NIEUWS OP WIELEN P O P c Kamer wil kostenvergelijking over afgifte van rijbewijzen Rabbelaar O R N E R Jeugdsoos de Kêête zit weer in de lift %<m K zibrikzeesche nieuwsbode Vrijiliiff 21 januari l.'IBli Nr. 2:i8li() In 1985 7,4% méér nieuwe auto's in Nederland verkocht 11 DEN HAAG - Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer) moet van de Tweede Kamer meer cijfermateriaal op tafel leggen over de goedkoopste en meest doelmatige manier om te ko men tot een eenvoudiger afgifte van rijbewijzen, De kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat drong daar bij Scherpenhuizen op aan. gaan met de eerste afgif te van het rijbewijs door het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR). De staatssecretaris heeft voorgesteld de eer ste afgifte en verlenging van rijbewijzen in han den te leggen van dc ge meenten. Op dit moment loopt dat nog via de pro vincies. Scherpenhuizen bepleit tevens een auto matische verlenging van het document voor auto mobilisten onder de zestig jaar. Efficiënte oplossing Het was de kamercom missie vooral te doen om de vraag of de verstrek king van rijbewijzen via gemeenten wel de meest efficiënte oplossing is. De automatische verlen ging tot aan het zestigste jaar komt later aan de orde. De vier grootste frac ties in de Kamer namen het de staatssecretaris kwalijk dat hij in zijn voorstellen geen bereke ning heeft gemaakt van de kosten die gepaard Volgens de Kamer moet bekeken worden of mensen die voor hun rij examen zijn geslaagd hun papieren recht streeks van het CBR kunnen betrekken. Klantvriendelijk Onder druk van de ka mercommissie zegde Scherpenhuizen toe die kostenvergelijking als nog te zullen maken. Voor hem staat evenwel vast dat afgifte via de gemeenten de goed koopste en meest ..klant vriendelijke" oplossing is. Verstrekking van het eerste rijbewijs via het CBR houdt Volgens de staatssecretaris in dat op de zestig bureaus van de ze instelling speciale ap paratuur moet worden geïnstalleerd, wat kos tenverhogend werkt AMSTERDAM - Vorig jaar zijn in Nederland 195.085 nieuwe personenwagens verkocht, 7,4 proeent meer dan de 101.538 van 1984. Dat blijkt uit gegevens die de RAI heeft bekendge maakt. Het meest verkochte merk bleef Opel met een stevige stijging van de afzet met 22.8 pro cent van 71.386 tot 87.682 stuks. De verkopen van Ford gaven slechts oen kleine toeneming - van 0.4 procent te zien, /ij gingen van 56.234 naar 56.435. In het geval van Volkswagen/Audi steeg het afzetcijfcr van 42.298 tot 44.954. Fiat minder Met Fiat ging het minder goed. De verkoop van dit merk zakte 5,6 procent, van 31.798 tot 30.019 stuks. Voor Renault trad een stijging van 10.8 procent op en gingen de verkopen om hoog van 26.075 tot 28.904. Voor Volvo steeg het verkoopcijfer van 23.512 naai' 26.661. Bij Nis san viel een verbetering van 14,6 procent waar te nemen, de verkopen van dit Japanse merk stegen van 21.910 tot 25.098 stuks. Er werden 24.855 Citroëns verkocht, 12,2 procent meer dan de 22.145 stuks van het voorgaande jaar. Toyota De grootste procentuele stijging deed zich voor bij de verkopen Toyota, die bedroeg 31,9 procent. Het aantal verkochte nieuwe Toyota's ging verleden jaar omhoog van 18.626 tot 24.560. Een daling van 8,3 procent ontstond voor Peugeot Talbot waarbij het verkoopcijfer afliep van 26.329 tot 24.157. Van de kleinere merken liet de Russische Lada een. forse stij ging van 20,4 procent zien, de verkopen stegen van 7250 tot 8732 stuks. Vijf ervaren rally-rijders gaan Onderling uitmaken welke twee de nationale ver tegenwoordigers gaan voorden op de Camel Trophy in Australië. Het zijn (van links naar rechts): Jan Heijn'e, Rob v,an Leeuwen, Brigitte van der Loo. Gerrit Dammer en Jan Bos. De nationale selectie leverde een verbeten, maar sportieve strijd op tussen twintig deelnemers. die allemaal even graag naar Australië zou den afreizen voor het sportieveavontuur, om twee weken (1000 mijl) door de bush te rijden in een speciaal geprepareerde Land Rover 90. De Camel Trophy 1986 start officieel op 12 maart in Cooktown in het tropische noordoosten van Australië. Ruim 1000 mijl verder ligt de finish, Darwin, waar men op 24 maart binnen moet zijn. DEN HAAG - Bij het afsluiten van een rela tief dure autoverzeke ring moet de consument niet denken dat hij in ge val van schade sneller wordt uitbetaald dan ie mand met een goedkope verzekering. De Consu mentenbond is dat na melijk eens gaan onder zoeken en kwam tot de conclusie dat goedkope en dure verzekeraars even snel /langzaam van betalen zijn. Het onderzoek werd uitgevoerd onder bijna tweeduizend autorijders die schade hadden. De resultaten van het onder zoek staan in het janua rinummer van de Consu mentengids. Opvallend" noemt de bond het dat de pechvo gels over het algemeen juist positief oordelen over de goedkopere maatschappijen. De snelheid van betalen blijkt vooral afhanke lijk van de vraag waai de claim is ingediend, bij de eigen verzekeraar dat of die van de tegenpartij: In de regel blijkt na vier weken drie kwart van de claims bij de ei gen verzekeraar is afge handeld. Z1ER1KZEE - Dc opdracht van Ronald Beilsma (je weet wel, het aanvullende woord invullen) is deze week gewonnen door Marcel Snijders uit Ouwer- kerk. llij wint de boekenbon van 10 gulden hiermee. Gefeliciteerd en alle andere inzenders bedankt voor jullie oplossing, goed of fout. De volgende opdracht is een puzzel. Zendt hem in voor aanstaande woens dag naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzec. Zet er even Zeeuwse Babbelaar op. Succes. Van links naar rechts: l. daar lees je in; 4. kleur; 7. op dit moment; 8. soort; 9. bijwoord; 11. niet leuk; 13. daar ruik je mee; 14. afwasbak; 15. wat een kip legt; 17. ie mand die jent; 19. jon gensnaam; 20. meisjes naam; 21. mak; 23. plus; 25. jij spaart, ik 26. gevangeniscel; 28. niet groot; 30. jongensnaam; 31. voorzetsel. Van boven naar bene den; 1. twee benen, een 2. plus; 3. onder deel van bed; 4 hol; 5. zitten in een huis; 6. lek ker en koud; 10. nat weer; 12. zitten aan boom; 16. niet niks; 17. doe je op brood; 18. snel; 22. fijn stampen; 24 wij tonen, ik 27. voor zetsel; 28. jongensnaam; 29. uitroep. De oplossing van de vijfde op dracht had er als volgt uit moeten zien: pas, boter, goot, kool, letter, moes, ijs, post, zeil, hoek, lood, zak, bom, school, trek, boot, tien, mijn, vis en vin ger. Wc danken Ronald voor de in zending en de an deren voor hun in zending. Wie weet behoor jij tot een van de winnaars van de volgende opdrachten. Daar moet je dan wel iets voor doen, ui teraard. (J De Ganges-gaviaal is lid van de .familie van de krokodilachtigen. Hij is herkenbaar aan z'n erg fange bek, die boven dien ook nog erg spits en smal is. Hij kan zo'n 6,5 meter lang worden cn leeft in India en Burma. Wie o wie helpt ons aan originele opdrachten voor cle Zeeuwse Babbe laar. Het kan alles zijn want wie de laatste we- ken dc rubriek heeft ge volgd, heeft kunnen zien dat we van kleurplaat tot puzzel plaatsen. Doe allemaal je best en wie weet lossen veel kinde ren de opdracht van jul lie helemaal op. Succes ermee.. •fc fc r\ Ronald Beilsma neemt graag de kleurpotloden ter hand. Hoewel de kleuren niet tot hun recht kunnen komen in de Babbelaar, sporen we toch iedereen aan iets in te sturen In Nieuwerkerk NIEUWERKERK - In een tijd, waarin het alcoholgebruik onder de jeugd sterk toeneemt, is het voor een alcoholvrije jeugdsoos een uitdaging zich te handhaven. De leeftijd van de bezoekers ligt daarom ook lager dan over het algemeen in jeugdsozen gebruikelijk is. Toch heeft de Oecumenische jeugdvereniging Nieuwerkerk enkele jaren geleden het ini tiatief genomen tot oprichting van een soos, omdat er duide lijk behoefte' bleek aan een gezellig praathuis in Nieuwer kerk. In de Weststraat werd voor een symbolisch bedrag een oud pandje gehuurd en omgetoverd tot jeugdhonk The little Pub. Hier kon de jeugd op vrijdagavond terecht voor een plaatje en een praatje onder het genot van, zoals gezegd, alco holvrije drankjes. Dit onderkomen was al snel te klein en dankzij een renteloze lening van de ge mcentc werd een oude keet gekocht Ge heel met eigen krachten is er op vele zo terdagen gebouwd, om hiervan een nieuwe jeugdsoos te maken, die hij de opening op 19 maart 1983 de naam de Keête kreeg. De ligging van de Keète, het oude sportveld aan dc Burgemeester van Eetenstraat, is ook aanmerkelijk beter dan de Weststraat, omdat hier veel min der geluidsoverlast wordt veroorzaakt. Optreden Op de openingsavond was er een optre den van de Thnsan Broozie Band en de jeugd stroomde toe en genoot van zoveel luxe. Helaas kwamen er ook donkere ti j den. Het inbrekersgilde deed de soos aan en nam alle apparatuur mee Door de ge rechtelijke rompslomp is er nu. na ruim 2 jaar. nog geen cent vergoed. Later loopt ook het bezoekersaantal terug en de fi nanciën vertonen een somber beeld De sooscommissieleden. Nellcke Slootmaker. Els Wandel. Michaêl van de Ban, Robert Hans van Donk en Ronald van Bommel gaan echter niet bij de pak ken neerzitten Zi j starten een oud-papier-actie waar voor elke maand een rondgang door hel dorp wordt gemaakt met dc hulp van en kele enthousiastelingen, liet hiermee verdiende geld is hard nodig om de vas te lasten te kunnen betalen. Om de be zoekers weer de weg naar dc Keête te helpen zoeken werden enkele optredens gegeven door New Gate en The Noise. Direct resultaat leverde dit echter niet op, hoewel er wel een vaste kern bleef die de stimulans gaf om door te gaan. Tijdens de Wielerronde van Nieuwer kerk, zaterdag 18 mei 1985. organiseerde cle sooscommissie een rommelmarkt, waardoor in elk geval de financiële pro blemen waren opgelost. De soos onderging een kleine verbou wing. Zo werden er ter verfraaiing mooie wandschilderingen aangebracht door Anco Krijger, die discobar wérd omgebouwd en een podium geplaatst. En zie daar het seizoen '85 '86 werd geopend met een optreden van TSE cn betere tijden braken aan. be bezoekers stromen weer toe. Zij vinden het gezellig en dat is voor jeugdsoos de Keête een verheugende zaak. Activiteit Als extra activiteit heeft de sooscom missie voor het tweede achtereenvolgen de jaar op de vrijdag na nieuwjaar een dropping georganiseerd. Ondanks' de kou en sneeuw komen daar veel belang stellenden op af. die na een tocht van 15 km worden opgewacht met warme erwtensoep om het koude lijf te war men Nellekc en Els maken nu geen deel meer uit van de sooscommissie In hun plaats draait nu Karin Wandel mee. De overige loden zijn er vanaf het be gin bij betrokken en verzetten met el kaar veel werk om de jeugd van Nieu werkerk op vrijdagavond en incidenteel ook wel eens op zaterdag, enige ontspan ning te brengen Zij worden daarin bij gestaan door enkele vrijwilligers voor bardienst en disco-draaien. Over enkele weken, vrijdag 14 februari, treedt de New-Wave/Rock formatie The Noise op. De sooscommissieleden hopen nog vele jaren door te gaan met het organiseren van dc Kecte en spreken daarbi j dé wens uit dat de bezoekers net z.o enthousiast zullen zijn als zijzelf. Sosen- agenda Big „S". Burgh-Haamstedc Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur. De Pul, Bruinisse N Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur; zon dag van 14.00 tot 17.30 uur. The Well. Noordwelle Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur. zaterdag van 20.00 tot 02.00 uur; zon dag van 15.00 tot 18.00 uur. CJV jeugdsoos, Oude Bakkcrsschool Zierikzec Zaterdag 19.30-22.00 uur. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van .20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. De Kêctc, Nieuwerkerk Vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur. GOES - Zaterdag 25 januari is er in 't Beest te Goes een optreden van de Britse folkabiliycow- punk-groep The Men They Couldn't Hang. Sinds de hete zomer van '84 vormt deze groep, samen met the Pbgucs en de Boothill-Foot-Tappcrs dc voorhoede van deze nieuwe stroming. Het is al lemaal begonnen met Phil 'Swill* Odgcrsen Cush, die twee gitaristen van The Men. die hun eerste akkoorden speelden tussen toeristen en andere dronkaards op de Lomb nsr metro stations. In na volging van hun toenmalige idolen van The Clash, proberen zij hun zeggingskracht te integreren in hun muziek. In hun swingende folkachtigc songs geven zij blijk van een duidelijke kijk op de wan toestanden in Engeland en elder-. Zo zingen zij over drugs, oorlog, racisme n werkloosheid. Ze worden wel The Clash van 't platteland genoemd. Hun naam doen ze voorlopig geen eer aan, ze schoten dc laatste tijd razendsnel omhoog in de Indepcndnnt-charts van Engeland. Hier en daar worden ze al omschreven als The Men Thcy Couldn't Stop. Aanvang 22.00 uur The Men They Couldn't Hung

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11