streeknieuws Oude Bakkersschool wordt nu toch 'De Driehoek' genoemd Informatie-avond Christelijke Scholengemeenschap Zierikzee Schrijf avonden Amnesty in '85 bijna 1700 brieven opgeleverd Ergernis bij burgemeester, waardering bij CJV Prijsval olie Twintig jaar voor moord op vrouw 4 ZIERIKZEE - Met een vrolijke yell, waarin waardering- werd betoond voor het zojuist genomen besluit, verliet een grote club CJV-ers donderdagavond de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis. Zojuist hadden ze vernomen, dat de voltallige raad toch door de knieën ging nu voor de tweede maal werd voorgesteld de gerenoveerde oude Bakkersschool de naam 'De Driehoek' te geven. Minder waardering voor het optre den van de gemeenteraad toonde raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester, die het erg flauw zei te vinden, dat aan een dergelijke onbe nullige zaak zoveel woorden werden besteed. ,,De raad van Zierikzee heeft wel belangrijker zaken te doen", meende de voorzitter. In zijn toelichting vooraf meende hij, dat de wederom voorgestelde naam in de praktijk in elk geval wel gebruikt zal worden. Dat was hem tijdens de officiële opening van de oude Bakkersschool zonder meer reeds duidelijk geworden. Aanmerkingen VVD-fractievoorzitter J. J. Geleijn- se streek de voorzitter tegen de haren in met zijn aanmerkingen op het feit, dat voorafgaand aan het raads voorstel in november de streekarchi varis niet officieel om advies over een historische naam gevraagd zou zijn. Mij had geconstateerd, dat dat pas schriftelijk was gebeurd na de eerste afwijzing van liet voorstel door de raad. Geleijnse moest thans tot de slot som komen, dat ook nu er van diverse zijden was gezocht naar een passende meer historische benaming, er geen naam was uitgerold, waar zijn fractie van had gedroomd. Derhalve legde hij zich nu toch maar neer bij het voorstel van 'De Driehoek'. CDA-woordvoerder C. Legemaatc meende, dat juist in de tijd vooraf gaand aan de verkiezingen de leuzen 'van de partijen weer worden opge poetst. Het had hem echter wel ver baasd, dat zijn raadscollega's aan vankelijk het democratisch besluit van de gebruikers van het betreffen de gebouw in de wind hadden gesla gen. Legemaatc nam vervolgens de moeite ook nogeens duidelijk de symboliek achter die driehoek toe te lichten: Drie gebruikers; een drie hoek heeft drie zijden: één voor het li chamelijke aspect (het Rode Kruis), één voor het maatschappelijke aspect (CJV) en één voor het geestelijke as pect (Stichting Jeugd), Niet van harte Ook de RU-fractie ging thans ak koord met 'De Driehoek' al liet frac tievoorzitter W. F. Sprengelmeijer weten, dat het niet van harte ging. Hij bleef het een flauwe naam vinden voor zo'n waardig gebouw. Nadat de voltallige raad ten slotte met het raadsvoorstel akkoord was gegaan, maakte wethouder P. de Rij ke van de gelegenheid gebruik uiting te geven aan zijn persoonlijke erger nis over die eerste afwijzing van 'De Driehoek'. Dit alles ging de raads voorzitter echter veel te ver en hij maakte abrupt een einde aan deze vertoning. Twee meisjes tonen de kmist van het bolus bakken; zij het dat ze tijdens het maken van de foto nog in het 'draai- en kneedstadium' verkeerden. ZIERIKZEE - „De periode die uw kind op school door brengt, is een heel belangrijke in zijn of haar ontwikke ling en de schoolperiode bepaalt voor een belangrijk deel de latere plaats in de maatschappij. Voor een groot aantal mensen dient de school niet alleen een taak te ver vullen in het doorgeven en aanleren van kennis en vaar digheden, maar heeft ze een belangrijker taak: de blijde boodschap voor de mens, dat de dood niet het definitieve einde hoeft te betekenen. Als christelijke school willen wij ons ook vooral inzetten om dat geheim door te ge- Met deze woorden verwelkomde de directeur van de Christelijke Scholengemeenschap, A. van Drie, ouders, bestuursleden, leden van de Medezeggenschapsraad en collega's op de jaarlijkse voorlichtingsavond voor ouders van kinderen, die dit jaar de basisschool verlaten. Vervolgens ging hij dieper in op een aantal factoren, die bij de keuze van en school een rol spelen. Ouders die. een school moeten kiezen, zullen een school kiezen waar hun kind het beste resultaat behaalt. Van belang is hierbij dat een kind gelukkig is in zo'n schoolperiode en in zijn gevoel van eigenwaarde om zö goede cijfers te behalen. Uit een onderzoek is ge bleken dan van de 100 kinderen onge veer 15 in de vierde klas van het lbo/mavo/havo/vwo komen zonder te blijven zitten. Factoren die een opti maal functioneren van de leerling kunnen bevorderen zijn intelligentie van de leerling, het geheugen, de be reidheid te studeren, de concentratie. Ook huiselijke omstandigheden zijn van invloed op het kind. En dan is er de school. Van Drie wees erop dat juist aandacht voor de persoon van de leerling, dus niet al leen zijn cijfers, gunstig uitwerkt. Vandaar het mentoraat op deze school, waarbij leerlingen door do centen begeleid worden in de ver- WASHINGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft beslo ten de beslissing van de Internationa le Handelscommissie (ITC) in het con flict tussen AKZO en Dupont intact te laten, zo heeft een Amerikaanse re geringsfunctionaris in Washington meegedeeld. Daarmee heeft de presi dent AKZO in het ongelijk gesteld. WENEN - Dc sterke daling van de olieprijzen op dc wereldmarkt is van voorbijgaande aard. De prijsdaling is ccn gevolg van speculatie door handelaren en makelaars, zo heeft Ali Attiga, secretarisgeneraal van de OA PEG (organisatie van Arabi sche olie exporterende landen), laten weten. schillende klassen; vandar ook de in schakeling van de Christelijke Stichting voor School- en Beroeps keuze die samen met de schoolde- kaan de leerling voorbereidt op een verdere opleiding of beroep; vandaar ook de grote aandacht voor het wel zijn" van de leerling op school, het geen ook gunstig uitwerkt naar huis. Systeem Na deze inleiding kreeg de school- dekaan Renden het woord. Hij vertel de dat de leerling na de basisschool ook algemeen onderwijs ontvangt. Do leerling staat nog maar aan het begin van de ladder en zal na lbo, ma vo, havo of vwo nog een beroepsoplei ding moeten volgen. „Onderwijs op onze school is feitelijk geen eindon derwijs". Hierna gaf hij aan welke doorstromingsmogelijkhoden er zijn voor leerlingen met oen mavo- of lbo- diploma. Dc brugklascoördinator mevrouw Van Sluys legde uit hoe leerlingen aangemeld kunnen worden. Duide lijk werd gemaakt wat de mentor voor een brugklasleerling kan bete kenen en hoe door het werken met heterogene brugklassen dc moeilijke keuze: mavo, lhno of kantoor/ver kooppraktijk nog een jaar uitgesteld wordt. Via gesprekken met ouders èn leerlingen kan tot een verantwoorde keuze gekomen worden. Alle brug klassen hebben eenzelfde lcsscnta- hel, waarin ondermeer de nieuwe vakken Frans, Algemene Technieken en studieles voorkomen. Na een vra genronde presenteerden meisjes van de 4c klas lhno, afdeling textiele werkvormen hun zelfgemaakte kle ding. Het uit de praktijk gegrepen klankbeeld over do kantoor/verkoop afdeling aan deze school na de pauze liet duidelijk zien hoe de opleiding in elkaar zit en wat voor ervaringen leerlingen opdoen op hun stage adres: 10 dagen kantoor, 10 dagen winkel. Al eerder werden op twee midda gen de leerlingen uit de hoogste groep van de basisschool van heel het eiland begroet. Hun werd een pro gramma aangeboden, waarin, vooral „nieuwe" vakken centraal stonden. Zo stonden de vakken Studielessen, Frans en Huishoudkunde die midda gen op hun programma. Door hetoplossen van een rebus leerden ze welke vormen van voortge zet onderwijs in Nederland bestaan. Ook werd ingegaan op het doel van dc studielessen en het maken van huiswerk. De lerares Frans wist in korte tijd leerlingen enthousiast te maken voor de Franse taal. Met steun van leerlingen van de lhno-afdeling en enkele ervaren leer krachten lukte het in de keuken een Zeeuwse bolus te bakken. Al met al oriëntatiedagen, waarin leerlingen op speelse wijze kennis konden ma ken met het vervolgonderwijs aan de Christelijke Scholengemeenschap. In totaal hebben ongeveer 120 leerlingen van de basisscholen aan deze voor lichtingsmiddagen deelgenomen. ZIERIKZEE Tuinbouw De Vereniging Oudleerlingen Tuin- bouwwintercursussen Zierikzee ver gadert dinsdag 4 februari in het Huis van Nassau te Zierikzee. C. Geense, assistent rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst in Goes en met ingang van 1 februari de nieuwe 'fieldman' van de Centrale Tuinbouwveiling Zeeland is. Aan de hand van een dia serie vertelt Geense over de mogelijk heden van de teelt van kleinfruit in deze regio. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Helpt Elkander De Vissersvereniging Helpt Elkan der in Zierikzee vergadert vrijdag 28 februari in het Huis van Nassau om 14.00 uur. Op de agenda staat onder meer de verslagen van de secretaris en de penningmeester, een bestuurs verkiezing, een overzicht van de aan voer en verzending en een inleiding over het kweken van mosselen op het Duitse wad door drs. H. Harsma van het LEI. Tegen lantaarnpaal In gedachten verzonken reed zater dagochtend vroeg (03.00 uur) L. H. M. uit Zierikzee over het Havenpjeiiï. Daarbij lette hij niet' 'voldoende op hetgeen leidde tot een aanrijding met een lantaarnpaal. De schade was aan zienlijk aan de linkerzijde van de auto. M. werd niet gewond. Jaarvergadering De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Schouwen heeft haar jaarvergadering in het Huis van Nassau te Zierikzee gehou den. Presidente T. Roos-Bijl kon 57 leden verwelkomen en vertelde in haar openingswoord iets over de structuur van de bond. Na enkele me dedelingen was het woord aan de se cretaresse M. C. Roskam-van Dongen voor het lezen van de notulen van de jaarvergadering van 1985 en het jaar verslag. Hierna volgde het financieel verslag door de penningmeesteresse E. v.d. Sande-Tilroe. De -kascommis- sie bracht verslag uit waarna aan de penningmeesteresse décharge kon worden verleend. Het volgende punt op de agenda was bestuursverkie zing. Er was één vacature in het be stuur. Daar zich niemand als tegen- kandidate had gemeld werd N. Boers-Dirks met algemene stemmen gekozen. Aftredend en niet herkies baar waren de presidente Roos-Bijl en de secretaresse Roskam-van Don gen. Mevrouw Roos bedankte de se cretaresse voor het vele werk en haar inzet voor de afdeling. De vice- presidentc, B. v.d. Linde-Florusse be dankte mevrouw Roos voor haar lei ding gedurende do afgelopen 6 jaar. Beide dames ontvingen uit handen van mevrouw v.d. Sande een attentie. Daarna was het woord weer aan me vrouw Roos die de voorzittershamer overhandigde aan B. v.d. Linde- Florusse, die de functie van presiden te overneemt. Na de pauze werd de middag in ont spannen sfeer besloten met enkele spelopdrachten. Hierna werd de bij eenkomst door de presidente geslo ten. De volgende bijeenkomst wordt ge houden op dinsdag 18 februari a.s. De heer Donker van het KNMI Zierikzee komt vertellen over het weer en alles wat daarmee samenhangt. Zoetwater De kringen Schouwen- Duiveland van de CBTB en de ZLM houden woensdag 5 februari een bijeenkomst in het Huis van Nassau te Zierikzee over het zoetwatervraagstuk. De bij eenkomst, die om 13.30 uur begint, wordt bijgewoond door de sprekers M. J. Steur (Waterschap Schouwen- Duiveland) en ir. W. L. A. C. Tacken (directeur Lavo). Na de twee inleidin gen is er gelegenheid tot discussie. Geslipt door gladheid Het na een hevige hagelbui glad ge worden wegdek van de Weg naar de Val speelde J. R. J. uit Middelburg za terdag parten. Hij raakte in een slip net na de bocht, dook het dijktalud af waarbij de auto over de kop sloeg. Zware schade aan de auto was het ge volg van de glijpartij, J. kwam met de schrik vrij. BURGH-HAAMSTEDE NCV B-nieuws De leden van de NCVB, afd. Burgh- Haamstede, gaan op woensdag 5 fe bruari een bezoek brengen aan de grote, vernieuwde meubelhandel Paauwe te Zonnemaire. Vertrek: 9.30 uur vanaf de Geref. kerk, Platbos- laan te Haamstede. Wie mee wil wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij me vrouw Koster, tel. 01115-1308. De NCVB, afd. Burgh-Haamstede wil in februari starten met een cursus Vrouw aan 't woord - Vrouw en ge loof. De cursus kan alleen doorgang vinden bij voldoende deelname, d.w.z. minimaal 10, maximaal 15 vrouwen. Ook niet-NCVB-leden zijn hartelijk welkom. Cursusleidster is mevrouw R. F. Klatter-v. d. Molen, die hiertoe ge traind is in Kerk en wereld te Drie bergen. Belangstellenden kunnen in lichtingen verkrijgen c.q. zich opgeven bij mevrouw Klatter, tel. 01115-3249. Graag zo spoedig moge lijk. Geplande cursusdata: <11,- 18, 25 fe bruari en 4, 11 en evt. 25 maart, tel kens 's morgens van 9.45-12.00 uur. Bijeenkomst van de afd. Burgh- Haamstede 'Van de NCVB op dinsdag 18 februari 1986, aanyang 19.45 uur in- de zaai'bij'de Gêref. kerk. Spreker: dr. J. L. Flach, huisarts te Renesse. Onderwerp: euthanasie. RENESSE Ruit ingetrapt Een nog onbekend groepje jongelui heeft in de nacht van zaterdag op zon dag de ruit van de toegangsdeur van het Postkantoor aan de Zeeanemoon- weg ingetrapt. De politie stelt een on derzoek in. SCHARENDIJKE Benoeming J. Pekaar, chef algemene zaken van de gemeente Middenschouwen, is per 15 april benoemd tot waarnemend se cretaris, eerste ambtenaar der secre tarie, van de gemeente 's-Gravenmoer (Noord-Brabant). De hierdoor te ont stane vacature in Middenschouwen wordt ingevuld door L. J. Dorst, die al werkzaam is op algemene zaken. DREISCHOR Gestolen auto gevonden De politie trof op de Zuiddijk tus- Ook dit jaar weer volop activiteiten van afdeling BURGH-HAAMSTEDE - Ook in 1986 gaat de Ara- nestygroep Schouwen-Duiveland door met het maande lijks organiseren van schrijfavonden. In 1985 hebben ve le mensen van de gelegenheid gebruik gemaakt om brieven aan regeringen te schrijven voor de vrijlating van gewetensgevangenen. Ruim 450 mensen schreven bij na 1700 brieven in 1985. Verder werden vele voorbedruk te kaarten verstuurd en handtekeningen geplaatst onder petities. In 1985 is in Scharendijke ook gestart met het houden van schrijfavonden. Deels daardoor zijn er in 1985 ruim 350 brieven meer verstuurd dan het jaar daar voor. Soms komt er antwoord van een re gering of, zoals in het geval van Pa- nayiotis Spetsiotis uit Cyprus, waar voor in november 1985 brieven verstuurd zijn, bereikt Amnesty het bericht dat ccn gevangene vrijgelaten is. Reden te meer om door te gaan mot schrijven. De eerste schrijfavon den in 1986 worden gehouden op 27. 28 en 29 januari. In Burgh-Haamste de in de recreatiezaal van de Ger. Kerk, in Brouwershaven in de Ger. kerk aan het Bostonplein en in Zie rikzee in dc Prinses Julianaschool aan hel Jannewekken op maandag avond 27 januari. Op dinsdag 28 ja nuari in Scharendijke in dc consisto riekamer van de Ger. kerk en tenslotte op woensdag 29 januari in de leeszaal van de bibliotheek in Bruinisse. Taal In al deze plaatsen kunnen belang stellenden vanaf 19.00 uur terecht. Er zijn deze maand in de juist taal op gestelde voorbeeldbrieven aanwezig voor Xu VVenli in de Volksrepubliek China, Beshir Essid in Tunesië en Mbulelo Goniwe in Zuid-Afrika. Xu Wenli was redacteur van een vooraanstaand niet-officieel tijd schrift in Beijing. Hij werd in juni 1982 tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld in verband met zijn publica ties en contacten met andere redac^ teuren van niet-officiële bladen. Hij wordt nu al meer dan 3 jaar in eenza me opsluiting gehouden in een cel van circa 5 m2. Beshir Essid is een 42-jarige advo caat in Tunesië die gevangen zit we gens zijn kritiek op het optreden van de regering bij de vocdsclrcllen in 1984. Hij schreef hier twee comminu- qués over, welke als enige ..be wijsmateriaal" tegen hem dienden. Amnesty heeft exemplaren van deze communiqués en heeft hierin geen enkele aanwijzing kunnen vinden van het gebruikmaken van of pleiten voor geweld. Dc derde voorbeeldbrief is voor Mbulelo Goniwe in Zuid-Afrika. Hij was een vooraanstaand lid van de Cradock Youth Association cn dc Cradock Residents' Association, zwarte sociale organisaties. Hij wordt gevangen gehouden ingevolge dc bepalingen van de noodtoestand zoals die sinds 20 juli 1985 om grote delen van Zuid-Afrika van kracht zijn. Amnesty International vreest dat Mbulelo Goniwe tijdens zijn ge vangenschap gemarteld is. sen Dreischor en Schuddebeurs een auto met aanhangwagen aan, die ken nelijk was achtergelaten. Onderzoek leerde dat het hier om een gestolen auto ging, die op 22 januari in Wilnis was gestolen. De Technische Recher che heeft de auto op mogelijke sporen onderzocht. NOORDGOUWE Kruis De Kruisvereniging Schouwen- Duiveland, afdeling Noordgouwe en Schuddebeurs houdt dinsdag 4 fe bruari in de kantine van camping de Stern een informatieve avond over al ternatieve geneeswijzen. J. de Ridder, natuurtherapeut, vertelt over zijn er varingen aan de hand van een diase rie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. BRUINISSE Bushokje vernield Het ZWN-bushokje aan de Parallel weg werd zaterdag vernield: de stut tende tussenmuur werd door onbe kenden weggehaald. Daardoor ont stond gevaar voor het hele bushokje, met name het dak, door de sterke storm. De politie heeft gemeentewer ken gewaarschuwd voor tijdelijke re paratie. Radio gestolen De Westduitser H. W. uit Wupper- tal, meldde in het weekeinde een diefstal via inbraak uit zijn auto die geparkeerd stond op het parkeerter rein van Aquadelta. De gloednieuwe en dure autoradio verdween, ter waarde van DM 1400.—. Kruiswerk De dienst jeugdgezondheidszorg van de Provinciale Vereniging het Zeeuwse Kruis en de regionale kruis verenigingen in Zeeland starten dit jaar in samenwerking met de Stich ting Consument en Veiligheid een ac tie voor de kinderveiligheid. Aanlei ding is het hoge ongevallencijfer onder kinderen tot vijf jaar. Per jaar overlijden 170 kinderen en door een ongeval in en rond het huis moeten 60.000 jeugdigen in het ziekenhuis be handeld worden. De actie voor de vei ligheid resulteert onder meer in het gratis verstrekken van informatie- kaarten aan de ouders. Wie informa tie wil over de actie, kan bellen met 01100-15892. Getuigschriften Gedeputeerde mr. J. P Boersma reikt dinsdag 28 januari in hotel Ter minus te Goes de getuigschriften cur sus depothouders klein-chemisch af val uit. Aan de cursus hebben deelnemers meegedaan uit zeventien gemeenten, de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland en de firma Martens in 's-Heerenhoek. De uitrei king, begint om 09.30 uur en van de Reinigingsdienst gaan de volgende personen naar Goes: J. Landman, M. van der Wekken, M. van Dijke, J. van Dongen, S. Capelle en J. Sto- ten. KAPELLE Studiedag De CBTB en de agrarische commis sie CBTB/CPB en CPJ houden don derdag 6 februari een studiedag over het gewenst toekomstig beleid in de Vroone te Kapelle. Tijdens de bijeen komst, die om 10.00 uur begint spre ken E. C. de Hullu-de Nood, voorrit- ser agrarische commissie CPB/ CBTB, E. Tolsma-Renkema. lid pro vinciale agrarische commissie Noord-Holland en lid COPA, M. J. van de Heuvel, bestuurslid CBTB West-Nederland, A. Stokkers, alge meen secretaris van de NCBTB en P. Mol, lid van de provinciale agrari sche werkgroep. W. J. Sanderse, vice-' voorzitter van de CBTB West-Neder land, leidt voor de spreekbeurt van Mol een open discussie over het the ma. HOEVELAKEN Benoemd Door de generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk is in haar vergadering van afgelopen zaterdag mr. J. Haek uit Hoevelaken benoemd tot algemeen secretaris. Haek, gebo ren in Bruinisse, is enkele weken ge leden gepromoveerd tot meester in de rechten en is inspecteur der belastin gen in Hoevelaken. Haek is vieren veertig jaar. Hij volgt dr. A. de Kuy- per op. die in augustus van het vorige jaar afstand deed van zijn functie. MIDDELBURG - Dc rechtbank in Middelburg heeft de 34-jarige in Ter- neuzen woonachtige Duitser H. D. B. vrijdag conform de eis veroordeeld tol twintig jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De man heeft op 30 september vorig jaar een jonge vrouw uil Tbrneuzcn op beestachtige wijze in haar slaap kamer afgeslacht. Dc man die het slachtoffer oppervlakkig kende, heeft wel bekend dat hij de vrouw vermoord heeft, maar niet de reden waarom. Hij heeft ook niet mee wil len werken aan een psychiatrisch on derzoek. De .officier van justitie zei veertien dagen geleden tijdens de be handeling van de zaak. dat de man als volledig toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd cn dat daar om een kans op herhaling niet uitge sloten is. De rechter was deze mening ook toegedaan en heeft de man con form de eis tot twintig jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf veroor deeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4