullen gaan. In zijn voorstel was Hendrikse met de verhoging, bij de eerste overtreding tien maal en de tweede keer 20 maal het tarief, niet mild. In zijn woorden viel ook een ze kere twijfelachtigheid te bespeuren voor wat betreft de frequentie van de gemeentelijke controles. Omdat voorzitter-wethouder J. de Feiter nog door ziekte verhinderd was, lag bij ad interim-voorzitter A. J. Padmos de taak, om Hendrikse te antwoorden. Hij zei de suggestie mee te willen nemen en binnen afzienbare tijd te trachten met een college-visie hieromtrent terug te komen in de commissie. ,,Het is wel de vraag of uw voorstel juridisch mogelijk is, Advertentie maar dpt valt in ieder geval te onder zoeken", aldus Padmos. Volkstuinen Voor wat betreft het agendapunt over de uitbreiding van het volkstui nencomplex aan de Noordstraat te Haamstede waren de commissieleden allen van mening, dat dit onderwerp eerst nog een hoorzitting met de ge bruikers dient te passeren, alvorens de commissie hierover een standpunt inneemt. De uitbreiding op zich stuit te niet op bezwaren (het college wil van 55 naar 83 tuintjes). De uitbrei ding vraagt volgens het college echter een herverkaveling van de tuintjes.* CDA-commissielid L. Tieleman vroeg zich de noodzaak hiervan af. ,,Veel huurders werken met veel ple zier al lange tijd in 'hun' tuintje en ik kan me zeer goed voorstellen, dat wanneer zij nu mogelijk een ander stukje toegewezen krijgen, dat dit geen plezierige zaak voor hen is", al dus de CDA-er. Ook de geplande-w.l rondom het complex van één tot.an derhalve meter hoog, maakte hem niet enthousiast. VVD-afgevaardigde J. Janse had ook geen bezwaren tegen de uitbrei ding, maar vroeg zich hardop af, of de vraag naar de tuintjes zo groot is, als de uitbreiding doet vermoeden. Daarbij dacht hij onder meer aan eventuele plannen van de gemeente in de toekomst, die door het nu afge ven van zoveel tuintjes moeilijk reali seerbaar zouden kunnen zijn. Hij kreeg desgevraagd antwoord, dat de tuintjes per jaar verhuurd worden en stilzwijgend worden verlengd. Kosten Met de kósten is een bedrag ge moeid van ruim 17000 gulden en Hen drikse vroeg zich af of met de uitbrei ding meteen het containerprobleem aangepakt kan worden. Volgens hem BROUWERSHAVEN - Tijdens de jaarlijkse uitvoering van de Brouwse brassband Apollo in het Tonncnmagazijn is Johan Grootjans onderscheiden voor zijn veertigjarig lidmaatschap. Apbllo-voorzitter P. H. J. Everwijn heeft de jubi laris een speld met een robijn opgespeld en deed deze handeling vergezeld gaan van de hartelijke felicitaties van de KNF en brassband. Grootjans begon 40 jaar geleden als tamboer en ruilde de trom elf jaar later in voor de bas. waarop hij nog steeds speelt. In zijn muzikale carrière heeft hij vele tamboers als instructeur opgeleid en ook op bestuurlijk vlak is Grootjans in het muzikale wereldje geen onbekende. Hij is namelijk ook zestien jaar bestuurslid geweest van het Zierikzeese Kunst en Eer en heden ten dage nog steeds bestuurder van Apollo, waarbij hij secretariaatswerk zaamheden verricht. Er was tijdetis de uitvoering veel belangstelling voor de onderscheiding. worden de containers ook wel met huisvuil volgestopt door omwonen den, waardoor een stankoverlast is ontstaan. Hendrikse sprak zelfs over het signaleren van ratten. Hij stelde voor een verhard pad door het com plex aan te leggen, waardoor de con tainers een centrale ligging ten op zichte van de tuintjes krijgen. „Dan hoeven de gebruikers niet zo ver te lo pen en het pad biedt meteen de moge lijkheid, om gemakkelijker mest naar de tuintjes te vervoeren". Voldoende vragen en opmerkin gen, volgens de commissieleden, om een en ander een hoorzitting te laten passeren. Wanneer die belegd wordt is vooralsnog niet bekend. Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's AUSTIN ROVER Biedt u het volgende: een goed produkt 15% extra inruil 1 jaar lang gratis onderhoud VOORDEEL WORDT WEER- Krijtborden om onkosten vandalisme te beperken ZIERIKZEE - De cellenuitbreiding- op het groepsbu- reau Zierikzee van de Rijkspolitie is een feit. Niet langer heeft de gendarmerie twee cellen tot haar beschikking, maar zes arrestantenruimten, die naar alle waarschijn lijk in april in gebruik genomen gaan worden. Dan is na melijk ook de verbouwing van de meldkamer achter de rug. Met de werkzaamheden is een bedrag gemoeid van ongeveer 4 a 500.000 gulden; kosten die volledig opge hoest worden door de Rijksgebouwendienst en het mini sterie van Justitie. De nieuwe politiecellen zijn niet alleen voor de politie een oplossing, maar bieden de arrestanten ook meer mogelijkheden. Gemiddeld heeft do Rijkspolitic in Ziorikzcc iedere dag 2,1 arrestanten, hetgeen tot de verbouwing dus eigen lijk 0,1 teveel was. Groepscomman dant adjudant M. P. Lcnselink vertelt dat de oude situatie consequenties kon hebben voor het onderzoek naar gepleegde delicten. ,,Met een cellen tekort kun je niet alle verdachten vasthouden, waardoor het gevaar ontstaat, dat deze personen elkaar van zinvolle informatie gaan voor zien. Ook door het feit, dat de twee oude cellen naast elkaar waren aan gelegd, was niet uitgesloten, dat er gepraat werd", aldus Lenselink. Elders op het eiland bij de verschil lende dependances heeft de politie nog zes cellen, waarmee het totaal op 12 komt. Dat lijkt voldoende, maar wanneer Lenselink vertelt dateer in het zomerseizoen van 1984 170 ar restanten zijn geweest, dan dient het huidig totaal in zijn juiste verhou ding gezien te worden. Do cellen zijn voorzien van een spe ciale deur, waarbij aan de binnenzij de een krijtlaag is aangebracht. Met een krijtje kunnen de arrestanten hun leuzen voortaan op de goed uit- wisbare deur kwijt, waarmee de poli tie hoopt, dat de onkosten voor het bekrassen van de muren tot het verle den gaan behoren; althans beperkt blijven. Er zijn op dit gebied al erva ringen op stations, waar de grafity inderdaad grotendeels beperkt bleef tot de speciaal aangebrachte wand. Lcnselink legt uit. dat ook voor dc arrestanten zelf nieuwe voorzienin gen zijn gerealiseerd, omdat ..zij aan het einde van de rit toch ook mensen zijn", aldus Lenselink. Zo hoeven de arrestanten niet langer gedwongen geconfronteerd te worden met bezoe kers van het bureau door de speciale achteringang. Ook een speciale luchtplaats geeft dc verdachten de gelegenheid een luchtje te scheppen. Dc hoge muur, afgedekt met tralies, voorkomt even tuele vluchtpogingen. De tijd, dat dc arrestanten zich bij het wassen alleen van een kraantje konden bedienen is met de realisatie van een douche ruimte voorbij. Voor minderjarige arrestanten en personen onder invloed van alcohol of drugs is een speciale cel ingericht, die minder aan opsluiting doet den ken dan de overige cellen Geen voste betonnen brits, tafel en po. maar los meubilair en een glazen doorkijk- wand, zodat dc politic-beambten de arrestanten in de gaten kunnen hou den. Wie echter denkt, dat het hier om een luxueuze hotelkamer gaat. heeft het helemaal mis. Drugs en alcohol Lcnselink. ..Drugs en alcohol arrestanten hebben door hun versla ving eerder kans om agressief-de- pressief te worden. Minderjarigen kunnen uit psychologisch oogpunt beter in een aangepaste cel zitten. Om deze redenen zijn we blij met dat een ietwat aangepaste verblijf'. Zoals gezegd worden de cellen naar alle waarschijnlijkheid in april van dit jaar in gebruik genomen en dc eerste arrestant staat een bos bloe men te wachten. Het blijft - ondanks de verbouwing - toch een aanrader, die bloemen beter bij een blocmen- handclaar te kopen. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Geen verandering Geen verandering in het weerbeeld. De oostelijke wind heeft de neiging iets toe te nemen. Minimumtempera tuur komende nacht -2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 febr.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag 40 Min.temp -4 graden Middagtcmp 0 graden Windkracht: noordoost fi Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.. -4 graden Middagtcmp.: 1 graad Windkracht: noordoost 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -3 graden Middagtcmp. 2 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 31 jan. Zon op 08.22, onder 17 25 Maan op onder 10.37 Laatste Kwartier: 2 februari <05 41» HET WEEROVERZICIIT DE BILT - Morgen drijven in dc noordoostelijke stroming wolkenvel den het land binnen, maar neerslag wordt daaruit niet verwacht. In het temperatuurvcrloop komt maar wei nig verandering. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer min 3 gra den. terwijl dc temperatuur morgen- overdag net iets boven de nul graden komt. Wel zal het koud aanvoelen, doordat er een vrij krachtige noord oostenwind staat. Buitengaals. boven zee, is de wind van tijd tot tijd hard. Deze noordoostelijke stroming wordt in stand gehouden door een krachtig hogedrukgebied boven Rus land en een lagedrukgebied boven het westelijk deel van de Middelland se Zee. In deze druk verdeling veran dert de komende dagen maar weinig. Ons land blijft in de buurt van hel lagedrukgebied, zodat de kans blijft bestaan op wat regen of sneeuw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1