Borssele, Eems en Maasvlakte geschikt voor kerncentrale agenda installatiebedrijf WATERSTANDEN Steun van provincie bij realisering riolering Zeeuwse sleepbootoorlog moet afgelopen zijn DfEURLOOlJM Verkeersdode in Middelburg Zeeuwse veren zetten minder mensen over Wéinig tegenstand verwacht van Zeeland DEN HAAG - Het kabinet heeft drie locaties definitief geschikt verklaard voor het vestigen van een kerncentra le. Dat zijn de locaties Borssele, Eems in de provincie Groningen en de Maasvlakte bij Rotterdaih. De locatie Ketelmeer is definitief afgevallen. Over de eventuele ge schiktheid van de locaties Moerdijk en Noordoostpolder bestaan nog vragen. Daarom zullen er nadere studies verricht moeten worden die in maart volgend jaar moe ten zijn afgerond. Dat heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. Het besluit dat het kabinet heeft genomen wordt een onderdeel van de Planologische Kern Beslissing, waar in de locaties voor kerncentrales wor den vastgesteld. Minister Van Aar denne zei te hopen dat de Tweede Kamer zich spoedig over deze nieuwe fase van de PKB zal buigen. Daarna is het de taak van de elektrici teitsmaatschappijen om met voor stellen te komen voor kerncentrales. Daar zouden wat betreft Van Aarden ne ook al voorstellen bij kunnen zijn voor Moerdijk en de Noordoostpol der, maar plannen in die richting kunnen pas geëffectueerd worden als de nadere studies een positief resul taat hebben opgeleverd. Definitief 1988 Van Aardenne gaat er overigens van uit dat definitieve vergunningen voor het bouwen van kerncentrales pas eind 1988 kunnen worden afgegeven. Het is de bedoeling dat de nieuwe kerncentrales in 1995 in gebruik kun nen worden genomen. Van Aardenne zei dat bezwaren wat betreft de bevol kingsconcentratie op de Maasvlakte in veel mindere mate een rol spelen dan bij de Moerdijk, omdat er in de directe omgeving van de Maasvlakte veel minder mensen wonen. Als de studies naar de locaties Vervolg van pagina 1 den samen met hoofdingeland A. J. Padmos hebben gesteld bij het tot stand komen van het principe besluit voor zoetwater. Voornoemde hoofdingeland was aanwezig, zij het in zijn functie als wethouder van de gemeente Westerschouwen. Namens de gemeenteraad en de be volking (de burgers hebben in ver- Moerdijk en Noordoostpolder vol gend jaar een positief resultaat ople veren zal de aanwijzing van deze twee plaatsen voor kernenergiè ook weer aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Bij de Noordoostpolder heeft het kabinet in de beschouwin gen laten meewegen dat bij het ern stigste geval op grond van de nu be schikbare gegevens het IJsselmeer- water bij een ongeluk in een centrale zodanig besmet kan worden dat het water ongeveer twee jaar lang niet geschikt is voor de bereiding van drinkwater. Weinig tegenstand In Zeeland zal de komst van een nieuwe kerncentrale niet veel tegen stand ondervinden. De Zeeuwse waarnemend Commissaris van de Koningin mr. J. P. Boersma heeft dit in een reactie op het kabinetsbesluit gezegd. Hij wees er op dat de provin cie Zeeland zelfs heeft geopteerd voor zo'n kerncentrale. Politiek en be stuurlijk gezien wordt ze hier dus ook niets in de weg gelegd. Het pro vinciaal bestuur heeft al laten weten loyaal mee te zullen werken aan de uitvoering van besluiten over kern energie. De staten van Zeeland heb ben zich voor de komst van een nieu we kerncentrale uitgesproken, aldus Boersma. houding tot andere gemeenten véél bijgedragen in de kosten - red) sprak raadsnestor dr. H. J. van Zuijlen een dankwoord uit. „Wij leven van de re creatie en voor zo'n gemeente is het van wezenlijk belang, dat er een goe de riolering is". De gemeente Wester schouwen is door haar actieve beleid niet alleen een goede riolering rijker, maar ook een fonteintje voor het ge meentehuis, dat zij van een zakelijke klant gekregen heeft. Veel mensen in de provincie Zee land zullen gelukkig zijn met dit be sluit, anderen uit de linkse hoek zul len ernstig verontrust zijn, Boersma zelf is met zijn mede PvdA-gs- collegelid \V. Don tegenstanders van de uitbreiding van kernenergie. Wij zijn tegen uit milieu-overwegingen en het feit dat er geen oplossing is voor het kernafval. Maar links vormt in de provincie Zeeland een kleine minderheid, aldus Boersma. Dc Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft bij monde van coördinator drs. J. dc Vries nogal gelaten gereageerd op het regeringsstandpunt met be trekking tot kerncentrales. „Het was te verwachten dat Borssele gekozen zou worden als vestigingsplaats. Het is de logische fout op de beslissing om door te gaan met kernenergie", al dus De Vries. Logische beslissing „Binnen die fout is Borssele na tuurlijk een logische beslissing als men uitgaat van het voorhanden zijn de koelwater van de Westerschelde, de bevolkingsdichtheid en niet van de recreatieve en industriële bezet ting en andere factoren. Wellicht zal een nieuwe regering met de PvdA er- ip een dam kunnen opwerpen tegen deze ontwikkeling", aldus De Vries. „Voor ons is deze zaak nog niet verlo ren". De milieu-organisaties zijn dan ook bereid om een duidelijk stemad vies uit te brengen aan hun leden, zo zei de coördinator van de Zeeuwse milieufederatie, waarbij alle Zeeuw se milieu-organisaties in Zeeland zijn aangesloten. Bestrijden De gemeente Rotterdam zal de -bouw van een kerncentrale op de Maasvlakte met alle middelen die haar ten dienste staan bestrijden, zo heeft wethouder H. van der Pols (be- Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 6255 De politierechter behandelde don derdag vier zaken waarbij bemannin gen van concurrerende sleepboten el kaar te lijf waren gegaan. Als belangrijkste oorzaak van de steeds opnieuw oplaaiende gevechten noem de de rechter de enorme concurrentie en het veel te grote aantal sleepboten dat elkaar het werk op de Ooster- en Westerschelde betwist. Men gunt el kaar over en weer het licht in de ogen niet, zei politierechter G. Nomes. Bij bergings- en sleepbootklussen staan grote financiële belangen op het spel. Als hier geen onderlinge re geling wordt opgesteld, dan vrees ik dat er nog doden of gewonden gaan vallen, aldus Nomes. „Vooral omdat dit soort oorlogssituaties zich bijna altijd in het donker en vaak bij zeer slecht weer afspeelt", zei de rechter. Ook de officier was die mening toe gedaan. ,,We pakken je wel" Donderdagmiddag zaten twee Zeeuwse sleepbootkapiteins in dc be klaagdenbank. Ze lieten hun direc teur het woord voeren. Deze liet ech ter weten dat al die bedreigingen en harde taal niet zo heel veel voorstel den. „Als wij door do marifoon tegen onze concurrent roepen „We pakken je wel", dan bedoelen we helemaal niet dat we handtastelijk worden. Het heeft zelfs niets met vechten te maken Wanneer je over de radio hoort roepen: „Ik vaar je voor je don der" dan hoopt iedereen dat het niet gebeurt, en meestal beperkt de scha de zich dan ook tot een deuk", zo leg de directeur W. Mange van het sleep en bergingsbedrijf van Den Akker de rechter uit. BRUSSEL - De Belgische minister raad heeft een wetsontwerp van de li berale minister van Justitie, Jean Gol, goedgekeurd dat het afluisteren van telefoongesprekken door de poli tie mogelijk maakt België was het enige land in Europa dat het telefoon geheim nog volledig erkende. drijven) gezegd in reactie op het kabi netsbesluit. Hij ziet die procudures met vertrouwen tegemoet, omdat Rotterdam publiek- en privaatrechte lijk eigenaar is van de Maasvlakte. Na de planologische aanwijzing zou de staat een onteigeningsprocedure tegen de gemeente moeten beginnen om de grond waarop de centrale moet worden gebouwd in handen te krij gen. „Dat zijn procedures die jaren in beslag zullen nemen", aldus Van der Pols. Hij wijst erop dat Rotterdam dit standpunt de afgelopen jaren her haaldelijk onder de aandacht van de regering heeft gebracht. De wethou der vraagt zich dan ook af of er wel een bedrijf bereid kan worden gevon den om een kerncentrale op de Maas vlakte te gaan bouwen. Ongeschikt De Stichting Natuur en Milieu heeft het kabinetsbesluit afgewezen en heeft de drie genoemde opties, de Maasvlakte, de Eemshaven en Bors sele ongeschikt genoemd. Dit besluit houdt geen rekening met de kwetsbaarheid van het Wad dengebied en de concentratie van mensen en bedrijven op en rond de Maasvlakte. Ook Borssele acht Na tuur en Milieu ongeschikt. Het onge valsrisico van de bestaande kerncen trales is, mede gezien de evacuatieproblematiek, reeds dusda nig groot dat er geen tweede kerncen trale bij kan. De stichting vindt het voorts onbe grijpelijk dat Moerdijk en de Noord oostpolder niet definitief zijn afge voerd. Het huidige besluit opent de mogelijkheid dat met name voor Moerdijk toch op korte termijn een vergunningsprocedure wordt ge start. De stichting vraagt zich boven dien af wat het nut van een kerncen trale is nu de olie- en gasprijzen aan het dalen zijn. MIDDELBURG - De 48-jarige M. de Lange uit Middelburg is zaterdag morgen door een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man is volgens de politie ver moedelijk met te hoge snelheid met zijn auto uit de bocht gevlogen en in een sloot terechtgekomen. De beman ning van een surveillanceauto van de Middelburgse gemeentepolitie trof het slachtoffer enkele uren later le venloos aan in zijn auto. Ook de advocaat van de twee kapi teins, mr. B. Blusse van Oud Alblas, vond dat de rechter niet te zwaar moest tillen aan de bedreigingen, de vechtpartijen en de deuken die tij dens of na het uitvoeren van klussen optreden. Hij vroeg de rechter toch vooral re kening te houden met de stress-situa tie waaronder dit soort mensen moet werken en met het feit dat het opleg gen van voorwaardelijke gevange nisstraffen deze mensen het werken bijna onmogelijk maakt. „Een te genstander zet zo'n man met india nenverhalen binnen de kortste keren klem", aldus mr. Blusse. MIDDELBURG - De Provinciale Zeeuwse veerdiensten over de Westerschelde hebben vorig jaar aan zienlijk minder auto's en passagiers overgezet dan in 1984. Dat blijkt uit het vervoersovcrzicht van de Provin ciale Zeeuwse Stoomboot Diensten. Grote boosdoener was het veer Vlissingen-Breskcns, dat in verband met aanpassingswerkzaamheden aan de aanleginrichtingcn te maken had met lange wachttijden. Er werden vorig jaar in totaal met dc beide veren Kruiningen- Pcrkpolder en Vlissingcn-Breskens 3.501.103 auto's en 7.042.704 passa giers overgezet. De terugloop op het veer Vlissingen-Brcskens was vorig jaar 357.929 passagiers en 237.997 auto's ten opzichte van het jaar er voor. Een deel van dit verlies werd ge compenseerd door het veer Kruiningen-Perkpolder. De proble men met de Zeeuwse veren, zullen naar alle waarschijnlijkheid begin maart tot het verleden behoren. Dan wordt op het traject Vlissingen- Breskens een nieuwe dubbeldeks veerboot in gebruik genomen. Iedere dinsdag Zicrikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Tevens bureau voor rechtshulp. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes van 13.30-16.30 uur. Gymzaal Manhuisstraat. Repetities Oratoriumvereniging Zicrikzee. 20.00-22.00 uur. Borrendamme. Volksdansen voor ou deren. 10.30-11.30 uur. Haamstede Dorpshuis De Schutse. Jazzgym. 9.15 tot 11.15 uur. Duinoord. Volksdansen voor oude ren. 14.00-15.00 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgymnastiek. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemairc Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00- 22.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw Oosterhof. Meer bewegen voor ouderen. 14.00-15.00 uur. Bruinisse Strip-O-Theek. 18.30-19.30 uur. Oude Raadhuis. Teken en schilder club „De Tekenaars". 19.00-21.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Clubhuis de Lichtboei. Huiskamer voor de buurt. 09.00-21.00 uur. Raamstraat. Klassiek ballet. 13.00- 16.00 uur. UVV-gebouw. Seniorensoos voor da mes en heren van 13.30-16.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities. Herv. Chr. gemengd koor. 19.30-21.30 uur. LTS. Sport voor minder-validen. 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio. Nieuwsmagazine. 20.15-21.45 uur. Burgh-Haamstede Rusthuis Duinoord. Bejaardensoos om 14.30 uur. Haamstede Dorpshuis. De Schutse. Jazzgym. 19.30 tot 20.45 uur. Scharendijke Gymzaal. Gym voor dames van 14.00 tot 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.15 tot 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Dameskoor. 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30- 19.30 uur. Ons Dorpshuis. Volksdansen voor ou deren. 10.00-11.00 uur. Dorpshuis. Bejaardensoos. 14.30 uur. Bruinisse Bibliotheek. 14.00-15.30 en 19.00-20.15 uur. Elke maandag en woensdag Zierikzee Onderdak. Zaalvoetbalkompetitie. 19.00 tot 23.00 uur. Iedere maandag en donderdag Zierikzee Seniorensoos voor heren in UVV- gebouw van 13.30-16.30 uur. Zaterdag, elke veertien dagen Kerkwerve Pniëlkerk. Bijbelschoolactiviteiten vanaf 14 september, 09.30-11.30 uur. 11 januari tot en met 1 februari Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie oud en zelfgemaakt speelgoed, maandag tot en met zaterdag 13.30-16.30 uur, vrij dagavond 19.00-21.00 uur. Dinsdag 28 januari Zierikzee Concertzaal. Rabobank reisburo's Griekenland-informatie-avond. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Vergadering commis sie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Scharendijke Consistoriekamer Geref. kerk. Schrijfavond Amnesty International. 19.00 uur. De Putmeet. Ledenvergadering Indu striebond- en voedingsbond CNV. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Bijeenkomst over bedrijfshygiëne en spuittcchniek. 13.30 uur. Tonnenmagazijn. Vergadering stuur groep Brouwershaven 700 jaar. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebuw. Lezing ds. J. J Poort. 19.45 uur. Bruinisse In 't Opper. Bijeenkomst Helpt El kander. 19.30 uur. Goes Terminus. Uitreiking getuigschriften depothouders. 09.30 uur. Verpleeghuis Ter Valcke. Bijeen komst vereniging Psoriasis. 20.00 uur. Woensdag 29 januari Zierikzee Zeeuwse Dag- en Avondscholenge meenschap. Manhuisstraat. Informa tie-ochtend Opstapcursus. 9.30-110C uur. Scharendijke Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselclub voor kin deren van 6 tot 12 jaar. 13.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Jaarvergadering NBvP. 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 uur. Donderdag 30 januari Zierikzee Paternoster-gebouw. ANBO-bijeen- komst m.m.v. notaris Klaassen uit Zierikzee. 14.00 uur. Graanbeurs. Algemene ledenverga dering ZLM-kring Schouwen-Duive- land, 16.30 uur: huishoudelijk deel, 19.30 uur: inleiding ir. Luteyn. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Voorlichting rolemmers. 20.00 uur. Goes Zeelandhallen. Symposium SKOA. 10.30 uur. Villa voor Weduwen en Weduwnaars over magnetisme. 20.00 uur. Vrijdag 31 januari Burgh-Haamstede De Schutse. Uitvoering Witte van Haemstede. 19.30 uur. Hotel Bom. Inschrijving Strao. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familie-avond CBTB/CPJ/CPB. 20.00 uur. (Vooraf gaand gezamenlijke koffiemaaltijd, 18,00 uur.) Oosterland Dorpshuis. Jaarvergadering voor le den van de oranjevereniging. 20.00 uur. Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling en symposium Menno Simons. 13.30 uur. Zaterdag 1 februari Zierikzee Zeeuwse Muziekschool. Ingebruikna me pijporgel, gevolgd door „Open Huis". 14.15 uur. Clublokaal Gevleugelde Vrienden. Klaverjassen en sjoelen. 20.00 uur. UVV-gebouw. Bijeenkomst werk groep Homofilie Schouwen- Duive land. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Uitvoering SV Velocitas, blijspel Waarom ik? met bingo. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Uitvoering Luctor et Emergo. 19.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. 9.00 tot 10.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Feest bejaardensoos. 14.00 uur. Bruinisse Excursie van Vereniging Oudleerlin gen Tuinbouwwintercursussen Zie rikzee naar komkommerbedrijf Fa. Gebr. Kik en Zn. te Bruinisse. 13.30 uur. Maandag 3 februari Oosterland Excursie Witlofstudieclub Schou- wen-Duiveland naar bedrijf van dhr. A. Stouten, Oostdijk 1 te Oosterland. 19.30 uur. Dinsdag 4 februari Zierikzee Beatrixschool. Jaarvergadering Ver eniging Openbaar Onderwijs. 20.00 uur. Huis van Nassau. Vergadering Ver eniging Oudleerlingen Tuinbouw wintercursussen. 20.00 uur. Benedenzaal Huis van Nassau. Streekfederatie PvdA. jaarvergade ring en inleiding Paul Boersma. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensocië teit. 14.30 uur. Haamstede De Schutse. Jaarvergadering Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. 14.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Noordgouwe Kantine camping de Stern. Informa tie over alternatieve geneeswijze. 20.00 uur. Woensdag 5 februari Zicrikzee Huis van Nassau. Vergadering CBTB /ZLM over zoetwater. 13.30 uur. De Lichtboei. Start Modegroep. 19.00 uur. Donderdag 6 februari Kapcllc De Vroone. Studiedag CBTB. 10.00 uur. Vrijdag 7 februari Zicrikzee Graanbeurs, Huis van Nassau. Dans avondje met Jumping Stars. 20.30 uur. Middelburg Zeeuwse Museum. Expo Van der Laan. Opening 16.30 uur. Zaterdag 8 februari Burgh-H aamstede Het Grote Zwijn. Verzamelen Strao- rijders. 12.00 uur. De nieuwe fontein voor het gemeentehuis in Burgh-Haamstede; een uitvloei sel van de realisatie van de rioleringswerken. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst. Zierikzee Oosterschcldemond Bruinisse Wemeldinge Springtij: 28 januari Actuele informatie over afwijkingen. 01110-70.78 Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 28 januari 5.05 153 11.30 158 17.35 157 23.45 125 28 januari 3.20 162 9.55 149 15.40 169 22.10 118 28 januari 5.45 180 11.50 178 18.10 185 28 januari 5.15 177 11.35 173 17.40 181 23.50 140 Politierechter in Middelburg: MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag drie sleepbootkapiteins veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen die variëren van één tot drie weken, met een proeftijd van twee jaar. Bovendien gaven de rechter en de officier van justitie de sleepboot- en bergingsbedrijven in Zeeland het dwingende advies zeer snel met elkaar rond de tafel te gaan zitten om een einde te maken aan de steeds weer oplaaiende sleepbootoorlog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2