Wel en wee rond woningverbetering Verhuizen en herinrichten is echt niet goedkoop.... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 januari 1986 Nr. 23868 5 Suze en Jaap Catshoek waren er dan ook al van op de hoogte toen ze negen jaar geleden, direct na hun trouwen, hun huis in de P. D. de Vosstraat betrokken. Maar ja, ze wil den graag in een betaalbare woning in de binnenstad wonen; ze hadden dan ook al eens een hen toegewezen huurhuis afgewezen, maar toen deze hen passend lijkende woning be schikbaar kwam, hapten ze toe. ,,Niet te veel aan doen", was het ad vies, dat ze meekregen van Beter Wo nen onder verwijzing naar de plan nen tot woningverbetering. De uitvoering daarvan liet echter ettelij ke jaren op zich wachten. Uit het Be ter Wonen-dossier, dat ze hebben aan gelegd, blijkt dat die lange periode vooral te maken had met het uitblij ven van rijkssubsidie voor deze werkzaamheden. Huurverhoging1 Nou ja, dan nog maar een paar jaartjes wachten. Alleen met die tussentijdse huurverhoging van 8% in 1983 waren de meeste bewoners het hier niet eens en daarom hebben we bezwaar aangetekend en de huurcom- missie ingeschakeld. Die verhoging is dan ook teruggedraaid", vertelt Su ze. Ze toont een brief waarin de wo ningbouwvereniging inderdaad laat weten niet verbaasd te zijn over het bezwaar van betrokken bewoners.Be ter Wonen verstrekt informatie over het vervullen van de vereiste formali teiten in dit geval en zegt toe het be zwaar van de bewoners tegen de huurverhoging te zullen ondersteu nen. Omdat geen rijkssubsidie voor re novatie in 1983 was toegezegd, mocht de woningbouwvereniging van de Rijksoverheid geen huurbevriezing (0% huurverhoging) voor de desbe treffende woningen toepassen. Door indiening van een bezwaarschrift zou, volgens Beter Wonen, via een omweg toch nog die huurbevriezing worden bereikt. Het blijkt niet zo verwonderlijk, dat de betrokken bewoners niks voel den voor die 8% huurverhoging. Om tot die overtuiging te komen, behoeft alleen maar een blik geworpen te worden op de rapportage, die over de betreffende huizen werd uitgebracht. Ten aanzien van de buitenzijde werd gewezen op het niet tochtwerend en waterkerend zijn van schuiframen en deuren; op ernstig houtrot aan kozij nen, dakkapellen, ramen en deuren; op het niet of niet voldoende functio neren van schuiframen; op het in slechte staat verkeren van het buiten- verfwerk; op het feit dat goten en he- melwaterafvoeren plaatselijk versle ten waren: op het verroest zijn van gietijzeren dakramen en op het plaat selijk ontzet zijn van het metselwerk. Ook de gebreken binnen in de wo ningen waren duidelijk: ,,De houten woonkamcrvloeren veren. Het stuc werk is op veie plaatsen zeer slecht als gevolg van waterschade. De stuc- plafonds vertonen barsten en zijn plaatselijk aan het afbrokkelen. De douchecellen vertonen schimmelvor ming als gevolg van gebrekkige ven tilatie. Aanrechtblokken, sanitair en stortbakken zijn verouderd en ver sleten. In woon- en slaapkamers is schimmelvorming waargenomen, plaatselijk meer dan 1/4 ml." Beter Wonen behoefde echter niet meer van de noodzaak tot woningver betering overtuigd te worden. Toen ook voor 1983 nog geen rijkssteun was toegezegd en bekend was gewor den, dat de gehele subsidieregeling zou gaan veranderen, waarbij tevens- een aantal voordelen voor de bewo ners zou wegvallen, besloot de wo ningbouwvereniging niet langer op rijkssteun te blijven wachten, maar de woningverbetering in gang te zet ten. Voorbereiding Tot de voorbereiding op de defini tieve pionnen behoorde een techni sche inspectie van alle 49 woningen door Architektenburo P. C. Tieleman te Nieuwerkerk. Een uitgebreide toelichting werd de betrokken bewoners eind 1983 ge geven tijdens een hoorzitting in het Huis van Nassau. Tijdens die bijeen komst gaf de architect ook een toe lichting <»p het verbeteringsplan, dat inmiddels was opgesteld. Er werd op gewezen, dat in dat plan wellicht ook verbeteringen voorkwamen, die be woners /elf al haddon gedaan, zoals bijvoorbeeld betegeling in de douche. Door Beter Wonen /ou worden beoor deeld of oen dergelijk aangebrachte voorziening gehandhaafd zou kunnen worden. Voor elke verbetering, die op de lijst met achttien puntcp voor kwam. gold dat deze slechts zou wor den uitgevoerd, wanneer dat ook echt nodig was. Beter Wonen-directeur ing. Ph. H. van Doorne gaf verder een uiteenzet ting van de relatie tussen woningver betering en huurverhoging. Verder liet hij weten, dat met de wensen van de bewoners zoveel mogelijk reke ning zou worden gehouden, maar dat de mogelijkheden voor variaties, ge let op de financiële consequenties, nogal beperkt waren. Suze en Jaap kozen voor het zoge naamde vcrbetcringspakkct 2 en 5 en de financiële gevolgen daarvan zijn. dat hun huurprijs straks van 281,31 tot 365,10 zal worden opgetrokken. Ze zorgen dan zelf onder meer voor het betegelen van de douche. Verder moet er straks ook zelf worden be hangen en gesaust. ..Je kunt het wel laten doen. maar het hoort niet bij het normale pakket, dus dan moet je er wel voor betalen", licht Suze toe. Wissel woning- Reeds vanaf die hoorzitting in de ccmbcr 1983 wisten zij en Jaap dat de woningverbetering zo ingrijpend zou worden, dat ze met hun inmiddels niet een zoon en een dochter uitge breide gezinnetje tijdelijk in een wis- selwoning moesten trekken te zijner tijd. Niet direct, want in het werk. dat wordt uitgevoerd door Bouwbe drijf Prince, stond hun woning pas in de zesde van de acht uit te voeren fa sen gepland. Hoewel die planning in middels wat vooruit geschoven is. prijst Suze zirh golukkig. dat zij in derdaad niet tot die eerste groep be woners behoorden, wiens woningen als eerste begin 1985 werden gererto- voerd ..Die eerste groep moest zeker vier maanden in de wissclwoningen ver toeven. Je kunt zien. dat het werk nu er al enkele fasen klaar zijn, steeds vlotter wordt gerealiseerd," meent Suze. Verder acht ze het van belang, dat ze van bewoners, die de renovatie reeds achter de rug hebben, wat in formatie kan inwinnen. Zo is het immers zinnig te horen, dat je het beste maar het afvoergat van je toilet kunt afschermen, omdat je anders de kans loopt, dat er heel wat puin in terecht komt. Ook de keukenblokken, die gehandhaafd blijven, verdienen een degelijke be scherming tegen al het renovatie- geweld. Voorkomen van eventuele be schadigingen is immers beter dan ze achteraf te moeten constateren. Variaties In de reeds genoemde hoorzitting met de bewoners had Van Doorne, zo als gezegd, gewezen op de beperkte mogelijkheden van variaties. Dit bleek onder meer uit de wijze, waar op de keus werd bepaald voor keu kenblok, wandtegels en vloertegels. Deze onderdelen werden bemonsterd in het pand P. D. de Vosstraat 14 en de bewoners kregen vijf dagen de tijd op een lijst aan te geven welke kleuren hun voorkeur hadden. De meerder heid diende te beslissen en de keus viel op beige voor het keukenblok, beige voor de wandtegels en beige ge vlamd voor de vloertegels. Omdat de woningbouwvereniging wel begreep, dat begeleiding belang rijk kan zijn bij woningverbetering, ter voorkoming van eventuele pijn lijke situaties voor de bewoners, werd voor die taak mevrouw Udema. medewerkster van de Nationale Wo ningraad. aangetrokken. Zij had als contactpersoon stadsvernieuwing al ruime ervaring op dit gebied. Ze bracht huisbezoeken aan de betrok ken bewoners en is verder bereik baar tijdens een speciaal wonings- verbeteringsspreekuur. Suze en Jaap klopten bij haar aan toen de aanvankelijk toegewezen wis sel woning aan het Kerkhof, volgens hen voor oen gezinnetje met twee kleine kinderen echt veel te krap zou zijn. ook al kon jc dan een deel van je spullen opslaan; eerst in de loods van Schuits en thans in een eigen opslag ruimte van Beter Wonen op het indu strieterrein. Mevrouw Udema toonde begrip voor de bezwaren van het echt paar Catshoek tegen het kleine wo ninkje aan het Kerkhof en haar be middeling resulteerde in het toewij zen van een andere wissehvomng: Gravenstraat 12. Tevreden Suze toont zich ten aanzien van Be ter Wonen best tevreden over de be reidheid tot overleg en de wil om tot overeenstemming te komen. Ze bena drukt, dat andere mensen misschien ook tegenovergestelde ervaringen hebben, maar zelf heeft ze geen pro blemen met Beter Wonen, maar ze vindt wel, dat je als bewoner in deze ook zelf de plicht hebt aan de bel te trekken als je ergens moeite mee hebt. ,,Dat is beter dan achteraf nog te gaan zeuren, want dan kan het niet moer worden opgelost", constateert onze woordvoerster nuchter. Veel meer moeite heeft Suze met de geldklopperij, die volgens haar ten grondslag ligt aan de idiote regeling, dat steeds opnieuw in de wisselwo- ningen de nutsvoorzieningen (water, electra, telefoon) afgesloten en aan gesloten moeten worden. Voordat het gezin Catshoek zijn intrek nam in Gravenstraat 12 werden alle voorzie ningen aldaar onbruikbaar gemaakt toen de voorgaande bewoonster naar haar gerenoveerde woning vertrok en krap een week later stonden PZEM, Watermij. en PTT weer op de stoep om de aansluitingen voor de nieuwe bewoners te verrichten. Zul ke onlogiea gaat Suze iets te ver. Dat je als bewoner ook zelf moet zorgen, dat al die zaken voor elkaar komen, vindt ze niet zo erg. Zo moet je bijvoorbeeld er ook voor zorgen, dat de nutsvoorzieningen in je te re noveren woning worden afgesloten en drie maanden later weer worden aan gesloten; dat de verzekeringsmaat schappij op de hoogte is van het feit, dat misschien een deel van je spullen elders staat opgeslagen en meer van dat soort zaken. Nee, daar heeft Suze geen moeite mee. ,,Ik heb er ten slotte tijd voor, ik werk niet buitenshuis en bovendien regel ik graag veel zelf, dan weet je tenminste zeker dat het gebeurt en hoef je je niet af te vragen of een ander er wel aan heeft ge dacht." Het valt mee In alle eerlijkheid moet ze erken nen, dat het verblijf in de wisselwo ning haar tot nu toe meevalt. Ze had gedacht gedurende drie maanden zo'n beetje te moeten kamperen, maar met een beetje goed gebruik maken van de ruimte is het allemaal wel te doen. De kinderen hebben elk hun ei gen slaapkamer. De kastruimte is niet overvloedig en wat onpractisch, maar voor de duur van een kwartaal is dat wel te overbruggen, te meer daar de meeste zomerspullen bij een collega van Jaap opgeslagen konden worden. In een wisselwoning mag je niet gaan 'klussen'. In één opzicht hebben Suze en Jaap inbreuk gemaakt op die bepaling. Zo is de overloop boven om heind met een zeer gevaarlijk hekje met tussen de twee schotten een grote voor de kinderen gevaarlijke ruimte. Daar heeft Jaap een ferme plaat board tegenaan getimmerd en voor het trapgat is een beschermend hekje geschroefd. Van belang voor de bewoners is ui teraard het feit, dat de rijkssubsidie^ van 4.000,— voor verhuis- en herin richtingskosten toch beschikbaar wordt gesteld. Dat wil niet zeggen, dat je dat geld vooraf totaal in het handje krijgt gelegd. Daar moet je rekeningen tot een totaal bedrag van 4.000,voor overleggen, die dan bovendien duidelijk betrekking moeten hebben op kosten en aan schaf in verband met de tijdelijke verhuizing en de herinrichting. Vol gens Suze zal het voor niemand een probleem vormen om aan dat totaal bedrag te komen, want verhuizen en herinrichten is echt niet goedkoop. Door verschuiving in de planning kwam het gezin Catshoek eerder voor de renovatie van hun woning te staan dan aanvankelijk verwacht. Nou lijkt januari niet de meest gezellige maand voor zo'n commotie. „Nee, dat is zo," bevestigt onze woordvoerster: „maar ja je zit er toch tegenaan te hikken en waarom zou je dan moei lijk gaan zitten doen; het werk moet ten slotte doorgaan. Bovendien kre gen we wat extra dagen ruimte voor vertrek en straks voor het terugver- huizen hu het allemaal wat eerder kwam dan gepland". Vol lof Suze verheugt zich er duidelijk op straks - ze hoopt omstreeks half april - in haar gerenoveerde woning te trekken. Tten slotte word je het ook weieens zat naar die verrotte kozij nen en gordijnen met vochtplekken te moeten kijken. Vol lof laat ze zich ten slotte uit over alle hulp en steun, die ze inmiddels ontving van ouders en schoonouders bij de opvang van de kinderen, zodat ze zelf de handen vrij had voor het verhuiswerk en het in richten van de tijdelijke woning. Ver der weten de Catshoeks zich verze kerd van de steun van enkele vrienden bij het werk dat hen straks nog staat te wachten. Onze woord voerster geeft lachend een opsom ming van alle karweitjes, die de ver schillende mensen nog zullen verrich ten. En Suze zelf?....„Ik?, nou ik schenk koffie en....ik regel alles, want dat moet ook gebeuren". Foto's: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: Ali Pankow ZIERIKZEE - „Mam, ik kan m'n kladblok niet vinden, wat ik gekocht heb samen met opa". „Ach, ja kind ik begrijp, dat je hier alles nog niet precies weet te liggen", antwoordt mam en ze schiet op een lade van de kast af en diept het verlangde kladblok eruit. Mam is Suze Catshoek-Schellevis, die samen met echtgenoot Jaap, zoon Marien (5) en dochter Annemarie (2) sinds vorige week zaterdag' haar intrek heeft genomen in het pandje: 's Gravenstraat 12 met enerzijds uitzicht op het sloopterrein van Groenleer en anderzijds op de imponerende Dikke Toren. Beetje symbolisch voor de situatie mis schien die zeer verschillende aanblikken voor en achter, 's Gravenstraat 12 is een zoge naamde wisselwoning van woningbouwvereniging Beter Wonen. Het gezin Catshoek woont er gedurende ongeveer drie maanden, omdat in die tijd hun vaste huurwoning - P. D. de Vosstraat 7- een ingrijpende verbetering ondergaat. Dat overkomt niet alleen de Catshoekjes; Beter Wonen knapt in deze omgeving - Slabberswerf, P. D. de Vosstraat, Zuidwellestraat, Karnemelksvaart en Kerkhof N.Z. - in totaal 49 woningen flink op en is daar reeds begin vorig jaar mee begonnen. De plannen tot deze ingrijpen de woningverbetering dateren bovendien reeds van veel eerdere datum. Suze ('atslioek: „Ik regel graag veel dingen zelf, dan weet je zeker dat liet gebeurt'''' Terwijl de bewoners zelf tijdelijk vertoeven in het pand 's-Gravenstraat 12, wordt in hun woning in de P. D. de Vosstraat flink werk gemaakt van de in grijpende renovatie. Ook voor Marie en Annemarie is het natuurlijk even wennen in zo'n wisselwoning, maar een eigen speelhoek kan er in elk geval wel worden ingericht. In een wisselwoning mag niet worden geklust, maar het aanbrengen vfjn een beschermd hekje voor het trapgat vond Stize Catshoek toch van groot belang met het oog op de veiligheid van de tweejarige dochter Annemarie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5