Bestuur evangelisch centrum De Burght overweegt ruimere opzet Gemeenten belonen tips die leiden tot bedrijfsvestiging stukken berichten ERIC DE NOORMAN Nederland slaat goed figuur in EG 'k Wil nae huus! Hervormd Moderamen herbenoemd Landbouw RAI '86 trok recordaantal bezoekers ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 januari 1986 Nr. 23871 7 BRUSSEL - Nederland behoort tot die EG-landen waar - blijkens cijfers die door de EG-commissie in Brussel zijn verstrekt in het afgelopen jaar de werkloosheid is gedaald. Het aan tal werklozen in ons land nam af met 7,5 procent. Bij de vier EG-landen waar de werkloosheid vorig jaar daalde (Denemarken -10,9 procent, België -6,3 procent en Luxemburg -4 procent) kwam ons land dus op de tweede plaats. Nederland heeft het wat de inflatie betreft vorig jaar zelfs het best van alle EG-landen gedaan. De consump tieprijzen stegen in 1985 in ons land met 1,7 procent. De gemiddelde infla tie van de (toen nog) tien EG-landen lag vorig jaar op 5.2 procent. Het jaar daarvoor was ze nog 5,5 procent en in 1981 lag de gemiddelde EG-inflatie nog op 11,7 procent. De daling van de werkloosheid in Nederland en enkele andere EG- landen in het afgelopen jaar wijkt af van het gemiddelde EG-beeld. In de gemeenschap van negen landen (de tien minus Griekenland) lag op het eind van het jaar het aantal werklo zen namelijk 365.000 hoger dan bij het begin. Dat betekende een toena me van de Europese werkloosheid met drie procent. Gemiddeld hadden 12,7 miljoen mensen vorig jaar geen werk. met de cijfers van Griekenland plus die van Spanje en Portugal erbij komt dat gemiddelde op 15,8 miljoen. De over het afgelopen jaar in de ge meenschap bereikte inflatiecijfers lo pen van 1,7 procent in Nederland tot 25 procent in Griekenland. In de landen die op 1 januari van dit jaar lid van de gemeenschap zijn gewor den, kent men ook forse inflatie. In Spanje is ze 8 procent per jaar en in Portugal 16,8 procent. Ik baal als een stier. Weer een vier voor Duits. Die stomme naamvallen ook altijd. Die vent mag me trou wens helemaal niet. Ik zou wel naar huis willen. Het is toch ook wat! Zes keer per dag van de ene naar de ande re leraar sjouwen, en meer luisteren, en maar reageren, nadenken, op schrijven en allemaal beginnen ze toch steeds te zeuren dat je beter moet meedoen. Zo, nog één uur, muziek. Dat zal wel weer een uur zweten worden over de een of andere ouwe compo nist en dat terwijl er morgen zeker twee overhoringen en een repetitie wachten. Hoe laat is het eigenlijk? Tien voor half vier. O verdraaid, ik ben te laat. 'k Ga me toch niet haasten, 'k Verzin wel iets. Dat valt mee. Hij vraagt niks. Waar heeft-ie het eigenlijk over? Het gaat over Sjopen of zo iets. O, dat schrijf je anders. Het staat al op het bord. Fréderic Chopin 1810-1849. Die is ook niet oud geworden. Zie je nou wel, hij begint gelijk al te zeuren dat je het op moet schrijven. Maar ik heb helemaal geen muziekschrift bij me. Ik schrijf het maar in m'n na- tuurkundeschrift, dat ziet-ie toch niet. Hoor, hij heeft het over romantiek. Nou, ik voel me helemaal niet in zo'n romantische stemming. 'k Wou dat het zaterdagavond was. Zou Els ook op de soos komen? Wat is er nu aan de hand? O verrek, hij heeft me wat gevraagd. Wat vroeg-ie eigenlijk? Wat romantiek is. Wat is dat nu weer voor een vraag. Ik voel me rood worden. Laat-ie die vraag eens aan een ander stellen. Hij moet altijd mij hebben. Weet ik niet!' Bah, beginnen al die meiden natuurlijk schaapachtig te hinneken. Wat kan het mij ook sche len. In deze groep zitten allemaal van die stomme grieten. Ik ga maar met m'n hoofd op de bank liggen, 't Kan me allemaal niks schelen. Moet je die man nou eens horen. Een heel verhaal over Chopèn. Het interesseert me allemaal geen barst. Wat kan mij het nou schelen dat die man in Polen is geboren, dat hij in Frankrijk woonde en dat je in zijn pianomuziek vaak heimwee naar zijn geboorteland hoort. Wat zegt-ie nou weer? 'Heimwee is iets verschrikkelijks. Zelf weet ik niet wat heimwee is. Heeft iemand van jullie wel eens heimwee gehad, als kind misschien?' Hier zal ik eens antwoord op geven: 'Ik heb heimwee, 'k Wil nae huus!' Zo, dót heeft succes. De hele klas ligt dubbel. Niet onaardig van me, al zeg ik het zelf. Hebben we alles gehad, dan krijg je ook dat nog. Gaat-ie aan het einde van deze stikleuke dag nog een be grafenismars draaien. Marche Funè- bre, hoe komt-ie erop. dat moet zeker weer opgeschreven worden. Wat slooft die man zich toch uit. Doet-ie heel de mars voor. Je schijnt er van alles in te horen, zelfs roffelende troms. Prrrrrr-pom, prrrrrr-pom. 't Zal me benieuwen. Wat zegt-ie nou weer voor iets geks? Jongensdeze dodenmars van Cho pin is een stuk muziek die je je leven lang niet vergeet.' Daar zal ik eens wat van zeggen: 'Leuk hoor. een dodenmars die je je levenlang niet vergeet. Hoe kan dat nou?' Tsjonge, ze lachen weer. Hij lacht mee. Die schrijf ik op' zegt-ie. Wat moet-ie daar nou mee? Nu komt de muziek, 't Valt mee. Ja, je hoort inderdaad die trommels roffelen, 't Mag wel een beetje vlug ger maar dat kan natuurlijk niet. Dat tweede stuk is wel mooi. Gek, 'k moet bij die zachte muziek steeds aan Els denken. Dat klinkt zo ro mantisch, dat hoort niet bij zo'n droevig verhaal. O nu komt dat be gin weer terug. Niet onaardig, maar toch lag ik nu liever op m'n bed met de radio keihard aan. Vanavond maar. als er tijd voor is. Daar gaat de bel! Wat een geluid. Het klinkt me als muziek in de oren. Marzas Evangelisch centrum De Burght in grote financiële moeilijkheden. Grote financiële moeilijkheden verdringen mogelijk 'evangelischin naam BURGH-HAAMSTEDE - Het evangelisch conferentie centrum De Burght iii Burgh-Haamstede verkeert in zeer grote financiële moeilijkheden. Nu de problemen ruim in het 'zes nullen-stadium' zijn beland, heeft het bestuur van De Burght een adviesraad in het leven geroepen, waarin verschillende horeca-deskundigen zitting heb ben. Het is niet uitgesloten, dat De Burght haar deuren verder openzet en deze beleidswijziging kracht bijzet door het woord evangelisch te vervangen door christe lijk. Alcohol en roken blijven volgens secretaris Drop evenwel uit den boze. Volgens de bestuurder is een orga nisatie, die de naam evangelisch draagt voor velen moeilijk bereik baar en kan christelijk makkelijker toegang geven. De financiële proble men zijn ontstaan door onverwacht hoge belastingaanslagen. Om weer boven-jan te komen heeft het bestuur een beroep gedaan op de Vrienden van de Burght, die gezamenlijk enke le miljoenen guldens ingezameld hebben door leningen en giften. Drop: ,,De steun van deze groep is enorm, maar leningen dienen wel te rugbetaald te worden. Dat noopt ons tot een herziening van de p^cploitatie. Als het aan het bestuur ligt wordt de ze reorganisatie in één klap uitge voerd". Opstappen Die reorganisatie uit zich momen teel in het opstappen van een drietal beroepskrachten. ,,Het is pertinent onjuist, dat we mensen hebben ont slagen. Wel hebben we enkelen een formeel ontslag aangezegd, zodat we - wanneer de situatie dit van ons vraagt - tpt ontslag kunnen overgaan. Echter met deze aanzegging in de zak STEENW1JK - Tien gemeenten in ons land gaan burgers belonen voor tips die leiden tot de vestiging van een bedrijf op hun veelal lege industrieterrei nen. Zij doen dit onder de naam Actie Tipgever, aldus zaterdag een woord voerder van de gemeente Steenwijk die dit systeem al sedert 1984 als eerste gemeente in het land met succes toepast. De tien gemeenten, verspreid over het hele land, tekenen vandaag (dinsdag) in Den Haag een samenwerkingsovereenkomst. Daarin wordt onder andere de uitwisseling van tips geregeld. Staatssecretaris Van Amelsvoort van Bin nenlandse Zaken woont de ondertekening van het akkoord bij. Veel gemeenten in Nederland heb ben volgens Steenwijk een te grote 'voorraad' industrieterreinen. De to tale verkoopwaarde van deze natio nale voorraad wordt geraamd op ze ven tot tien miljard gulden. Het belonen van tips die leiden tot vestiging van industrieën in de ge meente is het gemeentebestuur van Steenwijk goed bevallen. Daar is tot nu toe twintigduizend gulden betaald voor in totaal vijf tips. Drie tips kwa men van particulieren - een inwoner van Steenwijk ontving zelfs negen duizend gulden - en beide andere tips waren afkomstig van bedrijven. Meer dan het huidige aantal van tien gemeenten zal de op te richten keten van tipgemeenten niet tellen. Wij willen het exclusief houden, zo dat wij beter elkaar de bal kunnen toespelen, aldus de woordvoerder van Steenwijk. De tipgemeenten lij ken op elkaar en zijn ongeveer even groot. Str ,wijk heeft 21.000 inwo ners. De ove.. en komst omvat ook af spraken op het gebied van servicever lening. In een tipgemeente voert de snelheid en bedrijfsvriendelijkheid de boventoon, aldus Steenwijk: Niet zeuren, niet onnodig moeilijk doen, is het advies, zo laat de gemeente we ten. zijn enkele medewerkers al met suc ces op zoek gegaan naar een nieuwe baan Het is overigens niet vreemd, dat mensen na enkele jaren evange lisch werk graag weer eens iets an ders willen gaan doen". Het bestuur verwacht met een klei nere bezetting aan personeel, dat de exploitatielasten naar beneden kun nen. Het conferentiecentrum heeft uit haar legaten ook nog een pand in Amsterdam gekregen. Dit ontmoe tingscentrum-café wil De Burght verkopen aan het Heinekenconcern, waarmee momenteel rond de onder handelingstafel wordt gezeten. De transactie kan een bedrag van 350.000 gulden opleveren. Voor Drop is het maximaal benut ten van De Burght ook van groot be lang. ,,We hebben een grote doelgroep in binnen- en buitenland, die niet op de hoogte is van de mogelijkheden van ons conferentiecentrum. We moe ten proberen zoveel mogelijk mensen uit deze groep te zien benaderen, waardoor de bezoeken toenemen", al dus Drop. De secretaris verwacht ook dat het .verschillend benaderen van diverse 'groepen zijn vruchten kan afwerpen'; Conferenties vanuit Tiet zakenleven kunnen anders benaderd worden, dan de raden van kerken, bijvoor beeld. Door verschillende prijzen te gaan rekenen kan het tarief voor de diverse organisaties beter afgestemd worden en zo meer belangstelling voor De Burght gewekt worden. Heineken ,,Het feit, dat we momenteel zaken doen met Heineken berust op louter toeval. Het is niet zo. dat we van plan' zijn, om in de toekomst alcohol te gaan schenken. Onderhandelen met en advies vragen aan horeca- deskundigen hooft geen bedreiging van onze waarde en normen te bete kenen". aldus Drop. 'Zijn' organisatie heeft deze week gesprekken met de banken gehad en de situatie is mo menteel zo, dat de financiers De Burght niet willen en kunnen sluiten. ,,Ik wil daarom ook niet spreken van een reddingsoperatie". Het mogelijk te gaan voeren aangepast-tariefbeleid gaat een eigen leven leiden onder de naam fonds werving. In dit kader benadrukt Drop de functie van De Burght als ontmoetingsplaats voor een raad van kerken na de zondagsdienst, om geza menlijk na te denken over evange- listische zaken. ..Dat kunnen zeker organisaties uit de regio zijn. Ook nu al hebben we regionale groepen in ons centrum en ik zie hierin zeker een uitbreiding mogelijk", aldus Drop. Het centrum wil vóór 1990 weer fi nancieel gezond zijn. DEN HAAG - De invoer van Cham pagne in ons land is vorig jaar met 2,1 procent gedaald tot ruim 1,3 miljoen flessen. De wereldwijde omzet van Champagne bereikte evenwel met 195,4 miljoen flessen een recordni veau, zo heeft het Comité Interprofes- sionel du vin de Champagne (CIVC) dinsdag bekendgemaakt. UTRECHT - „Captafol is zo gevaar lijk als de pest. Werken met dit gif kun je maar beter mijden". Zo waar schuwt de voedingsbond FNV zijn le den voor het schimmelwerend mid del Captafoi, dat wordt gebruikt door boeren, bloembollenkwekers, fruittelers en boomkwekers. DOORN - Het zittende Hervormd Moderamen (dagelijks bestuur) is za terdag door de synode herbenoemd. Deze verkiezing vindt elk jaar op de eerste synode-vergadering plaats. De samenstelling is: ds. H. Hutting (Rotterdam) Praeses, ds. B. Wallet (Utrecht), mevrouw J. Salverda-Lens (Zutphen), ds. R. H. Kieskamp (Leer dam). Secretaris-generaal is dr. R. J. Mooi. Secretaris algemene zaken wordt mr. J. Haeck. Veemarkt Leiden LEIDEN, 27-1. Prijzen per kg ge slacht gewicht en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 9,00-/ 13,50, stieren le kw. 8,25-/ 9,00; 2e kw. 7.25- 8,25; vaarzen le kw. 6,80-/ 8,10; 2e kw. 5,85-ƒ 6,80; koeien le kw. 6,80- 7,95; 2e kw. 5,85-/ 6,80; 3e kw. 5,40-f 5,85; worstkoeien 4,90- 5,80. Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 6,00-/ 8,25; lammeren (rammen) 10,00-/ 11,50; lammeren (ooien) 10,50-/ 11,50. Prijzen per stuk: Schapen 200- 280; lammeren (rammen) 250- 320; lammeren (ooien) 220-f 265. Aanvoer: Tbtaal 1281 stuks, waaron der slachtvee 800, stieren 168, slacht schapen en lammeren 313. Stemming: Slachtvee: handel rede lijk, en prijzen gelijk; stieren: handel redelijk, en prijzen gelijk; slacht schapen en lammeren: handel rede lijk, en prijzen hoger. Aardappelbeurs ROTTERDAM, 27-1. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief B.T.W. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 7,00-/ 7,50; Bintje 35-55 mm 9,00- 9,50; Bintje 50 mm opwaarts 13,50- 14,50; Bintje 50 mm opwaarts (fri tes) 14,50-/ 15,00; Eigenheimer 35 mm opwaarts in zakken 30,00- 32,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 6,50-/ 7,00; Bintje 50 mm opwaarts 14,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts 12,00-/ 12,50. Voeraardappelen: 5,00-/ 6,00. De stemming was flauw. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Stedum: W. van Weel den, kand. te Spijk; te Gendringen en Megchelen (toez.): F. Z. Ort, kand. te Hoogeveen; te Eibergen (toez.): J. van Hartingsveld te Hoogeveen. Aangenomen het beroep door de classis Amsterdam tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (pastoraat in het ziekenhuis van de VU te Amsterdam): J. van de Lage- maat, predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzor ger ziekenhuis Westeinde te Den Haag), wonende te Bleiswijk. Bedankt voor Katwijk aan de Rijn: S. van den Oever te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ridderkerk: drs. J. W. L. van der Sterre te Nieuwe Pekela. Aangenomen naar Breda: G. J. van Pij keren te Hilversum. Beroepbaar: drs. H. R. Plomp, Rembr. van Rijnweg 12, 1191 GG Ou derkerk a.d. Amstel, wetenschappe lijk medewerker aan de VU te Am sterdam, 1.1. predikant te Pijnacker en Nootdorp. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Nagele in combinatie met Creil: S. W. de Boer, kand. te Zeist; te Heemse: H. Hidding te Bun schoten; te Axel: G. F. de Kimpe te Goes. Aangenomen naar Assen-Zuid voor de missionaire dienst in Brazilië: T. J. Havinga te Broek op Langedijk. Bedankt voor Bergentheim, voor Dalfsen, voor Delft, voor Groningen- N., voor Rouveen en voor Voorthui- zen-Barneveld: H. E. Nieuwenhuis te Ermelo.' Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Bunschoten: R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk); te Elburg: H. C. van der Ent te Dor drecht. Bedankt voor Tholenn in combina tie met Oud-Vössemeer: P. Beekhuis te Rotterdam-Kralingen. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 27-1. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 224 paarden aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2600-/ 5000; werkpaarden 2150-/ 3200; oude paarden 1500-/ 2900; 3-jarige 1600- 2950; 2-jarige 1450-/ 2600; veulens 450-/ 1400; hitten 750-/ 1900; po ny's 250-/ 1200. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,60-/ 6,50 en jonge slachtpaarden 4,50-/ 6,20. Handel: redelijk. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken In te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Zoet water In de discussie over de voor- en na delen van zoet water op ons eiland is alles wat hierover te zeggen viel de afgelopen jaren al reeds gezegd. On danks het gekrakeel van de laatste weken door de tegenstanders heb ik geen enkel nieuw argument in de dis cussie gehoord. Via de standsorganisatie (CBTB en ZLM) is al sedert lange tijd gepleit voor zoet water. Menig uur is hieraan besteed. Talloos zijn ook de keren dat zoet water de pers haalde en altijd in positieve zin. Om een voorbeeld te noemen; leest u de krant van 19-3-82 nog maar eens, hier staat met dikke letters „Land en Tuinbouw roepen steeds luider om zoet water". Er kwam geen enkele reactie van tegenstanders, blijkbaar was ieder een er voor. Het zou weinig moeite kosten nog meer van zulke voorbeel den aan te halen. Wie dus niet altijd heeft geslapen wist wat er aan de hand was. De besturen van de stand sorganisaties worden op geheel de mocratische wijze gekozen. Waarom zijn deze besturen niet weggestemd? Deze democratische weg is niet be wandeld, en zo worden de eigen bestuurders in hun hemd gezet. In de standsorganisaties is volledige in spraak, deze is legaal en democra tisch. Toch wordt er geprotesteerd tegen de ondemocratische besluitvorming binnen het waterschap, door mensen die blijkbaar zelf niet weten hoe je een democratische weg bewandeld. Waar zijn we eigenlijk mee bezig? Handtekeningenacties hebben boven dien in een democratie zelden effect. De telling levert al genoeg problemen op. Op sommige bedrijven hebben meerdere personen getekend, wie gaat dat uitzoeken? En tenslotte; dachten de actievoer ders nu werkelijk dat een genomen principebesluit teruggedraaid zou worden zonder dat er nieuwe argu menten naar voren zijn gekomen. Dat zou niet anders betekenen dan dat die bestuurders zichzelf een brevet van onvermogen geven, niet in staat een weloverwogen besluit te nemen. Der gelijke bestuurders kunnen we mis sen, die zijn overbodig. In dit land is ieder vrij actie te voeren, ik respec teer dat, maar doe dat dan met eerlij ke argumenten op een democratische manier. A. v. d. Sluis Boerenweg 14 4301 SG Zierikzee Het wolvenjong AMSTERDAM De Landbouw RAI '86, die van 20 tot en met 25 januari in de RAI in Amsterdam gehouden werd, heeft een recordaantai van 140.723 bezoekers getrokken. Dit heeft de RAI zaterdag bekendge maakt. In 1984 bezochten 132.462 mensen de Landbouw RAI. De inter nationale tentoonstelling - onder auspiciën van de federatie „Het Landbouvvcrktuig" - werd dit jaar voor de veertiende maal gehouden. Uit onderzoek dat tijdens de ten toonstelling werd uitgevoerd, blijkt dat ruim 70 procent van de bezoekers iedere keer naar de Landbouw RAI komt. terwijl 88 procent zegt de vol gende Landbouw RAI te gaan bezoe ken. De Federatie „Het Landbouwwerk tuig" en de RAI hebben de nota voor de volgende Landbouw RAI inmid dels vastgesteld: van maandag IR tot en met zaterdag 23 januari 1988. 75. „Kwaadschiks," gromt Svein. zich in zijn volle lengte oprichtend, „wel nou nog mooier, probeer me eens te dwingen iemand anders te zijn, dan ik ben, zoge zegd, wat kunnen wij er aan doen, dat we zogezegd Leif Olavson niet zijn „Nou best," prevelt Skapti. terwijl hij langzaam op Erie en Svein toeloopt, „we praten er niet meer over. ik zal me zeker vergist hebben dan." Hij neemt hen lang en peinzend op en vervolgt, „zo'n knaap, zo'n Egil nou een duivels jong is het dat zijn jullie toch met me eens Eigenlijk verdient hij een pak slaag." „Da's waarachtig waar," zegt Svein. die allang blij is, dat het gesprek een an dere wending neemt. „Een kwelgeest is het die Hij zwijgt plotseling, opdat Eric hem ongemerkt, maar gevoelig op de tenen trapt. „Ga eens door, vriendje," prevelt Skapti. „Het begint juist interessant te worden." „Ik zeg niets meer," gromt Svein, „want jij zoekt overal iets achter zoge zegd" Met een vaag lachje, dat Eric helemaal niet aanstaat, wendt Skapti zich om en voert een kort gefluisterd gesprek met eon van zijn mannen, die daarop met een onheilspellend lachje op zijn gezicht de zaal verlaat. „Ach jullie kunnen vrijuit spreken hoor," knikt Skapti. „we hebben geloof ik, omtrent Egil wel dezelfde ideeën en daarom, vervolgd hij langzaam, terwijl hij Eric en Svein wenkt hem te volgen, zullen jullie best instemmen met de maatregelen die ik tegen dat kleine dui veltje bevolen heb." De buitenpoort gaat krakend open en als aan de grond genageld staren Eric en Svein naar de gestalte die op het burcht plein aan een lange paal gekluistert staat. Het is Egil „Zoals we overeen gekomeri waren," lispelt Skapti, „verdient deze knaap een pak slaag," dan vervolgt hij, „van mijn krijgers krijg je een eind knuppel. En dan wil ik wel eens zien, hoe jij dat mor- meltje een flinke aframmeling geeft J T V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7