„Aanleiding voor optimisme over het economisch herstel" Als gehele regio werken aan opzet volwasseneneducatie Aanvang bestrating supermarkt Sceptische geluiden over cijfers zoetwaterbehoefte Positief advies welzijnscommissie Zierikzee 4 ZIERIKZEE - De commissie welzijn in Zierikzee staat eensgezind positief tegenover een regionale aanpak voor het opzetten van een plan voor volwasseneneducatie. Enerzijds gaf de commissie duidelijk aan met name be lang te hechten aan het onderdeel basiseducatie (onder wijs aan kansarme groepen) van die volwasseneneduca tie; anderzijds werd een voorzichtige opzet bepleit, rekening houdend met het prijskaartje, dat er aan komt te hangen en met de mogelijkheid, dat sommige regio gemeenten door een te ambtieuze opzet wellicht afge schrokken zouden kunnen worden. BRUINISSE - Aannemersbedrijf Van de Velde uit Bruinisse heeft deze week een begin gemaakt met de aanleg van de bestrating en parkeerplaatsen rond de nieuwe supermarkt bij de Dreef/Nieuwstraat. Zowel voor het particuliere deel voor rekening van eigenaar Van Veldhuizen als voor het gemeentelijk deel verwierf de plaatselijke aannemer de opdracht, waarvoor als bekend, geen openbare-, noch ondershandse aanbesteding plaats vond. De opdracht werd gegund na prijsonderhandeling op basis van begroting, overeenkomstig de wens van de raadsleden. Het gemeentelijk deel vergde een krediet van 161.000,—, waarbinnen het karwei geklaard zal worden. De gemeente neemt 35 parkeer plaatsen voor rekening. Van Veldhuizen 22 stuks. Verder voorziet het karwei in een verbeterde aansluiting op de Nieuwstraat en komt er langs de Nieuwstraat een strook voor 'langs' parkeren. Uiteraard zal het geheel worden aan gekleed met groenvoorzieningen, zodat het aanzien van Bruinisse wat dit deel betreft, sterk verbeterd zal worden. Omstreeks half maart hoopt men klaar te zijn met zowel de bouw van de supermarkt als met het straatwerk en groen voorziening. Juist het op één lijn krijgen van de gemeenten op St'houwen-Duiveland werd door de commissieleden van groot belalig geacht, omdat juist die gezamenlijke aanpak wellicht de meeste kans van slagen zal hebben en financieel uiteraard ook meer mo gelijkheden biedt. De materie volwasseneneducatie is vooral actueel geworden wegens het nieuwe rijksbijdragebeleid, dat in deze wordt tegemoet gezien. Wie in aanmerking wil komen voor een der gelijke rijksbijdrage, zal in elk geval met een duidelijk plan moeten ko men. Dit laatste werd op Schouwen- Duiveland door de mensen in de praktijk blijkbaar reeds enige tijd ingezien. Werkgroep Met vertegenwoordigers van groe peringen, die zich met volwassenen educatie bezighouden werd een werk groep gevormd. Men inventariseerde wat Schouwen-Duiveland op het ge bied van volwasseneneducatie en dan met name het basispakket daarin te bieden heeft en men bracht naar aan leiding van dit onderzoek een nota uit met de titel: ,,Mag het een ietsje meer worden?". Een veelzeggende ti tel want één van de belangrijkste conclusies in de nota was, dat in Zie rikzee en regio-gemeenten slechts een minimum aan basiseducatie wordt geboden. Na het uitbrengen van deze nota, ging zich op regionaal niveau ook een ambtelijke werkgroep bezighouden, die in onderling overleg inmiddels is gekomen tot het opstellen van een mogelijk ontwerp-plan voor de toe komstige invulling van de volwasse neneducatie op Schouwen-Duive land. In dat ambtelijk advies wordt uit gegaan van voortzetting van de be staande projecten, te weten het alfa betiseringsproject en het educatief werk voor culturele minderheden. Daarnaast wordt uitbreiding met een open school-activiteit bepleit, omdat deze vorm van basiseducatie tot nu toe in deze regio niet wordt geboden. De globale kostenopzet van dit ad vies laat een totaalbedrag van 44.000— zien. Van rijkswege wordt thans reeds jaarlijks een bedrag van 26.000,ontvangen ten behoeve van beide genoemde bestaande pro jecten. Voor een volledige vergoeding van een open school-activiteit zou derhalve een uitbreiding van die rijksbijdrage met 18.000,bepleit moeten worden. Deze bijdrage zou overigens uitslui- tënd betrekking hebben op het inhou delijke aspect. In organisatorisch op zicht zou men uiteraard ook te maken krijgen met de noodzakelijke finan ciën. De ambtelijke werkgroep heeft die voorshands becijferd op ongeveer 1,— per deelnemer, ervan uitgaande dat deze opzet door de gehele regio wordt gedragen. Complex Een complexe materie, zo bleek maandagavond onder meer ook uit de toelichting van commissievoorzit ter wethouder J. Groen. Een materie, die ook nogal wat tijd vergt, vooral wegens de behoefte aan een regionale aanpak. Op bestuurlijk niveau die nen de besprekingen - afgezien van een eerste overleg tussen de porte feuillehouders welzijn - nog gevoerd te worden. Inmiddels is bekend, dat de volwasseneneducatie één van de agendapunten vormt tijdens de ver gadering van b, w en s op maandag 3 februari. Aan toekenning van een eventuele rijksbijdrage zijn uiteraard ook voorwaarden verbonden, zoals het voorschrift ten behoeve van de orga nisatie gebruik te maken van een educatief centrum. In dit verband werd in prematuur stadium reeds overleg gevoerd met het REC (Regionaal Educatief Cen trum) op de Bevelanden. Diverse mo gelijkheden zullen bekeken moeten worden: aanhaken bij het REC, het afnemen van een bepaald diensten pakket, het opzetten van een eigen educatief centrum, hoewel dit laatste door de welzijnscommissie als weinig haalbaar werd beoordeeld. Vanuit de commissie werd door mevrouw M. R. de Jong-van Loo ook gevraagd naar de mogelijkheid een soort dependan ce van het REC op Schouwen-Duive land op te zetten. Volgens wethouder HAARLEM - Leiden en Haarlem komen als eerste in aanmerking voor de vestiging van een. hogere agrari sche school. In mindere mate zijn ook Alkmaar en Delft geschikt. KAOHSIUNG - Philips gaat fors in de buidel tasten om zijn activiteiten in Taiwan uit te breiden. Directeur J. Bergvelt van Philips Thiwan ver wacht hiervoor tot en met 1988 circa 190 miljoen dollar (ruim 500 miljoen gulden) nodig te hebben. Een aan zienlijk deel hiervan zal op de kapi taalmarkt van Thiwan worden aange trokken. Bergvelt heeft dit in Kaohslung meegedeeld. Groen is ook dat een zaak, die op haalbaarheid bekeken moet worden. Voor de commissieleden een advies uitbrachten, kregen betrokkenen op de publieke tribune de gelegenheid hun zegje te doen. ANBO-bestuurs- lid mevrouw J. A. van Kooten liet vanaf die plaats weten moeite te heb ben met het feit, dat de ouderen be langengroepering geen deel uit maakt van de werkgroep volwasse neneducatie. Zij was van mening, dat de ANBO zich ook duidelijk met vor mingswerk bezighoudt en vond der halve dat ook deze groepering in die werkgroep vertegenwoordigd dient te zijn. Welzijnsambtenaar J. Lagendijk benadrukte in dit verband nogeens het soms verwarrende gegeven, dat met de omschrijving volwassenen educatie in eerste instantie basisedu catie wordt bedoeld. Dat is volgens hem iets anders dan het cursuswerk waar de ANBO zich op richt. Desal niettemin bleek de bereidheid te be staan de werkgroep volwassenenedu catie voor te leggen ook een vertegen woordiger van de ANBO in het over leg te laten deelnemen. Zonder meer noodzakelijk Commissielid J. J. Geleijnse zei verbreding en uitbouw van basisedu catie in deze regio zonder meer nood zakelijk te vinden. Het opzetten van een eigen educatief centrum achtte hij niet haalbaar. Anderzijds voorzag hij ook problemen met aanhaken bij een centrum gevestigd in een andere regio. Mevrouw De Jong liet weten be nieuwd te zijn naar het verder gestal te geven aan een zogenaamd educa tief beraad, een overlegvorm tussen de werkgroep volwasseneneducatie en de ambtelijke werkgroep. Een overleg, dat nodig zal zijn voor ver dere invulling van de plannen. Verder vestigde mevrouw De Jong met klem de aandacht op de concrete subsidie-aanvraag van het Vrouwen leerjaar, die tot nu toe niet in behan deling werd genomen op grond van het nog in behandeling zijn van de no ta's volwasseneneducatie. Wethouder Groen had in zijn toelichting reeds gewezen op het feit, dat de initiatief neemsters nu toch graag in septem ber met dit Vrouwenleerjaar van start zouden gaan en derhalve om streeks april toch iets naders over de besluitvorming dienden te vernemen. Uit dc jaarlijkse zogenaamde ERBO-onquête van dc Kamer is ge bleken dat één van de knelpunten, die dc bedrijfsvoering nadelig beïn vloeden. de behoefte is aan informa tie op het gebied van financiering, subsidies en kredieten. Bovendien is naar voren gekomen dat bijna één op de tien knelpunten betirkking heeft op bestemmingsplanvoorschriften. In dezelfde orde van grootte liggen problemen rond parkeergelegenheid en bereikbaarheid. Ook dc milieu wetgeving en vragen over bedrijfsop volging scoren hoog. Jeugdwerkloosheid Het Zeeuwse werkloosheidspercen tage steekt nog steeds gunstig af bij het landelijke. Volgens gegevens van de Hoofdinspecteur-Directeur voor de Arbeidsvoorziening was eind no- Mevrouw De Jong voorzag tijdnood in deze en stelde voor dc aanvraag van het Vrouwenleerjaar apart te be handelen, los van de verdere discus sie omtrent het plan voor de volwas seneneducatie. Kanttekening Lagendijk maakte daarbij de kant tekening, dat men toeh eerst een be sluit zal dienen te nemen over de op zet van de basiseducatie voor verder beslist wordt over het Vrouwenleer jaar, dat toch een duidelijk onderdeel van die basiseducatie zou kunnen gaan vormen. Mevrouw De Jong liet weten, dat het ook niet haar bedoe ling was de zaken los te koppelen, zij pleitte alleen voor een wat snellere besluitvorming ten aanzien van de aanvraag van het Vrouwenleerjaar, die reeds in oktober vorig jaar werd ingediend. Wethouder Groen was het er mee eens, dat één en ander niet los van el kaar kan worden gezien. Anderzijds wilde hij de koppeling ook weer niet zodanig leggen, dat het de start van een Vrouwenleerjaar met ingang van het nieuwe schooljaar al bij voorbaat uitsluit. Hij zegde de commissie dan ook toe overeenkomstig het advies verder overleg te zullen voeren over de regionale aanpak van de basisedu catie en ten aanzien van het Vrou wenleerjaar uiterlijk half april voor een advies in de commissie terug te zullen komen. De commissieleden konden zich daar in vinden. De heer C. Bij de Vaa- te zei in principe graag mee te gaan met de voorstellen ten aanzien van de opzet volwasseneneducatie, maar hief daar toch ook de waarschuwende vinger bij op. Hij meende, dat het wellicht beter is tevreden te zijn met een minimumpakket dan te hoog te grijpen op het gevaar af, dat niet alle gemeenten op één lijn zijn te krijgen. Hij vond ook dat het financiële aan deel voor de gemeente in de buurt van die genoemde ƒ1,— per inwoner dient te blijven. De heer Geleijnse liet weten zich bij deze meningen te kunnen aansluiten. Verantwoordelijkheid Mevrouw De Jong meende, dat de gemeente naast het financiële aspect ook verantwoordelijkheid heeft ten aanzien van basiseducatie. Verder sprak zij de hoop uit, dat er een goed educatief beraad van de grond zal ko men. Hoewel de behoefte, die aan basise ducatie bestaat, binnen de commissie nauwelijks in twijfel werd getrok ken, wees de heer R. Prager vanaf de publieke tribune nog op de moeilijk heid die behoefte duidelijk aan te to nen. Hij verwees in dit verband naar de alfabetiseringscursus, waarbij het nauwelijks mogelijk blijkt mensen in groepen bijeen te krijgen, daar zij voor anderen liever niet willen we ten, dat ze een dergelijke cursus vol gen. Prager was ervan overtuigd, dat de behoefte aan basiseducatie latent aanwezig blijft en dat daar alleen in de vorm van kleinschalige projecten in is te voorzien. venibcr vorig jaar 10,3'» van dc af hankelijke beroepsbevolking in Zee land werkloos, tegen landelijk ruim 15', ..Dit gunstige beeld mag ons niet af leiden van het probleem van de grote jeugdwerkloosheid Bijna eenderde deel van de geregistreerde werklozen in onze provincie is jonger dan 23 jaar. Het vormt een ondergraving van onze samenleving, indien grote groe pen jongeren werkloos zijn en geen vertrouwen meer hebben in dc toe komst" zo betoogde de Kamervoor zitter Hartog: ..Daarom mogen wij ook na 1985 niet bij dc pakken neer blij ven zitten en berusten in de huidige situatie. Hier ligt een gezamenlijke taak voor dc sociale partners en de overheid om de jeugdwerkloosheid verder terug te dringen." Vervolg van pagina 1 extra lasten liever afzien van de pijp leiding. Ook de door het waterschap gevolgde procedure stuit velen tegen de borst", vertelt de hoofdingeland. NFO-voorzitter P. Flikweert twij felt over de juistheid van de gege vens. ,,Ik heb als voorzitter van de NFO meerdere mensen in Duiveland gesproken, die nog niet benaderd zijn door de handtekeningenverzame laars. Hij acht een nadere studie naar de resultaten zeker op zijn plaats. Padmos onderkent de onvolledigheid en vertelt dat Duiveland nog niet he lemaal afgewerkt is en hij met het be kendmaken van de cijfers slechts een indicatie heeft gegeven van de ver wachtingen. Padmos: ,,Ik leef wel in de veronderstelling, dat de tot op he den verzamelde reacties een goed beeld zullen geven van het eindresul taat. Ik vind de kritiek van de onvol ledigheid derhalve te voorbarig". L. J. van Gastel van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Schouwen- De financiële middelen in het ka der van plantsingsbevoiderende maatregelen en ten behoeve van leer- lingovcrcenkomsten dienen zo goed mogelijk benut te worden. Ook door een betere afstemming tussen onder wijs en dc beroepsweield kan een bij drage worden geleverd aan de oplos sing van do jeugdwerkloosheid. Een praktijkgerichte opleiding ver hoogt de kansen op de arbeidsmarkt. De initiatieven van de SKOA (Samen werkingsverband voor Keuzebegelei ding en Onderwijs-Arboidscontactcn) op het gebied van de docentenstages on de beroepenmorktcn dienen daar om voortgezet te worden. Aldus Har tog Neeltje Jans Uitvoerig besteedde Hariog in zijn toespraak aandacht aan dc ontwik kelingen rond Neeltje Jans met be trekking tot de inrichting van het werkeiland tot een recreatief cen trum van formaat Inhakend op de onlangs openbaar gemaakte plannen in die richting van het Amerikaanse bureau Harrison Price en van dc Duiveland is verbaasd over de resul taten. ,,De ingelanden weten al twee jaar, dat de zoetwaterpijp extra las ten met zich brengt. Ik vind het vreemd, dat er nu zoveel protest is. Met een bijeenkomst van de CBTB en de ZLM op 5 februari hoop ik, dat het belang van de zoetwaterpijp nogeens duidelijk wordt. Verwacht wordt dat de huidige werkgelegenheid door de voorziening gehandhaafd kan blij ven en dat is erg belangrijk", aldus Van Gastel. Hij wil de enquête van de ingelan den echter niet bijvoorbaat veroorde len, maar wil pas tot een oordeel ko men, wanneer hij de vraagstelling heeft gezien en zicht heeft op de be weegredenen van de ingelanden, die benaderd zijn. De geplande voorlich tingsmiddag kan volgens hem verhel derend werken en die wacht hij graag af. Hij heeft als ZLM-voorzitter vrij wel niets anders dan positieve gelui den over de pijp gehoord en kan zich de totale omwenteling maar moeilijk voorstellen. groep rond Louis van Gasteren, die beide een investering vergen van zo'n 100 miljoen gulden, stelde Hartog dat het nog heel wat inspanningen zal kosten om het bedrij fsleven daadwer kelijk te interesseren in deelname aan een dergelijk grootschalig pro ject. ..Dit hangt samen met het feit dat Neeltje Jans als vestigingsplaats voor een dergelijk centrum min of meer excentrisch gelegen is ten op zichte van grote bevolkingsconcen traties. Hierdoor is een voortduren de toestroom van bezoekers geduren de het hele jaar praktisch niet te rea liseren. Voor de exploitatie heeft dit uiteraard belangrijke consequen ties." Tbn aanzien van de mogelijkheden voor de visserij op Neeltje Jans zei Hartog van mening te zijn dat er meer aandacht moet worden besteed aan de interesse van die zijde voor de inrichting van een mari-cultuurcen- trum in de voormalige mattenfa- briek. Hierdoor kan do economische basis voor de inrichtingsplannen van Neeltje Jans worden verbreed. Bewonderenswaardig Het enthousiasme van de overheid met betrekking tot de ontwikkeling van Neeltje Jans noemde hij bewon derenswaardig. al zal wel ruimte in gebouwd mo. Ion worden voor het tij dig verzetten van de bakens indien er vanuit het bedrijfsleven geen signa len komen, die wijzen op een verder gaande belangstelling voor deelname aan een overall-plan. Andere goede initiatieven, die levensvatbaar zijn. moeten tijdig een kans krijgen. Wegenstructuur Door het gereedkomen van dc weg NEW YORK - Het Amerikaanse frisdrankenconcern Pepsi-Cola zou voor 400 miljoen dollar de produktie van de frisdrank Seven-Up willen overnemen van het voedings- en ge notmiddelenconcern Philip Morris, zo is vernomen in beurskringen in New York. Als de transactie doorgaat komt Pepsi-Cola vlak achter aartsri vaal Coca-Cola te staan op de Ameri kaanse frisdrankenmarkt. RIJSWIJK - De Nederlandse bevol king heeft het afgelopen jaar ruim een miljard kubieke meter water uit de kraan getapt. Om precies te zijn le verden de waterleidingbedrijven 1.116 miljoen kubieke meter water af. Dit was 17 miljoen kubieke meter, of wel ruim 1,5 procent, meer dan het jaar daarvoor. UTRECHT - Volgens de FNV kun nen de bezuinigingen op de WW- en WAO-uitkeringen de komende jaren weer gedeeltelijk ongedaan worden gemaakt door de uitkeringspercenta ges te verhogen naar 75 procent van het laatst verdiende loon. D' vakcen trale zegt dat in een beleidsplan dat inmiddels door alle aangesloten bon den unaniem is aanvaard. HILVERSUM - Volgens de weke lijkse opiniepeiling van de TROS zou de VVD bij verkiezingen op dit mo ment weer een verlies van tien zetels lijden en uitkomen op 26. over de stormvloedkering zal de af stand tussen Schouwen-Duiveland en Walcheren tot de helft worden terug gebracht. In dat verband vroeg Har tog zich af welke effecten een en an der zal hebben op het Schouwse en Walchcrse winkelbcstand. Hij noem de het van belang dat het bedrijfsle ven hierop tijdig zal moeten inspelen, vooral omdat in het toeristenseizoen er sprake zal zijn van een aanzienlij ke verkeersstroom. ,,Het is dan ook onbegrijpelijk dat de aansluitende wegen op Walche ren/Noord-Beveland en op Schou wen-Duiveland niet tijdig gereed zul len zijn. De voltooiing van het Walcherse gedeelte van de Dammen- route is pas voorzien in dc jaren ne gentig. De diverse besturen op gemeentelijk-, provinciaal- en rijks niveau moeten dan ook haast maken met de realisering van de aansluiten de wegenstructuur, die afgestemd is op het verwachte verkeersaanbod." Recreatie en toerisme Mot betrekking tot dc promotie van ^Zeeland op het gebied van recreatie en toerisme merkte drs. Hartog op dat het zaak is om dc mogelijkheden te onderzoeken van een efficiënte bundeling van activiteiten op ge meentelijk en provinciaal niveau, wil Zeeland voor de toerist in binnen- en buitenland 'in de markt' blijven. Een verdere groei van het toerisme is niet alleen van belang voor de kampeer- scctor en logiesvorstrekking, maar ook andere bedrijfstakken, zoals middenstand, horeca en de bouw. hebben profijt van het recreatieve ge beuren. Een ander onderwerp, waarbij de Kamer van Koophandel minder voelt voor bundeling, is het vraagstuk rond dc wenselijkheid van een con centratie van de Zeeuwse water schappen. Ook de Kamer van Koop handel heeft onlangs haar standpunt in deze zaak bepaald Het Midden- en Noordzeeuwse bedrijfsleven ziet wei nig heil in de plannen van gedepu teerde staten om Zeeland te verdelen in twee waterschappen in plaats van de huidige zeven. Gevreesd wordt dat bij concentra tie - met alle daaraan verhonden ver anderingen op bestuurlijk en organi satorisch vlak de totale kosten van waterkwaliteitsbeheer eerder zullen stijgen dan dalen. Ook de betrokken heid van het regionale bedrijfsleven hij het waterschapsgcbeuren komt hij concentratie in gevaar, aldus drs. Hartog. MIDDELBURG - „Het verheugt mij dat het reeds ingezette economisch herstel zich ook in 1985 heeft voortgezet. Dat geldt ook voor Midden- en Noord-Zeeland. Er is nog geen reden voor een hoera-stemming, maar optimisme is gerechtvaardigd. Het omzet- herstel doet zich het sterkste voor bij de grotere bedrijven met meer dan vijftig werk nemers; opvallend is dat ook de investeringen bij deze bedrijven een hoge vlucht heb ben genomen. Bij de kleinere bedrijven is sprake van een geringe stijging van de omzet; toch is het inflatiepercentage niet helemaal goedgemaakt. Bij deze laatste cate gorie is de investeringssom gedaald, maar het aantal winstgevende bedrijven is geste gen." Deze optimistische uitspraken vielen te beluisteren uit de mond van drs. C. Hartog, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in de Middelburgse Schouwburg. In zijn toespraak schetste Hartog ook een beeld van de verwachtingen voor 1986, waarbij hij meldde dat ondernemend Noord- en Midden-Zeeland voor zichtig optimistisch blijft: ,,Een groot deel van het bedrijfsleven denkt mini maal een gelijkblijvende omzet te behalen; een kwart djrnkt zelfs een reële verbetering te realiseren. Het aantal winstgevende bedrijven zal verder stij gen, hoewel de investeringsgeneigdheid wat tegenvalt." Voorzitter drs. C. Hartog van Kamer van Koophandel en Fabrieken in Midden- en Noord-Zeeland over ontwikkeling bedrijfsleven:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4