streeknieuws Geslaagde jaarlijkse uitvoering van Luctor et Emergo Renesse Oosterlands Fanfare trekt ruim 150 belangstellenden De Lichtboei start met nieuwe serie cursussen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 januari 1986' Nr. 23871 5 Voorzitter Padmos speldt jubilaris Kees van Klooster de zilveren KNF-speld op. Hanno Canters. Hanno onderstreepte de woorden van de voorzitter met een korte drumsolo. Aan het slot van zijn praatje plaatste Padmos Kees van de Kloos ter in het zonnetje, ter gelegenheid van zijn 30-jarig muzikanten jubi leum. Normaliter wordt een muzi kant bij een 25-jarig jubileum gehul digd. Maar omdat Kees van de Klooster zijn lidmaatschap tussen 1969 en 1979 had onderbroken, was dit feit over het hoofd gezien. Van daar dat dit nu bij het 30-jarig jubi leum werd goed gemaakt. Onder het motto „Beter Iaat dan noot" speldde de voorzitter de jubilaris de zilveren KNF-speld op. Na de uitgebreide inlichtingen van de voorzitter hervatte Luctor et Emergo het muzikale programma met de suite Drie Kerken. Een com positie van directeur Henk Blom. Voor de uitvoering van het nummer gaf Blom een toelichting, waardoor hij het gevarieerde, uit drie aparte de len opgebouwde muziekstuk, voor het luisterend publiek meer toegan kelijk maakte. Succesvol was ook de uitvoering van een selectie uit de populaire mu sical lm Weissen Rössel, die de toe hoorders een groot aantal bekende melodieën voorschotelde. In de selec tie was ook een bekende Oostenrijk se dans opgenomen, de landles, waar bij traditioneel met de voeten gestampt hoort te worden. Het pu- bliek werd verzocht het stampen voor haar rekening te nemen, hetgeen met enthousiasme werd gedaan. Afwisseling Een aardige afwisseling in het pro gramma vormde het optreden van een aantal schoolkinderen. Door het korps begeleid zongen de kinderen een selectie oude bekende kinderlied jes, zoals De Zevensprong en Jan Huygen in de ton. Later in het pro gramma zongen zij ook nog Zalig zijn uit de bekende musical My fair Lady, maar dan wel op een heel andere tekst. De drumband speelde, staande voor het podium, een tweetal num mers. Verder in het programma speel de een slagwerkersensemble een stuk van Jo Conjaerts. Dit stuk liet horen dat een drumband niet alleen „trom- melgeweld" ten gehore kan brengen, maar, dat met gebruik van allerlei verschillende ritmische effect instru menten, ook totaal andere resultaten te bei-eiken zijn. Voor een aardig intermezzo tussen al het muzikaal geweld zorgde gita rist Dik de Koning met zijn vertol king op klassieke gitaar van het rustige Romance, een nummer waar van de componist onbekend is. Sa men met het korps speelde hij, op een elektrisch verstrekte gitaar het populaire Hello van Lionel Richie in een arrangement van Henk Blom. Na Dixielandselection van Randy Beek, een selectie van enkele bekende me lodieën, werd het programma beslo ten met Zuidamerikaanse klanken van Copacabana van Manilow/Suss- man in een arrangement van Kurt Sorben. Uit handen van vice-voor- zitter M. de Hamer waren er bloemen voor dirigent Henk Blom, instruc teur Adrie Padmos en reserve-in structeur Wim Veerhoek. Na een pauze, warin een verloting werd gehouden volgde de opvoering van de klucht in één bedrijf Gevecht met drie vrouwen door Johan Blaa- zer door leden van de toneelvereni ging Op Drift. Het stuk werd vlot ge speeld tegen een uiterst sober decor, waartegen het spel zeer goed tot zijn recht kon komen. De goed geslaagde avond werd af gesloten met een geanimeerd bal op muziek van After Eight. Zaterdag 1 februari wordt het gehele program ma nog een keer herhaald. Op- die avond kunnen ook niet-donateurs de avond bijwonen. Een en ander vraagt nogal wat inzet om ieder te voorzien van uniformen, instrumenten en opleiding. Een be langrijke rol hierin speelt directeur J H. Blom, die naast het dirigeren zich ook bezighoudt met het opleiden van leerlingen, componeren en arrange ren. De voorzitter dankte hem voor al zijn werk voor de vereniging. Dank had hij voor iedereen die zich voor de vereniging verdienstelijk maakt. In het bijzonder noemde hij Wim Veer hoek, die bij afwezigheid van de in structeur de instructie van de drum band op zich neemt. In de persoon van de burgemeester Niemantsver- driet-Leenheer dankte hij het ge meentebestuur voor de subsidie. Hij vestigde vervolgens de aandacht op het feit dat de begroting voor 1986 een totaal van plm. 30.000,— aan uitga ven te zien geeft. De inkomsten uit subsidie, dona ties, contributies, optredens en oud papier zijn onvoldoende om de grote uitgaven, waarin nog niet eens reke ning is gehouden met aanschaf van nieuwe instrumenten, te dekken. In de begroting gaapt een gat van zo'n 5.000,—. Via extra inkomsten zal getracht worden het gat in de begro ting te dichten. Vorig jaar werden ex tra inkomsten verkregen uit een geslaagde bazar en uit de verkoop van een LP van het korps. Het uitbrengen van deze plaat was zowel muzikaal als financieel een groot succes. Dit was vooreen fan van Luctor et Emergo reden om voor een aardige verrassing te zorgen. Zo kon de voorzitter, (met een knipoog naar de gouden plaat van de grammofoon platenindustrie) de verraste directeur van Luctor et Emergo een in plexiglas gevatte goudkleurige plaat aanbie den, met daarop het cijfer 500, dat staat voor de inmiddels ruim 500 ver kochte platen. Een aardige attentie, die de plaat, die nog steeds te verkrij gen is, nog eens extra in de be langstelling plaatst. Daarna maakte hij de aanwezigen attent op het feit dat de vereniging, samen met de SV Renesse en de NH kerk op 10 mei een braderie rommel markt gaat houden. Ook het ophalen van oud papier gaat in het nieuwe jaar gewoon door, ondanks het feit dat de opbrengst per kilo van 14 cent per kilo begin 1985 is gezakt naar 4 cent de kilo. In 1985 was de opbrengst van oud papier 4564,80. Geldzorgen Padmos vertelde dat, ondanks de constante geldzorgen, onlangs was overgegaan tot de aanschaf van een drumstel, dat bespeeld wordt door RENESSE - In het dorpshuis te Renesse werd de jaar lijkse donateursuitvoering gehouden van de Renesser fanfare Luctor et Emergo. Voor een zaal vol enthousiast publiek bracht het korps een gevarieerd programma. Aan het muzikale gedeelte werd niet alleen meegewerkt door de fanfare en drumband van het korps, maar ook door een groep leerlingen van de o.b.s. 't Staepel'of uit Renesse en door de gitarist Dik de Koning. Na de pauze bracht de toneelvereniging Op Drift, eveneens uit Renes se, een vlotte opvoering van de korte klucht Gevecht met drie vrouwen van Johan Blaazer. Luctor et Emergo open de het programma met de mars El Abanico van A. Java- loyes in een arrangement van J. W. Slingerland, een num mer waarin duidelijk het echte fanfaregeluid te herken nen viel. Cees Hoogerhuis (links) en Jan Piet van den Hoek blazen hun partij gecon centreerd mee. Vervolgens sprak de voorzitter van de vereniging A. J. Padmos een ope ningswoord. Hij richtte een speciaal welkom tot burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer en haar echt genoot, de ere-leden Oosterling en Padmos met hun echtgenotes en me vrouw Scholder. Hij sprak zijn vreug de uit over de uitstekende belangstel ling en over het medeleven en de belangstelling die het korps altijd ge niet. Kort besteedde de voorzitter aandacht aan de vele hoogtepunten die 1985 het korps gebracht heeft, zo als de deelname aan het internationa le muziekfestival te Gravelines in Frankrijk en de eilandelijke muziek dag, die Luctor et Emergo organiseer de ter gelegenheid van haar 80-jarig bestaan. Een tragisch dieptepunt voor de vereniging was het plotseling overlij den van voorzitter J. A. Kouman. Leden De voorzitter zette uiteen dat de vereniging momenteel 69 leden telt: 50 bij de fanfare en 19 bij de drum band. Momenteel zijn 6 slagwerkers en 2 koper/houtblazers in opleiding. Jaaruitvoering in dorpshuis Oosterhof OOSTERLAND - De ongeveer 150 belangstellenden die vrijdagavond naar het dorpshuis Oosterhof kwamen voor de jaaruitvoering van Oosterlands Fanfare konden daarbij zelf vaststellen waarom het muziekgezelschap onlangs een tweede prijs in de tweede afdeling voor fan fare in de wacht sleepte op het landelijk concours van de Koninklijke Nederlandse Federatie (KNF) van muziek gezelschappen. Onder leiding van dirigent J. Knuist brachten de 32 muzikanten een gevarieerd en goed uitge voerd concert ten gehore, dat nog extra goed tot zijn recht kwam door de korte inleidende informatie, die de dirigent voorafgaand aan elk nummer vertelde. Het con cert werd afgewisseld door het ritmische optreden van de achtman tellende drumband onder leiding van G. van Wagtendonk en besloten door een optreden van de blok- fluitgroepen onder leiding van J. van Damme-Hazelbag en de jeugdgroep van de fanfare. Onder de aanwezigen bevonden zich de ere-voorzitter van de Ooster lands Fanfare burgemeester J. van Bommel, en gemeentesecretaris J. van de Maas. In hen bedankte fanfa revoorzitter J. Macjiielse de gemeen teraad voor de jaarlijkse subsidie die het muziekgezelschap krijgt. Hij ver telde dat de financiële toestand ver der gezond wordt gehouden door acti viteiten op de braderie, een oliebollenactie en de clubactie met lotenverkoop die ook dit jaar weer in september wordt gehouden. De in 1808 opgerichte fanfare kreeg er in het afgelopen jaar zes nieuwe leden bij en speelt nu met een jeugdgroep van acht leerlingen. Engelse hymnes „Hierbij wordt als het ware gezon gen op instrumenten", kondigde diri gent Knuist de Maidstone hymne van W. B. Gilbert aan. Het betrof hier een van de Engelse hymnes uit een nieuw muziekboek dat na lange tijd wach ten onlangs in het bezit kwam van de fanfare tot blijdschap van de diri gent. Ook de Blaenwern hymne werd ten gehore gebracht in het concert dat verder bestond uit marsmuziek en variaties, onder andere op muziek van Elvis Presley. Goed was ook de ouverture Castle Woods van J. Oliva- dotti waarmee Oosterlands Fanfare op het landelijk muziekconcours heel wat punten in de wacht sleepte. Het optreden van de drumband viel op door de contrasten, die ontstonden door het gebruik van verschillende partijen (in de verwisselmars) en het afwisselen van hardere en zachte klanken. De jeugd deed het ook goed met het optreden in de blokfluitgroe- pen en de jeugdgroep van de fanfare die een mars en een kleine suite over volksliederen ten gehore bracht. Na de pauze brachten enkele muzi kale toneelspelers van de harmonie vereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire onder regie van Jan Stoel de klucht Goossen en Moossen in dozen op de planken. In het uit drie bedrijven bestaande stuk wer den de belevenissen van de fabrikan ten Moos Moossen en Goos Goossen (Jaap van Sas en Wim Hanse) uitge beeld. Ondanks de zorgelijke om standigheden waarin hun kartonnen- dozen-fabriek verkeert behouden de compagnons hun gevoel voor humor in de omgang met- Moe Goossen (Jo Duinhouwer-Hillebrand) (die als vrouw van de overleden oprichter van het bedrijf een flinke vinger in de pap heeft) en mevrouw Brinkman, de boekhoudster die op haar eigen wijze probeert de eindjes aan elkaar te knopen. De komische verwikkelingen stij gen ten top wanneer twee zeer typi sche dames (Coba Fonteine-de Vlie ger en Ineke Teuthof) komen solliciteren als secretaresse, terwijl de telex het bezoek heeft aangekon digd van een ver vrouwelijk familie lid waarvan de compagnons bang zijn dat ze een claim op hun fabriek zal leggen. Het was duidelijk dat de tonelisten het stuk met inzet en ple zier (voor de vierde en laatste maal dit seizoen) speelden. Martin van Leersum fungeerde als souffleur. De gezellige avond in de Oosterhof werd besloten met een bal. Voor jeugd en volwassenen ZIERIKZEE - Buurt- en clubhuis De Lichtboei gaat be gin februari weer van start met een nieuwe serie cursus sen, zowel voor jeugdigen als volwassenen. Een blik op het programma voor deze nieuwe serie leert, dat het cur susaanbod een ruime keus biedt. MIDDELBURG Autisme Dc afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging voor Autisme en aanverwante stoornissen houdt maandag 3 februari een gespreks- avond in Vijvervreugd te Middel burg. Tijdens de bijeenkomst, die om 19.00 uur begint, staat het thema Hoe gaan broers en zusters met het au tistische kind om en hoe reageer je daar als ouder op. centraal. Sara den Boer, coördinatrice voor Autisme bij het RIAGG, begeleidt de avond. Jongeren Zeeuwse jongeren kunnen dinsdag 4 februari beleidsvoorstellen doen aan gedeputeerde staten van Zeeland op het gebied van onderwijs en cul tuur. De bijeenkomst is een voort vloeisel uit het afgelopen jongeren- jaar en begint om 15.00 uur in de Statenzaal van het Abdijcomplex. De discussie wordt gevolgd door een ten toonstelling Jeugdigen kunnen er op de maan dagavond terecht voor volksdansen en timmeren; op dinsdagvond wordt aandacht besteed aan modelbouw en handwerken en op donderdagavond wordt er een cursus kleien gegeven. Tijdens de timmerclub op de maan dagavond zullen jongens en meisjes onder leiding van Rinus Snijder en Henk Hillebrand met 'afvalhout' kunnen werken aan dingen, die ze zelf graag willen maken: Van boten tot vogelnestkastjes, van figuurzagen tot (onder leiding) werken met een electrische boor. Ervaring is niet no dig; iedereen is welkom Volksdansen Het volksdansen zal onder deskun dige leiding van Joke Hillebregt wor den gemaakt tot een wekelijks zeer ontspannend uurtje. Veel materialen voor deelname zijn vereist: je li chaam niet vergeten mee te nemen en een paar zachte schoenen. De jeugdclub Modelbouw staat on der leiding van de heer De Vries en Johan Bin. Dingen, die tijdens deze lessen tot stand kunnen komen, va riëren van een echt zweefvliegtuig tot een boot, waar later zelfs een mo tor of radiobcsturing in kan lot een kano, of een vliegtuig met een 'rub ber' motor. Op de handwerkclub zijn alle jeug digen welkom, die houden van wer ken met stof. Onder leiding van de dames Stcyn en Krijger worden aller lei soorten beesten en poppen ge maakt. Er zijn voorbeelden, zodat ge kozen kan worden welk voorbeeld het liefste gemaakt gaat worden. Kleien Op de donderdagavond zal er bij de kleiclub gewerkt worden met ver schillende soorten klei. Als de werk stukken droog zijn, gaan ze de klei- oven in met een temperatuur van ongeveer 1000 graden. Daarna wor den dc werkstukken geglazuurd met een kleur, die de leerling zelf leuk vindt. De leiding is in handen van Annelies te Haven. In hel programma voor de volwas senen. dit keer ook geheel nieuwe cursussen, zoals: mode en klussen thuis. Daarnaast zullen ook de reeds bekende curcussen kantklossen, gymnastiek, naaien, poppen maken. volksdansen en keramiek-klei een onderdeel van het aanbod vormen. Docente Janneke van Genderen geeft op maandagmiddag en -avond haar kantkloslessen. „Dat leer ik nooit" en „daar moet je wel erg veel geduld voor hebben", zijn vaak de kreten, die volgens de deskundigen helaas ten onrechte bij het zien van deze bezigheid worden geslaakt. Hoe wel uiteraard alle begin moeilijk is, wordt kantklossen niet meer of min der moeilijk geacht dan bijvoorbeeld haken. De eerste lessen zijn daarom vooral gericht op de techniek, want, heeft men die eenmaal onder dc knie. dan worden eenvoudige werkjes al snel opgevolgd door meer ingewik kelde creaties. Poppen maken Docente Sara van Roon geeft niet alleen les in Rotterdam en omstre ken, maar wijdt ook haar cursisten van De Lichtboei in, in de kunst van het zelf poppen maken. Er zal worden gewerkt met natuurlijke materialen, waarbij via de 'lappen- en de 'slaap- pop', de speelpoppen aan de beurt ko men. maar ook de stokpopjes worden niet vergeten. Op woensdagavond is het dc beurt aan dc volwassenen om te gaan volksdansen, eveneens onder leiding van Joke Hillebregt. Het programma bestaat uit een internationaal reper toire, waarvan per avond drie vier dansen nieuw zullen worden aange leerd. Regelmatig zullen die aange leerde dansen worden herhaald, zo dat dc deelnemers aan het einde van het seizoen genoeg dansen beheersen om overal waar internationaal wordt gedanst, vlot te kunnen meedoen. Op donderdagavond zal docente Rcnske Andeweg aanwezig zijn in Dc Lichtboei voor het geven van les in klei-kcramiek. De ervaring heeft ge leerd hoe aardig het is te zien, dat leerlingen reeds in hel prille begin van de cursus de leukste dingen kun nen maken en reeds na een paar les sen de techniek in de praktijk bren gen en zodoende een eigen karakter in hun werk gaan ontwikkelen. Nieuw Nieuw in het cursusaanbod van De Lichtboei zijn de cursussen mode en klussen thuis, die bij voldoende deel name, eveneens begin februari van start zullen gaan. Wie meer informa tie wil over dit cursuswerk kan te recht bij De Lichtboei, tel. (01110)- 2075. Het Oosterlandse fanfarekorps onder leiding van dirigent J. Knuist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5