Gemeente houdt Brouwse havens in goede conditie streeknieuws I VV Zonnemaire krijj 30.000 gulden voor k Muziekuitvoering Apollo is uitgegroeid tot groot succes VV Zonnemaire krijgt 30.000 gulden voor kantine Schoorsteenbrand Zierikzee Commissie openbare werken Westerschouwen Jonge boeren willen zoetwater Wli I Klein rechts Brouwershaven met Van der Meide Drank en drugs verzieken De Pul 4 ZIERIKZEE - De schoorsteen van pand nummer 13 aan de Julianastraat in Zierikzee, raakte door een teerprop in de pijp oververhit en in brand. Eige naar P. B. alarmeerde de Zierikzeese brandweer maandagavond, welk korps echter niet blussend hoefde op te treden. Op de foto de brandweerlieden op het dak van het patid. De schade in de woning was nihil, wel zal de afvoerpijp vernieuwd moeten worden. 300.000 gulden uil de pot onderhoudsreserve jachthaven BROUWERSHAVEN - „Dertien jaar geleden werd het goedkopere yang-hout waarschijnlijk toegepast uit be zuinigingsoverwegingen, maar nu blijkt dat goedkoop duurkoop is", zei PvdA-fractieleider C. J. de Munnik toen tijdens de gemeenteraadsvergadering maandag avond in het Brouwse stadhuis de noodzaak aan de orde kwam om verschillende gordingen van steigers in de jachthaven te vervangen vanwege houtrot. GPV/SGP/RPF-fractièlid stemde tegen BROUWERSHAVEN - „De gemeente komt er goed koop vanaf door het voordeel van deze zelfwerkzaam heid". PvdA-fractielid C. J. de Munnik, maar ook de VVD- en CDA-raadsleden hadden tijdens de gemeente raadsvergadering, maandagavond in het Brouwse stad huis, waarderende woorden voor de voetbalvereniging Zonnemaire. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie openbare werken vergadert donderdag 30 ja nuari om 19.30 uur in het gemeente huis te Burgh-Haamstede. De bijeen komst is zoals gebruikelijk openbaar. Op de agenda staat onder meer de verkeerssituatie in Serooskerke, be stemming oud uurwerk toren Noord- welle, plaatsen van gratis reclame- abri'.s, extra voorzieningen c.q. in vesteringen haven Burghsluis, ver keersmaatregelen Lindelaan Renesse en de verkeerslichteninstallótie Se- rooskerkseweg - Noordstraat - Hoge- zoom. ZIERIKZEE Alcohol-controle In de vroege ochtend van maandag (05.00 uur) werd bij een routine con trole J. T. uit Haamstede aangehou den op het Jannewekken. Toen bleek dat de bestuurder duidelijk (te veel) alcohol had gebruikt, waarna een blaastest en bloedproef volgde. De politierechter zal te zijner tijd de hoogte van de boete bepalen, die in dergelijke gevallen ver boven de dui zend gulden ligt. Hoewel het euvel tot nu toe alleen werd geconstateerd aan de gording van de vaste steiger in "de oude ha ven, aan een gording van een steiger in de nieuwe jachthaven en enkele dekplanken, waren b en w van me ning dat in fases alle toegepaste yang-houtdelen in de haven vervan gen moeten worden omdat zij niet be stand blijken tegen het zoute en Zoals gemeld wil deze vereniging niet langer wachten tot de bouw van een sportkantine op hun veld boven aan de lijst kapitaalswerken komt te staan en nam daarom het initiatief om het gebouw met zelfwerkzaam heid van de clubleden zelf te realise ren. Met meerderheid van stemmen beloonde de raad dit plan door een eenmalige bijdrage van 30.000 gul den beschikbaar te stellen voor de benodigde materiaalkosten. GPV/SGP/RPF-fractielid P. van der Meide was het hier niet mee eens. Hoewel ook hij waardering kon op brengen voor de zelfwerkzaamheid van de leden, was hij van mening dat een teiTighoudend financieel beleid nodig is wat betreft de veldsporten, omdat, die momenteel al 60 gulden per inwoner per jaar kosten en daar om op den duur schulden gaan ople veren. Pogingen van wethouder PH. J. van Ast om Van der Meide 'op het vochtige milieu van een havenstei ger. Wethouder Ph. J. van Ast vertelde dat het college zwaar heeft getild aan deze kwestie. ,,Maar het is niet an ders, het moet gebeuren." Hij prees zich gelukkig met het gevoerde finan ciële beleid waardoor een onder houdsreserve jachthaven (van ruim goede voetbalbeen te krijgen' moch ten niet baten. Klein rechts stemde tegen. Gemeenschappelijke regeling Grevelingen Naar aanleiding van het vaststellen van de eerste wijziging gemeenschap pelijke regeling Natuur- en Recrea tiegebied De Grevelingen, die deze maand in werking trad, uitten alle fractieleden hun bezorgdheid over het eventueel veranderen van de hui dige verdeelsleutel waarmee de fi nanciële bijdrage per gemeente wordt vastgesteld. Volgens persbe richten zouden enkele deelnemende gemeenten niet meer per aantal inwo ners maar per oppervlakte van hun gebied willen gaan betalen. Burge meester C. Slabbekoorn, die zitting heeft in het bestuur van het Grevelin- Het muziekprogramma werd ge opend met de mars Team Work, geza menlijk met drumband o.l.v. kapel meester Bram Heyboer, waarna de drumband een staaltje van haar kun nen weggaf. Een applaus volgde na de uitvoering van het nummer Trein rithme, waarbij men zich op een spooi-wegemplacement waande met oude stoomlocomotieven. Onder leiding van dirigent P. H. J. Everwijn werd een aantal marsen en nummers uitgevoerd, waarbij vooral Wo die Wolga fliesst, een selectie Rus sische liederen en Sur-Boum een hoogtepunt vormden. Onder leiding van de tweede dirigent Jaap Knuist werd een vertolking van het Rule Brittannia neergezet. Al met al een voor elk wat wils programma, dat door de aanwezigen zeer werd ge waardeerd. Leerlingen Verduidelijkt met enige toelichting speelden de acht leerlingen een tien tal kleine stukken, met hier en daar wel eens een vlekje. Hopenlijk zullen zij in de toekomst Apollo als vol waardige muzikanten komen verster ken. Er was ook een jubileum te vie ren in de brassband en wel het feit, dat Johan Grootjans 40 jaar lid is van Apollo. Voorzitter Everwijn schetste in het kort de loopbaan in het korps. Veertig jaar geleden ben je begonnen als concert-tamboer, waarna je de trom na II jaar inruilde voor de bas, waar je nog steeds actief op speelt. Dat je een trouw lid bent, aldus de voorzitter, hoeft niet te worden ge zegd anders haal je het 40-jarig lid maatschap niet. Je was de man die de stoot heeft ge geven tot oprichting van onze drum band, waarvan je geruime tijd in structeur bent geweest. Veel tamboers heb je opgeleid. Ruim 30 jaar ben je bestuurslid en vervul je het ambt van secretaris. Gedurende deze tijd was je ook nog 16 jaar lid van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer te Zierikzee. Je vrouw was vroeger een vaste medespeelster in onze eigen toneelvereniging. Ever wijn bood haar een boeket bloemen aan. Vervolgens speldde hij de jubi laris de speld met een robijntje op, er de felicitaties van KNF en brassband bijvoegend. In de pauze was er een grote verloting om do kosten te dekken, waarna de toneelvereniging van de Roode Lelie de éénakter Een droom 169 of 691 voor het voetlicht bracht. Aan het slot van de avond sprak Hatzmann een algemeen dankwoord in het bijzonder tot de toneelvereni ging, welke dank hij met een bloeme tje gepaard liet gaan. Ook waren er dankwoorden voor Everwijn, Hey boer, Knuist. Struyk en Van der Meer voor hun inzet om deze avond te doen slagen. Met een gezellig bal met het Schelde Trio werd de feestavond be sloten. 430.000 gulden) werd gevormd, waar uit de onkosten nu kunnen worden betaald. Alle raadsfracties betreur den de noodzakelijke vernieuwing maar gingen aecoord omdat zij de vei ligheid van de haven het belangrijk ste vinden. Er werd 118.500 gulden be schikbaar gesteld voor de eerste fase, het vernieuwen van de gordingen van de vaste steiger en de dekdelen in de oude jachthaven, een werk waarmee nog voor de aanvang van het hoogsei zoen zal worden begonnen. Ook uit de onderhoudsreservcpot jachthaven komt het bedrag van 190.000 gulden waarmee, met instem ming van de hele raad, alle ligplaat sen in de havens van eleetrische lig plaatsaansluitingen zullen worden voorzien. ,,Het is een dure zaak, maar we hebben een moderne haven in een mooie streek. Die moeten we up to date houden om de concurren- genschap, legde de langdurige proce dure uit die tot de totstandkoming van de regeling leidde en verzekerde dat het eventueel veranderen van de verdeelsleutel momenteel niet aan de orde is omdat men met de regeling nu zo snel mogelijk wil starten. Omdat er per gemeente grote verschillen zijn tussen een bijdrage per m2 of per in woner, zal in de toekomst worden ge zocht naar een modes die daar tussen ligt zodat de bijdrage voor allen aan vaardbaar is, aldus Slabbekoorn. De verordening waarmee de finan ciële vergoedingen voor raads- en commissieleden wordt verlaagd, de vaststelling van de voorwaai'den waardoor van het rijk een bijdrage wordt verkregen in het buitengewoon onderhoud van veertien na-oorlogse woningen in Dreischor, het jaarlijks overzicht van behandelde aanvragen voor kwijtschelding of betalingsrege ling van gemeentelijke belastingen en de vijfde wijziging van de gemeen tebegroting 1986 werden met een ha- merklap bezegeld. Vervolg van pagina 1 wijze van het waterschap, die hij vol komen juist achtte. ,,Het waterschap heeft de afgelopen jaren moeten con stateren, dat de districtsbijeen komsten matig zijn bezocht. Tijdens deze vergaderingen hadden de boeren hun vragen kunnen stellen en hierop een mening kunnen geven. Ook de pers heeft uitvoerig bericht over de kosten van het zoetwater. Het komt bij mij daarom vreemd over, dat nu een enquête gepresenteerd wordt, waarin een overgrote meerderheid in eens tegen zoetwater is", aldus Klom- pe. Hij gaf desgevraagd wel toe, dat de hoofdingelanden het hun toe gestuurde rapport over het principe besluit nog niet openbaar mochten maken, zodat de letterlijke tekst pas op de waterschapsvergadering open baar werd. De RAK was met zijn motie echter meer dan duidelijk, zij het dat over het financiële plaatje geen uitspraak is gedaan ,,Ik weet zeker, dat de meesten in deze zaal niet weten wat de extra inkomsten door realisatie van de voorziening zijn. Dat is in fei te de discussie Als je alleen praat over de kosten, zonder dat je hierbij de meeropbrengsten betrekt, dan kun je geen beslissing nemen", aldus een spreker. En mede hierom willen de jonge boeren dit eerst bij zichzelf nagaan. Toch werd er ook nog een opmer king geplaatst, die enigzins vóór de enquête pleitte. ..Met de handteke ningenlijst van de RAK vóór zoetwa ter tijdens de vergadering van het waterschap op 20 november zijn ook niet alle leden benaderd". I)e ruim 10 aanwezige jonge agrariërs hopen, dat hun mening over de wenselijkheid van het zoete water ook naar buiten komt en doordringt in politiek Den Haag. ROTTERDAM De prijzen voor benzine en diesel gaan met ingang van dinsdag opnieuw omlaag Voor benzine geldt een verlaging mot twee cent, voor diesel een verlaging met vier cent. Dit komt gemiddeld neer op een literprijs van 161 cent voor su per, 156 cent voor normaal en 98,80 cent voor diesel aan de zelftank pomp. De literprijs voor LPG van 68,9 cent blijft vooralsnog onveran derd. Dit is maandagmiddag in Rol terdam bekend gemaakt, ZÜIDHORN De periode waarover werkloosheidsuitkeringen worden uitgekeerd, zou voor jongeren ver kort moeten worden en voor mensen hoven de 50 verlengd. Dat geeft jon geren een nog sterkere prikkel om werk aan te nemen, wat voor werk dat dan ook is. Dat zei minister J de Koning van Sociale Zaken maandag avond op een regionale bijeenkomst van het CDA in het Groningse Zuid- horn. ticpositie te behouden",aldus de mo tivatie van CDA-fractieleider R. J. van der Wekken. De Munnik (PvdA) pleitte ervoor om het werk te gunnen aan een bedrijf binnen de gemeente. Nog voor het eerste agendapunt aan de orde kwam, werd er al gestemd in de raad. Aanleiding was een ingekomen stuk, een motie waar in b en w van Deventer een sociaal- economische boycot van Zuid-Afrika aan de orde stellen. De meerderheid van het Brouwse college (met uitzon dering van wethouder Van Ast) stelde voor hieraan adhesie te betuigen. P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) was echter van mening dat deze zaak tot buitenlands beleid hoort en niet tot de competentie van gemeenteraden. Hij kreeg hierbij steun van de de CDA- en VVD- fractie en via een wij zigingsvoorstel, dat 6 stemmen kreeg, werd besloten het genoemde stuk voor kennisgeving aan te nemen in plaats van adhesie te betuigen. De vier tegenstemmen kwamen van de PvdA-leden die vonden dat het wel eens goed zou zijn als de hogere over heid hoort hoe de lagere overheden er over denken. Overigens waren zij het eens met wethouder Van Ast die zijn minderheidsstandpunt in het college toelichtte door te stellen dat in de we reld meerdere landen zijn waar de mensenrechten minstens zo erg wor den geschonden. ,,Maar nu wordt on ze mening gevraagd over dit land", al dus De Munnik. •<r> |prf" .1 BROUWERSHAVEN - De kleine rechtse partijen GPV, SGP en RPF zullen, evenals in 1982, ook nu weer samenwerken bij de komende ge meenteraadsverkiezingen in Brou wershaven. Lijsttrekker wordt op nieuw het huidige raadslid van de éénmansfractie de GPV-er P. van der Meide uit Brouwershaven. Als nummer twee op de .-combi neerde lijst staat de SGP-er H. van der Wekken uit Noordgouwe en als derde RPF-er Th. Braacx uit Drei schor. De lijst wordt verder gevormd door S. C. Kristalijn (Brouwersha ven), C. F. Kater (Noordgouwe), S. J. Bij de Vaate (Noordgouwe), M. J. van 't Hof (Brouwershaven), A. P. van As (Noordgouwe) en H. Voshol (Zonne maire). Vervolg van pagina 1 wordt, maar dat het alcoholgebruik schrikbarend is. „Als kinderen van 15 jaar zo'n 25 glazen bier achterover slaan, is dat veel te veel. Er worden inderdaad ook drugs gebruikt, maar niet meer dan elders". De moeilijkheden in De Pul ont stonden ongeveer een jaar geleden, volgens Silvius, toen een aantal be stuursleden opstapte en hun 'taak' werd overgenomen door 15- en 16- jarigen, waarna de problemen ont stonden omdat deze kinderen geen enkele greep hadden op het soosge- beuren. Zo kon het ook gebeuren dat er uitwassen werden genoteerd als vecht- en steekpartijen. Jongeren van Flakkee, Rotterdam en niet te vergeten de eigen Bruse jeugd, tuk op een vechtpartij, gingen ongecon troleerd bun gang. Silvius bevestigde eveneens dat de omwonenden ernstige hinder onder vinden van soosbezoekers, onder meer door het aanbrengen van ver nielingen en het (elke nacht) in wer king treden van de alarminstallatie, vandaar dat de politie met een onder zoek begon. Te laat De opperwachtmeester steekt niet onder stoelen of banken dat het ge meentebestuur naar zijn mening te laat heeft ingegrepen. Met het ge meentebestuur is hij van mening, dat dc overheid niet de verantwoording heeft voor het opvoeden van de jeugd: de ouders zijn daarvoor verantwoor delijk. maar doen niets. Gemeente bestuur en politie hebben intussen enkele gesprekken gehad met soosle- den en men kwam tot de conclusie dat het zo niet langer gaat. Onder meer bakker D. Spelt (met anderen) zou trachten orde op zaken te stellen, in ieder geval samen met jeugdwer ker Gabri dc Groot. Silvius vindt dat de soosleden niets meer te eisen heb ben, die tijd is voorbij. Een algehele sluiting van De Pul is volgens de poli tiewoordvoerder (nog) niet overwo gen. Geel belangstelling in Tonnenmagazijn Brouwershaven BROUWERSHAVEN - De jaarlijkse muziekuitvoering door brassband Apollo te Brouwershaven is uitgegroeid tot een succes. Een tot de laatste plaats bezette zaal van het Tonnenmagazijn was getuige van het optreden van de brassband, drumband en jeugdorkest, terwijl de toneelliefhebbers na de pauze aan hun trekken kwamen met de toneelafdeling van de Roode Lelie. De vice-voorzitter, J. Hatzmann verwelkomde de vele aanwezigen, in het bijzonder de burgemeester en wethouders en de afgevaardig den van de zusterverenigingen. Hij sprak de hoop uit dat het programma in de smaak zou vallen. Twee muzikanten verlieten het korps afgelopen jaar, maar versterking kwam er door toetreding van twee dames- en twee jeugdleden. Momenteel heeft Apol lo acht leerlingen, terwijl er voor de drumband een ledenstop bestaat. Laatstgenoemd korps behaalde vorig jaar op het concours o.l.v. tamboer-maitre Ben van der Meer een eerste prijs in de 3e divisie, een succes voor instructeur Cor Struyk. Muziekvereniging Apollo in opperste concentratie tijdens de jaarlijkse uitvoering in het Tonnenmagazijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4