Eenmalige uitkering 1985 Provincie overweegt steun bij realiseren riolering gemeenten Kanttekening motie inzake bestemming winst NV PZEM DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onleesbaar Pijporgel in muziekschool Middenschouwen wil één commissie algemene zaken Gemeenteraad Zierikzee WflT HET NIEUWSBODE MAANDAG 27 JANUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23870 WAARIN OPGENOMEN (179? - 1889) Kerncentrale- Andere verdeelsleutel Promoties Turntitels Hei kabinet heeft drie locaties (Borssele, Eems en Maasvlakte) aangewezen, die geschikt zijn voor een kerncentrale. (Pag. 2). Zierikzee en Duiveland willen een andere ver deelsleutel bij toetreding tot het Grevelingen- schap. (Pag. 3). Ger Monster en Piet Vijverberg promoveerden tijdens de laatste libre-districtsfinale beiden naar een hoger niveau. (Pag. 6). Gymnastiekvereniging Delta Sport grossierde tijdens de kampioenschappen in Prinsenbeek andermaal in turntitels. (Pag. 7). Van winst, hoe ook behaald, is de reuk altijd goed. Iuvenalis ZIERIKZEE - Heel veel abonnees hebben vrijdag te vergeefs de tweede pagina van de Zierikzeese Nieuwsbode van die dag trachten te lezen. De kwaliteit van het gedrukte was dermate slecht, dat de re dactie besloten heeft om van daag (maandag 27 januari) alle tekst én de op die pagina ge plaatste advertenties nog maals in de krant op te nemen. De uitgeefster van de Zierik- zeesche Nieuwsbode biedt u hierbij haar verontschuldigin gen aan voor het ongemak. ZIERIKZEE - Onlangs werd in de Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee een pijporgel geplaatst ten behoeve van de orgelleerlingen in de regio. Het instrument, waarvan de vormge ving geïnspireerd is op historische voorbeelden, werd gebouwd door or gelmakerij Hazen in Bergen op Zoom. Op zaterdag 1 februari zal de offi ciële ingebruikneming plaatsvinden, waarna er voor leerlingen, ouders en alle andere orgelliefhebbers ,,Open Huis" wordt gehouden van 15-16.30 uur. Ieder die daarvoor belangstel ling heeft mag dan komen kijken en luisteren naar het orgel, of ook zelf spelen. Bijzonderheden Bijzonderheden betreffende het in strument: Dispositie: manuaal I: bol pijp 8'; manuaal II: holpijp 8', roer fluit 4': pedaal: bezit geen zelfstandige stemmen, maar kan aan beide klavieren gekoppeld worden. De grootste twaalf pijpen van de hol pijp 8' zijn van hout. Het overige pijp werk is vervaardigd van metaal (87% lood, l37o tin). De tractuur is mecha nisch. De klavieren zijn uitgevoerd als staartklavieren; de ondertoetsen zijn belegd met wengé, de boventoet- sen zijn van eiken. Ook de orgelkas is van massief eiken gemaakt. Schoorsteenbrand NIEUWERKERK - De Duivelandse brandweer kwam zaterdagavond (23.40 uur) in actie na een melding van een schoorsteenbrandje in de Burg. Van Eetenstraat nummer 10. M. A. W. K. moest een fout in de constructie van de open haard consta teren: de vuurplaat werd gesteund door houten balken. Oververhitting leidde tot het in brand raken van de balken. Verdere schade bleef uit, al zal de hele open haard moeten wor den afgebroken en opnieuw (beter) worden opgebouwd. Bij terugkeer in de kazerne werd de Duivelandse brandweer geconfron teerd met een tweede brand. Ditmaal was het in het huis van één der brand weerlieden aan de Sint Joostdijk te Oosterland, bij J. M. Bolle. Een kus sen raakte in brand door een ver keerd geplaatste lamp. Bij afwezig heid van de, op dit gebied ervaren vader, werd de brand geblust door één der huisgenoten, met het al eeuwenoude, doch zeer effectieve em mertje met water. De brandweer be perkte zich tot het controleren. Burgemeester Niemantsverdriet-Leenheer geeft de gedeputeerde (uiteraard) een foto van de inmiddels landelijk be kende vuurtoren. Gedeputeerde Boersma tijdens bijeenkomst in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Om de gemeenten te stimule ren de noodzakelijke aandacht te besteden aan hun riole ringen, heeft het provinciaal bestuur van Zeeland mo menteel een financiële bijdrage van tien procent van haar zijde in studie. Tot besluitvorming lijkt het op zeer korte termijn nog niet te komen en de details dienen nog uitgewerkt te worden; voorwaarde voor het aanspraak maken op de steun is wel het opgesteld hebben van een gedegen rioleringsplan. Dat zei gedeputeerde mr. J. P. Boersma vrijdag in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede, waar tijdens een feestelijke bijeenkomst het klaarkomen van het waterhuishoudingsplan werd ge vierd. Boersma zei veel waarde te hechten aan een goed gemeentelijk riole ringsstelsel en wees hierbij op een no ta, waarin staat neergeschreven, dat in Nederland jaarlijks voor 500 mil joen gulden achterstand is bij de rio leringswerken. Alleen in Zeeland is er al 115 miljoen gulden nodig voor nieuwe werken. Gemakkelijk ,,Als provincie is het gemakkelijk praten over de noodzaak van de riole ring, als de gemeenten - zoals nu - vol ledig moeten opdraaien voor de kos ten. Vandaar dat wij momenteel denken over meebetaling, mits de ge meenten een gedegen plan op tafel kunnen leggen", aldus de gedeputeer de. Hierbij deed hij echter geen uit spraak over de te verwachten ter mijn, die een besluit van provincie-zijde in beslag 2al nemen. De gemeente Westerschouwen is de eerste Zeeuwse gemeente, die haar rioleringswerkzaamheden volledig heeft uitgevoerd. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet sprak hierbij haar trots uit en ging in haar toespraak in op de geschiedenis, die aan de bijeen komst, afgelopen vrijdag, voorafge gaan is. Niemantsverdriet: ,,Vrij kort na het in 1961 door gemeentelijke samenvoe ging ontstaan van de gemeente Wes terschouwen bleek dat het ontbreken van een voldoende zuivering, danwel het ontbreken van de mogelijkheid, om op het rioolstelsel aan te sluiten aanleiding gaf tot hygiënisch en volksgezondheidsgebied onaan vaardbare situaties. Het was toen voor de gemeente echt geen visite kaartje, dat men in het begin van de SCHARENDIJKE - In de komende raadsvergadering van de gemeente Middenschouwen stelt het college voor om één commissie te gaan vor men, met de naam Commissie Alge mene eii Bestuurlijke Zaken, in- plaats van in een zo kleine gemeen teraad (zeven leden) allerhande com missies te hebben. De gemeente Mid denschouwen heeft tot nu toe twee commissies: adviescommissie wel zijn en commissie recreatie en toe risme. Bij tijd en wijle is er toch de be hoefte om bepaalde zaken gedetail leerd te bespreken, aldus het college, en tevens wordt de noodzaak onder kend om de gemeenteraad soms eer der bij beleidsvoorbereidingen te be trekken. Een commissie-overleg is daarvoor de aangewezen oplossing. Om echter uit een gemeenteraad van zeven personen commissies te vor men is moeilijk, zo stellen b en w. Na rijp beraad is men tot de conclusie ge komen om één commissie te gaan vor men voor het totale terrein van de ge meentelijke zorg. De commissie kan gevormd worden door alle raadsle den. De commissie zal openbaar moe ten zijn voor publiek en ook spreek recht moeten hebben. Eén commissie zal hierin niet vertegenwoordigd zijn: de commissie bezwaarschriften, van wege haar specifieke karakter. jaren zestig de raampjes van de auto moest sluiten vanwege de wel zeer onwelriekende geur, die daar hing". Om een en ander tegen te gaan werd in 1976 de nieuwe rioolwaterzui veringsinstallatie in gebruik geno men en er kwam in 1979 een riole ringsstructuurplan. Dat plan is nu volledig gerealiseerd in samenspraak met raadgevend ingenieursbureau Witteveen BoS en verschillende aannemers. Bedanken De burgemeester dankte niet alleen de technische partners, maar ook de ambtenaren van de gemeente, waar onder de directeur gemeentewerken, J. van Meerten, die de bijeenkomst eveneens inleidde en de verschillende sprekers aankondigde. Onder die sprekers bevonden zich onder ande ren prof. G. Bos en prof. G. Scherre- bier, die beiden nauw betrokken wa ren bij de realisatie. Waar water is is het waterschap en namens deze instantie voerde dijk graaf J. M. Steur kort het woord. Hierbij kon hij niet nalaten te reage ren op de kritiek, die de laatste tijd aan het adres van het waterschap wordt gespuid. ,,Ik ben ervan over tuigd, dat wij als waterschaps bestuur volledig democratisch han delen; als u begrijpt wat ik bedoel", aldus Steur. Hij doelde hiermee op de vragen, die verschillende ingelan- Vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie Sommige mensen komen alsnog in aanmerking voor de eenmalige uitkering 1985. Hebt u in 1984 de eenmalige uitkering niet aan gevraagd of was u er te laat mee? Kwam u eigenlijk wel in aanmerking voor de eenmalige uitkering 1984 en had u ook vorig jaar nog 'n minimum inkomen? Dan kunt u alsnog de eenmalige uitkering 1985 aanvragen. Ga daarvoor naar de Sociale Dienst van uw gemeente, ook als u al een aanvraag 1985 hebt ingediend. Er is in dit geval 'n speciaal formulier. De aanvraag moetop15 februari 1986 ingediend zijn. Dit is een publikatte van het ministerie van Sooale Zaken en VJWerkgelegenhercJ ZIERIKZEE - „Is het niet wat te vroeg om adhesie te betuigen?", vroeg VVD-woordvoerder L. Bécu zich don derdagavond in de Zierikzeese gemeenteraad af naar aanleiding van een motie van Vlissingen inzake de be- stemming van de winst van de NV PZEM in 1985. De meerderheid van het college stelde op de lijst der ingeko men stukken voor die adhesie wel te betuigen. Ook de heer K. T. de Jonge, RU- woordvoerder en vertegenwoordiger van de Zierikzeese raad in de PZEM- aandcelhoudersvcrgadering, was van mening, dat een dergelijke uit spraak nogal voorbarig was. Hij zag daar zelfs een gevaar in voor eventue le prijsverlagingen. PvdA- en CDA-fractie bleken echter een geheel andere mening te zijn toe gedaan. D. van der Wekken (PvdA) zei juist van harte te kunnen instem men met het voorstel adhesie te be tuigen. Het ging hier volgens hem toch in de eerste plaats om een principe-uitspraak. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA) zei zich volledig te kunnen conformeren aan de woorden Van der Wekken. Zij achtte het een goede zaak, dat gelden, die eerst door de gebruikers zijn bijeen gebracht, aan hen ook weer ten goede zullen ko men als de winst van de PZEM daar aanleiding toe geeft. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester erkende, dat motie en voorstel om adhesie te betuigen wat prematuur waren, daar de rekening over 1985 nog niet was vastgesteld. Bovendien was volgens hem in het re cente verleden reeds gebleken, dat de PZEM in het algemeen de winst zo veel mogelijk laat terugvloeien naar de gebruikers, zoals door middel van verlaging van de gasprijs vorig jaar. Daarbij bracht hij wel de nuancering aan, dat de meeste winst tot stand komt door een beperkte groep groot gebruikers. De voorzitter vond dan ook, dat betreffende motie zeker niet de indruk van een eventueel wantrou wen mag vestigen. Wethouder L. J. van Gastel nam in deze een minderheidsstandpunt in cn toonde zich voorstander de motie van Vlissingen slechts voor kennis geving aan te nemen. Toen het voor stel in stemming werd gebracht, wer den acht stemmen voor en vijf WORDT WEER. stemmen tegen die adhesiebetuiging uitgebracht. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo greep een schijven van het Delta- Overleg betreffende het symposium 'De Delta Ondeelbaar' aan om nog- eens te laten weten het onbegrijpelijk te vinden, dat deze instantie niet door de gemeente wordt gesubsi dieerd. Ze benadrukte het uitstekend opgezette symposium, moedigde de raadsleden aan er ook een kijkje te gaan nemen en hoopte dat cr nogcens aan gedacht zal worden bij de behan deling van een nieuwe subsidie aanvraag. Mevrouw De Jong kreeg verder van wethouder J. Groen de toezegging, dat met de ouderenbond overleg zal worden gevoerd betreffende de nota 'Goed gegeten voor een redelijke prijs'. Ten slotte maakte de PvdA- woordvoerster nog de kanttekening, dat het jaarverslag 1984 van de Stich ting Welzijn Ouderen, wellicht wat vroeger had kunnen verschijnen als de gemeente Zierikzee akkoord was gegaan met de uitbreiding van het personeel van die stichting met een parttime administratieve kracht. Schoolarstsendienst Van de zijde van het CDA kwam bij monde van mevrouw Bij de Vaate het Vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Regen en natte sneeuw Een depressie bij IJsland trekt naar Schotland. In de stroming be weegt een neerslaggebied dat ons in de avond regen en natte sneeuw brengt. De wind draait van zuidwest naar zuid en neemt later op de dag toe tot hard of stormachtig in de avond en nacht. Minimumtemperatuur ko mende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 31 januari: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 2 graden Windkracht: zuid 6 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 2 graden Windkracht: zuid 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 2 graden Windkracht: variabel 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 jan. Zon op 08.26, onder 17.19 Maan op 20.17, onder 9.59 Laatste Kwartier: 2 februari (5.41) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen valt er af en toe een bui, soms met hagel of sneeuw. Daarnaast schijnt ook van tijd tot tijd de zon. Bepalend voor het weer morgen en de dagen daarna wordt een depressie, die maandag bij IJsland lag en die nu verder naar het zuidoosten koerst, onze richting. Morgen waait de wind eerst nog uit het zuidwesten en is ma tig, maar op de nadering van het lage drukgebied draait hij naar zuidelijke richtingen en neemt aan de kust toe tot krachtig of hard. Vannacht daalt de temperatuur tot om het vriespunt. Morgenmiddag worden temperaturen rond plus 3 graden verwacht. De rest van de week verandert er in dit temperatuurverloop maar weinig. Door de aanwezigheid van de depres sie valt er ook af en toe regen of sneeuw. W. F. Sprengelmeijer blijft lijsttrekker Reformatorische Unie ZIERIKZEE - De kiesverenigingen van de SGP cn dc RPF tc Zierikzee kwamen een dezer dagen overeen om tijdens de komende gemeenteraads verkiezingen opnieuw met een geza menlijke lijst uit te komen, evenals tot nu toe onder de naam Reformato rische Unie (RU). De huidige fractievoorzitter van de RU, de heer W. F. Sprengelmeijer, staat als nummer één op do lijst, ge volgd door het huidige gemeente raadslid, de hoer K. T. dc Jonge. De verdere kandidatenlijst ziet er als volgt, uit: 3. H. Uil, 4 .1. dc Bruine, 5. J. van Klinken, 6. M. J. van dc Hou ten, 7. J. M. van den Berge, 8. Ij. A. Vis, 9. C. M. Schol, 10. M. van Gilst, 11. M. dc Jonge, 12. J. J. Schcrpenisse, 13. C. L. Schools, 14. J. Lcgcmaatc, 15. J. A. Kik. 16. M. J. Bin. De heer W. F. Sprengelmeijer is op nieuw lijsttrekker van de RU te Zie rikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1