De sociaal-rechercheur Duivelandse plattelandsvrouwen gaan 40-jarig jubileum vieren Schouwse huisvrouwen in de ban van brandpreventie JANWILLEM CAPELLE haarverzorging Diefstallen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 januari 1986 Nr. 23869 3 Directeur sociale dienst J. A. van den Broeke wil verhalen over tanden horstelcontrole de wereld uit ZIERIKZEE - De Interge meentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland heeft haar sociaal-rechercheur aangesteld. Eenzelfde aan stelling in andere delen van het land heeft de nodi ge gespreksstof doen op waaien en vanuit verschil lende hoeken in de samen leving werd en wordt de so ciaal-rechercheur in één adem genoemd met de tan denborstelcontrole; het bespieden van bijstand moeders en het elkaar ver klikken bij een mogelijke constatering van steun- fraude. Een betreurens waardige zaak vindt de di recteur van de sociale dienst, J. A. van den Broe ke, die hiermee niet wil ontkennen, dat de dienst met de aanstelling van de rechercheur niet beter uit de voeten kan bij de opspo ring van fraude. ,,Ik wil te allen tijde voorkomen, dat de indruk gewekt wordt, dat met de komst van de sociaal-re chercheur een heksenjacht wordt ontketend. Mensen, uitkeringsgerechtigden, moeten niet voorzichtiger worden, maar dienen wel te weten, dat wanneer zij buiten het boekje gaan, de kans aanwezig is, dat ze ge confronteerd worden met de sociaal-rechercheur", vertelt Van den Broeke. Maar voordat het nieuwe 'wapen' ingeschakeld wordt, moet er nogal wat gebeurd zijn. Niet anders De situatie vóór de komst van de medewerker was eigenlijk niet veel anders dan nu. De sociale dienst kent een zogenaamde buitendienst, die de door de uitkeringsgerechtigden ver strekte inkomensgegevens kan na checken, wanneer om wat voor reden dan ook enige twijfel bestaat over de juistheid van de informatie. Die con trolerende taak van de sociale dienst is dus zo oud als de instantie zelf en de intrede van de sociaal-rechercheur zelf plaatst deze fraude-bestrijding niet in een breder kader. Van den Broeke legt uit, dat dit nor maal onderzoek geen bijzondere spe cialistische opsporingstechnieken vergt van de medewerkers. Het wordt andei's, wanneer er ingewikkelde zwart-werk-handelingen aan het licht komen of wanneer er gesjoemeld wordt met bv's, bijvoorbeeld. Inder daad vraagt dit opsporingskennis; een taak waarvoor de medewerkers niet zijn opgeleid. Juist in dergelijke gevallen kan de sociaal-rechercheur met zijn specifieke opleiding duide lijkheid scheppen". Overal bevestigen uitzonderingen de regel. Enige tijd geleden was de sociale dienst in Zierikzee de instan tie, die een grootscheepse visserij fraude in Zeeland aan het licht bracht. De buitendienst constateerde bij twee van haar cliënten, dat dezen extra inkomsten uit de visserij haal den. Deze ontdekking bracht de zaak aan het rollen en het bleek, dat er een grote fraude achterzat. Maar het werkterrein van de dienst hield op bij de benadering van de twee uitke ringsgerechtigden en de zaak moest uit handen worden gegeven aan de politie. Het werk van de huidige sociaal-rechercheur draagt een grensoverschrijdend karakter, waar mee de sociale dienst nu eigenhandig (waar nodig toch met hulp van der den - red) dergelijke voorvallen kan uitpluizen. De directeur wil hiermee onder meer aangeven, dat een rechercheur wel andere dingen aan zijn hoofd heeft, dan het controleren van tan denborstels, twee- of éénpersoonsla- kens en de bezoekjes aan de bijstand moeder. Toch kan de rechercheur ook bij 'gewone' steunfraude ingescha keld worden, maar kan dit echter niet op eigen initiatief. De directeur van de sociale dienst overlegt een even tuele actie met zijn personeel en tracht daarbij tot een weloverwogen besluit te komen. Afhankelijk Dat wel of niet in de arm nemen van de sociaal-rechercheur is afhan kelijk van verschillende zaken. Ten eerste werkt de man of vrouw (de so ciale dienst is heel voorzichtig met het verstrekken van gegevens over de persoon) met de richtlijnen van het openbaar ministerie in de hand, die hem minder vrijheden geven, dan weieens gesuggereerd wordt. Ten tweede kent de sociale dienst een ver trouwensrelatie met haar cliënten, die volgens Van den Broeke slechts in bijzondere gevallen opzij gelegd wordt. Van den Broeke legt uit, dat hij zeer veel waarde aan de vertrouwensrela tie met zijn cliënten hecht. Wanneer bij ons de indruk van fraude is ont staan, dan vragen wij de betreffende persoon voor een gesprek. Daarin kan hij of zij tekst en uitleg geven en zonodig de fraude-vermoedens onzer zijds met argumenten ontkrachten". De directeur geeft voor de vermoe dens het voorbeeld aan van een wille keurige uitkeringsgerechtigde, die zijn levensstijl completeert met een grote Mercedes en een jacht. In derge lijke gevallen gaat er bij de dienst vanzelfsprekend een lampje branden. 'Bijzonder onderzoek' Als het gesprek de medewerkers niet van hun vermoedens kan afhel pen, dan wordt een 'bijzonder onder zoek' overwogen. Stond de buiten dienst hier voor 1 januari nog alleen voor, nu kan de sociaal-rechercheur zijn kennis en talenten ten dienste stellen. Deze procedure geeft volgens Van den Broeke aan, dat de sociaal rechercheur niet zomaar op pad gaat en eens een uurtje voor een huis gaat loeren; op zoek naar fraudegevallen. De sociale dienst met haar bijstand-maatschappelijkwerkcrs heeft door het verlenen van hulp in financiële zin in eerste instantie een dienstverlenende functie. Van den buiten toe lijkt een en ander dan meer gescheiden. Naast het beroepshalve aanpakken van de fraudegevallen door de mede werkers, bestaat er ook nog de socia le controle onder de bevolking. Van den Broeke vindt dit verschijnsel slechts in sommige gevallen toe te juichen we moeten geen klikmaat- schappij krijgen". Maar omdat het om gemeenschapsgeld gaat, denkt hij dat juist de extreme gevallen van fraude gemeld kunnen worden. Klikbrieven Dat gebeurt ook. De sociale dienst kent het fenomeen klikbrieven, waarin burgers de dienst attenderen op mogelijke fraudepraktijken van anderen. Van den Broeke heeft hier zijn mening over. Wanneer iemand ons schrijft of spreekt in de trant van De directeur van de sociale dienst J. A. van den Broeke wil angst over sociaal rechercheur wegnemen. Broeke stemt in met de constatering, dat er toch mensen zijn, die de dien sten van de instelling niet als hulp ervaren, maar eerder als controle rend. De meest ideale situatie, vol gens de directeur, is dan ook een vol ledig scheiden van de geldelijke bijstandverlening en de controleren de taken. Deze laatste vorm zou bij voorbeeld ondergebracht kunnen worden in een aparte organisatie. ,,Als het zo zou zijn, dan blijven de medewerkers van de sociale dienst natuurlijk wel ambtenaren, die de plicht hebben melding van fraude te doen", aldus Van den Broeke. Naar 'ze doen maar dit en ze doen maar dat' dan kunnen en willen we hier weinig mee. In de regel komt hier geen nader onderzoek naar". Wanneer het echter om serieuze brieven gaat, waarin een persoon met naam en toenaam staat neergeschre ven, vergezeld van diens mogelijke onjuiste gegevensverstrekking en ne venverdiensten, dan ligt de zaak an ders. „Alleen al, om eventuele du bieuze aantijgingen tegen de betrok ken persoon te ontzenuwen, is een na dere controle zinvol. Met de komst van de sociaal rechercheur is hierbij niets veranderd. In eerste instantie is het weer de buitendienst, die een oog je in het zeil gaat houden", legt Van den Broeke uit. Mocht blijken, dat de informatie in de klikbrief op waarheid lijkt te be rusten, dan kan de directeur een bij zonder onderzoek overwegen, waar bij de sociaal rechercheur in actie komt. Van den Broeke benadrukt dat ook hierbij weer eerst een beroep ge daan wordt op de vertrouwensrelatie met de cliënt. Deze basis biedt de van fraude verdachte persoon de gelegen heid om 'op te biechten', waarna eventuele maatregelen kunnen wor den genomen. Zoals onderzoek voor meer uitleg vatbaar is, zijn dat ook de maatrege len. In de fraude-opsporingsnota staat geschreven: ,,De maatschappe- lijke ernst van het delict sociale ze kerheidsfraude in aanmerking geno men, is het gerechtvaardigd dat - indien wordt vervolgd - in het alge meen niet wordt volstaan met een geldboete, maar dan minstens een voorwaardelijke gevangenisstraf wordt gerequideerd, gecombineerd met een aan de omstandighedeh aan gepaste boete". De grens tussen voor waardelijke en onvoorwaardelijke straf ligt daar ,,waar in alle redelijk heid niet meer gesproken kan worden van een betrekkelijke of incidentele fraude". Deze regels laat de betrok ken ambtenaren een zekere mate van interpretatie-vrijheid. Het voert te ver, om de trapsgewijze vervolgingsmaten aan te geven, maar pas wanneer de delictsduur ten minste een week, doch minder dan twee weken is en/of het verzwegen in komen een bedrag van 500 tot 1000 gulden beloopt, wordt proces-verbaal opgemaakt. Gevallen van kortere duur of lagere bedragen worden door gaans afgedaan met een administra tieve maatregel, waarbij de sociale dienst een terugbetalingsregeling met de cliënten treft. Actie Eer de sociaal-rechercheur in actie komt met zijn opsporingswerkzaam heden is er sprake van een vaak 'gestructureerde' fraude. Maar de normen van vervolging of admini stratieve maatregelen zijn niet geïn troduceerd met de komst van de re chercheur en mogen derhalve ook niet direct in verband worden ge bracht met zijn functioneren. Van den Broeke zegt te verwachten, dat met de indiensttreding van de sociaal-rechercheur meer fraudege vallen aan het licht zullen komen. Ook op Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland wordt door sommige mensen met het sociale zeker heidsstelsel een loopje genomen. Het aanstellen van de opsporingsambte naar is hiervan een bevestiging en de zeven betrokken gemeenten bij de ge meenschappelijke regeling hebben danook alle ingestemd met de komst van de nieuwe medewerker. De sociaal-rechercheur is er, maar daarmee is de dienst er nog niet. Nog steeds vragen de medewerkers zich af wat onder een zogenaamde econo mische éénheid verstaan moet wor den. Zolang dit onduidelijk is, kun nen de opsporingsambtenaar en de oude buitendienst gevallen tegenko men, waarbij de vraag kan worden gesteld of er sprake is van fraude. Vormen twee mannen bij elkaar een economische éénheid; vormen een bijstand-moeder en een vriend, die haar af en toe bezoekt diezelfde één heid? Vragen, waarover een landelij ke werkgroep zich momenteel buigt en waarvan Van den Broeke deel uit maakt. De resultaten laten voorals nog op zich wachten en tot die tijd is het aan de jurisprudentie, om te be palen of er in sommige gevallen spra ke is van fraude of niet. Als het aan de Zierikzeese directeur ligt, komt hierover snel duidelijkheid. TEKST: AAD VAN DER WOUDEN FOTO: JOHAN BERREVOETS JR. M. J. van Bommel-den Hartog verheugd over ledental OUWERKERK - De afdeling Duiveland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen is opgericht op 8 januari 1946 en bestaat dus nu 40 jaar. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit wordt een feestavond georgani seerd op vrijdag 21 maart in Ons Dorpshuis te Nieuwer- kerk. De presidente van de afdeling, M. J. van Bommel-den Hartog deelde dit mee op de jaarvergadering in het dorpshuis in Ouwerkerk. Zij was zichtbaar verheugd dat juist tijdens deze ver gadering het ledental de grens van 150 overschreed. Vorig jaar telde de afdeling 140 leden. Zij zag deze groei als een symbolisch geschenk aan de jubilerende vereniging. ring cn het jaarverslag over 1985, waarbij alle georganiseerde zaken de revue passeerden. Dat een zo bloeiende vereniging ook geen problemen heeft met de fi nanciën bleek uit het overzicht van de penningmeesteresse J. J. Slootmakcr- Manni Door de kascommissic werd alles in orde bevonden en kon de pen- ningmeesteresse décharge worden verleend. Terugkijkend op 1985 heerst er gro te tevredenheid bij het bestuur, want de bijeenkomsten werden bezocht door gemiddeld 70 leden, terwijl ook voor de andere georganiseerde activi teiten veel belangstelling bij de leden bestaat. In haar openingswoord riep de pre sidente de aanwezigen ook op zich te bezinnen op het thema: Wat kunnen wij vrouwen doen voor do vrede? Dit gezien in hot licht van het door de Verenigde Naties uitgeroepen jaar voor de vrede. Mevrouw W. P. van der Linde- Zoeter, secretaresse van de afdeling, las het verslag van de jaarvergade- AMSTERDAM - De handel op c e Amsterdamse optiebeurs is dondc r- dagmiddag in verband met een bom melding voortijdig beëindigd. De bom-melding bleek na ontruiming van de koopmansbeurs, waar de op tiebeurs is gehuisvest, loos alarm. Mevrouw H. C. Gosens-Zcgers liet haar verslag van het ziekenpotje ver gezeld gaan van de oproep door te ge ven als er zieken zijn, omdat het toch nog wel eens voorkomt dat het be stuur het niet of te laat hoort. Voor dc bestuursverkiezing waren twee leden aftredend en herkiesbaar, dc dames M. J. van Bommel-den Har tog en H. C. Goscns-Zegcrs. Met alge mene stemmen werden beiden herko zen cn mevrouw Van Bommel be dankte ook namens mevrouw Gosens voor het in hen gestelde vertrouwen. Mevrouw D. J. A. van Damme- Geijzel vertelde enkele bijzonderhe den over de Agrarische commissie, die is opgericht in 1974; speciaal om de belangen van de agrarische leden te behartigen. Zij vestigde ook de aandacht op een cursus erfbeplanting en snoeien in de siertuin, die in fe bruari wordt gegeven. Over de twee leeskringen vertelde mevrouw J. Goedegobure-Traas. Hierbij ging zij in op dc werkwijze van dc kringen. Beide kringen zijn vol zodat nieuwe gegadigden op de wachtlijst komen. Als er zes zijn kan weer een nieuwe kring worden ge start. Mevrouw Y. Koolmees-Schenk bracht verslag van het wel en wee van de yoga. Inmiddels is er een beginners- en een gevorderdengröep cn dc resultaten zijn voor dc deel neemsters een stimulans om door te gaan. Wit snee is een handwerktechniek die nog veel in Marken wordt toege past voor onderdelen van de kleder dracht. Dit en nog meer wetenswaar digheden vertelde mevrouw E. N. C. Scherpbicr-Oudt. Zij volgt de voor- werksterscursussen van de Bond en bij voldoende belangstelling gaat zij dit aan de leden doorgeven. De presidente bracht "Bondig Zeeuws in het maartnummer van het maandblad De Plattelandsvrouw on- de de aandacht, waarin onder andere een artikel over onze afdeling wordt opgenomen. Huidverzorging Dat wc zuinig moeten zijn op onze huid meldde na afloop van de verga dering Wilfra Bruynzeel, schoon heidsspecialiste in Zierikzee Zij hield de aanwezigen voor dat onze huid voortdurend wordt blootgesteld aan schadelijke, verontreinigende in vloeden van buitenaf. Een demonstratie van een gezichts reiniging, -verzorging en -make up bij een van de aanwezige leden, verdui delijkte een en ander. Aan het eind van deze, door 66 le den bezochte, avond bedankte de pre sidente ieder die medewerking heeft verleend en de overigen voor hun aanwezigheid. Dinsdag 18 februari wordt in de Oosterhof te Oosterland de volgende bijeenkomst gehouden. Mevrouw P. J. de Rooy-Janse uit Wemeldinge gaat in op haar deelne ming aan de Wereldvrouwenconfe rentie van de Verenigde Naties in Nairobi in juli 1985. Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - In de Schutse te Burgh-Haamstede is een bijeen komst gehouden door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwcn. De hoofdcommandant van de brandweer te Westerschou- wen, J. v. Sluyters en de ondercommandant S. de Feiter verzorgden een lezing over brandpreventie in dc woning. Zij wezen er op dat ook in dit geval de uit drukking Beter voorkomen dan genezen geldt of, om in brandweertermen te blijven: Voorkomen is beter dan blussen. Dat het onderwerp aansloeg bij de vijfentwintig aanwezige dames, bleek uit de vele vragen die werden gesteld. Van Sluyters begon zijn praatje met het onderwerp blikseminslag. Hij legde uit dat een bliksemflits 2Vi cm dik is en 6V2 tot 16 km lang kan zijn.Per jaar wordt de aarde 100.000 maal door dc bliksem getroffen En kele malen daarvan treft de bliksem een huis. Niettemin is binnen in huis een van de veiligste plaatsen bij on weer. Het is wel van belang om zoveel mogelijk de stekkers uit de stopcon tacten te trekken en in elk geval geen elektrische apparaten te gebruiken, en de ramen en deuren dicht te hou den. Voor het geval de bliksem inslaat adviseerde Van Sluyters de aanwezi gen om direct het alarmnummer van de brandweer te draaien 01184-14444. Nieuwe correspondent in Nieuwerkerk ZIERIKZEE - Met ingang van heden treedt Ronald van Bommel te Nieuwerkerk op als correspondent voor de Zie- rikzeesche Nieuwsbode in zijn woonplaats. Hij neemt hier mee de plaats in van Fija Koster, die het correspondent schap geruime tijd heeft ver zorgd. De nieuwe correspondent voor Nieuwerkerk, Ronald van Bommel. Verenigingen en particulie ren uit Nieuwerkerk, die een bericht willen plaatsen in de Nieuwsbode, kunnen daarvoor nu dus terecht bij Ronald. Zijn adres is Wethouder van Klin- kenstraat 12, 4306 CT Nieuwer kerk; zijn telefoonnummer is 01114-2844. markt .1 brouwershaven 01119-2146 J aarvergadering Vereniging voor Openbaar Onderwijs ZIERIKZEE - De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) afdeling Zierikzee houdt dinsdagavond 4 fe bruari de jaarvergadering in de Bea- trixschool, Grachtweg 8, aanvang 20.00 uur. Voor de pauze zullen enkele huis houdelijke punten worden behan deld. Gedurende het tweede gedeelte van de avond zal aandacht worden be steed aan het thema: Aansluiting Ba sisonderwijs - Voortgezet Onderwijs. Behandeld zal worden welke kennis en vaardigheden een leerling na het doorlopen van de basisschool zich heeft eigen gemaakt, of dit aansluit bij hetgeen van de leerling wordt ver wacht op de scholen in het voortgezet onderwijs, welke invloed de invoe ring van de basisschool hierop heeft enzovoort. Inleidingen Het thema zal worden besproken in korte inleidingen, verzorgd door: C. Vaarzon Morel (openbare basisschool 't Kofschip, namens de drie openbare basisscholen); H. van Dam (School voor LHNO en MHNO); R. Soesman (Rijksscholengemeenschap Prof. Zee man) en F. Scherjon (Technische School Schouwen-Duiveland). Na de inleidingen zal er een ge- dachtenwisseling plaatsvinden tus sen aanwezigen en inleiders. SCHUDDEBEURS - Bij het korps rijkspolitie werden achtereenvolgens twee aangiften van diefstallen van een auto gedaan. Het betreft eerst een VW-Golf, okergeel met het kente ken 66-MN-50, bouwjaar '76, eigen dom van J. v. d. V. uit Schuddebeurs. De auto stond geparkeerd op het ei gen terrein de Zuiddijksweg, niet af gesloten met de sleutels in het con tactslot. De auto werd weggenomen in de nacht van donderdag op vrij dag. De nacht er voor (woensdag op don derdag) werd de auto ontvreemd van L. R. uit Weert. Deze auto stond wèl afgesloten op bungalowpark Burghstede te Haamstede. Het merk is Opel-Rekord, kenteken LR-54-RX, kleur metalic-groen. Men kan dan rekenen op gratis hulp verlening. Vervolgens werd aandacht besteed aan eenvoudige huisbrandjes zoals vlam in dc pan. Hij zette uiteen hoe in zo'n geval gehandeld moet worden. Afzuigkap uit zetten, gas uit doen en een deksel over het vuur schuiven. Zonodig ook de brandweer bellen. Aandacht werd ook besteed aan het belang van regelmatige controle van elektrische bedrading van de appara ten in huis. Oude snoeren kunnen erg gevaarlijk zijn. Ook te sterke lampen in schemerlamp en spotjes kunnen gevaar opleveren. Aan het eind van de leerzame mid dag dankte de voorzitster de brand weer vertegenwoordigers en bood hen een enveloppe met inhoud aan voor de personeelspot van de Schouwse brandweer. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 40,00; per jaar 1 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (Mm 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3